Ds. P. van Bergen Bravenboer verbonden aan Scherpenisse Opbouwend-kritisch 'Samen op Weg' PLAATSELIJK NIEUWS ZANGAVOND Werkgelegen- heidsfonds Foto's nabestellen PLAATSELIJK NIEUWS Donderdag 20 oktober 1983 EENDRACHTBODE 17 SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE hairstyling shop .LEEN RIJSTENBIL POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND NIEUW- V0SSEMEER Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Zitdag KvK met 235 ondernemers Intrededienst met 'Schat in Aarden vaten' (2 kor. 4:7) "Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, men loov' hem vroeg en spa, de wereld hoor en volg mijn zangen, met amen, amen na.". Dat elfde vers van psalm 72 klonk dinsdagavond in de monumentale hervormde kerk in Scherpenisse aan het einde van de intrededienst van ds. P. van Bergen Bravenboer. "Het is een groot voorrecht weer een eigen predikant uit Gods hand ontvangen te hebben", zei ouderling J.J. Bolier. "God is 't die u hebt los gemaakt van Molenaarsgraaf en die Scherpenisse op uw schouders legde. U hebt een mooie, maar zware taak gekre gen. Dat u vrij- en blijmoedig mag werken tot Gods eer. Gemeente, spreek niet met elkaar, maar met God over uw predikant", zei ouderling Bolier, die staande psalm 20: 1 liet zingen. Licht en leven Wonderlijk Diaken Blaas volgt ds.van Loon in synode op De classis Zierikzee van de Nederlands Hervormde Kerk zal in de komende tijd hard moeten werken om opbouwend-kritisch 'Samen op Weg' te gaan. Dat was de conclusie op de najaarsvergadering in Bruinisse, waar de bespreking van het samengaan van de Ne derlands Hervormde en Gereformeerde Kerk in 1986 centraal stond. Benoemingen Goede Thoolse land 1 THOLEN STAVENISSE SCHEHPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINTANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET Dl AATOCI MICMIAfC NA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEM I LHH I O Cl Li I \3 l\ lil CU W Vsf SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINTANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE^ Kenteken onzichtbaar Bij de haven werd een autobes tuurder bekeurd omdat de letters van zijn kentekenplaat onzicht baar waren. Zangkoren in de Stove In De Stove vond zaterdag de eerste koor- en samenzangavond plaats. Organisator was het Chr. Gem. Koor 'Laudate Dominus' m.m.v. het Chr. Gem. Koor 'Crescendo' uit Anna Jacobapol- der, o.l.v. de dirigenten Iz. Riedijk en F. Breeman. Solistische mede werking verleende Gerrian vd jagt terwijl de orgelbegeleiding in handen was van Dick Uijl. De avond werd met samenzang van Gez. 121:1 en 3 geopend. Vervol gens was er hët welkomstwoord van' voorzitter P. Priem aan alle aanwezigen met bijzondere dank aan de medewerkenden. Wegens persoonlijke omstandigheden verleende dhr. Priem geen mede werking aan het koorgebeuren. In zijn openingswoord zei de voor zitter het juist te vinden deze kooravond tot jaarlijkse traditie te verheffen. 'We mogen de grote zaal op zijn akoestische kwalitei ten beproeven en de ervaring doorgeven aan andere vocalisten die van het dorpshuis nog gebruik wensen te maken', aldus de voor zitter. Tenslotte wenste hij de ko ren veel succes toe bij de uitvoe ring van hun programma. Daarna vond een eerste optreden plaats van beide koren afzonderlijk met een viertal nummers. Na de pauze was er een tweede optreden met eveneens vier zangstukken. Dit alles werd afgewisseld met veel samenzang. Na afloop werden er bloemen aan de dirigenten, solis te, organist en voorzitter aange boden door sekr. mw. Dorst-van Daalen. In een slotwoord van de voorzitter werden alle belangstel lenden voor hun aanwezigheid dankgezegd, waarna nog drie coupletten van gezang 281 gezon gen werden. De belangstelling voor deze eerste zangavond in het dorpshuis was redelijk goed. Burgerlijke stand Geboorten: Pieter Johannis zv L.J. van Oeveren en A.Scherpe- nisse, Gommert Adriaan zv J.M. van der Rhee en E. Burgers. Overlijden: Grietje J.C. Franke 69 jr,dv J.C.Franke en D.W.Koop man, Anthonij J.Vroegop 42 jr ev J.W. Bevelander, Cornelis G.Ha- ge 30 jr ev J.M.J. Koppenhol. U wordt uitgenodigd tot het bijwonen van de der Verenigde koren van Tholen en St. Philipsland, die gehouden zal worden zater dag 22 oktober a s. in 'Haes- tinge' te St. Maartensdijk. Medewerking wordt verleend door een zevental koren. Aanvang 19.15 uur Entree volwassenen 3 en kinderen 1 Advertentie I.M. Koopman in beroep Hervormd ouderling L.J. Koop man is bij de Generale Commissie voor het Opzicht te Utrecht in be roep gegaan tegen de beslissing van de Regionale Commissie voor het Opzicht, waarbij bezwaren tegen zijn belijdenis en wandel gegrond zijn verklaard. Collectes De collecte voor de nierstichting heeft 1427,12 opgebracht en voor het geestelijk gehandikapte kind kwam 998,87 binnen. Kinderboekenweek Corien Anthonisse, Margon Ant- honisse (beiden Bleekveldstraat), Diana Hengstmengel (A. Schweitzerstraat) en Tanja Lind- hout (Pres. Kennedystraat) zorg den e( voor dat de bibliotheek prijsvraag in het kader van de Kinderboekenweek 1983 een vrouwelijke aangelegenheid werd. In de bibliotheek en in de etalages van negen winkels in het dorp moest geraden worden naar de ti tel van in totaal tien boeken. De foutloze oplossingen van de' vier meisjes werden beloond met een boek. Het vormde vrijdagmiddag de afsluiting van de Kinderboe kenweek, die precies een week eerder was begonnen. Bij de kin deren van vier tot en met zeven jaar was er echter weinig belang-' stelling voor het voorlezen uit een leuk boek. Maandag was die er wel bij de zeven- tot elfjarigen. De kinderen die op de eerste dag verstek hadden laten gaan, waren dinsdagmiddag wel van de partij. Beide keren werden er ongeveer vijfentwintig kleine luisteraartjes geteld. Voor het klapstuk van de Kinderboekenweek kwamen bij na 200 kinderen op de vrije woensdagmiddag naar Haestinge, waar de film "'t Is Yogi de Beer" werd vertoond. Bibliothecaris Frans Goud reikte vrijdagmiddag de prijzen uit van de prijsvraag en keek vervolgens met tevredenheid terug op deze kinderboekenweek. De bibliotheek krijgt iedere week heel wat kinderen over de vloer. Een klein meisje komt net uit boven de 'afstempeltafel' en zegt: "Die vind ik zo'n mooi boek'. Ze legt 'Wie wil koek' aan de biblio thecaresse voor, maar ze heeft al vier boeken. Mede omdat het Kinderboekenweek is, kan die ene er nog wel bij. Inderdaad, de jeugdboeken worden verslonden. De Smerdiekse 'bieb' heeft 1136 leden. Naast de volwassenen, die het vooral op romans voorzien hebben, onder te verdelen in 479 kinderen tot en met 14 jaar en 217 - veelal studiegerichte - lezers van 14 tot en met 18 jaar, tot welke leeftijd men nog een contributie vrijdom geniet. Tot en met sep tember werden maar liefst 18.162 jeugdboeken uitgeleend, in totaal (vanaf 1 januari) waren dat er 48.800. Wat de jeugdboeken be treft een toename, want vorig jaar werden er 17.888 afgestempeld. Opmerkelijk is dat, want toen was het aantal jeugdleden tot en met 14 jaar nog 114 groter. Minder kinderen leenden meer. Beroepen De Hervormde Gemeente Reho- both heeft een beroep uitgebracht op ds. W.J. Rutgers uit het Gel derse Drumpt, vlakbij Kesteren. Met het beroepen van deze 34- jarige predikant is misschien een eind gekomen aan een moeilijke periode van anderhalf jaar. Er werd bijna vruchteloos naar een nieuwe predikant gezocht voor de deelgemeenten Rehoboth en Im- manuel in Tholen, sinds het ver trek in de zomer van 1982 van ds. Roodsant, momenteel predikant in Almkerk. Ds. Rutgers, die is getrouwd en vier kinderen heeft, laat Tholen binnen drie weken na beroeping weten of hij Sint Maartensdijk en Tholen als standplaatsen kiest. Ouderavond Benjamin De ouderavond van de christelijke kleuterschool Benjamin op woensdag 12 oktober verheugde zich in een goede belangstelling. Voorzitter Knuist opende de avond met schriftlezing en gebed, waarna dhr. C. Geluk, regio- schoolbegeleider van het B.G.S., een inleiding hield over 'School- rijpheid'. In de pauze werden mevr. Op den Brouw-Kriekaard en mevr. Bentschap Knook-Vos als leden van de oudercommissie gekozen. Vervolgens werden vra gen gesteld over 'Schoolrijpheid'. Tot slot van de ouderavond be keek men dia's van de kinderen 'op de kleuterschool. Na het zin gen van ps. 119 vers 3 eindigde meester Goedhart met dankge bed. Aanrijdingen Op de markt was er maandag een aanrijding tussen een fietser en een motorrijder. De fietser wilde richting Westvest en toen hij wat haaks linksaf sloeg, kon de achter hem komende motor de fietser niet meer ontwijken. Over dertien meter werd hij meegesleurd, wat flinke ontvellingen tot gevolg had. Een automobilist kreeg vrijdag aan de Nijverheidsweg een be keuring wegens een gladde achterband. Een fietser wiens bel, achter- en koplicht ontbraken, kreeg even eens een boete. Dierenbescherming De zesde klas van openbare school 'De Rieburch' is bezig een dierenbeschermingsgroepje op te richten. Dit is hard nodig omdat veel dieren worden mishandeld. Vooral de eenden bij de vijver tegenover de school zij hier het slachtoffer van. De afgelopen maand is er weer een eend om het leven gebracht. Het doel van de vereniging is dan ook het mishan delen van dieren te voorkomen. Zeker net zo belangrijk is, dat de dieren van de winter genoeg voedsel krijgen. Er wordt een be roep op de ouders gedaan de kin deren over dit onderwerp in te lichten. Piet Weijers Bidon-kampioen Bidon toerfietser Piet Weijers is de nieuwe kampioen van Smerdiek's eerste toerclub. Hij legde in dit seizoen samen met Jacob Franke het grootste aantal kilometers af. Beiden trapten 2389 kilometer weg, maar Weyers won in de af gelopen zomer de precisietijdrit en dat gaf de doorslag. Adrie de Viet is met 1992 km. een goede nummer drie, 4. M. Stoutjesdijk 1739 km., 5. C. Bazen 1566 km., G. G. Hage 1396 km., 7. K. van den Hoek 1307 km., 8. L. Men- heere 1280 km., 9. J. Geldhof 1274 km., 10. M. Ista 1234 km., 11. P. Franke 1150 km., 12. H. Wegge- mans 945 km., 13. A. van Bragt 913 km., 14. A. Stoutjesdijk 590 km. en 15. A. van den Hoek 545 km. De Bidon heeft de winterstop enkele weken geleden ingelast, maar zowel in groepsverband (hardlopen) als individueel (op de hometrainer) en natuurlijk af en toe op de fiets houden de renners hun spieren warm en de conditie op peil. Muzikale ouderavond Kubus Onder voorzitterschap van dhr. A.A. van Tilburg hield o'penbare kleuterschool De Kubus vorige week donderdagavond de jaar lijkse ouderavond. Dat gebeurde in de school, waar na het algeme ne gedeelte met het jaarverslag en het goedkeuren van de jaarreke ning de verkiezing van de ouder commissie plaatsvond. De dames Vermaas en Rip werden herko zen. Dhr. J. Rinses werd als nieuw lid gekozen. De ouderavond werd slechts door een dertigtal ouders bezocht. De school heeft ongeveer zestig kleuters. De bijeenkomst werd verlevendigd met een leer zame inleiding van dhr. Maul uit Goes. Als' muziekleraar vertelde hij over de relatie kleuters-muzie kinstrumenten en watje allemaal met verschillende instrumenten kunt doen. Vooral leerzaam voor de leidsters! Het bleef niet alleen bij theorie, want ook de ouders moesten allerlei muzikale oefe ningen doen. Er werd dus veel gelachen. De Kubus kijkt terug op een leuke ouderavond. Jaarvergadering Smerdiek Voetbalvereniging Smerdiek hield vrijdagavond in de kantine haar jaarvergadering. Er waren 47 aanwezigen, die eerst een minuut stilte in acht namen naar aanlei ding van het verlies van de leden Dicky Weggemans en Toon Vroegop. Na het welkomstwoord van voorzitter I.C. Moerland werd geconcludeerd dat de prestaties van de seniorenelftallen in het seizoen 1982-'83 niet onverdien stelijk waren. De B 1-junioren be haalden het kampioenschap en de dames deden het voor de eerste keer in de competitie ook niet slecht. Trainer Meesters maakte plaats voor Dinteloord-oefen- meester Van de Meeberg. Op de jaarvergadering konden de agen dapunten met betrekking tot de financiën nog niet behandeld worden, omdat de stukken daar voor nog niet klaar waren. Aan het eind van het jaar wordt er om die reden nog een vergadering uitgeschreven. Dan zal ook be kend worden of en zo ja met hoe veel de contributie omhoog gaat. Na de opmerking dat de nieuwe opzet van het clubkampioenschap bij het merendeel van de spelers en het bestuur in de smaak is ge vallen, werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld en goedgekeurd. Het jaarverslag was hetzelfde lot beschoren. Als lid van de kascommissie sprak dhr. Van den Hoek zijn tevredenheid uit over het beheer van de kas. Bij de bestuursverkiezing werden geen tegenkandidaten ingediend, zodat voorzitter I.C. Moerland, wedstrijdsecretaris A. van Splun- ter en bestuurslid J. van Splunter bij acclamatie werden herkozen. Gekozen werden tevens J. Guil- jam (secretaris), Chr. van Hemert (penningmeester) en M. Vroegop (wedstrijdsecretaris jeugd). Aftre dend kascommissielid J. Hengst mengel werd na verkiezing opge volgd door J. van Houdt. De rondvraag leverde algemene vra gen op, die door voorzitter Moer land werden beantwoord. Met de mededeling dat zodra de finan ciële stukken gereed zijn er weer een vergadering wordt uitge schreven, besloot dhr. Moerland de jaarvergadering van Smerdiek. Burgerlijke stand Geboorten: Petrus Johannes Ant- honie zv C.J. Niemantsverdriet en C.A.M. Raats, Adriënne Johanna dv G.M. Dijke en P.J. van Dieren. Huwelijken: Abraham C. Lind- houd 24 jr met Elizabeth C. Elen- baas 21 jr, Adrianus W.M. Ha- rinck 20 jr met Johanna E. Jansens 18 jr. f op 1 ^afspraakW molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M. Gas kost meer Een automobilist is op de Poort- vlietsedijk bekeurd omdat op zijn kentekenbewijs niet was aangege ven dat hij op gas rijdt. Dat kost meer aan motorrijtuigbelasting dan benzine. Van inwoners aan de Scaldisstraat kwamen er bij de politie klachten over een loslo pende, grote zwarte bouvier. Verkoping goed voor 7.033,- Vrouwenvereniging Waakt en Bidt van de Gereformeerde Ge meente organiseerde de jaarlijkse verkoopdag. Ouderling Rijstenbil opende door ps. 56:5 te laten zin gen, het lezen van Psalm 56 en het voorgaan in gebed. Na een wel kom en een kort openingswoord naar aanleiding van Psalm 56: 11 noteerden men een grote belang stelling. De totale netto opbrengst was 7.033,- waarvan 6.600,- is geschonken voor de kerkbouw aan de Schoolstraat. Ouderling Rijstenbil bedankte hiervoor na mens de kerkeraad. Na het zingen van ps. 99: 4 en 8 eindigde ouder ling Joppe deze verkoopdag met dankgebed. Burgerlijke stand Geboorten: Kornelia Pieternella dv H.H.Uijl en P. de Jong, Cor nelis Hendrik zv J.K. de Graaf en H.C.Jansen, Jan Izak zv I.D.Lis- seveld en M.W.Mauritz. Overlijden: Leendert Brand 73 jr wv C.N.Molenaar, Gabriël J.Hoek 80 jr ev A.C.Theunisse, Kim M. Oudesluijs 6 weken dv J.M. Oudesluijs en A.J.Bijl. 'Groot nieuws' Spotternij? De jaarlijkse toogdag van de ge reformeerde Bijbelstichting in Barneveld is door een kleine Thoolse groep bezocht. Ds. Du Marchie van Voorthuysen van de Oud Gereformeerde gemeente te Leersum sprak over de "Groot Nieuws Bijbel" die volgens hem foutief is opgezet en wordt geken merkt door spotternij. Ds. Tj. de Jong kwam aan het woord naar aanleiding van Ezechiel 33. Bij de collectes werd maar liefst 23.700 gulden bijeen gebracht. Te jong voor trekker De nog geen zestienjarige J.E. werd door de politie bekeurd om dat hij een tractor bestuurde. Ouderen op Neeltje Jans Met 26 ouderen ging de najaarsr- eis ditmaal naar Noord-Zeeland. Na een koffiestop bij restaurant De Val aan de Zeelandbrug reed men naar de Oosterscheldewer- ken. Een Schouwse dag zonder bezoek aan werkeiland Neeltje Jans is ondenkbaar en daarom werd hier de stand van zaken be keken. Met een ervaren gids in de Thoolse bus ontving men tijdens de rondrit toelichting bij dit wa terstaatswerk. Daarna volgde een toertje door het Bevelandse land en afsluitend de warme maaltijd in Non Plus Ultra te Woensdrecht. Rode Kruis en autoles Rode Kruis kringsecretaris J. Marteijn was op bezoek bij de plattelandsvrouwen. Hij vertelde de 18 dames in Tolrust over het ontstaan en het doel van deze or ganisatie: velerlei taken ten dien ste van de medemens en hulpver lening bij rampen zijn hoofdpun ten in de statuten. Het publiek re kent op de aanwezigheid van het Rode Kruisteam en dat is toch wel een zware belasting. Ook op Tho len presenteert de colonne zich bij talrijke evenementen en de ver zoeken hiervoor nemen alsmaar toe. Uit de bootfilm "vakantie op de Henry Dunant" werd duidelijk dat de langdurig zieken en ge handicapten een leuke periode beleven tijdens hun boottocht. Ook de jaarlijkse bloedafname kwam ter sprake. In Tholen is de ze beperkt tot 1 avond per jaar maar enkelen adviseerden een tweede afname te houden omdat dan het donortal kan vermeerde ren. Marteijn zal dit voorstel voorleggen aan het afdelingsbes tuur. De plattelandsvrouwen be ginnen op 2 november met een cursus waarin de auto centraal staat. Vooral het technische deel en pech onderweg komen aan de orde. De finale-avond is op 23 november met een praktijkdeel bij autobedrijf J. Niemantsver driet. Jeugdboekenweek Ook in de uitleenpost van de bi bliotheek werd de jeugdboeken week in de kijker geplaatst. De meeste belangstelling ging uit naar een tekenfilm van 1 n uur met "Yoki de Beer" in een amu sante hoofdrol. Ongeveer dertig kinderen kwamen kijken en deze groep had een leuke vrijetijdsbes teding. Ook het voorlezen voldeed aan het doel want hier noteerde de leiding 20 merendeels kleinere kinderen. Jammer dat de speur tocht een minimale interesse trok. Slechts 7 deelnemers gingen op pad en tot overmaat van ramp bleek niemand een goede oplos sing op papier te hebben. De prijsuitreiking kon dan ook achterwege blijven. G.W. Koolaard nieuwe ouderling Dhr. G.W. Koolaard is maandag avond tijdens een spannende stemming tot nieuwe ouderling van de hervormde gemeente ge kozen. Zo'n totaal 42 stemgerech tigden hadden in 'ons dorpshuis' en het N.H. Jeugdgebouw de keuze tussen Koolaard en v.d. Velde, eveneen uit Anna Jacoba- polder. De stemming was nodig in verband met het terugtreden van ouderling W.L. de Haan, die we gens persoonlijke redenen zijn ambt had neergelegd. 498 geboortekaartjes en 263 huwelijkskaarten liggen voor u klaar. Een ongelofelijk grote sortering in eigen dorp. Ook verlovings kaartjes en vele kleuren jubileum- kaarten. Neem een kijkje in onze monsterboeken. HAGE-MOERLAND Voorstraat 1 7 Advertentie IM Duikers schepten mosselen De politie bekeurde twee Belgi sche duikers die in de Krabben- kreek bezig waren om mossels boven water te halen. Ze werden in een net gedeponeerd. Zulke handelingen zijn verboden in de duiksport. Winkelweek Ook dit jaar zal de midden standsvereniging een winkelactie organiseren en wel van 28 no vember t/m 5 december a.s., zo besloten de leden vorige week op een vergadering die werd gehou den in de Druiventros onder lei ding van vice-voorzitter M. Kem- peneers. Er meldden zich reeds 13 deelnemers aan. Tevens werd na twee jaar een nieuwe voorzitter gekozen in de persoon van slager H.J. Bosman. J. de Visser, die al vanaf de oprichting bestuurslid is, trad als zodanig af. Voorlichtingsavond alcohol en drugs De opkomst op de voorlichtings avond over alcohol en drugs vrij dag in De Wimpel, is wat tegen gevallen. Daartegenover staat, dat de aanwezigen op deze door Ge meentebelang georganiseerde avond, veel konden opsteken van de uiteenzetting door dhr. Franc- ke van het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs. Dhr. Franke had het voornalijk over de werkwijze, het doel en het nut van de organisatie. Hierna werd een film in drie delen ver toond over het begin en de gevol gen van verslaving. Het was voor de belangstellenden een leerzame avond. Burgerlijke stand Geboorten: Sara Elisabeth dv M.C.J. Noorthoek en M.J. Lig- tendag, Leendert Johannes zv J.A. Vroegop en M.H. den Braber. Tafeltennis Dinsdag 11 oktober speelde het eerste herenteam tegen het sterke Top Scores 2. De overwinning viel desondanks in Anna Jacobiaanse handen met een eindresultaat van 10-0. Het tweede team speelde met een invalster tegen Sios 5 en verloor met 10-0. Vermeld moet worden dat 4 partijen in 3 games werden gespeeld. Uitslagen DSVF Door het eerste viertal werd ges peeld voor de NBSB tegen s.v. Dorst en gewonnen met 3-1, wat meteen een prachtig resultaat is. De uitslagen: 1. J. Walpot-A. Troels 1-0, 2. R. van Nijnatten-J. Weterings 0-1, 3. M. Verkerke-S. de Korte 1-0, 4. H. Nijpels-W. Ermens 1-0. Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen ges peeld: Adspiranten Cindy Reijngoudt- Miranda Timmers remise, Junio ren Bianca Fonteijne-Karly Nij- pels 0-1. Menno Fonteijne-Nico- lien vd Hoek 1-0, Denny Reijn- goudt-Jeroen Breeman 0-1, Alex ander Malis-Cees Verkerke 0-1. Senioren, P. Reijngoudt-R. Faas- se 0-1, M. Lupker-C. Reiders 1-0, M. Malis-R. Nijpels 0-1. Uitslagen 13 oktober: Junioren Kees Verkerke - Bianca Fonteijne 1-0, Jacqueline de Reus-Jeroen Breman 0-1, Karly Nijpels-Men- no Fonteijne 0-1. Senioren H. Nijpels-M. Malis 1-0, J.Walpot-R. Nijpels 1-0. Burgerlijke stand Geboorten: Roel zv C.M. Luij- sterburg en C.M.F. Hoetelmans, Saskia A. dv J. Steenhuis en J.J. Daane, Igor zv R.E. Rhemrev en S. van de Polder. Huwelijken: Cornelis M. van Zo meren, 23 jr, lasser. Halsteren met Maria J.C. Dam, 22 jr, modinette. Overlijden: Maria A. van Dorst, 72 jr wv de Greef. Restauratie molen Assumburg Voor de restauratie van molen Assumburg zal men proberen om een vereniging in het leven te roepen, die zoveel mogelijk bij de restauratie helpt. Iedere Vosse- meerder die hieraan zijn steentje wil bijdragen, is van harte wel kom. De vereniging wil naast de hulp bij de restauratie ook een aantal andere activiteiten ontwik kelen, gedacht wordt aan o.a. modelbouw Assumburg. Getracht zal worden, dat de molenvrienden een zo groot mogelijke bijdrage zullen leveren, zodat de molen draaiklaar gerestaureerd kan worden. Niet alleen vakmensen zijn welkom, ook degenen die zich op andere wijze(organisatie) ver dienstelijk kunnen maken zijn nodig. U kunt zich opgeven bij Jan van de Velde, Stoofweg 5, tel. 3104. Onderscheiding Aan mevr. M. de Natris-Suijker- buijk is de ere-penning in zilver van de gemeente Nieuw-Vosse- meer toegekend. Dit voor haar werk en inzet als concierge van het Wit-Gele Kruisgebouw en als zo danig aan de burgerij bewezen diensten. Opbrengst collecten De opbrengst van de collecte ten bate van het Pr. Beatrixfonds be draagt 1344,55. De collecte voor de kankerbestrijding heeft het be drag 2270,45 opgebracht. De zitdagen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zijn vorig jaar door 235 (in 1981 was dat 233) ondernemers van Tholen en St.Philipsland bezocht. Iedere tweede en vierde maandag ochtend van de maand is de zitdag in het gemeentehuis te St.Maar tensdijk. KvK-leden zijn o.a. J.K.Elenbaas uit Poortvliet, J.van den Bos uit Tholen en H.Zwikker uit Scher- penisse. Verder maakt A.P.M.M.van Gurp uit St.Maar- tensdijk als niet-lid deel uit van de corhmissie milieu en de commissie bedrijfslevenvertegenwoordigers in de Zeeuwse waterschappen. Van de laatste commissie is hij voorzitter, zoals Elenbaas de commissie handel, ambacht en diensten leidt. Ds. van Bergen Bravenboer koos 2 Korinthe 4:7 als zijn intredetekst: "Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de uitne mendheid der kracht zij van God (uit Godes, zei de predikant) en niet uit ons' (Statenvertaling). "Korinthe was een haven- en handelsstad waar het zedelijk leven op zeer laag peil lag, zoals tegenwoordig Rotterdam, Am sterdam en Den Haag", zo begon de predikant. "Maar ook daar had de Heere zijn uitverkorenen en daar moest Paulus naar toe. Er waren veel dwalingen en misstan- Gedeputeerde Staten willen 1.000.000,— extra storten in het werkgelegenheidsfonds. Dit ge zien het feit dat in juni nog slechts een bedrag van 620.000,— res teerde, terwijl nog voor 950.000,— aan aanvragen in behandeling was. Tot dan toe wa ren met het werkgelegenheids fonds 198 nieuwe en 343 behou den arbeidsplaatsen gemoeid. G.S. verwachten dat door acqui sitie nog weer nieuwe projecten zullen worden aangemeld, zodat het resterende bedrag voor 1983 niet voldoende is en ook niet ge wacht kan worden op het voor 1984 toe te voegen bedrag. Op die gronden achten G.S. het noodza kelijk het extra miljoen uit de al gemene reserve te voteren. Een bedrag van 40.000,— is no dig voor de aanschaf van een kar- tomaat die moet dienen voor het kaartenbestand van de reisdocu mentenadministratie. De tot nu toe gebruikte, uit 1974 daterende, kaartenlift bleek deze zomer ka pot en reparatie vonden G.S. niet verantwoord. De nieuwe karto- maat zal in de toekomst gebruikt kunnen worden voor het opslaan van archiefmappen. Dit in ver band met het streven van de rege ring om de afgifte van reisdocu menten in de toekomst door een andere instantie te laten plaats vinden, alsmede in verband met de mogelijkheid tot automatise ring. den en Paulus ambt werd aange vochten. Hij verdedigde zich met de woorden van vers zeven, waar in hij op de heerlijkheid van het ambt van Bedienaar des woords wees, maar ook op de broosheid. Er is geen heerlijker taak aan te wijzen op Crhsitus, in wie alleen verlossing ligt. Dat is moeilijk en zwaar, want wie is er tot deze din gen bekwaam? God alleen kan 't doen, maar wie zijn van die hoogmoedige mensen en we zitten er vaak met eigen vlees tussen. De schat uit de tekst is geen goud, noch zilver, noch gezondheid. Het is Christus. Geen aardse, tijde lijke, vergankelijke dingen. Daar mee kun je niet voor God ver schijnen. Het is daarentegen een onuitsprekelijke rijkdom door de schat verlicht te zijn na zicht op de eigen verlorenheid gekregen te hebben. Je bent arm als je dat mist, maar als God zijn woord met kracht op je ziel gaat binden, kun je er niet onderuit. Er is veel vals- en kunstlicht, zonder beleving en schulderkentenis. Het ware licht tekent (je mens in zijn totale ver lorenheid. Er blijft weinig van ons over. De diepste ellende is, dat we geen gevoel hebben hoe diep we geval len zijn. 't Gaat het ene oor in en het andere uit. We zijn zo hard, koud en dood als een steen als God er niet bij komt. Waar gees telijk leven is, daar werkt de heili ge geest, want licht en leven gaan samen. De schat zat in een aarden vat, dat was gewoon in de tijd van Paulus. Van buiten was de kostbare in houd niet te zien. Een verganke lijk vat, een zwak instrument. Het vat is ook onbelangrijk, want alle kracht is uit God. Voor een arme zondaar is er een rijke Christus en bij die middelaar Gods is zo'n volheid, dat hij eeuwig geprezen zal worden", aldus ds. van Bergen Bravenboerin zijn preek. "Wonderlijk zijn de wegen des Heren", zei de nieuwe predikant in zijn woord van dank en wel kom. Hij bedankte zijn bevestiger ds. H. v.d. Post uit Monster, die de middagdienst had geleid. Consu lent ds. Tj. de Jong uit Poortvliet Dr.S.Meijers, hervormd predi kant te Leiden en lid van de werkgroep 'Kernen van Belijden' van de Raad van Deputaten 'Sa men op Weg' hield een boeiende inleiding over het startpunt, de weg en het einddoel van de bewe ging tot eenwording van beide kerken. In 1949 werd de eerste impuls al gegeven. Nauw betrok ken hierbij waren de hervormde theologen dr. H. Berkhof, dr. E. Emmen, prof. dr. G. C. van Nif- trik en prof. dr. A. A. van Ruler. Van gereformeerde zijde waren actief: prof. dr. G. C. Berkhou wer, prof. dr. D. Nauta en prof. dr. A. D. R. Polman. Na de combi-synode van 1982 is 'Samen op Weg' in een stroom versnelling gekomen. Er wordt nu snel aangekoerst op de 'staat van hereniging' van beide kerken in 1986. Dr.Meijers noemde een aantal hete hangijzers, zoals het gastlid- maatschap(dat de gereformeerde kerken niet kennen), het kerkmo- del, de vraag naar de rechte pre diking en de grenzen van de kerk. Iets minder dan de helft van de hervoynde gemeenten doet niets aan 'Samen op Weg'. Dr.Meijers bleek niet erg be vreesd te zijn voor een afscheiding 'van de piëtistische vleugel van de N.H.Kerk. In het verleden scheidden de piëtisten zich niet van de volkskerk af, maar trokken ze zich terug in de conventikels. Belangrijk is, dat de Belijdenis ook meegaat, al zal deze belijdenis doorvertaald moeten worden naar deze tijd, aldus dr.Meijers. Classis-voorzitter ds.W.F.Teekens uit Bruinisse hield de hervormde ambtsdragers voor, steeds Chris tus centraal te stellen in alle ker- kelijke gesprekken. Hij opende de vergadering met het lezen van 1 Korinthe 112-19. Een bijzonder woord van welkom gold ds.H.Verheul, sinds 17 au gustus predikant van de hervorm de gemeente Tholen en ds.T.Rin- kema, scriba van de Provinciale Kerkvergadering van Zeeland. Het breed moderamen(bestuur), dat de vergaderingen voorbereidt, moet vaak veel voorwerk verrich ten om kandidaten te vinden voor het vervullen van vacatures. Dia ken W. A.Blaas uit Tholen werd voor de periode 1984-1988 geko zen tot eerste afgevaardigde naar de Generale Synode. Hij volgt ds.J.G.van Loon uit St.Maartens dijk op, die weer een uitvoerig en duidelijk verslag had samenge steld van de zomerzitting van 9 tot 11 juni. Hij schreef o.a., dat de financiën van de N.H.Kerk op deskundige wijze worden be heerd. Ds.van Loon werd nu eerste afge vaardigde predikant III naar de Provinciale Kerkvergade- ring(PKV), ds.Tj.de Jong uit Poortvliet tweede man en ds.H.Verheul uit Tholen derde man. Drs.Alb.van den Ban uit Nieuwerkerk werd in de plaats van ds.A.J.Baas te Burgh gekozen als lid van de classicale zendings commissie, die mevr.W.P.Gaan- derse uit Nieuwerkerk als pen- ningmeesteresse kreeg. Uit haar eerste verslag bleek, dat de op brengsten van verkoopdagen, zendingskalenders en contributies niet meetellen voor het richtbe drag dat een gemeente jaarlijks voor de zending moet bijeenbren gen. De classicale Hervormde Jeugd raad bracht twee verslagen uit: Schouwen-Duiveland via jeugd- ouderling Lemsom uit Renesse en Tholen/St.Philipsland via classis- secretaris W.P.Goedegebuure uit St.Annaland. Ds. P. van Bergen Bravenboer (35), gehuwd, 1 dochter, is dins dagavond verbonden aan de her vormde gemeente van Scherpenis se. De uit Molenaarsgraaf afkom stige predikant, volgt ds. D.J. Budding op, die tien maanden ge leden naar Nederhemert vertrok. voor zijn nauwgezette manier van vervangen. De overheid hield hij artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis voor: de over heid is verantwoordelijk dat er geen valse leer wordt gebracht, maar de overheid schiet schrome lijk te kort. We moeten echter ook de hand in eigen boezem steken, want de overheid is van Godswe ge over ons gesteld. Ds. van Bergen hoopte op prettige samenwerking met de gerefor meerde gemeente in Scherpenisse, een open en hartelijke sfeer in de kerkeraad en goede medewerking van kerkvoogdij, koster en orga nisten. De laatste om de psalmen op gepaste, gedragen manier te begeleiden. President-kerkvoogd J.M. Dijke werd in het bijzonder bedankt voor de gastvrijheid. Ds. van Bergen zei dat de jeugd een warm plekje had in z'n hart. Hij hoop(g zich te bezinnen op een gepast antwoord op de Ie-, vensvragen van de jeugd. Consulent ds. De Jong noemde het een teken van chr. wellevend heid, die volgens hem steeds meer wordt verzaakt, dat het woord nog gevoerd kon worden. De eerste was wethouder L.J. Koopman, die de nieuwe predikant in de kleine kern Scherpenisse een hartelijk welkom toeriep namens het ge meentebestuur. Hij was blij voor de kerkeraad, dat ze na tien maanden weer een eigen predi kant hadden. "We hopen dat ds. van Bergen Bravenboer in het goede Thoolse land een goede periode mag hebben. Dat u de overheid zondag aan zondag in uw gebed aanhaalt, want dat heb ben we hard nodig. We zijn maar een aarden vat die over de Thool se burgers regeert, maar u mag in vrijheid het woord brengen en wij 't beluisteren", aldus wethouder Koopman. Ds. de Jong wees op de verschillen tussen de Alblasserwaard en Tho len, maar alles valt weg voor God, die genade voor recht laat gelden. Hij verwelkomde zijn nieuwe col lega ook in de ring van de predi kanten en voegde daaraan toe: "We zijn niet zo broederlijk, want er zijn nog doornen en distels. Als we echter de goede bediening der verzoening brengen, dan kan 't ook op Tholen goed gaan. Met een zekere vrede mag ik mijn werk als consulent beeindigen ge zien de intrede van ds. van Bergen Bravenboer", zei ds. de Jong. Schoolhoofd G.J. van Steenis sprak een hartelijk welkom na mens de chr. school en de open bare Oosterscheldeschool. "Don kere wolken pakken zich samen boven het chr. onderwijs en daar om is uw voorbede nodig", zei dhr. van Steenis. De druk bezochte dienst werd beëindigd met samenzang van ps. 72-11, waarna ds. van Bergen Bravenboer voor het eerst zijn ei gen hervormde gemeente Scher penisse de zegen meegaf. De psalmen die dinsdagavond ge zongen werden: 43:3 en 4, 138:1 na de geloofsbelijdenis, 45:1, 2 en 4 tijdens de twee collectes, 119-18, 20:1 en 72:11. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to»herinnering thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 17