C.O.V. telt ruim 25 Thoolse leden GOUDEN FLITSEN ST#p Ook in 1984 geen hogere elektriciteitstarieven Zoet water Zoommeer Autocross Fonds toeristische promotie Donderdag 20 oktober 1983 EENDRACHTBODE 15 Smerdiek 4 hersteld SPS 4 maakte achterstand goed Vosmeer 2 onzorgvuldig Vosmeer 3 pakte de punten Zege Vosmeer dames Zevenendertig jaar geleden werd in Bergen op Zoom de Christelijke Oratorium Vereniging opgericht. Het ledental van de vereniging schommelt rond de 85, waarbij het opvalt dat 30% van de leden van het ei land Tholen afkomstig is. Het is de soort muziek die een oratoriumvereniging onderscheidt van een ge mengde vereniging. Op het programma van de C.O.V. -staan voornamelijk composities voor solos temmen, koor en orkest van nogal grote omvang. Deze composities hebben meestal een verhalende, dramatische inhoud en liggen vaak op het religieuze vlak. Voorbeelden hiervan zijn Handel's, Messiah, of Bach's Matheus en Johannes Passion. Gezien het financiële resultaat dat de PZEM over het lopende jaar 1983 verwacht en gelet op het begrote resultaat voor 1984, heeft de Raad van Bestuur van de N.V. PZEM besloten ook in 1984 geen verhoging van de electriciteitstarieven toe te passen. Dit zal dan voor de vierde achtereenvolgende maal zijn dat PZEM zijn kleinverbruikers geen hogere tarieven berekent. Wel zal het zgn. vaste bestanddeel in de tarieven worden verhoogd, doch deze verhoging wordt ongedaan ge maakt doordat de PZEM het brandstofaandeel in de tarieven met hetzelfde bedrag verlaagt. Wel blijft de hoogte van de tarieven afhankelijk van de prijsont wikkeling voor olie en gas. De gastarieven zullen mogelijk in 1984 met een nog nader te bepalen bedrag worden verhoogd. Dit betreft uitsluitend een landelijke prijsverhoging. Inzamelingsactie bestrijdings middelen Oud-Vossemeer Steeds de nieuwste kreaties van de grote modehuizen. Keuze in alle prijsklassen. Fortuinstraat 8 - Telefoon 34272 BERGEN OP ZOOM - VVD over Europa en de natuur PAK EVEN U\N ZAKBOEKJE Aan alle christenen op aarde Het vierde elftal van Smerdiek trad zaterdagmiddag op eigen veld aan met Jaap de Rijke en Jaap op den Brouw van het vijfde, dat vrij was. In de eerste helft mocht FC Bergen profiteren van de wind mee. Het durde echter lang Het was bijna raak aan de andere kant, waar Aliai alleen voor de Bergse doelman faalde. De gasten openden de score in de 25e minuut. Terwijl de bal over doelman Adrie de Viet werd ge wipt, dachten de Smerdiekenaars aan buitenspel. Kansen ontston den er vervolgens aan beide kan ten, maar Bergen behield tot aan de theèTJé kleine voorsprong. Bij Smerdiek werd Mart Ista uit de ploeg gehaald. De gasten lie pen al in de 46e min. uit naar 0-2, toen vanuit vrije positie ingekopt werd. De wedstrijd speelde zich na die treffer voor 99% op Bergse helft af. De gasten kwamen er niet meer aan te pas. Bij Smerdiek 4 gingen de remmen los: Na voor bereidend werk van Aliai scoorde Jaap op den Brouw 1-2. Een kwartier voor het einde wilde Rien van Zetten een voorzet van Jan van Loenhout inkoppen. maar Rien werd tegen de vlakte gelopen. De strafschop werd ver zilverd door Jaap Moerland. En kele minuten later deed zich in het Bergse strafschopgebied een vrij wel identieke situatie voor. Nu was Jan van Loenhout het slacht offer. Het leverde ditmaal geen strafschop op. In een spannende slotfase ontsprong Smerdiek op het nippertje de FC Bergen-dans. De punten werden verdeeld. Zoals men WHS 5 kan verwijten, dat het een 1 - 3 voorsprong liet glippen, kan men ook thuisclub SPS 4 prijzen, dat het de twee doelpunten verschil wist op te ha len. Daarmee werd toch een ijver tot de laatste minuut aangetoond. De gasten namen al vrij snel een voorsprong toen Rien den En gelsman Azn op zo'n meter of zestien voor het doel het leer kreeg toegespeeld, 3 tegenstanders op het verkeerde been zette en be heerste scoorde; 0-1. Een goede voorzet van Johan Ketting be reikte Piet Jan Ridderhof, die de groen witte voorsprong vergroot te; 0-2. Toen echter kaatste SPS terug. De aanval kreeg de moge lijkheid, toen er wat aarzeling bij WHS ontstond en de Poortvlietse combinatie daarvan profiteerde om Ko Geuze het nakijken te ge ven. Maar nog voor rust ver breedde WHS de marge opnieuw. Gerard Fase ontving de bal van achteren, zag de SPS keeper zijn heiligdom verlaten en met een lob in de kruising werd het fraaie, derde WHS-doelpunt een feit. Er leek voor de gasten niet veel meer te kunnen gebeuren met Rien den Engelsman Johzn, Henk Dijkema en Wim van Vossen o.m. in de middelste of laatste linie. Maar SPS 4 dacht er anders over en kreeg zo nu en dan ook een WHS-misser aangeboden. Op het moment dat Wim van Vossen het leer wel kon afspelen, maar door een te lange aarzeling de bal aan een volgende thuisclubspeler kwijtraakte, was er het begin tot de 3-2 die op het scorebord kwam. Met nogmaals te weinig overleg in de WHS defensie slaagde de thuisclub er in volledig terug te komen en werd de eindstand 3 - 3. Vosmeer 2 is na het bezoek bij het Bergen op Zoomse Dosko 3 met lege handen huiswaarts gekeerd. Het werd een 2-0 nederlaag, wat zeker voorkomen had kunnen worden, wanneer men in de af werking van de aanvallen wat ge richter op de Dosko doelman had geschoten. Vanaf het begin had men een overwicht op Dosko, dat met schaarse uitvallen af en toe flink gevaarlijk werd. Zo forceer de de thuisclub in de 10e minuut een hoekschop die hoog in de Vosmeer 'doelmond werd ge plaatst en door de Dosko spits hard tegen het net werd gekopt. Deze stand bleef tot aan de rust gehandhaafd, ondanks verschil lende pogingen van Vosmeer om met de Bergenaren gelijk te ko men. In de tweede helft bleven de gas ten storm lopen op het Dosko- doel, maar ondanks de vele kan sen bleef het 1-0. Toen men met een alles of niets offensief begon kreeg men daarvan de rekening gepresenteerd, want 2 minuten voor tijd was een Dosko uitval voldoende om de stand op 2-0 te brengen, waardoor Vosmeer defi nitief verslagen was. Vosmeer 3 boekte in de thuis wedstrijd tegen RBC 5 een 6-1 overwinning. Het nadeel van de sterke tegenwind, belette de Vos- meerders niet om met fris voetbal een licht veldoverwicht op te. bouwen. Na enkele minuten spe len leverde dit een eerste moge lijkheid op voor Hans Vogel, die op rechts doorbrak. Zijn schot werd echter van de doellijn ge plukt door een Roosendaalse ver dediger. In de 13e minuut werd het opnieuw gevaarlijk voor het RBC doel door een mooie actie van Frans Steyns, die zijn directe tegenstander uitspeelde. De RBC doelman bleek goed in vorm en haalde de bal uit de hoek. Vijf minuten voor rust kwam Vosmeer onverwacht op voorsprong door een vanuit de verdediging opge zette aanval van John Hommel. Frank van der Zande kwam op rechts vrij en zijn voorzet werd door Peter de Jager hard langs de RBC doelman geschoten. De vreugde was echter van korte duur, want nog net voor de thee pauze werd het 1-1, toen een vrije trap van afstand ineens in het Vosmeer doel werd geschoten. In de 2e helft maakte Vosmeer zijn bedoelingen al snel kenbaar. Binnen 10 minuten had de thuis club door 2 mooie goals van Hans Vogel een 3-1 voorsprong geno men. Jan Geuze benutte vervol gens een hoekschop van Frans Steyns en deze speler zette Vos meer in de 27e min. via een korte solo op 5-1. In de slotfase van de wedstrijd lukte het Vosmeer nog een keer. Jan Geuze maakte het halve dozijn vol. Het werd bijna nog 7-1 toen Rien Tholenaar op links goed doorzette, maar de bal ging via de lat over. Vosmeer 4 won de uitwedstrijd ^egenSteenberger^MTtet^^^eri wedstrijd waarin het göed tegen elkaar opging. De Brabanders slaagden er in om in de eerste helft een doelpunt tè maken, terwijl bij Vosmeer het scorebord een 0 bleef aangeven. Na rust pakte Vosmeer de zaken energiek aan en door een keihard schot van Toni Lindhout kwam de stand na een kwartier spelen ge lijk. Beide ploegen streden hierna fel voor de overwinning. Vosmeer zegevierde toen Gerrie Schot goed aangespeeld werd en de winnende treffer achter de doellijn kon schieten. Achterin hield Vosmeer de boel goed in het oog, al moest doelman Rein Hendrikse wel en kele keren alle zeilen bijzetten om zijn doel schoon te houden. Vosmeer 5 zorgde in de thuis wedstrijd tegen Moerstraatse Boys voor een gelukkige 1-0 overwin ning. In de eerste helft van de door invallend scheidsrechter Jo han van Dalen goed geleide wed strijd, hadden de bezoekers het windvoordeel. De Vosmeer ver dediging maakte echter een goede indruk en hield de stand op 0-0. In de tweede helft was het voor de thuisclub wat gemakkelijker. Er werd minder stroef gespeeld, waardoor er kansrijke situaties ontstonden. Sjaak Hommel had pech toen een prachtige omhaal vanaf de 16 meter lijn buiten be reik van de doelman tegen de lat kwam. Rinus de Leur brak in de 16e minuut op snelheid uit en zijn voorzet kwam op maat bij Frans Jansen die helaas in de handen van de keeper schoot. In de 20 min. bestookte Gabi Havermans met een afstandsschot de Moerse Boys doelman. Deze keeper was waarschijnlijk nog verstijfd van een net gevallen regenbui. Hij bukte te weinig, waardoor de bal tussen zijn handen door tergend langzaam de doellijn passeerde. Het damesteam van Vosmeer be haalde in de thuiswedstrijd tegen Virtus een 4-0 zege. Anita Goe- degebuure lijkt weer aardig op weg naar het oude peil van voor haar enkelblessure en gezien de harde schoten die de eerste twee Vosmeer doelpunten opleverden, lijkt een totaal herstel dichtbij. Sint Annalandse Marian Verhoef zorgde kort voor rust, dat Vos meer met een 3-0 voorsprong aan de thee kon beginne beginnen. In de tweede helft was er nogal wat oponthoud door een zware enkelblessure van één van de Ze- venbergse meisjes. Zij moest door dokter De Looze behandeld wor den, waarna de wedstrijd werd voortgezet. Via een harde schui ver van Anita Goedegebuure kwam Vosmeer al snel op 4-0 en speelde daarna rustig met voor sprong naar het einde. Christelijke Oratorium Vereniging Bergen op Zoom De C.O.V. Bergen op Zoom heeft voor het nieuwe seizoen een wat wereldlijker werk in studie geno men en wel het oratorium "Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Dit werk mag tot de hoogtepunten van onze muziekcultuur worden gerekend. "Die Jahreszeiten" leent zich uitstekend ter kennis making voor die mensen die zich tot muziek en zang voelen aange trokken. Het werk is met name voor nieuwelingen zeer toeganke lijk. De C.O.V. heeft juist door de moeilijkheidsgraad van Bruck ner's Mis in f, het werk dat vorig seizoen werd uitgevoerd, weinig of geen nieuwe leden kunnen toe laten. Door natuurlijk verloop is het ledenbestand enigszins terug gelopen en is uitbreiding van het koor welkom. Nu met de studie van Haydn's "Die Jahreszeiten" is begotinen, hoopt het bestuur van de C.O.V. op een toename van nieuwe leden. Het koor repeteert elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.15 uur onder leiding van diri gent Gert Hubers in wijkgebouw "Eigen Haard" aan de Pieter' Breughelstraat te Bergen op Zoom. Iedereen is van harte welkom om een koorrepetitie mee te maken. Ook zij die menen niet te kunnen zingen, moeten niet schromen toch eens kennis te maken met de C.O.V. Zingen kan in principe iedereen en onder deskundige lei ding zich verbeteren is een aan trekkelijk vooruitzicht en een fijne ontspanning. Nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen bij de heer P. van Zijst, M.A. de Ruyterstraat 5 te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-3745. Maandag 25 september 1933, om nog even terug te gaan naar wat 50 jaar geleden op het eind van de vorige maand gebeurde, is een datum, die eigenlijk nu en dat ze- k?r op de lagere scholen, maar dan wel in de hoogste klassen, in herinnering moet worden ge bracht. Dat werd althans 50 jaar geleden geprofeteerd. Letterlijk werd er vermeld: maandag 25 september 1933 zal een geschied kundige datum worden, die later in de leerboekjes vermeld wordt en door de kinderen uit het hoofd zal moeten worden geleerd. In dat laatste kunnen we een halve eeuw later nauwelijks meer geloven. Maar een halve eeuw oud is ook de inmiddels zo bekende uit spraak, ingebeiteld op de Afsluit dijk: "Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Die afsluitdijk werd toen officieel geopend. In Downingstreet 10 had de Neder landse minister-president dr. H. Colijn een onderhoud met zijn Engelse ambtgenoot Mac Donald. Colijn was namelijk ook (als bek waam erkend) voorzitter van de economische wereldconferentie. Maar de ontwapeningsconferen tie te Genève vorderde evenmin als dat vijftig jaar later met nog verschrikkelijker wapens voor handen, het geval is. Gespannen volgde de wereld het proces te Leipzig tegen onze landgenoot Marinus van der Lubbe, die van Rijksdaggebouw- brandstichting werd beschuldigd. Vijftig jaar later is daaromtrent nog grote onzekerheid. De Thoolse gemeenteraad had bericht gekregen, dat Sint Anna- land, Stavenisse, Poortvliet en Scherpenisse niet van plan waren aan het verzoek te voldoen om bij te dragen in de kosten van de U.L.O.-school. Van Oud-Vosse- meer was dat wel zeker en van Sint Maartensdijk was hét nog niet bekend. De gemeente Tholen nam van de hervormde kerkvoogdij de huisjes aan de Schoolstraat over voor 1,— per stuk. Het ging hier om krotwoningen die gesloopt moes ten worden. Er hadden daar nog 4 personen onderdak. De gemeente zal ter afscheiding met kerkelijke gronden een gesmeed ijzeren hek plaatsen. Het blijft merkwaardig, dat de geschiedenis zich herhaalt. In elk geval werd 50 jaar geleden de gym in Tholen beknot met 50,— subsidie voor 1934 en de schiet vereniging kreeg maar 50,— per jaar meer inplaats van 75,— terwijl er voor de vereniging tot afschaffing van alcoholische dranken maar 17,50 inplaats van ƒ25,— overbleef. Op alle subsi dies werd 33 Vr.% gekort. Dan mo gen we voor 1984 nog niet mop peren. Raadslid Dekker vond het weinig reukverheffend, dat de kar met de "tonnetjes" - laat een ou dere Tholenaar maar uitleggen wat dit betekent - zo maar 's nachts op straat bleef staan. In de Dalemsestraat bleek de straatlan taarn defect, maar gelukkig, zo vulde de voorzitter aan, brandt er 's avonds lang licht bij slijterij Van der Stel. In Poortvliet werd door de heer P. Potter, later uitgegroeid tot de be kende woninginrichting Bouman- Potter een huis aanbesteed. De firma Elenbaas had het timmer werk voor 1097,— Goudzwaard het schilderwerk voor 343,— en het smidswerk kwam bij M.W. Kesteloo met 240,— als laagste inschrijver. Voor goed 1600,— werd toen een nieuwe woning ge bouwd, die ook nog best in elkaar zat. In Sint Maartensdijk beraadde het Nutsdepartement zich over stich ting van een bibliotheek, maar men zag in die crisistijd toch geen mogelijkheden dat van de grond te krijgen. Evenals thans (werklozenbanen) werden ook een halve eeuw gele den heel wat plannen gemaakt ter bestrijding van de werkloosheid. Zo was er een idee voor draineren bij boeren, waarin de gemeenten 25% zouden bijdragen, het rijk ook 25% en de boeren de andere helft. Maar menig boer kon ook dat laatste niet opbrengen. Daar om kwamen er even weinig drai- neerwerken van de grond als nu jeugdige werklozen bij de bedrij ven worden geplaatst. In Oud- Vossemeer klaagden de raadsle den over de putten in de straten, want er was zelfs naar verhouding bij lange na niet het geld voor handen, dat nu aan de Thoolse openbare werken kunnen toe vloeien. Het roemruchtè raadslid Daane plaatste weer een rake zet: "voor menig gezin was deze zo mer al een winter". In die tijd im mers hadden de landarbeiders in de wintermaanden geen werk. Ondertussen werkte prinses Julia na op om de crisis-comité's te steunen. In Stavenisse nam de heer H.W.P.A. de Jongh ontslag als veilingmeester. De bakkers kre gen voor het bakken van 8 ons brood (het meel werd door de consument geleverd) 16 cent. In Scherpenisse behaalde mej. C. van 't Leven het diploma kraam verzorgster. De spanning tussen Moskou en Tokio vermeerderde met de dag. Nederland bepleitte in de Volkerenbond om iets te doen voor de in Duitsland uitge wezen Israëlieten. Adolf Hitler trok er zich niets van aan. De Thoolse liberalen voelen er thans weinig voor om de OGB met 1% te verhogen, maar dat een dagelijks bestuur met een derge lijk voorstel komt in een tijd van bezuinigen is al evenmin nieuws onder de zon. Maar, zo zei een halve eeuw geleden een wethou der Hage in Sint Maartensdijk: de heren hebben gezien, dat de be groting sluitend is gemaakt door verhoogde belastingen, die echter door de minister zijn opgelegd. Anders zou de raad, althans hij, daar nooit mee akkoord zijn ge gaan. De mensen (burgers) kun nen het namelijk niet opbrengen. Het was eveneens in Sint-Maar tensdijk, dat er 50 jaar geleden een nieuwe gemeentewerkman moest worden benoemd. Het uurloon van hem zou 30 cent bedragen en sollicitanten vlogen er op af als vliegen. Job Knuist werd de ge lukkige, 1 stem was er voor P.M. Geluk en 1 voor C.M. Hartog. Mogelijk kan dit in het "praat huisje" nog ter sprake worden ge bracht. Het Leipziger proces (Van der Lubbe) werd gewijzigd in een Berlijns proces. In die tijd werd in ons land Paul Kruger (Zuid Afri ka) herdacht. In het Westland raakte men de druiven niet kwijt en van die tijd af dateert het jam potje. Het Nationaal Bureau voor Toe risme (N.B.T.) verwacht dat tot 1988 het aantal toeristische over nachtingen in ons land jaarlijks met gemiddeld 2 k 4% zal stijgen. Deze groei zal niet vanzelf gaan, zodat een actief promotiebeleid nodig is. De Grontmij. conclu deert in een studie ten behoeve van het Zeeuws provinciaal be leidsplan voor recreatie en toeris me, dat Zeeland goede ontwikke lingskansen heeft voor zowel de binnen- als buitenlandse markt. Naast de traditionele Duitse en Vlaamse toeristen wijst de Gront mij. als nieuwe mogelijkheden op Engeland en Noord-Frankrijk en noemt bovendien een aantal nieuwe doelgroepen: alleen op reis gaande actieve jongeren, 50- plussers, bovenmodaal en high budget. Gedeputeerde Staten onder schrijven deze conclusies en base ren dat op het huidige marktaan deel van Zeeland en op de gunsti ge ligging ten opzichte van bui tenlandse markten. Met name voor Engeland wijzen G.S. op de bestaande OLAU-veerdienst op Vlissingen. Het provinciaal beleid is gericht op stimulering van de toeristische belangstelling. Daar om ook is de Provinciale VVV uitgebreid met o.a. een stafmede werker voor marketing en pro motie. In het verlengde hiervan zien G.S. de vorming van een provinciaal fonds voor toeristische promotie, mede gezien het feit dat de Pro vinciale VVV te weinig financiële mogelijkheden heeft om een ac tief promotiebeleid te voeren. Voorgesteld wordt daarom om een bedrag van ƒ700.000,— in genoemd fonds te storten. Door inhaken op de N.B.T.-promotie activiteiten kan bovendien van de deskundigheid van het N.B.T. ge bruik worden gemaakt en houdt het bovendien financiële voorde len in. G.S. verwachten boven dien dat de instelling van het fonds sterk stimulerend zal wer ken op het bedrijfsleven. Bij evenementen op provinciaal of regionaal niveau zullen alleen gelden uit het fonds beschikbaar worden gesteld wanneer ook de deelnemende bedrijven meebeta len in de kosten, terwijl ook het financieren van bepaalde acties door gemeenten denkbaar is. Voor een goed beleid zijn zowel een provinciaal marketing- als een provinciaal promotieplan nood zakelijk. De voorbereiding hier van achten G.S. een taak van de Provinciale VVV, in samenspraak met het bedrijfsleven. Ook zal er nauw overleg nodig zijn met het N.B.T. en het college van G.S. Naar de mening van G.S. zal de promotie zich met name moeten richten op seizoensverlenging. Hierdoor kan ook de arbeids markt gunstig beïnvloed worden. Daarnaast zien G.S. als mogelijke voordelen een kwaliteitsverbete ring van de voorzieningen en het realiseren van zogenaamde elk- weer-voorzieningen. Gedeputeerde Staten van Zee land willen 15.000,— beschik baar stellen om een inzamelings actie te houden voor restanten (landbouw)bestrijdingsmiddelen. In overleg met de Gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap, de Provinciale direc tie voor de bedrijfsontwikkeling en de Regionale inspectie milieu hygiëne is besloten deze actie eind november van dit jaar te houden. Van te voren zal een uitgebreide voorlichtingscampagne plaatsvin den. In 1977 is de Stichting opruiming van landbouwbestrijdingsmidde- len (STORL) opgericht, die als belangrijkste doel heeft het op zetten van een permanente rege ling voor de afvoer van genoemde bestrijdingsmiddelen. In 1978 en 1980 zijn in Zeeland inzamelings acties gehouden, die resp. 16.000 en 12.000 kg opleverden. De Stichting wil nu wachten tot een groot aantal gemeenten zal be schikken over depots voor tijde lijke opslag. In Zeeland komt deze depotvorming echter slechts bij enkele gemeenten aarzelend op gang. Omdat de vorming van res tanten onverminderd voortgaat zijn GS bang dat op onverant woorde wijze deze middelen van de hand gedaan zullen worden, waardoor schade aan het milieu kan ontstaan. GS willen daarom het verzoek van de Gewestelijke Ra'ad voor Zeeland van het Landbouwschap tot het houden van een inzamelingsactie inwilli gen. Dit deelt het energiebedrijf mee in de PZEM-begroting 1984, die bij de aandeelhouders (Provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeen ten) is ingediend. De PZEM verwacht dit jaar een winst van 5,9 miljoen. In de oorspronkelijke begroting voor 1983., eind vorig jaar opgesteld, werd nog een verlies becijferd van 3,8 miljoen. Ondanks de lagere brandstofkosten en hogere ex ploitatiekosten, ontstaat voor 1983 een verbetering van ƒ9,7 miljoen doordat nu de rente over het eigen vermogen aan het resul taat wordt toegevoegd en doordat in de herziene begroting een zgn. financieringscorrectie is inge voerd. Deze financieringscorrec- xtie is te zien als een aanpassing van de afschrijvingen op basis van de vervangingswaarde voor zover financiering met vreemd vermo gen heeft plaatsgevonden. De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM is nl. van mening dat in deze tijd van economische recessie het alleszins verantwoord is door middel van de financieringscor rectie de groei van het eigen ver mogen te temperen teneinde de tarieven zoveel mogelijk te stabi liseren. Voor 1984 begroot PZEM een winst van ƒ7,6 miljoen. Hoewel voor 1984 voor de gassector en de electriciteitssector een lager resul taat wordt begroot van resp. 0,7 miljoen en 0,6 miljoen, is dank zij een hogere financieringscor rectie in 1984 het totaal resultaat naar verwachting toch 1,7 mil joen hoger dan in 1983. De investeringsuitgaven voor 1984 worden begroot op ruim 72 miljoen en zijn hiermede vrijwel gelijk aan de verwachte uitgaven voor 1983. In deze investerings uitgaven zijn de kosten voor om bouw van de olie/gas-gestookte ketels naar kolen/gas-gestookte niet begrepen. De PZEM had vorig jaar 1321 mensen in dienst onder wie 12 schoolverlaters. Naar verwachting zal dat volgend jaar 1362 inclusief 25 zijn. Bij de investeringen in 1984 vergt de verbetering van de voeding Oud-Vossemeer het meeste geld: 620.000 gulden. Verder staat er op het programma: afwerking bouwaansluiting Oesterdam 345.000, verbeteren laagspan ningsnet Poortvliet 105.000, wijzi gen bouwaansluiting Philipsdam- sluizen 130.000, aansluiten water gemaal St.Philipsland 142.000 en vervangen 3 kV-netten door 10 kV-voedingen 1 miljoen gulden. Dat is echter in de totale Noord- groep van de PZEM, waartoe be halve Tholen/St.Philipsland ook Schouwen-Duiveland behoort. Daarvoor staan ook wijzigingen van verouderde 10 kV-installaties voor 150.000 gulden op stapel, uitwisselen transformatoren met hoge verliezen 70.000, compute rapparatuur 40.000 en diver sen/onvoorzien 473.000 gulden. v Opticien Optometnst OV Kontaktienzen GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG Advertentie IM In een reactie op de concept-nota "Grevelingen zout-zoet" dringen ge deputeerde staten van Zeeland er bij rijkswaterstaat op aan terwille van een goede besluitvorming over de Grevelingen in de definitieve nota meer duidelijkheid te verschaffen over de kosten van de alternatieven, de baten voor de landbouw en de kwaliteit van het water uit het Zoommeer. Zij hebben nog geen keuze gemaakt uit de drie alternatieven: Zoet, zout of zout met een pijpleiding voor de zoetwatervobrziening van de landbouw op Schouwen-Duiveland vanuit het Zoommeer, Wel merken gs in hun brief op dat het alternatief met de pijpleiding het in zich heeft de tegenstrijdige belangen van landbouw, visserij, ecologie, waterhuishouding en re creatie te bundelen. Bij een keuze voor een zoete of zoute Grevelin gen zonder meer zullen deze be langen met elkaar in botsing ko men. Overigens dient volgens gs in de studie een zoete Grevelingen als referentie-alternatief te wor den genomen inplaats van een zoute Grevelingen: het oorspron kelijke Deltaplan voorzag in af sluiting van de Grevelingen waardoor het water zou verzoe ten. Om in de discussie over de Gre velingen te kunnen kiezen uit drie volwaardige alternatieven zal rijkswaterstaat in de definitieve nota moeten aangeven wie de kosten van een bepaald alternatief moet dragen. Gs gaan ervan uit dat de alternatieven zout en zoet voor rekening van het rijk komen. Zij baseren dit op de concept-nota "De waterhuishouding van Ne derland". In deze nota stelt rijks waterstaat dat de Grevelingen onderdeel is van het waterhuis houdkundig hoofdsysteem. Voor de wateren in dit systeem is het rijk volgens deze nota verant woordelijk, ook in financieel op- zicjit. Deze lijn doortrekkend zou het rijk volgens gs ook de verant woordelijkheid moeten dragen voor het alternatief met de pij pleiding. Verder vragen gs zich af of de ba ten voor de landbouw van een zoete Grevelingen niet te laag zijn ingeschat. Het bevreemdt hen dat vanuit de landbouwsector heel andere baten zijn aangegeven dan in. de conceptnota. Ook is niet duidelijk of de baten voor de landbouw en de visserij op de zelfde wijze zijn'berekend. Eveneens zetten gs vraagtekens bij de kwaliteit van het water dat in het alternatief met de pijplei ding uit het Zoommeer naar Schouwen-Duiveland wordt ge voerd, zeker als de inlaat in de Krammer komt. Elles Brugman en Karin Luyks uit Tholen hebben hun vuurdoop gehad op het Scheldecircuit te Rilland-Bath. De onervaren chauffeurs mochten tij dens een open deur dag met de auto cross kennismaken. Elles Brugman reed in de Simca van stadgenoot Hans Tempelaars en werd tweede in de standaardklasse tot 1600 cc. Karin Luyks behaalde ook een prima uitslag met de Fiat van Pierre Besters: ze ein digde op ereplaatsen in de Manches en de finale. Mevr. Holstein uit St. Annaland kreeg een dag tevoren een trainingsongeval met onherstelbare schade aan de Fiat. Testmonteur Besters vergde namelijk teveel van de auto en kwam buiten de racebaan terecht. Het herstel vergt veel vrije tijd. De VVD Tholen/St. Philipsland heeft maandagavond in Haven zicht te St. Annaland de Jaarver gadering gehouden. Voorzitter Ph. van den Hoek stipte de Fi- nancieel-Economische situatie aan, die hem zorgen baarde. Het programma kende twee uitersten: de Europese verkiezingen en de natuur op Tholen. De voorzitter onderschreef de Europese ge dachte en hoopte, dat die uitge bouwd kan worden, ondanks de huidige moeilijkheden. De afde ling steunt de zittende liberale Euro-parlementariërs en een eventuele Zeeuwse kandidaat zal ook op medewerking kunnen re kenen. Na de pauze toonde dhr. J. van den Houten een serie schitte rende beelden van de mens in de Thoolse natuur. Verder was de film 'Zeeland op maat' te zien over Ruimtelijke Ordening. Bij de rondvraag ontstond een gesprek over overheidsbemoeing. Er is wel beleid noodzakelijk, maar het moet niet ontaarden, zo vond men. Rond elf uur sloot de-voor zitter de goede vergadering. THOLEN za 22 okt Paddest. excursie, jeugdh. Klavervelden BOZ, 9.30 u. do 27 okt ANBO mosselmaaltijd, H.v.Holl, 17 u. za 29 okt bingo dansant Pinoc- chio, 20 u. wo 9 nov NCVB visavond met film. De Wingerd, 19.45 u. SINT ANNALAND do 20 okt film l'Esperance, Flying High Popeye za 29 okt dansav. dorpshuis 20 u. vr 11 nov alg. ledenverg. t.c. Hoop, clubhuis, 20 u. &SINT MAARTENSDIJK za 22 okt zangav. Ver.koren, Haestinge, 19.15 u. za 5 nov viswed. met Zeester. De Noord 13.30-16.30 u. SCHERPENISSE do 20 okt Alg.Verg. Reisduif, Zeel.Welv. 19.30 u. POORTVLIET vr 28 okt Alg.Verg. SPS, kantine, 19 u. STAVENISSE vr 21 okt dansav. JVS, De Stove OUD VOSSEMEER za 5 nov Avro's Top Pop, d'Ouwe Vos, 21 u. SINT PHILIPSLAND vr 28 okt barokconcert mmv Marja Verwijs, De Wimpel, 20 u. vr 11 nov klassiek concert, De Wimpel. 20 u. BERGEN OP ZOOM tot 14 nov. Peinture, tent.st. Vlaamse schilders, dag. 14-17 u. 30 okt-5 dec wandkleden en gra fiek, Marijke Raaymakers, Etce tera film film film ROXY 1: Return OfTheJedi-a.l. do 14, 18.45 &21.15 u. vr 14, 18.45 21.15 u. za 14, 18.45 21.15 u. zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u. ma, di wo 20 u. Pussy Baby - 18 jr vr za 23.30 u. ROXY 2: Breathless - 16 jr do, vr za 19 21.30 u. zo 16.30, 19 en 21.30 u. ma, di wo 20 u. Heidi - a.l. do, vr, za zo 14 u. CINEMACTUEEL 1: De Kanon nen Van Navarone - a.l. dag. 20 u. zo 14 20 u. CINEMACTUEEL 2: Gejaagd Door De Wind - a.l. dag. 20 u. zo 14 20 u. CINEMACTUEEL 3: Brandende Liefde - 16 jr do, vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. di wo 20 u. Mc'Beth - Filmliga ma 20.30 u. BALLET- EN DANSKLEDING Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M... Uw Heer schiep hemel, zee en aarde, de mensen en dieren twee bij twee, na de voltooiing van zijn schepping, bekeek Hij dit werk en was tevree. Iedere christen op deze aarde, heeft eerbied voor dit Goddelijk werk, dus een vernieling aan dit wonder, stelt hij zeker paal en perk. Vernielingen blijven toch mogelijk indien men Kruisraketten stelt, want bij het gebruik van deze wapens, zijn miljoenen doden zo geteld. Toch zijn er leiders van grote landen, zij noemen zich wel christenmens die zien geplaatst graag veel raketten, doch ver van hun huis, dus buiten hun grens. Het grootste leed zou worden geleden, ver van hun eigen huis en haard, door protesteren tegen hun plannen, blijven misschien veel levens gespaard. Daarom een raad aan deze leiders, vertrouw op Uw Heer en vraag hem vlug, of Hij de zondaars wil bekeren, want dan keert rust en vrede terug.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 15