De Reisduif 50 jaar in de lucht Overgang de Zwaluw mooi voor rayon Werkervaringsproject Tholen op lange baan Rabobank S Je wordt ermee besmet en komt er niet vanaf Bij verhuizing SPAARWEEK Donderdag 13 oktober 1983 EENDRACHTBODE Met een onderbreking in de oorlogsjaren moet de postduivenvereniging de Reisduif in St.Philipsland toch ongeveer aan het gouden bestaan toe zijn. Precies is het niet meer na te gaan omdat bij de watersnood in 1953 het gehele archief verloren ging, maar zaterdag wordt in de Druiventros toch het vijftigjarig bestaan gevierd. Met 55 leden vanwie er 48 actief zijn, is de Reisduif een vereniging die heel wat Fliplanders een plezierige ontspanning biedt. Herrezen Dure liefhebberij Sprinters en stayers Bang van water Huldiging a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaiand of aan uw bezorger. Vooral C.D.A.woordvoerder W.C. van Kempen gaf blijk van zijn grote teleur stelling,toen uit een mededeling van wethouder P.van Schetsen duidelijk werd.dat het op Tholen door het college enthousiast opgezette plan voor een werkerva- ringsprojekt,waarbij dan vooral aan jongere werklozen werd gedacht,op de lan gere baan wordt geschoven. "Dan wil je een keer echt eens wat doen in de nood die er heerst en dan blijk je toch weer een stap terug te moeten doen,zo verwoordde Van Kempen de teleurstelling van zijn fractie over het voorlopig toch niet van de grond komen van het werkervaringsproject. De oorzaak van de voorlopige mis lukking mag niet volledig of mogelijk ook niet voor een gedeelte op de F.N.V.-rug worden afgewenteld,al waren er bij die vakbond nogal wat bezwaren,vooral voor wat de sociale zekerheden betrof. PLAATSELIJK NIEUWS SCHERPENISSE 17 t/m 21 oktober POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND Hoe raak je verslingerd aan de duivensport?. "Het is moeilijk te zeggen waarom 't zo'n mooie lief hebberij is,', vertelt tweede voor zitter W.van Dommele. ,'Als klei ne jongen kwam ik veel in de schuur van Arie en Merien Bree- man, die in 1930 samen met Adrie v.d.Est de Reisduif hebben opge richt. Ze hadden via contacten met vrienden in Brabant duiven gekocht en praktisch elke avond was 't in de schuur van Breeman 'vergadering'. Ze bepraatten je zo, datje er wel zin in kreeg. Ik mocht echter niet van m'n ouders, want als bakker hadden we 't te druk. Toen ik echter bij de buurman een kooitje kreeg, kon ik toch mee vliegen", zo verhaalt Van Dom mele. Ook bij secretaris-rekenaar Iz.Reijngoudt zit de belangstelling voor de duivensport er vanaf kindsaf in. Hij is veertien jaar lid van de Reisduif en vijf seizoenen secretaris-rekenaar. "Het is een soort bacij, de duivensport. Je wordt ermee besmet en komt er niet meer vanaf', zegt Reijn- goudt. De vereniging ontwikkelde zich voorspoedig van 15 naar 55 leden en van 8 naar 30 vluchten per sei zoen. Nu heeft bijna iedereen zelf een klok(constateur) van zo'n 900 gulden, maar in 't begin was dat lang niet het geval. Na aankomst van de duif moest de gummiring snel van de poot en in sneltrein vaart naar de schuur van Bree man, waar de klok stond. Van Dommele vloog een keer zo hard, dat hij onderuit ging en de gum miring onder een heg kwijt raakte. Weg was de mooie klassering. De volgende keer hield hij de ring in z'n mond. Het tijdsverschil werd overbrug met fiets- en looprecht, wat nog steeds bestaat. Over fiet sen gesproken, Thomas Bakker, nu nog actief als een van de oudste leden, ging in de beginjaren op de fiets naar Rotterdam voor de ver gaderingen. In 1941 lag de vereniging op z'n gat. Voor die tijd stonden de acti viteiten al opeen laag pitje omdat veel leden tijdens de mobilisatie in militaire dienst waren geroepen. Toen de Duitsers echter alle dui ven innamen, was het zeker ge beurd. "Je moest de ringen afge ven, maar sommige melkers bra ken gewoon de poten af om de duiven onder de grond te kunnen blijven houden", herinnert Van Dommele zich nog. In 1945 herrees de Reisduif met Joh.Verwijs als voorzitter, W.van Provinciaal voorzitter M.J.Laban uit St.Philipsland van de Ned.Bond van Zaterdagvliegers is ingenomen met de overgang van de Zwaluw St.Maartensdijk van zondag naar zaterdag. "Het is gunstig voor de vluchtlijn en bovendien krijgen we mooiere rayonconcoursen", zegt Laban. Formeel gaat het nog maar om een verzoek van de Zwaluw, dat vol gende maand in stemming zal komen. Er zijn elders veel problemen geweest met de overgang van verenigingen, zodat er stringente bepa lingen zijn. Laban meent dat het verzoek van de Zwaluw als hamerstuk ingewilligd zal worden. "Dat zal nagenoeg zonder kleerscheuren ge beuren omdat de Zwaluw de duiven nu per gratie in West-Brabant mag meegeven, maar ze zijn officieel geen lid. Wij moeten er extra boxen voor aanschaffen, want kosten met zich meebrengt. We zijn ook al vrij duur omdat we een flinke ophaalroute hebben. Het rayon Tholen/St.Philipsland is er wel blij mee. Je krijgt een gun stiger verloop van de trek omdat er meer duiven verzonden worden. St.Maartensdijk heeft 16 spelende leden. In Scherpenisse zal men 't niet zo leuk vinden omdat de Smerdiekenaars die nu bij de Reisduif zitten, voortaan in eigen dorp op zaterdag kunnen gaan vliegen. Gezien het inkorven en afldokken ligt dat voor de hand", aldus Laban. Dommele als tweede voorzitter, Joh.Reijngoudt als penningmees ter, D. Kaashoek als secretaris en de leden Jac.Geense", Th.Bakker en L.Vermeij. In 1946 vlogen de duiven voor het eerst in het rayon Tholen en in provinciaal verband. Er volgde aansluiting bij de Ned.Bond van Zaterdagvliegers en toen de club verder groeide, rees op den duur de gedachte om een eigen gebouw neer te zetten. In de Achterstraat werd grond ge kocht, maar de vergunning van de gemeente bleef uit omdat omwo nenden bezwaar maakten. Met passen en meten werd toen toch overeenstemming bereikt, maar toen haalde het gemeentebestuur er een meter af, waardoor het voor de Reisduif te krap werd. De grond was inmiddels al betaald en de gemeenteraad had een eenma lige subsidie van 30.000 gulden toegezegd. De duivenmelkers bleven toen maar aan de Zuiddijk, waar vanaf de ramp werd ingekorfd. De loods wordt gratis door de Druiventros aangeboden, die bovendien in het café een afgeschermde ruimte be schikbaar heeft om te klokken en te rekenen. Vergaderkosten wor den nooit in rekening gebracht, zodat de Reisduif goed zit. Bovendien zijn er nog acht keer per jaar Voshol-prijzen, maar de duivenmelkers lusten natuurlijk af en toe wel wat. Heeft de Reisduif dan geen huis vestingskosten naast de lage con tributie, toch is de duivensport volgens Van Dommele een dure liefhebberij. Naast duiven, voer en een hok is er een klok nodig. Voor de vluchten is er een mooi vervoerssysteem opgezet, maar dat kost wel geld: 2,50 per duif bij een verre vlucht. Je kunt in de afdeling spelen, in het rayon Tholen, de provincie Zeeland en fond Zebra. Een landelijke fond- vlucht kost 70 a 80 gulden per duif. Er zijn echter ook melkers die een heel jaar voor niets spelen omdat ze bij het poulen telkens gelukkig zijn. Dit inleggen van geld voor een bepaalde duif is echter niet verplicht. Bij elke vlucht is de eerste prijs een erete ken. verder zijn er prijzen in na- tura en voor de generaal kam pioen is er een grote beker. De kampioenen krijgen bovendien nog diploma's. Voor de vereni gingskas is de tentoonstelling met loterij en rad van avontuur be langrijk. Het inkorven is meestal vrijdaga- vondfsoms donderdag), waarna de duiven zaterdagmorgen in België of Frankrijk gelost worden. Daarna begint de spanning. Er is een groot verschil tussen het aan tal duiven per inzender: de een doet met 2 duiven mee, de ander met 39. De snelheid kan 84 km per uur zijn, met een staartwind zelfs 120 km! "Een goede duif vliegt aan êên stuk door, want rusten is tijdsverspilling. Alleen op lange vluchten wordt er 's nachts ge rust", zegt Van Dommele. Volgens Reijngoudt is het met de duiven net als bij schaatsenrijders. Er zijn sprinters die op de korte afstand winnen en stayers die rus tig op gang komen en op lange vluchten de prijzen wegslepen. Er zijn volgens de rekenaar wel 'foefjes' om de duiven te beïn vloeden, maar evenmin als Van Dommele houdt hij daar niet van. Toch speelt 80% van de duiven melkers het zogenaamde weduw schap: de duivin wordt bij de doffer weggehaald en net voor de vlucht even getoond. Dat moet dan een stimulans zijn om na het lossen zo snel mogelijk naar het hok te vliegen. De beloning blijft niet uit: een halfuurtje of uurtje mogen duif en doffer samen zijn. "Het kan ook andersom, want de duivin is net zo gek op de doffer, 't Is een kwestie van leren. Bij dit systeem zit de duif veel alleen, dus rustiger", aldus Van Dommele. Soms zijn de prijzen er in een halfuur uit, maar bij slechte vluchten kan 't uren duren. De Reisduif-bestuurders herinneren zich ook nog de rampvlucht Or leans van vijf jaar geleden: toen kwam maar éénderde van de dui ven terug. De Fliplandse duivenmelkers zit ten volgens Van Dommele bij wedvluchten in de provincie altijd in een ongunstige hoek. De in Frankrijk en België geloste duiven houden de kust aan, maar de Westersehelde is dan de eerste barrière. "Een duif is van nature bang voor water. Op Schouwen zijn de duiven via de Zeelandbrug nog eerder binnen. Bij ons komt een vroege duif via St.Annaland, maar de meeste komen via Krab- bendijke en de Slaakdam in het hok terecht", vertelt Van Dom mele. Tien jaar kan een duif aan wed strijden meedoen, maar het dier kan wel 18 tot 20 jaar leven. De Reisduif besluit het seizoen altijd met een 'tijdrit' vanuit Roosen- m* "De vrouwen kennen de portemonnee van de man niet", zegt de tweede voorzitter van de Gouden Reisduif in St. Philipsland, dhr. W. van Dommele (links) in verband met de poulegelden. Mevr. S. Reijngoudt-Ligtendag (midden) weet echter heel wat af van de dui vensport. Ze staat haar man, secretaris-rekenaar Iz. Reijngoudt (rechts) tijdens het vluchtseizoen van april tot en met september altijd bij. daal, waar dan om de twee minu ten één duif wordt gelost. Voor rekenaar Reijngoudt en zijn vrouw breekt dan de tijd aan dat ze 's zaterdags weer eens weg kunnen, want van april tot en met september vergen de duiven alle vrije tijd. Na het klokken aflezen in de Druiventros wordt er dan irt huize Reijngoudt druk gerekend. Het wemelt van de cijfers en de tafel en vloer ligt dan onder de papieren. Lange lijsten worden aan elkaar geplakt en tot diep in de nacht wordt eraan gewerkt om maandag de uitslagen te verme nigvuldigen. 's Avonds krijgt iedere Fliplandse duivenmelker ze dan in de bus. Van Dommele heeft bij de Reis duif tot nu toe wel het mooiste resultaat geboekt met een 4e prijs nationaal en een le prijs rayon West-Brabant met de 900 km lan ge vlucht vanuit Pau in 1969. De Fliplandse duivenliefhebbers hebben de jaren door de wedstrij den op de voorgrond geplaatst en minder aandacht aan de papier winkel geschonken. ,'We hebben zaterdag veertien huldigingen, zeven van 40 jaar en 7 van 25 jaar, maar voorheen hebben we dat nooit gehad. We wisten dat niet zo", vertelt Reijngoudt. "La- ban(voorzitter van de Ned.Bond van Zaterdagvliegers) roerde 't aan toen hij vanuit Tholen in St.Philipsland kwam wonen. Bij het dertigjarig bestaan heeft ieder lid een speldje gehad, maar zater dag is eigenlijk de eerste huldiging in vijftig jaar", zegt de secretaris. Toch zijn 't niet allemaal oude le den bij de Reisduif, want de tien jarige Leonard Walpot is een 'jonge duif. Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter Kr.Reijngoudt, tweede voorzitter W.van Dommele, se cretaris-rekenaar Iz.Reijngoudt, penningmeester J.C.Verwijs, vas te inkorver P.v.d.Made en de be stuursleden Jac.van Dommele, J.van Oeveren, S.M.Vermaas en G.Walpot. Reserve-rekenaar is M.Meijer. Van Dommele en Reijngoudt willen de duivensport niet graag missen, maar zo bont als de Nieuw-Vossemeerse bakker Cools zullen ze 't toch niet maken: die liet zelfs z'n brood verbranden toen er kopers voor zijn duiven kwamen. De/ wethouder van sociale zaken w werden aangeschreven om een zette het allemaal nog eens op een rijtje wat er in de korte geschiede nis van dit plan gebeurde. Al in mei was het college met de pro jectgedachte begonnen. Bedrijven voorlopige inventarisatie te kun nen maken over te verwachten medewerking. In functionaris Janse had men een coördinator en daarnaast zou een stuurgroep de mogelijkheden toetsen. Aan de werkelijke toetsing is die commis sie niet toegekomen. Niet alleen vanwege F.N.V. bezwaren tegen de plannen, maar omdat er op re gionaal niveau een toetsingscom missie gevoerd zou worden. Overigens had het college wel gesprekken met F.N.V.-bestuur ders en sommige bezwaren daar van werden ook wel onder kend,met name voor wat verzeke ring tegen bedrijfsongevallen be treft. De wethouder erkende trouwens dat het geen ideale op lossing was.maar slechts een po ging om iets aan jeugdwerkloos heid tê doen. Na de gesprekken met het F.N.V. werd een verzeke ringsclausule opgenomen en ver volgens zou dat alles in een regio nale commissie worden ge- toetst.maar er is niets van terecht gekomen,omdat er bij het minis terie plannen zijn daaromtrent volgend jaar met een voorstel te komen. Nieuwe richtlijnen dienen aldus wethouder Van Schetsen, dus te worden afgewacht. De discussie over het werkerva ringsproject was op gang gebracht na.een vraag van het SGP raadslid C.A.Rijnberg of er daaromtrent al iets naders bekend was. Pvda- woordvoerder J.de Bres vulde daarop aan de bezwaren van de FNV besturen te hebben gevolgd en zonder met alle bezwaren in te stemmen voor sommige toch wel begrip te hebben,met name dan voor de rechtsgrond bij ongeval len. De VVD woordvoerder M.van Damme wilde weten,wat de toetsingscommissie had gezegd over de bezwaren van de vakbon den en C.D.A.-er Van Kempen vond,dat men eigenlijk niet om een verzekering heen kon,maar hij stond toch achter de motivatie van b en w. Vandaar dat zijn te leurstelling na het antwoord van wethovder Van Schetsen niet ge ring was. Toch kon de raad op dit moment niet overgaan om te be sluiten dat project toch maar door te zetten.Alle fracties wensten dan wat meer informatie,nu de ge meente toch het risico zou kunnen lopen dat de 10 jongeren.die naar de bedrijven zouden kunnen gaan ,van uitkering verstoken zouden kunnen blijven. Ook de SGP- woordvoerder Th.Aarnoudse be treurde een verschuiving van mo gelijk een maand of vier. De raadsvoorzitter deed de toezeg ging dat naar meer gegevens zou worden geinformeerd. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS de dansgroep, mevr. J. Lindhout- Slager. Een zestal "dames was in recreatiezaal De Ark niet van de partij wegens rug- en beenklach ten. Ook daar komen blessures yoor. Toch maakten veertien danseressen er een gezellige avond van. De directeur van het bejaardentehuis, dhr. A.A. van Tilburg bedankte 'lvanicia' in het algemeen en leidster mevr. De Baat uit Steenbergen in het bij zonder voor de gezellige avond, die werd bekroond met een gul applaus. "De dansgroep is altijd welkom in Sint Maartenshof', zo besloot dhr. Van Tilburg. Voor alle dames was er naast het hand geklap nog een bos bloemen. Mevr. Lindhout-Slager bedankte op haar beurt de directeur én de bewoners van het bejaardentehuis voor de gastvrijheid, want ook zij hadden bijgedragen aan een leuke avond. Vlakbij huis vindt u een grote col lectie geboortekaartjes, huwe- lijkskaarten, verlovingskaartjes, jubiieumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie-, verenigings- en zaken- drukkwerk naar drukkkerij Limo- vi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM SGP over abortus De SGP-studievereniging Calvijn is woensdagavond 5 oktober in gebouw Calvijn begonnen met de eerste van een reeks bijeenkom sten. Mr.G.Holdijk, fractiemede werker in de Tweede Kamer en bestuurslid van de interkerkelijke stichting de Schuilplaats, sprak over de bescherming van het leven. De Schuilplaats heeft ac tieve steun verleend aan de ver pleegkundigen in Middelburg die niet wilden meewerken aan abor tus. Er wordt hulp verleend bij problemen rond gewenste en on gewenste zwangerschappen en euthanasie. Er is een 24 uurs SOS-dienst waar mensen in ge wetensnood terecht kunnen, waarbij ook de pastorale band veel aandacht krijgt. Voorzitter A.B.Goedhart stipte het onderwerp ook in zijn opening aan met het lezen van Lucas 7 over de geschiedenis van de doodzieke knecht. Er werd toen niet naar euthanasie verwezen, maar naar Christus, aldus de voorz'tter. Hij was blij met de aanwezigheid van 36 belangstellenden onder wie wethouder L.J.Koopman. Ook de nota recreatie en toerisme van de provincie kwam nog even aan de orde, maar later zal die uitgebreider besproken worden. Tenslotte was er nog een collecte voor de Schuilplaats. Op 1 no vember spreekt Oost-Europa- kenner Belder(historicus-journa- list) in Poortvliet over Luther en de politiek. E.H.B.0.-bestuur ververst Het bestuur van de E.H.B.O.-af deling heeft met de verkiezing van de heren J. Hage en P. van Gulik nieuw bloed gekregen. Op de jaarvergadering van dinsdag 4 oktober, die door twaalf leden werd bijgewoond, traden mevr. A. Klaassen-Anthonisse en dhr. J. den Engelsman af als niet-her- kiesbare bestuursleden. Dhr. C.D. Uijl nam het jaarverslag voor zijn rekening. Mevr. E. op den Brouw-Bijl verzorgde het finan cieel verslag, nadat P. van Gulik en mevr. L. van Westrenen-Van Bale de kascontrole hadden uit gevoerd. De vergadering werd gesloten door dhr. Van Tilloo. Intrede predikant De nieuwe Hervormde predikant ds. P. van Bergen Bravenboer uit Molenaarsgraaf doet dinsdag in trede. De bevestiging is 's middags om half drie, de intrede 's avonds om half acht. De 35-jarige predi kant volgt ds. Budding op, die naar Nederhemert vertrok. Ds. van Bergen Bravenboer nam donderdag afscheid van zijn eer ste gemeente met een prediking uit Jeremia 17:16. Geen toeristenmarkt meer De leden van de middenstands vereniging Samen Werk bleken weinig enthousiast over de uit komst van de eerste toeristen- markt alsmede een vervolg. Daarentegen werd positief gerea geerd op de braderie, waar het merendeel een behoorlijk resul taat boekte. De stuntman vergde nogal wat financiële offers, maar bijzonder groot was het bedrag dat er uit de verenigingskas bij moest nu ook weer niet. Nu was het verschil, dat de bra derie door fraai zomerweer werd gekenmerkt en de toeristenmarkt in regen eindigde. De twaalf aan wezigen op de ledenvergadering van maandagavond vonden twee evenementen echter teveel van Onze kantoren te Sint Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse zijn in die week als volgt geopend: van maandag t/m vrijdag 9.00-16.00 uur én maandag- en vrijdagavond 18.30-20.00 uur Advertentie IM het goede. Over de braderiedatum volgt nog overleg met verenigin gen gezien de meningsverschillen die hierover vorig jaar ontston den. Een deel van de verenigingen wil naar zaterdag met daaraan wat meer verbonden festiviteiten. De middenstanders constateerden echter nu weer in meerderheid o.l.v. voorzitter M.J. Slager dat de braderie op woensdag heel wat mensen heeft getrokken. Ook de verenigingen hadden goede uit komsten. Het overlag is nog open. In november wordt er weer een sinterklaasactie gehouden volgens het gebruikelijke bonnensysteem. De baten zijn opnieuw voor het Groene Kruis bestemd. Bij de in woners komt dat positief over. Petje af voor kolonel Bosschart De bekende kolonel Bosschart van het Leger des Heils— zij be geleidde de toenmalige prinses Beatrix vermomd in de Amster damse warme buurt— sprak don derdag in het Holland Huis voor de eilandelijke plattelandsvrou wen. Een 55 dames luisterden naar de boeiende causerie. On danks haar 70 jaar is ze een veel- zijdige vrouw die nog dagelijks helpt waar te helpen is. "Er is niets mooier dan zich in te zetten voor God en de naaste", zei mevr. Bosschart. Na de discussie volgde nog een collecte voor het Leger des Heils. Jammer dat niet meer leden deze eilandavond bezoch ten. Zij hebben veel gemist. Diefstal trailer Een zwarte, roestige boottrailer met levergroene banden van K. uit Breda verdween bij camping de Zeester. De trailer was niet van een slot voorzien. Tijdens de stevige wind van dins dag sloeg een boot op de dijk bij Gorishoek. Via de politie te water werd het vaartuig naar Rijkswa terstaat in Wemeldinge gesleept. Inmiddels is de eigenaar bekend. Een vrachtwagen met stro, bes tuurd door T. uit Bleskensgraaf, moest bij café Zeelands Welvaren uitwijken voor een geparkeerde auto. De vrachtwagen kwam op de linker weghelft en vernielde een reclamebord. De schade werd onderling geregeld. Jeugdhonk Scarpenesse In opdracht van het gemeente bestuur is er bij het Pluimpotter- rein een semi-permanent, houten gebouw voor jeugdvereniging Scarpenesse geplaatst. Dit in ver band met de sloop van de oude school voor nieuwbouw van de Gereformeerde gemeente. De ac tiviteiten van Scarpenesse staan echter nog op een laag pitje omdat er nog heel wat moet gebeuren. Na de verhuizing moeten er nog allerlei voorzieningen getroffen worden, zodat de jeugdvereni ging pas volgende maand op dreef is. Nieuw bestuurslid Peuterspeelzaal Margriet Meyer is het nieuwe bestuurslid bij peuterspeelzaal "De Scarpejaantjes". Zij neemt de plaats in van Nel Brandwijk. De 13 aanwezigen tijdens de algeme ne ledenvergadering gingen ac- coord met deze mutatie. Peuters en ouders waren tevreden over de voorbije periode. Er was ruime belangstelling voor deze onder wijsvorm. Deze toeloop resulteer de echter wel in een kleine wacht lijst. Bij alle openingsuren waren 15 peuters present zodat de leids ters veel werk hadden. Na het huishoudelijk gedeelte hield Lucky-Nederhoed (Zierik- zee) een lezing van 1 uur over taalontwikkeling. De peuters en kleuters betrekken bij de wereld om je heen is belangrijk bij dit proces. Woensdag oliebollen Woensdag bakt de Vrouwenvere niging van de N.H. kerk oliebol len bij Vishandel Hage in de Deestraat. Van elf tot twaalf uur kan men ze warm afhalen en 's middags volgt er een rondgang. Nog niet verkocht In de vorige raadsvergadering trokken b en w hun voorstel in om de woning Parallelweg 9 te verko pen aan J.A. de Boe. Maandag middag nam de Raad een brief van dhr. de Boe voor kennisge ving aan. Daarin verzocht hij de raad om bij het bepalen van de verkoopwaarde rekening te hou den met achterstallig onderhoud en dergelijke. B en w stelden voor deze zaak zelf af te handelen overeenkomstig het advies van de Raadscommissie Onroerende Za ken. V.V.N. autocontrole 30% De autocontrole van Veilig Ver keer bij garage J. de Graaf trok zaterdag 65 vierwielers: een hoopvol resultaat. Men is zich blijkbaar toch bewust van het ge vaar dat een technisch manke ment kan veroorzaken. Er was minder reparatiewerk dan bij de inspectiedag in Scherpenisse. Het afkeurpercentage was slechts 30%. Dat is natuurlijk nog teveel voor een veiliger verkeer. Ontoereikende verlichting en een slecht bandenprofiel blijven zor gen baren, zodat regelmatige in- spektie een noodzaak blijft. Alle bezoekers ontvingen een VVN-pen en de Graaf had voor de vijf- en tientallen een verras sing beschikbaar uit de autoshop. Weer 65 verkeersdeelnemers konden met de auto veilig de winter door. Toetje voor plattelandsvrouwen Een 32 Thoolse leden van de bond van plattelandsvrouwen maakten dinsdag de jaarlijkse eilandreis naar de Monafabriek in Woerden. Na de ontvangst met koffie in de Willemshoeve, die ook bij de fa briek hoort, werd een diaserie ge toond over de produktie. Daaro ver werden veel vragen gesteld. De regen veranderde in zonne schijn toen de fabriek bezichtigd werd met een afvaardiging chr. plattelandsvrouwen uit het West- land. In vijf groepen werden de dames door Mona-gastvrouwen rondgeleid. Vanaf de melkleve- ring tot aan de ver.pakking van het eindprodukt werd het fabri cageproces gevolgd. Er komt heel wat aan te pas, o.a. vers fruit. Mona maakt dikke room in blik jes voor de olielanden. Terug in de Willemshoeve kon men nog wat drinken en kaas ko pen. Na de lunch in Vleuten werd de tentoonstelling 25 jaar herfst- flora in het Singermuseum te La ren bezocht. Prachtige bloem stukken, keurig opgemaakt en een veelheid van schilderen, o.a. met droogbloemen, poppen en teke ningen. 't Was de moeite waard. In hotel Plaswijck te Hillegersberg werd het prima verzorgde diner gebruikt,. Om half eif was men thuis na een mooie dag en een prima reis. M. Bakker beste visser Wedstrijd van Z.H.C. de Makreel 8 oktober. 1. A.M. den Braber 1200 pnt; 2. M. Bakker 1070 pnt; 3. J.P. Kaas hoek 745 pnt; 4. D. Breeman 325 pnt; 5'. W. Hoek 325 pnt; 6. C.v. Moort 290 pnt; 7. M.J. Geuze 260 pnt; 8. J.v. Moort 210 pnt; 9. K.v.d. Berg 165 pnt; 10. W.H. Lindt 25 pnt. Jeugd: 1. Leen Buijs 250 pnt; 2. Tonny Verwijs 25 pnt. Einduitslag competitie: 1. M. Bakker 1470 pnt; 2. J.P. Kaashoek 1225 pnt; 3. A.M. den Braber 1200 pnt; 4. W. Hoek 995 pnt. Jeugd: 1. C. Reijnghoudt 685 pnt; 2. Tonny Verwijs 665 pnt; 3. Leon de Jonge 345 pnt; 4. Leen Buijs 250 pnt. Volgende wedstrijd 5 nov. van 12 tot 15 uur, aan de van Haaften- polder. Voedzame les Ongeveer 300 leerlingen van alle scholen uit St.Philipsland en An na Jacobapolder werden donder dag door Versmarkt Kempeneers getrakteerd op krentebollen. Deze verrassing, aangeboden naar aan leiding van de 'week van het brood', was een welkome onder breking van de lessen, te merken aan het gejuich waarmee Kempe neers werd ontvangen. Op hun beurt maakten de kinderen van peuterspeelzaal 'Turn Turn' als dank tekeningen, die in de winkel van Kempeneers te bewonderen zijn. Tafeltennis Het begin van de nieuwe tafel- tenniscompetitie is voor Anna Ja cobapolder goed; Over de gehele linie was er een opgaande lijn te bespeuren. Het eerste herenteam won met 9-1 tegen topscores. Al leen J. Bolier liet een steekje val len. De reserves verloren twee wedstrijden met 8-2, maar de meeste partijen in drie games, 't Had net zo goed andersom kun nen zijn. Op de trainingsavonden wordt om het clubkampioenschap gespeeld. Voetbal voor de jeugd Noad '67 organiseert dinsdag middag van half drie tot vier uur een voetbaloefening op het sport veld of bij slecht weer in de Wim pel. Er is een ernstig tekort aan Jeugdspelers, zodat men graag jongens en meisjes van 8 t/m 15 jaar ziet komen. Met spelletjes worden de kinderen vertrouwd gemaakt met de voetbalsport. Het bezoek is geheel kosteloos, 't verplicht tot niets. Kinderen uit Anna Jacobapolder worden op gehaald. Noad hoopt dan ook op een grote opkomst. Alcohol en drugs Morgenavond, vrijdag, om half acht is er in De Wimpel een voor lichtingsbijeenkomst over alcohol en drugs. Dhr. Francke van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs spreekt over de werkwijze, bereikbaarheid, e.d. van zijn bureau. Verder wordt er een film vertoond waarover ook discussie mogelijk is. Organisator is Gemeentebelang. Ree gedood Toen G. maandagmorgen om acht uur over de Slaakdam rich ting Broekseweg reed, stak er plotseling een een ree over. De bestuurder kon het dier niet meer ontwijken en dat betekent een hert minder in het natuurgebied Rammegors. De ree was op slag dood. Via de velddienst van de jagersvereniging werd het dier naar de voedselcommissaris in Goes gebracht. De rechter voor zijde van de auto zat flink in el kaar. Dammen D.S.V.F. Dammen is een populaire denk sport. Op 21 oktober begint er een t.v.-cursus, tegelijk met de wed strijd om de wereldtitel tussen Jannes v.d. Wal en uitdager Harm Wiersma. D.S.V.F. speelt elke dinsdag avond in de kleine zaal van de Wimpel. De eerste punten in de huishoudelijke competitie vielen bij J. Suurlant, die na een span nende strijd P. Reijngoudt - hij beging een blunder - versloeg. A. Verwijs is met 6 punten uit 3 par tijen de enige zonder puntenver lies. J. Suurlant-P. Reijngoudt 2-0, A. Verwijs-R. Tiche 2-0, J. v.d. Vel- de-L. v.d. Velde 2-0, R. Vermaas- J. Noorthoek 0-2, J. Joppe-J. Noorthoek 1-1. J. de Boer-R. Vermaas 0-2, P. Reijngoudt-L. ten Hove 2-0. J. Suurlant-R. Neele 2-9, 2-0, J. v.d. Velde-R. Tichem 0-2. L. v.d. Velde-J. Joppe 0-2, L. ten Hove-J. Suurlant 0-2. J. Jop- pe-A. Verwijs 0-2. P. Reijngoudt- J. v.d. Velde 0-2, R. Tichem-L. v.d. Velde 1-1, J. Nobrthoek-J. v.d. Velde 2-0. A. Verwijs^J. den Braber 2-0. L. v.d. Velde - J. Suurlant 2-0.L. ten Hove-J. de 'Boer 2-0. R. Tichem-R. Vermaas 2-0. R. Neele-P. Reijngoudt 2-0. Subsidie zangvereniging De gemeenteraad beslist woens dagavond om half acht over sub sidie voor Soli Deo Gloria, de destijds van Maranatha afgesplit ste zangvereniging. Op advies van de welzijnscommissie willen b en w dit jaar nog 666 gulden geven. Dat is gebaseerd op 30% van de contributie (648 gulden), 30% van de zaalhuur (120), vijf gulden per lid (120), minus een korting van 25%. De stichting Dorpsbelangen heeft over 1982 van de gemeente 96.000 gulden gekregen, maar dat blijkt niet helemaal nodig geweest te zijn voor de exploitatie. Er is een batig saldo van 4164.80. Dorps belangen wil dat reserveren voor het onderhoudsfoniJs, maar b en w houden het geld liever in de ge meentekas. Het bedrag wordt overigens wel gereserveerd voor groot onderhoud aan het dorps huis. Verlichting gemeentehuis W. Neele mag de electrische in stallatie in het gemeentehuis aan passen en A. v.d. Reesthet daarbij behorende timmerwerk uitvoe ren. De totale kosten zijn 12.319,20, inclusief BTW en 500 gulden voor onvoorziene uitga ven. De gemeenteraad had al eer der 12.500 gulden geraamd, want al bij de begrotingsbehandeling 1983 was tot de verbetering be sloten. De armaturen van de raadszaal gaan naar de commis siekamer en de verlichting uit de laatste ruimte weer naar de hal. De intergemeentelijke sociale dienst Zierikzee kost meer met nieuwe huisvesting en aanschaf van een computer. Het bedrag per inwoner stijgt naar 36,86 dus to taal 84.335.68. Daarom moet de gemeenteraad woensdagavond over 1983 nog 822,28 bijpassen. B en w willen meewerken aan een nieuwe gemeentegarantie voor de woningbouwlening van D. Jan sen. In plaats van het woonfonds Holland gaat de hypotheek over naar de industriële discontomaat schappij voor de 82.000 gulden ten behoeve van'het pand Voor straat 20. Het krediet in rekening courant en het kasgeldbedrag 1984 willen b en w beide bepalen op 400.000 gulden. Dit jaar is van kasgelden overigens geen gebruik gemaakt. G. van Nieuwenhuijzen wil in de Oude Polder een duivenhok bou wen. Dat is in strijd met het bes temmingsplan. maar b en w zijn bereid dat te wijzigen. Tenslotte beslist de raad nog over een aan passing van de IZA-ziektekosten- regeling voor het gemeenteperso- neel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9