Pers en samenleving Abdijrestaurant Gouden PTT-speld Cursus Duits Foto's nabestellen Z EELAN D IN DE PEN IN HEHOEP Uien 47 cent, bintjes 46 ct. Fusie scholen en ook VBaO Snuffelmarkt Donderdag 13 oktober 1983 Bibliotheeknetwerk Provinciale staten moeten zich op 28 oktober uitspreken over een nieuwe verordening voor de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland. Taken Samenstelling Instellingen gezondheidszorg Werkers gezondheidszorg COMMISSIES Bestuurszaken Patiënten Verzekerings organisaties Maatschappelijke dienstverlening STEMMEN VAN LEZERS Kruisraketten I KAA BEE Kernwapens II Wijkbejaarden- verzorging Groentewinkel Weekmarkt Steenbergen bestaat al 25 jaar Vergeet-mij-niet over de vrede PAK EVEN UW ZAKBOEKJE 60 bisamratten ABDIJ Leden van Koninklijk Instituut van ingenieurs brengen bezoek aan spoorweg- en havenwerk in Middelburg en Vlissingen. In Honsbrugge, gelegen tussen Hondschoote en Poperinge in de zuidwesthoek van Vlaanderen, wordt jaarlijks een hoevedag ge houden die duizenden bezoekers trekt. Er zijn daar allerlei stoom machines uit het laatste kwart van de vorige eeuw in bedrijf te zien; de machines hebben alle met de landbouw (dorsen) te maken. Deze zomer was er een dorsma chine die door een paard in een soort tredmolen werd aange dreven. Slaan wij nu het pas verschenen werk "Zeeland uit de krant, 225 jaar PZC" op dan komen we op bladzijde 71 in een advertentie dit type dors machine tegen: een "over- dwarsch dorsmachine die het stroo recht en onbeschadigd wedergeeft", door twee paar den gedreven, en een "Stout's gewoon Dorschwerktuig", door één paard "belopen". De advertentie stamt uit de perio de van de spoorweg- en kanaal- werken in Midden-Zeeland van omstreeks 1870. De krant volgt dit gebeuren op de voet en in een zeer lofprijzende stijl worden de feesten bij het klaarkomen van de werken beschreven. Bij de werk zaamheden werd voor het eerst gebruik gemaakt van heimachi nes met stoomaandrijving, kip karren met kleine lomotiefjes zien we bezig bij de aanleg van de Sloedam, bij de uitbreiding van het kanaal Terneuzen-Gent wer den korte tijd later 'moderne'' graafmachines gebruikt en ook bij de landbouw werd steeds meer stoomenergie toegepast. In "Zeeland uit de krant, 225 jaar PZC'' samengesteld door Rinus Antonisse en Ben Jansen, is af gedrukt een "Naamlijst van de gene, welke tot de Vereeniging der Lijkenverbranding zijn toege treden" met een luguber plaatje van twee bidders die een overle dene naar een oven dragen: een derde is stoker. Er bij staat het adres van AA. Crafford en Zoon. Crafford stond bekend om publi caties waarin personaliteiten be lachelijk werden gemaakt en het is zeker zijn bedoeling geweest de nieuwe vereniging bespottelijk te maken. De krant en dat is duidelijk in "Zeeland uit de krant" begeleidt het nieuwe, of het nu produkten van de techniek betreft, de komst van het socialisme, de bouw van de eerste onderzeeër bij de Schel de of de trein die de stationsres tauratie in Vlissingen binnenrijdt. Gedeputeerde staten willen de ruimte in de Abdijgebouwen in Middel burg, waar vroeger het restaurant De Abdij was gevestigd, opnieuw een horecabestemming geven. Zij willen met de staat een huurovereenkomst sluiten en op hun beurt willen gs nu de kelder, de begane grond en het terras verhuren of verpachten. Het is de bedoeling dat de ruimten gedurende de zomer maanden - het toeristenseizoen - in bedrijf zijn. De exploitatie is beperkt; de vertrekken lenen zich namelijk niet meer voor het voeren van een volwaardig restaurant. Voordat gedeputeerde staten nadere stappen ondernemen, zoals het vragen van een krediet aan provinciale staten, willen zij peilen of er gegadigden zijn om de benedenruimte (inclusief dus de kelder en het terras terras) te huren. Nadere informatie wordt verstrekt door de afdeling financiën van de provinciale griffie, Koorkerkhof, Middelburg, tel. 01180-31539. IEUWS De Zeeuwse bibliotheekraad heeft een discussienota gemaakt met als onderwerp een bibliotheek netwerk voor de provincie Zee land. Onder bibliotheeknetwerk moet worden verstaan een aan tal bibliotheekvoorzieningen die op gemeentelijk, regionaal of provinciaal niveau werken en die onderlinge afspraken heb ben gemaakt over taakverde ling en samenwerking. Door de aangekondigde bezuini gingen op het bibliotheekwerk en de decentralisatiegedachte lijkt de realisering van de doelstellingen vergemakkelijkt te worden. Ook de automatisering pleit voor net werk-uitvoering. Voordelen die aan zo n organisa tie verbonden zijn, zijn handha ving van de voorzieningen op plaatselijke niveau, versterking van de streekfunctie en onder steuning van zowel de locale als de streekfunctie vanuit de provin cie. Voorzieningen op lokaal niveau zijn openbare bibliotheken, bi bliobussen of een bibliopost; op regionaal niveau rpoet worden gedacht aan bibliotheken met gespecialiseerde functies; zij zul len vooral in de centrumgemeen ten gevestigd zijn. Inspraak De Zeeuwse bibliotheekraad houdt vier inspraakbijeenkom sten om over het bibliotheek netwerk te praten: 25 oktober, stadhuis Zierikzee, Meelstraat 8, 26 oktober. Stadhuis Terneu- zen, Oostelijk Bolwerk 4; 1 november, provinciehuis Middelburg, Sint Pieterstraat 42; 4 november, stadhuis Goes, Oostwal 31 Alle bijeenkomsten beginnen half acht 's avonds. Raad volksgezondheid Die nieuwe verordening is nodig door verandering in de landelijke wetgeving. In de gezondheidswet wordt ver meld welke taken een provinciale raad voor de volksgezondheid vervult: stimuleren van de gezond heidszorg coördinatie van alle werk zaamheden in de gezond heidszorg; advisering over rijkssubsi dies en nagaan of via andere bronnen gelden voor de ge zondheidszorg kunnen wor den verkregen; samenwerking met andere provinciale raden; bevordering van een doel matig stelsel van voorzie ningen in de gezondheids zorg. De wettelijke taken moeten in ieder geval worden uitgevoerd, maar de raad hoeft zich daartoe niet te beperken; dienen zich andere zaken aan dan kunnen die worden aangepakt. In de nieuwe situatie hoeft het aantal vertegenwoordigers van particuliere en overheidsorgani saties "niet meer gelijk te zijn. De raad krijgt 25 leden; 5 ver tegenwoordigen overheidsin stanties en 20 presenteren zich namens particuliere organisa ties. (De huidige raad bestaat uit 26 leden; de verhouding is 13:13). Gedeputeerde staten benoemen de leden, met uitzondering van de vertegenwoordiger van provincia le staten, de staten wijzen zelf hun vertegenwoordiger aan en benoe men die ook. De andere over heidsvertegenwoordigers zijn een lid van het college van gedepu teerde staten en drie afgevaardig den namens de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De vertegenwoordigers van de particuliere organisaties en instel lingen zijn in vijf categorieën te verdelen: instellingen voor ge zondheidszorg, werkers in de ge zondheidszorg, personen of orga nisaties die de gebruikers (patiën ten) van de voorzieningen verte genwoordigen, verzekeringsorga nisaties in de gezondheidszorg en instellingen voor maatschappe lijke dienstverlening; Namens de instellingen voor ge zondheidszorg hebben negen mensen zitting in de raad. Voor de Zeeuwse contactgroep van de Nationale ziekenhuisraad zijn dat er 3; 1 namens de semi- murale voorzieningen (medische kleuterdagverblijven, psychiatri sche pensiontehuizen en hostels), namens het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid 1 1 namens het Zeeuws consulta tiebureau voor alcohol en drugs, 1 namens de districtsgezond heidsdienst Zeeland en 2 namens de Provinciale vereniging het Zeeuwse kruis. Mensen die werkzaam zijn in de gezondheidszorg krijgen totaal vier vertegenwoordigers in de raad. Twee van hen vertegen woordigen het Zeeuwse district van de Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, terwijl de Zeeuwse afdeling van de Neder landse maatschappij ter bevorde ring van de tandheelkunde 1 re- prsentant heeft, evenals de para medische beroepssector (perso- Vrijdag 14 oktober, 9.00 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. Behandeld worden o.a. de kabel televisie (statutenwijziging N V. PZEM en oprichting Zekatel B V.) en de begroting 1984 van de N.V. PZEM. De vergadering is openbaar en heeft spreekrecht voor het pu bliek. Plaats van samenkomst is het provinciehuis. Sint Pieter straat 42 in Middelburg. neel van de laboratoria, röntge- nafdelingen enz.). De gebruikers van de gezond heidszorg worden vertegen woordigd door de afdeling Zee land van de Algemene vereni ging van patiëntenbelangen (twee afgevaardigden) en door de vakbonden (CNV en FNV le veren gezamenlijk een verte genwoordiger). De verzekeraars in de gezond heidszorg kunnen hun stem in de raad laten horen via drie verte genwoordigers. Twee daarvan worden geleverd door de zieken fondsen en 1 spreekt namens de Contactmissie van de landelijke organisatie van ziektekostenver zekeraars. De instellingen voor maatschap pelijke dienstverlening zijn in de raad present met 1 vertegen woordiger. Ook de vertegenwoordigers van al deze organisaties worden door gs benoemd. De zittingsperiode van alle leden is vier jaar. Naast de leden beschikt de ge zondheidsraad over adviseurs; op grond van de wet zijn adviseur de inspecteurs voor de volksgezond heid, daarnaast wordt de direc teur van het provinciaal opbouw- orgaan Stichting Zeeland als ad viseur aangewezen. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt dinsdag 1 8 oktober twee zaken op grond van de algemene bijstandswet. De eerste zitting begint om 9.30 uur, de tweede om 10.00 uur. Het gaat om beroepschriften van in woners van de gemeenten Hon- tenisse en Kortgene. De AROB-commissie uit gede puteerde staten houdt dinsdag 18 oktober tweemaal zitting. Begonnen wordt om 10.30 uur met het bezwaarschrift van de heer J.H. Nas te Vlissingen. De heer Nas heeft bezwaar aange tekend tegen de verklaringen van geen bezwaar van gs. ver leend dool b. en w. van Vlissin gen voor de bouw van een kiosk op Boulevard Bankert in Vlis singen. De tweede zitting is om 11.30 uur. De heer E.E. Minne- boo te Colijnsplaat heeft ont heffing van de wegenverorde ning Zeeland gevraagd voor een standplaats met een verkoop wagen langs de provinciale weg Goes-Zierikzee (Zandkreek- dam). Gs hebben die ontheffing geweigerd en daarmee is de heer Minneboo het niet eens. De eerste kamer uit gedeputeerde staten behandelt 18 oktober, 11.00 uur, het beroep van de heer R. Jobse te 's-Heer Hen drikskinderen. De heer Jobse wil een stuk sloot dempen aan de Nieuwe Rijksweg in zijn woon plaats. Het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland weigert hem de toe stemming daarvoor. De aanvrager heeft tegen die wei gering beroep aangetekend bij gs. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Onaangenaam werd ik getroffen door een afdruk van het I.K.V. aktie biljet op de voorpagina van de Eendrachtbode met daarbij verder het stukje "Tholenaren tegen kruisraketten". Uit de manier waarop U dit nieuws c.q deze propaganda brengt meen ik de gevolgtrekking te mogen maken dat u het I.K.V. hierin steunt, hetgeen ik-betreur, omdat u zich dan schaart in de rijen van een club die vorig jaar heel Nederland opriep om op een linkse partij te stemmen, teneinde de plaatsing van kruisraketten tegen te houden. Vervolg van pag. 1 nisse hier ook gesorteerd. De voormalige woning is verbouwd tot bestellerskamer. Hoewel het gebouw van 1910/1911 is, hebben we er een keurige ruimte in. ,t Werkt erg plezierig. De telefoondienst is verdwenen, evenals de zaterdagopenstelling tot 1 uur en de twee postbestellin gen per dag. We moesten de bus vroeger zelf lichten en alle post afstempelen, maar de buslichting gebeurt nu centraal. Voor het af halen van post begonnen we met 4 postbussen en tegenwoordig zijn er 60", aldus Kampman over de vele veranderingen. In tegenstelling tot de andere postkantoren heeft St.Maartens dijk geen gemeentelijke dienst verlening zoals de verkoop van vuilniszakken, maar daar tegen over staat de aansluiting op het landelijke expresnet. Wie voor 11.50 uur een expresse bij Kamp man bezorgt, is ervan verzekerd, dat het poststuk nog dezelfde dag in het gehele land wordt bezorgd. Naast zijn dagelijks werk vond Kampman zijn grootste vrijetijds besteding bij de voetbalvereni ging. Behalve actief speler was hij ook nog veertien jaar penning meester. Die periode is al lang af gesloten, want de jaren gaan door bij iemand die 40 jaar in PTT- dienst is. Kampman is dan ook de enige kantoorhouder op Tholen van de oude lichting. Zijn vroege re collega's, zijn al gepensioneerd of overleden. Wellicht vraagt u zich af waarom een zinnig mens het zou kunnen betreuren als er aktie wordt ge voerd tegen het plaatsen van nieuwe kernwapens in Europa en Nederland. Welnu, ik heb er bezwaar tegen dat deze akties eenzijdig gericht zijn tegen de te plaatsen kruisra ketten en ik vind het zeer beden kelijk dat de al geplaaste SS20 ra ketten, die dus niet meer "nieuw" geplaatst moeten worden, bewust ongemoeid worden gelaten, ter wijl deze mijns insziens de oor zaak zijn van dit stukje kernwa penwedloop, immers deze kruis raketten zijn bedoeld als ant woord op de SS20 raketten v.d. Sovjets. Rusland doet dit dan als- volgt: Terwijl de noodzaak ont breekt gaat men in hoog tempo moderne SS20 raketten plaatsen, ondertussen doet men allerlei "voorstellen" om weer een paar raketten te verplaatsen en be schuldigt de tegenpartij van ag- gressieve bedoelingen als tot plaatsing van kruisraketten wordt overgegaan, terwijl men zelf ge woon doorgaat met modernise ren. Ik vind dat mensen die zeggen dat aan de zijde van het westen be gonnen moet worden met het doorbreken van de kernwapen wedloop, de zaken op z'n kop zetten en Moskou in de kaart spe len. Overigens zou ik het liefst alle kernwapens opgeruimd zien want het zijn natuurlijk vreselijke in strumenten, maar ik acht het ge woon naief om te denken dat je dat op deze manier zult bereiken. Integendeel het bestaan van zulke akties kan wellicht de Russen sti muleren tot het maken van mo dernere raketten omdat men hoopt en ook poogt te bereiken dat op een gegeven moment een antwoord van het Westen achter wege blijft, en zonder gebruik te hoeven maken van hun wapens valt hun dan West-Europa in de schoot. Dan worden er in Nederland ze ker geen kruisraketten meer ge plaatst, maar men moet wel een grote optimist zijn om te denken dat dan de kernwapens de wereld uit zijn. Om dit verhaal te beslui ten: Kernwapens zijn verschrik kelijk maar om tenminste zelf te Al I 1 SOOKIKN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /iiid-Ooslsin^cl 4.3 l el. 34.368 HKRC.KN OR /OOM Advertentie I.M kunnen blijven beslissen over plaatsen of niet plaatsen lijkt me het plaatsen van nieuwe raketten gewenst, teneinde daarna weer zinvol te kunnen onderhandelen over het verwijderen van deze ra ketten aan beide zijden. J.B. Ruben Kuipersdreef 20 4691 LS Tholen In de E.B. van 6 oktober werd aangekondigd dat er van Tholen bussen rijden naar de demonstra tie op 29 oktober. We leven in een tijd waar het gevaar voor een ker noorlog steeds groter wordt. Kernwapens hebben tot doel al het leven en het wonderschone van de schepping totaal te vernie tigen. Op 29 oktober is de lande lijke demonstratie in Den Haag tegen deze gruwelijke wapens. Mensen kom met z'n allen en laat duidelijk je standpunt horen, wacht niet af, of denk niet, ik zie wel wat er van komt, want als het komt, dan is het zeker te laat. Eind dit jaar wordt er tot plaatsing overgegaan, dus 29 oktober is het de laatste kans om te laten horen dat deze moordwapens van totale mensvernietiging niet weikon zijn hier in Nederland. Deze kernwapens horen niet thuis in het brein van de mens, het is niet verantwoord om onvolmaak te mensen met dit zeer gevaarlijk tuig om te laten gaan. Ik ben tegen kernwapens omdat ik weet, dat door deze wapens de doodgewone dingen voor het oog van de mens verloren gaan. Vincent Suurlant Pr. Hendrikstraat 13 St. Philipsland. Op het artikel in de Eendrachtbo de van 15 september over wijkbe- jaardenverzorging hoorden we verschillende reacties. Na contact met Dhr. J.P. Verburgh, hoofd gezins- en bejaardenverzorging van het Welzij nsorgaan Tholen, bleek dat dit artikel een stukje was van een hele pagina, die landelijk aan allerlei kranten verstuurd was door een centrale raad van ge zinsverzorging. Jammer dat net dit stukje over de wijkbejaarden- verzorgster eruit gelicht is, omdat dit niet van toepassing is op Tho len en Sint Philipsland. Volgens dit artikel zou de wijkbe- jaardenverzorgster als taak heb ben het begeleiden van en advise ren over dieetverzorging, invullen van formulieren over uitkeringen (AOW), geven van wasbeurten enz. Ik hoop dat de lezers geen verkeerde verwachtingen gekre gen hebben van het Welzijnsor- gaan(zij hebben geen wijkbejaar denverzorgsters) noch van de wijkverpleegkundigen, die deze taken nog steeds uitvoeren. Mochten er in de toekomst wel wijkbejaardenverzorgsters mogen komen, dan zal dit zeker in nauwe samenwerking met welzijnsor- gaan - kruisvereniging gebeuren. Hiermee wil ik niet zeggen dat er geen wijkbejaardenverzorgsters bestaan. Elders in het land func tioneren deze krachten wel. Maar wat elders gebeurt, behoeft nog niet van toepassing te zijn op onze regio. P. C. de Jong Hoofdwijkverpleegkundige Kruis vereniging Tholen en St Philips land Met verbazing lazen we in de Eendrachtbode van 6 oktober, onder het plaatselijk nieuws van St Maartensdijk, dat iemand een groentewinkel geopend heeft on der het motto: 'mede gezien eventuele veranderingen in de toekomst bij de bestaande groen tewinkel'. Met zulke uitspraken moet men volgens ons zeer voor zichtig zijn, want de kans bestaat altijd, dat je soms zelf nog eerder je deurtje moet sluiten. Wij hebben onze klanten altijd zo goed mogelijk bediend, waren nooit te duur en stonden altijd op elk uur van de dag voor hen klaar. Wij hopen dan ook dat we ons werk nog geruime tijd voort mo gen zetten. Mochten er in de toe komst eventuele veranderingen komen, dan hopen we dat zelf vroegtijdig aan onze klanten me de te delen. M. Scherpenisse Ds de Bresstraat 18 St Maartensdijk De Steenbergse weekmarkt viert deze maand haar 25-jarig bestaan met extra attracties op 12,19 en 26 oktober. Een clown deelt o.a. waardebonnen van een tientje uit. Het gemeentebestuur stelde op verzoek van de middenstandsve reniging St.Gummarus op 29 april 1958 de weekmarkt in. De.laatste tijd is er een duidelijke opleving te bespeuren. Er is zelfs een wacht lijst. Woensdagmiddag is de drukste dag buiten het weekeinde, zodat Steenbergen zijn zilveren weekmarkt niet meer wil missen. Veiling St. Annaland dinsdag 11 oktober (donderdag 6 oktober): uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl. 47.30 per 100 kg (43.20), (maat 35-40 kl 2 nl 35.30) aanvoer 85 (109) ton. Aardappelen: dore 40- 87 (88), Bintje 22-46(31-44), Ei genheimer 79-93 (75-90), Furore 75-80 (-), Irene - (83), aanvoer 78 (89) ton. Woensdagavond 26 oktober om acht uur is er in het REC-gebouw aan de Molenvlietsedijk in Tholen een voorlichtingsbijeenkomst over vrede en veiligheid. In eerste instantie wordt informatie gege ven door kapitein-luitenant ter zee Jeekel uit Voorschoten, dhr.H.Meerbeek uit Tholen van het IKV en mevr.Kremer uit Bergen op Zoom namens 'Vrou wen voor vrede'. Daarna volgt er een discussie tussen voor- en tegenstanders van kernwapens. De organisatoren hebben één voorstander en twee tegenstan ders uitgenodigd omdat zij de de fensie-medewerker als getraind voor dit soort discussies beschou wen. Eén tegenstander zou ge makkelijk onder tafel gepraat kunnen worden, aldus de werk groep 'Vergeet-mij-niet'. Deze bestaat uit Solfé van Har- lingen en Bep Verberne uit St.Maartensdijk, Yvonne Schmidt uit Scherpenisse, Maja Lamme ring uit Poortvliet en Alie Stolk uit Tholen. Eerder hebben deze vrouwen een voorlichtingsbijeen komst over kinderdiefstal georga niseerd. Het plan is iedere maand een ander onderwerp aan te snij den. Men wil ook een cursus pech onderweg voor vrouwen op touw zetten. Bij de gemeente is subsidie aangevraagd. Men koos voor het REC-gebouw omdat Meulvliet en Haestinge te kaal werden gevon den voor koffie-ochtenden e.d. Men wil de ruimtes zelf aankleden en gezelliger maken en daarvoor was het REC-gebouw het meest geschikt. Vrouwen voor vrede houdt 27 ok tober om acht uur nog een oriën tatie-avond in het Zwijnshoofd, Moeregrebstraat te Bergen op Zoom. Mevr.Kremer vertelt daar o.a. over de wekelijkse stiltegroep bij de vliegbasis Woensdrecht, die is aangewezen voor de eventuele plaatsing van kruisraketten. Ook de landelijke demonstratie tegen kernwapens op 29 oktober in Den Haag komt dan aan de orde. THOLEN za 15 okt MAC auto-oriëntatierit. Zoekweg, 19 u. di 18 okt pl.vr. lez. inbraakpre ventie, Meulvl. 20 u. wo 19 okt dia-middag bej.soos, Meulvl. 14 u. za 29 okt bingo-dansant Pinoc- chio, 20 u. za 22 okt Paddest.excursie, jeugdh. Klavervelden BOZ, 9.30 u. ST ANNALAND do 20 okt film l'Esperance, Flying High Popeye za 29 okt dansav. dorpshuis 20 u. tekenfilms, dorpshuis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK za 5 nov viswed. met Zeester, De Noord 13.30 - 16.30 u. SCHERPENISSE za 15 okt dansav. met Buzio trio, H.Huis, 20 u. STAVENISSE wo 19 okt verkoping door vr.ver. Stove, vanaf 14.30 u. SINT PHILIPSLAND za 15 okt receptie Reisduif, na middag BERGEN OP ZOOM tot 16 okt tentoonst. tek. en schild. Wim Schütz, Etcetera tot 14 nov. Peinture, tent.st. Vlaamse schilders, dag. 14-17 u. film film film ROXY 1: Return OfTheJedi -a l dag. 20 u. vr za 18.45 21.15 u. zo 14, 16.15, 18.45 21.15 u. Intiem Dorpsgenot - 18 jr vr za 23.30 u. ROXY 2: Pruimenbloesem - 18 jr do ma 20 u. di wo 20 u. Hot Bubblegum In Het Leger - 16 jr vr.za 19 21.30 u. zo 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Veel Liefs Uit Ontuchtig Tirol - 16 jr dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 16.30, 19 21.30 u. Heidi - a.l. za, zo, ma 14 u. di wo 14 u. CINEMACTUEEL 2; Breathless - 16 jr dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3; Brandende Liefde - 16 jr do, di, wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30,19, 21.30 u. La Nuits De Varennes - Filmliga ma 20.30 u. Bij handhaving van beperkt voortgezet onderwijs op Tholen kan nauwe samenwerking alleen zijn vruchten afwerpen als door alle partijen concessies gedaan worden. Fusering enerzijds en deelname aan het experiment voorbereidend basisonderwijs(V- BaO) zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden. Dat is het antwoord van b en w op vragen van de PvdA-raadsfractie over nieuwe minimum leerlin gaantallen voor de scholen. ,'Ons streven is erop gericht om het onderwijsaanbod in onze ge meente minimaal te behouden en zo mogelijk uit te breiden", aldus b en w. "Gelet op de dreigende verhoging van de opheffingsnor men wordt de noodzaak om zo snel mogelijk een beslissing te ne men in sterke mate verhoogd. Het bestaansrecht van een aantal scholen voor voortgezet onderwijs komt in 1986 in gevaar. Gezien het .leerlingenaanbod is er bes taansrecht voor twee scholen. Voor het onderwijs in de tweede fase dient minimaal afgedwongen te worden, dat deze mogelijkheid voor het beroepsonderwijs gebo den wordt. Als de tweede fase niet haalbaar is, zullen we ons uiterst behoudend moeten opstellen om dat dan nog slechts drie leerjaren voortgezet onderwijs op Tholen te volgen zijn. Los van de verhoging van de opheffingsnormen zou dit betekenen, dat met het stappen in een VBaO-experiment verlies van onderwijsaanbod in plaats van winst wordt geboekt. Als door verzwaring van de opheffingsnor men de Thoolse v.o.-scholen ech ter al eerder in hun bestaan be dreigd worden, zal deelname aan een VBaO-project winst van on derwijsaanbod betekenen. Be houd van 3-jarig VBaO op Tholen zal dan te verkiezen zijn boven het zonder meer verliezen van een stuk v.o.. Het is duidelijk dat op korte termijn knopen doorgehakt moeten worden. Zeer onlangs heeft een bespreking met de leiders van de v.o.-scholen plaatsgevonden. Er wordt nu een praatstuk aan de besturen ver zonden, waarna een vergadering van de 'brede stuurgroep' wordt gehouden. Alle besturen van de v.o.scholen zijn daarin vertegen woordigd. Op grond van de resul taten wordt nader beslist. Tot nu toe is het streven van de stuurgroep ForT (experiment funderend onderwijs) altijd ge richt geweest om als één onder wijsveld verder te gaan. Dit stre ven is er nog altijd, maar als hier door ernstige vertraging in de be sluitvorming dreigt te ontstaan, dient deze beleidslijn verlaten te worden", aldus b en w van Tholen op de vragen van de PvdA- raadsfractie. De twee voorlichtingsavonden over onderwijs voor volwassenen hebben maandag in Haestinge en dinsdag in het REC-gebouw Tho len weinig mensen getrokken. Na de herfstvakantie hoopt het R.N.C. toch voldoende mensen te hebben om met de open school te kunnen beginnen. Belangstellen den kunnen zich alsnog aanmel den, donderdag en vrijdag 01660-3194. 't Is gebleken, dat de gemeente Tholen betrekkelijk al veel doet. Zo is de opstap- en mavo-cursus al begonnen en de cursussen van 'Uit op Tholen'. Uit reacties die het R.E.C. ontving bleek, dat er ook belangstelling is voor een cursus Duits, die momenteel nog niet gegeven wordt. Geprobeerd wordt in die behoefte te gaan voorzien. Dankzij een lage waterstand zijn er in september zestig bisamratten op Tholen gevangen. Op St.Phi lipsland nog twee. J.Meyll uit Poortvliet, ambtenaar faunabe heer, was met dit resultaat uiter mate tevreden. De gunstige situa tie ontstond door werkzaamheden aan het gemaal in Poortvliet en delfwerk. Opsporing van de ratten was daardoor een stuk gemakke lijker. In de Stoelemat te Bergen op Zoom is er zaterdag een snuffel markt waar particulieren artike len kunnen in- en verkopen van negen tot vijf uur. Volgens orga nisator A.Linssen past het idee van snuffelmarkten in deze tijd: "Alles wordt duurder, terwijl bij velen op de zolder of in de schuur spulletjes liggen die waarschijnlijk anderen goed kunnen gebruiken.,' Ook zondag is de Stoelemat nog open van tien tot zes uur. Wilt u een in de Eendrachtbo de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to'herinnering thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7