THOLENDERWIJS O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen WOENSDAG 19 OKTOBER VERGADERT DE KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING DENKT U AAN HET FORMULIER VOOR DE NIEUWE GEMEENTEGIDS? 21 OKTOBER: ARTIESTEN AVOND IN OUD-VOSSEMEER 27 OKTOBER REGIONALE TRAINING/ INFORMATIE-AVOND 1 SPORT EN SPEL VOLGENDE WEEK ENERGIE TENTOONSTELLING IN OUD-VOSSEMEER WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 13 oktober 1983 EENDRACHTBODE 5 ARTIESTENAVOND OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS VAN 9.00 TOT 12.00 UUR 's middags gesloten SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OVERDENKING TWIJFEL EN HOUVAST! door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Onder voorzitterschap van burgemeester Baerends komt woensdag 1 9 oktober de kommissie Ruimtelijke Ordening 's avonds om half acht bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De vergadering is openbaar. U bent dus van harte welkom. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staan de navolgende punten: Bespreking goedkeuring bestemmingsplan "Stadskern Tholen" Het provinciaal bestuur heeft dit bestemmingsplan goedgekeurd. Op onderdelen is goedkeuring echter onthouden. De kommissie wordt gevraagd in hoeverre er aanleiding bestaat tegen de onthou dingen van goedkeuring beroep aan te tekenen bij de Kroon. Allereerst is goedkeuring onthouden aan een perceelsgedeelte aan de Dalemsestraat ter grootte van 50 m2. Het betreft een gedeelte van de achtertuin van de heer Vis. De lijn die in het vorige plan was getrokken was ook in het onderwerpelijke plan getrokken, met na me bij de uitwerking van de plannen voor de bouw van een post kantoor/bibliotheekruimte voldoende parkeerruimte te kunnen verwezenlijken. Het provinciaal bestuur bestrijdt de opvatting van het gemeentebestuur niet, maar vinden het te vroeg, om zonder kennis te dragen van uitgewerkte plannen, nu al met de opzet in te stemmen. Aan de handelshaven is goedkeuring onthouden, omdat dit naar de mening van Gedeputeerde Staten onvoldoende recht doet aan de in het plan opgenomen omschrijving van de bestem ming "water". Met name omdat de capaciteit van jachthaven en sportvisboten ontbreekt. In de tuinen van de heren Melse en Nieuwenhuis aan de Bos straat— was ter versterking van de straatwand een woonbestem ming geprojekteerd. Het provinciaal bestuur meent op historische gronden, dat bebouwing van de achtertuinen achterwege dient te blijven. G S. sluiten echter niet uit dat enige bebouwing aan de Bosstraat niet toegestaan zou worden. Het versterken van het woonstraat-idee ter plaatse wordt door hen onderschreven. Op grond van de onthoudingen menen burgemeester en wethouders dat er geen reden is om beroep aan te tekenen bij de Kroon. Bespreking goedkeuring bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud- Vossemeer); Dit bestemmingsplan is in grote lijnen door het provinciaal bestuur aanvaard. Op onderdelen zijn wat kanttekeningen gemaakt die echter van dien aard zijn dat het kollege voorstelt geen beroep bij de Kroon aan te tekenen. Bespreking goedkeuring bestemmingsplan "West" (Scherpe- nisse); Nadat Gedeputeerde Staten aanvankelijk wat twijfels geuit hebben met betrekking tot de herziening van dit plan is men uiteindelijk akkoord gegaan met de opzet van het plan, zij het dat bij de goed- keuringsbrief duidelijk het voorbehoud gemaakt wordt dat het ge meentebestuur meer het aksent moet leggen op het bebouwen van gaten en het invullen van daarvoor in aanmerking komende dorps- vernieuwingsgebieden. Voorts wordt het verwijt gemaakt dat in de planherziening het gemeentebestuur een visie had moeten geven op het voorgestane groeibeleid van de verschillende Thoolse woonkernen. Het kollege acht die kritiek onjuist. Op het moment van de vaststelling van de planherziening was de nota bewonings- patroon (oude stijl) van kracht. Dat beleidsplan gaf niet de plicht om een visie over de groei in het bestemmingsplan te vervatten. Dat werd namelijk uitdrukkelijk in de nota bewoningspatroon voorge schreven. Met betrekking tot het invullen van gaten en het bebouwen van dorpsvernieuwingsgebieden merken burgemeester en wethouders op dat sinds jaar en dag aan die zaken voorrang wordt gegeven, maar dat de dagelijkse bestuurspraktijk aangeeft dat dergelijke za ken niet op korte termijn zijn te verwezenlijken. Het slotoordeel is dat geen aënleiding bestaat om tegen de beslis sing van het provinciaal bestuur beroep aan te tekenen. Wel wordt de noodzaak gezien in een brief nog eens uitdrukkelijk in te gaan op de naar de mening van het gemeentebestuur ten onrechte ge maakte verwijten. Bespreking goedkeuring bestemmingsplan "Kom" (Poortvliet; Gedeputeerde Staten hebben ook dit bestemmingsplan goedge keurd. Op een aantal onderdelen is goedkeuring onthouden. De onthoudingen staan echter een uitvoering van het sanerings- en bestemmingsplan niet in de weg. Op grond daarvan wordt geen aanleiding gezien om tegen de beslissing van G S. in beroep te gaan. De kommissie wordt voorgesteld de procedure te vervolgen. Bespreking tweede planverandering "Achter 't Bos" (Sint- Maartensdijk); Op verzoek van het provinciaal bestuur is voorrang verleend aan een wijziging van dit bestemmingsplan. Reden hiervan is om de vesti ging van een opslagplaats van bestrijdingsmiddelen annex ver kooppunt mogelijk te maken De kommissie wordt voorgesteld de daarmee gepaard gaande planologische procedure te starten. Bespreking rekreatie-nota van de provincie Zeeland; De Grontmij heeft in opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland een tweede nota gemaakt ten aanzien van de gewenste rekreatieve ontwikkelingen in de provincie. De gemeentebesturen is gevraagd vóór 1 november een schriftelijke reactie te geven. In zijn algemeenheid menen burgemeester en wethouders dat de nota instemming verdient, met name omdat er wat meer nadruk op de economische factoren van rekreatie en toerisme wordt gelegd en wat minder nadruk op natuur- en ecologische waarden. Dit in tegenstelling tot de vorige nota. Anderzijds wordt er volgens bur gemeester en wethouders voorbij gegaan aan een aantal primaire behoeften op het vlak van rekreatie en toerisme in onze gemeente. Zo behoort de totstandkoming van een strandje aan "de Nol" ten behoeve van de inwoners van Sint-Annaland niet tot de mogelijk heden. Het gemeentebestuur bepleit een dergelijke voorziening. Gekonstateerd is verder dat de wensen die het gemeentebestuur heeft neergelegd in een tweetal beleidsstukken (de nota Verblijfs- rekreatie en de Jachthaven notitie) onvoldoende in de rekreatienota van de provincie tot zijn recht komen. Het kollege wenst dat de neergelegde uitgangspunten een zwaarder aksent krijgen. Het kol lege spreekt dan ook uit dat de realisering van een zomerwonin genpark annex "slecht-weer-akkommodatie" in het rekreatiegebied 'Gorishoek'" hoge prioriteit heeft, evenals de totstandkoming van een zomerwoningenpark (zij het van een lagere urgentie) in de kleine Suzannapolder te Sint-Annaland. Voorts mist het kollege een visie met betrekking tot dagrekreatie nabij de Oesterdam en een trailerhelling nabij die dam. In de provinciale nota wordt de voorstelling gemaakt als zou op Tholfen en Sint-Philipsland nog 9 ha verblijfsrekreatie tot stand kunnen komen. Burgemeester en wethouders noemen dit een on juist uitgangspunt, omdat deze 9 ha uitsluitend betrekking hebben op een destijds door de gemeente Sint-Philipsland vastgesteld bes temmingsplan. Dit plan is onlangs gewijzigd, op grond waarvan die verblijfsrekreatie niet meer tot stand kan komen. De konklusie is derhalve dat de resterende openstaande capaciteit zowel voor Tho len alswel voor Sint-Philipsland nihil is. Niettemin acht het kollege op termijn de behoefte aanwezig van uitbreiding van deze verblijfs rekreatie. Daarvoor zal een pleidooi worden gevoerd. Oprichten nieuwe camping in de Joanna Mariapolder te Sint- Annaland; Dê heer Kooijman heeft het idee gelanceerd om in deze polder een nieuwe camping te stichten. Hij heeft het gemeentebestuur bena derd met de vraag om daarvoor de vereiste planologische mede werking te verlenen. Het kollege wijst erop dat haar beleid in deze is neergelegd in de nota Verblijfsrekreatie. Belangrijk uitgangspunt van de nota is dat voorshands, met uitzondering van twee projekten, geen medewerking behoort te worden verleend aan nieuwe cam pings c.q. andere verblijfsrekreatieve vormen. Het aksent moet vol gens de nota liggen op het verbeteren van de kwaliteit van de bestaande campings. Als uitbreidingsmogelijkheden worden ge noemd de verwezenlijking van een zomerwoningenpark in het re kreatiegebied "Gorishoek" en een Zomerwoningenpark in de kleine Suzannapolder. Zolang deze voorzieningen niet zijn gerealiseerd meent het kollege dat geen medewerking kan worden verleend aan het oprichten van nieuwe voorzieningen. Ook al zouden de uitgangspunten van de nota Verblijfsrekreatie worden bijgesteld, dan nog heeft het kollege een aantal belangrijke motieven om het verzoek van de heer Kooi jman niet te honoreren. Bespreking A.R.O.B.-zaak dhr. D.J. van Gorsel Tholen; De heer Van Gorsel heeft de ingebruikneming van een landbouw- dreef met bijbehorende gronden in het bestemmingsplan "Buiten zorg" en de bebouwing daarvan bij de Arobrechter aangevochten. Met name het verdichten van de bebouwing acht hij in strijd met het eerder genomen Koninklijk Besluit over "Buitenzorg". Op grond van dit besluit mag Tholen beperkt groeien. In de praktijk komt dit neer op de bouw van circa 45 woningen extra, hetgeen de heer Van Gorsel in strijd acht met het K B. Na enkele zittingen heeft de Arobrechter uitspraak gedaan en is de gemeente Tholen in het gelijk gesteld. De uitspraak wordt voor kennisgeving aan de kommissie voorge legd. Bespreking C.N.C.-vestiging naar aanleiding van advies beroe- penafdeling Milieu-hygiëne; De voorzitter van de kommissie heeft in de vorige vergadering toegezegd de kommissieleden nader te informeren over de reaktie van burgemeester en wethouders m.b.t. het advies van de beroe- penafdeling Milieuhygiëne inzake de C.N.C.-vestiging in de Slab- becoornpolder nabij Tholen. Met verwijzing naar die toezegging stelt het kollege de desbetreffende stukken thans voor kennisgeving in handen van de kommissie. Standpunt minister van Verkeer en Waterstaat m.b.t. sluis in de Oesterdam; Over de sluis in de Oesterdam is de kommissie meerdere malen geïnformeerd. Het meest recente standpunt van de minister is dat de afmetingen van de Oesterdamsluis alsnog moeten worden ver groot tot 34 meter lengte en 6 V2 meter breedte. Ten opzichte van de aanvang van de diskussie toen er sprake was van een lengte van 25 meter en een breedte van 4 V2 meter, is dit naar de mening van burgemeester en wethouders een duidelijke verbetering. Enkele weken geleden hebben wij u gemeld dat de voorbereidingen voor de nieuwe gemeentegids van start zijn gegaan. Eind september hebben alle bij de gemeente bekend zijnde kontaktpersonen van vere nigingen of* instellingen in de gemeente Tholen een formulier ontvan gen waarop de gegevens zijn vermeld uit de in 1982 verschenen gemeentegids. Het is de bedoeling dat deze gegevens worden gecon troleerd op hun juistheid. Eventuele wijzigingen kunnen worden aan gegeven. Nog niet alle kontaktpersonen hebben het toegezonden for mulier in de antwoordenenvelop naar het gemeentehuis terugges tuurd. Wij doen een dringend beroep op hen dit zo vlug mogelijk te doen. Ook nieuwe verenigingen kunnen zich aanmelden Nieuwe verenigingen, instellingen en instanties kunnen desgevraagd ook in de gemeentegids 1984 worden opgenomen. Daarvoor is het nodig dat aan het buro voorlichting van de gemeente Tholen, Markt 1-5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk de navolgende gegevens worden verstrekt: Naam en adres van de vereniging/instelling/instantie; Naam van de kontaktpersoon (b.v. sekretaris) met adres, postkode- nummer en telefoonnummer: Openingstijden/klubavonden/spreeku- ren enzovoorts; Categorie waaronder men opgenomen wenst te wor den zoals bijvoorbeeld: Openbare instellingen, Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk, Onderwijs, Kerkgenootschappen, Volkshuis vesting, Sport Cultuur, Toerisme, Politieke partijen, Vakorganisaties, Verenigingen. Voor wat betreft de laatstgenoemde categorie wordt nog een onderscheid gemaakt in sportverenigingen, culturele verenigin gen, kerkelijke verenigingen en overige verenigingen. Een gemeente gids kan pas optimaal zijn indien een ieder daaraan medewerking wenst te verlenen. Wij vragen u dan ook uw opgave zo,spoedig mogelijk aan ons te verstrekken. Mocht u nog vragen hebben, neemt u dan gerust even kontakt op met de voorlichtingsambtenaar van onze gemeente, de heer F A.P M. Bakx, telefoon 01 666-2955, toestel 1 27. Op vrijdag 21 oktober a.s. organiseert de beheerskommissie van het dorpshuis "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer een: Met medewerking van Bob Vrieling, conferencier, zanger en presentator en voorts met Greg Meadow, Gill Ricardo en The Dreamband. Deze avond begint om 20.00 uur. Entree: 9,— p.p. 6,50 voor 65+ en beneden 18 jaar. Voorverkoop kaarten: J. Hommel, Raadhuisstraat 38, tel. 01667-2105 G. Timmermans, Hofstraat 24, tel. 01 667-2148. Op donderdag 27 oktober a.s. wordt ten behoeve van het vrijwillig kader werkzaam binnen het Thoolse jeugd- en jongerenwerk een trai ning/informatieavond sport en spel gehouden in de voormalige kleu terschool aan de Radda Barnenstraat te Sint-Maartensdijk. Tijdstip: van 19.30 tot 22.00 uur. De organisatie van de avond is in handen de Zeeuwse Sportraad, Bres en Jeugdserviceburo Zeeland. wat voor informatie kun je op deze avond verwachten? Het is een kennismakingsavond met sport en spel Het in programma's toepassen van sport en spel, tijdens de club avond en tijdens speldagen, waarvoor weinig materiaal nodig is en waarbij weinig eisen aan de accommodatie worden gesteld. Aandacht zal worden besteed aan het leren benutten van diverse plaatsen zoals kleine eenvoudige ruimten, eventueel tegelplaatsen, groenstroken en trapveldjes. - Het samenstellen van programma's voor grote en kleine groepen voor verschillende leeftijden, zowel buiten- als binnenspelen. Het leren improviseren (wat te doen bij veel meer of minder deelne mers dan verwacht, bij plotseling slecht weer, als er een buitenactiviteit is gepland). Behalve de spelen zelf zal ook aandacht besteed kunnen worden aan organisatievormen. Van de op de avond gedane spelen zal naderhand een naslagwerkje uitgereikt worden. enige organisatorische mededelingen: Dit is een open avond. Inschrijving van tevoren is niet noodzakelijk. Men is op de aangegeven avond om 1 9.30 uur van harte welkom. Koffie wordt door het Serviceburo aangeboden. Bij de training zal zoveel mogelijk van de ruimte uitgegaan worden, waar deze trainingsavond wordt gegeven. Het zal duidelijk zijn, dat zo n eerste avond alleen maar ruiken aan sport en spel betekent. Vervolgtrainingen zijn op verzoek mogelijk. Op de avond zal het mogelijk zijn het BRES-spelenboek a 30,— te kopen. Tevens zal het BRES-survivalboek via het Serviceburo te ver krijgen zijn. De kosten van deze avond zullen 3,50 bedragen. Dit bedrag kan op de avond voldaan worden. Organisaties, zoals sociaal-cultureel werk instellingen, kunnen deze kosten van de deelnemers voor hun rekening nemen, hetzij volledig, hetzij gedeeltelijk. Neem in dit geval contact op met de organisatie, waarbij je als vrijwillige medewerk(st)er in dienst bent. De organisatie betaalt dan rechtstreeks aan het Serviceburo. Op dinsdag, woensdag en donderdag (1 8 t/ m 20 oktober) wordt in het dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vossemeer een energietentoon stelling gehouden door de Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland (C.E.Z.). De openingstijden zijn elke dag van 1 5.00 tot 1 7.30 uur en van 1 9.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. Energie wordt duur De gestadig stijgende prijzen van energie brengen de gezinsuitgaven belangrijk omhoog. De energienota's van de laatste jaren hebben de steeds hogere gasprijzen duidelijk aangetoond. De vraag komt dan ook op: "Hoe kunnen wij besparen op ons ener gieverbruik?". Is energie besparen zinnig? Het antwoord is: JA. Zolang schone en goedkope alternatieve energie bronnen nog niet tot ontwikkeling zijn gekomen, is energiebesparing onze enige echte oplossing van de hoge energiekosten. De staatskas blijft een groot aandeel van de energiebedragen opeisen, zodat voor lopig geen verlaging van de energieprijzen is te verwachten. Valt er werkelijk zoveel energie te besparen? Er zijn drie manieren om uw energieverbruik terug te dringen en dus geld te besparen, nl.: - Isolatie van uw woning en/ bedrijfsgebouw(en); - Het aanpassen van uw elektrische-, gas- en oliestooktoestellen, zodat minder energie wordt verbruikt en toch de warmte-afgifte en comfort gehandhaafd blijven; - Uw toestellen en installaties energiebewust regelen en gebruiken. Maar wie vertelt u hoe dat moet? Dat doet de C. E Z.De Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland. De C.E.Z. richt van 1 8 t/m 20 oktober a.s. een energiecentrum in in het dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vossemeer. Alle bij de C.E.Z. be schikbare kennis op het gebied van energiebesparing is in het "Ener giecentrum" bijeengebracht. Tijdelijk is het uw plaatselijke vraagbaak. U ontvangt er gratis adviezen, brochures en andere documentatie. Profiteer ervan! Loopt u op een van de tentoonstellingsdagen gerust even binnen. U kunt er uzelf voordeel mee doen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 7 oktober 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5 Het bestuur van de stichting Beter Wonen'' houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer L. Vroegop, Hoogaarsstraat 26 te Tholen voor het vernieuwen en veranderen van de woning op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sektie M, nummer 707, plaatselijk gemerkt Bleekveldweg 2. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij eenieder in de gele genheid om van 1 4 oktober 1 983 tot en met 27 oktober 1 983 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter geméentese- kretarie te Sint-Maartensdij, afdeling gemeentelijke ontwikke ling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 3 oktober 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen Werpt al uw bekommernis op Hem, want Hij zorgt voor u! I Petr. 5:7. Het mensenleven is boordevol onzekerheid. We weten geen van allen vandaag, waar we,morgen zullen terechtkomen. En welke richting we moeten kiezen om goed uit te komen, is met geen mogelijkheid te overzien. Daarom is het zo goed om te luis teren naar het woord van onze meditatie-tekst, waarin God ons houvast wil aanreiken in de wis selvalligheden van ons bestaan. Hij zegt: Werpt al uw bekommer nis op Hem, want Hij zorgt voor u! Dat is een woord van strikte betrouwbaarheid en het waar borgt de hoogste veiligheid. O neen, het is beslist niet altijd even gemakkelijk om je daaraan over te geven en toe te vertrouwen. Want we kunnen zo bestreden worden door de twijfel. De aan vechtingen slaan dikwijls als hoge golven tegen ons geloófs-leven op. Als je kind bent, dan kun je soms zo onbevangen en rotsvast gelo ven en vertrouwen dat de Here Jezus de Goede Herder is, die al tijd zorgt voor Zijn schapen. Maar als je wat ouder wordt, dan komen dikwijls de vragen, on weerstaanbaar en onoplosbaar. Dan neem je niet zomaar één twee-drie aan, wat iemand zegt. Dan zet je wel eens vraagtekens bij bijbelteksten en achter bijbel woorden. Dan zeg je soms: Het klinkt wel mooi, maar is het nu wel echt zo helemaal betrouw baar? Dat is ook met de tekst van onze meditatie: Werpt al uw bekom mernis op Hem, want Hij zorgt voor u! Jawel, zeggen we dan, dat klinkt prachtig, maar al die moeilijkhe den dan, die er zijn? Datje elkaar maar niet begrijpt; en dat er soms zulke onoverbrugbare kloven zijn? Daar is zoveel verkeerd in de wereld. En in de samenleving van de mensen zit het zo grondig fout. Hoe kan dat dan? En moet dat nu werkelijk allemaal zo? En dan maakt de twijfel zich van ons meester. Dan weten we het niet meer. Dan zeggen we wel eens: Here, ik kan er niet meer uitkomen. Ik zit zo gevangen in de strikken van de twijfel. Inderdaad, we twijfelen aan God en aan Zijn hand, die ons leidt. En dan kan de tekst wel zeggen: Werpt al uw bekommernis op Hem, want Hij zorgt voor u! Maar waarom dan dit en waarom dan dat? De waaroms in het leven groeien ons soms boven het hoofd. Ze kunnen zó op ons aan stormen dat zelfs de liefde van God in het gedrang komt. Hoe kan Hij dat dan toelaten? Hij had het toch kunnen verhinderen? En waarom deed Hij dat dan niet? De raadsels van het leven spelen ons vaak parten. Meer dan we zeggen kunnen. Meer ook dan we willen toegeven. We houden ons groot voor anderen. We doen als of we het allemaal wel voor elkaar zullen krijgen. Maar we missen intussen in de grond van de zaak de geborgenheid, waarnaar we zo verlangen. We zijn ons houvast kwijt. We hebben geen bodem om op te staan. We stellen ons op, zo zakelijk als maar mogelijk is, maar in stilte moeten we toegeven dat ook voor ons het raadsel van het lijden en de dood onopgelost blijft. We tasten rond in duister nissen; en in deze duisternis zijn al velen bezweken. Ze raakten hun geloof kwijt. Ze gaven de strijd op. Denk maar aan de vrouw van Job. Ze zeiHou je nog vast aan je op rechtheid? Breek maar met God, Want het helpt allemaal toch niet. Ze kon het niet meer verwerken. Ze bezweek aan haar verdriet. Haar geloof verloor het van de twijfel. Kijk, en dat wil de meditatie-tekst ons nu leren. Dat het wél begrij pelijk is dat we er niet tegen op gewassen zijn, maar dat het niet hoeft. Neen, we hoeven het niet te verliezen. Ons geloof heoft niet aan onze twijfel te bezwijken. Ons vertrouwen hoeft niet aan onze waaroms te gronde te gaan. Ik wil u, mijn lezer," iets vragen: Wat denkt U: zouden we niet het beste doen als we met al onze on begrepen ervaringen schuilplaats zouden zoeken bij die Christus, die het in Gethsémané ook niet meer wist. Vader, laat deze drink beker aan Mij voorbijgaan! Die in het donker van Golgotha een schreeuw uit het psalmboek liet horen: Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten? En die toen ook geen antwoord kreeg. En toch was het einde goed. Al leen maar goed. Het einde was de overwinning, toen alles op een nederlaag scheen te wijzen. Toen iedereen dacht dat Hij de grote Verliezer was, behaalde Hij de triomf van Zijn leven. Ik ga iets zeggen, wat u misschien wel heel goedkoop vindt, en waarin toch uiteindelijk het enige antwoord zit op al onze vragen. Dat antwoord zullen we heus niet aanstonds in zijn volle diepte ver staan. Daarvoor is het veel te kin derlijk en te naïef. Het is beslist mogelijk dat we daar jaren lang, of zelfs ons hele leven lang voor nodig hebben om dat te verwer ken. Maar toch meen ik het voor 100% serieus als ik zeg: We moe ten ons niet vertillen aan dingen, die we toch niet aankunnen; en die we ook niet kunnen verande ren. Natuurlijk, we vinden het vrese lijk dat alles is, zoals het is. Maar God gaat Zijn eigen weg met de mensenkinderen. En Zijn wegen zijn hoger dan de onze. Zijn ge dachten reiken een heel eind boven ons bevattingsvermogen uit. Het is heel moeilijk om daaraan vast te houden. Maar de heilzame les, die we er tenslotte uit leren, is deze, dat onder het zwaarste kruis, waaronder we gebukt moeten gaan, dikwijls de rijkste zegenin gen worden genoten. Trouwens; Jezus Zelf heeft eens gezegd: Weest niet bezorgd! Dat betekent natuurlijk niet wat we geen zorgen mogen hebben. Maar het wil wél zeggen dat we ons niet moeten vertillen aan dingen, die voor ons te zwaar zijn. Wat voor ons te zwaar is, dat moeten we overgeven. Dat moeten we leren loslaten. Als we het leven, dat we als een geschenk uit de hand van God hebben ontvangen, biddend mo gen doorleven, dan zal het ons één ding in ieder geval heel goed le ren. Dat is dit: dat we moeten loslaten. Altijd maar weer losla ten. Om ons lot en leven te leggen in Zijn trouwe Vaderhanden. Misshien hebt u wel eens een veerpont tegen de stroom op zien worstelen. Ik heb er nogal eens naar staan kijken bij Oud-Vosse meer. Het ging heel langzaam. Soms leek hij stil te liggen. Soms dacht je: Nu drijft hij terug. Maar dat leek alleen maarzo. Hij haal de het. Door de tegenstroom heen, haalde hij het doel aan de over kant. Zo laat God soms erg veel als tegenstroom op ons afkomen. Opdat wij in die moeilijke om standigheden zouden vasthouden aan Hem, die het in de meditatie tekst vandaag tegen ons zegt: Werpt al uw bekommernis op Hem, want Hij zorgt voor u! M. A. Jansens Tholen Mannen zochten mannen op en de dames gingen naar de andere kant van de zaal. Dat was van begin af zo geweest. Ze hadden ook beiden zo hun verschillende gespreksonderwerpen en op die manier hoorde je nog eens wat anders. Elk echtpaar raakte weieens uitgepraat als je zo de hele dag bij elkaar zat. "Hoe is 't vandaag?" begon Niske tegen mevrouw Kamminga, die steeds over haar benen klaagde. "Och de benen gaan vandaag wel," antwoordde ze, maar ik heb zo'n raar opgeblazen gevoel in de buik". "Zeker door de nieuwe pantoffels", gaf Niske weer. Proestend kwamen ze bij de andere dames. "Laat ons eens meelachen" werd er geroepen uit de mannenhoek. "Ie bint nog te nat achter de oren", riep Niske terug. Het koffieuurtje verliep altijd genoegelijk, vooral aan haar tafel. De gillende meidentafel noemde juffrouw Mies het, die altijd de meisjes meehielp de tafels van koffie en koek te voorzien. Maar die middag verschenen ze niet in het zithoekje van de hal. "Scheelt er wat aan?" kwam mevrouw Kamminga informeren, ze vond er niets aan als Niske er niet was. "Och, dat niet direct", antwoordde Niske, maar Frans is zo moe,'we blijven maar rustig hier. Ik moet zuinig op hem wezen", '"t Is ook geen wonder", vond mevrouw Kamminga, jullie hebben zulke drukke dagen achter de rug. Dan ga ik maar weer". "Ben je nog zo moe", vroeg Niske die avond, ze Vond hem niet zo rustig als gewoonlijk. Hij haalde de schouders op. "Misschien heb je wel griep onder de leden", opperde ze, "hoewel, we hebben allebei een griepprik gehadZe wist niet wat ze van hem denken moest, hij was zo onrustig en praatte steeds onverstaanbaar. Ze besloot op het belletje te drukken. Even later kwam de avondzuster binnen. Ze was niet gewend dat op deze kamer gebeld werd. "Vertel het eens", vroeg ze. "Zuster' zou mijn man koorts hebben?". De zuster keek hem opmerkzaam aan. Uw man ziet wel rood in 't gezicht. Brengt u hem maar liever naar bed, dan kom ik zo met de thermometer". Zorgzaam deed Niske wat de zuster verlangde ondanks het tegensputteren van haar man, hij was het blijkbaar niet met de zuster eens. Een kwartiertje later lag hij onder de wol en kwam ze met de thermometer. Ongerust keek Niske hoe ze de temperatuur aflas. "Een ietsje verhoging", merkte de verpleeghulp op, misschien wat kou gevat of gewoon moeheid, maar het ziet er niet gevaarlijk uit. Morgenochtend komt zr. An wel even kijken hoor, laat hem zolang maar liggen. Ik schrijf het wel in 't rapportschrift." Gerustgesteld ging Niske die avond ook maar vroeg in bed. Wat moet ik hier alleen te zitten, dacht ze. Aanvankelijk kon ze de slaap niet goed vatten, maar toen ze even later haar man zwaar hoorde snurken, viel de zorg van haar af en deed het slaaptabletje zijn werk. De volgende morgen was ze, zoals meestal, het eerst wakker. Al pro beerde ze het nog zo, uitslapen kon ze niet. Het vroege opstaan dat ze in haar jeugd altijd had gemoeten, was een vast ritme in haar leven geb leven. Ze zette alvast thee en begon de kamer te stoffen. Wat sliep die Frans, hij was gister zeker wel doodmoe geweest, ze zou hem maar stil laten liggen. Maar toen het negen uur werd, vond ze het welletjes. "Frans!". Hij bleef ongestoord doorademen in dezelfde cadans. Ze schudde aan zijn arm. "Word eens wakker, jong!" Geen gehoor. Puffend bleef hij doorademen. Niske sloeg de deken op. Wat?Een angstig vermoeden rees bij haar op. In paniek drukte ze op de bel. Twee, drie keer achter elkaar. Zr. An die het rapport net gelezen had, liep snel naar de kamer van de Holwerda's. Toen ze de deur van de slaapkamer opende zag ze met één oogopslag wat er aan de hand was. Even de bloeddrukmeter halen, ik ben zo terug". Vol spanning wachtte Niske op de uitslag "Er moet wel direct een dokter komen," stelde zr. An vast. "Ik denk dat uw man weer een attacque heeft gehad". "U kunt hier wel bellen", stelde Niske voor. Zr. An keek op haar horloge. "Ik hoop dat hij nog niet weg is, ik probeer het even". De arts was inderdaad nog thuis en beloofde onmiddellijk te komen. Een uur later zat Niske naast haar nog steeds bewusteloze man in de ambulance op weg naar het Diakonessenhuis in Groningen. Een be jaardenhulp van Rustoord was meegegaan. Toen de heer Holwerda onderzocht was en in bed gelegd, waarschuwde een verpleegster zijn vrouw. Ze mocht wel even naar hem toe. "Hoe is het met hem?", vroeg Niske gespannen. "Vraagt u 't maar even aan de dokter", was het antwoord. "Hij komt zo naar u toe". Het was een nog jonge, vriendelijke man die even later de ziekenkamer binnenkwam. Hij wierp een blik op de patiënt die nog steeds buiten bewustzijn was en wendde zich toen tot Niske, zijn gezicht betrok. "De toestand is ernstig mevrouw", begon hij. "Uw man blijft erg lang in coma, het is een kwestie van afwachten. Ik geloof dat u beter naar huis kunt gaan, hij is hier in de beste handen, maar op 't ogenblik is hij toch niet bij kennis en het maakt u alleen maar van streek". "O nee, dokter, alstublieft, ik ben heel kalm, ik wil zo graag bij hem blijven. dat ik er ben als hij bijkomtweet u, we hebben geen kinderen enNu begon ze te huilen. De dokter begreep het. "Blijft u dan maar bij hem hoor" Hij wenkte een verpleegster. "O, dank u, dank u!" snikte ze. De verpleegster bracht haar een tabletje met een glaasje water. "Neemt u dit maar in. dat helpt", zei ze vriendelijk. "Wilt u een kopje koffie?". Niske knikte dankbaar. "Ga jij nu maar terug, kind", zei ze tegen haar begeleidster, jullie hebben het druk genoeg in Rustoord, ik kom wel met de taxi". "Gaat dat echt wel? Ik wil best bij u blijven hoor". Medelijdend keek het meisje haar aan. "Ik red me wel. heus, wees maar niet ongerust en als er nieuws is bellen ze wel even voor me, nu ben ik liever alleen met hem". Het meisje begreep het. "Nou sterkte dan hè". Hartelijk sloeg ze nog even haar arm om de oude vrouw waar ze zo'n respekt voor had gekregen. Wat hield ze zich dapper. Aandoenlijk vond ze het als oude mensen zo aan elkaar hingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5