Mevr. Wagemaker (A.J. Polder) 103 jaar en nog helder Smerdiekse kantoorhouder 40 jaar achter het loket w Woensdag 19 oktober waterschapsverkiezing Gouden PTT-speld voor L.A. Kampman BOUMAN POTTER iv Toch telkens weer prijs Verlammend Mevr.Dijkslag en dhr.Venekamp s I i.^ Donderdag 13 oktober 1983 39e jaargang no. 48 'Voor de Schutting Totaal 2763 stemgerechtigden in Tholen en Oud- Vossemeer kunnen woensdag van acht uur ,s morgens tot zeven uur 's avonds een hoofdingelande voor de waterkwaliteit in district IV van het waterschap Tho len kiezen. Er zijn twee kandidatenlijsten. Op de ene staat de zittende hoofdingelande mevr.M.Dijkslag- Jansen uit Tholen met als tweede mevr.J.E.M.Hey- dra-van Thienen uit Oud-Vossemeer. Dhr.H.Vene- kamp uit Tholen staat als enige op de tweede kandi datenlijst. "Een mooi jong gezicht heb ik niet meer, maar ik ben blij dat ik goed bij m'n gedachten ben. Dat is een hoop waard", zegt mevr.H.Wagemaker-Bartels. Vrijdag vierde de uit Anna Jacobapolder afkomstige bewoonster van het Nieuw-Vosse- meerse bejaardentehuis de Vossemeren haar 103de verjaardag. Natuur en milieu Woord en Daad Oud-Vossemeer Volmachten DEZE WHK INWONERS VAN THOLEN EN OUD-VOSSEMEER: ERVAREN KANDIDATE MEVR. M. DIJKSLAG-JANSEN Wie in St.Maartensdijk kent PTT-kantoorhouder L.A.Kampman niet. Al 38 jaar is hij het vertrouwde gezicht in het postkantoor aan de Noordpoort. Zaterdag werd hij in 't zonnetje gezet wegens zijn 40-jarig ambtsjubileum. Directeur C.A.Wolf uit Bergen op Zoom overhandigde hem de gouden PTT-speld. Medezeggenschapsraad O.L.S. Flipland eerste Dienstverlening Vervolg op pag. 7 Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! I Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Eerst de Werklozen Belangen groep (WBG) op de fles en nu het Werkervaringsproject op een laag pitje. De teleurstelling die van Kempen maandagmiddag in de Thoolse Gemeenteraad ver woordde, kunnen we delen. En gedeelde smart is halve smart. Een vertraging van énkele maanden, werd er gezegd, maar de vraag is of het ooit nog van de grond komt. Er is al heel wat energie in het Baanlozenproject gestoken, maar de eerste spa moet nog in de grond. Deze ontwikkeling geeft weer een beeld van de Neder landse Bureaucratie. Ergens is er een initiatief. Het krijgt vat in de plaatselijke gemeenschap gezien de belangstelling van werknemers en werkgevers. Het is inderdaad maar een druppel van een kom mervolle emmer, maar als ook zo'n druppel nog opdroogt, is het gevolg veel erger. Er gebeurt geen fluit. Er waren mankementen aan het Werkervaringsprojekt, waarbij werkloze jongeren een half jaar met behoud van uitkering en een onkostenvergoeding van 100 gul den per maand in Thoolse bedrij ven met de praktijk in aanraking konden komen. Niet verzekerd als er eens een ongeval zou gebeuren. Verschrikkelijk erg voor degene die het zou treffen, maar het lijkt, dat onze gemeenschap in deze niet zo rooskleurige tijd alleen maar naar minderheden kijkt. Nooit eens plus-min positief laat uitkomen. Veronderstel, dat er 15 jongeren aan het proefproject hadden meegedaan. We denken dat er wel een paar een vast dienstverband aan zouden overhouden of dank zij de nieuwe contacten gemakke lijker elders een baan zouden vin den. Een ongeluk zit in een klein hoekje en één op de duizend kan erbij zijn. De tragiek van zoiets moet niet worden gekleineerd, maar moet dan toch het gehele project worden gekapt? De rijks overheid had in het hoofd om er volgend jaar wat aan te doen, maar dat betekent nog enkele maanden leegloperij. Wethouder Koopman zei destijds dat in spraakprocedures tijd, werk en geld zouden kosten en hoe om vangrijker men zout op slakjes kan leggen, hoe minder zout er overblijft. Hoe meer schaalver groting, hoe groter de bureaucra tie. Geen Werkervaringsproject, dus ook geen kans, dat een jonge re in een bedrijf bij een ongeluk betrokken wordt, want het niets doen duurt voort. Die leegloperij is een even groot gevaar als een bedrijfsongeval. Het zit er al vroeg in bij de kleuter, zijn dapperheid te willen tonen. Dat proces voltrekt zich in het verdere leven: durf je niet te ro ken, durf je geen biertje, durfje. Durf je een keer nee te zeggen tegen wat vernis lijkt, maar wat normgevend blijkt te zijn om een samenleving in stand te houden. Er verscheen een brochure over samenwonen en huwelijk via nota bene Margriet en gesteund met gemeenschapsgelden. Vanzelf sprekend staan er goede dingen in en rake zetten voor het leven. Er is enerzijds zo'n bescherming van de zogenaamde privacy, dat je niet mag vertellen dat je buurman verhuist en ook de levensovertui ging hoeft niet op de bevolkings- kaart. Anderzijds wordt er in het openbaar schuttingtaai gebruikt die iedereen maar voor lief moet nemen. Het gaat niet om een ta boe, maar om het tolereren van omschrijvingen die, elke mense lijke waarde uitwissen. Schutting- taal moet maar voor de schutting blijven. De krasse mevr.Wagemaker maakte deze zomer nog een zes- weekse reis naar Australië, waar drie zoons en een dochter wonen. Een handgemaakte buffel in haar kamertje in de Vossemeren herin nert nog steeds aan dat bezoek. De douane-beambte in Sydney wreef z'n ogen uit, toen hij de geboorte datum in het paspoort zag: 7 ok tober 1880. Inmiddels is ze 103 jaar en hoe! "Het fijnste is dat ik nog zo goed ben, zo helder van gehoor, anders heb je er niet veel aan om zo oud te worden. Ik kan nog heel ge makkelijk lezen en schrijven, al heb ik wel een leesbril nodig", vertelt mevr.Wagemaker. Een stapeltje boeken en de Maranat- ha-kalender in boekvorm geven aan, dat ze inderdaad nog menig uurtje leest. Vrijdag werd de bijzondere ver jaardag gevierd met gezamenlijk koffiedrinken en eten in de re creatiezaal van de Vossemeren. De kinderen hadden voor 103 ro zen gezorgd en er waren bloemen en fruit van het gemeentebestuur, uit Anna Jacobapolder en van de Brabantse commissaris der ko ningin Van Agt. Was mevr.Wagemaker niet moe na zoveel belangstelling? "Nee, ik maak mezelf niet zo druk. Ik hoef alles niet te horen, dan word je er niet moe van ook." Haar jongste zoonfinmiddels 72) uit Leiden bleef een paar dagen op bezoek ter gelegenheid van de 103de verjaardag. Profiteert me vr.Wagemaker nu lang van haar AOW, ze vertelt hoe ze vroeger een hoop plezier had van het vrij reizen bij de Nederlandse Spoor wegen. Zelf woonde ze in het noorden en haar man, die bij de N.S. werkte, in Anna Jacobapol der. In tegenstelling tot haar hoge ou derdom wijst de krasse bejaarde op het vroeg overlijden van haar moeder. "Ik was toen nog geen tien jaar! Het is een ramp voor een kind want een moeder zegt dan meer dan een vader", aldus dus oude, wijze mevr.Wagemaker. Er gaat vrijwel geen snelheids controle voorbij, zonder dat de politie prijs heeft. Zeker als daar bij de Oud-Vossemeersedijk en de Poortvlietse Stoofstraat de con trolepunten zijn. Zo werden er maandag twintig automobilisten bekeurd: zeven op de Oud Vos- semeersedijk met een maximum van 113 km in plaats van de toe gestane 80 km en dertien in de Stoofstraat. Daar geldt een maxi mum van 50 km. Tussen acht en tien uur 's morgens werd er ge controleerd. Waterschapsverkiezingen zijn een zeldzaamheid, al komt er de laat ste jaren meer leven in. Met name bij de waterkwaliteit. Zes jaar ge leden kreeg mevr.Dijkslag ook al met een tegenkandidaat te ma ken: drs.W.Heybroek en vorig jaar traden de heren De Greef en Versluijs in St.Philipsland tegen elkaar aan in het strijdperk. Bij de gebouwde en ongebouwde eigen dommen weten de hoofdingelan den de concurrenten nog buiten de deur te houden. Ook nu weer kunnen 10 hoofdingelanden voor de gebouwde eigendommen, 2 voor het ongebouwd en 1 voor de waterkwaliteit in de districten II en IV bij enkele kandidaatstelling benoemd worden wegens het ont breken van een tweede kandidaat. Venekamp, als PvdA-statenlid actief in de" provinciale politiek, had daar geen vrede mee. Hij, vindt dat er pas van verkiezingen sprake is, wanneer de inwoners ook werkelijk kunnen kiezen. Daarom stelde hij zich kandidaat. Temeer, daar hij grote belangstel ling heeft voor de belangen van natuur en milieu, waarmee de waterkwaliteit in het water- schapsgebied ten nauwste ver band houdt. De voorzitter van de natuurvere- niging Tholen is dart ook de eerste die Venekamp kandidaat heeft gesteld, zoals blijkt uit de volgen de lijst: A.G.M.Sauter(Oude- landsestraat), J.A.Nijs(Oudeland- sestr), C.Zuidweg(T.A.weg), A.de Jonge-Everaers(T.A.weg), drs.W.Beybroek (T.A.weg), dr.E.N.Mellema(Hertenkamp), L.A.v.d.Linde-Mink(Hoog- aarsstr), M.v.d.Reydt- v.d.Vos(Mosselln), In de herfstvakantie zullen ten bate van de reformatorische hul- paktie 'Woord en Daad' door de jeugd overal op het eiland Tholen weer stroopwafels worden ver kocht. De opbrengst is bestemd voor de aktie 'ziekenhuizen in Guatamala. M.Krieg(Kon.Julianastr) en drs.E.C.Boissevain(Z.Oudaan), allen uit Tholen. De dames Dijkslag(Tholen) en Heydra(Oud Vossemeer) zijn door vijftien mensen kandidaat gesteld onder wie acht uit Oud- Vossemeer. Daar is het aantal stemgerechtigden 756 tegenover 2007 in Tholen. De twee vrouwen genieten de steun van M.C.Fride- richs(O.V.dijk), A.Hom- mel(Corn.Frankenstr), M.van Hees(Corn.Frankenstr), W.M. Pipping( Corn. Frankenstr), J.E.M.Mees(Schoolstr), A.Vries- ma(Schoolstr) en L.W.C.v.d.Lugt( Molenweg), allen uit Oud-Vossemeer. Verder uit Tholen van C.v.d.Ber ge! Hertenkamp), J. v.d.Jagt(Burg.v.d.Hoevenstr), J.N.v.d.Slikke(Burg.v.d.Hoe- venstr), P. Roggeband! Vosse- meersepoort), C.Laban(Bolwerk), mr. J.Schot(Hoogstr) en L.Guyt( Hertenkamp). Tenslotte mr.W.Loof uit Oostkapelle. Bij de oproepingskaarten heeft het waterschap een folder bijge voegd waarin op de mogelijkheid van volmachten wordt gewezen. Als mén wegens werk of ziekte verhinderd is, kan een ander van minimaal 18 jaar stemmen. De gevolmachtigde hoeft zelf geen oproepkaart ontvangen te heb ben. Als de man een oproepkaart heeft gekregen, mag bijvoorbeeld z'n vrouw of kinderen vanaf 18 jaar stemmen. Er zijn maximaal twee volmachten per persoon mogelijk. Ook anderen dan de vrouw en kinderen kunnen vol machten krijgen. Ondanks die mogelijkheden leven waterschapsverkiezingen niet echt bij de bevolking. Zes jaar geleden was de opkomst in Tholen/Oud- Vossemeer 16-18% en vorig jaar in St. Philipsland 24%. Misschien dat er woensdagavond weer een stij ging gemeld kan worden. Verlammend Omstreden brochure trouwen en samen wonen 'Oppositie' over Thoolse be groting 1984 Gouden PTT-speld voor Louis Kampman De 103-jarige weet nog van wanten Thoolse raad op de bres voor minderheden Werkervaringsproject op lan ge baan Woensdag waterschapsverkie- zingen De Reisduif vliegt al 50 jaar S Geluidshinder bij dag en bij nacht Vele stemmen van lezers Energiecentrum Oud-Vosse meer Zege WHS 2 in KNVB-derby tegen Smerdiek 2 WINTERSEIZOEN: DIS CUSSIE IS EEN METHODE OM ANDEREN IN HUN DWALINGEN TE STIJVEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's. stem bij de waterschapsverkiezingen voor hoofdingeland waterkwaliteit op woensdag 19 oktober onze te Tholen. Vele kiezers. Advertentie I.M. Als eerste op tholen en St. Phi lipsland heeft de Fliplandse openbare school de Luyster dins dag een definitieve medezeggen schapsraad gekozen. Van de 150 stemgerechtigden maakten er 121 ook daadwerkelijk een keuze uit de maar liefst 11 vaders en moe ders die kandidaat waren gesteld. De vrouw van de dokter, nog maar enkele maanden in St. Phi: lipsland. kreeg gelijk het meeste vertrouwen met 85 stemmen. De scholen hebben momenteel voorlopige medezeggenschapsra den, tnaar voor 1 februari 1984 moeten dat definitieve worden. Voor de Thoolse openbare scho len wordt aan de hand van op merkingen over het ontwerp een definitief reglement gemaakt, waarna ook daar verkiezingen ge houden kunnen worden. De bij zondere scholen, die via de vere nigingsstructuur altijd al een in breng van de ouders hadden, kunnen van bepaalde onderdelen ontheffing krijgen. De meeste hebben toch een M.Z.R. ter ver vanging van een vroegere com missie van toezicht of iets derge lijks. De Thoolse tpenbare scho len willen met de instelling van een M.Z.R. de oudercommissie nog niet direct overboord zetten omdat er maar een beperkt aantal ouders in de M.Z.R. zit. In St. Philipsland hoefee het onderwij zend personeel niet te stemmen, want voor de 3 ppaatsen waren ook maar 3 kandidaten: Mej. A. Punt en de heren C.M. Luister burg en J. Plekkenpol. Voor de 3 ouder-zetels waren 11 kandida ten. Ook gezien de opkomst hechtten de ouders groot belang aan de M.Z.R. Er moest dinsdag avond druk geteld worden, want de 121 vaders en moeders konden op elk stembriefje drie namen schrijven. De uitslag was: 1. mevr. A. van Doesburg-Menger 85 stemmen, 2. mr. J. Vrolijk 72 s. 3. Dhr. J.D.J. Porey 58 s. 4. Dhr. F. Breeman 40 s. 5. Mevr. R. Verwijs-Everaers. 28 s. 6. Dhr. K.W. van Dijke 21 s 7 Mevr. F. van Haaften-Verhoogt 16 s 8. Dhr. W.L. v.d. Burg 9 s. 9. Mevr. C. Luyk-den Hertog 9 s. 10. Mevr. R. Neeskens-Rampen 5s 11. Mevr. M.C. Teilman 2 s. Van de voorlopige M.Z.R. komen de heren Vrolijk en Porey terug, terwijl mevr. van Doesburg nieuw is. De verkiezing geldt voor twee jaar. In Haestinge waren zaterdagmid dag de familie Kampman en PTT-medewerkers van het eiland Tholen bijeen voor de jubileum viering. Schoonhoudster me vr.Bos-Voshol, die al meer dan 25 jaar met Kampman samenwerkt, bood namens de medewerkers van het Smerdiekse postkantoor een polstas en een envelop met inhoud aan. Directeur Wolf had namens de personeelsvereniging een wekker meegebracht. Die was net kapot, zodat het ca deau goed van pas kwam. De 57- jarige kantoorhouder wil bij de tijd blijven, want aan de VUT denkt hij beslist niet. "Als ik zo gezond blijf, probeer ik tot m,n 65ste door te gaan. Ik heb geen hekel aan m'n werk: ik doe 't nog graag!" Kampman is een rasechte Smer- diekenaar, maar zijn eerste baan na de mulo vond hij in Middel burg, waar hij op 8 oktober 1943 bij de loketdienst op het hoofd postkantoor ging werken. Dat duurde tot mei 1945, toen hij bij uitzondering werd benoemd tot kantoorhouder in zijn geboorte plaats. De nog maar 18-jarige Louis volgde zijn vader A.L.Kampman op, die vanaf 1924 die functie in St.Maartensdijk vervulde tot aan de evacuatie. In 1944 overleed vader Kampman in Goes. De proefperiode van de jonge kantoorhouder verliep goed, maar na zijn vaste aanstelling volgde er een onderbreking van november 1946 tot mei 1950 wegens militaire dienst. Kampman verbleef o.a. in Indië, terwijl verschillende plaatsvervangers de PTT-belan- gen in St.Maartensdijk behartig den. Dienstverlening heeft altijd hoog in het vaandel van Kampman gestaan. "De mensen komen met de gekste dingen bij je. Je bent een wandelende busregeling, tele foonboek en spoorboekje, maar ik probeer de vragenstellers zo goed mogelijk te helpen en in te lichten, want PTT is een dienstverlenend bedrijf." Als Kampman terugblikt, vallen hem de enorme veranderingen op. 'Vroeger kon je de mensen die je lang niet gezien had een hand ge ven, maar nu zit er glas tussen wegens de beveiliging. Het con tact is heel anders, de betalings manieren zijn gewijzigd, we ver kopen nu busabonnementen en visvergunningen. Ja, ik heb nog een goed beklant winkeltje. Vroeger hadden we 2 bestellers, nu 5 onder wie 1 reserve en een chauffeur-besteller voor de auto in het buitengebied. Sinds oktober 1970 wordt de post voor Scherpe- Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. ^^oninginrichtTng -1 Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1