Thoolse raad unaniem op de bres voor minderheden VVD tegen 1% OGB-stijging en duurdere huisvuilzakken RPF/GPV wil gratis storten Tuttelhoekje gaan verbieden Thools schip kan een stootje velen B. en w. beledigend over bijzonder onderwijs barnes <féèren fydftapper Algemene beschouwingen Thoolse begroting 1984 Bij gemeente-garanties zijn banken aan rijksvoorschriften gebonden. Brochure trouwen en samenwonen wekt verzet op Donderdag 13 oktober 1983 EENDRACHTBODE 11 "De Staatkundig Gereformeerde Partij streeft naar een bestuur van de gemeenten, geheel overeenkomstig Gods Woord. Dat Woord geeft ons ook duidelijke richt lijnen voor het omgaan met onze buitenlandse medemensen die zich binnen ons landsgrenzen bevinden. Datzelfde Woord zegt ons in Leviticus ,dat wij ze lief zullen hebben als onszelf en hen niet zullen onderdrukken. Het is dan ook zeker niet geoorloofd dat wij hen discrimineren. De naam minderhedenbeleid moet dan ook niet zo worden uitgelegd, dat zij minder zouden zijn omdat zij een andere nationaliteit bezitten,maar zij zijn in ons land in de minderheid." Deze inleiding bracht maandagmiddag de sgp woordvoerder Th. Aarnoudse te berde in de Thoolse gemeenteraadsvergadering bij het voorstel van het college tot vaststelling van de nota minderhedenbeleid. Geen isolatie De VVD heeft aangekondigd tegen de door b en w van Tholen voorgestelde Verhoging van de onroerend goedbelasting met 1% en de prijs van de vuilniszak met 5 cent te zullen stemmen. "Wij zullen het in 1984 best rooien", zei de liberale fractievoorzitter M. van Damme. "De stand van het eigen kapitaal en de reserves is van dien aard, dat ons schip een stootje kan velen. Er is ruimte voor nieuw beleid". Meevaller Als b en w het profijtbeginsel wensen te handhaven, dienen ze voor het aanbieden van huisvuil op de gemeentelijke stortplaats bij Scherpenisse of een kleine ver goeding te vragen of dit te verbieden. Nu worden zij die niet in de gelegenheid zijn het Tuttelhoekje aan te doen, gevoelsmatig buiten spel gezet. Raadslid P. van Belzen (RPF-GPV) bracht dat naar voren bij de algemene beschouwingen over de Thoolse begroting 1984. Hij zat daarmee ongeveer op dezelfde lijn als de VVD. Voor geluidshinder worden algemene normen gehanteerd Beter hand aan houden Rampenplan Geen lastenverhoging Brandweer Geen gehuwde juffrouw Heropening vrijdagmorgen de Bloemenhal - Tholen IK-maatschappij Gekunsteld 'tekort' Haven Smerdiek Speciaal voor lang haar! De vijf Thoolse raadsfracties hebben maandag schriftelijk hun algemene beschouwingen over de be groting 1984 aangeboden. Deze week vindt u de bij drage van de twee partijen die geen wethouder heb ben: de VVD en de RPF/HjPV-combinatie. Donder dag a.s. leest u de inbreng van de drie 'regeringspar tijen': SGP, PvdA en CDA. B en w geven schriftelijk antwoord en maandag 24 oktober volgt de discussie tijdens de openbare middag- en avondvergadering. Fusie scholen Zeer ondoorzichtig Werkplaats De lezer heeft een samenvatting van dit voorstel in het vorig num mer kunnen lezen onder Tholen- derwijs. Maandagmiddag deed elke fractiewoordvoerder er zijn zegje over. Om beurten poogden de fracties duidelijk te maken.dat men zich voor "de vreemdelingen in Jeruzalem een goed gastheer wilde tonen." Daarom ook zei de sgp woordvoerder geen moeite te hebben om aan hen in eigen taal onderwijs te verstrekken. De woordvoerder was evenwel be nieuwd naar de curssusen voor de ouderen. Ook wilde die fractie wat meer informatie over de gezond heidszorg die er voor die "vreem delingen" kan worden geboden. De sgp indruk was echter vervol gens verkeerd,dat het college niet bereid zou zijn om gebedsruimte voor de Moslims ter beschikking te stellen. Hier interumpeerde de raadsvoorzitter.burgemeester E.Baerends meteen.dat het colle ge alleen niet bereid was daarvoor met gemeentegelden ruimte be schikbaar te stellen. Als die men sen echter zelf een gebedsruimte hebben,zal het college hen geen strobreedte in de weg leggen. De sgp woordvoerder verklaarde het niet eens te zijn met het college om de noodslachtplaats te Poort vliet definitief aan te wijzen tot het verrichten van rituele slach tingen. De heer Aarnoudse vrees de vervolgens dat de zelforgani satie van de culturele minderhe den de integratie met de bevol king in de weg zou staan. Goede voorlichting aan eigen be volking en aan de minderheden achtte hij evenals de andere frac ties van groot belang. De sgp vond het een positief gegeven, dat er onder die minderheden nog zo velen zijn.die niet werkloos zijn. Overigens dient daarvan in het arbeidsproces geen misbruik te worden gemaakt. Bij dit agendapunt was het in feite de VVD fractie die bij monde van de heer J.v.d.Heuvel de spits had afgebeten. Hij zag in het rapport een goed stuk werk en daarin een overzichtelijk geheel. De VVD vindt dat het beleid met kracht ter hand genomen moet worden, waarbij de gewenste inbreng van die mensen zelf dient te worden gewaarborgd. Overigens zijn er uiteraard ook de gewone rechten en plichten van iedere burger. Wij dienen de andere culturen te res pecteren om anderzijds ook de nodige aanpassing van die men sen voor onze samenleving te vra gen. Een goede voorlichting naar weerszijden kan alleen maar het wederzijds begrip bevorderen. De RPF/GPV woordvoerder P.van Belzen waarschuwde voor een te vergaande isolatie. Er zal altijd wel enig spanningsveld overblijven, maar het zich meer richten op de volwassen educatie kan ook voor de jongeren vruch ten afwerpen. Ook bij de minder heden zijn er niet geringe genera tieconflicten. De heer van Belzen vroeg zich af, waarom de Zeeuwse vereniging voor de buitenlanders is opgeheven en daarop kon de raadsvoorzitter ook geen ant woord geven. De RPF/GPV woordvoerder was benieuwd naar het effect van het thans uitgestip pelde beleid. Een duidelijke nota constateerde het pvda raadslid I.C. Moerland. Er moet voor wat de gemeente Tholen betreft voor een 257 men sen een beleid worden uitgestip peld. Hij zag er wel een bezwaar in om dit beleid uitsluitend te la ten afhangen van rijksbijdragen en meende dat de aparte overleg situatie gehandhaafd diende te worden. Zijn C.D.A. collega W.C. van Kempen zag in een te stringente isolatie toch ook wel de nodige problemen, zowel voor de min derheden zelf als voor de bevol king, maar gezien het aantal be hoeven die niet direct verontrus tend te zijn. Zijn fractie was er in elk geval voor om "de vreemde lingen binnen de Thoolse poorten de gewenste gastvrijheid te verle nen en dat ook in het beleid openbaren." In zijn beantwoording herhaalde de voorzitter dat de wegen van het college en de sgp zich scheiden, als het gaat om de godsdienstvrijheid, daar het dan immers wel een dis criminatie zou zijn. Het is moeilijk het juiste evenwicht te vinden tussen de aparte benadering en het het niet aansturen op een soort getto. Hij gaf de heer Moerland toe, dat er een aantal zaken bij zijn, die niet afhankelijk gesteld mogen worden van een rijksbij drage, maar dat er anderszijds wel onderdelen in dat te voeren beleid voorkomen, waarbij men als ge meente wel zal moeten weten wat er vanuit Den Haag komt. Mevrouw J.M. Deurloo/van Broekhoven van het CDA herin nerde er nog aan, hoe destijds nog een commissie werd gevormd, die de problemen van de minderhe den nader zou bekijken. Die commissie vroeg destijds een paar speelwerktuigen voor de kinderen van de minderheden,maar heeft nooit antwoord gekregen. De voorzitter wilde dat nader onder zoeken. Met nog een paar infor maties op vragen van de heer Moerland kon de raad zich toch verenigen met het voorgenomen beleid voor de minderheden. Volgens de VVD heeft de opstel ling van de Thoolse begroting 1984 zeker niet in een crisissfeer Na het samenstellen van de begroting 1984 hebben de ge meenten Tholen en St. Phi- lispland bij alle kortingen ook nog een meevaller. De Tweede Kamer wijzigde eind septem ber bij amendement de nieuwe financiële verhoudingswet 1984, waardoor kleine ge meenten er gemiddeld iets op vooruit gaan. Ten opzichte van het oor spronkelijke regeringsvoorstel de gemeente Tholen 137% en de gemeente St. Philipsland 0.70%. Elke verhoging van de tarieven voor huis- en bedrijfsvuil werkt het zelf wegbrengen van huisvuil in de hand. De onlangs gepubli ceerde cijfers over het Tuttel hoekje geven een duidelijke aan wijzing. Een wijziging van de algemene politieverordening was maandag middag in de Thoolse raad aan leiding tot het stellen van een paar vragen" en opmerkingen. Het RPF/GPV raadslid P. van Belzen toonde waardering voor het pre ventieve karakter dat de wijziging in de A.P. mogelijk maakt. De le zers hebben de hoofdzaken van de wijziging kunnen lezen in ons vo rig nummer onder Tholenderwijs. Uiteraard waren er geen opmer kingen over het wijzigen van de grenzen der kernen van de ge meente, want het ging maar om een kleine aanpassing van even tueel al goedgekeurde bestem mingsplannen. Uiteindelijk is het toch een gemeente, wat nog iets anders is dan een pot nat. De heer van Belzen had toch nog een paar vragen over honden aan de lijn en over geluidshinder. Wat het eerste betreft meende hij de juistheid te betwijfelen van de zin of dat het verboden is honden te laten ver blijven op als openbaar plantsoen in gebruik zijnde grond anders dan op de daarin aangelegde pa den. De raadsvoorzitter, burge meester E. Baerends verzekerde het RPF raadslid dat het er goed staat. De hond mag zelfs niet aangelijnd op het openbaar plantsoen, maar dient binnen de daarop voorkomende paden ge lijnd mee te kuieren. Anderzijds had de heer van Bel zen ontdekt, dat er bij geluidshin der een marge is van 10 decibel len, maar dat het minimum over dag zonder die marge gelijk is aan het maximum 's nachts inclusief die marge van 10. Het is geen raadseltje dat we de lezers opge ven, maar een feit, zoals na wat heen en weer gepraat ook door aanwezige deskundigen werd beaamd. Daarmee vond de heer van Belzen de geluidsmogelijk heid 's nachts nogal fors en zou er liever nog wat meer positieve va riatie in aanbrengen, d.w.z. een in nachtelijke uren nog verdere ver laging van de decibellen. De voorzitter antwoordde dat voor geluidshinder de algemene nor men worden gehanteerd. C.D.A.-woordvoerder W.C. van Kempen wees er op, dat er nog te vaak en te veel overlast van geluid bestaat. Het dient beter in de hand te worden gehouden, zo vond zijn fractie, met name vanuit de bars dreigt het op sommige plaatsen uit' de hand te lopen. De SGP woordvoerder Th. Aarnoudse hoopte dat het college niet alleen maar de zwaardere overtredingen, maar ook de lichtere aanpakt,, want teveel is te veel. De raads voorzitter hield het bij zijn alge mene normen. Verder gaf de wijziging van de politieverordening geen aanlei ding tot opmerkingen. Was er tot dusver met een zoge naamde raamverordening ge werkt, nu ging het om vaststelling van een rampenplan. Daarmee zijn dan weer heel wat bladzijden gevuld, maar VVD-raadslid J.L. van Gorsel vond zo'n rampenplan zonder meer nodig en dat werd door niemand aangevallen. Het is goed, zei de heer van Gorsel, dat er richtlijnen zijn en dat men daarmee kan werken. De verhou ding hoe het moet bij grensover schrijdende rampen was hem echter niet helemaal duidelijk. De PvdA woordvoerder J. de Bres zag dat er zich 4 ambtelijke werk groepen over hadden gebogen. Hij wilde er nog een paar vragen over stellen bij de begrotingsbe handeling. Het CDA lid mevr. LM. Deurloo- van Broekhoven meende dat men er wel even aan zal moeten wen nen en ze hoopte dat het plan nooit in de praktijk gebracht zou moeten worden. Alles bij elkaar worden er wel steeds hoger (des- kundigheidsjeisen aan de hulp verleners gesteld. Zr. verklaarde dat haar fractie de ontwikkelingen op dit gebied nauwlettend zou biijven volgen en achtte het van groot belang, dat men de be schikking heeft over goed mate riaal. Zou in dit verband dan ook een goed geoutilleerd blusschip niet beschikbaar moeten zijn? CDA-er van Kempen voegde er nog aan toe de stapel voorschrif ten wel erg hoog te vinden. Zou het niet verstandig zijn er voor betrokkenen een uittreksel van te maken, waardoor alles gemakke lijker is te overzien. In zijn beantwoording zei de voorzitter op het laatste, dat het wel omvangrijk lijkt, dat ook wel is, maar het toch behoorlijk op een rijtje is gezet, zodat het nog wel te overzien valt. Voor grensover schrijdende gevallen zijn daar brandweerregio Brabant en de ook Regionale Ambulancedienst, waarin Tholen participeert. Erger vond hij, dat er eerder hulpverle ning wegvalt, dan dat er bij komt. Denk maar aan de B.B., die zou in deze ook een grote taak kunnen hebben, maar gaat verdwijnen. Mogelijk dat een deel van dat B.B. materiaal dan ter beschikking komt van de Rijn-Schelde ge meenten. Een blusboot zóu be langrijk zijn, maar er is meer no dig dat ook belangrijk is. Een ver der stilzwijgen van de raad bete kende dat de door mevrouw van Broekhoven geuite hoop door de raad werd gedeeld. Geen ram penplan in de praktijk nodig. VanJJelzen was benieuwd, hoe b en w het composteren van huis vuil gestalte gaan geven. Onoor deelkundig gebruik kan voor de naaste omgeving door gassings- en gistingsprocessen tot grote overlast leiden. Steeds meer wordt ook het probleem van het milieu- bedreigend afval ervaren, dat in kleine hoeveelheden vrijkomt in huishoudens, winkels en kleine bedrijven. Welke initiatieven ne men b en w hiervoor? Zijn er op Tholen ook nog verbeteringen mogelijk bij de glasbakken? De RPF-GPV voelt weinig voor belastingverhoging. Er is een dekkingstekort van 25.637 gulden, maar met een post onvoorzien van 450.000 gulden zou het b en w sieren deze lasten niet door te schuiven naar de bevolking. Al is de tariefsverhoging minimaal, toch betekent het een vernieuwde aanslag op het budget van de burger. B. en w. bewandelen daarmee dezelfde weg die het college de rijksoverheid verwijt, aldus van Belzen. Hij wil haanlozen inschalen bij restauratie van kasteelresten en aanleg van een wandelpad in Sta- venisse, alsmede de inrichting van de voormalige oesterputten in Tholen als crossterrein. De RPF- GPV wenst concrete plannen om een verantwoord omgaan met al cohol door de jeugd te bevorde ren. Bij grove en regelmatige overtredingen bij het geven van alcohol aan jongeren beneden de 16 jaar zouden vergunningen in getrokken moeten worden. De RPF-GPV meent, dat de Thoolse brandweer haar eigen boontjes kan doppen. Hulpverle ning is geen regionale aangele genheid, ook niet volgens de ge meentewet. De filosofie van b en w voor een organisatie in groter verband is voorbarig. Wel dienen de materiële en personele proble men bekeken worden. Gelet op de factor tijd is 't het overwegen waard, de brandweertaken in Thoolse hand te houden. De nieuwe centraal commandant heeft dan direct een goed project om mee te beginnen. Van Belzen was nieuwsgierig naar de plaats van L.T. Steenpoorte mede in verband met zijn dubbelfunctie (ambtenaar gemeentewerken). Heeft hij een functie bij het verle nen van bouw- en hinderwetver gunningen? "Wij staan voor een brandweer- kommandant die de verantwoor delijkheid kan dragen. Wij den ken dat met zo'n commandant St. Maartensdijk een goed brand weervoertuig kan krijgen en wel licht kan hij er nu nog voor zor gen, dat het nieuwe voertuig van St. Annaland snel ter plaatse pa raat zal staan. Overigens moet ons van het hart, dat bij aanschaf van een nieuwe brandweerauto voor St. Maar tensdijk voorbij wordt gegaan aan de inbreng en mening van het plaatselijk korps. Dit is misken ning van hun kwaliteit en dat ver dienen zij niet", zei van Belzen. In verband met de eerste duobaan in het Thoolse onderwijs noemde de RPF-GPV het van groot be lang, dat het beschikbare werk eerlijk wordt verdeeld. Het blij vende tekort aan arbeidsplaatsen maakt meer dan I volledige werkkring per gezin ongewenst. Daarom zou het de gemeentelijke overheid sieren, het aannamebe- L leid zo.te regelen, dat niet bewust JÈ de voorkeur gegeven wordt ge huwde vrouwen in het arbeids proces te betrekken. De orthodi- dact verdient een gewaarborgde vaste plaats in het gehele onder wijsveld. Uitbreiding van de Veste met de Burcht stemt tot voldoe ning, maar nieuwe normen zou den inhouden, dat de Burcht na 1987 weer zou moeten verdwij nen. Ten aanzien van het VBAO zei van Belzen dat een voortdurend P. van Belzen (43) RPF Tholen een school te kiezen voor hun kind. Deze vrijheid beperkt zich niet alleen tot richting, maar te vens tot inrichting van dit onder wijs. Dat b. en w de daaruit voortvloeiende bestuursbevoegd heid afdoet met de bewoording 'prestigezaak' achten wij een mis kenning van het bijzonder onder wijs en zonder meer beledigend voor hen die zich uit heel andere motieven inzetten voor het bij zonder onderwijs in al zijn gele dingen. Aan dit aspect van deze beleidsvoornemens zijn wjj zon der meer niet bereid onze mede werking te verlenen", aldus van Belzen. experimenteren van het leerlinge naantal negatief kan beïnvloeden en zo een vlucht naar elders" kan veroorzaken. Hij meende, dat b en w onder wijskundige en bestuurlijke on derwijszaken vermengen. "Ons onderwijsstelsel is gebaseerd op de vrijheid die de ouders hebben Advertentie I.M. Hij wilde een onderzoek naar de niet-gesubsidieerde kosten voor onderwijs en bibliotheekwerk om zo tot een juiste prioriteitstelling te komen. "Is het niet nodig alle ogenschijn lijk vanzelfsprekende subsidies op effect en noodzaak te bekijken en niet te aarzelen indien nodig om op termijn, met inachtneming van beginselen van behoorlijk bestuur, om te buigen of af te schaffen? Op deze manier kan voorkomen worden, dat verwelkte 'bloempjes van Catharina' onge- plukt blijven en dat schildwachten onnodig op hun post blijven. Confrontatie met een hoge, blij vende werkloosheid dwingt tot maatregelen", zei van Belzen. Hij wees ook op het grote gevaar voor een 'ik'-gerichte maatschap pij die de samenleving steeds minder leefbaar maakt. Het feit dat wij mensen de Here God ver laten hebben, onze eigen wegen zijn gegaan, onze eigen wetten hebben gesteld, is de grondoor zaak, dat de mensen hun zorgen en moeilijkheden niet in de juiste proporties zien, zei RPF-GPV raadslid van Belzen in zijn alge mene beschouwingep over de Thoolse begroting 1984. plaatsgevonden. Het is een nuch ter stuk, dat - begrijpelijk - weinig nieuw beleid bevat. Opvallend is, dat ondanks flinke reserveringen in de afgelopen jaren, de stand van kapitaal en reserves fiks is toegenomen. Hiermee valt uitste kend te werken. Er is ruimte voor een nieuw beleid (50.000 gulden werkgelegenheidsfonds) en uit berekende rentelasten blijft circa 1 miljoen gulden in 'eigen huis'. Het door b en w aangevoerde dekkingstekort op kapitaalswer- ken van 25.637 gulden noemde van Damme wat gekunsteld. Het achteraf reserveren op jachtha vens heft het 'tekort' al op. In het kader van een beleid kon de VVD nog accoord gaan met verhogin gen die een eenmalig karakter hebben (leges en begraafrechten)., De grote zorgen ten aanzien van de rioolstelsels rechtvaardigen ook een verhoging van deze rech ten. Over de OGB-stijging dacht van Damme heel anders: hoe gering die 1% ook is, toch denkt de VVD dat het achterwege laten van deze verhoging voor de inwoners zwaar zal wegen gezien het psycholo gisch aspect. Dat geldt in nog sterkere mate voor de verhoging van de reinigingsrechten, met na me vóór huisvuil. Hoewel het principe van het profijtbeginsel de liberalen juist lijkt, mag de bij drage uit de algemene middelen voor de vuilverwerking gerust wat toenemen. Wie z'n oor te luisteren legt, kan vernemen dat voor een aantal inwoners de aankoop van 20 vuilniszakken op onoverkome lijke bezwaren stuit. Evenals de hoogte van inkomsten-/loonbe- lasting leidt tot ontduiking, kan dit ook het geval zijn bij reini gingsrechten. maar dan ten koste van het milieu. Waar 30% van het huisvuil, ge bracht met personenauto's gratis op het Tuttelhoekje wordt gestort, zag de VVD liever een verlaging van het tarief van de vuilniszak ken, gekoppeld aan een bijdrage voor het storten op het Tuttel hoekje met personenauto's. Zoals de VVD tegen aanschaf van de tweede vuilnisauto grote be denkingen had( zo plaatst men dezelfde vraagtekens bij vervan ging van de wagen in 1984. De liberalen uiten hun twijfels ten Door massage-stoomkuur uw haar in betere t%e conditietj,"" Tel. 01640-33317 B.o.Z., Boutershemstr. 51, nabij stoplichten Westersingel Advertentie I.M. De vijf fractievoorzitters gaven maandagmiddag wel een korte toelichting bij hun papieren in breng. M. van Damme (VVD) herhaalde zijn grief over gebrek aan informatie gezien het ontbre ken van een liberale wethouder. "Soms moeten we om het gezicht tegenover de burgers te redden, maar net doen alsof we 't weten", aldus van Damme, die graag een besluitenlijst van b en w- vergaderingen wilde. J. de Bres (PvdA) was blij met de nota Sociale Zaken. Het blijkt dat jongeren niet willen leeglopen, maar juist willen werken. Th. Aarnoudse (SGP) stelde een principiële benadering voorop gezien toenemende zorgen over afvalligheid van de Bijbelse nor men. Het geld zou beter besteed moeten worden aan werkgelegen heid dan aan uitbreiding van voorzieningen die ook op zondag geopend zijn. Dus ook geen slecht-weer-accom- modaties, want er is altijd ge propageerd dat de toerist voor de Thoolse rust kwam. Dan moetje er geen vermaakcentrum van wil len maken, zei Aarnoudse. W.C. van Kempen (CDA) zei van de Bijbelse opdracht tot bescherming van de zwakkere uit te gaan. Wat de begroting betreft, meende hij dat het kamperen bij de boer voor de niet zo grote bedrijven een ruggesteuntje kan zijn. P. van Belzen (RPF-GPV) wees op de geestelijke achtergrond van zijn partij. Hij legde accenten bij brandweer en volksgezondheid. Het onderwijs is sterk in bewe ging, maar gewaakt moet worden van een koude sanering zoals nu dreigt. Hij attendeerde ook nog op het onderricht van ouderen bij de culturele minderheden. Burge meester Baerends constateerde, dat de ene wat bloemrijker was dan de andere, maar b en w ne men de tijd voor een goede beantwoording. Tijdens de open bare behandeling blijft er dan meer tijd over voor discussie, zonder te herhalen wat al is aan gevoerd. M. van Damme (morgen 50) VVD St. Maartensdijk aanzien van een nieuwe recon structie van de haven te St. Maar tensdijk voor 365.000 gulden. Zijn nut en offer met elkaar in over eenstemming na de kleine recon structie die nog niet zolang gele den heeft plaatsgevonden? Over een schaftlokaal voor de buiten dienst in Oud-Vossemeer doen diverse verhalen de ronde en van Damme is benieuwd wat er juist is. Hij pleitte voor inschakeling van deskundige mensen of oplei ding van een ambtenaar voor aanschaf van de gemeente-com puter. De VVD wil een nadere uiteen zetting over verbetering van de kleedaccommodatie op het voet balveld in Tholen in vergelijking met andere terreinen. De raming van een wandelpad in de Pluim- pot te St. Maartensdijk lijkt de li beralen aan de hoge kant. Een wandelpad in deze omgeving moet niet te "gestroomlijnd" zijn. Het klinkt de VVD vreemd in de oren, dat de verbetering van de trailerhelling te Gorishoek mede betaald wordt uit de reserve dorpsontwikkeling. Het zou van Damme heel wat waard zijn als in 1984 1 molen in St. Maartensdijk aan restauratie toekwam. Hij miste een hoofdstuk economische aangelegenheden en betreurde 't verder, dat een raadslid te vaak het antwoord op een vraag schuldig moet blijven of ernaar moet gissen. Te vaak moe ten raadsleden belangrijke en soms ook minder belangrijke za ken uit de krant vernemen, Een beter communicatie tussen b en w en raad zouden we bijzonder op prijs stellen, aldus van Damme. De VVD betreurt het, dat bij het voortgezet onderwijs op Tholen een tweesporen beleid onvol doende ruimte biedt. Er moet naar wegen gezocht worden dat het vervolgonderwijs voor 12 tot 15-jarigen niet selectievrij moet blijven, maar differentiatie bin nen deze drie jaar moet bieden. De technische scholing zou uitge breid moeten worden met een bovenbouw van een kort middel baar beroepsonderwijs en een in dividueel technische opleiding. Van Damme was benieuwd naar de zuigkracht van de christelijke Technische en de op te richten LHNO-school in Krabbendijke. Hij wilde ook meer weten van een eventuele fusie van de Thoolse V.O.-scholen. LTS met LHNO samen en de openbare met de christelijke mavo? Denken b en w dat dergelijke fusies haalbaar zijn? De VVD pleitte voor een hogere prioriteit voor de populai re fietscross-sport en enkele stei gertjes voor het plankzeilen. Een zeer ondoorzichtige materie voör raadsleden noemde de VVD het werk bij sociale zaken. Er ge beurt teveel achter gesloten deu ren. De werkwijze moet gericht zijn op een doelmatige en snelle financiële hulpverlening: goede service, korte wachttijden en snel le besluitvorming. Zeker bij de zware belasting als de huidige, dient sociale zaken niet als verde re hulpverlener op te treden. Dat moeten organisaties van het maatschappelijk werk doen. De VVD wil een commissie sociale zaken, zodat de raadsleden wat meer bekend worden met deze dienst. Op basis van vragen die burgers aan sociale zaken stellen kan de gemeenteraad kiezen wel ke problemen of knelpunten aan gepakt dienen te worden, aldus de Thoolse VVD-fractie in de alge mene beschouwingen over de be groting 1984. Nadat een inwoner niet meer aan zijn verplichtingen bij een bank kon voldoen voor wat rente en aflossing op een pand in het buitengebied betreffend, draait de gemeente Tholen, die garantie Verleende, voor het tekort van ruim 31.000 guldenn op. Aan de minister van volkshuisvesting zal gevraagd worden voor 50 procent deel te nemen in het verlies. Toen dit punt maandagmiddag in de Thoolse raad aan de orde kwam informeerde de V.V.D. fractievoorzitter M. van Damme hoe lang een bank tolerant kan zijn zoals in het onderhavige ge val, waarbij het dan uiteindelijk gaat ten koste van gemeenschaps gelden. Het werd uit de verdere •discussie duidelijk, dat de heer van Damme van oordeel was dat de onderhavige kwestie te lang was aangelopen. Het SGP-raads- lid K.A. Heijboer wilde wat strin genter bepalingen bij garandering van geldleningen en dan bijvoor beeld niet verder gaan dan 80 procent van het benodigde geld. Wethouder P. van Schetsen wees in zijn beantwoording op de praktijk. Daarbij is het dan zo dat een burger in een bepaalde situa tie niet meer aan zijn verplichtin gen kan voldoen. De bank zal hem daarop na een paar maanden in gebreke zijn gebleven op atten deren, waarna door de bank ook b én w worden geïnformeerd. Er gaan vervolgens aangetekende brieven naar betrokkenen en de tolerantie gaat niet verder dan er in gezamenlijk overleg tussen bank en gemeente uitkomt. Daar na kwam de mededeling, dat bij op af- gemeentegarantie de bank rijksvoorwaarden de lening sluit. De voorzitter zag het niet zitten, zoals raadslid Heijboer voorstel de, om maar een bepaald percen tage te garanderen en Van Dam me veronderstelde, dat er toch ook maar wordt gegarandeerd wat op dat moment haalbaar is. Het SGP lid Th. Aarnoudse in formeerde om bij een openbare verkoop, zoals in dit geval, de banken te benaderen om toch een minimumprijs te stellen, anders is er de kans dat zo'n perceel voor een belachelijk lage prijs weggaat. Of misschien dat de woningstich ting er wat voor voelt. De voorzit ter kan het laatste niet aannemen. Het gaat hier om een perceel midden in de polder en dan gaat een woningstichting er niet aan beginnen. V.V.D. raadslid J.L. van Gorsel opperde dat men bij de openbare verkoop de gunning nog zou kunnen aanhouden, maar de voorzitter verzekerde dat b en w met het oog op de rijksvoor waarden volledig overwogen heb ben wat er wel en niet moest ge beuren. Daar legt de raad zich dan ook maar bij neer. Aangezien er aan de werkplaats te Scherpenisse toch nog voorzie ningen moeten worden aange bracht, vragen b en w daarvoor de benodigde gelden. C.D.A. woord voerder W.C. van Kempen wilde weten of men met de verbetering nu toch in de slotfase is beland, waarop PvdA raadslid J.C. Moer land inhaakte met de wat ironi sche opmerking dat hij in de stukken had ontdekt dat het einde nadert. Wethouder Koopman maakte daarbij nog het voorbe houd: behalve dan voor wat de grote loods betreft. De raad vo teerde het gewenste bedrag. Gezien de behoefte willen b en w nu al twee jongere werklozen aantrekken om een half jaar in de plantsoenendienst te werken. Het RPF/GPV raadslid P. van Belzen informeerde wie dit betaalt en V.V.D. lid M. van Damme vond dat de betaling niet uit de werk- gelegenheidspot moet komen. Het gaat hier om normaal onderhoud. Wethouder P. van Schetsen ver zekerde, dat het voor wat de laat ste twee maanden van dit jaar be treft, in elk geval uit de pot on voorzien zal worden betaaid. De Thoolse gemeenschap is niet gediend met het verspreiden van de brochure 'over trouwen en sa menwonen' van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul- tuur(WVC). Dit gelet op inhoud en taalgebruik, zo zeggen RPF/GPV en CDA eendrachte lijk in schriftelijke vragen aan b en w. Volgens Van Belzen, Van Kem pen, Deurloo en Bijl moet de bro chure niet voor verspreiding via de balie van het gemeentehuis in aanmerking komen. Volgens het dagblad Trouw van 8 oktober bestaat hierover landelijk nogal wat verontwaardiging. En kele SGP-, CDA- en VVD-burge- meesters vinden bepaalde passa ges niet op zijn plaats bij voor lichting die voor alle-bevolkings groepen is bestemd. De brochure, een speciale uitgave van het weekblad Margriet, is met 200.000 gulden door het ministerie be taald. Er zijn 80.000 exemplaren van verzonden, waarvan 55.000 naar gemeentehuizen. Burgemeester T.A.Vogel uit St.Philipsland stelde de brochure volgens Trouw aan de orde op de jaarlijkse bijeenkomst van SGP- burgemeesters. Hij weert het boekje van de Fliplandse balie. "Dit protest wordt overigens niet gemonopoliseerd door de SGP. Ik heb van verscheidene collega.s van andere partijen gehoord, CDA'ers en VVD'ers, dat ze de brochure van de balie zullen laten verwijderen.,' Burgemeester Vogel zei te begrij pen dat de maatschappij veran dert in het denken over de relatie van man en vroux. maar deze manier van voorlichten 'vulgair, te vinden. "Het is geen eerlijke voorlichting omdat het in deze vorm onaanvaardbaar is voor grote groepen van de bevolking', 'aldus de Fliplandse burgemeester. Burgemeester Th.H.de Meester uit Zierikzee spreekt over 'schut tingtaai die niet in een officiële publicatie thuishoort'. Hij doelt daarbij op een hoofdstuk 'over vrijen, knuffelen, strelen en klaarkomen'. Volgens WVC zijn het termen die bij jonge mensen, voor wie dit boekje is geschreven, ingeburgerd zijn. Bovendien wordt volgens het ministerie uitgelegd waarom deze termen worden gebruikt en niet de meer klinische. De brochure is onder auspiciën van de Nederlandse Gezinsraad uitgekomen, die ervan overtuigd is, heel zorgvuldig te werk te zijn gegaan. Er zijn bij de samenstel ling veel positieve reacties uit het land gekomen, aldus de WVC- woordvoerder. Hij zou het be treuren als om één hoofdstuk het hele boek niet wordt gebruikt, daarbij ieders recht om het niet met de inhoud eens te zijn, on verlet latend, zo meldt dagblad Trouw, dat door de Thoolse vra genstellers aan b en w werd over handigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11