THOLENDERWIJS O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD VOORLICHTINGSAVOND OPEN SCHOOL'' VERSLAG VERGADERING STUURGROEP WERKLOOSHEID HINDER WET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKING HINDER WET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNING ZIJN BAANLOZE MENSEN SPORTIEVE MENSEN? Donderdag 6 oktober 1983 EENDRACHTBODE 5 WIJZIGING GEMEENTELIJKE SUBSIDIE- EN AKKOMMODATIETARIEVEN VANAVOND OM 20.00 UUR IN DE GASTHUISKAPEL TE THOLEN FRANS BRÜGGEN OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS VAN 9.00 TOT 12.00 UUR 's middags gesloten SPREEKUUR WONINGSTICHTING SPREEKUUR B. EN W. door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar.Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdi|k Tel 01 666-2955 Aanbieding algemene beschouwingen over gemeentebegroting T984. Maandag 10 oktober komt de Thoolse gemeenteraad 's middags om twee uur bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De raads vergadering is openbaar. Een ieder is van harte welkom. Aan het eind van de vergadering bieden de vijf raadsfrakties met een korte toelich ting hun algemene beschouwingen aan op de gemeentebegroting 1 984. Op de agenda staan de navolgende onderwerpen: Afbraak gebouw bejaardensociëteit Tholen; Aan de Brugstraat/Visstraat te Tholen staat het gebouwtje dat als bejaardensociëteit dienst heeft gedaan. Vanwege de bouwvallige toestand van het gebouw is het zaak op korte termijn tot sloop over te gaan. De raad wordt gevraagd hiervoor geld beschikbaar te stellen. Aanpassingen gebouw Molenvlietsedijk t.b.v. het R.E.C.; Sinds 1 september maakt het Regionaal Educatief Centrum "De Bevelanden-Tholen" gebruik van het pand Molenvlietsedijk 5a te Tholen. Voorheen was de afdeling gemeentewerken in dit gebouw gehuisvest. In het gebouw starten op korte termijn verschillende kursussen (open school, nederlands voor volwassen Nederlanders, nederlands voor buitenlanders e.d.). Het gebouw dient aan de nieuwe funktie te worden aangepast. Voorshands worden de aan passingen beperkt tot de meest noodzakelijke. Te zijner tijd zal bekeken worden of het uitvoeren van vergaande verbeteringen no dig zijn. Ook nu wordt de gemeenteraad gevraagd het benodigde geld ter beschikking te stellen. Nakoming verplichting garantiebesluit; Bij besluit van 4 oktober 1979 heeft de gemeente ten behoeve van een inwoner van St.-Maartensdijk de betaling van rente en aflossing van een lening, groot 72.650,— gegarandeerd, in verband met de aankoop van een pand te Sint-Maartensdijk. Betrokkene is opge houden de rente en aflossing te betalen, waardoor zijn totale schuld aan de bank inmiddels is opgelopen tot 83.853,59. Inmiddels is de woning openbaar verkocht voor een netto-opbrengst van 52.600,—. Uit hoofde van de gemeentegarantie is de gemeente Tholen voor het tekort van ƒ31.253,59 aangesproken, waarvan 50% voor rekening van het desbetreffende ministerie komt. De raad wordt gevraagd het door het kollege gevraagde geld be schikbaar te stellen. - Treffen van voorzieningen aan de gemeentewerkplaats te Scherpenisse; Bij de gemeentewerkplaats te Scherpenise dienen een aantal voorzieningen te worden getroffen: het ophogen van het vloer- peil van loods nr. 2, het aanbrengen van een grote rolluikdeur in de zuid-westgevel van deze loods, het isoleren van het dak boven het magazijn, kantine en beheerdersruimte, alsmede het aanbrengen van verwarming in het magazijn. Een gedeelte van het werk wordt door derden, een ander gedeelte in eigen beheer uitgevoerd. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden be schikbaar te stellen. - Bestrijding jeugdwerkloosheid; Het is bekend dat onze gemeente met een hoge werkloosheid wprdt gekonfronteerd. Met name ten aanzien van de jongeren wenst het kollege van burgemeester en wethouders maatregelen te treffen, waardoor een zestal jongere werklozen gedurende een half jaar op basis van een arbeidskontrakt bij de gemeentelijke plantsoenen dienst te werk kunnen worden gesteld. Uitgaande van een 19-jarige zullen de kosten ƒ10.000,— per persoon bedragen. Het is de bedoeling per 1 november a.s. met een tweetal jongeren te begin nen en een en ander in de loop van 1984 uit te bouwen. De gemeenteraad dient voor het projekt het benodigde geld te voteren. - Wijziging Algemene politieverordening (A.P.V.). De gemeenteraad wordt voorgesteld de A P V. op een aantal punten te wijzigen. Zo worden de grenzen van een aantal bebouwde kom men opnieuw vastgesteld en worden er aanvullende maatregelen genomen die het optreden tegen loslopende honden mogelijk ma ken. De bepaling in de A P.V. over het sportduiken komt te vervallen omdat inmiddels dergelijke zaken worden geregeld in de provinciale Verordening duiksport. In de verordening worden een aantal bepa lingen opgenomen waardoor maatregelen getroffen kunnen worden om nodeloos verspillen van drinkwater tegen te gaan. Ook ten aanzien van het voorkomen en beperken van geluidhinder treden een aantal niet onbelangrijke wijzigingen op. Voorheen werden verschillende zaken op dit gebied doorheen de verordening gere geld. Nu is het overgrote deel van de bepalingen ondergebracht in een apart onderdeel De nieuwe bepalingen hebben een ruimere werkingssfeer en richten zich tot een viertal katagorieën van ge luidhinder: de zogenaamde "zwaardere" inrichtingen, de zoge naamde "lichtere" inrichtingen, de drank- en horecainrichtingen en de overige vormen van geluidhinder. - Toewijzen van ruimten aan diverse instanties in de kern Sint- Annaland; Na de ingebruikneming van het nieuwe sport- en gemeenschaps centrum "De Wellevaete" te Sint-Annaland is overleg gevoerd over de bestemming van het oude gymnastieklokaal aan de Bierensstraat met de daarvoor in aanmerking komende verenigingen en instan ties. Burgemeester en wethouders menen deze lokaliteit te moeten toewijzen aan de muziekvereniging "Accelerando" en de schietve reniging "Juliana". Voor het streekmuseum "De Meestoof", ook een van de gegadigden, is het echter van belang om in de direkte nabijheid van het bestaande gebouw uitbreiding van ruimte te krij gen vanwege het noodzakelijk toezicht en ten behoeve van de be zoekers van het museum. Aan het streekmuseum wordt de ruimte waarin thans de peuterspeelzaal is gehuisvest ter beschikking ges teld. De peuterspeelzaal verhuist naar het t.z.t. vrijkomende nood- lokaal bij de openbare lagere school. Aan de laatstgenoemde loka liteiten dienen enkele noodzakelijke voorzieningen te worden ge troffen. De raad wordt gevraagd met de voorgestelde akkommodatietoe- wijzingen in te stemmen. - Vaststelling beleidsnotitie minderhedenbeleid; In 1 982 besloot de gemeenteraad om voor een periode van een half jaar een coördinator minderhedenbeleid aan te stellen. Dit werd uiteindelijk mevrouw Ine Sittrop die tot taak kreeg het inventarise ren en evalueren van gegevens omtrent de situatie waarin de min derheden in onze gemeente verkeren. Tevens diende zij een aantal onderzoeken op plaatselijk niveau uit te voeren met als doel, knel punten die minderheden ervaren in het dagelijks leven te analyseren en wegen tot verbetering van specifieke achterstandssituaties aan,te geven. Ine Sittrop heeft haar ervaringen neergelegd in een notitie waarin (heel in 't kort) de navolgende beleidsuitgangspunten zijn neergelegd: Onderwijs: Gestreefd moet worden naar het aanstellen van een bevoegde leerkracht ten behoeve van het bi-kulturele onderwijs voor leerlingen uit de kulturele minderheidsgroepen op de basis scholen. Volwasseneneducatie: Voorgesteld wordt de alfabetiseringskur- sussen voor de Marokkaanse bevolkingsgroep voort te zetten en de mogelijkheden te onderzoeken voor een dergelijke kursus ten be hoeve van een internationale groep. Ter verbetering van de positie van de vrouw dienen kursussen te worden opgezet, waarbij de mogelijkheden van thuislessen nader onderzoek verdienen. Een kursus autotechniek voor mannen zou mogelijk gemaakt moeten worden. maatschappelijk welzijn, gezondheidszorg en religie: De ge meentelijke voorlichting moet zich beperken tot het plaatselijke minderhedenbeleid. Wel willen burgemeester en wethouders ver der onderzoeken waar de verantwoordelijkheden liggen met be trekking tot de voorlichting naar de kulturele minderheden toe om trent andere dan gemeentelijke instellingen. Het beschikbaarstellen van financiële middelen om te komen tot een permanente gebeds ruimte voor de moslims acht het kollege onjuist. De scheiding van kerk en staat dient ook in dit verband in het oog te worden gehou den. Het kollege is voorstander van het aanwijzen van de nood- slachtplaats te Poortvliet als ruimte waar tijdens het offerfeest een ma d per jaar volgens de islamitische ritus geslacht kan worden. Zelforganisatie: Veel waarde wordt gehecht aan de totstandko ming van eigen organisaties van kulturele minderheden, b.v. een Marokkaanse vereniging. Behalve dat een dergelijke vereniging voor de minderheidsgroepering zelf belangrijk is, kan zij funktione- ren als overleg-platform met diverse instellingen. Inspraak: Een belangrijk onderdeel van het gemeentelijk minder hedenbeleid dient te zijn het betrekken van de culturele minderhe den bij het gemeentelijk beleid. De vertrouwde inspraakmogelijk heden (hoorzittingen, kommissies e.d.) zijn voor de kulturele min derheden echter geheel vreemd. Kader kursussen kunnen een goed middel zijn om de minderheden te leren omgaan met het begrip inspraak en democratie. De gemeenteraad wordt voorgesteld de beleidsnotitie vast te stellen. Verkoop van grond aan Delta glass B.V. te Tholen; Kyo glass B.V. te Tholen is een bedrijf dat deel uitmaakt van Delta glass. Onlangs is de produktieruimte van Kyo glass op het indus trieterrein te Tholen vergroot. Feit is dat ondanks deze uitbreiding de produktiecapaciteit volledig is benut. Naar het inzicht van de direktie kan het marktaandeel (voornamelijk in het buitenland) aan merkelijk worden vergroot. De direktie heeft het voornemen om op het naastgelegen terrein aan de Deltaweg te Oud-Vossemeer een nieuwe fabriek te bouwen. Verwacht mag worden dat de nieuwe produktieruimte op middellange termijn werkgelegenheid biedt aan 25 tot 30 werknemers, economische tegenvallers daargelaten. Voorgesteld wordt 6650 m2 grond aan Delta glass B.V. te verko pen. - Vaststelling gemeentelijk rampenplan; op 1 september 1 981 is in werking getreden de Wet Rampenplan nen. Deze wet schrijft voor dat binnen 2 jaar na in werking treden, elke gemeente moet beschikken over een door de gemeenteraad vastgesteld gemeentelijk rampenplan. Wat behelst het nieuwe rampenplan? Het rampenplan is een organisatieplan waarin is aangegeven hoe in geval van een ramp of een dreigende ramp gehandeld dient te worden, teneinde in de gemeente tot een doelmatige bestrijding van de ramp en de gevolgen daarvan te komen. In het plan zijn opge nomen: - de soorten rampen die voorzienbaar zijn in de gemeente; - de in aanmerking komende hulpverlenende diensten, functiona rissen, (vrijwilligers), organisaties, enz., die bij de rampbestrijding kunnen/moeten worden betrokken zoals brandweer, politie. Rode Kruis en legio andere hulpverlenende personen instanties; - de leiding over de coördinatie rampenorganisatie; (de burgemeester heeft het opperbevel en de brandweercomman dant heeft een coördinerende taak bij de inzet en de operationele leiding). - een plan voor waarschuwing van de bevolking; - een plan voor evacuatie; - een schema opvang en verzorging slachtoffers; - een bevoorrading van de met de rampenbestrijding belaste dien sten, organisaties, enz.; - de richtlijnen voor vastlegging van gegevens t.b.v. rapportering en voorlichting van de bevolking; - de richtlijnen voor de registratie van de teweeggebrachte schade. Naast deze verplichte onderwerpen zijn als extra bij het rampenplan opgenomen:de hulpverleningsregeling voor de Schelde-Rijnver- binding, de alarmeringsregelingen voor de kerncentrales Borsele, Doel I en Doel II, de wederzijde alarmering Nederland-België en de regeling stormvloed voorzien van het Thoolse stormvloedwaar schuwingssysteem. Het rampenplan zoals dit ter vaststelling aan de gemeenteraad wordt aangeboden is voornamelijk bedoeld als een naslagwerk en draai boek voor hulpverleners. Voor het werkelijk bestrijden van een ramp, is een rampenbestrijdingsplan nodig. Na goedkeuring van de gemeentelijke rampenplannen door het provinciaal bestuur zal van de zijde van de provincie een model van een rampenbestrijdings plan worden vervaardigd. Na de vaststelling van het rampenplan door de gemeenteraad zullen wij via deze rubriek, of anderszins, uitvoerig op deze zaak terugkomen. Met name zal aandacht worden geschonken aan het onderdeel waarschuwing van de bevolking bij calamiteiten (rampen). Het gemeentebestuur van Tholen is van plan om de subsidie- en akkommodatietarieven per 1 januari 1984 te wijzigen. Invoering van het nieuwe systeem kan voor verschillende verenigingen de nodige konsekwenties hebben. Aan de in 1 983 gesubsidieerde en in 1 984 te subsidiëren vereniging in de gemeente Tholen is on langs de diskussienota toegestuurd waarin de nieuwe tarieven worden genoemd en welke beleidsuitgangspunten daaraan ten grondslag hebben gelegen. Verenigingen die niet eerder subsidie hebben ontvangen, doch op termijn voor een gemeentelijke subsidie in aanmerking wensen te komen, kunnen alsnog in het bezit van de diskussienota worden gesteld. Tot 29 oktober a.s. worden ook zij in de gelegenheid gesteld eventuele opmerkingen aan het gemeentebestuur kenbaar te maken. De nota kan telefonisch worden aangevraagd bij het buro welzijn van de gemeentesecretarie, tel. 01 666-2955, tst. 256. De Open School op Tholen houdt de volgende week twee voorlich tingsavonden over onderwijs voor volwassenen. De eerste avond is maandag 10 oktober in het gebouw 'Haes- tinge" te Sint-Maartensdijk, de tweede avond op dinsdag 11 oktober in het gebouw van het Regionaal Educatief Centrum aan de Molenvlietsedijk 5a te Tholen. Beide voorlichtingsavonden be ginnen om half acht. Er wordt voorlichting gegeven over de Open School. Verteld zal worden over de mogelijkheden voor volwassenen om in de Open School (op nieuw) te leren. De Open School is vooral bedoeld voor mensen met ten hoogste enkele jaren voortgezet onderwijs. Het onderwijs wordt zoveel mogelijk aan gepast aan de wensen van de kursisten. Dat betekent dat iedere deel nemer zelf het tempo en het nivo bepaalt. Er wordt in kleine groepen gewerkt waardoor veel aandacht aan eigen wensen kan worden gege ven. Naast het werken aan algemene ontwikkeling wordt ook gewerkt aan vakken. De vakken waaruit men kan kiezen zijn: Nederlands, En gels, Duits, Frans, Wiskunde, Handelsrekenen, Boekhouden, en Wereldoriëntatie. Hoeveel vakken men kiest hangt af van de tijd die men er aan kan en wil besteden. Op de voorlichtingsavonden wordt over het bovenstaande en over andere belangrijke dingen wat meer verteld. Natuurlijk kan men ook met vragen terecht over andere vormen van onderwijs voor volwasse nen. Mocht u interesse hebben, maar niet aanwezig kunnen zijn dan kunt u ook bellen om een persoonlijke afspraak te maken. Het adres is: Molenvlietsedijk 5a in Tholen. Telefoon 01160-3194 (alleen op donderdag en vrijdag). Het theaterseizoen van "Uit op Tholen" begint met een uitvoe ring van klassieke muziek. Frans Brüggen wordt thans algemeen beschouwd als de meest briljante vertegenwoordiger van zijn in strument. Op 18-jarige leeftijd voltooide hij zijn gymnasiumstu die en de opleiding aan het Mu- zieklyceum van Amsterdam voor het hoofdvak blokfluit. Na enige jaren musicologie te hebben ge studeerd aan de Gegemeente Universiteit van Amsterdam, en daarnaast dwarsfluit, bleek wel dra dat zijn carrière voornamelijk die van blokfluitist zou worden. Hij treedt veelvuldig op in bin nen- en buitenland, als solist of in recitals met Gustav Leonhardt. Er zijn meer dan honderd grammo foonplaten verschenen met het spel van Frans Brüggen met on geveer het gehele belangrijke 18de eeuwse solo-repertoire voor blokfluit. Hij heeft menig componist ertoe weten te inspi reren werken voor zijn instrument te schrijven, terwijl hij zelf regel matig uitgaven van .18de en 20ste eeuwse>blokfluitmuziek re digeert. Entree: volwassenen leden jeugd tot 18 jaar en 65-plussers ƒ10.- ƒ9,- ƒ6,50. Op 21 september j.l. vergaderde de Stuurgroep Werkloosheid in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De Stuurgroep heeft een advise rende, coördinerende, uitvoerende en voorwaardenscheppende taak in het kader van het Baanlozenprojekt van de gemeente Tholen. Een week later dan aangekondigd volgt onderstaand het verslag van de bijeen komst. Deelname aan maatschappelijke aktiviteiten door uitkeringsge rechtigden; Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft een circulaire gezonden aan de gemeente besturen met het bovenstaande onderwerp. De circulaire is bedoeld om met inachtneming van de bepalingen uit de bestaande sociale zeker heidswetgeving duidelijkheid te brengen in de voorwaarden waaraan voldaan moet worden om met behoud van uitkering niet-betaalde ar beid te verrichten. Tijdens de vergadering was bekend dat de Staats- sekretaris nog een aantal aanvullende circulaires zou verzenden, zodat bespreking van bedoelde circulaire achterwege is gebleven. Struktuurvan het Baanlozenprojekt Tholen; Besloten werd de Stuurgroep in de toekomst drie maal per jaar voor een vergadering bijeen te roepen. Tijdens die vergaderingen zal getracht worden in grove lijnen het beleid ten aanzien van het projekt gestalte te geven. De dagelijkse gang van zaken zal worden waargenomen door een uit de Stuurgroep te vormen commissie. Werkervaringsprojekt en andere projekten; De Stuurgroep werd op de hoogte gebracht van de stand van zaken van het Werkervaringsprojekt voor jongeren, alsmede van de andere pro jekten in het kader van het Baanlozenprojekt Tholen. Een en ander hebt u reeds kunnen lezen in deze rubriek van donderdag 22 september j.l. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op 30 september 1983 e'en vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van: garagebedrijf P. Dekker Zn. B.V., Tonhuisstraat 15 te Sint-Anna- land voor het uitbreiden of wijzigen van een tankstation gelegen aan de Tonhuisstraat 1 5 te Sint-Annaland. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 7 oktober 1 983 gedurende een maand ter secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek' Markt 58 te Sint- Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint Maartensdijk, 6 oktober 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend dat respek- tievelijk op 7, 1 2 en 1 3 september 1 983 bij hen aanvragen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet zijn ingekomen van: a. R.J. Weggemans, Molendijk 18 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een magazijn en stalling voor werk- en voertuigen op het perceel kadastraal bekend sektie A, nummer 1 786 gelegen aan de Julianastraat 1 2 te Scherpenisse; b. A.C. de Rooij, Veerstraat 24 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het opslaan en sorte ren van fruit op het perceel kadastraal bekend sektie H, nr. 301 ged. gelegen aan de Patrijzenweg te Oud-Vossemeer; c. firma P. en A.J. Roggeband, Vossemeersepoort 32 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een warenhuis voor het telen van groenten en dergelijken op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie 0, nummer 152 gelegen aan de Molenvlietsedijk te Tholen. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 7 oktober 1 983 op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemoti veerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons college worden ingebracht. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 24 oktober 1983 om 9 .00 uur voor aanvrage c, om 9.30 uur voor aanvrage a, en om 10.00 uur voor de aanvraag zoals genoemd onder b. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overigë aanwezigen Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 6 oktober 1 983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 - 1 2 .00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3559. Deze wat uitdagende titel is slechts bedoeld om de aandacht op dit artikel te vestigen. Sinds vrijdag 16 september draait in de nieuwe sportzaal "De Welle vaete" te Sint-Annaland een projekt sportieve rekreatie voor haanlozen uit de gehele gemeente Tholen. Onder leiding van een gediplomeerde rekreatie-sportleider kunt u gratis een uurtje sportief bezig zijn: elke vrijdag van 10.45 tot 11.45 uur. De belangstelling tot nu toe is te gering om het projekt op de lange termijn voort te zetten. Daarom nogmaals een artikeltje over sportieve rekreatie voor haanlozen. Wat is sportieve rekreatie. Daaronder kan worden verstaan het op een gezellige manier bezig zijn met sport en spel op vrijwillige basis. Populair gezegd. Niets moet en alles mag. Bij spoitieve recreatie bepalen de deelnemers zelf welke sport of welk spel men wil beoefenen. Kiest de meerderheid voor zaalvoetbal, dan wordt er gevoetbald, wil men volleyballen, oké dan volleyballen en bestaat de behoefte aan het doen van grondoefeningen, dan kan dat ook. Natuurlijk is er sprake van een stukje leiding en/of begeleiding. Het project sportieve recreatie voor haanlozen wordt ondersteund door een gediplomeerde rekreatie-sportleider, de heer Leen Tichem uit Tholen. Doel van het projekt is ook nu weer om de wellicht lege uren van de haanlozen op zinvolle wijze in te vullen. Bij dit projekt is niet alleen het sportief bezig zijn van belang, maar ook het hebben van sociaal kontakt voor, tijdens en na het gebeuren op zich. Voor het project Sportieve Recreatie hoef je je niet aan te melden. Je komt simpelweg naar de sportzaal in Sint-Annaland toe. Het kost hele maal niets. Het enige wat je verplicht bent mee te brengen is een paar sportschoenen en een sporttenue. Als je één of twee keer geweest bent, bestaat ook niet de verplichting ook de week daarop weer te komen. Je bent vrij om te gaan en te komen, wanneer je zin hebt, of wènneer het je uitkomt. En nogmaals: het project is toegankelijk voor alle haanloze mannen en vrouwen uit de gehele gemeente. Denk er eens over na, en kom beslist een keertje langs Je zult zien dat sportief bezig zijn en een stuk gezelligheid hand in hand gaan. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 10 oktober 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. De foto toonde een prachtige woonboot. Frans probeerde zijn vrouw iets aan 't verstand te brengen. Ze begreep hem. "Op een nacht, Frans had nachtdienst, keek hij eens even naar de boot. Weg. Helemaal afgedreven midden op het meer, hij had hem niet goed vastgemaakt. Ja, wist hij veel", zegt ze verontschuldigend, het was nou eenmaal geen schipper. Toen heeft ie met een paar arbeiders met roeibootjes me weer opgehaald. En ik heb niks gemerkt, ik sliep!" Niske moet er nog om lachen. "En hebben jullie de hele oorlog op die boot gewoond?". "Ja, maar met de boot zijn we ook nog een keer verhuisd hoor. Dat kwam zo. Langs de Silenkaweg moesten de Duitsers een loopgraaf maken, bij die spoorlijn, weet u wel? Nou en toen kwamen er op een dag officieren kijken, die hadden zo'n belangstelling voor het schip, ze kwamen ook binnen kijken. Ik vertrouwde het niets. Toen ik het aan de baas vertelde, ried hij ons aan om aan de andere kant te gaan liggen, achter de fabriek. Maar ja, dan moesten ze een gleuf door die wal graven en dat mocht niet van de stadsopzichter, want het water aan de ene kant stond veel hoger dan aan de andere kant. Dus werd er een ondiepe gleuf gegraven en de boot zou naar de over kant getrokken worden over de wal. Maar dat ging niet. Halverwege gaven ze het op. We sliepen die nacht met de benen omhoog. We hingen helemaal scheef!". De directrice zag het in gedachten en schaterde het uit. "De volgende dag zijn ze toch maar tot het water gaan graven. Toen lukte het. Maar toen al gekken het gat dichten!" Frans zat te schokken van de lach bij die herinnering. "Nou, herneemt Niske, na de oorlog zijn we in een huis in Sappemeer gaan wonen, dat staat er ook niet meer. Daarna kwamen we in de Reense en nu zijn we hier. Kijk, heeft mijnheer Mennega niet een prachtige foto van Rustoord genomen?" "Nou, zeker", antwoord zr. v. Veen. "Vraag maar eens of ik er een afdruk van kan krijgen". "Doet hij wel hè Frans?". Frans knikt overtuigend. De directrice stond op, "ik vind dat u prachtig kunt vertellen en u hebt onder alle omstandigheden de humor nog niet verloren merk ik wel, maar nu moet ik verder". "Hm, lekker, ik ruik boontjessoep", merkte Niske op terwijl ze de directrice uitliet. "Nou, smakelijk eten dan maar straks", antwoordde deze. Terwijl ze de trap afliep dacht ze: "Wat is dat toch een leuk stel mensen, ik hoop maar dat ze hun zestigjarige bruiloft hier ook nog mogen vieren". 's Middags duwde mevrouw Holwerda altijd het wagentje met haar man naar het halletje in de gang, daar was mooi uitzicht op het water. Meestal zaten er wel een paar bekenden die ook op deze gang woonden. Och, iedereen kende elkaar haast, het was altijd weer een verrassing wanneer de directrice aankondigde dat er een nieuwe kwam. Meestal kenden ze elkaar wel van vroeger, maar ze hadden nooit gedacht nog eens met elkaar in een bejaardenhuis te komen. Er waren natuurlijk mensen die elkaar vroeger al niet mochten en nu ook niet, maar bij de meesten waren de scherpe kantjes er al afgeslepen. En aangezien er onder de Groningers veel humor is, werd er heel wat afgelachen. Ook deze middag troffen ze het echtpaar Kamminga. De man was vroeger brugwachter geweest en had altijd sterke verhalen, die Niske dan tegensprak, gesteund door zijn vrouw, die in dezelfde betrekking was geweest als zij. Ook deze middag was het weer raak, tot vermaak van Frans die zich altijd verwonderde over de gevatheid van Niske. Och, hij had het er moeilijk genoeg mee dat hij zich vrijwel niet verstaanbaar kon maken, hij hield van een grapje, maar kon het niet uiten en dus bleef het bij binnenpret. Later op de kamer probeerde hij het wel eens aan zijn vrouw duidelijk te maken. Meestal lukte dat ook, maar met anderen had hij hoegenaamd geen contact. "Hest mien nije pantoffels al zien". Vragend hief Kamminga zijn voe ten zo hoog mogelijk op. Frans knikte prijzen. "Oars was 'k bie avond zo muide, moar nee!!" "Kuj wel oppassen" gaf Niske met een knik naar zijn vrouw. "Kom, Frans, we moesten maar weer eens naar onze kamer. Ze stond op om haar man weg te rijden. "En joe krieg 'k nog wel" galmde Kamminge haar na. Hoofdstuk 3 De volgende morgen waren ze gelijk bij de lift om naar beneden te gaan voor de koffie. "Goeie mprge", riep Kamminga terwijl hij Frans op zijn schouder sloeg. "Al uutsloapen?" Frans knikte. Terwijl ze de lift uitlie pen naar de conversatiekamer, nam Kamminga het wagentje over. Frans zat altijd aan zijn tafeltje. Elk echtpaar ging hier uit elkaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5