Bronsgeest verkoopt 98 ha landbouwgrond Witte bibliotheek Flipland net zo goed en minder duur Kyo Glass bouwt nieuwe fabriek Praetuusje op Smerdiekse Haven BOUMAN POTTER Veel bintjes van 44 cent Werk voor 25-30 Tholenaren U- Tholenaren tegen de kruisraketten ijs i - <^r Donderdag 6 oktober 1983 39e Jaargang no. 47 Bij de PTT blijven Bij St.Annaland en Oud-Vossemeer Veertig pachters uit St.Annaland en Oud-Vossemeer staan dit jaar nog voor de belangrijke beslissing of ze de van Bronsgeest gepachte grond wel of niet moeten kopen. Deze familie heeft namelijk in principe beslo ten, dat alle Thoolse bezittingen worden verkocht. De percelen lopen uiteen van 0.32.20 tot 7.22.00 ha. Uitleen in twee lokalen voormalige lagere school Een hartewens die al jaren op het verlanglijstje stond, is vrijdagmiddag in St.Phi- lipsland in vervulling gegaan: de bibliotheek opende een eigen gebouw met nieuwe boeken. "Volgens de normen zijn we nog wel een witte vlek, maar in navolging van de witte pomp ten opzichte van een benzinestation zeg ik: onze bibliotheek is net zo goed en minder duur", aldus burgemeester T.A.Vogel. Kyo Glass in Tholen wil een geheel nieuwe fabriek bouwen naast de bestaande, pas verdubbelde vesti ging aan de Deltaweg. Op midellange termijn kunnen er 25 tot 30 mensen meer werk vinden. De gemeente raad beslist maandagmiddag over de verkoop van bijna 1 ha grond. DAMESHOEDEN Waar? Daar! Automatisering t U Onmisbaar Meer geld Taxatieprijs Gevaarlijk ,t Was een mooie nazomerse donderdag, toen de bij na 91-jarige A.M.de Graaf de sleutel in het slot stak van het praathuisje op de Haven in Sint-Maartens dijk. Zonder sigaren- en sigarettenrook was de tem peratuur al pittig, maar herfst en winter zullen heus wel wind, regen en kou brengen waarbij het praat huisje goed tot z'n recht komt. "Me bin blieje mé zo'n mjooi kotje", zei oud-raadslid L.Kloet, die het ge meentebestuur en de stichting Welzijn voor Ouderen met haar medewerkster Julia Lebeau bedankte voor deze voorziening. Vrouwen Ar V k J Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor Kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1-2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer De Thoolse gemeenteraad heeft de begroting 1984 doorgestipt en een 109 vragen gesteld, waaraan b en w menig uurtje besteedden bij de beantwoording. 't Viel op, dat er een vraag was gesteld over de dienstverlening aan de burgers, die sinds de he rindeling voor verschillende ge meentelijke zaken op het post kantoor terecht kunnen. Zouden de bibliotheken dat ook kunnen doen? De achtergronden van die vraag staan er niet bij, maar misschien spelen de aangekondigde bezui nigingen bij de bibliotheken een rol. Met gemeentelijke dienstver lening "zou het personeel van de bibliotheken mogelijk gehand haafd (betaald) kunnen worden. Het rijk wil namelijk minder bij dragen aan de personeelskosten. Het antwoord van b en w is hel der. Alleen al de openstellingsu ren rechtvaardigen een blijvende dienstverlening door de postkan toren. Bij de bibliotheken is dat veel minder, laat staan bij de uit- leenposten. Dan zou je dicrimi- natie krijgen, tussen drie grotere en vier kleinere kernen. Alleen dat argument is al zo steekhoudend, dat er niet over bibliotheken ge dacht hoeft te worden. Voor geen zinnig raadslid is het haalbaar om de postkantoren in te ruilen voor de bibliotheken. Beide hebben bestaansrecht, maar ook hun niet gelijkgerichte doelstel lingen. Het beknotten van de mo gelijkheden van de burger voor gemeentelijke dienstverlening lijkt ons een overbodige vraag in de reeks van 109. Er zou nog veel erder sprake moeten zijn van plaatselijke secretarie- en trouw- mogelijkheden om een stukje le vendigheid in de kernen terug te krijgen. Minder dan wat de ge meente via de PTT sinds de he rindeling biedt, moet de Thole- naar eenvoudig niet accepteren. Verarming is er door de herinde ling toch al. Veiling Sint Annaland dinsdag 4 oktober(donderdag 29 septem ber). Uien maat 40 op klasse 2 nl 44,20(45,50), drielingen maat 35-40 klasse 2 nl 34,20(33), aan voer 52(91) ton. Doré 80(77-86), bintje 17-44(30-40), afwijkend (20-28), eigenheimer 50-93(54- 88). Aanvoer 160 (128) ton. Burgemeester T.A. Vogel opende vrijdagmiddag in St. Philips/and de nieuwe bibliotheek in de voormalige chr. School door het bord met de openingstijden aan de uitleners te overhandigen: de dames D.C. v.d. Dus- sen-Quist, J.A. Guiljam-de Groot en K. Verhees-Bakker. Dankzij het feit dat de gemeente raad het besluit om de school te slopen herriep, kon de bibliotheek na de peuterspeelzaal Turn Turn een eigen ruimte in gebruik ne men. De peuters hebben een aparte ingang aan de Korte Schoolstraat, de lezers aan de Wilhelminastraat. Met 40.000 gulden, waarvan de burgemeester de ruim 17.000 gul den sloopkosten die men bes- Voor de bouwvakvakantie kwam de uitbreiding gereeed, waardoor de vloeroppervlakte nagenoeg is verdubbeld. Maandag draaide de nieuwe produktielijn voor het eerst met nog wat kinderziekten en dinsdag draaide men op volle toeren. Kyo is daardoor in staat een groter marktaandeel te krij gen in de nog steeds toenemende vraag naar toepassing van kunst stof. Nu alle ruimte benut is, kan de produktie niet verder vergroot Een hoed is geen alledaags artikel,die koop je niet zo maar, daarvoor wilt U uit een ruime, mooie collectie kiezen Kledingspeciaalzaak Engelsman-van Driel St. Annaland Waar men alle aandacht heeft, voor stijl en Uw per soonlijke wensen, daar, waar een passende dameshoed te vinden is voor elke beurs. Advertentie I.M. worden, terwijl bij een aantrekke lijk kostprijsniveau naar het in zicht van de directie een nog gro ter marktaandeel mogelijk is. Ge zien contacten met potentiële af nemers in het buitenland wordt een verdere groei van de uitvoer - die ligt nu al op ruim 90% - heel reëel genoemd. Daarom wil Kyo een nieuwe fa briek bouwen op het naastgelegen terrein tussen het bestaande ge bouw en de Oud-Vossemeerse- dijk. De nieuwe opzet is in grote lijnen gelijk aan de huidige situa tie. De plannen worden voorbe reid en afhankelijk van onvoor ziene economische ontwikkelin gen wordt gestreefd naar een aanvang van de bouw binnen 1 Vi a 2 jaar. Om concurrerend te kunnen blij ven zal automatisering in de nieuwe produktieruimte niet uit kunnen blijven. Toch verwacht Kyo 25 tot 30 mensen aan een baan te kunnen helpen. De direc tie wil geen valse hoop wekken. Als de economische omstandig heden daartoe aanleiding geven, ontstaat er een ander werkgele- genheidsbeeld. De grond in de Slabbecoornpol- der had Kyo al in optie en b en w stellen de gemeenteraad gaarne voor om tot verkoop over te gaan. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. ^paarde, aftrok, was het gemeente bestuur klaar met de bibliotheek. "Het zit me niet altijd even lekker, dat er in de steden met dikke sub sidies dure bibliotheken van ton nen en miljoenen worden neerge zet. Wij doen 't op onze eigen manier, provisorisch." De burgemeester noemde een bi bliotheek echter een onmisbare voorziening. "Een dorp zonder bibliotheek is als een huis zonder boeken. Zo'n voorziening kun je helemaal niet missen." Vele jaren werden de boeken in de hal van dorpshuis de Wimpel uit geleend. Daarvoor waren volgens een vernuftig systeem verrijdbare stellingen gemaakt, maar toch zat de bibliotheek op de schopstoel. De gehele raad was van oordeel, dat 't een onhoudbare situatie was. Jarenlang is er naar een ge- sdhikte ruimte gezocht en in de Voorstraat werd er zelfs een pand aangekocht, 't Ging allemaal niet door. Toen er duidelijkheid was over de omvang van de nieuwe chr.lagere school, kwam een oplossing na derbij. De gemeenteraad besloot met 4 tegen 3 stemmen de oude school te handhaven voor huis vesting van de bibliotheek en de peuterspeelzaal. Slechts één lo kaal ging onder de slopershamer. De burgemeester benadrukte nog eens, dat de SGP niet tegen de bibliotheek was - zoals in een Brabantse krant had gestaan - maar alleen tegen deze accom modatie. Een betere huisvestiging van de bibliotheek stond ook bij de SGP bovenaan het verlang lijstje. Welstandshalve vond de burge meester de handhaving van de oude school zeer aanvaardbaar en stedebouwkundig zelfs uitste kend, gezien de ligging in het dorpscentrum met andere open bare gebouwen. Volgens het woordenboek is een bibliotheek een omvangrijke geordende verzameling boeken of een gebouw of ruimte waar die verzameling is. Het eerste lukte volgens de burgemeester niet zo maar. 't Zal wel aan ons gelegen hebben, maar na 4 5 deuren bij de Provinciale Bibliotheek zijn we geen cent wijzer geworden. Bij het Nederlands Bibliotheek- en Lec tuurcentrum is het wel gelukt, dankzij mevr.van Bovenberg, ad viseuse voor volksbibliotheken. Voor een dorp van 2000 zielen is 2500 banden een goede start, al moet er uitbreiding komen. We hebben er 225 nieuwe boeken bij, keurig geplastificeerd en in de toekomst moet dat allemaal zo. We hebben 't altijd zuinig aan ge daan en gezien het oude boeken bestand zal de bibliotheeksubsi die toch omhoog moeten. Er wor den 300 banden per week uitge leend en dat kan omhoog als er meer soorten boeken komen. Dat betekent meer lezers en ook meer geld. Een persoonlijke wens is nog. dat er een encyclopedie komt in onze gemeentelijke, openbare biblio theek. Op zaterdagmorgen is er al een voorleesuurtje voor kinderen van 4 tot 8 jaar en 's avonds zou er ook een leesmogeüjkheid van lec tuur, raadsstukken, e.d. moeten zijn. De gemeentelijke bemoeienis is niet zo heel groot, want drie da- mes( D.C. v.dDussen-Quist, J.A.Guiljam-de Groot en K.Ver- hees-Bakker) doen dit werk met veel kennis van zaken. We zijn ze dan ook veel dank verschuldigd, evenals gemeentewerken(voor de verhuizing), schoonmaakster me- vr.Wagemaker-Verkerke en con cierge Moerland, die het licht en de verwarming in de gaten houdt en in een apart kamertje het ge- meentekrantje stencilt", aldus burgemeester Vogel. Hij stelde de bibliotheek officieel in gebruik door de drie dames van de uitleen een bord met de ope ningstijden te overhandigen: woensdagmiddag van twee tot Vervolg op pag. 9 Het afstoten van deze grond is in landbouwkringen een druk bes proken onderwerp. De betrokke nen zijn merendeels kleine boe ren, die aan Bronsgeest geen moeilijke verpachter hadden, 't Was goed boeren bij Bronsgeest. Ze waren vroeger nooit de hoogste met hun pachtprijs en men wilde de pachters nooit duperen. Als er bijvoorbeeld toch grond aan de gemeente verkocht moest worden, zocht men naar compensatiemo gelijkheden. Bronsgeest zou al meer dan 100 jaar land dp Tholen verpachten. Het aantal pachters is in de loop der jaren verminderd van 50 tot voor enkele jaren naar 40 op dit moment. Van de 98 ha ligt er 84 bij St.An naland: aan de Ceciliaweg bij de veiling, Annavosdijk, Withoekse- weg. Zoetwater- en Staartweg. De 14 ha bij Oud-Vossemeer ligt aan de Nieuweweg(in de buurt van de Hikseweg bij Abr.Hommel) en langs de Duivekeetseweg. Volgens de Pachtwet moet de ei genaar de grond eerst aan de pachter tegen taxatieprijs aanbie den. Volgens ingewijden varieert dat van 12 tot 15.000 gulden per ha. De Grondkamer in Den Haag stelt de taxatieprijzen vast. De ei genaar kan die te laag vinden, maar hij mag niet aan een ander verkopen als de pachter belang stelling voor de grond heeft. Is dat niet het geval, kan de eigenaar op de vrije markt terecht voor aan zienlijk hogere prijzen. De pach ter behoudt echter ook bij de nieuwe eigenaar zijn rechten. Men mag het brood niet ontno men worden. Wie bijvoorbeeld een koopsom van 15.000 gulden per ha teveel vindt gezien de pacht van 600 gulden per ha, kan de pacht aan kinderen en kleinkinderen over dragen. Aan broers e.d. mag dat niet. Bij geschillen beslist de Pachtkamer van het kantonge recht. Toch is deze omvangrijke grond- verkoop voor de pachters geen enkel probleem omdat hun rech ten in de Pachtwet verankerd zijn. Er is echter wel een wet op komst, waarbij wordt geregeld, dat de pacht bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd afloopt. Voor oude re boeren kan dat een rol van be tekenis zijn bij een eventuele koopbeslissing. Sommigen menen dat de hoge aardappelprijzen 'gevaarlijk' zijn voor het vrijkomen van 98 ha grond. Men zou zich dan wel eens te gemakkelijk in de schulden kunnen steken. Toch meent een insider, dat gezien de praktijk de meesten de grond zullen kopen, al blijft pacht dan het goedkoopste en het beste. Gezien de verkoop van 98 ha zal de komende openbare verkoping van ruim 5 ha grond van Mart.Moerland in St.Annaland ook meer in de belangstelling staan. Bronsgeest verkoopt nu het land. maar blijft het ook bij de Domei nen veiliger pachten dan bij par ticuliere grootgrondbezitters? Do meinen heeft op Tholen 700 ha grond die eventueel ook verkocht worden als de Kamermotie Faber ten uitvoer wordt gebracht. Voor lopig is dat nog afwachten, maar bij percelen die vrij van pacht ko men. kan in de toekomst ook bij Domeinen de beslissing tot ver koop vallen. Na Tholen en Scherpenisse was dit het derde praathuisje en vol gend jaar volgt St.Annaland. in 1986 Stavenisse en in 1987 Oud- Vossemeer. Daarvoor is steeds 30.000 gulden geraamd. Poortvliet is niet in dat schema opgenomen. Het praathuisje in St.Maartens dijk is belangrijk groter dan in Scherpenisse, dat niettemin tot ^en soort Holland Huisje leek uit De bijna 91-jarige A.M. de Graaf draaide donderdagmiddag officieel de sleutel om van het praathuisje op de haven in St: Maartensdijk. Julia Lebeau van de stichting Welzijn voor ouderen kreeg bloemen voor haar medewerking, evenals sleutelbewaarder J.D. Kaashoek. Oud-raadslid L. Kloet hield de openingstoespraak. te groeien. Kloet stelde in St.Maartensdijk duidelijke regels. "We motte niks voe 't kotje be- taele, ma me kunne natuurlijk nie doewe wat ammen wille. Daer is 't vee te mjooi en te diere vo." Wat openingstijden betreft, is het invallen van de duisternis het sein Voor sluiting, want de nacht is voor het ongedierte, zei dhr.Kloet. Vaste plaatsen zijn er niet: wie ,t eerst komt, 't maalt. De oudste bezoekers zouden de beste van de twintig royale zitplaatsen kunnen krijgen en dan wel om te zitten, niet staan of liggen. Honden en katten zijn niet wel kom in het praathuisje, maar vrouwen hebben evenveel rechten als mannen. "Als er een van ons jarig is. moet z'n vrouw toch met koffie en gebak binnen kunnen en we moeten toch ook met Julia Lebeau overleg kunnen voeren." Van het ophangen van papieren verwachtte Kloet de grootste el lende. want dan wil de een Cruyff en de ander Van Hanegem. "Of een meid die at weinig of niks aan eid in da kan natuurlijk nie. want dan zou'wer soms mensen weg- bluve.,' Een tafel wilde Kloet wel hebben. Vervolg op pag. 9 Voorkeur P.T.T. Witte bibliotheek is goedko per in St. Philipsland Acht huizen in Scherpenisse zijn nog niet verhuurd Smerdieks praathuisje leuk geïntroduceerd Boerderijproject aan zijden draad Een mini Bredase taptoe in Oud-Vossemeer Odeon eigen oefenlokaal O.V.M. Er zijn ook Tholenaren tegen kruisraketten Sterke groei Kyo glass Met verkoop Bronsgeest gronden wordt eeuw pacht af gesloten Jubilerende kleuterleidsters in Tholen Nota Sociaal Economisch Be leid aanvaard Vakbonden wijzen werkerva ringsproject af Waterschap verandert ingrij pend De tennisjeugd in opmars WEGEN KUNNEN KRON KELIG ZIJN, MAAR DE WAARHEID GAAT RECHT OP HET DOEL AF Dit nummer hestaat uit 18 pa gina's. Op initiatief van de IKV-leden P.Valkenberg en H. Meerbeek alsmede de individuele activiste C.Verstrate, allen uit Tholen, rij den er 29 oktober vanuit alle ze ven Thoolse kernen bussen naar Den Haag. Daar wordt een lan delijke demonstratie gehouden tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland en kernwapens in het algemeen. In november 1981 gebeurde dat ook al. Na een aarzelend begin was de bus uiteindelijk te klein om alle Thoolse deelnemers te kun nen vervoeren. Nu was Clara Verstrate zo zeker van de grote belangstelling,, dat ze op eigen houtje al drie bussen bij Klundert Tours had gereserveerd. Dat wordt nu gecoördineerd met de mensen van het Interkerkelijk Vredesberaad. "Met de plaatsing van kruisraket ten bij Woensdrecht in het voor uitzicht, mag je niet aan de kant blijven staan", zegt mevr.Verstra te. "De kernwapenwedloop moet doorbroken worden. Al hebben we als klein landje minder in vloed. we zullen ons met de mid delen die we hebben verzetten." In iedere kern is er een contact adres naast coördinator Pim Val kenberg uit de Touwslagersdreef 65 in Tholen. tel. 01660 - 2020. Oud-Vossemeer: E.Schiewold, Vierwindenstr 3, tel. 2112. St.Annaland: L.Bruins, Hoender- weg 36. tel. 2652 Stavenisse: N.v.d.Straaten. Poststr 60, tel. 2698. St.Maartensdijk: G.Steketee, Bloemenlaan 54, tel. 2205. Scherpenisse: P. Akkermans, Westzeedijk 9. Poortvliet: C.Bolders. Langestr 17, tel. 2658. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie I.M 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1