Plantsoenwerk zes jongeren Juffrouw Leni van Elsacker 25 jaar voor de kleuterklas MAGIC-SPORTS Extra werk voor halfjaar Jeugd 'Vrij en Blij' in klimvliegtuig Dijkgraaf I.C.Hage is beduusd van vertrouwen jJU. ..li-ii-Ai BOUMAN POTTER Een nul is niks deze wiek Maatregelen tegen Striene L.T. Steenpoorte brandweerchef Zes schoolverlaters beneden de achttien jaar kunnen in november bij de gemeente Tholen aan de slag om gedurende een half jaar de plantsoenen te onderhou den. Ze komen op arbeidscontract, waarboor b en w 60.000 gulden hebben uitgetrokken. Deze kosten worden gedeeltelijk betaald uit de 1% O.G.B.-verho ging in 1984. De rest komt uit het werkgelegenheids- fonds. Knelpunten "Stad aan het Haringvliet, Rilland-Bath, Stavenisse, Tholen". Wat hebben deze plaatsen gemeen, vraagt U zich misschien af, maar puzzelt U niet te lang. Want er is één vrouw die het heel goed weet en zij staat in dit artikel in het middelpunt. Leni van Elsacker, 43 jaar oud, geboren en getogen Thoolse. Ze viert zaterdag haar 25-jarig onderwijsjubileum. Stavenisse Individueel Vervolg op pag. 7 VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Unanieme voordracht herbenoeming Met alle 33 stemmen is dhr.I.C.Hage uit Oud-Vosse- meer als eerste op de voordracht geplaatst voor her benoeming door de Kroon tot dijkgraaf van het wa terschap Tholen. Dhr.J.L.van Gorsel, eveneens uit Oud-Vossemeer, kwam opnieuw als tweede op de voordracht. Hij kreeg 32 stemmen, 1 was er blanco. Afscheid Moerland Afscheid Loof VA 7 Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet BINNENKORT IN BERGEN OP ZOOM MAGIC-SPORTS Donderdag 29 september 1983 39e jaargang no.46 Hoe lang het geleden is dat het liedje 'een nul is niks' in zwang was, mag u ons niet vragen, maar het is heel lang actueel gebleven. De vrijwel niet gedesillusioneerde voetballers zongen het op de te rugreis: een nul is niks, twee nul is wat, we hebben met drie nul de vellen gehad. Daarmee werd dan de nederlaag sportief opgevat. Mogelijk willen dat ook de Thoolse burgers doen, nu de commissie financiën in meerder heid groen licht gaf aan b en w om verschillende tarieven met 3 Vi% te verhogen en de onroerend goed- belasting (ogb) met 1%. Ged achtig het liedje, zouden we er verder over kunnen zwijgen, want die ene een is in feite niets. Wat gaat het uitmaken? Een rijksdaal der op een heel jaar? Noch een bijbeltekst, noch een ordinair liedje moet echter uit het verband worden gehaald. Keiharde wer kelijkheid is, dat het ene procentje o.g.b. wordt gevraagd in een tijd dat het aan alle kanten inleveren is geblazen. Vraag het de ambte naren maar of de uitkeringsge rechtigden. Nee, ze hebben er nog geen bo terham minder om, maar dat schijnt sommige mensen wel te wachten te staan. Het ene procent komt dus in een tijd, dat er aan andere kanten meer procenten worden afgesnoept. Nu wil ieder een altijd wel meer, maar voor minder is de solidariteit uiterst gering. In de commissie financiën bleek evenwel, dat er niet alleen maar 1 procent meer gevraagd wordt, maar dat er ook solidariteit tegenover staat. Het gemeentebe stuur wil zes werkloze jongeren aan tijdelijk werk helpen. Welis waar zal dat ene procent van blij vende aard zijn, maar niemand zal durven beweren, dat er niet wat goeds wordt gewrocht. Een nul is niks, behalve in een tijd van inleveren. In de dertiger jaren poogden de gemeenten ook men sen te helpen met werkverschaf fingsprojecten, maar niemand had toen de moed om ook belas tingen te verhogen. Integendeel, het was alles min. Als men het ons nu op de man af zou vragen, kan dat ene procent menigeen de kop niet kosten. Dan gaat het er vooral om, waar en op welk terrein we willen inlveren. Een dag vakantie minder bijvoorbeeld, levert volop die ene procent op. Een con sumptie hier of daar minder ook al, kortom, er zijn nog geen be kommerden te bekennen als in die dertiger jaren. Maar overheden moeten wel uiterst voorzicht zijn om kosten te verhogen, terwijl iedereen moet inleveren. Dan mag er inderdaad wat tegenover staan, zoals die zes druppels in de jongerennood. Ook dat kan niet meer dan 1-0 zijn. Dhr. L.T. Steenpoorte uit St. Maartensdijk wordt de nieuwe centraal commandant van de ge meentelijke, vrijwillige brand weer op Tholen. Hij volgt dhr. P.A.C. Lindhout op, die wegens zijn leeftijd afscheid neemt. B en w hebben bij de keuze con crete eisen gesteld als H.T.S.-ni veau, ervaring, algemene oplei dingen brandwacht 2e en le klasse en een bevelvoerderscursus. Ge zien de eerste voorwaarde, vielen de leidinggevenden van de vier korpsen af. De voorkeur ging uit naar een technisch ambtenaar van de afdeling bouw- en woningtoe zicht. Steenpoorte heeft de diplo ma's brandwacht 2e en le klas, verklaarde zich bereid de nieuwe functie te vervullen, werd medisch geschikt verklaard en gaat bin nenkort de bevelvoerderscursus volgen. De voorbereidingen voor de benoeming zijn in een verge vorderd stadium. Alleen over en kele rechtspositionele punten moet er nog duidelijkheid komen. B en W constateren een samen hang tussen het werk van bouw en woningtoezicht en de centraal commandant op het gebied van de brandweerpreventieve maatrege len in gebouwen en de beoorde ling van deze voorzieningen. Wethouder P. van Schetsen maakte dat dinsdagavond bekend in de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad, die posi tieve adviezen uitbracht over ver hoging van de hondenbelasting, begraafrechten, legestarieven, rioolrechten en onroerend goed- belasting. Alleen CDA-raadslid W.L. Bijl en VVD-fractievoorzit- ter M. van Damme maakten een voorbehoud. De eerste tegen de 3 verhoging van de rioolrech- Als het overleg met campinghou der Duijm niet tot bevredigende resultaten leidt, zullen b en w van Tholen in overleg met de raads commissie ruimtelijke ordening "Stringente maatregelen" in overweging nemen. Dit antwoord het college op vragen van de ge meenteraad over de Poortvlietse camping de Striene bij Strijen- ham. In 1979 werd in de nota verblijfs- recreatie al over een 'Augiasstal' gesproken en vier jaar later ver keert de camping als geheel nog steeds in een bedroevende staat, aldus b en w. "Ondanks verbete ringen, die een aantal huisjes-ei genaren aan de omgeving van hun eigendom hebben aangebracht. Alle voorzieningen zoals in 1979 geconstateerd, moeten nog wor den getroffen De bestaande si tuatie achten wij onaanvaardbaar. Op basis van het gesloten contract is overleg met campinghouder Duijm gaande", aldus b en w van Tholen ten, de laatste ten aanzien van de 1% O.G.B.-stijging» Na de mededeling van wethouder van Schetsen over het werk voor zes schoolverlaters, plaatsten Bijl en van Damme echter een vraag teken bij hun voorbehoud. Zij wilden de nieuwe gegevens eerst in hun fractie bespreken. Wethouder van Schetsen bracht naar voren, dat er bij de plantsoe nendienst 'aanzienlijke knelpun ten' gesignaleerd zijn. Binnenkort komt daarover een nota bij de commissie Openbare Werken. De plantsoenen zouden heringericht moeten worden en tijdens de pe riode van bezinning kunnen zes jongeren d,e nood helpen lenigen. Gezien de enorme werkloosheid en en de interesse van de jeugd voor het buitengebeuren, achtte van Schetsen dit project een goede zaak. Tot en met augustus had de plantsoenendienst drie tijdelijke krachten, van wie er twee zijn af gevloeid en de derde tot en met mei 1984 blijft. Tevens is tot en met november nog een tijdelijke kracht werkzaam. "Willen wij het onderhoudspeil van de plantsoe nen, sportvelden, begraafplaatsen en speelterreinen niet verlagen, dan zal aanstelling van extra krachten of uitbesteden van werk nodig zijn. Pieken werden tot op heden opgevangen door het uit besteden van werk. Dit jaar is er 9245 gulden voor uitgegeven en volgend jaar is 10.000 gulden ge raamd", aldus b en w op vragen van de gemeenteraad bij het be- grotingsonderzoek. Vervolg op pag. 7 Een nul is niks... Mechanisch onderhoud sloten verhoogt geschot Fliplandse wethouder wil lie ver herbestrating dan voetbal doelen Maandag begint campagne de bieten- Concerten van jubilerende ko ren en popgroep 'Uit op Tho len' Kinderboekenweek bliotheken in de bi- Kleuterleidster 25 jaar voor de klas Een nieuwe mandant brandweercom- Wijlen haar vader, Meester van Elsacker van de openbare school, heeft haar misschien onbewust de liefde voor het onderwijs meege geven. In elk geval wilde zij na haar mulojaren in Tholen, "iets met kinderen" gaan doen. Daar om was de opleidingsschool voor kleuterleidsters, toen gevestigd te Bergen op Zoom, het volgende station waar zij arriveerde. En na 2 jaar, Leni was toep 18 jaar mocht ze voor de. klas. Maar dat ging niet (ook toen al niet), van zelf. "In oktober kon ik in Stad aan het Haringvliet beginnen", Ad us de jubilerende kleuterleids ter, maar de reis naar het Flak- keese land viel niet mee. 's Mor gens om half zes stapte ik al op m'n brommer en dan door slik en mist naar de boot die me vanaf Brabant naar Flakkee bracht. En het mooiste was, ik verdiende er 133 gulden per maand en daar ging 125 gulden aan kost- en reis geld af'. Ze lacht er nog smakelijk om. "Want, ik wilde immers zo graag werken. Daar bleef ik maar een jaar, in middels studerend voor m'n hoofdakte in Middelburg. Daarna ging ik naar Rilland-Bath en ge wapend met fijne herinneringen en mijn hoofdakte kwam ik na een jaar in Stavenisse terecht. Dat was heel gezellig, midden in het dorp stond de Van der Lecq de Clerck- school waar ik hoofdleidster werd. De hele dag woonde je midden tussen de bevolking, alle vaders en moeders, opa's en oma's kwamen voorbij, dus de kleuters waren daar eigenlijk nooit alleen. Alle vetrouwde dingen bleven in de buurt. Maar toen er een nieuwe school in Tholen kwam, de Bijen korf, was het toch een uitdaging voor me. Want dit was een nieuw gebouw, nieuw materiaal, nieuw- K leuterleidster Lenie van Elsac ker uit Tholen viert morgen haar zilveren jubileum op de openbare kleuterschool de Bijenkorf in de Thoolse wijk Dalempolder. bouw-wijk en "zegt ze eerlijk", 'k vind het ook gewoon fijn om in m'n eigen woonplaats te werken. September '70 begon ze met één klas, nu zijn er drie, met samen zo'n 63 leerlingen. Deze kinderen moeten al weken lang een geheim bewaren, want met de andere leidsters wordt er hard aan een feestprogramma gewerkt. En juf frouw van Elsacker mag niks we ten, morgen gaat alles gebeuren. t Leni heeft zelf hele belangrijke veranderingen in het onderwijs meegemaakt, maar dat wil vol gens haar nog niet zeggen dat alle vernieuwingen zo maar voetstoots Groen licht voor Thoolse be lastingverhogingen Sportieve tenniskampioenen WIE OVER DE GEBREKEN VAN ANDEREN ZWIJGT, KENT ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's moeten worden aangenomen. "Je moet toch altijd eerst afwegen of het in het belang van de kleuters is. Vroeger was het zo, dat je de kinderen onder je vleugels kreeg, en dan moest er iets "geleerd" worden. Er werd klassikaler ge werkt, iets wat met de tegenwoor dige kleuters niet meer mee zou vallen. Er is namelijk zoveel ver anderd in de verhouding juf kleuter, ouders-kleuter, maar Dok juf-ouders. Er wordt véél meer op het individu gericht onderwijs ge geven, ik zie het nu veel meer als een kind in zijn ontwikkeling be geleiden. Klassen van 52 kleuters, iets wat ik ooit in Stavenisse mee- Raadslid I.C. Moerland en welzijnsraadiid G.J. den Hertog maakten zich onlangs nogal zorgen over de lagere subsidie voor de speeltuinvereniging 'Vrij en Blij' in St. Annaland. De kinderen vierden echter een beetje feest bij de ingebruikname van een klimvlieg tuig. De nieuwe speelapparatuur ter waarde van vierduizend gulden werd door de bestuursleden g ïnstalleerd. Het klimvliegtuig vervangt het klimrek, dat destijds als eerste toestel in de speeltuin kwam na vervaardiging bij constructiebedrijf Kint in Halsteren. Nu kwam er professionele speelapparatuur, waarmee de jeugd, weer jaren vooruit kan. Volgens het subsidieprogramma 1983 krijgt 'Vrij en Blij' 3730 gulden subsidie, wat volgens het aangekondigde nieuwe beleid van b. en w. 3000 gulden zou worden. St. Annaland heeft de enige speeltuinvereniging op het eiland Tholen. Dick Bax Advertentie I.M. Zes jaar geleden ging''t er span nender aan toe. In een nek-aan- nek-race bleef Hage zijn rivaal Van Gorsel toen 1 stem voor bij het bepalen van de eerste voor dracht, maar toen ging 't om een vacante zetel. Het voorzitterschap is Hage prima bevallen. "Ik doe het bijzonder graag, met alle fou ten en ik waardeer 't, dat u mijn tekortkomingen neemt. Ik ben beduusd van het vertrouwen: het is bijzonder fijn. Met dezelfde in zet hoop ik verder te gaan. Ik zal het niet minder en niet beter doen", zei de Thoolse dijkgraaf. De 53-jarige Hage kan bij goed keuring door.de Kroon in januari aan zijn tweede zittingsperiode beginnen en tot aan z'n 65ste kan er nog een derde termijn van zes jaar volgen. Waarnemend-dijk graaf Van Gorsel hoopte op de zelfde plezierige en zakelijke sa menwerking en dankte op zijn beurt voor het vertrouwen. Naast een herverkiezing was er vrijdagavond in het Holland Huis te Scherpenisse ook twee keer een afscheid: gezworene C.J.Moer land (pensioen) uit Stavenisse en hoofdingelande mr.W.Loof(ver- trek) uit Oostkapelle. Beiden kwamen op 1 januari 1975 in het waterschap, tegelijk met dijkgraaf Hage. Deze zei van meet af aan, grote bewondering voor Moer land te hebben gehad gezien zijn ervaring. Hij prees zijn welover wogen houding, kennis van de stukken en standvastigheid. "De hoofdmoot bij u was de gemeente, maar u wist het redelijk met het waterschap te scheiden. Het is nimmer storend geweest, nee het was een ideale combinatie, waar van we dankzij uw positieve in breng, groot voordeel hebben ge had", zei de dijkgraaf. Hij bood Moerland een ontslagbrief, wa- terschapsboek, geschenkbon en de waterschapstegel aan. Het scheidende bestuurslid zei een geweldig interessante periode te hebben meegemaakt met dijk verzwaring en zuiveringstaak. Po sitief vond hij ook, dat het bestuur altijd het volste vertrouwen van de hoofdingelanden had. Moerland liet weten, altijd een fervent voor stander van de gemeentelijke he rindeling te zijn geweest, maar hij zou het spijtig vinden, als een af gebakend geografisch gebied als Tholen/St.Philipsland in een gro ter waterschap zou opgaan. Ook hoofdingelande Loof zin speelde daarop in zijn dank woord: "Ik hoop dat de concen tratie nog een hele tijd wegblijft, maar ik ben er wel een beetje bang voor", zei hij. De dijkgraaf noemde Loof een bijzonder goed bestuurder met een positief kritische instelling. Hij was met kennis van zaken al tijd op de vergaderingen en had een grote inbreng in de financiële commissie. De komische noot ontbrak evenmin, mede in ver band, met transacties, van het wa terschap via zijn notariskantoor. De dijkgraaf bood Loof naast zijn ontslagbrief als blijk van erkente lijk het waterschapsboek en de -tegel aan. Dat laatste waardeerde de schei dende hoofdingelande ten zeerste. "De tegel krijgt een ereplaats in ons huis, want met hart en ziel heb ik op Tholen gewerkt. Altijd heb ik geprobeerd het Thoolse belang te dienen en het waterschap bood daarbij prachtig bestuurlijk werk. Een enkele keer heb ik een scheve schaats gereden door ook op de politieke toer te gaan, maar ge lukkig is dat maar van korte duur geweest. In het waterschap was 't altijd gezellig", aldus mr.Loof. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. -woninginrichting Advertentie I.M. Advertentie I.M. Gespecialiseerd in: windsurfing skate-sailing (een nieuwe, te gekke sport) langlauf mode (eigen modelijn, it's a magical world) surfzeilenreparaties Een nieuwe sportshop met oude bekenden Antwerpsestraat 117, Bergen op Zoom Let volgende maand op onze openingsaanbiedingen Advertentie I.M. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar ƒ33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1