Grote meerderheid van welzijnsraad voor nieuwe tarieven en subsidies Wie levert er in? Spijt na baravontuur in Sint-Maartensdijk Sozen failliet bij nieuw beleid PvdA: voetbal krijgt 't knap lastig, SGP: tegen jeugdsubsidie Kerkelijke verenigingen Mevr.Lebeau in welzijnsraad Donderdag 22 september 1983 EENDRACHTBODF 9 De Thoolse welzijnsraad heeft zich na een langdurige discussie achter de nieuwe subsidie- en accommoda tietarieven geschaard. Alleen de PvdA en de voetbal vertegenwoordiger bleven het nieuwe beleid scherp afwijzen. "Bepaalde volkssporten zullen 't knap lastig krijgen", zei raadslid I.C.Moerland, tevens voorzitter van Smerdiek. "Het bestaansrecht van de voetbalve renigingen komt op de tocht te staan, 't Valt financieel niet meer op te brengen", zei J.A.van Nieuwenhuij- zen(SPS-voorzitter) uit Poortvliet. Willekeur Jeugd urgent Meubels in slijterij Dakkapel zonder vergunning Zeer onredelijk Uit de bocht Waterskiën Inhalen Geen voordeel Eén kenteken Jeugdgrens van 18 naar 20 jaar Ook muziek Volksdansen j Raadslid M.Dijke informeerde nog, of de jeugdvereniging in i Poortvliet werkelijk terugging van 1327 naar 400 gulden. Kantonrechter: 1000 gulden boete waarvan 750 voorwaardelijk Twee jonge Smerdiekenaars hadden ten onrechte een vergunning gekregen voor het exploiteren van bar de Veste, zodat ze er ook ten onrechte aan verdiend hadden, zei de Thoolse kantonrechter mr.W.F.van Solinge. Daarom bepaalde hij de straf op 1000 gulden boete, maar elk hoeft maar 250 gulden te betalen. De 750 gulden blijft als stok achter de deur staan, wanneer ze zich binnen de proeftijd van twee jaar weer aan zo'n avontuur zouden wagen. Wanneer bejaardensozen en oudere volksdansers en zwemmers zelf hun (zaal)huur moeten gaan betalen, zijn ze in de loop van 1984 failliet. Mevr.Lebeau van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen zei dat tijdens het spreekrecht in de welzijn raad. Ze had veel kritiek op het nieuwe beleid van b en w ten aanzien van subsidie- en accommodatietarieven. Do Thoolse voetbalverenigingen schreeuwen als het ware moord en brand gezien de plannen voor nieuwe accommodatie- en subsidietarieven in het seizoen 1984/85. Bij de opening ran de kantine met kleedgelegen heid van de voetbalvereniging Smerdiek ging 't er nog feestelijk aan toe omdat llaestinge (linksachter) kon worden verlaten. De kantine is een goede inkomstenbron, maar hogere huur van velden en kleedlokalen en lagere subsidies, zijn er toch de oorzaak van dat de voetbalverenigingen 18 a 19.000 gulden moeten inleveren. Daarentegen gaan de badmintonverenigingen er ƒ3073,50 op vooruit en de gymnastiekverenigingen 1000 gulden, zei raadslid I.C. Moerland, tevens voorzitter van Smerdiek in de Welzijnsraad. Wethouder J.Versluijs sprak in alle toonaarden tegen, dat het ge meentebestuur verenigingen de nek wil omdraaien of zelfs in moeilijkheden wil brengen. "Via de vaste basisbedragen kan er bij onrechtvaardigheden of proble men gecompenseerd worden", zei de wethouder. Alle betrokken verenigingen krij gen de nieuwe tarieven en subsi dies toegestuurd. Eventuele be zwaarschriften komen dan in de welzijnsraad, waarna de gemeen teraad in december een definitie ve beslissing neemt over het nieu we beleid. Het hangt van de SGP af, of de meerderheid van de gemeente raad ook achter de nieuwe opzet staat, want het standpunt van die fractie was woensdagavond in de welzijnsraad nog onduidelijk. M.Dijke zei bij de stemming nog een oordeel te willen voorbehou den omdat hij een heleboel nieu we dingen tijdens de discussie had opgedaan die voor hem nieuw licht op de zaak wierpen. .'Per soonlijk ga ik wel accoord met de uitgangspunten, maar niet met de jeugdsubsidie", zei het SGP- raadslid. Die opstelling viel verkeerd bij Versluijs omdat zijn bezwaar tegen jeugdsubsidie in de drie uur durende vergadering totaal niet aan de orde was gekomen. Ver sluijs rekende hem maar bij de tegenstemmen gezien zijn ja tegen de 1stichtingskosten en 10% ex ploitatiekosten. doch nee tegen de jeugdsubsidie. Desgevraagd liet Dijke weten, dat hij wel voor die 1 en 10% was, maar anderen in zijn fractie von den dat te weinig voor huur van accommodaties. CDA en VVD gingen met het voofstel accoord en wanneer ook de drie wethouders voor zijn, is er een raadsmeerderheid van 9 van de 1'7 leden met de PvdA- en SGP-fractie tegen. Hoofdlijn van het nieuwe beleid is. dat voor de huur van accom modaties 1% van de stichtings kosten en 10% van de exploitatie kosten betaald moet worden. Wat subsidies betreft, zijn er vaste ba sisbedragen, aangevuld met 80% subsidie van de vormingskosten en 25% van de contributies. Ver der zijn er nog drie groepen jeug- subsidie. De voetbalfederatie is, zoals ge meld, met een dikke oranje nota in 't geweer gekomen tegen de voorstellen. Hoewel b en w hun oorspronkelijke plannen wijzig den, liet federatievoorzitter J.de Laater tijdens het spreekrecht weten, dat de voetbal bij de standpunten van het oranje boek je blijft. "Om bepaalde misver standen uit de weg te ruimen: ons rapport is niet achterhaald. Na onze noodkreet is er wel wat ge daan via de wijzigingsnota van b en w, maar dat lijkt natte vin gerwerk. De bijstelling is onvol doende. Het is onaanvaardbaar dat de tarieven van de accommo daties en de subsidies losgekop peld worden. Zo krijg je willekeur, dat de voetbalvereniging Stave- nisse een toegift van bijna 900 gulden krijgt en Smerdiek 5400 gulden moet inleveren. Scheef groei binnen de voetbal is onaan vaardbaar", zei De Laater, die nog sprak over verkapte subsidies voor de binnensporten en het so ciaal-cultureel werk. S.Hoven(jeugdwerk) uit Tholen, die ook van het spreekrecht ge bruik maakte, zei geschrokken te, zijn v.an de nota van de voetbal- federatie: "Het is een beetje raar, dat de voetbalfederatie een eigen nota indient en de andere vereni gingen niet..' Versluijs merkte op, dat iedere vereniging kon reageren, hetzij schriftelijk of via het spreekrecht. De nota van tie voetbalfederatie, noch de inbreng tijdens het spreekrecht vormen echter onder deel van de discussie, aldus de wethouder. "Het zou oneerlijk zijn, de nota in de beslissing te laten meespelen, want datzelfde recht moeten alle verenigingen hebben. Groepen die geen verte genwoordiger in een van de werkgroepen of de welzijnsraad hebben, zou dan onrecht aange daan worden. Nu is de voetbal via een lid van de werkgroep sport van onze discussienota in kennis gesteld. De nota van de federatie kun je als een bezwaarschrift be schouwen. die nog door de wel zijnsraad behandeld worden. In tweede instantie kan alles bijges tuurd worden", zei Versluijs. De dames Dingemans, De Waal en De Jong waren 14 september in de welzijnsraad verhinderd. Wel present waren de raadsleden MDijkefSGP), I.C.Moerland(Pv dA), mevr.J.M.Deurloo-van Broekhoven(CDA) en J.v.d.Heu- vel(VVD). Verder J.A. van Nieu- Van de 59 zaken die vrijdagmid dag op de rol van het Thoolse kantongerecht stonden, waren er al 7 geregeld omdat de betrokke nen hun boete nog hadden be taald. Van de overigen kwamen er maar 14 opdagen, onder wie een 14-jarige jongen voor het laat af steken van rotjes en zijn 15-jarige zus voor het fietsen zonder licht. Met een tientje en vijfentwintig gulden liep dat in alle gemoede lijkheid af. maar bij overtredingen van de Drank- en Horecawet ging 't er ernstiger aan toe. J.C.K.(26) en J.W.van G.(24), beiden uit St.Maartensdijk, had den samen bar de Veste geëxploi teerd, zonder dat ze gediplomeerd waren. Op papier was mevr.Beets de wel gediplomeerde bedrijf sleidster, maar bij verschillende controles bleek ze er nooit te zijn. Dat was ook niet de bedoeling geweest, zo verklaarde ze tegen over de controleurs. Voor de 40 gulden die ze als vergoeding voor haar diploma kreeg, wilde ze het weekeinde niet in de bar gaan zit ten. "We wisten niet, dat ze tijdens de openingsuren altijd in de zaak moest zijn", voerde K. aan. Hij zou eerst z'n papieren halen voordat hij weer aan zoiets begon, 't Had wel wat opgebracht, maar er waren ook flinke kosten, zoals de huur. Inmiddels zit er een caféhouder in. Officier van justitie mr.Nijmeijer constateerde, dat de gemeente op onjuiste wijze was gelicht, terwijl ook mevr.Beets om de tuin was geleid. "U bent erg onzorgvuldig geweest", vond de officier, die 1000 gulden boete eiste, waarvan 750 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. "Het spijt me dat ik eraan begon nen' ben", liet Van G. weten, 't Is een avontuur geweest, maar u moet zorgen dat u de wet kent, zei zaten de wethouders J.Versluijs en P.van Schetsen met gemeentese cretaris T.C. Benou en chef wel zijn A.G.v.d.Sande. Versluijs zei voor de discussie be gon, dat het beslist niet om een bezuinigingsoperatie van de ge meente Tholen ging. Hij durfde zelfs de stelling aan, dat Tholen voorop loopt met de subsidies in Zeeland. "Het minder uitgeven van 26.000 gulden betekent ook slechts 0.78% van de wêlzijnsuit- gaven. Het nieuwe beleid is noodzakelijk als gevolg van de welzijnsplanning, waarbij priori teiten zijn gesteld en keuzes ge maakt zijn. De jeugd heeft de grootste urgentie gekregen. Ka dervorming is ook belangrijk. De de kantonrechter, die de eis van de officier overnam. B.J.van O. had van april tot sep tember vorig jaar in zijn Thoolse slijterij meubelen van PaauWe uit Goes getoond en ook verkocht. Volgens de Drank- en Horecawet is het verboden in een slijterij kleinhandel in andere goederen dan drank uit te oefenen. Van O. zei de meubels erbij genomen te hebben om de kost te verdienen. Hij kreeg provisie, maar de meu belen waren niet z'n'eigendom. Dat maakte de justitie niets uit, want bij verschillende kopers wa ren de transacties nagetrokken. Daarbij bleek, dat men aan Van O. contant betaald had. De offi cier eiste 250 gulden boete. "Dat is teveel, want mijn inkomen is zeer laag", zei Van O. "U mag niets doen wat niet mag", zei de kan tonrechter, die zich aan de eis hield. De meubelen zijn inmiddels verdwenen. Het is weer uitslui tend slijterij. J.H. uit Tholen zei in verband met gezinsuitbreiding geen tijd te hebben om op de vergunning voor een dakkapel te wachten. Dat kwam hem voor het kantonge recht op 400 gulden boete te staan. In februari was de vergunning aangevraagd, maar toen b en w het plan op advies van welstand stoezicht afkeurden, waren de ko zijnen al gemaakt. Toen 13 april werd geconstateerd, dat H. zonder vergunning de dakkapel bouwde, was het karwei al bijna klaar. "Ik heb 't via de officiële weg ge probeerd, maar de tijd was tekort. Er was ook tweestrijd op het ge meentehuis. De een zei, di/ vorige eigenaar heeft geen vergunning gekregen, dus H. ook niet. De an- is aandacht besteed aan de finan ciële problemen in de kleine ker nen. Toch hebben wij nogal wat problemen met dit voorstel. Het principe, dat de huren van sport accommodaties in relatie moeten staan tot de kostprijs, kunnen wij volledig onderschrijven. Er mo gen echter geen financiële barriè res ontstaan voor sportbeoefening of ander welzijnsgebeuren. Di verse verenigingen komen in de toekomst met financiële moeilijk- hed^te zitten, want het zijn niet alleen de verminderingen die de gemeente wil gaan toepassen. De clubs worden ook geconfronteerd met opzeggingen van lidmaat schappen en donaties. De finan ciële noodklok luidt voor de vere nigingen niet voor niets. Niet alles kan van de overheid komen. Een intern onderzoek binnen de verenigingen kan mis schien ook de lasten wat verlich ten, hoewel de meeste hun contri butie niet verder kunnen verho gen. Mogelijk kan de gemeente met de verenigingen tot een sys teem komen, waarbij de zelf werkzaamheid nog meer aan dacht krijgt. De gemeente heeft met het nieu we systeem 26.000 gulden over. doch dat betekent een verlies van een stuk welzijn. Gezien de grote werkloosheid is het van het groot ste belang dat juist in deze moei lijke tijd veel aandacht aan het welzijn van de bevolking wordt besteed. Waarom willen b en w in deze sector nu al gaar. bezuinigen? Wij hebben te maken met zeven kernen, wat kostenverhogend werkt. De financiële positie van onze gemeente is ook van dien aard, dat een dergelijke financiële ingreep op dit moment niet nood zakelijk is. Daarom stellen we voor, de 26.000 gulden te bestem men voor die verenigingen, die door deze maatregel zwaar gedu peerd worden", aldus het VVD- raadslid. Raadslid Moerland noemde het uitstippelen van een subsidielijn een loffelijk streven, maar hij bet wijfelde sterk of b en w dat gelukt was. "Er zijn sterke afwijkingen van de lijn en dat is zeer onrede lijk. Bij de binnensport en de vel den wordt 10% van de exploita tiekosten berekend, dus 90% is verkapte subsidie. Voor eigen ge bouwen, zoals kleedaccommoda ties en muziekoefenlokalen wordt geen subsidie gegeven. Waar en der zag geen problemen", aldus H., die met broers en kennissen 5000 gulden had verspijkerd. "Het moet toch gevoeld worden dat men zonder vergunning bouwt", zei de officier, die 400 gulden boete eiste. De kanton rechter nam dat als waarschuwing over. "Maar de tweede keer bent u nergens meer. Ook gezinsuitbrei ding ontslaat u niet van uw aan sprakelijkheid om vergunning te hebben, want anders krijg je de meest idiote bouwsels", zei mr.Van Solinge. M.van H. uit St.Maartensdijk kreeg 275 gulden boete omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Op 30 no vember vorig jaar raakte hij in de Oudelandseweg de macht over het stuur kwijt en schobt door de berm. Zelf kwam hij er redelijk vanaf, maar zijn auto - die net uit de all risk verzekering was ge haald - was total loss. "Ik was misschien te vermoeid, want ik kwam uit de nachtdienst. Ik kan ook naar de radio hebben geluis terd, maar de bocht heb ik in elk geval niet op tijd kunnen nemen", zei H. "U rook nogal naar alcohol", merkte de kantonrechter op. "Ik heb 's middags bij een kennis al leen een flesje bier gedronken", was het antwoord van de ver dachte. De officier noemde het jammer, dat de politie geen nader alcoho- londerzoek had verricht, want dat had toch moeten gebeuren. Hij vond het rijden van H. gezien zijn onverantwoorde snelheid een ge vaarlijke zaak en eiste 275 gulden boete. "Ze hebben mij al te pakken ge had./Ik ben al benadeeld omdat er voor bijna 300 gulden bood schappen uit m'n auto weg was. hoe is de scheefgroei ontstaan?", wilde het PvdA-raadslid met na me weten. Hij concludeerde ook, dat de laagste inkomens teveel moeten betalen. "Waarom is het advies van de werkgroepen toch zo weinig opgevolgd? Waarom ook is bij de huurberekening van vervangingswaarde uitgegaan? De voetbalverenigingen moeten volgens de nota van wijzigingen 18 a 19.000 gulden inleveren. Dat zal waarschijnlijk veel verenigin gen de das om doen. Daarbij ga ik nog niet in op de willekeur tussen de verenigingen", aldus Moer land. "De een wordt er beter van of moet bijna niets inleveren en de buitensport is het kind van de re kening", zei Van Nieuwenhuij- zen. ,'Het bestaansrecht staat ter discussie terwijl cijfers over scheefgroei ons moedwillig ont houden zijn", meende de voet balvertegenwoordiger. De voorzitter van de werkgroep sport van de welzijnsraad. Van den Berge, nam een ander stand punt in: "Wij zijn uiterst zorgvul dig te werk gegaan en verklaren ons accoord met de uitgangspun ten van 1 en 10%. Maar als dat mocht leiden tot het in gevaar ko men van verenigingen, dan moet er wat gebeuren. Wordt het bes taan van verenigingen in gevaar gebracht, dan kunnen we dit be leid niet accepteren." Dijke sprak van een moeilijke zaak. "Op zich gaan wij accoord met de stelling, dat er geen subsi die meer moet worden verleend", wat een lachsalvo op de publieke tri.'De kosten moeten duidelijk uit de verf bune veroorzaakte, ko men.', vond het SG P-raadslid. Hij informeerde naar de maatstaf voor een redelijke eigen bijdrage en had bezwaar tegen te hoog be rekende gebruiksuren van gym zalen. Den Hertog had ook een aantal raadselachtige zaken gelezen, maar overigens stemde hij in met alsmede een radio", aldus H. Toch bleef de kantonrechter bij 275 gulden. Waterskiën binnen de betonning is al vanaf 1978 in de Ooster- schelde verboden, maar C.L.van O. uit Bergen op Zoom had er nog nooit van gehoord. Toch verblijft hij al twaalf jaar op de camping vanwaar uit hij z'n watersport beoefent. "U behoorde 't toch te weten..Dan moet u zich eerst op de hoogte stellen", zei de officier, die 170 gulden boete eiste. De Bergenaar vond, dat de politie hem toch eerst wel eens een waarschuwing had kunnen geven. "U hebt recht op een bekeuring. Als de politie waarschuwt, ontle nen de mensen daar rechten aan. Ter wille van de veiligheid mag u niet binnen de betonning waters kiën. 't Is echt gevaarlijk", zei .de kantonrechter, die de 170 gulden boete overnam. Een andere watersportzaak werd voor getuigenverhoor verschoven naar de volgende zitting. L.G.J.J.C. uit Halsteren zou 25 oktober vorig jaar met zijn speed boot zonder navigatieverlichting hebben gevaren op de kruising van het Schelde-Rijnkanaal en het Tholense Gat. Volgens het proces-verbaal was het 17.55 uur, maar C. beweerde met grote stel ligheid, dat het nog geen half zes was geweest, 't Was nog licht en hij herinnerde zich nog goed, dat de politieman aan het stuurd 17.32.38 uur als tijd had genoemd, tegenover de verbalisant 17.55 uur. De politie zou ook gezegd hebben, dat een halfuur voor zonsondergang de navigatiever lichting ontstoken moest zijn en ook dat klopte niet. Gezien die tegenstrijdigheden wilde de kan tonrechter de verbalisant en de stuurman van de politieboot de volgende keer opheldering laten geven. A.L.D. uit Geertruidenberg trok het zich erg aan, dat hij na acht tien jaar rijden, waarvan tien jaar op een vrachtwagen, voor de eer ste keer een bekeuring had gekre- 'gen. Op de Poortvlietsedijk had hij 4 november vorig jaar in een onoverzichtelijke bocht inge haald. "Ik rij al driejaar van Ma de naar St.Maartensdijk, dus ben ik ter plaatse goed bekend. Er reed een politie-auto achter me. dus deed ik 't voorzichtig aan. De bomen waren kaal en er was geen doorgetrokken streep, zodat ik kon inhalen. De politie kwam niet achter me aan. maar sloeg af, maar een week later kreeg ik een het nieuwe beleid, dat via de wel zijnsraad flexibel toegepast kan worden. Ook de werkgroep sociaal cultu reel werk stemt met het principe van 1% stichtingskosten en 10% exploitatiekosten in. "Je moet in deze tijd een bewuste keuze van je hobby maken en niet schromen om iets terug te draaien, als dat verkeerd is", zei Hommel. Hij wees nog op het onbeperkte ge bruik van energie in gemeente lijke accommodaties, terwijl vere nigingen met een eigen accom modatie dat zelf moeten betalen. Versluijs schorste de vergadering 25 minuten om het antwoord voor te bereiden. Na de hervatting weersprak hij opmerkingen als 'noodklok' en 'faillissement'. "Het is geenszins de bedoeling om ve renigingen in moeilijkheden te brengen. Daarvan getuigt ook de begroting 1984. Wat bij de een weggehaald wordt, komt bij de ander terecht, 't Gaat om het ge lijk trekken van lijnen, want een bestuurder moet toch kunnen beargumenteren, waarom de een wel en de ander niet. De gemeente beoogt beslist geen voordeel. De 26.000 gulden die we meer ont- vangen(28.000 gulden hogere huuropbrengst accommodaties minus 2000 gulden hogere subsi dies) kan na het honoreren van bezwaarschriften verdwenen zijn. Het nu voorgesteld beleid is de lijn die de welzijnsplanning vraagt. Van achterhouden van informatie is geen sprake. De verkapte sub sidies zijn precies aan te geven. Tien procent van de exploitatie kosten wordt van de verenigingen gevraagd, dus 90% komt ten laste van de gemeente. De 1% stich tingskosten vormen een tiende van wat het werkelijk kost. De scheefgroei kan men precies lezen in de discussienota aan de hand van de plussen en minnen kaartje thuis. Toen ben ik drie keer naar het politiebureau ge weest, maar de verbalisant was steeds niet aanwezig. Ik heb m'n werkgever opgegeven en later heeft de politie me toen gebeld om een verklaring op te nemen", al dus D. De officier vond de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eiste 240 gulden boete. "Dat vind ik nogal wat", zei D., die eerder al geschrokken was van de girokaart van 200 gulden die hij thuis ont ving. "De politie is ervoor opge leid, dus zal 't wel kloppen dat de bocht onoverzichtelijk was", con stateerde D. "U neemt me de woorden uit de mond", zei de kantonrechter. "De politie heeft de eed afgelegd en wordt in beginsel geloofd. U hebt geen twijfel gezaaid en daarom heeft de politie gelijk. De bocht is onoverzichtelijk omdat die daar zo ligt. Gezien deze waarschuwing bent u in dit geval met een boete van 100 gulden klaar", aldus mr.Van Solinge, zodat D. toch 140 gulden .verdiend' had. "Ik wist niet dat het verboden was met 1 kenteken te rijden", voerde C.H.van V. uit Poortvliet aan. Op 19 februari had hij op de Postweg gereden zonder aan de voorkant van z'n auto een kentekenplaat te hebben. "Met uw 27 jaar bent u toch geen kind meer", merkte de kantonrechter op. "Het is mis schien dom, maar niet iedereen weet alles. We hadden tegenslag bij de reparatie, zodat het kente ken niet meer aangebracht is. 't Was ridicuul om daarvoor een proces-verbaal te geven. Er was geen opzet bij. zodat het verstan diger was geweest om het bij een waarschuwing te laten", zei Van V. De officier sprak van een 'erg merkwaardige opvatting' en 'flauwekul'. "U repareert zelf, dus u weet meer van auto's", zei mr.Nijmeijer, die 70 gulden boete eiste. De kantonrechter nam dat over. "Het is hier geen loterijtje. Waarschuwingen worden niet ge geven". zei hij. J.C.v.d.R. uit St.Maartensdijk had op 28 november rond twee uur 's nachts zonder verlicht kenteken op de Postweg gereden. De giro kaart van 30 gulden en de bekeu ring was hij kwijt geraakt. "Dat is geen excuus", zei de kantonrech ter. die conform de eis van de of ficier, 40 gulden boete gaf. "Dat is dan een duur lampje, want ik heb een snipperdag genomen, dus ben ik wel 130 gulden kwijt", merkte Van de R. op. Vervolg op pag. 11 bij het hanteren van de 1 en 10%. Vroeger werd de een naar keu- rings- en trainingskosten gesubsi dieerd en de ander naar activi- teitskosten. Er is nu êên lijn. De vervangingswaarde is daarbij een eerlijke verdeling, want een ande re sleutel zou onredelijk zijn. Dan krijg je bijvoorbeeld lage huren gezien de geringe kosten van het Holland Huis en de grote subsidie op de verbouw van de Vossenkuil en waar dat niet het geval is, veel hogere huren. Hetzelfde geldt voor het gebruik van gymlokalen: Stavenisse misschien maar 400 uren en de Zoekweg in Tholen 1400 uren. Overigens draaien gymlokalen financieel op het schoolgebruik. Veel minder ge bruikte gymzalen mogen niet duurder zijn. Hierin is een stuk kleine kernenbeleid verwerkt. Op de voetbalterreinen heeft de gemeente twee kleedlokalen met douches en een bestuurskamer voor z'n rekening genomen. Het zou een terugdraaien van een raadsbeslissing zijn meerdere kleedlokalen erbij te betrekken. Tegenover alleengebruik mag wel wat staan. Dat geldt ook voor de peuterspeelzalen en het jeugd honk", aldus Versluijs. "Uw betoog heeft me niet kunnen overtuigen", zei Van Nieuwen- huijzen. Gezien de opmerkingen van voorzitter Van den Berge zei hij in de werkgroep sport altijd tegen de 1 en 10% te hebben gea geerd. "De verschillen zijn zo enorm groot met een 125% huur verhoging van de velden en 90% van de kleedaccommodaties, dat het bestaansrecht van de buiten sport op de tocht komt te staan", aldus Van Nieuwenhuijzen. Mevr.Deurloo stelde -voor om de grens voor toekenning van jeugd subsidie in verband met de grote jeugdwerkloosheid te verhogen van 18 naar 20 jaar. Dem Hertog juichte dat toe, evenals Van den Heuvel. Versluijs kon de finan ciële gevolgen daarvan niet direct bepalen, zodat hij toezegde dat te zullen onderzoeken. Den Hertog pleitte ervoor om de speeltuinvereniging St.Annaland voor 100% te subsidiëren, zoals Hoofdwijkverpleegkundige zr.de Jong zit namens de stichting in de welzijnsraad, maar zij was ver hinderd. Het bleek niet mogelijk om een plaatsvervanger te sturen, zodat mevr.Lebeau van het spreekrecht gebruik maakte. Ze bracht naar voren, dat het ba sis-subsidiebedrag van 400 gulden voor de bejaardensozen niet overeenkomt met eerder gemaak te afspraken: 450 gulden voor St.Maartensdijk(hisforisch ge groeid) en de andere sozen(be- halve Stavenisse omdat men daar geen subsidie behoeft) 415 gulden met een jaarlijkse, lichte verho ging tot alle sozen gelijk zijn ge trokken. Het basisbedrag geldt voor twee activiteiten per week, maar in Scherpenisse is dat maar één keer. Dat betekent een halve ring van het basisbedrag. Verder noemde mevr.Lebeau 80% subsidie van vormingskosten niet terzake doende voor de bejaar densozen, evenmin als een bij drage van 25%, in de contributie. De subsidie van 400 gulden voor een jaarlijkse dagreis per bus zou apart vermeld moeten worden omdat alle ouderen moeten kun nen meegaan en niet alleen soos- bezoekers. Ook de bejaardenoor den krijgen elk jaar 400 ghlden subsidie. De •zaalhuur van de volksdans- "Wanneer mensen en vereni- i gingen van een kerkelijke ac commodatie gebruik maken, i moeten ze dat zelf betalen. Ze krijgen geen subsidie, maar ze mogen via de gemeentelijke belastingen wel aan de andere voorzieningen betalen. Er is i sprake van rechtsongelijkheid tussen kerkelijke en niet-ker- i kelijke verenigingen", zei SGP-raadslid M. Dijke in de welzijnsraad. i Wethouder J.Versluijs was het daarmee niet eens. "Wie de voorkeur geeft aan een café- feestzaal of een kerkelijk ve renigingsgebouw. is daar vrij i in. Daarvoor geef je echter geen subsidie, want dan ga je i het gebruik van de gemeente lijke verenigingsgebouwen - J waarin iedereen terecht kan - i ondermijnen." L ook met de gemeentelijke speel terreinen gebeurt. Van den Heuvel maakte bezwaar tegen de 80% subsidie op vor mingskosten gezien het risico dat leiders(sters) na hun opleiding bij hun vereniging weggaan en elders tegen een fikse vergoeding les gaan geven. "Er is nu wel een hele avond over voetbal gepraat, maar ook de muziek moet inleveren" merkte het VVD-raadslid nog op. "Als er later op de subsidies be zuinigd wordt, komt er bij de voetbalverenigingen nog een gro ter gat. Het is een kwestie van tijd dat bepaalde verenigingen het loodje moeten leggen. De 1 en 10% is een foutieve opzet", bena drukte Van Nieuwenhuijzen op nieuw. Versluijs sprak dat nogmaals tegen en vond dat er naar de bur gers toe een duidelijke lijn wordt getrokken. Moerland was niet overtuigd. "De scheefgroei is nog steeds niet aan getoond. De welzijnsraad moet goed beseffen, dat de lijn niet meer recht is. als het voorstel van 1 en 10 wordt overgenomen", zei het PvdA-raadslid. De Kerf vond ook, dat de voetbal met het nieuwe systeem de groot ste klappen gaat incasseren. Voor de tennisverenigingen had hij lie ver de baanhuur zo gelaten in plaats van een verlaging toepas sen, maar dan wel jeugdsubsidie invoeren. Dat had De Kerf bij de tennis gemist. Tenslotte werd er maar gestemd. Zeven leden waren voor de ac- commodatiehuur van 1% van de stichtings- en 10% van de exploi tatiekosten, 80% subsidie vor- 'mingskosten, 25% van de contri buties en drie groepen jeugdsub- sidies. Deze uitgangspunten kre gen de instemming van De Kerf. Van den Berge, Hommel, Deur- loo. Van Maanen, Den Hertog en Van den Heuvel. Tegen waren Moerland en Van Nieuwenhuij zen. terwijl Dijke een gedeeltelijk ja en nee liet horen. B en W buigen zich na dit advies van de welzijnsraad over de voor stellen, die dan - al of niet bijges teld - naar de verenigingen gaan. De eventuele bezwaarschriften komen in de welzijnsraad, waarna b en w een voorstel maken voor de gemeenteraad, die in december beslist over de tarieven en subsi dies. groepen wordt nu volledig gesub sidieerd, de leidsterskosten 30% en de contributies 20%, als er ten minste een exploitatietekort is. Mevr. Lebeau zag de toekomst somber in, als de volksdansers zelf hun zaalhuur moeten betalen. Ze miste subsidie voor zwemmen en voor bejaardengym, wat na af trek van de deelnemersbijdragen volledig door het Groene Kruis wordt betaald. Ten aanzien van het zwemmen in het overdekte bad te Bergen op Zoom, zou de bepaling 'gevestigd in de ge meente Tholen' een belemmering kunnen zijn. "De vijftig deelne mers betalen alle kosten zelf. ver voer en entree. Zou er geen subsi die in de vervoerskosten mogelijk zijn?", vroeg mevr.Lebeau. Het was haar niet duidelijk, waarom Philadelphia (oudervere niging gehandicapten) zoveel subsidie krijgt in vergelijking met de AN1B en de Zonnebloem: res pectievelijk 3000, 757 en 675 gul den. Wethouder Versluijs beschouwde de inbreng van mevr.Lebeau als een bezwaarschrift zoals het rap port van de voetbalfederatie. Hij meende, dat er via de vaste basis bedragen wat meer subsidie gege ven zou kunnen worden, als de bejaardensozen in de problemen zouden komen. ■T I I I Raadslid Moerland somde in de welzijnsraad een aantal vere nigingen op die met de nieuwe accommodatie- en subsidieta- i i rieven een financiële aderlating moeten doen. I De speeltuinvereniging Vrij en Blij in St.Annaland moet 730 gulden inleveren: 3000 in plaats van 3730 gulden. "Dit is voor de i i jeugd", zo benadrukte Moerland gezien de prioriteit die het jeugdwerk in,het Thoolse welzijnsplan heeft gekregen. De vier muziekverenigingen leveren samen 3000 gulden in, vier zangverenigingen 1300 gulden. Toneelvereniging St.Joseph gaat van 1800 naar 650 gulden, volksdansvereniging Dodi Dodi van 2685 naar 750, terwijl Evanica bijna gelijk blijft. Het PvdA- raadslid was benieuwd naar de oorzaak: de één levert tweederde i in, de ander blijft gelijk. i De vier EHBO-verenigingen krijgen drie keer zoveel: 3000 in plaats van 985 gulden. "Niet dat dit voor mij een bezwaar is, want ze doen uitermate goed werk, maar waarom is het exploi- i tatietekort niet bekend? i Philadelphia(oudervereniging gehandicapten in Scherpenisse), i die o.a. de zwaksten in onze samenleving aan de uitermate i belangrijke ontspanning helpt, levert 1000 van de 4000 gulden in. Het werk gebeurt allemaal door vrijwilligers, Is daar wel i goed naar gekeken?", aldus Moerland. Hij vroeg zich ook af, waarom voor Uit op Tholen een uitzon- i dering was gemaakt. Zonder omschrijving wordt het gehele ex- i ploitatietekort gedekt. Wethouder J.Versluijs noemde 't onmogelijk om in details te i treden. "Als de welzijnsraad de uitgangspunten accepteert, ko- t J men de verenigingen later aan de orde met eventuele bezwaar- schriften." I De Thoolse voetbalfederatie becijferde, dat Vosmeer met de nieuwe accommodatie- en subsidietarieven 5950 gulden zou i moeten inleveren, Smerdiek 5350, WHS 4750, Tholense Boys i 1550 en SPS 900 gulden. Daarentegen zou Stavenisse er 850 i gulden op vooruit gaan. J wenhuijzen(voetbal), C.van den subsidies zijn zo overzichtelijk Berge(tennis), J.M.de Kerf(Wel- mogelijk gemaakt. Taak van de zijnsorgaan), G.J.den Her- welzijnsraad is nu, een beleidsad- tog(jeugdwerk), mevr. E.E.J.van vies geven en de hoofdlijnen vast- Maanen-Michielsen(peuterspeel- stellen", zei Versluijs. zalen) en A.Hommel(muziekve- De VVD was gelukkig met de in- renigingen). Aan de andere kant voering van jeugdsubsidies. "Ook i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9