Film Sociaal- cultureel werk najaar/ winter '83-'84 Eerste plaat van het Smalstads Mannenkoor Conferentie volwassenen educatie collectie O, MOEDER, MIJN HAAR! Onderwijs Milieuhygiëne Emancipatie- subsidies '84 barnes <%èren QLuSflappe/*- 12.50 20.00 20.00 10.00 T A T I Donderdag 22 september 1983 (OM MISSIES Nachtegalen vlogen donderdag 15 september door de trouwzaal van het Smerdiekse gemeentehuis tijdens de presentatie van de eerste elpee van het Smalstads Mannenkoor. Na een viertal liederen zette voorzitter A.P.M. van Gurp uiteen dat de grammofoonplaat eigenlijk tot stand was gekomen op aandringen van de donateurs, maar ook wel doordat men op concoursen gecon fronteerd werd met andere koren die al een plaat hadden gemaakt. Hoog niveau Gedeputeerde staten hebben provinciale staten het ont- werp-verpleeghuisplan voor Zeeland ter vaststelling aange- bode-. Het plan is dan het "officiële provincieadvies" aan de minister van WVC, die de uiteindelijke beslissingen neemt over de toekomst van de verpleeghuizen. ^•Trrn^fTl Eperiment Reacties Procedure PAK EVEN UW ZAKBOEKJE KWF/PIT- collectes presenteert haar O D E P R E S OVERDENKING BLIJVEN EN HEENGAAN door Joop Koornstra. ABDIJ Woensdag 28 september, 14.00 uur vergadert de provinciale on derwijsraad. Er zal worden ge sproken over de volwassenene ducatie in Zeeland naar aanlei ding van het verschijnen van de ministeriële nota "hoofdlijnen basiseducatie, hoofdlijnen nieu we wetgeving volwassenenedu catie en hoofdlijnen betaald edu catief verlof" en de "basisnota volwasseneneducatie" van de provincie Zeeland. Andere agen dapunten zijn: begroting 1984 van de raad, vaststelling 2e jaar verslag van de Zeeuwse provin ciale onderwijsraad over het cur susjaar '82-'83 en de statistische documentatie 'onderwijsgege- Jaarlijks geeft de provincie Zee land onder bepaalde voorwaarden subsidie voor emancipatie-activi teiten van provinciale of regionale betekenis. Instellingen, organisaties en groepen kunnen ook voor 1 984 weer een beroep doen op deze subsidiepot. Er kunnen bijdragen worden ge geven voor activiteiten die gericht zijn op het uit de weg ruimen van rolbeperkingen voor vrouwen en voor mannen en op het inhalen van achterstanden. vens Zeeland" over 1982-1983, en het opleiden van werklozen bij de bedrijfsschool van Dow Che mical in Terneuzen. Tenslotte staan er twee notities ter discussie: "onderwijs voor rand- groeperingen" en beschrijving van de actuele situatie van het speciaal onderwijs in Zeeland. De statencommissie voor milieu hygiëne vergadert vrijdag 30 september, 16.00 uur. Op de agenda staan de inzamelingsactie van landbouwbestrijdingsmidde- len en het milieuverslag van de provinciale waterstaat 1983. Beidecommissieszijnopenbaar.De provinciale onderwijsraad verga dert in het statencomplex, Abdij 1 1 in Middelburg, de commissie voor milieuhygiëne vergadert in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42 in Middelburg en heeft spreekrecht voor het publiek. Het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwas seneneducatie organiseert op dinsdag 4 oktober a.s. een confe rentie "Toekomstig beleid vol wasseneneducatie". De bijeen komst wordt gehouden in hotel Britannia in Vlissingen en duurt van 10.00 tot ongeveer 15.30 uur. Minister Doetman van onderwijs en wetenschappen zal de confe rentie bijwonen en een toespraak houden. De activiteiten moeten in 1984 worden georganiseerd. Een voor waarde is ook dat ze "boven plaatselijk" moeten zijn, wat be tekent dat de deelnemers uit min stens vier verschillende gemeen ten moeten komen. Het aanvragen van subsidie ge beurt met speciale formulieren, die volledig ingevuld voor 1 no vember a.s. moeten worden inge diend bij: Provinciaal bestuur van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Voor inlichtingen en het aanvra gen van formulieren kan men te lefonisch terecht bij bureau cul tuur en onderwijs provincie Zee land (adres als boven), nr. (01180) 31424, maandag-, dinsdag- en woensdagochtend. Het opnemen van de plaat verliep niet zonder problemen. Eerst moesten de nummers worden ge selecteerd. zodat de plaat nu ook voor elk wat wils bevat. De opna men in de Ark van de stichting Vrederust werden de eerste keer verstoord door een hevig onweer, zodat men niet verder kon. Het eerste nummer op de plaats is ge titeld 'Le Rossignol' en de heer Van Gurp ging in op de beteke nissen van dit woord. De nachte gaal (zowel in Frans als Neder lands een mannelijk woord) past helemaal bij het koor; winkel dochter' onverkoopbaar artikel) was minder positief, maar hij hoopte dat dat bewaarheid zou worden; 'loper' om alle deuren te openen, welke functie hij graag aan de plaat wilde geven. HEREN KNIPPEN kort haar HEREN SPECIAAL MODEL DAMES COUPE KNIPPEN KINDEREN KNIPPEN tot 10 jaar Geopend van 08 30-18.00 uur, zaterdags (ot 1 7 00 uur Bouterhemstr. 51 (bij de stoplichten). Bergen op Zoom, tel. 01640-33317 Advertentie l.M. Burgemeester Baerends zette daarna de plaat op en het nummer 'Le Rossignol' weerklonk, waarbij het koor play-back meezong. In zijn dankwoord noemde de heer Van Gurp behalve het gemeente bestuur, Vrederust, de donateurs en de platenmaatschappij ook de heer R. v.d. K lugt die de hoes had ontworpen, nadat hij dat al eerder met het embleem van het Smal stads Mannenkoor had gedaan, de heer J. Hage die als niet-lid bereid was bij enkele nummers als orga nist op te treden, de heer C.J. Poot voor het maken van de foto voor de hoes en fa. Van As te Scherpe- nisse voor het beschikbaar stellen van de apparatuur deze middag. In zijn weerwoord zei de burge meester graag het gemeentehuis beschikbaar te hebben gesteld voor een stukje kunst van eigen inwoners. 'We staan steeds weer perplex van het hoge niveau en hebben er veel waardering voor' aldus de burgemeester. Namens de stichting Vrederust dankte hij voor de bereidheid kerkdiensten te willen opluisteren. Hierna zong het koor 'live' nogmaals 'Le Ros signol' en liet mechanische vogels los op het publiek. Na nog enkele liederen overhandigde gemeente bode C.A. Weyler alle leden een boeket. Daarna nam de burge meester officieel het eerste exem plaar (van de totaal 500 stuks) van de grammofoonplaat in ont vangst. De middag werd besloten met een drankje, aangeboden door het gemeentebestuur. Be langstellenden kunnen de plaat bij de koorleden kopen. Op zaterdag 1 oktober a.s. ver zorgt het Smalstads Mannenkoor een optreden in de Geref. kerk in Anna Jacobapolder. I E U W S Wat is ruimtelijke ordening, hoe noodzakelijk is zij in een dichtbe volkt land als Nederland, wat is de betekenis van Zeeland? Hieraan besteedt de film "Zeeland op maat" op een speelse manier aandacht. Die aandacht is er ook voor knelpunten en goede voor beelden van ruimtelijke ordening, op grote en kleine schaal, door de hele provincie heen. "Zeeland op maat" is gratis ver krijgbaar voor vertoning aan groe pen bij het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31404 (door- kiesnummer). Technische gege vens: kleur; 16 mm; optisch ge luid; 21 minuten. Zeer geschikt voor bijvoorbeeld sociale geogra fie in voortgezet onderwijs. Planning verpleeghuizen Ter discussie staan de nieuwe be leidsintenties van het rijk, die zijn neergelegd in zg. hoofdlijnenno tities over: inhoud en omvang van basiseducatie; wet- eb regelge ving en educatief verlof. De hoofdlijnennotities zullen tij dens de conferentie aan een fo rumdiscussie worden onderwor pen. Behalve de minister hebben in dit forum zitting enkele stafle den van het projectbureau vol wasseneneducatie van het minis terie, de voorzitter van de lande lijke projectgroep Open School, wethouder G.W. Eyssens van Borsele en mr. J.P. Boersma, lid ged. staten Zeeland, die ook voorzitter van het forum is. Informatie over de conferentie wordt verstrekt door Zeeuws steunpunt, Rouaansekaai 43, 4331 HB Middelburg, telefoon 01180-34880. Het verpleeghuisplan bevat onder meer voorstellen voor de grootte van de verschillende verpleeghui zen, nieuwbouw, renovatie en uitbreiding tot het jaar 2000. Ook gaat het plan uitgebreid in op de zorg in de tehuizen zelf. Het valt uiteen in plannen voor de korte en de lange termijn De kor te termijn bestrijkt de periode 1 984 tot en met 1 987De lange termijn gaat tot het jaar 2000. en heeft meer het karakter van een opsomming van wenselijkheden. Concrete activiteiten zijn volgens het verpleeghuisplan: 0 uitbreiding en renovatie De Blaauwe Hoeve 1983-1985 (46 extra bedden); 0 vervanging en uitbreiding Corneliastichting, 1984-1986 (56 extra bedden); bouw tweede verpleeghuis op Walcheren en inkrimping Der Boede na 1987 (60 extra bedden, zie ook elders in deze rubriek); O samenvoeging Maria Terweel en De Werfkampen, 1987- 1989, 0 Renovatie Der Boede (gebouw Ter Poorte); 0 eventuele uitbreiding Ter Schorre, na 1 987. Het verpleeghuisplan is ontwor pen door de provinciale raad voor de volksgezondheid. De eerste versie werd begin dit jaar gepu bliceerd. Het doorliep een proce- f I LJdSigjk Tot 24 oktober a.s. ligt het ont werp- deelprogramma sociaal- cultureel werk 1984 ter inzage. Het stuk kan worden ingezien op het provinciehuis Sint Pieterstraat 42, Middelburg en op de secreta rieën van de Zeeuwse gemeenten. Het is mogelijk tot 24 oktober bezwaren tegen het programma (of onderdelen ervan) in te dienen bijProvinciate staten van Zeeland, Verder vinden gs dat het beleid moet worden gericht op het ver breden van de levensbeschouwe lijke signatuur van de verpleeg- huisbesturen in plaats van het scheppen van speciale tehuizen van buitenkerkelijken, met name humanisten. Zouden er bedden worden toegewezen aan een hu manistisch tehuis dan zou ook zo'n bestuur bereid moeten zijn andere geestelijke en maatschap pelijke stromingen toe te laten in het bestuur van de instelling. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Het deelprogramma vermeldt de voor 1984 gedachte subsidies voor een groot aantal sociaal-cul turele instellingen in Zeeland. In een ieder om commentaar te ge ven en bezwaren in te dienen. In de loop van de gevolgde proce dure is van verschillende kanten gereageerd en commentaar gele verd. Nu de voorlaatste fase is aangebroken laten ook gedepu teerde staten weten hoe zij zich tegenover enkele belangrijke pun ten opstellen. In het oog springende discussie punten waren: de mogelijkheid voor een verpleegtehuis voor buitenkerkelijken; de samenvoe ging van De Werfkampen en Maria Terweel en de bouw van een tweede verpleeghuis op Walche- Gs vinden dat de voorgestelde samenvoeging van De Werfkam pen en Maria Terweel in Goes moet doorgaan. Er ontstaat dan een betere samenhang tussen allerlei voorzieningen. Dat de Werfkampen op korte afstand van het station en bushalte ligt doet niet af aan het feit dat de inrich ting op zichzelf afgelegen ligt. Het gaat - aldus gs - om de totale reis- duur naar het verpleeghuis. Gs verschuiven de realisering van een tweede verpleeghuis op Wal cheren van 1 987 naar 1 988. Al dus valt dit plan buiten de korte termijnplanning en blijft men on der het van rijkswege voorge schreven financiële plafond. Tegenwoordig gaat men ervan uit dat men bejaarden zo min moge lijk van de ene instelling naar de andere moet verplaatsen. Van daar dat er een experiment zal worden gedaan met het scheppen van een klein aantal verpleeg huisbedden binnen een bejaar dentehuis. Het Jacob Roggeveenhuis heeft al zo'n kleine verpleegafdeling. In principe zal het nu startende offi ciële experiment aan dit tehuis worden verbonden. Gs tekenen hier wel bij aan dat de voor het experiment in te stellen begelei dingscommissie de vrijheid krijgt eventueel voor een andere plaats te kiezen. De opvattingen van gs zijn sa mengevat in enkele tekstwijzigin gen, behorende bij het gedrukte verpleeghuisplan. De eindbehan- deling vindt plaats in de staten vergadering van 28 oktober a.s. Vervolgens zal het ter officiële vaststelling worden aangeboden aan de staatssecretaris van WVC. Het verpleeghuisplan omvat de "gezondheidsregio Zeeland". Dat is de hele provincie, behalve Tho- len en Sint Philipsland. totaal gaat het om een uitgaaf van ruim ƒ4,3 miljoen. De categorie opbouwwerk ont vangt aan bijdragen ƒ470.000,— vormings- en ont wikkelingswerk ruim ƒ1,3 mil joen; kunstzinnige vorming 1 miljoen; amateuristische kunst beoefening bijna 230.000,— jeugdwerk 1.06 miljoen; sport 163.000 en emancipatie ƒ55.000,— In een toelichting bij het deelprogramma - dat is opgesteld door de Stuurgroep coördinatie welzijnsplanning zeggen gs o.a. dat aanvankelijk bij het opbouwwerk en het jeugd- en jongerenwerk activiteitenpos- ten waren opgenomen van resp. 1 5.00,en 50.000,— Het college acht dit echter niet haal baar vanwege de korting van 20% die het rijk gaat toepassen. Hierbij merken gs ook op dat ge zien de hoogte van deze korting het niet uitgesloten is dat in 1984 ook het subsidie van yerschillende organisaties moet worden ver laagd. Hierover wordt al met de organisaties gesproken. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 THOLEN do 22 sept zangav.Chr.m.koor 'Rehoboth'. 19.30 u. NH-kerk za 24 sept optr. 'The Nits' Meul- vliet, 20 u. vr 30 sept ledenverg. ta felt. ver.T.V.T. Hof v. Holl. 20 u. do 6 okt. Frans Brüggen, Gast huiskapel, 20 u. SINT MAARTENSDIJK di 27 sept klaverjasver. Smalstad, 20 u. za 8 okt viswed. 14.30-17.30 u. De Noord SINT ANNALAND za 1 okt. dansavond, dorpshuis, 20 u. POORTVLIET do 22 en vr 23 sept Interk.jeugd- werk, Ontm.kerk, 19 u. za 8 okt VVN Verl.Controle, Au- tobedr.De Graaf, 10-16 u. wo 12 okt. bejaardenrei8 Neeltje Jans, 13 u. SCHERPENISSE di 27 sept modeshow pl.vr. Fa.P- leune, H.Huis, 19.30 u. di 27 sept bejaardenreis St.Nik laas, 12 u. za 1 okt VVN Verl.Controle, Au- tobedr.Bolier. 10-16 u. do 6 okt lez. Kol.Bosshardt( Leger des Heils), H.Huis, 19.30 u. OUD VOSSEMEER za 24 sept fin. eil. tenniswed. Tennispark, 12-14.30 u, za 1 okt. Taptoe reg. muziekkorp sen, 19 u. SINT PHILIPSLAND za 1 okt Geref.Kerk A.J.Polder, Smalstads mannenkoor, 20 u. ma 3 okt kringverg. pl.vr. Drui ventros, 14 u. BERGEN OP ZOOM tot 16 okt tentoonst. tek. en schild. Wim Schütz, Etcetera tot 26 sept Sahara en Sahel, ten toonst. Markiezenhof, di-zo 14-17 u. film+ -I- film -H +film-l- ROXY 1: Brandende Liefde - 16 jr dag 20 u. vr 21.15 u. za 19.45 2115 zo 14, 18.15, 18.45 21.15 u. Love For Sale - 18 jr vr za 23.30 u. ROXY 2: Hot Bubblegum In Het Leger - 16 jr dag 20 u. vr 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Merry Christmas Mr. Lawrence - 16 jr dag 20 u. vr 19 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Flash Dan ce - a.l. dag 20 u, vr 19 21.30 u. za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. La Passante Du Sans Souci - Filmliga ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 3: Gandhi - a.l. dag 19.30 u. zo 14 19.30 u. Voor het Koningin Wilhelmina- fonds (kankerbestrijding) werd in Stavenisse 2069,85 ingezameld, in Poortvliet 1882,60, in Oud- Vossemeer 2515,95 (vorig jaar 2684,90) en in Scherpenisse 1760.25. Dat laatste bedrag was vorige week per abuis voor Oud- Vossemeer aangegeven, maar het was de opbrengst van Scherpenis se. Alleen St. Maartensdijk ont breekt nu nog. Voor de PlT-col- lecte (Protestants Interkerkelijke thuisfront ten bate van militaire tehuizen) kwam in St. Maartens dijk 330 gulden binnen. Alle ge vers en collectanten voor K.W.F. en P.I.T. hartelijk dank. (ADVERTENTIE)' Raadhuisstraat 94, Roosendaal, St.-Josephstraat 24, Bergen op Zoom. In twee wervelende shows met diverse verrassingen en prijzen op dinsdag 27 september a.s. Modematinee: aanvang 14.00 uur Modesoiree: aanvang 20.15 uur In Hotel Oe Draak, Grote Markt 37, Bergen op Zoom. Met medewerking van Kinderkleding Monaml, Zuivelstraat; Bont farm Huysman, Gastelseweg 216, Roosendaal; Bijou - Lederwaren, St.-Josephstraat 23, Bergen op Zoom. Kaarten ƒ10,- (inclusief 2 consumpties). Verkrijgbaar bij boven genoemde zaken en Boetiek An, St.-Josephstr. 24, Bergen en Raadhuisstraat 94, Roosendaal. En Hij stelde er twaalf, opdat zij met Hem zouden zijn en opdat Hij hen zou uitzenden. Marcus 3:14 De taak van de apostelen is zo uniek geweest, dat hun werk als zodanig in de kerk onherhaalbaar is. De kerk is immers gebouwd op - het fundament van de profeten en van de apostelen. Christus heeft hén»gesteld en bestemd tot apos telen. Vrijmacht openbaart zich daarin. Volvoering van Gods raad tot verlossing. In het aanstellen van apostelen poneert Christus Zijn kerk. Hun taak zal het zijn, om uit te gaan met de boodschap van het evangelie en om de vol macht van dat evangelie in de kracht van de Heilige Geest om te zetten in daden van genezing en heil. Die taak zullen zij slechts kunnen volbrengen wanneer zij mét Jezus zijn. Geen missie zon der dit blijven dus, geen uitge zonden worden in de wereld, zonder dit permanent oponthoud bij Christus. Zó hebben zij, de apostelen, hun geheel enige taak kunnen volbrengen. Haar laat men niet denken dat het apostolaat in deze methode uniek is. Blijft het niet veeleer het ge heim van alle christelijke arbeid, van alle uitgaan in de wereld en afgaan op de concrete nood van mensen die zonder het evangelie leven in de macht van het onge loof. dat men alleen dan pas goed kan uitgaaan in de wereld, wan neer men in dat uitgaan zich niet distantieert van Christus zelf? Anders wordt het uitgaan in de wereld tevens een opgaan in de wereld en een verloren gaan met de wereld. Heengaan, mét een opdracht... wij kunnen het slechts, wanneer wij bij Christus blijven. Wanneer wij mét Hem zijn. Wanneer wij onze kracht putten uit Zijn gemeen schap. En dan geldt dat iedere dag. Wanneer wij uitgaan om ons werk te doen, zal het geheim van onze kracht gevonden moeten worden in de gemeenschap met Christus. Worden misschien daarom zo weinig boze geesten uitgeworpen, zo weinig de helen de krachten van het evangelie openbaar, omdat wij ons ook van dit geheim verwijderd hebben? Of hebben wij het misschien nog nimmer goed verstaan, dit zijn met Jezus? Het vindt zijn grond in het wonder, dat Christus ons daartoe stelt en verkiest. Uit: "Bevjijdingsnieuws", Amsterdam. 1972, p. 182. Niske tot de werkelijkheid terug, van Jakob. 'In Muntendam" was het antwoord Toen schudde hij bruidegom Frans de hand. De linker. De rechterhand lag stil, machteloos in zijn schoot. "Frans kan niet praten, al een jaar niet meer. verklaarde Niske, maar hij kent je nog wel, hè Frans. Dit is Jakob, je kent hem nog wel hè? Frans knikte. Ja, Jakob riep een aantal minder prettige herinneringen op uit zijn verkeringstijd die hij niet had kunnen vergeten. Alles behalve een lieverdje was het geweest, zeker niet voor zijn vrouw. Maar alla, het leven had hem misschien veranderd. Nu herkende Niske ook haar schoonzuster. "Dag Zwaantje!" "Welgefeli- citeerd hoor". Schuchter legde deze een boeket voor hen op de witte tafel neer. "Dank je". Opmerkzaam keek Niske haar aan. Och, wat was die veranderd. Hoelang was het geleden dat ze elkaar gezien hadden? Het laatst op haar vaders begrafenis, dertig jaar geleden. Was dit de zelfde vrouw die haar destijds, toen ze verkering met haar broer had. zo uit de hoogte behandeld had? Van haar hoogmoed was blijkbaar niet veel over. Gelouterd door een huwelijk met Jakob, dacht ze in een flits. "Kom gezellig bij ons zitten, waar wonen jullie tegenwoordig?" kwam Er schoot een zuster op de tafel af om ruimte voor hen te maken in de familiekring. "Wilt u iets drinken?" "Geef mij maar een borrel en mijn vrouw een glaasje advocaat, "besliste Jakob voor zijn vrouw. Zwaantje knikte schuchter toen de zuster haar vragend aankeek. Ze voelde zich niet op haar gemak tussen zoveel mensen, ze had helemaal geen zin gehad om hierhèen te gaan, maar als Jakob dat wilde, gehoorzaamde ze. Dertig jaar hadden ze elkaar al niet meer gezien terwijl ze vijftien kilometer van elkaar woonden. Vóór die tijd was het ook al geen koek en ei geweest met broer en zus, nou moest dat dan zo nodig? "Vertel eens" wendde Jakob zich tot Niske, "hebben jullie het hier naar je zin? Hoe lang zitten jullie al in "Rustoord"?" Niske was even afgeleid ge weest door iemand die haar de hand kwam drukken. "O, eh, sinds twee jaar. Toen kreeg Frans een attaque en raadde de dokter ons dit aan. Ik heb er nog geen moment spijt van gehad, jij ook niet hè?" Ze boog zich naar haar man, die overtuigd met het hoofd schudde. Er is hier van alles. Een winkel, een kapsalon, en een gymnastieklokaal. Bij het woord kapsalon keek Zwaantje haar schoonzuster aan. Ze wilde iets aardigs zeggen. "Hoe is het met je haar?" Als gestoken door een wesp keek Niske haar aan. "Best, je moet de groeten hebben". Dat kreng, dacht ze, die verandering is maar schijn, ze is nog precies hetzelfde als vroeger. Toen probeerde ze haar ook al te vernederen. Ze hoopte zeker dat iemand van de bewoners zou horen dat er iets met haar haar aan de hand was. Nou die lol gunde/ze Zwaantje niet. Ze ging met haar broer praten en deed of haar schoonzuster lucht was. Zwaantje kroop meteen weer in haar schulp. Ai. dacht ze, dat valt verkeerd, ik zal maar niks meer zeggen. Een uurtje later was de receptie afgelopen. De zaal liep langzaam leeg, meisjes liepen af en aan om de glazen en asbakken naar de keuken te brengen. Er werd met tafels geschoven, vanavond moest de zaal weer aan de kant zijn. "Kom we gaan maar weer eens op huis aan. we hebben afgesproken bij de kinderen te gaan eten," vertelde Jakob. "Dat is altijd erg gezellig, we hebben maar een beste schoondochter gekregen-, wat jij vrouw?" Zwaantje knikte, er kwam even wat glans in haar ogen. "Ja, onze Gilbert heeft het maar best getroffen met Froukje". Snel stond ze op en hield zich bijtijds in. Blij wilde ze opmerken dat ze binnenkort grootouders zouden worden, maar ze besefte ineens dat dit Niske wel weer in het verkeerde keelgat kon schieten, omdat zij kin derloos gebleven was. Met een "tot ziens" namen Jakob en Zwaantje afscheid van het gouden bruidspaar met de gedachte dat er wel geen weerzien zou zijn. Zij hadden in ieder geval geen plannen in die richting. Jakob had het alweer bekeken. Och. na zoveel jaar had hij het wel leuk gevonden om zijn zuster en zwager weer eens te zien, maar met Frans kon je geen woord meer wisselen, hij brabbelde Wel wat en zijn vrouw leek hem wel te verstaan, maar hij had er niets aan. Bovendien had hij wel gemerkt dat Zwaantje door Niske volkomen was genegeerd. Nee, het hoefde van hem niet meer. Ze hadden beste kinderen en kennissen genoeg. Trou wens, hij had Niske nooit gemogen, ze was hem altijd te bijdehand geweest. Vroeger al. "Hè hè, wat een mooie dag, niet? Wat hebt u veel bezoek gehad.'. Was het niet te vermoeiend voor uw man?" Zr. An. de hoofdzuster kwam nog even om het hoekje voor ze naar huis ging. "Ja. we zijn wel moe. hè jongen?" betrok Niske haar man in het gesprek. Maar 't was een prachtige dag. Wat hebben jullie een drukte van ons gehad!" "Och, dat valt wel ee" stelde de zuster gerust,,, dat hebben we hier wel vaker bij de hand. dat hoort er zo bij. Als u het maar prettig vond. dan zijn wij tevreden." Frans stak zijn linkerhand uit. "Hij wil u bedanken" ver klaarde Niske. De zuster begreep het en drukte hem hartelijk de hand. Een traan van dankbaarheid rolde over zijn rimpelige wang. Zr. An veegde hem weg. "Alleen voor dat traantje zou ik alles over hebben", verklaarde ze lachend. "Maar wat hebt u een bloemenzee gekregen!" "Ja zuster, dat wilde ik u vragen, wilt u een paar mooie bloemstukjes voor uzelf en de directrice meenemen? Ook maar een paar bakjes voor de conversatiekamer, dan hebben de anderen er ook wat aan. We kunnen toch niet alles in onze kamer plaatsen". "Dat wil ik heel graag". Zr. An koos een bescheiden bakje voor zich zelf en ook één voor de directrice. "Wat weinig" concludeerde Niske. "Toe. neem die orchidee er nou bij. Jullie hebben zoveel voor ons over gehad. En u hebt alles moeten organiseren". "Mag ik die orchidee dan op het kantoortje van juffrouw Mies zetten? want het hoofd van de huishouding werkt het hardst achter de scher men". "Maar natuurlijk", schrok Niske. En de kok! Of zou die geen bloemen willen? Ja...ik weet niet... zó?n man. "aarzelde ze. "Nou en óf! verzekerde Zr. An. Hij heeft zojuist een nieuwe flat gekre gen en is dol op planten. "Nou. neem dan die plantenbak voor hem

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7