ZEVEN APPARTEMENTEN VULLEN GAT DALEMSESTRAAT Een derde van het huisvuil wordt gratis op Tuttelhoekje gebracht L J Ouders en onderwijs Dieren bescherming BOUMAN POTTER Zondag klok een uur terug Ij's I I Donderdag 22 september 1983-, 39e Jaargang no. 45 j Op zaterdagmorgen is het meestal druk op de gemeentelijke stortplaats het Tut telhoekje onder de zeedijk bij Scherpenisse. Soms komen er wel honderd auto's huisvuil en tuinafval brengen. En dat allemaal gratis, terwijl de gemeente met zaterdagwerk van een medewerker duurder uit is dan de normale ophaaldienst, waarvoor de Tholenaren 1,30 per plastic zak met huisvuil betalen. "Gevoels matig blijft het onbevredigend dat zo'n grote hoeveelheid gratis gestort wordt", zei wethouder P. van Schetsen in de commissie financiën. Toch komt er geen heffing. "Het voor niets storten levert de gemeente voordeel op", constateerde raadslid J. de Bres aan de hand van ambtelijke berekeningen. Agrarisch afval Het gat in de Dalemsestraat tussen de fa. Contant en bakkerij de woningstichting Beter Wonen streeft naar een huur van 325 gulden Toekomst wordt dit jaar nog gevuld met zeven appartementen. De per maand. Aangepaste stijl Boorpalen Subsidie 5.4 ton GEVEL DALEMSESTRAAT GEVEL MINNEPUTTESTRAAT v I-» Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet A0RIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! Glas en papier Tweede inbreker Haestinge bekend Tweede huisarts voor Smerdiek VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentie.?-ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer. In de troonrede op de derde dins dag van september is ook weer niet voorbijgegaan aan de bete kenis van het onderwijs. Integen deel, Koningin Beatrix wees er zelfs met een paar voorbeelden op. dat de rol van het onderwijs in de samenleving eerder toe-, dan afneemt. Eerder benadrukte ze, hoe de in standhouding van onze krachtige rechtstaat voorwaarde is voor het behoud van onze democratie. Het is dan ook een eerste opgave. Duidelijk wees de koningin daar mee in de richting van een toene mende overlast van weinigen aan velen en in dat opzicht kan zelfs een democratie te ver gaan. Dan moet er paal en perk worden ges teld om in rust en vrede te kunnen leven. Terug naar het onderwijs, een bijzondere peiler van de samenle ving. Vorig jaar is overal in ons land veel energie gestoken in de uitvoering van de wet op de me dezeggenschap in het onderwijs. In de meeste scholen is er de voorlopige medezeggenschaps raad, die het reglement moet vaststellen voor de definitieve raad en dat aan de hand van in de wet nauwkeurig vastgestelde re gels. Met name bij het Christelijk Onderwijs riep die wet en haar toepassing aanvankelijk nogal wat vraagtekens op. Anderzijds moest toch ook worden erkend, dat de relatie tussen schoolbestuur, per soneel en ouders hier en d,aar nog best voor verbetering vatbaar is. Nog niet overal, maar toch wel hier en daar is nu een jaar ervaring met dicwet opgedaan. Er valt dus al wat te vergelijken met de vroe gere situatie, waarbij de meeste scholen een oudercommissie had den en de huidige medezeggen schapsraad, waarin ook het per soneel is vertegenwoordigd. De raad heeft ook beslissingsbe voegdheden, want de wettelijke regeling is veel gedetailleerder dan voor de oudercommissies. Een onderzoek op scholen in Amsterdam en Groningen leerde ondertussen, dat die medezeg genschapsraad tot dusver voor geen centje invloed had op een grotere belangstelling van de ou ders voor het onderwijs. Meren deels is er van een echte verkie zing al niets terecht gekomen. De school- of gemeentebesturen wa ren al blij wanneer ze voldoende mensen konden vinden om zich hiervoor beschikbaar te stellen. De samenstelling was dus meer een zaak van besturen dan van ouders. Ook bleek, dat de leden minder uit de eenvoudige milieu's kwamen en dat het aandeel van de i vrouwen nog eerder is af- dan toegenomen. Aangezien het on derwijs aan de kinderen de moe ders evenzeer aangaat als de vaders, is dat geen vooruitgang. De grotere bevoegdheden zou mensen met meer geldingsdrang aantrekken, maar dat klopt dan toch weer niet met de moeite, die de besturen hadden om kandida ten te vinden, of wordt men afge schrikt door de rompslomp van de wet. Daardoor ziet men de school niet meer zitten. Nu blijft het een goed streven om ouders bij de school te betrekken. Waarom daarvoor een zo ingewikkelde structuur nodig is, blijft in een tijd dat wordt gezocht naar minder regelgeving een vraag, waarop geen antwoord valt te geven. Dan is de verenigingsvorm en de ou dercommissie wellicht nog de beste manier om zich bij de school betrokken te weten. Immers, ook bij het personeel blijkt de animo om zitting te nemen in de mede zeggenschapsraden miniem. Houdt een medezeggenschaps raad wel voldoende rekening met de plaats die en personeel en ou ders toch wel ieder voor zich in nemen? Zou het helemaal niet lukken met een medezeggen schapsraad. zonder dat er in onze contreien daarvoor nu zo snel moeilijkheden ontstaan, dan is het toch beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. De afdeling Dierenbescherming Bergen op Zoom (waaronder ook Tholen en Sint Philipsland e.o. vallen) heeft sinds mei 1983 een eigen jeugdafdeling die zeer actief is. De volgende nieuwe bijeenkomst voor de jeugdleden (tot 16 jr) is op 28 september in kleuterschool de 'Krabbekes', Billrothstraat 4( bij Ziekenhuis Lievensberg), Bergen op Zoom. Gezamenlijk zal wor den gewerkt aan een project in verband met werelddierendag, daarna volgt een bezoek aan het dierenasiel in Bergen op Zoom. Jeugdleden kunnen zich opgeven bij: Yvonne de Vos, tel 01640- 53867. Voor de algemene infor matie kunt u het secretariaat bel len van de afdeling, 01640- 51798(Schaepntanlaan 14). Een aantal van 5457 personenau to's in 1982 op het Tuttelhoekje is toch niet gering en daarvan komt geen cent binnen. Gezien de ger aamde kosten van de gemeente reiniging in 1984 (ƒ713.400,45) dacht de commissie toch wel aan een zekere heffing. Van die ruim 7 ton is 231.990 gul den verwerkingkosten op het Tuttelhoekje en 481.409 gulden ophaalkosten. Dat laatste bedrag kan weer gesplitst worden in 444.346 gulden voor het ophalen van huis- en grof vuil en 37.036 gulden van bedrijfsafval. Voor twintig huisvuilzakken wordt nu 26 gulden betaald, wat b en w willen verhogen tot 27 gul den (3 Vi Het containertarief blijft 534 gulden. Volgens de rijksnormen moet 90% van de reinigingsdienst kosten dekkend zijn. Het tarief voor be- drijfsvuil moet honderd procent de lasten dekken. Met de tarieven voor het storten op het Tuttelhoekje is dat niet het geval. De dekkingspercentages nu zijn voor een bestelauto 88,5 (vol gend jaar 82.2), aanhangwagen achter bestelwagen of achter per sonenauto 111.3 114.5), banden wagen 47.2 (48.4) en vrachtauto 70.8 (72.8). Voor de meeste categoriën is een inhaaltarief nog steeds op z'n plaats, vinden b en w. Voor de bestelauto 9.09%: 12 in plaats van 11 gulden. De aanhangwagen kan 11 gulden blijven, zoals ook het dekkingspercentage aangeeft. Voor de bandenwagen is de afge lopen twee jaar ingestemd met een verhoging van 25%: van 16 naar 20 en van 20 naar 25 gulden. De minister gaf vorig jaar echter geen toestemming voor de sprong van 16 naar 25. Daarom willen b en w weer een verhoging met 25% aanvragen voor de bandenwa gens. wat neerkomt op 31.25. Voor vrachtauto's is een 10% stij ging nodig: 42 in plaats van 38 gulden. Over heel 1982 is een overzicht gemaakt van de aangevoerde af valstoffen op het Tuttelhoekje. Gemeentelijk afval vormt 4273 m3 of 10% van het totaal, huis- en grofvuil 12.931 m3. of 30% en be drijfsafval 25.687 m3 of 60%. De verwerkingskosten zijn 5.36 per m3. Met bandenwagens worden grote hoeveelheden agrarisch afval aangevoerd, waarbij het dek kingspercentage slechts 32% is. Ook met vrachtauto's worden grote hoeveelheden afval aange voerd die onvoldoende betaald worden gezien de kosten. Voor recreatieafval is het dekkingsper centage 94%. De gemiddelde vracht is daarbij 7 m3 en bij agra risch afval 11.8 m3. Een kostendekkend tarief zou De beheerder van de Thoolse vuilnisstortplaats het Tuttelhoekje bij Scherpenisse, dhr. A. Deurloo, heeft met name zaterdagmorgen nogal wat bezoek. Soms wel honderd personenauto's brengen dan gratis afval waarmee ze f 1,30 per plastic huisvuilzak uitsparen. De vuilverdichter moet ook voor het gratis afval rijden, maar het gemeentebestuur heeft het ei van Columbus nog niet gevonden om ook de personenauto 's te laten betalen. De huidige gang van zaken bevredigde de commissie financiën in elk geval niet. mogelijk zijn met een heffing per m3 zoals op Schouwen-Duiveland gebeurt of verhoging van de bes taande tarieven. Van het invoeren van een tarief van 2,25 voor personenauto's verwachten b en w vervuiling. "In de praktijk van het ophalen blijkt. dat«het steeds meer voorkomt dat er grofvuil wordt aangeboden zonder dat er plastic zakken met huisvuil buiten staan. Dit gecom- Het ministerie van volkshuisves ting heeft deze week de premies beschikbaar gesteld, evenals voor zestien huizen aan de ds.de Bres straat in St.Maartensdijk. Beide projecten worden in opdracht van Beter Wonen uitgevoerd door bouwbedrijf Uijtdewilligen uit Oud-Vossemeer. Het gat in de Dalemsestraat ont stond in 1976/77 bij de afbraak van groentewinkel Nelisse. De grond kwam in 1979 in bezig van de Thoolse architect J.Boelhou- wers, die er een winkel/woonhuis wilde terugbouwen. De economi sche omstandigheden waren ech ter van dien aard, dat deze opzet niet haalbaar bleek. Boelhouwers slaagde erin om Be ter Wonen voor het gat te interes seren en door zeven appartemen ten te maken, konden de lasten worden gedrukt. Voor de Thoolse architect is dit de eerste opdracht van Beter Wonen. Hij vindt het bijzonder plezierig, deze gevoeli ge plaats in het hart van het stadje te mogen vullen. Het geheel komt dan ook in aangepaste 18e eeuwse stijl met een roedeverdeling(klei ne ruiten) in de ramen, gootlijsten en een aparte dakvorm. Elk appartement heeft een grote woonkamer, pantrykeuken. bad kamer. tweepersoons slaapkamer, eigen c.v. en een aparte berging op de begane grond. Het gat in de Dalemsestraat, gezien vanaf de Minneputtestraat, dat spoedig gevuld zal worden met zeven apartementen van de woningstichting Beter Wonen. Aan de Dalemsestraat komen er drie bouwlagen en aan de Minne puttestraat vier. Gezien het ge wicht is heien onvermijdelijk, maar dat kan weer niet gezien de naastgelegen winkels en wonin gen. Daarom is een uniek systeem gekozen: boorpalen van 24 meter lang en een doorsnee van 40 cm. Een dragline haalt met een soort kurketrekker de grond uit het gat, dat vervolgens met beton wordt volgestort. Dat is wel een kostbare operatie, maar dankzij extra rijksbijdragen en de gemeente lijke subsidie karakteristieke ge bouwen is deze woningwetbouw met de gebruikelijke, scherpe curveprijzen toch mogelijk ge worden. Tussen de nieuwbouw en de fa.Contant komt er een pad, waarmee het aan de Minneputte straat gelegen trappenhuis kan worden bereikt. Naast de goedkeuring voor dit woningbouwproject waarmee op zeer korte termijn wordt begon nen - kreeg het gemeentebestuur nog een mooi bericht van het mi nisterie van volkshuisvesting: voor het bestemmingsplan Stads kern is 540.000 gulden subsidie beschikbaar gesteld. Het gaat hier om al voorgefinancierde aanko pen van saneringspanden aan de Markt. Dalemsestraat en de Kaay. Zo gaat het er volgend jaar uitzien in de Dalemsestraat en de Minneputtestraat. De Thoolse architect J. Boelhouwers tekende voor het ontwerp, dat zijn eerste opdracht is van Beter Wonen. 1yVOlM ING IN RICHTING Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. bineerd met het grote aantal per sonenauto's waarmee afval aan gevoerd wordt, wijst erop. dat de goedkoopste manier van afval verwijdering gezorgd wordt, zelfs zonder ervoor te betalen", aldus b en w. Op grond van de afvalstoffenwet is het mogelijk een belasting te heffen voor het betalen van de gemeentereiniging, maar b en w willen toch het bestaande systeem handhaven: de kosten zijn in de prijs van de plastic zak verwerkt. De vervuiler betaalt: hoe meer afval, des te meer plastic zakken. Raadslid de Bres zei in de com missie financiën, dat de PvdA al eens over wijziging van het sys teem gesproken had. Een positief punt vond hij. dat clandestien storten volgens het waterschap niet toeneemt en de glasbak en oud papier inzameling bevorderd wordt. De inwoners willen zo weinig mogelijk met de plastic zak meegeven. "Een goed systeem", zei SGP- raadslid K A. Heijboer. "leder betaalt wat er aan afval verwerkt wordt. De burgers kennen zo een stukje verantwoordelijkheid". "Niet afstappen van dit systeem", zei ook raadslid W.L. Bijl (CDA), "je hoort heel weinig klachten". J.L. van Gorsel (VVD) noemde het profijtbeginsel een rechtvaar dige heffing. Een kiloprijs zou volgens hem nog eerlijker zijn, want tussen kubieke meter lood (of een wasmachine) en een ku bieke meter veren (uienafval) is een groot verschil. Dan zou er een weegbrug op het Tuttelhoekje moeten komen. Wethouder van Vervolg pag. 11 De diefstal in Haestinge te St. Maartensdijk is nu volledig opge lost met de aanhouding van de tweede inbreker. Hij bleek heel wat op zijn kerfstok te hebben. In de E.B. van 11 augustus werd gemeld, dat de politie een inbraak in Haestinge snel had opgelost, nadat het kenteken van een in de omgeving geparkeerde auto was genoteerd. De gestolen sigaretten werden bij een inwoner van Berg en op Zoom teruggevonden, ter wijl een cassetterecorder en een rekenmachine uit een vijver wer den opgevist. De tweede inbreker was toen voortvluchtig en nadat in België was gezocht, liep hij vrijdag in Bergen op Zoom tegen de lamp. De man werd op het Thoolse po litiebureau verhoord, waar hij de Haestinge-inbraak bekende. Na zijn vrijlating was de bergenaar nog maar nauwelijks buiten de deur of hij werd opnieuw ingere kend. Dit keer op verzoek van de politie in Drente. Een verhoor in Zwolle wees uit. dat hij nog heel wat inbraken in diverse plaatsen gepleegd had. De man zit nu nog in arrest. Ouders en onderwijs Welzijnsraad toch voor nieu we tarieven en subsidies Welke verenigingen leveren er Spijtig baravontuur voor kan tongerecht Tweede huisarts in St. Maar tensdijk Waterschap wil voortaan per 8 jaar delven Eerste plaat Smalstads Man nenkoor Een derde van het huisvuil gratis op Tuttelhoekje Thoolse rioolrechten O.G.B. 1% omhoog Bejaardensozen failliet bij be taling zaalhuur? Nieuw post-sorteercentrum in Roosendaal Twee extreme seizoenen in een jaar De Doré's staan nog op een gulden Vijftig mille voor aanspreken gemeentegarantie woning bouwleningen De vesting St. Maartensdijk WHS hield. Arnemuiden in bedwang KARAKTER IS EEN ZAAK VAN PERSOONLIJKHEID, NIET VAN TALENT Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's. Na een week regen merkte ieder een al dat de zomertijd voorbij was en zondag komt dat ook op de klok tot uitdrukking. Voor het slapen gaan. kan men zaterdag avond de klok een uur terug zet ten om zondagmorgen weer bij de tijd te zijn. Dokter J.M.van der Bel heeft al lange tijd een bijzonder drukke praktijk: St.Maartensdijk met 3374 inwoners en een deel van Scherpenisse, waar 1388 mensen wonen. In de zomer komen daar de campinggasten van Gorishoek en de Muye nog bij. Voor één arts is dat teveel. Vanaf 18 april zijn mevrouw en dokter Janssen al werkzaam in de praktijk van dr.v.d.Bel. Er is mo menteel nog sprake van een ken nismakingsperiode. die op 1 no vember omgezet wordt in een of ficiële maatschap. Een flink aan tal bij dr.v.d.Bel ingeschreven pa tiënten moet zich dan laten over schrijven naar dr.Janssen. Het ziekenfonds eist dat om adminis tratieve redenen. Het huidige pand van dr.v.d.Bel aan de Molendijk is niet geschikt voor het uitoefenen van een praktijk door twee artsen tegelijk. Dr.Janssen en zijn echtgenote openen dan ook een aparte prak tijk-apotheekruimte. "Wij vragen nu uw medewerking om die plannen uit te voeren", stelt dr.v.d.Bel in een brief aan een deel van zijn patiënten, die onder de praktijk van dr.Janssen komen te vallen. De keuze was willekeurig. Wanneer men be zwaren heeft tegen de overschrij ving. kan dat aan dr.v.d.Bel wor den kenbaar gemaakt. Dick Bax Advertentie l.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1