PLAATSELIJK NIEUWS Schapenscheerder geen beroep maar een gave Ikonen, kunstvorm verbonden aan religie PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS ,..r: TAALPRAATJE Donderdag 22 september 1983 EENDRACHTBODE 15 Eerste wedstrijdpunten NOAD 2 2-0 verlies Smerdiek3 NOAD 3 combineert beter: 3-2 Vosmeer 2 gelijk Grote winst voor Vosmeer 3 Grote zege Vosmeer dames SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND Net als je denkt, wat zullen die schapen het warm hebben in hun wollen pak, zie je ze - en wanneer, dat is een beetje afhankelijk van het weer - bloot lopen. Kost het scheren van een schaap twee minuten, om het uren achter elkaar vol te houden valt lang niet mee. Daar komt bij dat een dik schaap zich makkelijker laat scheren dan een dier dat mager en niet goed verzorgd is. Dan is het oppassen geblazen. Overigens zijn scha pen ook heel verschillend. Feestelijk Wasmobiel PECH ONDERWEG Icoon is een Grieks woord, dat beeld betekent. Het is een in de kerk van het Oosten, speciaal van Rusland, een zeer vereerde voorstelling van bijbelse figuren en religieuse voorstellingen. In tegenstelling tot de Wes terse beelden zijn het uitsluitend geschilderde pane len. Die zijn vlak of hebben een rondom verhoogde rand, die als lijst fungeert. Vooral sinds de zestiende en zeventiende eeuw bedekte men ikonen met een gedreven metalen plaat, een 'risa', die alleen de han den en het gelaat vrijliet. Technieken zijn vastgelegd in handboeken. De Russische ikonenkust kent ver schillende scholen. Ikonen-verzamelingen zijn pas ontstaan in ons land met de komst van de Griekse gastarbeiders. Al jaren is de export van Griekse ikonen stopgezet. Anders was het met Russische ikonen en regelmatig vinden iko nen als beeltenissen van de religieuse kunst uit de tsarentijd hun weg naar het Westen. De op hout aan gebrachte heiligen-afbeeldingen waren erg klein, in veel gevallen. Pelgrims namen ze mee in hun bagage. Bladgouw Vervalsing ^oie5j Zwemmen voor ouderen slaat aan DUIVENRUBRIEK EIEREN (1) meter voor de goal alleen voor de keeper. Hij struikelde echter en schoot mis. Pech voor Stavenisse, het bleef 2-3. Een gelijkspel was verdiend geweest. Noad 2 speelde een uitwedstrijd bij DVO 3. Een treffen waar men erg tegen op zag. Door de schor sing van Jan van der Kleijn en de verhuizing van Wim Verhage naar het eerste elftal, moest er door leider Deij een nieuw verde digingscentrum worden gevormd. Hij stelde Tonny v.d. Ree op als laatste verdediger en Leo van Strien als voorstopper. De van de A-junioren overgekomen Jan van der Reest stond links-back, Johan Filius rechts-back. Al in de 2e min. rolde er uit een goede aanval van Noad een cor ner. Uit die corner kon Jan Kot van dichtbij raak schieten, 0-1. Men bleef goed op dreef, maar in de 15e minuut werd om onduide lijke redenen een indirecte vrije schop in het strafschopgebiedje- geven. DVO profiteert ervan, 1-1. Een schitterende aanval van Noad, opgezet door Jan van Dij- ke, leidde tot het tweede doelpunt voor de gasten. Cenny Reijngoudt gaf een prima voorzet, waaruit Van der Ree tegen de lat kopte. De terugspringende bal werd door Jan Kot ingeschoten, 1-2. Het spel van de Fliplanders bleef op peil maar ook DVO zocht tel kens de aanval, zodat er sprake was van een actieve wedstrijd met de betere kansen voor Noad. Zo kopte Jan Kot na een voorzet van Marco van Dijke net naast en ging een schot van Pim Dupont voor langs. Vlak voor rust kreeg Johan Fillius een bal verkeerd op zijn schoen. Piet Wagemaker voork wam echter een doelpunt. Na de rust kwam Arno Dleleman in het veld voor Jan Kot. DVO startte met een offensief, maar Noad toonde gevaarlijk met uit-, vallen. Bij één zo'n aanval gaf de uitblinkende Jan yan Dijke een pass op de deze middag zeer sterk spelende Van der Ree, maar zijn schot belandde op de paal. Een minuut later passte Pim Dupont op Arno Dieleman. die van 20 meter afstand met een keihard schot scoorde. 1-3. DVO probeer de er nog van alles aan te doen en af en toe was de thuisclub niet ver van een doelpunt verwijderd. Noad kon de tegenstander echter van scoren afhouden en behaalde na een uitstekend gespeelde wed strijd, waarin alle spelers een rui me voldoende haalden, zijn eerste wedstrijdpunten. De mannen van Hans de Jonge speelden in Willemstad tegen Kogelvangers 3. De gasten lieten veel kansen liggen. Het gros daarvan werd gemist door Remie Lindhout en Kees Verkerke. Een poeier van Hans de Jonge werd door een Brabantse verdediger nog net van voor de kruising weggehaald. Ruststand 0-0. Na de thee kwam Jan van Loen- hovt in de ploeg voor Henk van Houte. Smerdiek was zaterdag aangevuld met zes spelers van het vierde, dat daardoor niet speelde tegen WC 5. Jan van Loenhout was in de gelegenheid om de ope ningstreffer te scoren, maar miste. Het conditiegebrek ging de Smer- diekenaars parten spelen. In de laatste tien minuten viel het doek voor de gasten. Via een kopbal en een schot bepaalde Seolto de eindstand op 2-0. Zaterdag staat de zware klvs tegen het gepromo veerde WHS 4 op het programma, 'en die moeten we winnen', aldus een vastbesloten leider Hans de Jonge. SPS 4-Smerdiek 5: 5-4 In Poortvliet stonden zaterdag middag SPS 4 en Smerdiek 5 tegenover elkaar. Het eerste kwartier was voor de gasten, die al meteen een aanvallende houding aannamen. Toch stond de thuis club al vrij snel op een 2-0 voor sprong. Die tweede treffer was volgens de Smerdiekenaars een buitenspeldoelpunt. Jaap op den Brouw verkleinde de achterstand, 2-1. SPS liep uit naar 3-1. Nadat Smerdiekenaar Leijsner in het Poortvlietse strafschopgebied was gevloerd, tekende Huib Knuist uit een penalty 3-2 aan. Er was nog van alles mogelijk. Na de thee volgde op een Smer- diekse aanval een Poortvlietse counter, die werd afgerond, 4-2. Tien minuten voor het einde scoorde Leijsner 4-3 uit een voor zet van Kees van den Hoek vanaf de rechtervleugel. De basis voor de Smerdiekse gelijkmaker van Jaap op den Brouw werd even eens door Van den Hoek gelegd. Een rake kopbal betekende 4-4. Cor Boom kopte nog rakelings naast en liet daarmee een govden kans liggen. Vlak voor het einde werd Smerdiek 5 geveld, toen een SPS-schot vanaf de 16 meterlijn in de kruising belandde, 5-4. Noad 3 won zaterdag van SPS 4 met 3-2. De thuisclub wilde zich, na het verlies van de eerste twee competitiewedstrijden, nu toch wel eens van een betere kant laten zien. Dit was tevens de eerste thuiswedstrijd, dus het elftal kwam gemotiveerd het veld op. Noad combineerde goed en creëerde tal van kansen. Het le verde echter nog geen doelpvnt op. Na ongeveer 20 min. kreeg Henrie Wagemaker de bal voor zijn voet en van zo'n 30 meter haalde hij uit. De bal landde prachtig onder de lat en was on houdbaar voor de keeper. Noad stond met 1-0 voor. SPS mocht aftrappen, zette een aanval op en kreeg een hoekschop mee. Door zijn inzet wist keeper Piet Bolier het met een prachtige redding tot hoekschop te verwerken. SPS mocht dus weer een hoekschop nemen. Het leer kwam op de schoen van een SPS-speler die na een goed schot de stand op 1-1 bracht. Chiel Verschoor probeer de de bal nog van de doellijn af te plukken, maar het mocht niet ba ten. SPS stond weer op gelijke hoogte met Noad. De Fliplanders zochten weer het doelgebied van SPS op. Dit leverde vlak voor rust het beoogde resultaat op. Wilco van Herk haalde uit en maakte er 2-1 van. een stand waarmee men de rust inging. Na de thee kwam er bij Noad een wissel in het veld. Adrie Fonteijne ging ervit en neef Rien Fonteijne nam de rechtsbuiten plaats voor zijn rekening. De thuisclub pro beerde de 2-1 voorsprong te ver dedigen, maar desondanks ver slapte het tempo. SPS probeerde hier zijn voordeel uit te halen, maar kon toch niet tot scoren ko men, wat vooral te danken was aan het goede keeperswerk van Piet Bolier. Na een 20 minuten kwam er eindelijk weer wat adem voor N oad. Chiel Verschoor kreeg de bal voor zijn voeten en schoot zuiver en beheerst in de hoek. Een 3-1 voorsprong, die gezien het spel in de 2e helft zeker niet te ver wachten was. Noad probeerde de voorsprong nog wat te vergroten, maar dat pakte anders uit. SPS kwam weer wat dichter bij Noad. De buitenspelval werkte niet he lemaal vlekkeloos, een SPS-aan- valler kwam er doorheen en werkte goed af, 3-2. Noad pro beerde nog en zocht het SPS-doe! weer op. Het bleef echter 3-2. Gezien de kansen voor Noad een juiste uitslag. Vosmeer 2 heeft tegen De Schvtters 2 evenals het stan daardteam in de nieuwe voetbal competitie zijn derde gelijke spel behaald. Het had ditmaal echter een overwinning kunnen zijn wanneer men wat zorgvuldiger met de kansen was omgespron gen. Goals maken lijkt echter vanaf de zijlijn gemakkelijker, dan het in werkelijkheid 'is. Daar kwam nog bij dat de thuisclub iets te lang het in de 20e minuut bij een gevaarlijke aanval over rechts gescoorde doelpunt van Wim Douw vierde en de concentratie geruime tijd zoek was in .de Vos meer-defensie. De Schutters maakten hiervan gretig gebruik en in dezelfde minuut forceerden ze de gelijkmaker. In In het verdere verloop van de wedstrijd had Vosmeer de kracht om De Schutters-verdediging tel kens onder druk te zetten. Men kreeg goede scoringsmogelijkhe- den, die net het doel misten. Aan voerder Sjaak Istha had pech toen hij een kwartier voor tijd buiten bereik van De Schutters-doelman tegen de lat schoot. Het bleef dus bij 1-1 en met 3 punten uit 3 wed strijden mag men toch niet mop peren over het debuut in de twee de klasse. Vosmeer 3 maakte in de uitwed strijd tegen BSC 7 waarschijnlijk wel met het zwakste elftal van de 3e klasse kennis. Het doelpunt- gemiddelde kon hierdoor mooi opgevijzeld worden. Men steven de snel op de 0-8 overwinning af. Veteraan André Hommel nam de helft van de doelpuntenproduktie voor zijn rekening en opende al na enkele minuten spelen de score met zijn eerste treffer. Via 2 doelpunten van Frans Steijns kwam Vosmeer bij de thee al aan een 0-3 voorsprong. In de 2e helft liep het gesmeerd met de Vosmeer-aanval en kon eerst Frans Steijns zijn hattrick volmaken. Hierna kreeg André Hommel het op zijn heupen en met 3 doelpunten op een rij maakte hij binnen een kwartier tijd een hattrick, waarna Peter Vogel het Vosmeer doelpunten- festijn afsloot met een 8e treffer. Ook Vosmeer 4 had een produk- tieve bui bij Dosko 7 in Bergen op Zoom, dat naar een regelmatige 0-5 nederlaag werd gespeeld. Evenals bij het derde elftal was er een speler die vier maal scoorde, namelijk Gerrie Schot, die als het eenmaal goed bij hem loopt, veel goals in huis heeft. In de eerste helft leverde hij een puntgave hattrick af, waardoor men met een veilig gevoel de rust inging. Leen Moerland zorgde in het be ging van de tweede helft voor nog meer zekerheid door het vierde doelpunt voor zijn rekening te nemen. Gerrie Schot zette een kwartier voor tijd zijn aspiraties om topscorer van Vosmeer te worden kracht bij met een vijfde doelpunt. Vosmeer 5 is in de uitwedstrijd tegen Vivoo 4 met 3-2 tegen zijn eerste competitie-nederlaag opge lopen. Het was een verdiende ne derlaag, want de thuisclub had technisch gezien meer in huis dan de Thoolse ploeg, die verrassend met 2 overwinningen de competi tie was begonnen. De thuisclub nam na 15 minuten .spelen een voorsprong, die doorTonnie Kruf met een schot uit de tweede lijn teniet werd gedaan. Kort voor rust nam Vivoo met een 2e doelpunt opnieuw de leiding en toen het in de 2e helft met een derde treffer op 3-1 kwam, leek Vosmeer naar een flinke nederlaag te worden gespeeld. Men herstelde zich ech ter en kwam door een treffer van Sjaak Hommel Jzn. terug in de wedstrijd. Een alles of niets slo- toffensief leverde echter de ge lijkmaker niet op. De Vosmeer dames hebben in de uitwedstrijd tegen Rood Wit in Sint Willibrord slechts een helft nodig gehad om een flinke 0-6 overwinning te bereiken. Met de sterke wind in de rug begon men aan de wedstrijd, waarvoor men betrekkelijk vroeg uit de veren moest, omdat men al om tien uur in het Brabantse wielerdorp aan wezig moest zijn. Helma Goede- gebuure opende na enkele minu ten de Vosmeer score, waarna Marion Capelle liet zien dat het doelpunten maken haar steeds beter afgaat, door achtereenvol gens voor 0-2 en 0-3 te zorgen. Helma Goedegebuure schoot Vosmeer op 0-4 waarna Helma Mosch de vijfde Vosmeer treffer voor haar rekening nam. Zij maakte vervolgens het halve do zijn vol en haar zoveelste hattrick voor de Vosmeer dames. In de 2e helft hoefde het vanzelf sprekend niet meer zo erg voor gastspeelsters die de harde wind als 12e tegenstander hadden en daardoor de aandacht meer op de verdediging moest hovden dan in de eerste helft. Men hield de za ken echter goed gesloten en kon met de ruststand tevens de eind stand begroeten. SINT PHILIPSLAND SINT MAARTENSDIJK OLDER NIE UW VOSSEMEER THOLEN STAVEN'SSéV SCHE 5SE SCHERPFNISSE. SINT PHILIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMFER SINT MAARTENSDIJK NIEUW VOSSEMFER plaats daarvan vermaakte men zich op de bowlingbaan. In het Brabantse Made werd er nog ge geten en gedanst, waarna rond elf uur het thuisfront weer werd be reikt. De ouderen keken terug op een gezellige dag. In het bejaardentehuis gaf het koor V.Z.O.S. uit Sint Annaland donderdag voor een 'volle bak' een geslaagd optreden. Zonder verlichting Een inwoner werd bekeurd, toen hij achter zijn personenauto een onverlichte transportband ver voerde, waar ook een kenteken plaat ontbrak. Een visser ontdek te. dat zijn fuik in de omgeving van de Gemaalweg was verdwe nen. In de omgeving van Goed hart op het Industrieterrein was een aanhangwagen gestolen. Bij nieuwbouw Achter 't Bos bleken vernielingen te zijn gepleegd, wat de politie tot extra toezicht noop te. Viswedstrijd 9e bekerwedstrijd van de H.S.V. "De Oosterscheldevissers" op 17 september met 43 inschrijvingen waarvan er maar 2 een visje heb ben gevangen. Senioren: 1. W.v. Oudenaarde 25 pnt„ daarna bij loting 2. A. Hengstmengel geen punten: 3. C. Raaymaker; 4. Iz. Lindhout Phz.; 5. B. Bogers; 6. A. Dane; 7. J. Hartog Hz.; 8. R. Vermaas; 9. Mej. I.v. Poll; 10. mevr. J. Hage. Junioren: 1. Johan van Hemert 315 pnt.. daarna bij loting 2. Henk Hartog: 3. Rien de Bruin; 4. Jan kees Koopman; 5. Jan Lindhout. Giel v.d. Est wint ook tweede tijdrit Evenals in de voorgaande tijdrit van Tandje Bij bracht Giel v.d. Est de snelste tijd op de juryklok- ken. De bebrilde Fliplander hield zijn belagers ruim achter zich want naaste concurrent André Ver- burgh was 32 seconden langzamer in deze race over 8400 meter. V.d. Est noteerde wel een mee valler want zijn sterke plaatsge noot Johan Potappel kwam niet aan het vertrek in de Oudeland- seweg. Potappel werd in de vorige editie namelijk tweede en had ook nu een goede uitslag kunnen be reiken. De 13 deelnemers hadden in de slotkilometers de sterke tegen wind als voornaamste tegenstan der. Vooral dp de Vierde Dijk en in de Oudelandseweg moest jong en oud een geduchte inspanning leveren en daarom waren de ba den minder snel dan in juni. Opvallende prestaties van het jongerenkwartet André en Jan, Peter Verburgh en Leo Potappel omdat zij in deze zware koers een constante snelheid konden aan houden. Ook de veteranen Leen v.d. Berge en Arjaan den Braber kunnen te rugzien op een prima wedstrijd en hiermee bewijst dit duo wederom veel karakter te bezitten. In clubhuis "Smalstadt" maakten de juryleden Christ Veraart en Adrie Bijl de uitslag bekend. Voor de eerste vijf een standaard en verder bloemenhuldes voor alle medewerkenden. Het startschot voor de laatste maandagrit bracht 13 fietsers in het zadel en dit gezelschap reed een snelle maar winderige rit van 40 km. Wegens het veranderlijke najaarsweer is besloten de dag tocht van zondag te vervangen door een rit van 70 km. waarmee om 9.00 uur wordt begonnen. Op 2 oktober het slotevenement met een precisietijdrit en de finale in de clubtitelstrijd tussen Giel v.d. Est en Henk Kwaak. 1. Giel v.d. Eest 13.39; 2. André Verburgh 14.11; 3. Kees v.d. Berge 14.20; 4. Henk Kwaak 14.37; 5. Witte Andriesse 15.25; 6. Leo Potappel 15.29; 7. Jan. Peter Verburgh 15.32; 8. Ron v.d. Graaf 15.34; 9. Arjaan den Braber 15.50; 10. Theo v.d. Male 16.09; 11Ed dy Denissen 16.12; 12. Leen v.d. Beree 16.27; 13. Bram den Braber 16.37. Burgerlijke stand Geboorten: Lena dv L.C. de Graaf en A.J. van den Hoek. Huwelijken: Pierre F. Eekman 28 jr en Christina M. van der Kraan 25 jr. Clubtitel nog open De twee midweekse toertochten van t.c. "Zeelands Welvaren" trokken een ruime toeloop maar het resultaat was dat de strijd om de clubtitel nog niet is afgesloten. Niet minder dan zes toerders hebben kans om op de eerste plaats te komen en daarom volop spanning tijdens de precisietijdrit van komende zondag die door Dirk Uyl en Wim Bazen wordt uitgezet. Palingwedstrijd Vrijdagavond 16 sept., van 8-11 uur heeft "de Zeebaars" een pa lingwedstrijd georganiseerd. Van de 17 deelnemers wisten er 10 vis boven te halen. 1. C. Zwagemaker 575 p; 2. R Anemaet 430 p; 3. Laban Bijl 250 p; 4. S. Quist 210 p; 5. P. Hage 170 p; 6. A. Munter 130 p; 7. J. de Rijke 75 p; 8. P. Bijl 70 p; 9. M. Bijl 50 p; 10. K. de Graaf 45 p. Surfzeil gestolen Een inwoner van het Belgische Deurne miste zijn surfzeil. dat lag te drogen aan de Gorishoeksedijk. Van de dader is nog geen spoor gevonden. Autobotsing Op de Poortvlietsedijk was er maandag ter hoogte van de Lan- geweg een aanrijding. Een auto mobilist uit Prinsenbeek wilde linksaf de Langeweg inslaan toen de achterop komende bestuurder uit Zwijndrecht daar te laat erg in had en tegen het voertuig van zijn voorganger reed. Er was alleen materiële schade. Burgerlijke stand Huwelijken: Johannis M. Poot 31 jr en Martha M.T. Verbraak 26 r, Cornelis M.Lisseveld 26 jr. en Willemina Gerritsen 27 jr. Mevr. Elenbaas leidt NCVB weer Tijdens de eerste NCVB-bijeen- komst dit seizoen is afscheid ge nomen van presidente Mevr. Qvist-Boer. Wegens verhuizing naar Tholen kon zij slechts één jaar aktief zijn in deze functie. De hartelijkheid bleek niet minder groot, want naast welgemeende lovende woorden ontving mevr. Quist een gedichtenbundel, zodat de herinnering aan dit werk blijft bestaan. Voorts was er een wel kom voor de nieuwe presidente. Mevr. Elenbaas-Tramper, die al eerder de leiding in handen had maar wegens ziekte terugtrad. Mevr. Padt-de Visser, plaatselijk arts, hield een interessante lezing over 'ongelukjes in en om het huis'. Velen krijgen daarmee te 'maken en vooral de huisvrouw is een risicogroep, omdat schoon maak di. kwijls wordt afgedaan met een oud en versleten trapje. Met alle gevolgen vandien voorde betrokkenen en hun familie. Leerzaam was deze avond ook omdat het preventiegedeelte niet ontbrak. Er waren 28 dames bij een in 't Ouwe Raed'uus, waar 15 november de Volgende bijeen komst wordt gehouden met als gast ds Noordhof uit 's- Gravenpolder, die zal spreken over 'schipperswerk'. Op 26 okto ber gaan de dames naar een streek vergadering in Krabbendij- ke. Verkoping De Vrouwenvereniging tryfena houdt dinsdag een verkoping in de kerkzaal van de Gereformeer de Gemeente in de Zuidstraat, 's Middags kan men van drie tot vijf uur terecht, 's avonds van zeven tot negen uur. Ritueel slachten Zaterdag vond er door Marokka nen een rituele slachting plaats, waarvoor drie slagers waren uit genodigd. Onder toezicht van de keurmeester en de politie werden zeventien schapen geslacht. Steigeren Ook als een paard steigert, poogt de ruiter hem snel weer met de vier benen op de grond te krijgen. Een bromfiets steigert echter niet uit zichzelf en daarom werd een jonge inwoner bekeurd, toen hij met zijn tweewieler acrobatische toeren uithaalde. Hij reed alleen op het achterwiel. Op de kruising Bram Groenewegeweg/Enge- laarsdijk verleende een autobes tuurder uit Kesteren vrijdagavond geen voorang aan een tractorbes tuurder. Er was alleen materiële schade. Straf in hoger beroep Blijven rijden en minder gevan genisstraf was het succes voor S.B. in het hoger beroep bij het ge rechtshof in Den Haag. Alleen moet hij nu wel 1000 gulden be talen. Wegens het besturen van een auto na alcoholgebruik was B. door de Middelburgse politierechter tot zes weken gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk veroor deeld, alsmede 1 jaar niet rijden. Het gerechtshof maakte er naast de 1000 gulden boete, vier weken gevangenisstraf van, waarvan twee weken voorwaardelijk en - ook voorwaardelijk - zes maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. De proeftijd is twee jaar. Uitslagen DSVF Donderdag organiseerde DSVF weer schaakwedstrijden voor de onderlinge competitie. De uitslag is alsvolgt: Senioren: K.Reeders- M.Malis 0-1. M.Lupker-P.Reijn goudt 0-1, R.Nijpels-S.v.d. Velde 0-1. Jvnioren: Jeroen Breeman- Bianca Fonteijne 1-0, Monica Fledelerus-Egyne Nijpels remise, Nicolien vd Hoek-Miranda Tim- mers 0-1, Berry Timmers-Marco Fonteijne 0-1, Jac. de Reus-Den- ny Reijngoudt 1-0. Viswedstrijd De Makreel Zaterdag organiseerde hengel sportvereniging De Makreel weer een viswedstrijd, waarin als win- Het is net kerkvolk, heeft een schapenscheerder wel eens ge zegd. Er zit van alles tussen: kalm, beweeglijk, dik, dun en bij de laatste zit je zo tussen de ribben. Dan beschadig je gauw de huid. Daarom mag er door de helpers van een schaapscheerder ook niet worden gepraat tijdens het sche ren. Het is nodig geconcentreerd te werken met je volle aandacht er bij. Bij de meeste boerderijen is de schaapscheerder al langs geko men. Een schaap dat voor het eerst wordt geschoren heeft de dikste wol. De schapenwol wordt o.a. nog verwerkt tot wollen de kens.'Het is belangrijk dat er bij erg warm weer wordt geschoren. Daarvoor moeten de schapen ei genlijk veertien dagen lang zwe ten. Daardoor wordt de wol vet. Als het koud is stolt het vet op de huid van het schaap en is er met de electrische tondeuse geen doorkomen aan. Wie probeert van schaapscheren zijn beroep te maken komt daar meestal van te rug. Beroemde schaapscheerders zeggen dat het een gave is. Een schaap dat zijn wolletje moet uittrekken wordt in één greep ste vig vastgepakt, op zijn of haar zij gedraaid en op zijn of haar achterste gezet, de pootjes., netjes naar voren. Ook dat moet heel vakkundig gebeuren, want als het schaap niet op de goede manier wordt gepakt, vliegt ie het hele hok door. De schapenscheerder begint in de hals te scheren. De wol komt in een brede kraag langs de rug te liggen. Meestal eerst de rechterflank, dan neemt meestal een van de helpers het over vo.or de linkerflank. Ondertussen zit het volgende schaap al weer klaar. Het is opvallend hoe stil zo'n schaap zit. Voor ze goed en wel zijn bekomen van de schrik, hup pelen ze weer rond, maar wel een beetje iel en bloot. In een hete zo mer zoals nu, hebben de scheer ders het zwaar. Ze zitten in een voorovergebogen houding en dat houd je niet zo erg lang achter el kaar vol. In tal van streken wordt er van het schapenscheren een feestelijke gebeurtenis gemaakt. Het is ook een alleraardigst schouwspel om naar te kijken. Vaak is het in stre ken met heideschapen een traditie die 'tot leringhe en de vermaeck van groot en klein' in stand wordt gehouden. Hier en daar gebeurt naar K. vd Berg met 945 punten eindigde. Tweede werd T.Bakker met 700 p. 3. J.P.Kaashoek, 570 p. 4. D.Breeman, 380 p. 5. A.M. den Braber 320 p. 6. P.M. den Braber 300 p. 7. K.Mol 250 p. 8. M. den Engelsman 240 p. 9.M.J. Geuze 210 p. 10. W.H. Lindt 190 p. 11. L.van Moort 25 p. Jeugd: 1. Leon de Jonge 750 p. 2. Wouter Hoek 450 p. 3. G.J. Glas bergen 425 p. 4. Tonny Verwijs 250 p. 5. C. Reijngoudt Lzn. 230 p. 6. Johan van Moört 25 p. De volgende wedstrijd wordt za terdag 8 oktober gehouden in de Van Haaften polder. het volgens traditie nog met oude handscharen of met zogenaamde 'koescharen'. Een tijdje heeft men ook gebruik gemaakt van scharen «iet een vaste en een beweegbare poot. Maar dat was geen doen. De vingertoppen werden dun en de handen van de schapenscheerder zaten onder het bloed. Traditie getrouw krijgen op de Veluwe bijvoorbeeld, de scheerders een brandewijntje aangeboden. Het publiek kan de vachten kopen. Er omheen is het een bedrijvigheid van belang door het uitoefenen van tal van oude ambachten. Het feest wordt meestal besloten met, ook al weer volgens traditie, de scheerdersmaaltijd: stokvis, aard appelen en botersaus. Het toetje bestaat uit rijstebrij met bruine suiker. Behalve op de Veluwe wordt er ook in Drente speciale aandacht aan het scheren besteed, vooral in Exloo. Ook daar van al les er omheen, korven maken, spinnen, weven, speculaasplan ken snijden, poffertjeskraam, volksdans en schietwedstrijden. Op Texel, het eiland waar al hon derdenjaren schapen zijn, worden ook wedstrijden georganiseerd, evenals elders. De Texelaars heb ben een topkwaliteit van het vlees en ze worden ook veel gevraagd als fokdieren. Schapen worden ook gewassen. Zeker als er geval len zijn van schurft. Men onder zoekt ze regelmatig op teken, pa rasieten die op de huid van zoog dieren leven. Op Texel bijvoor beeld gebeurt het wassen in een 'wasmobiel'. De schapenhouders die hun dieren in bad willen doen. krijgen daartoe de kans als de trekker, met de wasmobiel erach ter. langskomt. Het is nodig om de schapen en lammetjes te verlossen van de onrust, jeuk, huiduitslag, veroorzaakt door parasieten. De schapeluisvlieg is een ware plaag. Ze kruipen diep tussen de wol en voeden zich met het bloed van het schaap. Gelukkig is er een goed middel ter bestrijding van de pa rasieten. Wie een schaapscheer- dersfeest wil meemaken zal dat meestal in juni moeten doen. Af hankelijk van het weer, ligt het hoogtepunt meestal in die maand. Een groot aantal automobilisten wil meer weten-over de techniek van de auto om zelf storingen te kunnen opsporen en verhelpen. Meer dan 150.000 mensen volg den daartoe in de afgelopen 20 jaar de Cursus Pech Onderweg van de ANWB. De belangstelling is groeiend. Dat geldt met name voor het aantal vrouwelijke cur sisten, ongeveer 50% van het aan tal cursisten bestaat nl. uit vrou wen. Gedurende vier achtereen volgende weken kan men tijdens lesavonden van ca. 2 uur deel nemen aan dit praktisch auto-on derricht. In BERGEN OP ZOOM worden de cursussen gehouden op ma. 3-10-24 en 31 oktober a.s. in de Streekschool West Brabant, Ringersweg 14, Aanvang 19.30 uur. Een verzamelaar van ikonen. Jan Morsink uit Hengelo, stelt zijn collectie zo nu en dan beschikbaar voor exposities, zoals onlangs in de Beemster bij 'De Joffer'. Een heel bijzonder exemplaar is de ikoon 'moeder Gods met de neer vallende steen'. Er zijn slechts 4 ikonen met deze voorstelling be kend. Eén is er in Parijs en twee in Moskou. Er zijn ikonen voor de feestdagen speciaal met blad goud. Het vervaardigen van een ikoon is aan strenge regels gebon den. Het gaat erom de uit te beel den figuur lijfelijk te laten zien. Het oorspronkelijke type moest door de eeuwen heen gehand haafd blijven.- De voorschriften waren streng. Het type gelaat, de houding van het hoofd, haar, baard, de kleding en vooral ook de kleuren waren onderdelen waar niet van mocht wprden af geweken. Oorspronkelijk werden de ikonen geschilderd door mon niken. Ook veel Byzantijnse kun stenaars hebben ikonen geschil derd. In de loop der eeuwen sier den de ikonen niet alleen de ker ken, maar kregen vooral de klei nere ikonen een ereplaats in de huizen. zondere ikoon is ook de driehan- dige moeder Gods. naar het the ma van delegendarische genezing van de afgehouwen hand van kerkvader Joh. van Damascus, 4 december 727. Wie zich in de geschiedenis van ikonen gaat verdiepen zal veel bijzonders tegenkomen. Wie zich echter een ikoon wil aanschaffen - en ze passen won derwel in elk interieur - zal zelf niet kunnen onderkennen of hij een echte ikoon koopt of een ver valsing. Niet als het gaat om een op hout geplakt plaatje, maar voor het overige is men aangewe zen op de betromwbare hande laar. Een echte ikoon is vaak kromgetrokken, de achterkant is hol. Daar heeft vocht meer in vloed. dan op de beschilderde voorkant. Om dit kromtrekken te verminderen plaatste men wig gen. Europese ikonenschilders ge bruikten eiwitverven, tempera, op goud of zilverblad. Er werden la ter ook wel olieverf ikonen ge maakt. Russische schilders brach ten vernis aan over de afbeelding. Daardoor krijgen die ikonen een bruinige tint. Gave of schone iko nen zijn een zeer hoge uitzonde ring. Vooral in de huisgezinnen maakte een ikoon deel uit van het dagelijkse leven. Men raakte een ikoon aan, kuste het en nam het mee onderweg. Het komt ook re gelmatig voor dat gouden, zilve ren of verzilverde koperen randen zijn verdwenen. Dat is te zien aan de spijkergaatjes. Hetzelfde geldt voor de 'oklad' de beschermings plaat waarin ook de voorstelling weer is uitgespaard. Een heel bij- Stichting Welzijn voor Ouderen Vanwege grote belangstelling voor het zwemmen voor ouderen in overdekt zwembad Gageldonk te Bergen op Zoom, is zowel op woensdagochtend als op vrijdag middag de maximale groeps grootte van het ondiepe bad be reikt. Op deze dagen kunnen al leen nog enkele ouderen deelne men die gebruik kunnen en dur ven maken van het diepe bad. Voor de mensgn die gebruik wil len maken van het ondiepe bad, is een derde halfuur beschikbaar gekomen. Het zwemmen voor ouderen is bestemd voor mensen van 60 jaar en ouder. Het is een gezonde en gezellige vorm van bewegen in het water, een soort watergym- nastiek gecombineerd met allerlei bewegings- en zwemoefeningen. Hebt u nog zin om mee te gaan, dan kunt u zich aanmelden bij de Stichting Welzijn voor Ouderen Tholen, Markt 1, Sint-Maartens dijk, tel. 01666-2955. De tijden van het zwemmen voor ouderen zijn: woensdag 11.00-11.30 uur en vrijdag van 15.30-16.00 uur (aanmeldingen alleen nog voor het diepe bad), dinsdag 15.00-15.30 uur (alleen voor het ondiepe bad). De Zwaluw, St.Maartensdijk, za 10 sept, 40 duiven, om 9-50 v. met harde ZW-wind los vanuit Chateauroux. Ie d. 15.56.56 u. en l.d. 17.40.05 u. D.Bent.Knook 1. 3,1.Kwaak 2. 10, 11, O.V. J.Heijboer 4, 5, 7, 8, 12, 13, A.Z- wagemaker 6, 9. zo 11 sept. 69 duiven, om 8.10 u. met harde ZW-wind los vanuit Compiègne. led. 11.26.53 u. l.d. 12.20.45 u. A.van Gorsel 1.4,6, 8,9, 10. 15, 19.21, 23, O.V. 1.Kwaak 2, 7, 13, A.Zwage- maker 3, 14, D.Bent.Knook 5, 22. J.Heijboer 11, 18. P.Bijl 12. L.vd Berge 16, 20. D.de Wilde 17. St. Ghislain 17-9-1983, Reisduif te Scherpenisse. 190 Duiven los 8.50 uur, z.w. wind, afst. 124 tot 130 km. Ie pr. 10-18-31 1410,60 m, laatste pr. 10-47-35 1086.95 m. L. de K. Koolaatd 1,9; A. Moerland 2, 26, 29, 37,47, 50; C. van Gorsel 3, 16; J. Moerland 4, 5, 15, 20, 21, 25, 28, 3L 36, 39, 43: A. Riedijk 6, 17, 23, 33, 55, 56; A. Gebraad 7, 13,34.38.45.49,52, 53; A. Hage 8. 10,27,30,46; D. Uijl 11 22: P. Potappel 12, 14, 18, 19, 48, 51, 57, 58. 60, 63; W. Moerland 24; K. Lisseveld 32, 40. 54, 62: R. Moerland 35. 61G. van Leeuwen 4142, 44, 59. St. Ghislain 17-9-1983, Trouwe Duif Tholen. 210 Duiven los 8.50 uur z.w. wind afst. 124 km. Ie pr. 10-10-40 1549,20 m, laatste pr. 10-36-12 1176,73 m. L. v.d. Klein (S) 1, 14, 26, 53; W. Theunisse Zn. 2, 7, 8, 28, 29, 33, 47; J. v. Dijke (Kr) 3, 10. 19, 44; L. v.d. Hoofd 4, 20,30,39,46; L. v.d. Klein Jz. 5,9. 12,32,42; J. Noom 6, 17.50,52; J. Hol 11,41,43, 48; L. Soomers 13, 16, 23; G. Laban 15, 45; P. Laban 18, 31. 51: A. Kot 21, 27, 36; J. Baay 22; J. Bogert 24; C. Moeliker 25,49: L. Hage 34. 35.37,38,40. Zonder nadere aanduiding den ken wij bij ei in de eerste plaats aan een kippeëi. We zijn nog altijd niet gewend aan deze spelling en zouden het liefst nog kippenei schrijven. Denkt u maar aan het rijmpje van Hieronymus van Alphen: Jantje zag eens pruimen hangen, O! als eieren zo groot. Eieren spelen van oudsher een belangrijke rol bij het Paasfeest. Nog wel, maar vooral in vroeger dagen werden er massa's eieren met Pasen verslonden. Zeer be kend is het rijmpje: 'één ei is geen ei. twee ei is een half ei, drie ei is een paasei'. Het gebruik met Pa sen eieren te kleuren of te verven is nog steeds bewaard gebleven, evenals in sommige streken het 'eieren truien' (rollen) mei hard gekookte eieren in de weilanden. Een soort van knikkerspel met eieren. 'Een zacht ei' daarentegen is iemand, die erg goedig is. op het onnozele af. 'Een zacht eitje' wordt gebezigd als een schijnbaar lastige zaak door iemand zeer ge makkelijk wordt opgelost. Ook in de sport: de degradatiekandidaat was voor de aanstaande kampioen een zacht eitje- Min of meer dezelfde betekenis als aan een zacht eitje kan men toekennen aan 'het ei van Co lumbus'. Dat is een eenvoudige, maar niet voor de hand liggende oplossing voor een probleem. De zegswijze is ontleend aan het ver haal, dat Columbus het onoplos bare probleem, een ei op de punt te laten staan, erg eenvoudig op loste, door de punt van het ei met een ferme tik op tafel of bord. te kneuzen, waardoor het ei ineens stevig stond. 'Een eitje zonder zout' is een voorbeeld van iets lafs, van een flauwe vertoning. Ook gezegd van een mens. 'Een eitje met zout' daarentegen wordt ge zegd van iets dat geheel in orde is, of van iemand van de bovenste plank. Thans ongewoon is de ver gelijking: 'Op elkaar lijken als een ei op een ei'. Al bij Vader Cats: 'En Siet! Die nu het werck en dan de schoen bekeeck. En vont noyt eenig ey, dat soo een ey geleeck'. De bekende spreekwoordenken ner Tuinman neemt een praatjes maker, iemand die wijs doet, zon der verstand van de zaak te heb ben, danig op de hak in de zegs wijze: 'Kakel gij (de haan) de hennen leggen de eieren'. Verge lijk het prachtige spreekwoord: 'Hij praat als een blinde over het licht!' Om aan te duiden dat iets overvol is, kennen we het woord eivol (ook tjokvol, mudvol). De zaal was eivol. 'Zo vol als een ei'. Vroeger: 'Zo vol als een ei met zuivel', "t Vertrek was als een ei zo vol. En orde en regel zijn op hol' (Van Zeggelen). Een bekend spreekwoord luidt: 'Uit hetzelfde ei gebroed zijn'. Gezegd van per sonen die elkaar niet veel ontlo pen of op elkaar lijken. Vergelijk: 'Uit hetzelfde ei gekropen zijn'. Ook: 'van dezelfde eieren opge leid zijn'. 'Hij is uit een ander ei gebroed' daarentegen, wil zeggen: hij is een geheel ander mens. 'Pas uit het ei-gekropen zijn'. Hou toch stil, je bent pas uit het ei gekropen Je komt pas kijken. 'Op eieren zitten', duidt op gierigheid, op de penning zijn. 'Een ei in het nest hebben' wil zeggen: een appeltje voor de dorst bewaren; iets in re serve houden. 'Altijd ei of jongen hebben' is een verouderde zegs wijze yoor altijd iets in de zin hebben. Er is altijd wat aan de hand. In Vlaanderen kent men voor kiezen of delen het spreek woord 'eieren of jongen'. 'Een ei geven om een hoen (ook schaap of een os) terug te krijgen'. De Fransen zeggen: 'Donner un oeuf, pour avoir un boeuf(een ei ge ven om een os te hebben/krijgen). Ongeveer in de betekenis van een spiering uitgooien om een kabel jauw te vangen. We besluiten dit eerste Taaipraatje over de eieren met twee zeer bekende spreek woorden. 'Eieren voor zijn geld kiezen'. Liever genoegen nemen met een kleiner voordeel of winst, dan blijven haken naar het onbe reikbare. Beter wat dan niks. Een soortgelijke betekenis heeft 'beter een half ei dan een lege dop'. Het is beter met weinig tevreden te zijn, dan de kans te lopen hele maal niets te krijgen. - Volgende maand Eieren II 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 15