OGB 1984 toch 1% meer Lente en zomer twee extreme seizoenen binnen een jaar STE^m EKP Roosendaal in gebruik Reiger voelt zich thuis in de buurt van mensen Waterschap wil per 8 jaar delven en mechanisch onderhoud sloten Huisvuilzak 5 ct. duurder Nieuwe verzamelingen oud speelgoed Ook bij post verdergaande automatisering Rioolrechten en hondenbelasting omhoog Bintje 79 ct, Dorê 1 gulden Donderdag, 22 september 1983 11 B. en W. van Tholen willen de Onroerend Goedbelasting in 1984 met de kleinst mogelijke stijging van 1% verhogen, wat 17.500 gulden meer opbrengt. Een 3 Vi% verhoging van de rioolrechten geeft de gemeente 10.000 gulden meer armslag, een 4% stijging van de hondenbelasting 2000 gulden, een tariefsverho ging van de begraafrechten met 3 Vi% kan ruim 2000 gulden meer opbrengen, evenals de legesheffing. Huiverig Onrechtvaardig Rioolrechten Hondenbelasting Begraafrechten Leges Vijftig mille voor stroppen gemeentegarantie Bar nat Extreem droog BALLET- EN DANSKLEDING De commissaris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien en de waarnemend commissaris van Brabant drs. J.J.F.M. v.d. Heyden zullen op vrijdag 30 september a.s. het nieuwe EKP (expeditieknooppunt) van de PTT in Roosendaal officieel in gebruik stellen. Op zaterdag 1 oktober is er tussen 11.00 en 17.00 uur een open huis voor iedere belangstellende. Het EKP Roosendaal distribueert de post voor het district Middelburg, dat geheel Zeeland en West-Brabant omvat. Het is één van de 12 EKP's die de PTT in Nederland formeert. Al sinds mei is het gebouw in gebruik en de ervaringen tot nu toe zijn goed, aldus directeur Baake. Meer kerstkaarten Nieuwe tractor en maaiapparatuur voor 150.000 gulden Op de morgenavond om 19.30 uur in het Holland Huis te Scherpenisse te houden Algemene Vergadering van het waterschap Tholen zal een voorstel aan de orde komen tot gedeeltelijke omschakeling van chemisch naar mechanisch onderhoud van sloten. Pachtherziening Dijkgraaf Hage Veel vissers zullen het beamen. Zij hebben aan de waterkant, bij hun vaste stek een speciale vriend. Be dachtzaam stapt hij langs de waterkant. Staat dan heel stil, onbeweeglijk in zijn blauwig grijze veren. De rei ger. Het spiegelbeeld tekent zich af als het water rim pelloos is. Ineens een onverhoedse beweging, echter zeer gericht. Een duik naar de prooi. Vaak een visje, die recht voor de snavel wordt gemanoevreerd en zichtbaar door de lange hals naar beneden glijdt. Is de reiger, die in de buurt van de visser staat, niet zo fortuinlijk, dan wacht hij rustig t.ot hij een visje krijgt toegeworpen. Hobby Kolonies Automatisering KAA BEE Geen kind EENDRACHTBODE De Commissie Financiën brengt dinsdagavond advies uit over deze plannen, nadat de gemeenteraad pas de tarieven voor de OG B 1983 heeft vastgesteld in verband met de hertaxaties. Dat leverde al ver schillen op van 10-50%, meer en minder. Raadslid W.L. Bijl wees er toen nog op, dat men de inwo ners niet moest blij maken met een verlaging en straks voor 1984 toch een verhoging aankondigen. Burgemeester Baerends hield in die vergadering van 12 september nog een slag om de arm, maar 5 september hadden b. en w. al tot de 1% OGB-verhoging in 1984 besloten. Voor dit lopende jaar was geen Vervolg van pag. 1 Schetsen gaf van Gorsel gedeelte lijk gelijk, maar een weegbrug zag hij nog niet zitten. De verwer kingskosten van veren kunnen ook hoger zijn dan van een was machine. "We zullen een eerlijker verdeling bekijken", zei de wet houder. Het gratis brengen van afval naar het Tuttelhoekje heeft echter dus danige vormen aangenomen, dat ook voor personenauto's betaald zou moeten worden, zei van Gor sel. Aan de andere kant was hij zeer huiverig voor clandestien storten. Her en der had hij afval gezien en dat neemt niet af. Hoe korter bij de kern. hoe meer rom mel er bij het delven van de sloten gevonden wordt. Het VVD- raadslid had daar wel zorgen over, maar aan de andere kant had hij er geen vrede mee dat het niet helemaal kostendekkend is. "Op het eerste gezicht lijkt het wat onredelijk dat een derde van het huisvuil gratis op het Tuttelhoekje wordt gebracht", zei Van Schet sen. "Er is nog een dag over om de vuilnisauto meer te laten ophalen, maar de baten van de meerdere plastic zakken gaan op aan de meerkosten van de vuilnisauto, 't Brengt dus niet vèel pp. Per ku bieke meter wordt namelijk meer toegelegd op het ophalen dan op de verwerking", zei van Schetsen, die ook toegaf, dat het tarief voor de zakken niet voldoende is. Heijboer vondt niet, dat het zelf wegbrengen van afval bevorderd moest worden, want als men het huisvuil 3 a 4 weken opspaart, is dat niet gunstig' voor het milieu. Bijl meende dat er ook veel grof vuil bij was. Het is niet allemaal huisvuil wat de personenauto's brengen. Van Gofsel bleef moeite houden met de onrechtvaardigheid. "Je moet niet afwijken van het pro fijtbeginsel en met gratis storten gebeurt dat". Wethouder van Schetsen zei zich in dat onbeha gelijk gevoel reuze te kunnen vin den. Ook Heijboer sprak van een on rechtvaardig verschil. Hij wees erop. dat de meerkosten voor het ophalen zouden meevallen wan neer het gratis brengen afgeschaft zou worden. Verdeeld over zeven kernen is de vuilnisauto immers dan overal wat voller. De wethouder merkte op, dat het gratis brengen toch vooral door inwoners van Scherpenisse en St. Maartensdijk gebeurt, die het dichtst bij het Tuttelhoekje wo nen. De Bres zei, dat voor niets storten, de gemeente voordeel oplevert. Het afval dat met personenauto's gebracht wordt, kost maar 12.000 gulden aan verwerking. Met de voorgestelde prijsverho ging van de plastic zak van 1,30 naar 1,35 gingen de Bres, Heij boer en Bijl aeeoord. "Voorheen hadden we met 10% stijging erg veel moeite, maar van vijf cent per zak moeten we geen probleem maken. De rijksnorm voor dek king van .de kosten is wel verlegd tot 90. maar 80% vinden wij vol doende", aldus het PvdA-raads- lid. Van Gorsel wil zijn stem voorbe houden en daar had van Schetsen moeite mee. "Voor het goed functioneren van de commissie had dit toch uitvoerig behandeld kunnen worden", zei de wethou der. "Je moet heel erg terughou dend zijn met een verhoging. Wanneer je de plastic zak te duur maakt, ben ik ontzettend bang dat 't ontdoken wordt", zei het VVD- raadslid. Hij bleef erbij eerst met zijn fractie te willen overleggen. "Wij zijn ook niet enthousiast over de verhoging, maar je moet naar de algemene financiële lijn Kijken", vulde de Bres toen aan. Wethouder van Schetsen vond dat Je reinigings dienst de gemeente wel wat mag kosten, maar de burgers betalen nu maar 75%. ter- .vïjl dat 80% zou moeten zijn. "Als e niet verhoogt, doe je de inhaal- ntanoevre van vier jaar 10% weer te niet", zei de wethouder. tariefsverhoging toegepast omdat aan hertaxatie voor een aantal belastingplichtigen onherroepe lijk verhogingen verbonden zijn. De OGB-opbrengst 1983 is dus, behalve de natuurlijke groei van nieuwbouw, gelijk aan die van 1982. Om de lastendruk voor de burgers zoveel mogelijk te beper ken, willen b. en w. in 1984 met 1% volstaan. De begrotingspositie dwingt nog niet tot een sterkere tariefsverhoging, zegt het college. Het voor 1983 berekende tarief van 8.85 wordt bij goedkeuring door de gemeenteraad 8,94 per 3000 gulden Onroerend Goed in 1984. De rioolrechten willen b. en w. met 3 '/2% verhogen. Het laagste tarief is nu 12 gulden voor mensen die minder dan 75 m3 water per jaar van de WMZ afnemen. In het algemeen vallen bejaarden en al leenstaanden onder dit tarief. De eigenaar van de aansluiting gaat 24,80 in plaats van 24 gulden betalen. De gebruikers bij een waterafname minder dan 75 m3 12,40 (was 12 gulden), 75-150 m3 ƒ24,80 (24), 151-225 m3 37,20 (36), 226-300 m3 ƒ49,60 (48), meer dan 300 m3 per jaar voor elke 100 m3 of gedeelte 12,40 12) en voor onbemeterde percelen 18,60 (18). Gezien de betrekkelijk lage tarie ven voor hondenbelasting is er volgens b. en w. alle aanleiding de jaarlijkse trendmatige verhoging van 3 Vi% voor 1984 toe te passen. Voor de eerste hond moet dan 39 gulden (was 37,50) betaald wor den. tweede hond 66 gulden 63,50), derde hond 93 gulden 89.50), voor elke volgende hond 27 (26) gulden en voor een geregistreerde kennel 92 gulden 88.50). De honden brengen to taal 48.000 gulden in de gemeen tekas en daar komt met aanvaar ding van de 3 Vi% verhoging 2000 gulden bij. "De tarieven in Tholen blijven nog steeds de laagste in vergelijking met de Bevelandse gemeenten voegen b. en w. nog aan hun voorstel toe. De begraafrechten zijn dit jaar extra verhoogd in verband met investeringen aan de aula's, zoals gekoelde opbaarruimten. Voor 1984 willen b. en w. met een 3% stijging volstaan. Het begraafrecht wordt dan 86 gulden (was 83), klokluiden bij begrafenissen ƒ14,50 (14), verzorgen begrafe nissen van gemeentewege ƒ231,50 (ƒ223,50), uitgifte eigen graven 187,50 181,50), uitgifte ruimte voor asbussen 125 120,50), vergunning plaatsen voorwerpen op graven 32 (31), onderhoud voorwerpen op graven per jaar 29 (28). ruimen van gra ven 143 (138), opgraven van as- bussen 108 (104), gebruik aula 83 (80), opbaren in aula en condo- ieancebezoek per dag elk 31 (30) gulden. De afkoop van het onderhoud van graftekens blijft 525 gulden en wanneer de vergunning gelijktij dig wordt geregeld, 550 gulden. Het rendement van de afkoop sommen ligt nog steeds aanzien lijk boven het tarief voor het jaar lijks onderhoud. Nu er bovendien geen eeuwigdurende afkoop van onderhoud meer bestaat, is het volgens b. en w. verantwoord de afkoopsommen te handhaven. Het blijft aantrekkelijk de afkoop te stimuleren daar de jaarlijks aanslagen problemen blijven op leveren met het zoeken van de aansprakelijke mensen. De meeste legestarieven voor ver gunningen, afschriften, e.d. gaan met 3 '/2% omhoog. Fotocopieën blijven gehandhaafd op vijftig cent per bladzijde, zoals ook bij het rijksarchief geldt. Het tarief voor kaarten en tekeningen blijft op het pèil van 1982 omdat dit gezien de huidige lichtdrukkosten aan de hoge kant is. Een abonne ment op de raadsvoorstellen gaat omhoog van 57 naar 59 gulden, maar er komt een nieuw tarief van 25 gulden wanneer deze stukken op het gemeentehuis' afgehaald worden. De porto wordt dan bes paard. Tarieven die een wettelijke basis hebben zoals jachtakten en con- centen zijn niet aangepast. De leges voor bouwwerken tot 80.000 gulden zijn evenmin ver hoogd. Voor duurdere bouwwer ken wordt een geringe verhoging toegepast, die oploopt "tot circa 7% voor de duurste bouwwerken. In de lijn van de ook in voorgaande jaren toegepaste verhogingen wordt daardoor de sterke vermin-' dering steeds meer afgezwakt. De commissie Financiën spreekt er dinsdagavond over. Zie ook Tho- lenderwijs. Het is vrijwel zeker dat de ge meente Tholen dit jaar en in 1984 zal worden aangesproken op grond van garanties voor woning bouwleningen. Wanneer de be woner niet meer aan zijn finan ciële verplichtingen kan voldoen, spreekt de bank de gemeente aan. Van het tekort komt de helft ten laste van het rijk. Hoewel er op betrokkenen een vordering blijft bestaan, moet de gemeente toch een fonds hebben als tot onin baarverklaring dient te worden overgegaan. Als gevolg van vervroegde af schrijvingen en slechts gedeelte lijk op 1983 drukkende kapitaal- slasten. is er 375.000 gulden be schikbaar voor reserveren. Daar van willen b en w 50.000 gulden gebruiken voor het mislopen van gemeentegaranties. Raadslid J. de Bres noemde dat in de commissie financiën 'wel heel j Extremer zou je zeggen kan het in i ons land al niet. Twee extreme seizoenen in een jaar. Daar is in deze eeuw maar één i vergelijk mee mogelijk, al sloeg j dat op de temperatuur en niet op i de neerslag. Dat was het jaar 1947. J De winter 1946 -1947 behoort nog altijd tot de drie allerkoudste van i deze eeuw, de zomer van 1947 staat nog steeds als topper op de i lijst van warmste zomers. Wat za- J gen wij dit jaar? Eerst een record j natte lente en, wat niemand zal i hebben durven vermoeden, j plaatselijk een record droge zo- mer. De natte moesson begon half i maart met als gevolg dat die maand al als te nat uit de uus j kwam. Daar bleef het niet bij. i April gooide ook alle hemelslui- zen open en o.a. in Groningen was het met 127 mm neerslag de natste april sinds 1850. J De landbouw kon rond begin mei i op tal van plaatsen geen stap op het doorweekte land plaatsen. Daarop volgde dan ook nog eens een plaatselijk record natte mei maand met 185 mm te Hoogeveen (normaal ruim 55 mm). Het zag er hier en daar rampzalig uit. Aardappels konden niet wor den gepoot, bieten niet worden gezaaid, de televisie liet eind mei opnamen zien van landbouwers, zowel in Brabant als in Friesland, die met laarzen door blank staan de weide- en akkergebieden lie pen. Gewoon troosteloos. Hoe merkwaardig, de laatste dag van mei brak de zon door en in een groot deel van het land was het de eerste dag, waarop het kwik boven de 20 graden kwam. Toen de zomermaanden: juni was zonnig, vrij warm en droog met slechts 19 mm regen te Ulrum. Juli was zeer warm en droog met slechts 3 mm te Zandvoort en Barneveld. Augustus was op en kele plaatsen nog droger met 3 mm te Zuidhorn. Gevolg was dat de drie zomermaanden die nor- i maal ongeveer 220 mm regen op- leveren, in enkele gebieden bene- i den de 50 mm bleven. Noord-Holland, een klein deel van Zuid-Holland, een deel van Brabant en westelijk Groningen, j plus midden Drenthe behoorden i tot drie droogste gebieden. Had J het voorjaar (maart, april en mei) i op enkele plaatsen ruim 400 mm regen afgeleverd, de drie zomer- j maanden op een enkele plaats i rond 40 mm. Ook merkwaardig dat de meteo- rologische zomer op 31 augustus eindigde met een warme zomerse dag en dat september dadelijk i begon om uit een ander vaatje te j tappen. Zaterdag 4 september in het kustgebied windstoten van kracht 10, Leeuwarden 25 mm re- j gen, Terschelling 26 mm regeni daar ging het weer! Het is wel waarschijnlijk dat dit grote contrast tussen lente en zo- j mer plus de onverwachte Hemel- j vaartdag-storm van 12 mei dit jaar i tot de grootste bijzonderheden J gaan behoren in de atmosfeer. Speelgoed uit grootmoederstijd of eerder, veel, veel eerder, zodat het echt antiek is: het spreekt heel erg tot de verbeelding van jong en oud. In deze snel veranderende tijd is het bijna ongelooflijk te zien waar onze voorouders mee speel den. Onze grootouders, onze ou ders. Voor zover ze tenminste speelgoed hadden. Vaak was vroeger het speelgoed ook al een kostbare zaak en lang niet alle speelgoed was in de eerste plaats voor kinderen bestemd. Dat geldt o.a. voor de prachtige 17e en 18e eeuwse poppenhuizen, waarvan er nog enkele in musea in Am sterdam, Den Haag en o.a. Utrecht bewaard zijn gebleven. Net als het verzamelen van mun ten. schelpen of kruiden was het een kostbare liefhebberij van vol wassenen. Eigenlijk niets nieuws. Ook nu zijn er immers tal van vaders en grootvaders, die (mee)spelen met ingewikkelde treinemplacementen. Al in de Egyptische graven heeft men be weegbaar speelgoed gevonden. Ook poppen met kleren, die voor hen waren genaaid. In Grieken land en Rome was houten speel goed al heel vroeg bekend. Later ook van aardewerk, ivoor of me taal. In dé middeleeuwen waren het de ridderspelen, die waren uitgebeeld en in de 18e eeuw ko men de tinnen soldaatjes voor het eerst op de speelgoedmarkt. Tegen het eind van die eeuw komt ook het eerste automatische speelgoed. Eert heel aparte plaats nemen de mechanische speel goed-muziekinstrumenten in, zin gende nachtegalen, een kabouter speeldoos en tal van andere va riaties. In Deventer is een mu seum helemaal gewijd aan me chanisch speelgoed. Het is alle maal blik: treintjes, auto's vlieg tuigjes en poppen. In het oude koopmanshuis de Drie Haringen zijn twee verdiepingen waar men zijn of haar ogen uitkijkt naar ou de spelletjes, een schooltje, een miniatuur theater, paard en wa gens en noem maar op. Speelgoedpoppen zijn vaak ook prachtig uitgedost in oorspronke lijke klederdrachten van de streek of de provincie. Zo o.a. in Hee renveen. Daar zijn poppen in Friese klederdracht. In Roden, in Drente, heeft de onderwijzer Hil- lebrand Dorenbosch een museum opgericht waar zijn eigen verza meling is te zien. Er zijn ook schenkingen gedaan en er zijn speelgoederen die in bruikleen zijn afgestaan. De poppen en popjes zijn uit de vorige eeuw en ook van deze eeUw. Verder tal van Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M erg minimaal'. Wethouder P. van Schetsen gaf dat toe, want 20 tot 30 procent van dat bedrag gaat al op met een recent geval. Als de gemeente de schade van garanties voor 1983/84 wil betalen, is 50 mille te weinig, zei van Schetsen. Voor onvoorziene uitgaven zit er dit jaar nog 180.000 gulden in de pot. zodat er nog eventuele tegen vallers opgevangen kunnen wor den. Voor de 375.000 gulden waren nog drie bestemmingen: 25 mille computer. 200.000 gulden werk- gelegenheidsfonds en 100.000 gulden openbare werken gezien de zeer grote bedragen die in rio leringen geinvesteerd moeten worden. yoor aanschaf van de computer is al 325.000 gulden gereserveerd, maar dat apparaat kost 25 mille meer, zodat dat bedrag er nog bij moest. De commissie financiën had er geen moeite mee. Wethouder van Schetsen wees er nog op, dat het de eerste keer was, dat voor de begrotingsbehande ling voor 100% zeker direct werd gereserveerd. winkeltjes, pakhuizen, keukentjes, te veel om op te noemen. Er is een treinenafdeling en veel militair speelgoed. Het museum heet Kinderwereld. In Tonden in Gel derland heet het de Toverlan taarn. Daar kan men door een stereoscoop en andere kijkdozen kijken. Er is een grote collectie tollen. Soms, zoals in Arnhem, in het Oude Tolhuis, is een museum ontstaan uit liefhebberij. Twee vriendinnen: de een verzamelde toverlantaarns, de ander poppen. Al gauw nam de verzameling thuis te veel plaats in en toen het Oude Tolhuis geschikt gemaakt kon worden, was dat een goede oplossing. Dat pand, tegenover Bronbeek, is op zichzelf al een. brok historie. Het staat er ruim 100 jaar. Er is een tijd geweest dat de paardentram er stopte. Nu is er veel opgeknapt aan het pandje en er is van alles te zien. De oudste toverlantaarn dateert uit 1850. Er zijn tinnen soldaatjes, die met een handel in beweging gebracht kunhen worden. Het is boeiend te zien hoe men in de loop der jaren van een porceleinen theeserviesje is gekomen tot het Van plastic van tegenwoordig. Verder is er een kinderwagen uit 1890 en eert houten paardje Uit 1910. Er staat De aardappelprijzen blijven on gekend hoog. Wie weet nog dat half september voor een kilo Dorê's 1.04 werd geboden, zoals donderdag op de veiling St.Anna- land. Een boer uit Yerseke was de aanvoerder, want in zijn eigen dorp kreeg hij er maar 70 cent voor. De meer dan 30 cent verschil maakten de vervoerskosten meer dan goed. Slechts weinigen kun nen echter nog van die hoge prij zen profiteren, zoals de aanvoer aangeeft. Met de komende be- waaroogst van Bintjes voor de boeg is een prijs van 79 cent echter moedgevend voor de landbou wers. die gezien de extreme weer somstandigheden in 1983 geen gemakkelijk, maar financieel wel een goed jaar hebben. Veiling St.Annaland dinsdag 20 september(donderdag .15 septem ber - er wordt maar twee keer per week meer geveild): Dorê 1.00(1.04), drielingen -(22) Bintje 73-79(76), afwijkend 62-65(-). drielingen -(14), kriel -(30). Eigenheimer 99-1.05(-), kriel -(10), Gloria 67(-), Pipo 61(-), aanvoer 31(5) ton. De 869 werknemers (waarvan 368 part-time) hebben al gedeeltelijk te maken gekregen met automati sering. De zogenaamde Schift- Opzet-Stempelmachine, die 30.000 poststukken per uur ver werkt, licht de grote of te dikke of anderszins afwijkende stukken uit de poststroom. Deze worden ver der met de hand verwerkt. De rest wordt door de machine rechtop gezet met de postzegel rechts boven en daarna gestempeld. De enveloppen van de girokantoren worden door de machine apart uitgesorteerd. De gestempelde post wordt daarna met de hand volgens de postcode op eindbes temming gesorteerd. De post voor bepaalde gebieden in Nederland wordt gebundeld en belandt via glijgoten in bakwagens. Van daaruit wordt verder gesorteerd over zakkenrekken met aparte eindbestemmingen. De zakken worden in containers geladen. Vijfmaal per dag gaat er uit Roosendaal een posttrein naar Utrecht, waar de zakken voor an dere EKP's worden overgeladen. Zakken uit het land met bestem ming Roosendaal (dwz. het gehele postdistrict Middelburg) worden daar dan in ontvangst genomen en de trein komt terug naar Roosen daal. Pakketpost en grotere pakjes worden afzonderlijk gesorteerd en los in rolcontainers verzonden. Het zal duidelijk zijn dat het EKP een tweeledige functie heeft: enerzijds verzending van post stukken naar andere EKP's en anderzijds het distribueren van binnenkomende post over de voorsorteercentra in West-Bra bant en Zeeland. Voor de plaatsen op Tholen en St. Philipsland is Bergen op Zoom het voorsorteer- centrum. Dit betekent dat alle post die voor plaatsen bestemd is die onder dit voorsorteercentrum vallen (en die apart wordt ingeza meld via het vak 'streekpost' in de zgn. tweelingbrievenbussen), niet verder komt dan Bergen op Zoom en vandaaruit verspreid wordt over de verschillende kantoren. Gemiddeld worden per dag zo'n 200.000 poststukken ontvangen en verzonden in Roosendaal. Uit het jaarverslag over 1982 van het postdistrict Middelburg blijkt dat 127 miljoen stuks post in bestel ling zijn genomen, wat een stijging betekent met 1,4%. Het aantal kerstkaarten steeg met 210.000. De handelingen aan de loketten namen met 1% toe. Er was een sterke toename van het aantal binnenlandse postpakketten en ook de postcheque- en girodienst uitbetalingen aan het loket waren in 1982 frequenter. Het perso-> Er wordt onderscheid gemaakt tussen groot onderhoud (delven) en klein onderhoud (opschonen taluds). In de afgelopen 18 jaar zijn alle waterafvoeren in het wa- terschapsgebied driemaal gedol ven, doch zijn zelden de taluds hersteld of onder het juiste profiel gebracht. Om een goede door stroming te bevorderen en regel matige inzakkingen te voorkomen is het thans gewenst met het her profileren van de taluds te begin nen. Omdat dit extra werk bete kent vraagt het dagelijks bestuur van het waterschap toestemming om met ingang van het delfsei- zoen 1984/85 de werkzaamheden niet meer eens per 6 jaar, doch eens per 8 jaar uit te voeren. Dit betekent dat het gemiddeld aantal te delven waterlopen van 186 wordt teruggebracht naar 140 km per jaar. Urt een oogpunt van natuurbe scherming en omdat het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen steeds meer aan banden wordt gelegd wil het dagelijks bestuur tevens geleidelijk om schakelen naar mechanisch on derhoud. Voorgesteld wordt het seizoen 1983/84 daarmee te be ginnen en dat als proefjaar te zien. Wel betekent dit een noodzake lijke aanpassing van de machine capaciteit. De aan vervanging toe zijnde Ford tractor uit 1964 dient te worden vervangen door een tractor met grotere capaciteit, ter wijl daarnaast de nodige maai apparatuur moet worden aan. ge schaft. De vergadering wordt ge vraagd hiervoor eén bedrag van 150.000.- beschikbaar te stellen. De werkzaamheden in het kader van de dijkversterkingen langs de Oosterschelde hebben wijziging gebracht in een aantal kadastrale percelen. Ten aanzien van de juiste afmetingen doen zich bij verhuring of verpachting moei lijkheden voor en het dagelijks bestuur heeft daarom de betref fende percelen, gelegen tussen de bebouwde kom van Tholen en de inlaag van de zeedijk van de Scherpenissepolder. door het ka daster laten opmeten. Pachters zijn A.M. Geluk, J.C.A. Vissers, B.M. Verbogt, W.H. van Gorsel, M.L. van Ast en J.N. v.d. Slikke uit Tholen, J.P. van Houdt uit Poortvliet, G.J. Nieuwenhuis uit St.Maartensdijk en Maatschap A.C., C.A. en A.'Duijnhouwer uit Scherpenisse.Het dagelijks bes tuur stelt voor over te gaan tot vaststelling van de nieuwe opper vlaktes en aanpassing van de be treffende pachtovereenkomsten. Op 1 januari 1984 zal de huidige dijkgraaf, de heer I.C. Hage uit Oud Vossemeer, periodiek aftre dend zijn. De dijkgraaf wordt na melijk voor de tijd van 6 jaar be noemd door de Kroon. Het is daarom noodzakelijk dat aan Ge deputeerde Staten vóór 1 novem ber een aanbeveling wordt gezon den. Het dagelijks bestuur stelde als voordracht voor deze aanbe veling op: 1I.C. Hage, 2. J.L. van Gorsel. Tenslotte zal in deze vergadering afscheid worden genomen van C.J. Moerland (oud-gezworene) en mr. W. Loof (hoofdingelande). Reigers waren voor 1963 een zwaar vervolgde vogelsoort. Tot 1947 was de reiger helemaal 'vo gelvrij'. Ook in de broedtijd wer den ze afgeschoten. Het gebeurde vroeger vaak dat de jongen dood uit het nest vielen, omdat men er dwars doorheen schoot. Dit was het gevolg van het misverstand dat men dacht dat reigers schade lijk waren. Het waren vooral ja gers. vissers, viskwekers en bosei- genaren die dat dachten. Ook de sierveren waren erg in trek. En. reigers zijn inderdaad voortreffe lijke palingvissers. Zo'n aaltje glijdt in zijn geheel, met de kop naar voren, naar binnen. De strenge winter van 1963 was de aanleiding dat reigers beschermd werden verklaard. Door de stren ge vorst was meer dan de helft doodgegaan. Van de 4600 paren in 1963 waren er nog 2200 in 1964. een zwart gietijzeren fornuis, compleet met pannen, braadslee en gebraad. En dan zijn er de poppen, die een belangrijke plaats innemen naast een stereoscoop uit 1851 en een Engelse graphoscope uit 1851. Speelgoedmusea, er is er stellig wel een in de buurt. Ze zijn zeker de moeite waard. En wie zelf oud speelgoed heeft, wees er maar zuinig op! De laatste jaren hebben de reigers zich veel dichter bij de menselijke behuizing gewaagd. Dat is een grote verandering in het leven spatroon. Het komt ook doordat mensen, en dat was een welva- arts-aspect, de reigers gingen voe ren. Dat is zelfs een hobby ge worden. Wie iedere'dag trouw op eenzelfde plaats komt om reigers te woeden, kan erop rekenen dat de vogels al van ver komen aan vliegen om kilo's kip-, rund- en visafval te verorbereh. De intelli gente reigers profiteren steeds meer van de menselijke bedrij vigheid. Ze durven in siergrachten te komen, ze volgen zandschuiten, die modder opwoeien, hier en daar vliegen ze een abattoir bin nen. Het is duidelijk te merken dat de reiger aardig is ingeburderd. ln verschillende provincies zijn reigerkolonies. Noordholland heeft met de grootste kolonie bij Hem brug. op één na de grootste in Heiloo en op tal van andere plaatsen, zoals in de Beemster, verreweg de grootste dichtheid van broedparen. Bekend is dat reigers soms eeuwen op dezelfde plaats terugkomen. De schade aan de bomen valt over het algemeen mee. Zoeken de reigers de hoogste bomen op, dan is dat nog uit angst voor mensen. In streken waar ze niet worden gestoord, broeden ze ook in de fruitbomen. Dit is het geval bijvoorbeeld in de Beem ster, in de boomgaard met lage vruchtbomen van De Lepelaar. Deze boomgaard is eigendom van staatsbosbeheer en-de toegang is volledig verboden. Het is aan een aktie van de Zaanse vogelwacht te danken dat de oude boomgaard niet is gerooid. Met de aalscholver behoort de blauwe reiger tot de vroegste broedvogels. Vooral stadsreigers broeden rustig door bij 9 tot 12 graden onder nul. Een reigerko lonie. vooral in de lage bomen, is zeer kwetsbaar. Het is een prachtig gezicht, bloesem en jonge reigers bij elkaar. Maar men weet niet wanneer m<?n een nest ver stoort. Vliegt er een reiger pp. dan is het al weer te Iaat. Ook in hoge bomen zijn nadelen. Daar richten voorjaarsstormen vaak schade aan. Afgezien van het jagen op mollen, ratten en muizen, en het makkelijker verschalken van een al of niet toegeworpen visje, valt het reigerleven dicht bij de men sen toch tlog niet mee. neelsbestand steeg in 1982 tot 2265 (waarvan 618 part-time). Volgens directeur J.L. de Wild zal een verdergaande automatisering in het EKP Roosendaal geen ba nenverlies met zich meebrengen. Wel zal er een functieverschuiving plaatsvinden. Op de sorteerafde- ling zal het aantal expediteurs af nemen (door natuurlijk verloop), en ook zal de opleiding voor deze functie worden stopgezet. Het dienstenpakket 'in het district Middelburg werd in 1982 uitge breid met de fax-post (het op af stand copiëren van allerlei stuk ken), reisverzekeringen en het verstrekken van buitenlands geld. Bij meting van de kwaliteit van het postkantoor bleek Middel burg boven het landelijk gemid delde te scoren. Nieuw is de af- haaldienst, waarbij de PTT pakjes die teruggestuurd moeten worden naar een postorderbedrijf, bij de klant ophaalt. De automatische postverwerking, zoals die al in het EKP Amster dam plaatsvindt, is voor Roosen daal gepland in 1988. De directie heeft echter een verzoek gedaan tot vervroeging in verband met een gelijkmatige spreiding van de postaanvoer. Momenteel is het zo, dat bijna van alle post in de avonduren verwerkt moet worden om ze tijdig op de bestemming te krijgen voor bestelling de volgen de dag. Bij automatische postverwerking gaat het om het sorteren. In Roosendaal gebeurt dat nu nog met de hand. maar dan zal dit via de computer gaan gebeuren. En veloppen met een getypte of ge drukte adressering mét postcode worden door de computer auto matisch 'geïndexeerd' (de postco de wordt omgezet in indexstreep jes die sortering mogelijk maken). Alle andere post (voorzien van postcode) wordt door speciaal opgeleide mensen met de hand voorzien van indexstreepjes. Daarna gaat allé post in de com puter, die nu de hele zaak ra zendsnel op bestemming sorteert. De toenemende poststroom kan op die manier toch tijdig verwerkt worden. Momenteel is zo'n 90% van de post voorzien van de post code. In de toekomst zal post die daarvan niet is voorzien later bes teld worden, omdat vóór het in dexeren de code eerst moet wor den opgezocht. Met het nieuwe EKP is het post district Middelburg wederom een fraai gebouw rijker geworden. Zo langzaam aan zijn of worden alle kantoren gemoderniseerd of ver bouwd. Het nieuwe kantoor Tho len laat echter vooralsnog op zich wachten. 'Tholen is een heel moeilijke zaak. Er wordt nog steeds onderhandeld', aldus de chef gebouwen, de heer v.d. Berge. \i 11 soon 11 VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /.iiid-Ooslsingt'l 43 lol. 34368 lih R(.KN ()l*/.OOM u Advertentie I.M.. vervolg van pagina 9 De eerste zaak voor het Thoolse kantongerecht leverde vrijdag middag wat stekeligheden op tus sen mevr.P.K.J. en mr.Van Solin- ge. ln het geding was een parkee- rovertreding op de Kaay. wat met 50 gulden boete afliep. Als ze me teen aan de politie had betaald, was 't bij 35 gulden gebleven. "Om stampij te maken, ben ik de laatste, maar ik kom alleen m'n recht halen. Ik ben geen klein kind. Waarom bent u zo prikkel baar", zei mevr. J.. die het oneens bleef met de uitleg van de kan tonrechter. "Als ik op een beton nen muur stuit en u wilt of kunt het niet begrijpen, kan ik er beter geen tijd meer aan besteden. Er zijn zestig zaken vanmiddag waaronder belangrijker zaken dan deze parkeerovertreding". zei de kantonrechter. Hij noemde het verweer van ntevr.J. 'rondweg onzinnig'. Mr.van Solinge vond het ook 'eer gezeur' dat' bij de politie moest worden nagevraagd of de auto van W.B. uit St.Maartensdijk nu in de Bloentenlaan of de Tulp straat stond. Op 14 maart vorig jaar bleek deel III van het kente ken niet op de voorruit te zitten. B. had dat wel. maar was het verge ten op te plakken. De Alfa Romeo zou achter het huis van de fam.B.. dat aan de Bloentenlaan ligt. ges taan hebben op eert terreintje. dat via de Tulpstraat te bereiken is. De politie zoekt de juiste bena ming op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11