Loftrompet op de Wellevaete Thoolse muziekschool begeleidt 125 cursisten Jubileum twee Thoolse koren "Turfjes met bessensap" en "Hete Bliksem" Collecte K.W.F. Foto's nabestellen Bisamratten Fusie voor behoud van 4 v.o.- scholen Donderdag 15 september 1983 eendrachtbode 9 Burgemeester prijst gemeenschapszin St.Annaland Wm "Er is geen kern in de gemeente, waar de gemeenschapszin zo duidelijk aanwezig is, gestalte krijgt en wordt beleefd als St.Annaland. Daarom zal de Wellevaete zijn functie zeker waar maken, 't Is geen soort statussymbool, maar een gebouw dat in de praktijk zijn diensten bewijst." Burgemeester E.Baerends zei dat vrijdagavond bij de officiële ingebruikneming van het sport- en gemeenschapscentrum aan de Hoenderweg. Hij droeg de sleutel over aan de voorzitter van de beheerscommissie, dhr. .Ph.van der Weele, die opmerkte, dat we 'met z'n allen trots kunnen zijn'. Niet gemakkelijk Beeldje St.Anna Feest Stimulerend Belofte Regiodirecteur Van Belzen: ik sta open voor fanfare/harmonie Onder leiding van de nieuwe regiodirecteur Paul C. van Belzen(44) gaat de Thoolse muziekschool meer aan de weg timmeren. "Ik wil eerst optimaal gaan functioneren en van 't een komt dan 't ander. Zo sta ik open voor begeleiding van fanfares en de harmonie Concordia,, maar dan moeten ze zich wel aanmelden, zodat de financiële gevolgen met de gemeente besproken kunnen worden", zegt dhr. Van Belzen. Werkgroep Het Oud-Vossemeerse interkerkelijk jeugdkoor Poly hymnia en het Chr. Thools mannenkoor Rehoboth gaan volgende week het tienjarig bestaan vieren met een jubileum-zangavond. Rehoboth doet dat op don derdag 22 september a.s. om half acht in de N.H. kerk te Tholen m.m.v. tenorsolist Johan Baaij en organist Klaas Jan Mulder naast het eigen koor o.l.v. R.J. Rijkse. Polyhymnia houdt het jubileumconcert op zaterdag 24 september om half acht in de Vossenkuil. Mede werking verlenen behalve Polyhymnia ook het jeugdkoor o.l.v. H.W. v.d. Kaa en het Chr. Gem. Zangkoor o.l.v. A.H. Ridderhof. Beide avonden zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Veranderingen bij de Oesterschelp in Tholen Deze gerechten stonden volledig voor 1 persoon uitgewerkt in het "kookschrift" van een leerlinge uit klas IC anno 1961, dat werd gevonden bij het slopen van de vaste inventaris in de keuken van de school voor L.H.N.O. de Oesterschelp in Tholen op 6 september. De lokalen. De keuken. Positief B en W van Tholen moeten op korte termijn initia tieven nemen voor het samengaan van de scholen voor voortgezet onderwijs en een versnelde aanvraag van een VBAO-experiment. Dit om een zo gevarieerd mogelijk aanbod veilig te stellen. Wethouder J.Versluijs sprak van een juweeltje. "De opening van dit prachtige gebouw is een bij zonder heugelijke dag voor St.Annaland omdat het voorzie ningenpakket is uitgebreid. Even eens voor Tholen omdat dit de afsluiting betekent van een ronde sport- en gemeenschapscentra", zei de wethouder. Wat dat betreft, was de burge meester ook blij dat de Wellevaete klaar was. "Als het langer ge duurd had, was dit complex niet zoals nu gebouwd, want de bezui nigingen zouden zeker gevolgen hebben gehad. Voor de echte moeilijkheden beginnen, is 't klaar. We gaan nu verder met de verbouwing van het oude dorps huis tot bibliotheek als compli mentering van de voorzieningen. Er zijn nog wel wensen en dat mag\ want als dat niet zo is, zijn er geen idealen meer, is er geen le vendigheid", zei de burgemeester. De officiële opening werd bijge woond door het voltallige college van b en w, raadsleden, gemeen te-ambtenaren, vertegenwoordi gers van verschillende beheers commissies, aannemer en onde raannemers, de politie, scholen, e.a. De burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat er na vele jaren van voofttereiding, een prachtig, multifunctioneel gebouw tot stand was gekomen. Architecto nisch bijzonder geslaagd bij de ingang van St.Annaland. Een beetje voor Jeruzalem prekend, was de burgemeester ervan over tuigd, dat de Wellevaete een zeer goede functie zal vervullen. "De St.Annalanders zijn niet al tijd even gemakkelijk, ze willen graag nog meer. Ze hebben eigen meningen, dat is ook bij deze bouw gebleken, waar ze tot aan de AROB-rechter met hun bezwaren gingen. Dat vergeten'we nu maar. Er klopt hier een hart van een bloeiende plaats. Sommigen heb ben wel eens de indruk, dat het gemeentebestuur alles onder één noemer wil brengen, maar iedere plaats mag een stuk eigenheid en levendigheid behouden. St.Anna land heeft in het verleden niet zo gek veel meegekregen van stimu leringsmaatregelen, maar deson danks is 't toch heel duidelijk meegegroeid", zei de burgemees ter. Hij stipte in het kort de sportnota uit 1977 aan, waarin voor St.An naland aan een gymlokaal was gedacht. Het zoeken naar een bouwplaats kwam toen aan de orde, de combinatie van sport zaal/dorpshuis, bezwaren, hand tekeningenacties, verplaatsing van de ijsbaan en de speeltuin. ,'Dat hoort er allemaal bij. De ene keer heb je nu eenmaal meer pro blemen dan de andere, maar er is iets goeds en moois tot stand ge bracht. Onze bijzondere dank daarvoor aan de aannemer, onde raannemers en de actieve begelei dingscommissie. De beheerscom missie heeft er ook in de toekomst nog werk aan en ik wens ze van harte succes toe om de Wellevaete samen met de bevolking te ge-, bruiken. Als 't daarvan zou ver slijten, hebben we daar vrede mee, maar vernielingen moeten voorkomen worden' de burgemeester. zo besloot Directeur I.'t Lam van hoofdaan nemer bouwbedrijf Vaessen uit Veghel dankte het gemeentebe stuur voor het vertrouwen. "Voor de derde keer in successie(Tholen, Poortvliet en St.Annaland) heb ben we een opdracht mogen uit voeren en daar zijn we bijzonder trots op. Dit complex is groter en kleiner geworden tijdens de plan fase, maar 't komt nu goed tot z'n recht. We hebben een uitstekende samenwerking gehad met de on deraannemers en de gemeente lijke diensten. Op 3 september van het vorig jaar werd de eerste paal geslagen, half december was het hoogste punt bereikten in juni was de oplevering. De bouw ging voorspoedig en voor de culturele en sportieve activiteiten in dit ge bouw wens ik alle gebruikers veel succes, zei dhr.'t Lam. Hij bood de voorzitter van de be heerscommissie een beeldje van St.Anna aan, gemaakt door Gerrit van Engelenhoven uit Tholen, waarvoor in de hal een uitsparing in het metselwerk was open ge houden. De voorzitter van de beheerscom missie was er verguld mee, zoals hij ook bijzonder blij was met het gehele gebouw. "Niemand heeft er enig idee van, wat er daar in me omging, toen ik de sleutel van de burgemeester kreeg. Het deed me wat. Vanavond en morgen wordt er ook een feestelijk tintje aan ge geven", zei dhr. v.d.Weele. Hij herinnerde eraan, hoe in 1959 het oude dorpshuis werd gebouwd, dat ook als gymnastieklokaal diende. Vooral de gymnastiekve reniging WIK kwam in die perio de tot grote bloei en uit de batige saldo's van de gemeente in 1963, '64 en '65 werd in de Bierensstraat een gymlokaal gebouwd. Dat be tekende een ontlasting voor het dorpshuis, maar ook het gymlo kaal werd te krap. Er kwamen plannen voor een gymzaal bij de scholen, maar de Dorpsgemeen schap kwam in 't geweer voor een sportzaal. Toen kwam de biblio theek om de hoek kijken in het oude dorpshuis en vervolgens be zwaren tegen het plan aan de Hoenderweg. Daarvoor leven we in een democratisch land. In sep tember 1982 werd het licht op groen gezet en nu is 't zover. Jeugd van St.Annaland, gebruik de Wellevaete goed, wees er zuinig op, want het kost verschrikkelijk veel geld", aldus v.d.Weele. Hij bracht verder naar voren, dat het 24 jaar geleden aan de Kloos terstraat gebouwde dorpshuis - dat twee keer werd verbouwd - een bijzonder plaatsje in het hart van de St.Annalanders inneemt. "Vele bruidsparen, hetzij kersver se, zilveren of gouden paren, zijn daar binnengestapt om feest te vieren, ieder op zijn eigen manier, 't Was er goed toeven en moge dat ook in de Wellevaete zo zijn. Klachten van omwonenden ken de men bij het oude dorpshuis niet. Mensen zijn verschillend van aard: de één rust, terwijl de ander zich in feestgedruis vermaakt. Beiden wensen dit ongestoord te doen. Dat kan, als men begrip en verdraagzaamheid voor elkaar kan opbrengen", zei de voorzitter van de beheerscommissie. Hij hoopte dat het gemeentebe stuur het geld zou vinden om het jaarlijkse explooitatietekort te blijven betalen. Dhr.v.d.Weele prees de beheerder. "De familie Van Dijke heeft tot volle tevre denheid van gemeentebestuur, beheerscommissie en zeer zeker tot genoegen van de gebruikers elf jaar het oude dorpshuis onder z'n hoede gehad. Gefeliciteerd dat u 't hebt aangedurfd dit nieuwe ge bouw nog voor een paar jaar aan te pakken. Het is geen geringe opgave, maar u hebt er beiden haar uitgekeken. Dank ook aan de Dorpsgemeen schap. Er is enorm hard aan ge trokken om dit gebouw te realise ren. Na oprichting van de be heerscommissie was de Dorpsge meenschap er minder bij betrok ken, maar dank voor de stimule rende taak in het verleden. Ook de medewerkers van het secretaris bedankt. Er kan nog wel wat aan de muur, bijvoorbeeld schilderijen. Ook een klok zou goed van pas komen, want gezelligheid kent geen tijd. In het gemeentewapen van St.Annaland staat de spreuk 'Al tijd bet groeiende'. Welnu, als je de balans opmaakt, dan is dat zo: Het kon niet blijven zoals 't was. de ijsbaan moest naar d'Annewas. Sport- en gemeenschapscentrum, waar moest men dat nu laete? Men bouwde 't op de Wellevaete. Kloosterstraat 13 is niet «van streek, daar komt nu de bibliotheek. Maar beste mensen, toch heb ik nog wensen, want dat oude wapen van St.An naland, krijgt dat hier een plaatsje aan de wand? Het hoort bij ons, niet waar? Zie zo, ik ben nu klaar", zo besloot dhr.v.d.Weele. De voorzitter van de Dorpsge meenschap, dhr.J.C.Kooijman, besloot de felicitaties. "We zijn erg blij met de Wellevaete, want eindelijk is 't zover. In 1976 hiel den we onze eerste bespreking over een grotere opzet, met name in het belang van WIK. Deze voorziening is zeer welkom. We hebben een bloeiend verenigings leven, maar voor werk en onder wijs moeten we naar elders. Nu kunnen we hier ontspannen. Dat is ook een belofte van bij de he rindeling: de leefbaarheid van de kernen moest in stand gehouden worden. We zijn blij, dat onze in spraak hiertoe bijgedragen heeft. Gefeliciteerd ook met de fijne naam, die we allemaal in St.An- St. Annaland is met "De Welle vaete" wel bij de tijd, vond J.C. Kooijman, maar een klok kwam toch goed van pas als cadeau van de dorpsgemeenschap. Tijdens de open dag namen velen ondanks de slechte weersomstan digheden op de heen- en terugweg, een kijkje in de sportzaal, het dorpshuis en de twee vergader ruimten met foyer. De tennisclub, pupillen van de voetbalvereniging W.H.S., de tafeltennisvereniging Smash en gymnastiekvereniging W.I.K. gaven demonstraties, ga degeslagen door familieleden en andere kijkers vanaf de tribune. Het hoogtepunt was het concert van Accelerando en V.Z.O.S., concludeerde de voorzitter van de beheerscommissie, M. Ph. van der Weele, in zijn slotwoord. "We zijn niet alleen trots op dit gebouw, maar ook op het feit, dat ons eigen verenigingsleven deze open dag kan invullen, 't Doetje goed zoveel mensen rond te hebben zien kijken in de Wellevaete", aldus v.d. Wee le die een staande ovatie vroeg voor de muziek- en zangvereni ging, die met het zeeuwse volkslied de open dag besloten. De beheers commissie-voorzitter bedankte al le spontane medewerkenden en de schenkers van bloemstukken. zei dhr.Kooi- namens de Dorpsge- naland kennen jman, die meenschap een grote klok aan bood. Wethouder Versluijs sloot het of ficiële gedeelte af met de hoop, dat de Wellevaete zijn diensten aan St. Annaland zal betVijzen, zodat de inwoner er trots op kun nen blijven. Van de collecte vooi het Koningin Wilhelminafonds (Kankerbestrij ding) zijn al verschillende op brengsten bekend: Tholen 4056,90 wat helaas 900 gulden minder is dan vorig jaar. Niette min alle collectanten, gevers en medewerkenden van de Bonds spaarbank hartelijk dank. In Oud-Vossemeer verzamelden de plattelandsvrouwen 1760,25 en de St. Annalanders gaven een heel mooi bedrag: ƒ4617,75. Vanuit St. Philipsland werd.een opbrengst van 2145 gulden ge meld en ook daar iedereen be dankt voor de medewerking. In Oud-Vossemeer werd in de St. Willibroduskerk nog 155,70 in gezameld voor het KRO-project 'Ter Sprake'. In augustus zijn er op Tholen slechts vijftien waterkonijnen, zoals de bisamratten in België woeden genoemd, gevangen. Op St. Philipsland bleven de klem men helemaal leeg. De Thoolse muziekschool was ja renlang verbonden met de naam J.F.Kousemaker, het hoofd van Ter Tolne, die in z'n vrije tijd het muziekonderwijs stimuleerde. Door samenwerking met de Be- velanden kan Tholen nu profite ren van een professionele kracht. "Met een klein gebied is weinig te bereiken omdat een aparte regio directeur niet haalbaar is. Samen lukt dat wel en mijn wens is. dat ook St.Philipsland er nog bij komt. Het veel bredere terrein geeft voordelen, zoals het gemak kelijker opvullen van vacatures. Dat is nu al twee keer in de prak tijk gebracht", aldus Van Belzen. Hij noemt het bijzonder nuttig en Men begon met een twintigtal le den, dat uitgroeide tot 55, maar nu is het ledental stabiel met 40 le den. Na mevr. A. Nonnekes in de beginjaren is momenteel mevr. J. Droogers-Vogel dirigente van het koor. Het bestuur bestaat thans uit voorzitter M. van Dijke, secreta- resse-penningmeesteresse M. van Dijke-Douw, de dames J. Droog- ers-Vogel, D. Zoeteweij en M. Groenendijk en de heren C. Droogers Czn. en D. Lisseveld. Behalve uit Oud-Vossemeer zijn de leden ook afkomstig uit St. Maartensdijk, Poortvliet, Tholen en Halsteren. Naast optredens in eigen dorp treedt het koor ook re gelmatig buiten Tholen op. Poly hymnia is op veel plaatsen een geziene gast. Het mannenkoor Rehoboth ge niet op Tholen een goede be kendheid, maar ook elders in het land heeft het contacten en rela ties. Zo ontstond er een band met het Urker visserskoor Crescendo, het Chr. mannenkoor Salvatori uit Nunspeet en het Chr. man nenkoor Ethan uit Yerseke, dat eveneens geleid wordt door de heer Rijkse. In dit verband was 16 mei 1980 een hoogtepunt. Reho both en Crescendo uit Urk ver zorgden toen twee uitvoeringen bp één avond in Tholen wegens de grote belangstelling. Het koor maakte al 4 grammofoonplaten, waarvan één met gezamenlijke koor- en gemeentezang. De op brengst van de plaatverkoop wordt besteed aan o.a. de Stich ting Gehandicaptenzorg der Ger. Gem., Stichting Steunfonds Bar- timeus te Zeist en de Stichting Reformatorische hulpactie Woord en Daad. Ook heeft het koor 2 kinderen in Guatemala fi nancieel geadopteerd. Zij ontvan gen onderwijs en verder onder houd op kosten van het Thoolse mannenkoor. Uit dankbaarheid dit alles in de achterliggende jaren te hebben mogen doen, wil het koor dit op de jubileum zang- en orgelavond herdenken. 'Polyhymnia' in Oud-Vossemeer werd 10 jaar geleden opgericht op initiatief van mej. J. Vogel, mevr. A. Nonnekes en dhr. C. Droogers. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to'herinnering thuis. t ken. Een probleem daarbij echter waren de kleine pannen, zodat vaak met 2 pannen voor 1 gerecht moest worden gewerkt. Er werd in elke les, al vanaf de eerste klas, een compleet menu klaargemaakt, waarbij uiteraard gelet w«rd op samenstelling, voe dingswaarde, prijs enz. "De schijf van 5" van het Voorlichtingsbu reau voor de voeding was hierbij een goede steun. Veel groenten en tuinkruiden kwamen uit de schooltuin, die door de conciërge werd verzorgd. Soms ook droegen de leerlingen hun steentje bij in het kader van de lessen tuinbouw. De school was tenslotte een "landbouwhuishoudschool". Vanaf 1968/1972 is er, mede door wetswijzigingen in het beroep sonderwijs, veel veranderd. Het 'landbouwhuishoudonderwijs' veranderde in H.N.O.: Huishoud- Nijverheidsonderwijs. Een Het vak huishoudkunde van nu heette toen nog "Zorg voor de voeding, de woning en de kle ding". Het accent lag toen vooral op hét praktisch handelen. Als theorievakken behoorden erbij: voedingsleer, receptenleer en wa renkennis met betrekking tot wo ninginrichting en reinigingsmid delen voor het huis. De leerlingen moesten ook vooral goed op de hoogte zijn van wasmiddelen; met name de zeepwasmiddelen wer den toen veel gebruikt. De visie die ten grondslag lag aan het vak was: de leerlingen moesten prak tisch gevormd worden met ais ba sis een hoeveelheid parate kennis. "Vooral veel praktisch oefenen" was de leus. Vandaar dat leerlin gen al in de eerste klas 3 uren ko ken per week kregen, 2 uren huis houdelijk werk en 2 uren wasver- zorging. Daarnaast I uur voe dingsleer en dan in de 2e klas ook nog 1 uur receptenleer, totaal 6 uren per week. Het was toen ook nog mogelijk, dat leerlingen na "de primaire" opleiding (2 jaar) van school gingen en in de huis houding gingen werken. De leer lingen die verder leerden, gingen naar de "Asistenten"klas en van daar verder naar de Inasoplei- ding. Het percentage leerlingen dat ging doorleren was klein. Voor het vakgebied Zorg voor de woning, de voeding en de kleding had men verschillende lokalitei ten ter beschikking: huishoudelijk werk- en waslokaal en 1 keuken - volgens zogenaamd "laborato riummodel". In het huishoudelijk werklokaal werd per les eerst 20 minuten theorie gegeven, waarna de leer lingen aan het werk gingen. Als oefenterrein fungeerde het schoolgebouw, terwijl er in het verre verleden zelfs stageadressen waren in verband met her prak tisch leren werken. In de waslessen werd de fijne was hoofdzakelijk "op de hand" ge daan. Het gebruik van de ver schillende wasmachines kwam pas later aan bod. Het strijken van bijvoorbeeld tafellakens, over hemden, kussenslopen en daarna het vouwen, werd eindeloos geoe fend. Een "no-iron" overhemd was be trekkelijk nieuw naast de toen al gemeen in gebruik zijnde zuiver katoenen exemplaren. Menig zuchtje ontsnapte toen aan de leerlingen tijdens het strijken met (nog niet regelbare) strijkijzers. In het kooklokaal konden 24 leer lingen een plaatsje vinden: een eigen tafel met "granieten" blad, lade en kastje. Elke leerling kookte voor zichzelf. Soms werd er in groepen gewerkt, b.v. 4 meisjes, zodat ook geleerd Werd met grotere hoeveelheden te wer en naam die tot op heden wordt ge bruikt, doch die naar de mening van veel mensen nog onvoldoen de duidelijkheid geeft over de in houd van deze vorm van onder wijs. Veel onderwijskundige ontwikke lingen kwamen op gang. die het noodzakelijk maakten dat de keuken van de Oesterschelp gere noveerd zou worden. Eén en an der krijgt momenteel zijn beslag. In een volgende Eendrachtbode zal verder worden ingegaan op één en ander. plezierig een klankbord te hebben waar hij ideëen kwijt kan, die ge corrigeerd terugkomen. Van Bel zen doelt daarmee op de werk groep, bestaande uit voorzitter dhr.A.Karremans uit Tholen en de leden mevr.J.Roza uit Oud- Vossemeer, onderwijzer L.N.Rot tier uit St.Annaland. AMV-do- cente mevr.J.Dieleman en wel zij nsambtenaar J.de Kok. Dhr.Kousemaker blijft er ook bij. Tholen voelde zich voorheen te kort gedaan, hoewel wethouder J.Versluijs toch deel uitmaakte van het bestuur van de Zeeuwse muziekschool. "Het contact met M iddelburg verliep echter stroef', zegt mevr.Roza. Ze verwacht daarin zeker verbetering nu dhr. Van Belzen elke 2e en 4e donder dag van de maand in Meulvliet spreekuur houdt van 14.30 tot 15.30 uur. Van Belzen studeerde aan het Koninklijk Conservatorium, het Brabants Conservatorium en de Weense Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Bij Wim Groot, voormalig eerste trompet tist van het Concertgebouworkest, behaalde hij het diploma orkest- spel en de onderwijsbevoegdheid B trompet. De regiodirecteur was eerste trompettist van het operagezel schap Forum en het Wiener Mu- sikvereinssorchester. Hij oriën teerde zich verder in de algemene muzikale vorming via een studie aan het Brabants Conservatorium en speciale Gehrels- en Orffcur- sussen. Sinds september 1966 is Van Bel zen verbonden aan de Zeeuwse muziekschool. Binnen de directie van deze school is hij al vijftien jaar belast met de leiding van de muziekschool op de Bevelanden. Vanaf de oprichting in 1970 is de regiodirecteur leider en eerste trompettist van het Zeeuws Ko perensemble, dat tournees heeft gemaakt naar Duitsland en Enge land. Hij verzorgt al jaren, samen met Henk van Lijnschooten en Wim Vos, studieweekends voor Zeeuwse harmonie-, fanfare- en brassbandmuzikanten. Van Buizen hecht eraan, dat ook de Thoolse muziekschool uitslui tend met bevoegde krachten werkt. "Er wordt onvoorstelbaar gebeunhaasd, maar onze leraren hebben allemaal een vijfjarige, zeer gedegen conservatoriumop leiding. Het is hier werkelijk am bachtelijk musiceren volgens de kwaliteitsnormen van het rijk", aldus Van Belzen. Tholen heeft zo'n 125 cursisten onder wie 22 orgel- en 22 blok fluitleerlingen. Daarnaast wordt er in Meulvliet les gegeven voor piano, accordeon, gitaar en dwarsfluit. Dat laatste instrument is er vorig jaar bijgekomen. Een verdere uitbreiding hangt af van de financiële middelen. Er is ook groepsonderwijs, name lijk algemene muzikale vor- ming(AMV), waaraan circa 45 scholieren meedoen. Elke dins dagmiddag zijn er in Meulvliet drie AMV-groepen, waarbij één- derde van de cursisten van buiten het stadje Tholen komt., De leer lingen zitten veelal in de 2e, 3e en 4e klas van de lagere school. De scholen in St.Maartensdijk en Scherpenisse worden ook warm gemaakt voor een AMV-cursus. Het gemeentebestuur heeft daar voor ook het geld beschikbaar. Voor 1984 is er dan ook 89.100 gulden voor muziekonderwijs uit getrokken tegenover 76.257 gul den dit jaar. Voor een deel wordt dat echter ook veroorzaakt door hogere vaste kosten omdat de provincie haar bijdrage afbouwt. De gemeente betaalt een basisbe drag aan de muziekschool en de cursisten betalen bijvoorbeeld 82,80 per jaar voor een AMV- cursAtot 492 gulden voor piano en orgel. Voor andere instrumen ten is dat 420(of 516) g ld n. Als ouders van leerlingen, meer dan 32.500 gulenmodaal) bruto ver dienen, wordt dat cursusgeld 600 gulden voor individueel onder wijs. Blokfluitles wordt wel per groep(de eerste twee jaar) gege ven, zodat de kosten lager zijn: 288 gulden. De regiodirecteur vindt het ver wijt in de welzijnsraad, dat mu ziekonderwijs zo duur is, niet te recht. "Voor voetbalvelden en ve renigingsgebouwen moet de ge meente evenzeer, veel bijpassen. Individueel onderwijs is natuur lijk duurder dan groepsonderwijs, maar relatief gezien is de Zeeuwse muziekschool landelijk goedkoop. Daar komt bij, dat de cursisten voor hun algemene studie 'duide lijk profijt hebben van muziekon derwijs. Dat is wel gebleken uit een Hongaars onderzoek", zegt Van Belzen. Hij wil wel reëel blijven. "Met circa 125 leerlingen blijf je in een dun bevolkt gebied als Tholen al tijd beperkt. Met de goede con tacten in de werkgroep zullen we er alles aan doen, de AMV-cursus in diverse kernen te geven. Ik ben blij, dat ik als nieuwe medewerker zo positief ontvangen ben. Alles zal ik er dan ook aan doen om de muziekschool op Tholen zo goed mogelijk te laten functioneren", zegt de regiodirecteur. Hij wil inspelen op de concertmo- gelijkhaden naast de twee oude ravonden, waarmee de Thoolse muziekschool tot nu toe naar bui ten treedt. De eisen aan de cursis ten zijn behoorlijk streng, want om de twee jaar zijn er examens. Wat cursusgelden betreft, zit men volgens Van Belzen aan de grens omdat de leerlingen ook zelf een instrument en muziekstukken moeten kopen. Op het donder dagmiddag spreekuur kunnen be langstellenden alle informatie krijgen, evenals bij het regiokan toor te Goes, 01100-15157. achtergrond geschoven te worden. Alleen de belangen van het kind moeten de basis zijn voor de ver dere besluitvorming over onder wijsvernieuwingen. De 'eigen school' dient 'onze school' te wor den. Onderwijsgevenden hebben aangetoond, dat een sterke vorm van samenwerking mogelijk is tussen de verschillende scholen. Als bestuurders dienen wij naar mogelijkheden te zoeken die het mogelijk maken ook bestuurlijk naar samenwerkingsverbanden te zoeken. Wanneer wij met zijn al len hetzelfde doel willen bereiken, moeten wij ook gezamenlijk de weg bepalen waarlangs wij dit doel willen bereiken. Wij zijn met het ForT(experiment funderend onderwijs) samen gestart, laten wij ook proberen samen de vruchten te plukken", aldus b en w in de begrotingsbrief 1984. Over het VBaO(voortgezet basi- sonderwijs)experiment wordt ge zegd, dat inmiddels is gebleken, dat zeker niet iedereen in het Thoolse onderwijs op één lijn zit. Tussen de gemeentelijke l.t.s. en de Ihno-school van de ZLM zijn er al besprekingen over samenwer king geweest, maar die werden bevroren. Bestond er maandagavond vrees voor afbraak van het voortgezet onderwijs, de Thoolse gemeente raad besloot daadwerkelijk tot verruiming van het onderwij saanbod in Oud-Vossemeer. De o.l.s. Die Heenetrechtschool mag uitgebreid worden met een speel- en werklokaal voor de kleuters. Nu is er alleen een prot.chr. en r.k.kleuterschool in Oud-Vosse meer. Wethouder Versluijs liet raadslid Dijke weten, dat er per I augustus 1984 mogelijk eerst in de gemeenschapsruimte begonnen moet worden zoals in St.Anna land. want het ministerie van on derwijs moet eerst goedkeuring geven voor de bouw. De PvdA-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft dat maan dagavond via schriftelijke vragen aanhangig gemaakt bij b en w. Er werd gesproken over 'rigoureuze plannen' van het ministerie van Onderwijs. Volgens de nieuwe be leidsvoornemens zou een school voor voortgezet onderwijs 60 leerlingen per leerjaar, dus totaal minimaal 240 scholieren moeten hebben. De PvdA vindt dat een 'wezenlijke bedreiging' voor het Thoolse onderwijs, waarvoor fu sering de enige mogelijke oplos sing zal zijn. De brede vorm van Thools on derwijs zou het eerst aangetast worden door opheffing van de gem.mavo en de lhno-school in Tholen en op langere termijn van de chr.mavo in Tholen en de l.t.s. in St.Maartensdijk. Hierbij denkt de PvdA ook aan concurrentie van orthodox reformatorisch onder wijs in Krabbendijke en Goes. Men vreest afbraak van het Thools onderwijsaanbod. B en W zullen schriftelijk ant woorden, maar in de begrotings brief 1984 wordt al aangegeven in welke richting het antwoord zal gaan: "Om een zo breed mogelijk vormingsaanbod te krijgen, zal het nodig zijn dat alle scholen voor voortgezet onderwijs onder één noemer gebracht kunnen worden. Voor een tweesporig be leid is er onvoldoende ruimte, aangezien dan in onvoldoende mate leerlingen aanwezig zijn. Dit zal voor schoolbesturen en onder wijsgevenden een zaak zijn van geven en nemen, al zal er door iedereen waarschijnlijk meer ge geven moeten worden dan geno men. De bevoegde gezagen van de huidige categorale scholen diepen niet bij voorbaat aan de bestuurs bevoegdheid van scholen voor voortgezet onderwijs vast te hou den. Prestigezaken dienen naar de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9