De laatste kookkunst in keuken de Oesterschelp Hertaxatie 0GB verhoogt aanslag oude woningen A.D. gaf 'het kind' een naam Thoolse muziekschool geeft de jeugd een kans 3 Duitse zenders stimulans kabel t.v. BOUMAN POTTER Verschillen van 10-50% meer en minder PSP Tholen stopt ermee VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Inbreker in gemeentehuis Als gevolg van de hertaxatie van het onroerend goed stijgt de onroerend goedbe- lasting(OGB) van alle huizen die voor 1950 gebouwd zijn met 10 tot 50%. "Hoe vervelend dat ook is, het is gebaseerd op de economische waarde van dit moment", zei wethouder Van Schetsen maandagavond in de Thoolse gemeenteraad. "De liefde voor de oude woning is terug, terwijl er vroeger een tekort aan kopers was", onderstreepte raadslid De Bres(PvdA). Boerderijen Voorlichting Dierenbescherming Lp; I Donderdag 15 september 37e jaargang nr. 44 'De Thoolse muziekschool heeft onder leiding van de nieuwe regiodirecteur P.C. van Belzen een nieuw begin gemaakt. Met professionele begeleiding worden de mogelijkheden voor deze vorm van ontspanning meer onder de aandacht gebracht. Een bijkomend voordeel is, dat men door een muziekstudie veel gerichter gaat studeren, zo concludeert dhr. van Belzen uit een Hongaars onderzoek. Meer over de muziekschool en de leerlingen algemene muzikale vorming (A.M. V.) met hun lerares Janny Dieleman in Meulvliet, vindt u op pagina 9. Dick Bax Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. De PSP Tholen heeft tijdens een ledenvergadering besloten de af deling) op te heffen. In een brief aan hét hoofdbe- stuur(jullie verder veel succes wensend met de strijd') worden hiervoor vijf redenen genoemd: 1. de uitslag van de raadsverkie zingen van juni 1982, die met 232 stemmen geen recht gaf op een zetel 2. onvoldoende financiële basis door allerlei bureaucratische as pecten van de landelijke PSP 3. het niet actief kunnen of willen meedoen van de leden 4. de motivatie bij de wel actieve leden kwam meer voort uit een stuk ongenoegen dan uit de wil om werkelijk politiek bezig te zijn 5. het grote aantal verhuizingen onder de leden(circa 30%). de St. Annalandse 'gemeenschap. Het is ook 'de' Wellevaete, zo merkte wethouder Versluijs nog op: 'de' benadrukt dat men daar moet zijn'. Ook de naamgeefster van St. An- naland was bij de opening present. Directeur 't Lam van bouwbedrijf Vaessen bood de voorzitter van de beheerscommissie, M. Ph. van der Weele, een beeld van St. Anna aan (gemaakt door Gerrit van Enge lenhoven uit Tholen) dat bij de in gang in een uitsparing van de muur komt. Links de naamgever van de Wellevaete, A.D. Goedegebuure. het verslag van de opening vindt u op pagina 9. .WONINGINffiCHTlNG Advertentie I.M, Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar ƒ33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentief-ijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant, inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer In de nacht van donderdag op vrijdag beschikte de gemeente tijdelijk over een extra amb tenaar bij de druk bezette af deling Sociale Zaken. De 26- jarige P.B., voorheen woon achtig in St. Maartensdijk en nu in Rilland-Bath. was om twee uur via een raam aan de achterkant het gemeentehuis binnengedrongen. Hij wilde het uitkeringspercentage op zijn kaart veranderen van vijftig in tachtig, maar zover kwam hij niet. Een voorbij ganger had gezien, dat er ie mand door een raam van het gemeentehuis was geklom- mer Hij waarschuwde de po litie en de patrouillebus was met twee man zo ter plaatse. Omzichtig werd via hetzelfde open raam binnen naar on raad gezocht, maar in het grote gemeentehuis viel dat niet mee. Er kwam assistentie van twee politiemannen, om ontsnapping te voorkomen, 't Was een opluchting, toen B. op heterdaad werd betrapt. Hij had wel in kasten gezocht, maar er was niets meegeno men. Ook burgemeester Bae- rends kwam nog naar het ge meentehuis- om zich op de hoogte te stellen. Rondgang langs gevarieerde Thoolse bedrijven U Zaterdag Duitse programma's op kabel t.v. 0 Geen extra toezicht na riole- ringsmisêre onder de linden U Veel lof voor de Wellevaete in St. Annaland U HLrtaxatieO.G.B. levert ver schillen op van 10-50% meer en minder 0 PSP Tholen stopt ermee 0 Er dreigt gevaar voor het Thools voortgezet onderwijs 0 De Oesterschelp begeleidt 125 Thoolse leerlingen. 0 Twee koren jubileren met concert 0 Zilveren Rabobankspeld voor scheidende bestuurder J.A. Priem 0 Jeugdige dammers weer bij de landelijke top 0 De voetbalcompetitie is be gonnen 0 WIE GEEN HEINING HEEFT, HEEFT GEEN VI JANDEN 0 Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's 't Was beslist geen spinazie, noch toverrijst, maar een nog nooit vertoond menu, waarmee de leerlingen van de LHNO-school de Oesterschelp in Tholen afscheid namen van hun oude keuken. Directrice mevr. J. Provoost is er maar wat trots op, dat zij een van de negen scholen in Nederland is, die met flinke financiële steun van het rijk een splinternieuwe, moderne keuken krijgt. Daarin komen ook voorzieningen voor de grootkeuken, zodat leerlingen die later in verzorgingstehuizen gaan werken, een beter opleiding kunnen krijgen. Een terugblik naar de voorbije kookkunst in de oude keuken van de Oesterschelp kunt u op pagina 9 vinden. De raad ging unaniem accoord met de wijziging van het OGB-ta- rief: met terugwerkende kracht tot 1 januari 1983 moet er 8.85 per 3000 gulden onroerend goed be taald worden. Daarvan betaalt 5/9 deel of 4,92 de eigenaar en 4/9 deel of 3,93 de gebrui- ker(huurder). Vorig jaar was het totale tarief 8,90, maar aange zien het gemeentebestuur bij de hertaxatie een daling verwachtte, werd het tarief tijdelijk op 13,50 gebracht. Er blijkt met 8,85 vol staan te kunnen worden, want uitgangspunt was steeds, dat de totale OGB-opbrengst niet mocht stijgen. De commissie financiën sprak er 7 september over en maandag avond viel de beslissing, waarbij de raadsfracties nogal eens in herhaling traden. Heijboer(SGP), die als tweede reserve de commis sie had bijgewoond omdat Dijke en Aarnoudse verhinderd waren, was zelfs vergeten dat de wethou der van financiën 7 september duidelijk de gevolgen van de her taxatie had aangegeven. 1. Voor bedrijfsgebouwen en boerderijen zal er een lichte tot behoorlijke daling over de hele li nie zijn. 2. de vrees dat de huurwoningen zouden stijgen is gelukkig niet uitgekomen: in z'n algemeenheid blijven na 1950 gebouwde huizen gelijk of hebben een zeer geringe daling of zeer geringe stijging. 3. de duurdere woningen van 3, 4 en 5 ton vertonen een duidelijke daling; ze zijn aanzienlijk minder waard geworden, want een wo ning die in 1978 op 5 ton werd getaxeerd, is nu 4 ton waard. 4. alle woningen die voor 1950 gebouwd zijn(dat is 1/5 van het totale huizenbezit) vertonen een aanzienlijke stijging; dat is ook te begrijpen, want de belangstelling voor huizen van 4 ton is gering, terwijl eenvoudige woningen goed in de markt liggen, aldus wethou der Van Schetsen in de commissie financiën. Maandagavond zei hij nog, dat het een voorzichtige schets was in grote lijnen. De Bres vond, dat de verschillen met de OGB-aanslag van 1982 toch belangrijk groter zijn dan in het voorstel van b en w stond: 'de wat oudere woningen in de goed kopere prijsklasse zijn ten opzich te van 1978(de eerste taxatie) wat in waarde toegenomen, terwijl de duurdere nieuwe woningen iets in waarde zijn gedaald; hierop zijn echter ook weer veel uitzonderin gen.' Het deed 't PvdA-raadslid goed, dat de vrees, dat 'de zwakkeren in huurwoningen meer getroffen' zouden worden door de hertaxa tie, niet uitgekomen was. "Het publiek moet echter duidelijk we ten, waar de tegenvallers bij de hertaxatie vandaan komen. Goe de voorlichting is noodzakelijk.', aldus De Bres. Ook Bijl(CDA) wees 'daarop, want in een Brabantse krant was met een grote kop al het misver stand gewekt, dat de OGB op Tholen verlaagd werd. Wethou der Van Schetsen zegde toe, via Tholenderwijs goede informatie te zullen geven voordat de aanslag 1983 de deur uitgaat. Heijboer constateerde, dat er op huizen van 60 en 70 jaar oud toch een behoorlijk grotere OGB-druk komt. "Die bevolkingsgroep kun je toch gelijk stellen met de men sen in huurwoningen", vond het SGP-raadslid. Zijn fractiegenoot Dijke wees erop, dat je verbou wingen van buiten niet altijd kunt zien, maar de waarde stijgt daar door wel. Van Gorsel noemde de OGB een 'verschrikkelijk ongelukkige be lasting omdat er niet volgens draagkracht, maar naar economi sche waarde wordt aangeslagen'. Hij ging echter accoord met het nieuw tarief omdat de OGB in totaal niet stijgt. Het VVD-raads- lid hoopte, dat er alleen op rede lijke gronden beroepszaken zou den komen. Zijn fractiegenoot Van Damme concludeerde, dat de hertaxatie voor de een een klein beetje beroerd was en voor de an der een meevallertje betekende. Hij was blij met de bespreking van de proeftaxaties in een besloten commissie financiën. Bijl wees er nog op, dat men de inwoners nu niet moest blij maken met een verlaging en straks bij de begrotingsbehandeling de OGB gaan verhogen. "Misschien kan 't best zijn dat er procenten bij ko men, maar we praten nu over dit jaar en bij de begroting gaat het om 1984. Daarvoor moeten de voorstellen nog uitgewerkt wor den", zei de burgemeester. Ten aanzien van de stijging bij de oude huizen merkte hij nog op, c^pt je bij hogere taxaties van lage waarden al gauw tot flinke per centages komt. Er'zijn totaal 8674 objecten voor de OGB-aanslag die op 582 mil joen gulden getaxeerd zijn. Dat is 194.000 heffingseenheden van 3000 gulden en een totale op brengstvan 1.680.000 gulden. Met de natuurlijke groei(nieuwbouw) van 35.000 gulden krijgt de ge meente Tholen 1.715.000 gulden aan OGB binnen. De dierenbescherming heeft met de politie de naleving van het waak- en heemhondenbesluit ge controleerd. In Stavenisse werd een hond in beslag genomen die onvoldoende eten en drinken kreeg. In St. Maartensdijk werd een waarschuwing gegeven omdat een hondehok maar 'A van de noodzakelijke afmetingen had. In Oud-Vossemeer werd proces-ver- baal opgemaakt, nadat al een paar keer was gewaarschuwd, wegenë een te zware ketting (80 gram per meter te zwaar) en het ontbreken van een vlonder en een vaste drinkbak. De laatste weken heeft Casema een 'frappante hoeveelheid' aan meldingen gekregen voor aan sluiting op de Thoolse kabel t.v. "We zijn er enkele honderden vooruit gegaan", zegt. dhr. Flier- man. Dit wordt veroorzaakt door het wegvallen van de oude cen trale antenne-inrichtingen van de Woningstichting en de komst van de drie Duitse t.v.netten met het F.M.-radiopakket, a.s. zaterdag. Volgens dhr. Flierman is in Berg en op Zoom al gebleken, dat de ontvangst van de Duitse pro gramma's 'een sprong vooruit' is met de verbinding Etten Leur. Nu Aannemingsbedrijf Hommel uit Oud-Vossemeer onlangs met de PTT-verbinding tussen Bergen op Zoom en Halsteren gereed kwam, kan Casema zaterdag het com plete pakket bieden van twee Ne derlanders, Vier Belgische en drie Duitse t.v.-programma's, alsmede het informatiekanaal. Daarnaast zeventien F.M.-zenders uit Ne derland, België, Duitsland en Frankrijk. Ook de T Kweede amerlijn kan ontvangen worden, zodat de Prinsjesdag en de daarop volgende kamerdebatten rechts treeks in de huiskamer komen, wanneer men tenminste de 18,95 per maand betaalt. Vol gens dhr. Flierman was het erg ongelukkig dat Tholen zo lang op de Duitse zenders moest wachten. "Dat drukte het aantal aanslui tingen, maar dat zal nu snel bij- trekken, 't Kan wel een beetje af- wijken, maar op Tholen Wonen geen andere Nederlanders dan in onze andere gebieden. We zitten nog beneden de 50% met de aan sluitingen, maar met het grotere aanbod en de betere kwaliteit stijgt dat zeker", aldus dhr. Flier man. Casema heeft met een mo biel informatiecentrum ook alle zeven Thoolse kernen bezocht, waarbij St. Annaland en Stave nisse de laatste waren. Zie ook Tholenderwijs. A.D. is voor velen anno domini, maar voor de St. Annalanders een van de talrijke Goedegebuures. Sinds vrijdagavond is dhr. A.D. Goedegebuure uit de Juliana- straat ook de naamgever van het sport- en gemeenschapscentrum 'De Wellevaete', dat burgemeester E. Baerends officieel in gebruik stelde. "Het is een hele strijd geworden, maar ik hoop dat de naam een te- grip mag worden", zei wethouder Versluijs, die dhr. Goedegebuure een platenboek van Zeeland aan bood. Hij had zijn bijdrage aan de naamgeving zeker geleverd met drie inzendingen en een tekening. In de omgeving van het nieuwe dorpshuis was vroeger een welof drinkput voor mens en dier. Nood zakelijk om in leven te blijven. Goedegebuure wilde dat symbo lisch ook in de naamgeving van het nieuwe dorpshuis met sportzaal laten doorklinken: onmisbaar voor

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1