Mt Natuur en milieu PIT-collecte O, MOEDER, MIJN HAAR! Woononderzoek Terneuzen Donderdag 8 september 1983 Provinciale staten hebben vrijdag 1 6 september, 1 0.00 uur, hun eerste vergadering na de vakantie. Vergaderplaats is de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. COM MISSIES Welzijn Voortgezet onderwijs Prins Hendrikpolder Wegverbetering Grondwater verordening Zeeuws tijdschrift Beeldende kunst Ramschip Schorpioen Biologisch museum Concertvleugel Zeeuwse inspan Podiumkunsten Cultuur Z-Vlaanderen Restauratie monumenten Jaarstukken bootdiensten IX BEHOKV OVERDENKING GENADE-VRUCHT PAK EVEN UW ZAKBOEKJE door Joop Koornstra. ABDIJ I EUWS Natuur en milieu, waar hebben we het over? Zo heet de nieuwste brochure die bij de provincie ver krijgbaar is en die is samengesteld door het bureau voorlichting in samenwerking met de provinciaal consulent natuur- en milieu-edu catie. In het boekje wordt duidelijk ge maakt wat allemaal moet worden verstaan onder natuur en milieu. Scholieren die een scriptie of werkstuk moeten maken, krijgen een indruk van de veelheid van onderwerpen die met de term na tuur en milieu word gedekt. Ook vinden zij in de brochure wenken voor de opzet van een werkstuk. Duidelijk wordt, dat als je bij een natuurbeschermingsvereniging, een milieuorganisatie, de provin cie of wie ook vraagt om informa tie over natuur en milieu, die in stanties daar niet zoveel mee kunnen doen. Beter is het gericht te vragen, bijvoorbeeld naar luchtverontreiniging, naar regels voor bescherming van natuurge bieden enz. Voordat met scriptie of werkstuk wordt begonnen, moet dus al een keus worden gemaakt; op die manier krijg je de beste informa tie. Waar die informatie kan wor den gehaald staat overigens ook in het boekje. Natuur en milieu, waar hebben we het over? is vooral bedoeld voor leerlingen van de laatste klassen van het lager onderwijs en de eer ste van het voortgezet onderwijs. De scholen hebben het boekje toegestuurd gekregen. Het is bovendien verkrijgbaar bij bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, Middelburg, tele foon 01180 31395 De provinciale planologische dienst is deze week in Terneuzen een woononderzoek begonnen. In de wijk Oudelandse Hoeve/Zuid polder worden vraaggesprekken gehouden met bewoners met als doel aan de weet te komen of de mensen naar tevredenheid in de wijk wonen. Er komen zaken aan de orde als speelmogelijkheden voor kinderen, verkeerszaken, parkeermogelijkheid, aankleding van de straat, de indeling van de woning en of de afscheiding tus sen de woningen voldoet. Medewerking aan de enquête ge beurt op vrijwillige basis; nie mand is verplicht aan het onder zoek mee te doen, maar deelname wordt natuurlijk wel op prijs ge steld. Hoe meer gegevens be schikbaar komen, hoe beter toe komstige wijken kunnen worden opgezet. Doel van het onderzoek is namelijk om bij de ontwikkeling van nieuwe woonwijken rekening te houden met eventuele klachten die nu naar voren komen. De planologische dienst is vorig jaar met het waarderingsonder- zoek voor woonwijken begonnen; er zijn inmiddels enquêtes gehou den in Vlissingen (Bossenburgh), en Zierikzee (Poortambacht). Zoals gezegd is nu Terneuzen aan de beurt. Het onderzoek wordt in de hele maand september gehou den. De resultaten worden in een rapport vastgelegd, zodat verge lijking met soortgelijke onderzoe ken mogelijk is. Staten vergadering Maandag 12 september, 13.45 uur vergadert de statencommissie voor welzijn Agendapunten zijn o.a. de begrotingen van de pro vincie en van de Stichting Zeeland over 1984 en een bijdrage voor de on-line catalogus van de Zeeuwse bibliotheek. (Een een malige bijdrage van vijf ton en ƒ75.000,— per jaar voor de ex ploitatiekosten). De commissie bespreekt het deelplan kunst- en cultuurbehoud 1984-1985, en het deelprogramma 1984 Met het deelplan is een bedrag van ruim ƒ3 miljoen gemoeid. Ten slotte wordt er gesproken over de (overgang)subsidie instellingen maatschappelijke dienstverlening 1984 en subsidiëring Fiom-Zee- land. Hiervoor is de provinciale bijdrage ten hoogste 9.200,— dit bedrag is afgeleid van de rijks bijdrage 1 74.000,— De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert woensdag 14 septem ber, 14.15 uur. Er wordt gespro ken over oprichting van een MTS-MEAO in Oude Tonge (Zee land wordt gevraagd dit initiatief te steunen), opheffing van de werkgroep Regionalisatie en de uitvoering van een inventarisatie van her- en bijscholingsmogelijk heden in het voortgezet onder wijs. Beide vergaderingen zijn open baar. Plaats van samenkomst: provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De commissie welzijn begint met spreekrecht voor het publiek. Gedeputeerde staten leggen de vergadering overzichten over van de aan- en verkopen, ruilingen en onteigeningen over het eerste halfjaar van 1983 en van restau ratie- en onderhoudssubsidies voor monumenten over 1 982. Door de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal is de Prins Hendrik polder als het ware in tweeën gesneden. De polder is een wa terschap op het grondgebied van Noord-Brabant en Zeeland. Be doeling is het waterschap op te heffen en het Zeeuwse deel van de polder toe te voegen aan het waterschap Tholen, terwijl het Brabantse deel bij de Heense Pol der wordt gevoegd. De opheffing van het waterschap valt samen met een grenswijziging tussen Zeeland en Noord-Brabant. De definitieve datum hiervan is nog niet bekend; gerekend wordt met 1 januari 1 985. De staten nemen nu de voorbereidende besluiten tot opheffing van de Prins Hen drikpolder en tot wijziging van het bijzonder reglement van het wa terschap Tholen. De staten wordt gevraagd ak koord te gaan met de aanleg van een fietspad langs een deel van de weg Oud-Vossemeer/Sint-Anna- land en voor de daarmee gepaard gaande grondaankopen ruim 185.000,— beschikbaar te stellen. 3.6 miljoen wordt gevraagd voor verharding van de rondweg Biggekerke. Het grondwerk is in 1981 al gereed gekomen en in middels heeft de grond zich vol doende gezet. De plannen wor den volgens de oorspronkelijke opzet uitgevoerd met uitzonde ring van een fiets- en voetgangers tunnel ter hoogte van de Valke- nisseweg. Hierdoor kon een be sparing van ƒ1,4 miljoen worden bereikt. De weg Goes-'s Heer Arendskerke wordt uit een oogpunt van ver keersveiligheid verbeterd. Door dat de weg nu een'andere functie heeft gekregen (na de doortrek king van de Deltaweg) kan hij van het secundair naar het tertiair we genplan worden overgebracht. Voor de wegen op het tertiaire plan is nog geld aanwezig voor de verbeteringen aan de weg. Volgens de grondwaterwet moet de provincie in een verordening een aantal regels stellen voor het onttrekken van grondwater aan de bodem De huidige verorde ning vervalt en de staten wordt voorgesteld een nieuwe vast te stellen. en een project van het Zeeuwse Flup en Ju-bedrijf. In hetzelfde statenvoorstel is vermeld dat de rijksbijdrage kunstuitingen Zee land voor 1 983 met 35.000,-— moet worden verlaagd. De stichting Zeeuws tijdschrift heeft om verhoging van de subsi die gevraagd. Het voorstel aan de staten is voor 1 983 een bijdrage van maximaal 25 procent te ge ven in het tekort van de goedge keurde exploitatielasten. Boven dien is een plafond van ƒ20.000,— ingebouwd. De stichting Beeldende kunst Zeeland verhuist van Goes naar Middelburg (Kuiperspoort). Voor de verhuizing en de inrichting van het uitleencentrum wordt een eenmalige bijdrage van ten hoog ste 50.000,— aan de staten gevraagd. Voor de restauratie van het ram schip Schorpioen vragen gs de staten een waarderingssubsidie van maximaal 25.000,— te besteden. Zowel uit cultureel als uit toeristisch oogpunt vinden gs subsidiëring gerechtvaardigd De stichting Zeeuws biologisch museum is begonnen met de in richting van een educatieve werk ruimte; de werkzaamheden moes ten worden gestaakt toen een provinciale bijdrage in de kosten uitbleef. Het ziet er naar uit. dat binnenkort weer kan worden be gonnen, want gs adviseren de staten een subsidie van maximaal ƒ11.000,te verienen. De ruimte is bedoeld voor onder an dere biologielessen aan school klassen. subsidies gevraagd van resp? 10.283,- en 1.555,— Gs vragen de staten voor beheer, onderhoud en gebruik van de provinciale concertvleugel (trans portabele Steinway) een bedrag van 30 000,— beschikbaar te stellen. Uit dit bedrag moeten worden gefinancierd een be heerscommissie, transportkosten, stemkosten, etc. Tegenover de uitgaven staat een inkomstenpost van ƒ10.000,voor verhuur van de vleugel. De stichting De Zeeuwse inspan kan - als de staten er mee in stemmen - rekenen op een subsi die van ten hoogste 10.000,— in de restauratiekosten van oude Zeeuwse rijtuigen. Gs adviseren de staten een aantal subsidies in de culturele sfeer te verhogen. Het gaat om 40.000,voor evenementen van bovenplaatselijk belang, 30.000,— voor bijzondere evenementen en experimenten en ƒ40.000,— voor grensverleg gende en vernieuwende activitei ten in de kunst. Evenementen die met dit geld gefinancierd worden zijn een project van fanfare Sint Juttemis, concerten van het Rot terdams Philharmonisch Orkest Gs doen de staten verslag van de onderhandelingen tussen gede puteerde mr. J.P. Boersma en de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten over de organisatie van de po diumkunsten in die regio. Het is niet mogelijk gebleken, dat de Z. Vlaamse gemeenten alsnog toe treden tot het intergemeentelijke theaterbureau Uit in Zeeland of voor de regio een gezamenlijke organisatie te krijgen. De restauratiekosten van de mo len De Hoop in Wemeldinge en de molen De Lelie in Koudekerke zijn duurder uitgevallen dan werd voorzien. Er worden aanvullende De staten moeten de jaarstukken van de provinciale stoomboot diensten over 1 982 vaststellen. Uit de stukken blijkt, dat het ver lies op de Westerscheldeveren in 1982 bijna 35 miljoen bedroeg. De statenvergadering wordt ge houden in de statenzaal, Abdij 11, Middelburg. De bijeenkomst is openbaar. Dinsdag 13 september, 9.30 uur behandelt de tweede, kamer uit gedeputeerde staten een beroep- zaak op grond van de algemene bijstandswet. Het gaat om een uitspraak van de gemeente Hulst. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Abdijnieuws is de infonnatierubriek van de provincie Zeeland Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Here, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens. Lukas 5:8b. Het zal wel een moeilijke opgave zijn geweest voor Simon Petrus en zijn vakgenoten om te gehoorza men aan het bevel van de Here Jezus; Steek af naar de diepte, en werp uw netten uit om te vangen. Het was helemaal niet zo moeilijk om het resultaat van deze werk wijze te voorspellen. Dat moest natuurlijk op een teleurstelling uitlopen. Tenminste teleurstel ling? Je. kunt hier feitelijk hele maal niet van een teleurstelling spreken. Kijk. als je in de nacht gaat vissen op het meer van Galilea, en je haalt dan telkens niets op; de net ten komen steeds leeg binnen; dat is teleurstellend. Maar als het tij om te vissen ver lopen is, en je gaat het dan toch proberen; dan kun je wel op je vingers natellen wat de gevolgen daarvan zijn. Maar ja. als de Meester het vraagt... wat moetje dan? En ze gaan het water op. Niet omdat ze er enige verwachting van hebben, of omdat ze ergens nog wel rekenen met een wonder; o neen. De reden, waarom ze gaan, staat aangegeven aan het einde van vers 5; Op Uw Woord zal ik het net uitwerpen! Dat is het enige. En het resultaat? Dat zal nihil zijn, want er zijn geen mo gelijkheden voorhanden. Inder daad, zo is het! Aan de kant van Simon en zijn makkers zijn de mogelijkheden totaal uitgeput. Ze zijn aan het einde van hun kennen en kunnen. Er rest hen niets anders dan hun eigen onmacht en onbekwaam heid te belijden. Maar dat is dan nu ook precies het wonder van genade. Want nu wordt het tijd voor de Here om te werken. Waar wij moeten ophouden, daar begint Hij. Als alles ons bij de handen afbreekt, dan gaat Hij zegenen. Dat zien we in het schriftgedeelte, waaruit onze meditatietekst is ge kozen. Let maar op; Deze worp levert een opbrengst, zoals ze die nog nooit hebben gehad. Het scheepje van Simon is te klein om de zegen te bergen. Eén van de makkers moet langszij komen om te hel pen. Het is inderdaad een won derbare visvangst. Ze hebben op niets gerekend en ze ontvangen overvloed. Ze dachten dat het vruchteloos zou zijn. en het is overstelpend. Ze meenden dat hun net leeg zou blijven, en ze mogen twee schepen vol naar de oever brengen. Is dat niet gewel dig? Daar liggen ze dan nu, beide schepen, afgeladen met vis. Wat een vangst! En wat is nu de reaktie van de discipelen? We zouden misschien verwacht hebben dat Simon direkt in de weer zou zijn om de vissen te tel len. En dan zo gauw mogelijk naar de markt ermee om te zien hoe veel het opbrengt. Ja, dat dachten wij, maar we zien intussen een heel andere Simon. Natuurlijk heeft hij al die vissen wel gezien. Maar hij is er niet op blijven kijken. Neen... hij ziet op dit moment alleen maar zijn Hei land, en dan zichzelf. Het is niet een grote, flinke Simon, die het zelf wel kan. zoals meestal. Neen, het is een klein en afhankelijk mens, die niet waard is dat Jezus Zich nog met hem bemoeit. Si mon gaat niet eerst naar de markt met zijn vis; maar hij valt met zijn overstelpte hart neer aan de knieën van Jezus. Daar vindt hij zijn plaats. Voor Simon op dit moment de enige plaats, waar hij moet zijn. En nu denkt u. mijn lezer, mis schien: Dat zal wel een bijzonder dankwoord zijn, wat hij nu gaat uitspreken? Hij zal wel zeggen: Here, wat bent U toch groot en machtig. En wat hebt U.ons in deze geweldige visvangst toch veel gegeven! Ja, dat zouden wij ver wachten; en toch zegt Simon dat niet. Hoor wat hij spreekt: Here, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens. Wonderlijk is dat; vindt u niet? Onze eerste reaktie is: Moet hij dan zijn dankbaarheid voor deze genade zó uiten? Moet Jezus dan, nu Hij Simon zó heeft gezegend, maar bij hem weggaan en uit zijn leven verdwijnen? Och, weineen, dat bedoelt Simon helemaal niet. Hij vertolkt hier alleen maar zijn ootmoed en zijn schaamte. Schaamte, omdat hij niet groot genoeg van zijn Heiland heeft ge dacht. Een ootmoed, omdat hij zichzelf veel te gering vindt om zo rijk gezegend te worden. Dat is zijn dankbaarheid. Hij, Simon, is niets. Maar Jezus, zijn Here, is alles! Daarom zegt hij: Here, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens. Heerlijker belijdenis is op dit moment niet denkbaar. En hoe dikwijls is'deze belijdenis in de loop van de tijden herhaald door mensen, die zich eerst blind staarden op de om standigheden, zodat ze dachten dat er geen enkele verwachting meer over was. En die toen op verrassende manier werden geze gend dat zé het wonder niet kon den verwerken. En die het toen ook hebben uitgeroepen: Here, ga uit van mij, want ik ben een zon dig mens. Inderdaad, wij hebben de rijke zegeningen, waarmee God ons dagelijks overlaadt, niet verdiend. En wat is het groot als we dat nu ST MAARTENSDIJK za 17 sept. viswed. 11.30-14.30 u. de Noord THOLEN 12, 13, 14, 15 sept. Kledingbeurs, Tussen 12 en 17 september wordt weer de jaarlijkse PIT-collecte gehouden. Forse bezuinigingen door de Rijksoverheid op de bij dragen aan de totale geestelijke verzorging dreigen het werk te ondermijnen. Meer dan ooit. is de collecte-opbrengst nodig om de geestelijke verzorging van militai ren te kunnen waarborgen. peuterspeelzaal, oude NMB-ge bouw za 17 sept. 9.30 u. Kaairace, wa- tersp.ver. Kogge za 17 sept. MAC auto-oriëntatie- rit, Zoekweg, 19 u. za 17 sept. Ver. Huis en Heem, exc. M'burg, 13.15 u. ma 19 sept. Labeo aquariumver., Meulvliet, 19.30 u. wo.21 sept. Fancy-faire, bej.huis T.Anker, 20.30 u. ma 12 sept. lezing over eenzaam heid, NPB-gebouw, za 24 sept. 21 u. optr. 'The Nits', Meulvliet 20 u. SINT ANNALAND di tm za 15-17 u. 'Uit de oude doos', Meestoof SINT PHILIPSLAND vr 16 sept. 20 u. volksliedjes. De Wimpel ook werkelijk ziem zodat wij dit wonder ook niet kunnen verwer ken. Dat is, dacht ik, één van de rijkste zegeningen, die genoten kunnen worden: Als een mens de gaven, die God schenkt, niet zo maar, als vanzelfsprekendheden aksepteerl, maar er zieh iedere dag in ootmoed over verwondert, dat Hij Zich nog met hem inlaat en bemoeit. Dat is de vrucht van genade, als we in alle oprechtheid, dankbaar mogen zijn voor het goed. dat Hij ons in dit leven geeft. Wat is een mens dan mateloos rijk. als hij niet meer verlangt, dan wat de Here hem schenkt. Dan heeft hij genoeg om van te leven en vol doende om straks op te sterven. Ja. inderdaad, als wij er ons niet te groot voor kennen om in ootmoed voor Hem te belijden: Here, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens: daar mogen wij het nog veel grotere wonder ervaren, dat Hij tot ons spreekt: Uw zonden zijn u vergeven; ga heen in vrede! M.A. Jansens Tholen. OUD VOSSEMEER do 15 sept. 8.30 u. bejaardenreis SCHERPENISSE do 8 sept. 14 u. Holl.Huis, hand- werkmiddag, plattel.vr. za 17 sept. 20 u. dansav. paren, Holl.Huis. POORTVLIET wo 21 sept. 20 u. lez. brandw.comm. v. plattel, vr., Tol- rust BERGEN OP ZOOM 4 sept-16 okt. tentoonst. tek en schild. Wim Schütz, etcetera tot 26 sept. Sahara en Sahel, ten toonst. di-zo 14-17 u. film-I- +fïlm+ +Film+ ROXY 1: Gandhi - a.l. dag. 19.30 u. zo. 14 19.30 u. Teenagers In Love - 18 jr. vr za 23.30 u. ROXY 2: Firebird Tornado - 12 jr. dag. 20 u., vr. 21.30 u., za 19 21.30 u. zo. 14, 16,30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Porky 2 -12 jr. do, di wo 20 u. vr. 21.30 u. za. 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. Filmliga: Yol - ma. 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Flying High 2 - a.l. dag. 20 u. vr. 21.30 u. za. 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Octopus- sy(10) - a.l. dag. 20 u. vr. 21.30 u. .za. 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. c ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Voor het diploma MBA slaagden te Amersfoort Peter Quist en Sam Everaers, beiden uit Sint Philips- land. Marja Suurland uit Scherpenisse slaagde aan de Stichting Ooster- schelde-ziekenhuizen te Goes voor het diploma A- verpleegkundige. Addie Elenbaas-Suurland uit Poortvliet slaagde voor het diplo ma kraamverzorging. KAPPER DUUR? Nu 'n kort kapsel geknipt, gepermanent met INDOPERM va 60. (zonder watergolf) Geopend van 08.30-18.00 uur, zaterdags tot 1 7.00 uur Boutershemstr. 51 (bij de stoplichten). Bergen op Zoom. Tel. 01640-33317. Advertentie I.M. Pietje was jaloers geweest, ze had haar vriendin verweten dat ze niet over haar hoofd verteld had. "Ik vind het oneerlijk had het meisje gezegd, als je zo al begint, wat moet daarvan terecht komen!" Het had Niske in grote verwarring gebracht. Ze voelde zich heen en weer ge slingerd tussen geluk en een schuldgevoel. Ze kon die nacht de slaap niet vatten. Het was ook allemaal zo plotseling gegaan. Wat was ze begonnen! Ze had zich gebonden aan een jongen die niet gelovig was, ze was niet eerlijk tegen hem geweest, ze kende hem amper en haar ouders wisten van niets! Eens zou ze het haar vader toch moeten vertellen. En mem? Kon ze toch maar even met haar praten, die had haar altijd zo goed begrepen. Maar ze was zo erg ziek! Als ze buurvrouw nu eens in vertrouwen nam en vroeg of die een dag het huishouden waarnam, dan kon zij met Venema mee naar Leeuwarden. Dat wilde ze vast wel. Morgen ging ze het vragen. Met de geruststellende gedachte dat ze alles dan met haar moeder zou kunnen bepraten viel ze eindelijk in slaap. Hoofdstuk 5 "Kindje, wat een verrassing"! Met een blije lach op het sterk verma gerde witte gezicht begroette vrouw Haanstra haar dochtertje. Niske boog zich voorzichtig voorover om haar moeder op het voorhoofd te kussen. Ze schrok, wat was mem achteruitgegaan! De tranen sprongen in haar ogen. "Wat fijn dat je gekomen bent, ik heb je zo lang niet gezien, wie zorgt er nu voor Annie en hoe is het met haar?'.' "Wat veel vragen", glimlachte Niske. "Ja, pak eerst maar een stoel", fluisterde haar moeder, mqe van de opwinding haar dochter zo onverwachts te* zien. "Ik heb wat peren voor meu mitbracht" zei Niske met moeite haar ontroering verbergend. En de groeten van iedereen". "Dat is fijn, leg maar op het nachtkastje, de zuster doet ze straks wel op een bord". Terwijl Niske de stoel naast haar moeders bed trok, pakte mem haar hand beet. "Vertel, hoe ben je hier zo gekomen?" Al gauw kwam het gesprek op Frans en alle belevenissen daar om heen. "O, mem, wat moet ik nou toch?" De tranen kwamen. "Ik vind het zo'n lieve jongen!" Haar moeder kreeg een hoestbui. Met ontzetting zag Niske hoe de zuster toeschoot terwijl het bloed uit haar moeders mond golfde. Doodsbleek zakte de vrouw terug in de kussens. Terwijl de zuster opruimde, wenkte ze Niske naar de gang. "Je kunt nu beter afscheid nemen meisje, je moeder is erg moe. Ze moet nu eerst slapen". Op haar tenen, even wit als de patiënte, liep Niske naar het bed en streek haar zachtjes over het voorhoofd. De zieke sloeg de ogen op. "Volg...de stem...van je ...hart" fluisterde ze bijna onhoorbaar. Mistroostig liep het meisje Leeuwarden door, ditmaal geen oog hebbend voor de mooie etalages. Veel te vroeg was ze bij de steiger waar ze de boot van Venema kon verwachten. Kapot van verdriet zette ze zich op een meerpaal. Alles draaide door elkaar in haar hoofd. Door het warrelige denken heen zag ze steeds weer haar moeder met ontzetje ogen overeind komen en dan al dat bloed Nooit zou ze dat beeld weer kwijtraken. Als in een droom beleefde ze de terugreis. De verschrikkelijke zekerheid drong tot haar door toen ze bij huis kwam en vrouw Westra bezig zag de lakens voor de ramen te spannen. Ze vond haar vader aan tafel met het hoofd in de handen. Annie lag te snikken in bed. "O, Niske. de politie is het net wezen zeggen..." Vrouw Westra breidde haar armen om de meisjes heen. "Heb je haar nog gesproken?" vroeg ze Niske zachtjes. Niske knikte. Het was allemaal zo verschrikkelijk, ze spuwde bloed en ik moest weg van de zuster". Bezorgd bracht de buurvrouw Niske naar een gerhakkelijke stoel. "Kind toch! hier, neem gauw een kop koffie, arme stakker". Terwijl Niske met haar tanden klapperend tegen het kopje de warme vloeistof opdronk, haastte vrouw Westra zich naar Annie. Troostend boog ze zich over het meisje heen. "Vergeten jullie niet datje mem een gelovige vrouw was, ze is nu uit haar lijden verlost en in de hemel, daar zbllen jullie haar weerzien en daar is geen ziekte of verdriet, denk daar maar aan". Haanstra liep de kamer uit en sloeg de deur met een klap achter zich dicht. De dag na de begrafenis, werd Annie opgenomen in het Leeuwarder ziekenhuis. De huisarts vond het niet langer verantwoord dat ze nog langer thuisbleef. De emoties van de laatste dagen hadden haar geen goed gedaan. Niske bleef alleen thuis met haar vader die^geen woord meer sprak dan strikt noodzakelijk was. Nog diezelfde dag postte Niske een brief naar Frans in Dokkumernieuwezijl. Ze vertelde van haar bezoek en het overlijden van haar moeder, de opname van haarzusje en ze bekende dat ook zij niet vrij was van de zo gevreesde ziekte. Ze zag de toekomst voor Frans somber in als hij later met haar zou trouwen. Hij moest de verloving maar vergeten. Het speet haar dat ze het hem niet eerder verteld had. "Kóm dus maar niet meer" was haar laatste regel. Bij buurvrouw Westra vond ze veel troost, "We gaan zo gauw mogelijk samen Annie eens opzoeken", had c|eze beloofd. Twee dagen na het versturen van haar brief, stond plotseling Frans voor haar neus. Zonder iets te zeggen nam hij haar troostend in zijn armen en kuste haar. Zo gauw ze tot spreken in staat'was, vroeg ze: "Heb je de brief niet ontvangen?". Hij hield haar op armafstand. Een ondeugend lichtje vonkte in zijn ogen. "O. die heb ik wel gezien, maar opzij gelegd"! Opnieuw trok hij haar naar zich toe. Lieverd, maak je toch geen zorgen. Je haren zijn voor mij niet belangrijk. Ik vind ze mooi. bovendien heb ik de legerarts gevraagd en die heeft mij verzekerd dat tuberculose niet erfelijk is. Als je maar goed op je zelf past en goed te eten hebt. En daar ga ik voor zorgen, aanstaande vrouw vam me! Pas toen schoten de laatste woorden van haar moeder haar weer in gedachten: "Volg de stem van je hart". Ze voelde haar goedkeuring zo duidelijk, als stond ze naast haar. Opnieuw doorstroomde haar een groot geluksgevoel. Met tranen in haar ogen keek ze hem aan. "Ik hou van je" zei ze eenvoudig, maar de zin klonk z\yaar van inhoud. "Volgende maand kom ik uit dienst", vertelde Frans toen ze samen aan tafel zaten. Dan ga ik hard aan de slag. ik kan bij dezelfde smid in Foxhol komen waar ik voor diensttijd ook werkte. Weetje vader het van ons?" Niske schudde haar hoofd. "Dan wacht ik nu tot hij thuiskomt en ik vertel het hem. "Angstig keek Niske naar de klok. "Meiske van me, zei hij warm, ik ben niet bang. En hij moet het eens proberen jou aan te raken. Is Jakob nog thuisgeweest?" "Ja, maar hij is na de begrafenis weer vertrokken, hij heeft een baantje in Hoogezand bij Zwaantje gekregen, dus hij moest dezelfde dag weer weg". Ze hoorden klompen op het klinkerpad. Niska's hart klopte in haar keel. Als dat maar goed afloopt, dacht ze. Toen ging de deur open. Even bleef Haanstra spra keloos staan. Toen baste hïj: "Wat doe jij hier?" Rustig antwoordde Frans: "Ik zit hier bij mijn verloofde". Strak bleef hij zijn aanstaande schoonvader aankijken. Dreigend kwam deze dichterbij. Hij hief zijn hand op, maar bedacht zich blijkbaar. "M'n huis uit", schreeuwde hij toen. "Snotaap!" t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7