Thools voetbal geeft b. en w. een rode kaart De Wellevaete is open J.M. Verkerke na 40 jaar waterschapswerk koninklijk zilver Gemeente wil huur sportvelden verdubbelen FNV tegen project haanlozen Ti BOUMAN POTTER Tijdrovend L,U Donderdag 8 september 39e Jaargang no. 43 Bintjes 62 cent Verhoging van de huur van voetbalvelden stuit bij de Thoolse voetbalfederatie tegen het zere been. In een lijvig rapport 'Thools voetbal binnen Thools welzijn financieel op de tocht?' wordt scherpe kritiek uitgeoefend op de plannen van het gemeentebestuur. In plaats van 2100 gulden nu (waarvan de voetbalverenigingen via subsidie 75% terug krijgen) zou er vanaf het seizoen 1984/85 in een over gangsperiode van vijfjaar tenslotte 4450 gulden voor wedstrijdveld en 3350 gulden voor een trainingsveld betaald moeten worden. De subsidie verdwijnt op de velden, maar er komt wel een basissubsidie van 40.00 gulden, 840 gulden per jeugdteam voor de eerste vijf (de tweede vijf 630), 80% subsidie in de vormings- kosten en 25% van het contributiebedrag. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! L—.T .1 Lil Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet 28 mille meer Scheef gegroeid 1100 voetballers Eerlijke verdeling Met een welgemikt schot had Dhr. Abr. van Vossen vrijdag 2 september als eerste gebruiker het nieuwe dorpshuis in St. Annaland kunnen openen. Tenslotte is hij niet voor niets een bij velen bekende jachtopziener. Samen met zijn echtgenote, mevr. J. van Vossen van der Jagt, hield hij 't echter maar rustig met de kinderen en verdere familie. Dhr. van Vossen gunt burgemeester E. Baerends morgenavond de eer van de opening van 'De Wellevaete', een combinatie van Dorpshuis, twee kleinere vergaderruimten en een sportzaal. Zaterdag is de Open Dag met activiteiten van verschillende verenigingen. Zie daarvoor Tholenderwijs. Iedere belangstellende kan dan de nieuwe accommoda tie bewonderen. Meer informatie over de bouwers en gebruikers van de Welle vaete vindt u op de pagina's 5, 10 en 11. "Ko kun je overal inzetten Donderdag 1 september werd in "Haestinge" te SintMaartensdijk door burge meester E. Baerends bij de 56-jarige kantonnier van het waterschap Tholen, de heer J.M. Verkerke het koninklijk zilver opgespeld, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De Thoolse waterschapsfamilie was er zo ongeveer compleet getuige van. Ze hoorden met de jubilaris en zijn familie lovende woorden van de burgemeester, dijkgraaf, hoofden van dienst en namens de collega's. Uit die toespraken bleek, datje Ko Verkerke bij het Waterschap op vrijwel alle onder delen kon inzetten en dan maakte hij er wat goeds van. Behalve als bestuurder van een tractor, daar kreeg je hem niet op, zei het hoofd van de technische dienst onder hilariteit van de collega's. Overigens werd tijdens de receptie overduidelijk, dat men de onderscheidene en dat zowel de werkgever als oud- en huidige collega's een goed hart toedraagt. Omdat het ook een goed collega is. All round vakman Soepele aanpassing Smalstads Mannenkoor op radio en 1e L.P. DEZE WEEK Oud-V ossemeer laatste openbare kleuterschool VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentiep-ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Het valt noch onder stoelen, noch onder banken, te steken, dat de veelvuldige inbraken van de laat ste weken verontrusten. Niet om dat het voor het eerst zou zijn dat zich vrij opvallende incidenten voordoen, maar van een rustige tijd kan in dit opzicht zeker niet worden gesproken. Het komt dan, zoals vorige week duidelijk werd, soms tot een brutaliteit, die men nauwelijks voor mogelijk houdt. Temeer niet, omdat er niet alleen yrijwel doorlopend verkeer is, ook in nachtelijke uren, maar omdat ook nog veel meer dan vroeger politiesurveillance plaatsvindt. Niet alleen overdag om een te snelle rijder aan te houden, maar ook in de periode dat 99% van de bevolking in ruste is. Dan behoort de politie tot het ene wakende procent. De burger denkt er al gauw anders over: toen waren ze er meteen (de spreker kreeg toen zelf een boete) en nu zie je ze niet. Laten we als gemeenschap die kreten wel pogen te relativeren. Voor de oorlog had vrijwel elke kern de zogenaamde nachtwaker. Er kun nen, afgezien van het nut van die toenmalige functionaris, ook ro mans over hun doen en laten worden geschreven. Tijdens de Duitse inval was er een zoge naamde luchtbeschermingsdienst en ook daarna nog wel. Dat bete kende, dat burgers elke nacht op verkenning waren. Er gebeurde in onze contreien zelden wat hun functie goedmaakte, maar het was nu eenmaal bevél van hogerhand. Zij die daarvan nog kunnen ge tuigen, laten in deze toch wat woelige dagen de opmerking val len, dat men beter nu een soort 'luchtbescherming', maar dan ei genlijk inbraakbescherming zou kunnen instellen. Het moet inder daad niet erger worden dan het is, al beperkt de inbraakhausse zich niet tot onze streek. Veel beter is te zoeken naar een preventie, die wel beperkingen met zich mee zal brengen. Het onderzoek van de politie duurt nog voort en daarbij moet men enorm veel geduld hebben, want 't is een tijdrovende zaak. Ook komt het niet zo zelden voor, dat er 'ver van huis' mensen wor den gegrepen, die tevoren toch in onze regio huis hielden. In het naburige Schouwen-Duiveland heeft de politie ook lang gezocht naar hen, die het schiereiland on veilig maakten. Het speurwerk bracht op de lange duur toch re sultaat. Een groep jongeren werd aangehouden en heel wat dief stallen in scholen, bedrijven en kantoren werden opgelost. Er leven ook in onze streek vrij buiters en het is zaak die te on derkennen. Niet alleen door de politie, maar ook door de burgers. Er zijn nogal wat burgers met vrije tijd, die meer zien dan degenen die dagelijks drukke besognes hebben. Laat niemand zich scha men voor een tip, want het gaat om rust en vrede. Niet alleen voor de ander, maar voor ieder per soonlijk. Men hoeft geen recher che-opleiding gevolgd te hebben, noch alleen maar detectives te le zen om te concluderen, dat het tijdstip tussen twee en vijf uur 's nachts de meest uitgekozen pe riode is door onverlaten. De poli tie wil best drie keer voor niets komen, dan helemaal geen tips ontvangen. Extra attentie is gebo den. Zou het doorgaan als na de zo rustige vakantieperiode op het lijf is gevallen, dan zullen zelfs nog andere maatregelen nodig zijn. De bereidheid daartoe dient in onze streek aanwezig te zijn. Er is niets erger, dan steeds opnieuw anderen overlast veroorzaken. In welke vorm dat ook is. Aardappelveilingen Sint-Anna land, dinsdag 6 september (woensdag 7 september): Dore 90-99 (94-97), Gloria 55-62 (62), Bintje 53-62 (45-57), afwijkend 47-48 Eigenheimer 80-85 (76-81), Arcula 45 (Premiere 62). aanvoer 76 109) ton. De voetbalgelederen zijn volgens het rapport van de federatie danig in beroering gebracht. "Binnen de gemeente Tholen ne(emt voetbal, zowel in het verleden, heden als in de toekomst, een belangrijke plaats in. Wij wensen geen voor keursbehandeling, doch achter stelling stellen wij evenmin op prijs. Voetbal is nog steeds een 'volkssport', zodat deze betaal baar dient te blijven. Zeker in de huidige samenleving met grote spanningen, meer vrije tijd en grote werkloosheid is ontspanning een goede zaak. B. en W. tasten met hun discussienota over subsi- die- en accommodatietarieven fi nancieel onze verenigingen zoda nig aan, dat voortbestaan niet vee langer mogelijk zal zijn "aldus de Thoolse voetbalfederatie. Woens dagavond om half acht spreekt de Welzijnsraad over de plannen van het gemeentebestuur en het com mentaar van de betrokkenen. De werkgroep Sociaal Cultureel Werk, Sport, Jeugd- en Jongeren werk hebben de discussienota al doorgeworsteld. Jeugd- en Jonge renwerk vindt de opzet principieel onjuist, maar b. en w. hebben met dat advies geen rekening gehou- Het FN V-district Zeeland heeft in een gesprek met het gemeentebe stuur van Tholen het werkerva ringsproject a la Lelystad bekriti seerd en afgewezen. Nu Tholen het project desondanks doorzet, lijkt volgens de FNV toetsing via toetsingscommissies te worden omzeild. De FNV deelt de statencommissie economische zaken bij monde van districtsbestuurder M.L.Strous mee, dat de vakbeweging zich be zint op methode om 'deze ons zeer onwelgevallige ontwikkelingen verder te voorkomen'. "Het niet meedoen van gemeenten in re gionale toetsingscommissies schept een situatie, waarin open lijke conflicten tussen gemeenten enerzijds en sociale partners an derzijds nauwelijks nog te voor komen zijn." De F.NV komt steeds vaker ter ore, dat bedrijven proberen nieuwkomers eerst drie maanden te laten werken met behoud van uitkering. "Een dergelijke ont wikkeling, waarbij het vrije be drijf aanspraak maakt op ge meenschapsgelden en waarbij in feite de proeftijd wordt uitgebreid met een maand, is voor de FNV onaanvaardbaar. Als door een soepel beleid inzake werk met be houd van uitkering, een klimaat ontstaat waarin 'alles lijkt te kun nen' zijn dergelijke ontwikkelin gen echter wel voorspelbaar", al dus FNV-bestuurder Strous. Inmiddels heeft dhr.A.Jansen van het Thoolse baanlozenproject al contacten met bedrijven en haan lozen gelegd voor de proef van vijftien arbeidsplaatsen geduren de zes maanden. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. WONINGINRICHTING Advertentie I.M. den. Het college vindt de plannen wel goed. Het nieuwe beleid brengt de ge meente 28.074 gulden meer op aan huur van accommodaties, maar er moet ook 2000 gulden meer aan subsidies betaald wor den. Van de 11 wedstrijd- en 4 trai ningsvelden komt 30.850 gulden meer binnen, terwijl aan de ande re kant van de 11 ennisbanen 2750 gulden minder huur zal binnen komen. De sporthal Meulvliet brengt 1352 gulden meer op, maar de gymzalen in Scherpenisse, Tholen, Poortvliet, Oud-Vosse- meer en Stavenisse worden weer 12.678 gulden goedkoper. Het korfbalveld wordt 50 gulden duurder, de negen kleedlokalen 5400 gulden en de peuterspeelza len moeten voor hun zaalruimte 5850 gulden meer opbrengen. Uitgangspunt van b. en w. zijn de Stichtings- en Exploitatiekosten, waarvan respectievelijk 1 ën 10% in de huur wordt verwerkt. Volgens b. en w. staan de tarieven van sportaccommodaties al enke le jaren onder druk, met name als gevolg van een scheefgegroeide situatie tussen buiten- en binnen sporten. "Het huidige systeem van tarieven en subsidies vertoonde een scheefgroei, terwijl in de nota is geprobeerd een evenwichtig beleid te verwezenlijken. De ac commodatietarieven zijn geba seerd op criteria, die voor een ieder gelijk zijn. Voor alle wel- zijnsaccommodaties wordt een zelfde tarievensysteem gehan teerd. Het aangeven van priori teiten binnen het welzijnsbeleid zou via het instrument van de subsidietarieven kunnen gebeu ren. Daarnaast is rekening gehou den met verschillende kosten waarmee de diverse verenigingen geconfronteerd worden", aldus b. en w. Voor het periodiek vereni- gingsgebruik worden de dorps huizen bruto goedkoper, maar aangezien de 50% subsidie weg valt, komt men netto duurder uit. B. en w. vinden de 'negatieve' ge volgen echter minder groot dan bij de voetbalvelden, zodat er voor dorpshuisgebruikers en peu terspeelzalen geen overgangsre geling komt. De voetbalfederatie blijft on danks de voorgestelde overgangs regeling van vijfjaar negatief over de plannen van b. en w. "Met voetbal moet het blijkbaar binnen het Thoolse Welzijn klaar zijn", concludeert de federatie. "Voor wending van scheefgroei in het oude systeem moet het motief zijn om wijzigingen door te voeren. Gronden daarvoor ontbreken evenwel. Sterker nog, berekenin gen onzerzijds wijzen juist op het tegenovergestelde. De gemeente wordt er bijna 60.000 gulden 'rijker' van, waarbij het. aandeel van de voetbal ruim 44.000 ofwel 73% is. Dat zonder enige vorm van reservering, geen enkele inbouw van ondernemers risico voor kantinewinst. Om er dan maar niet van te spre ken dat sommige verenigingen er beter van worden. Het kan niet anders: deze discussienota moet drastisch gewijzigd worden in het belang van de Thoolse gemeen schap. Het voetbalgenot van bijna 1100 Thoolse burgers staat op het spel als mede een stuk zinvolle vrijetijdsbesteding van vrijwilli gers. Zo'n 1000 leden kunnen we gedurende veertig weken 4 a 5 uren per week voetbalsport aan bieden dankzij ruim 63.000 vrij- willigersuren. Globaal betekent dit, dat tegenover 3 sporturen, 1 vrijwilligersuur staat", aldus de Thoolse voetbalfederatie. Volgens b. en w. zijn we na een periode van twintig jaar hoogcon junctuur aangeland in een tijd, waarin vele welzijnsterreinen naar de gemeente gedecentraliseerd worden. "Daarbij moet aandacht besteed worden aan de inspraak van de bevolking, het stellen van prioriteiten en het afwegen van wensen en behoeften. Dit alles gepaard gaande met een econo mische recessie, maakt het voor de overheid moeilijker een eerlijke verdeling van de beschikbare middelen te realiseren. De finan ciële mogelijkheden van de over heid zijn niet meer zo groot", al dus b. en w. Het college gaat er overigens van uit, dat zonder ge meentelijke subsidies geen geva rieerd voorzieningenpakket op het welzijnsterrein gerealiseerd kan worden. Woensdagavond om half acht zal cje welzijnsraad er in het gemeen tehuis te St. Maartensdijk nog wel een woordje aan wijden. De ver gadering is voor iedereen toegan kelijk. Het gouden echtpaar Abr. van Vossen er. J. van Vossen-van derJagt vierde met de kinderen als eerste feest in het nieuwe Dorpshuis te St. A nnaland. Dhr. J.M. Verkerke (56) uit St. Maartensdijk kreeg Koninklijk zilver voor veertig jaar Water schapswerk. Links zijn echtgenote. In onze samenleving komen we verschillende soorten mensen tegen, zo begon burgemeester Baerends zijn toespraak in Haes tinge na een welkomstwoord van dijkgraaf I.C. Hage. Dat maakt het gezellig, gevarieerd, soms ook problematisch. Daaronder zijn mensen die telkens opnieuw let terlijk aan de weg timmeren of om het meer op zijn Waterschaps te zeggen bovenop de dijk staan. Fi guren die je in het openbaar leven altijd weer tegenkomt. Anderen kom je maar heel zelden tegen. Ze zijn ergens aan öet xemk, waar je ze lang niet altijd of maar zelden ziet, maar werken doen ze. Bij zo'n man als laatst genoemde ca tegorie zijn we thans bijeen, want het is bekend, dat de heer Ver kerke het niet zo leuk vond in het zonnetje te worden gezet. Hij werkt liever in het zonnetje, zo vervolgde burgemeester Bae rends. Hij herinnerde er voorts aan, hoe Verkerke 40 jaar geleden in dienst kwam bij het waterschap Sint Maartensdijk als polderwer ker, om bij de waterschapscon centratie per 1 januari 1959 als kantonnier in dienst te komen van het groter lichaam. Is het dan wat bijzonders veertig jaar een dienst betrekking te hebben vervuld? Verkerke antwoordt daarop zelf ontkennend. Ik heb er toch m'n loon voor gehad. In een dienst verband moetje nu eenmaal wer ken en daarvoor staat een zekere beloning, a. Waterschapswerk bestaat echter niet alleen maar in een lekker zonnetje staan. Vaak moet men er bij nacht en ontij op uit en dat was ook dijkwijls het geval tijdens het 40-jarig dienstverband Verkerke. Om van de extra inzet na de ramp 1953 nog maar niet te spreken, vond de burgemeester. Zeker, ook dat hoorde bij de taak, maar dijk bewaking wordt zelden ingesteld bij mooi weer. Kortom, die extra inzet van Verkerke was voor H.M. de Koningin aanleiding hem te onderscheiden met de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau en ik mag daarbij voor de uitvoering zorg dragen, aan welke ceremonie ik hierbij zeer graag wil voldoen, zo besloot de burgemeester zijn bij drage aan dit jubileumgebeuren, uiteraard vegezeld van de wens, dat de heer Verkerke het ereme taal nog vele jaren zou mogen dragen. Dijkgraaf Hage zei ook graag te willen bedanken en feliciteren namens het waterschap, maar had in feite weinig toe te voegen aan wat door de burgemeester op juiste wijze naar voren was ge bracht. Toch herinnerde de dijk graaf er aan, dat na een eerste aanzet bij de polder Sint Maar tensdijk, de thans jubilerende kantonnier korte tijd werkzaam was bij het calamiteuze water schap Scherpenisse en vervolgens bij het geconcentreerde water schap. Hij volgde een opleiding als steenzetter, een heel oud be roep, maar die mensen zijn er nog altijd nodig. Trouwens, we heb ben Verkerke in vrijwel alle wer- konderdelen van het waterschap ontmoet, warit het is een all round vakman, zoals eerder zijn vader waterschapssporen verdiende. Nadat de dijkgraaf aan mevr. Verkerke een bloemstuk had doen overhandigen kreeg de jubilaris de traditionele envelop met in houd, maar ook een oude kaart van Zeeland in lijst. Het hoofd van de technische dienst M. Giljam wees er op, ook al menig jaartje met de jubilaris mee te lopen. Een eerste kennis making was er in de Oudeland- polder, toen in die omgeving een krammat moest worden aange legd. Alles met de hand. In die 40 jaar is er een ongekende ontwik keling geweest op technisch ge bied en het had spreker telkens weer verwonderd, hoe gemakke lijk Verkerke zich bij de nieuwe situatie kon aanpassen en dan nog bijzonder alert bleef voor wat in de omgeving gebeurde. Daardoor ook had hij als medewerker extra verdiensten. Daarvoor bracht de heer Giljam dank en uiteraard ook een felicitatie voor de ko ninklijke onderscheiding. De chef administratieve dienst J.D. de Korte onderstreepte ook het laatste en releveerde op zijn wijze de verdiensten van Verkerke en de goede onderlinge verstand houding. Namens het personeel werd dat gedaan door de heer M.C. den Engelsman, maar dan in dichtvorm, waarbij het prikje on der water en de vrolijke noot een plezierige variatie betekende, maar uiteindelijk werd mevrouw Verkerke een bloemstuk en haar jubilerende echtgenote toch een zilveren polshorloge rijker. Het weerwoord van Verkerke was kort en krachtig. Hij dankte de konin gin voor de onderscheiding en degenen, die de voordracht/ver zorgden, de sprekers en geverS~en vond het ondanks dat hij tegen de bijeenkomst had opgezien toch een fijne middag. Het Smalstads Mannenkoor is donderdagavond 15 september van half acht tot acht uur te be luisteren via de NCRV-radio in het programma 'Muziek in vrije tijd', dat om zeven uur begint. De opnamen zijn vorig jaar septem ber gemaakt in de N.H. Kerk te Nieuw-Vossemeer. Diezelfde middag neemt burgemeester E. Baerends de eerste grammofoon plaat van het koor in ontvangst. Er staan zeventien nummers op, voor elk wat wils. Eurosound maakte hiervoor in juni de opnamen in 'De Ank' van het ziekenhuis Vre derust. In eerste instantie wordt de langspeelplaat, die op aandringen van de domateurs uitkwam, door de twaalf zangers zelf verkocht. De laatste aanwinst is Henk Groenhout (le tenor), wiens vader al langer als tweede tenor in het Smalstads Mannenkoor zingt. De eerstvolgende gelegenheid om het koor live te horen is zaterdag 1 oktober om acht uur in de Geref. Vervolg op pag. 6 Tijdrovend Politie sneller bereikbaar Openbare kleuterschool in Oud-Vossemeer Het is deze week zover met 'de Wellevaete' Sint-Annaland heeft nieuw dorpshuis, sportzaal en twee kleine vergaderruimtes Honderden bij afscheid nota ris Loof Koninklijk zilver voor kanton nier Verkerke Noad's voorzitterswisseling Record natte lente en zeer droge zomer FNV tegen project haanlozen Bedrijfsverzamelgebouw St. Maartensdijk krijgt financiële steun van provincie Een oud kantonnetje in de Smalstad Gemeente-archivaris Zuur deeg dook in de historie Smalstads Mannenkoor op radio Zaterdag begint de voetbal competitie echt HUMOR IS EEN VAN DE BESTE KLEDINGSTUK KEN DIE MEN IN DE SA MENLEVING KAN DRA GEN Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's. Als laatste woonkern op Tholen krijgt Oud-Vossemeer een open bare kleuterschool. De gemeente raad beslist maandagavond over het uitbreiden van de o.l.s. Die Heenetrechtschool om als basis school te fungeren. Vorig jaar zijü in Stavenisse en St.Annaland openbare kleuterscholen begon nen. In Oud-Vossemeer gaat het ook om een zogenaamde 'losse' lagere school, die geen partner heeft om na de invoering van de Wet op het Basisonderwijs een basisschool te vormen. Schoolhoofd J.D.Vroege van Die Heenetrechtschool heeft b en w gewezen op de onderwijskundige noodzaak om voor de inwerking treding van de Wet op het Basi sonderwijs, ervaringen te kunnen opdoen met kleuters op de lagere school. Dit standpunt is door de oudercommissie onderschreven. Na overleg met de direct betrok kenen, het bestuur van de Alge meen Christelijke Kleuterschool en het bestuur van de School met de Bijbel, hebben b en w het mi nisterie verzocht per 1 augustus 1984 kleuters op Die Heene trechtschool toe te laten. De o.l.s. moet uitgebreid worden met een speel- en werklokaal voor de onderbouw, alsmede een berg ruimte, toiletten en een speel plaats. In Oud-Vossemeer zijn er nu drie lagere scholen: de openbare met 77 leerlingen, de rooms-katholie- ke met 58 kinderen en de protes tants-christelijke met 48 leerlin gen. Verder twee kleuterscholen: Hummelvreugd(prot.chr.) met 43 kinderen en Sint Janneke(r.k.) met 22 kleuters. Alle cijfers zijn van 16 april. Het belangstellingspercentage voor het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs heeft zich door de nieuwe openbare kleuterscho len in Stavenisse en St.Annaland gewijzigd. Dit jaar ging 55.7% van de kleuters naar bijzondere scho len en 44.3% naar openbare scho len. Vorig jaar was dat respectie velijk 59.7 en 40.3 en in 1977 zelfs 61.5 en 38.5%. Dick Bax Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1