Eerstef ietsvierdaagse Flipland Notaris mr.W.Loof 30 jaar vertrouwensman op Tholen Dan/centrum Riem Janvier BOUMAN POTTER Venekamp wil in waterschap Donderdag 25 augustus 198! 39e jaargang no. 41 Het kan eigenlijk niet Inbraak Mikromarkt 15.000,— schade Wateroverlast in St.Annaland Bergingsriolen Dankbaarheid voor het vele goede overheerst Notaris mr.W.Loof zet na dertig jaar het vertrouwen op Tholen en St.Philipsland te hebben genoten een punt achter zijn werk. "Ik heb hier echt een hele goede tijd gehad, ook m'n vrouw. We hebben veel medeleven gehad in de periode dat 't nodig was. Met fouten en gebreken heb ik m'n taak uitgeoefend en ik hoop, dat ze i niet al te slecht over me zullen denken." Tegen z'n zin Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Concentratie Huwelijksvoorwaarden Opvolger DEZE WjEK Twee dagen Braderie Tholen Boerendag Dansen is plezier voor twee bij scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8 t/m 10 jaar echtparen en twens VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 „VyONINGlWiCHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet aanmeld^ voor nieuwe danslessen vanaf heden iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur Don/centrum Rien Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers ƒ0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 u. Advertentie, ijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. De stijging van gemeentelijke be lastingen moet tot het uiterste be perkt worden. Dat is het oordeel van b en w van Tholen en met die beperking zal iedereen het vrijwel meteen ook eens kunnen zijn. Sommigen gaan echter verder. Burgers die op het - nog altijd - welzijnsrandje leven. Voor hen is de geringste belastingverhoging de streep beneden dat randje. De komende weken moeten de raadsfracties een keuze maken, maar welke? als je bepaalde voor zieningen vergt, zoals een fiet spad, een grotere bergingscapaci teit voor de riolering, goede stra ten, e.d. kost dat geld, maar ook de cultuur kan niet in een han domdraai van de kaart geveegd worden. In de begrotingsbrief wordt een stijging van 3% genoemd. Als het voor iedere burger daarbij bleef, was er nauwelijks een centje pijn, maar in het huishoudbudget is het daar een halfje, daar een hele, vervolgens drie en ergens anders mogelijk wel vijf procent. Dat kan menig 'blauwe' nog wel trekken, maar voor menig 'rode' is het de druppel van de befaamde emmer. Je kunt die straat dan eens in de 10 in plaats van om de 7 jaar verbeteren. Je kunt ook nalaten dat fietspad aart te leggen waarom is gevraagd. De bibliotheken, waarvoor in de gouden jaren faci liteiten werden verleend, kan men terugdraaien tot er helemaal niets van overblijft. Maar is dat eer stens nodig en tweedens verant woord. Kunnen de burgers in het algemeen die 3% verhoging nog meepikken, zondat dat het water boven de lippen stijgt of is er een te groot deel in de samenleving dat dreigt te verdrinken. De keuze is niet gemakkelijk. Tholen heeft altijd overschotten gehad, meevallers waarmee de reservepotten gespekt werden. Mede daardoor kon er veel ge béuren. Nu zeggen b en w krapper begroot te hebben en de uitkerin gen van het rijk zullen eerder tegen- dan meevallen. Wie enerzijds echter vast wil hou den aan een verworven goed of een zekere luxe, moet niet verge ten, dat anderen alleen maar moeten inleveren. Voor menigeen is de aangekondigde 3de drup pel, voor anderen is de rand nog (lang) niet bereikt. Maak daartus sen maar eens een juiste keuze. Dat er bij sociale zaken veel meer geld nodig is en een extra perso neelslid is in dit kader meer te be treuren. Het is wel mede het ge volg van die druppel. Door de omstandigheden vergt het ene onderdeel meer, terwijl het min der zou moeten zijn. Ga er dan maar eens aan staan. Sterkte voor de raadsfracties om komende weken de juiste keuze te doen. Wie daarvoor niet staat kan gemakkelijk praten. Anderzijds valt er niets te forceren. Het gezin moet de tering naar de nering zetten en een gemeentebestuur kan daar evenmin om heen. De eerste fietsvierdaagse is gedu rende vier avonden in St. Philips- land en Anna Jacobapolder een groot succes geworden. Niet min der dan 188 deelnemers in Flip land en 48 in de polder gingen de eerste avond met goed weer naar Oud-Vossemeer en terug. De tweede avond, woensdag, regende het constant op de route naar Nieuw-Vossemeer. De derde avond door de Hollairepolder bij Oud-Vossemeer en de laatste ri op vrijdag op St. Philipsland zelf, was het weer prachtig weer. Van de 188 haalden er in St. Phi lipsland 169 de streep en in Anna Jacobapolder waren er maar twee afvallers. De overigen kregen in de Druiventros of Ons Dorpshuis een herinneringsmedaille. Opmerkelijk was de prestatie van de ruim tachtigjarige Bram den Braber, die in vier dagen de 100 km vol maakte. Hij kwam met drie andere ouderen steeds als laatste binnen omdat ze onderweg even op adem moesten komen of een sigaretje rookten. Den Braber ging terecht met de meeste bloe men naar huis. Het organiserende comité o.l.v. burgemeester Vogel was bijzonder tevreden over de premiere van de fietsvierdaagse. Zonder ongelukken en met goede begeleiding van de EHBO en de Bezemwagen - er was geen werk omdat de meeste deelnemers zelf een eventuele lekke band plakten - was 't een geslaagd evenement, dat tot een jaarlijkse attractie kan uitgroeien. De oudste deelnemers aan de eer ste fietsvierdaagse van St. Philips land naderen het veer Anna Jaco bapolder, waar ze op de 25 km. route even pauzeerden. Dinsdagmorgen om kwart over vijf ontdekte dhr. P. Gunter dat er in zijn Mikromarkt aan de Spui straat te St. Annaland was inge broken. Zijn hele voorraad siga retten en een grote hoeveelheid koffie was gestolen. De schade wordt op 15.000,— gulden ge raamd. De daders hadden zich aan de achterkant via een raam toegang verschaft tot de super markt. Na een eerste onderzoek door de Thoolse politie kwam tegen de avond ook de technische recherche eraan te pas. De in braak moet tussen kwart over twaalf en vijf uur in de nacht van maandag op dinsdag zijn gebeurd. Achteraf bekeken, heeft buurman A.L. van Vossen wat lawaai ge hoord, maar hij dacht dat dhr. Gunter nog aan 't werk was. Vorig jaar moest de Mikromarkt het ook al ontgelden bij een inbraak. Tijdens hevige onweersbuien is zondagochtend in St.Annaland ernstige wateroverlast ontstaan. Een aantal inwoners werd gedu peerd door het onder water lopen van hun laag gelegen woning. Verschillende regenmeters in het dorp kwamen tot 55 mm regen binnen een uur, terwijl het offi ciële KNMI-station aan de Win- kelzeeseweg(zo'n kilometer bui ten St.Annaland) niet verder kwam dan 34.1 mm. Daarentegen haalde het KNMI-station aan de Noordweg te Anna Jacbapolder 47.0 mm. In St.Philipsland werd er maar 17 mm gemeten en het KNMI-station aan de Parksingel in Tholen haalde 11.2 mm. Grote verschillen, die aangeven dat de onweersbuien ontzettend grillig waren en zeer plaatselijk. Vanaf St.Annaland werd het richting Stavenisse steeds minder gezien 20-25 mm aan de Anna- vosdijk en 10 mm in Stavenisse zelf. De buien kwamen over de Krabbenkreek gezien de 50 mm aan de Zuiddijk, 43-mm aan de Sluisweg en aan de andere kant 25 mm in de Kramerspolder bij An- napolder. Bruinisse kreeg weer meer te verwerken: 52 mm. De riolering kon zoveel water in korte tijd(van half zes tot half ze ven) niet verwerken. Met name in St.Annaland leidde dat tot pro blemen, zodat de vrijwillige brandweer diverse huizen moest leegpompen. Straten liepen onder water, waarbij evenals een maand geleden het laatste deel van de Hoenderweg(Tuindorp) het meeste water kreeg. De families Snoep en v.d.Sar kwamen voor flink wat schade te staan en ook op de straten bleef later een laag modder achter. Dhr.en me- vr.Snoep werden zondag nog van vakantie teruggeroepen gezien de toestand van hun t, Ooststraat woning. Ook aan de Javadijk, Su- zannaweg, Weststraa en Nieuw- straat drong het regenwater bin nen met alle gevolgen voor o.a. de vloerbedekking. Bij Abr.Gunter in de Tienhoven sloeg de bliksem in de meterkast, maar dat liep goed af. Gemeentewerken Tholen zegt weinig aan de herhaalde watero verlast op de Hoenderweg te kun nen doen. De eerste keer was er bij werkzaamheden aan de riolering vlakbij het nieuwe dorpshuis een overstort verwijderd. Dat hield verband met de nu aan de gang zijnde reconstructie van de Lan- geweg. Zondagmorgen was er volgens een woordvoerder van Gemeentewerken sprake van een abnormale hoeveelheid water in zeer korte tijd, wat de riolering gewoon niet aankan. De volgens de begroting 1984 geplande berg ingsriolen in de Anna van Bour- gondiëstraat (kosten 1.547.000 gulden) zou het probleem moge- lijk kunnen oplossen als die aan de riolering van de Hoenderweg gekoppeld wordt. Gemeentewer ken houdt de riolen goed schoon en blijft zoeken naar noodvoor zieningen. maar gemakkelijk en betaalbaar is 't niet om zoveel re gen in korte tijd te verwerken. Dhr. H. Venekamp uit Tholen (PvdA-statenlid) heeft zich gisteren kandidaat gesteld als hoofdingelande van het waterschap Tholen. Hij deed dat op de lijst voor de huishoudelijke vervuilers, waarvoor nu mevr. M. Dijkslag-Jansen hoofdingelande is. Zij zal in oktober de handschoen opnemen tegen dhr. Venekamp. Zes jaar geleden moest mevr. Dijkslag haar zetel ook al verdedigen, toen drs. W. Heybroek een poging deed om in het waterschap te komen. De PvdA in Zeeland is op diverse plaatsen actief om de besturen van waterschappen 'open te breken' door eigen kandidaten te stellen. Voor zover bij het afsluiten van dit bericht bekend, is de verkiezing tussen mevr. Dijkslag en dhr. Venekamp de enige. Voor de overige zetels werd er maar 1 kandidatenlijst ingediend, zodat de voorgedragen mannen bij enkele kandidaatstelling gekozen verklaard kunnen wor den. DISTRICT IV: Ongebouwde eigendommen: M.J. Boonman, Oud-Vos- semeer. K. Geluk, Tholen, M.M. Punt, Oud-Vossemeer, J.J. de Wilde, Tholen en M.J. Stoutjesdijk. Tholen (alle vijf zijn ze momenteel al hoofdingelande) reserves zijn W.H. van Gorsel, Tholen. P.P.J. Verduit, Tholen en C.W. Droogers (Raadhuisstraat-tuinder) uit Oud-Vosse meer. Gebouwde eigendommen: in de vacature notaris mr. W. Loof I. kandi daat-notaris Mr. J. Schot 2. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (CDA-raadslid). beiden uit Tholen. Vervolg op pag. 9 Bij die laatste opmerking zie je de pretlichtjes in de ogen van -de Thoolse notaris, maar zo bont heeft hij 't niet gemaakt. Hij ge noot het vertrouwen op Tholen en St.Philipsland. "Als notaris ben je inderdaad vertrouwensman voor beide partijen, waar je iets kynt zeggen, wat niet verder gaat dan het kantoor. Dat vertrouwen is me ook geschonken. Je bent nooit advocaat voor éên van de partijen, maar je moet proberen beide par tijen eerlijk en redelijk te behan delen." Notaris Loof wordt in oktober pas 60 jaar, terwijl hij op zijn verzoek per 1 september al eervol ontslag krijgt. Het geeft aan,«dat ook no tarissen de maatschappelijke ont wikkelingen volgen in een tijd van VUT of vervroegd ontslag bij 57 Vi jaar. Zijn voorganger E.D.van de Velde stopte op zijn 65ste en diens vader David plaatste op 88-jarige leeftijd nog een handtekening on der hypotheekakteZover laat rea list Loof het lang niet s. komen. "Ik.heb al langzamerhand afge bouwd door een dag per week vrij te nemen. In maart heb ik ontslag gevraagd, want ik heb er bijna 39 jaar in het notariaat opzitten. Vrij vroeg was ik kandidaat-notaris." Loof werd eigenlijk meer tegen z'n zin dan enthousiast notaris, hoewel hij 't later een interessant en mooi beroep is gaan vinden. "In 1941 kwam ik van de h.b.s., maar studeren aan de universiteit was voor mij onmogelijk omdat je een verklaring ten gunste van de Duitse bezetters moest tekenen. Na een jaartje zoeken, kwam het notariaat in zicht. Dat was toen een niet-universitaire studie. Door de oorlog waren dé mogelijkhe den beperkt en thuis waren we met tien kinderen, zodat 't ook zo goedkoop mogelijk moest. M'n vader werkte bij een drukkerij in Terneuzen. In 1942 kon ik de op leiding voor het staatsexamen bi Stoetzer in Bergen op Zoom gaan volgen. Wat huisvesting betrof was dat ook gunstig, want m'n zuster woonde in Bergen." Hoewel Loof dus niet stond te popelen om notaris te worden, is hij 't later toch een leuk beroep gaan vinden. "Mijn beeld van een notaris was, dat er goed in ver diend werd en dat kon nooit geen V k J Juwelier-horloger-opticien De elfjarige Boudewijn Hoogedeure uit Tholen volbracht zaterdagmiddag als jongste deelnemer de Ooster- scheldetocht tussen Strijenham en de zwarte trap. Iedere morgen voor schooltijd trekt hij twintig banen in zwembad de Spetter. Toch is hij bepaald geen held, want op zesjarige leeftijd durfde hij amper onder de douche. Toen Boudewijn aan de hand van vader en moeder naar het zwembad moest, ging dat niet van harte. Op de knieën van badmeester Jansen ging hij van de glijbaan, maar zijn gegil was over het hele zwembadterrein te horen, 't Kan verkeren, zei Bredero al en zaterdag stond Boudewijn na 1 uur en drie kwartier zwemmen over 3200 meter monter bij de Zwarte Trap, waar hij door zijn trotse ouders met bloemen werd opgewacht. Namens het comité overhandigde dhr. A.A. van Westen (links) hem het herinneringsvaantje, rechts dhr. Hoogedeure. Vervolg op pag. 11 kwaad. In de praktijk krijg je heel veel met mensen te maken, met problemen en moeite, maar ook met mooie kanten. Je probeert al les voor iedereen tot genoegen te regelen." Na afronding van zijn studie bij notaris Stoetzer in Bergen op Zoom was Tholen dichtbij, zodat dhr. Loof in 1946 bij de oude Da vid v.d. Velde aan de slag ging. In 1948 trok, hij naar de Betuwe, waar in eek en wiel het fruit op stam via de notaris werd verkocht. In 1953 ging Loof weer terug naar Tholen. als kandidaat-notaris bij Evert v.d. Velde. Van 1954 tot 1956 werd hij waarnemer voor wijlen notaris A.J. Bierens in St. Annaland en in augustus 1967 werd Willem Loof bij Koninklijk Besluit tot notaris in Tholen be noemd. De standplaats St. Anna land was toen al opgeheven en na het vertrek van notaris W.L. Blin- denbach in St. Maartensdijk bleef Tholen als enige notariskantoor over. Buiten Loof om werken daar ze ven mensen, terwijl dat er in 1967 nog maar drie waren. E^por de gemakkelijker verplaatsbaarheid van de mensen en de hogere eisen die aan het notariaat gesteld wor den, was de concentratie een feit. De herverkaveling was een druk ke tijd voor notaris Loof. 't Was ingrijpend voor de direct betrok kenen, die er eerst ontzettend tegen waren, maar dankzij het sturen door goede ambtenaren viel 't mee. De jaren na de ramp hadden ook al extra werk opgele verd met nalatenschappen van slachtoffers en daarna veel nieuwbouw. Op het eind van de zeventigerja ren kwam de Hausse in de hui zenverkoop. Als pakjes boter gin gen ze als het ware over de toon bank. Nu is dat vrij normaal, ter wijl het opmaken van de aktes voor een groot deel ook geauto matiseerd is. Het opmaken van testamenten behoort eveneens tot de taak van een notaris. "Als je jong bent. denk je nog niet aan een testa ment, maar het is toch belang rijk", zegt Loof, die in de hal van z'n kantoor een rek met informa tiefolders heeft over alle facetten van het notariaat. .Men kart ook gratis advies krijgen, maar als er verder gewerkt moet worden, wordt er geschreven. "We zijn of ficieel ambtenaar én verplicht diensten te verlenen, zoals het af geven van officiële stukken, maar we moeten zelf vobr ons salaris zorgen. Het rijk betaalt, dat niet, zoals bij een pro deo advocaat". De Thoolse notaris doet verder boedelscheidingen, statuten van Kom niet aan Tholen bij notaris Loof, die na dertig jaar geen hy potheekakten, testamenten en hu welijkse voorwaarden meer onder tekent. "Ik kon altijd ontzettend goed overweg met de arbeidzame bevolking. Ik word kwaad als Tholen zwart afgeschilderd wordt, want dat verdienen de mensen niet". biv.'s, firma's, enz. en huwelijks voorwaarden. "Wat het laatste betreft, hebben we op ons kantoor lang ver onder het landelijk ge middelde gelegen. Dat is nu aan 't aantrekken. Gezien het aantal echtscheidingen zijn huwelijks voorwaarden ook belangrijker geworden. De mensen blijven niet zo lang meer bij elkaar. "Open bare Verkopingen zijn er heel wat geweest in de periode. Loof. Vroeger waren er veel meer vrijwillige veilingen, terwijl het nu meer executieverkopen zijn. Dat is wel minder prettig geworden. "Zo had ik in Scherpenisse wel de drukste verkoping (een veehou derijbedrijf), maar 't was ook de beroerdste gezien de spanning. Dan was die koopdag waar twee broers uit hetzelfde bedrijf zonder dat ze 't van elkaar wisten, tegen elkaar opboden, heel wat leuker". Notaris Loof zorgde ook voor de trekking van de sinterklaasloterij van de middenstandsvereniging in Tholen. "Dan weten de mensen, het gaat er eerlijk aan toe, wantje houdt controle". Notaris Loof vertrekt 1 septem ber, maar een opvolger is er nog niet. "Ik hoop dat mr. Schot 't wordt, die nu ook tot waarnemer is benoemd. Er zijn vier sollici tanten en de Kamer van Toezicht in Zeeland maakt een voordracht op. Daarin zitten de President van de Rechtbank, de Kantonrechter, de Belastinginspecteur en twee Notarissen. Zelf was ik plaatsver vangend lid. Een kandidaat-nota ris moet minstens drie jaar erva ring hebben om in aanmerking te komen voor een benoeming. Zoon Jan (die ook op het kantoor in de Hoogstraat werkt) heeft dat nog niet". Notaris Loof maakte vroe- Vervolg op pag. 9 Het kan eigenlijk niet 0 0 0 Noodweer boven St. Annaland 0 0 0 Notaris Loof verlaat Tholen na dertig jaar 0 0 0 ds. Verheul verbond zich aan Hervormd Tholen 0 0 0 Fietscross en braderie slaag den in Poortvliet Kleurrijke huiskapel fantasie in Gast- Open dag fruitteelt en boeren- dag vallen samen 0 0 0 Nog vragen, maar toch punt achter Wimpelaffaire 0 0 0 Trapveldje en ander groen in Anna Jacobapolder 0 0 0 Vrijdag en zaterdag braderie Tholen 0 0 0 De Thoolse jeugdtenniskam- pioenen 0 0 0 DOORZETTINGSVERMO GEN IS BELANGRIJKER DAN EERZUCHT Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De finale van de Thoolse en Fli- plandse braderiereeks is vrijdag en zaterdag de tweedaagse brade rie in Tholen met maar liefst 75 a 80 deelnemers. Vrijdag kan men van twee tot ne gen uur in de stadskern terecht, zaterdagmorgen vanaf tien uur voor de kinderbraderie em's mid dags en 's avonds tot negen uur hopen middenstanders en vereni gingen nog eens vele bezoekers te kunnen begroeten. Het welfarewerk van het Rode Kruis, de Heenetrechtgroep (Scouting), Jeugdverenigingen en de plattelandsvrouwen zorgen o.a. voor attracties. De Vereniging Stadsactiviteiten zorgt gedurende twee dagen voor amusement, met kermisattribu- ten, die vandaag al bemand zijn. De hondenvereniging Edeltrouw geeft vrijdag tussen half zeven en half acht een demonstratie spoor zoeken en pakwerk op de voor malige Oesterputten. Daarna kan men tot acht uur naar de Een- drachtsweg voor het tomaten gooien en tot half negen naar de Moienvlietsestraat voor de Poort- vlietse zangeres Janine. Om half tien vrijdagavond is er aan de Zoekweg een spectaculair optre den van het motorstuntteam van Stemerdink. Zaterdag kan men bij het bezoe ken van de stands aan een rebus wedstrijd meedoen en om vier uur treedt in de Moienvlietsestraat de zanger Melchior op. Om half ze ven is er een playback wedstrijd en om half acht kan men aan de Eendrachtsweg weer met tomaten gooien. Zanger Jimmy Holliday besluit om kwart over acht het amusementsprogramma. Zaterdag is er aan de Langeweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer nog een boerendag, waarvoor za terdag met een rij oude tractoren op het eiland al reclame werd ge maakt. 's Morgens wordt er ge ploegd en 's middags zijn er trek- ker-trekwedstrijden voor Zuid- West Nederland en België. Er is dan ook een demonstratie graan oogst 1930, aardappelteelt 1950. draineren en oude ambachten. Dick Bax Advertentie I.M. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1