Raad niet enthousiast over steun aan 'De Thoolse'(TBI) Soepel met sollicitatieplicht Toenemende belangstelling voor cursussen op Tholen Boerendag met graanoogst 1930 Bezuiniging komt hard aan in de bibliotheken Meeste werklozen (330) tussen 25 en 39 jaar In 1978 al twee ton, nu weer 250.000 gulden Handtekeningenactie op campings voor veilige splitsing bij Poortvliet Donderdag 18 augustus 1983 EENDRACHTBODE Nolens volens heeft de gemeenteraad van Tholen maandagmiddag 50.000 gulden beschikbaar gesteld aan de betonindustrie 'De Thoolse' in St.Maartensdijk. De provincie legt daar nog twee ton bij, terwijl de nieuwe eigenaar van de TBI, Stam Holding uit Alblasserdam, er een kleine miljoen gulden insteekt. Dat allemaal om de vijftig arbeidsplaatsen veilig te stellen, want het gemeentebestuur wilde geen grotere werkloosheid op z'n geweten hebben. Toch waren er vele vraagtekens, maar een kritische beoordeling zag de raad maar door de vingers. In 1978 Geen poespas Minder bladen, hogere contributie De bezuinigingen in de bibliotheken komen heel hard aan, zei wethouder Versluijs maandagmiddag in de gemeenteraad. "Het bibliotheekbestuur staat voor geen kleine opgave als het de 18.3% lagere rijksbij- drage(6875 gulden) in 1984-moet opvangen. Dat zal gepaard moeten gaan met een stukje mindere dienst verlening." Maar 1 discobus 't Is het waard WWV-uitkeringen stijgen van 278 naar 430 Met name in Tholen, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer is sprake van een forse toename van het aantal bijstandsuitkeringen. B. en W. geven dat aan in de begrotingsbrief 1984, waarbij alleen al voor de WWV (Wet Werkeloos heidsvoorziening) drie miljoen gulden meer is uitgetrokken dan dit jaar. Per 1000 inwoners waren er vorigjaar in Tholen 48.9% uitkeringen tegenover 26.6% in 1981. St. Maartensdijk volgt met 47.7 (39.9), Oud-Vossemeer met 41.5(25.2), Scherpe nisse met 39.6(25.8), Poortvliet met 31.2(25.9), St. Annaland met 24.9(22.2) en Stavenisse sluit de rij met 20.8(24.6%) uitkeringen per 1000 inwoners. Tholen bij Regionaal Educatief Centrum de Bevelanden In het welzijnsplan 1981-1984 werd aan vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen in de gemeente Tholen hoge prioriteit toegekend. Er bleek ook wel de nodige animo te zijn voor bijvoorbeeld opstapcursus en avond-mavo en voor ontwikkeling van culturele minderheden. Daarnaast eveneens voor cursussen Engels, Frans, Duits en dergelijke, die door de werkgroep 'Uit op Tholen' werden verzorgd. Er ontstond toch behoefte aan een overkoepeling, want tot dusver liepen het West-Brabants Avondcollege, 'Uit op Tholen' en de gemeente zelf wat door en rond elkaar, zonder dat ook meteen afÈreuk werd gedaan aan de verschillende doelstellingen. Overlappingen? Vanaf september Poortvlietsedijk-Koningsweg: Afschuwelijk Beleidsnota V Alleen SGP-raadslid M.Dijke ha merde erop. dat hij als verant woordelijk gemeentebestuurder een br eder en dieper inzicht in de zaak moest hebben. "We missen een grondige studie naar de le vensvatbaarheid van de betonfa- briek. Verder betreuren we 't, dat we geen enkel inzicht hebben in de orderportefeuille, de namen van de financieel verantwoorde lijke mensen, wie het rapport over het bedrijf gemaakt heeft en of er een sociaal plan voor afvloeiing van personeel is. Ook zijn de on roerende goederen voor eventuele zekerheidsstelling niet genoemd. We zijn voor behoud van werkge legenheid, maar het is minstens de derde keer al dat de betonfabriek om financiële steun vraagt", aldus Dijke. Hij haalde daarmee de woede op zijn hals van VVD— fractievoor zitter M.van Damme, die tijdens het betoog van Dijke herhaalde lijk van zijn ongenoegen blijk gaf door te roepen: "Wat hebben we afgesproken!". Eerder had PvdA-fractievoorzit- ter J.de Bres al naar voren ge bracht, dat in de commissie bes tuurlijke aangelegenheden(waar- in de vijf fractievoorzitters zitting hebben) was afgesproken om dit voorstel in de openbare raadsver gadering met de nodige voorzich tigheid te behandelen. Burgemeester E.Baerends beves tigde dat. "De vragen van Dijke komen me wat wreed over, want in de commissie b.a. is afgespro ken bij eventuele vragen nog een keer apart te vergaderen. En ik heb dat verzoek niet gekregen." SGP-leider Th.Aarnoudse wist dat en zei zich niet zo lekker te voelen gezien de inbreng van Dij ke, maar zijn fractie wilde meer informatie. Hij had ze niet kun nen overtuigen. Van Damme riep dat Dijke dan maar moest tegenstemmen, waar op wethouder L.J.Koopman zijn partijgenoot te hulp schoot. De burgemeester hamerde het twist gesprek maar af, want iedereen bleek tenslotte voor het beschik baar stellen van de 50 mille te zijn. In februari 1978 stelde de toen malige Thoolse raad twee ton be schikbaar voor de gedeeltelijke fi nanciering van de overkapping van een produktiestraat van de TBI. Daarvan werd 80.000 gulden afgelost, maar wegens het faillis sement van de TBI schreef de ge meente vorig jaar de resterende 130.200 gulden als oninbaar af. De Bres vond dan ook, dat de raad met beide benen op de grond moest blijven staan. "Nuchter beoordelende, geeft het belang van de werkgelegenheid voor vijftig mensen de doorslag. Er is een grootscheepse reorganisatie van de financiële leiding doorge voerd, maar in 't verleden heeft er ook aan de bedrijfs-technische kant nogal wat gemankeerd. Ik hoop, dat het sociaal beleid ook beter wordt dan 't geweest is. De provincie heeft de bereidheid ge toond om twee ton beschikbaar te stellen, dus we kunnen eenvoudig niet anders dan er 50.000 gulden aan toe te voegen", aldus De Bres. In het voorstel stond, dat b en w 'veel vertrouwen' hadden in de continuiteit van het bedrijf gezien de nu gekozen constructie. Dat 'veel' mocht van de PvdA-fractie- voorzitter wel weg en de burge- méester bevestigde, dat dit woord uit het ontwerp-voorstel per abuis was blijven staan. "Het gaat alleen over het ja of het nee. We moeten niet teveel poes pas ophangen", zei Van Damme. Hij had bedenkingen tegen de formule van de provincie en noemde het pompen van geld in bedrijven in 't algemeen dikwijls een heilloze weg. "Niet na te gaan is, of het bedrijf't maar een tijdje uitzingt of dat er andere onderne mingen hinder van ondervinden. Hier doen we geen concurrentie aan gezonde betonfabrieken en gezien de dreigende nog grotere werkloosheid op Tholen, gaan we nolens volens met het voorstel ac- coord. Er is niemand die op de.v- ragen een volledig antwoord weet. 't Gaat erom of we het zullen wa gen of niet. maar als je nee zegt, wat gebeurt er dan?", zei het VVD-raadslid. Ook P.van Belzen(RPF/GPV) liet weten, weinig enthousiast te zijn. De sociale gedachte en de wer kloosheid gaven de doorslag. Hij wilde meer vastigheid over de so ciale kant, want reorganisaties gaan meestal gepaard met ontsla gen. Van Belzen informeerde ver der naar de kans op precedent werking. CDA-fractievoorzitter W.C.van Kempen zei ook wel enige aarze lingen te hebben. "Het is echter de taak van de overheid om bedrij ven te ondersteunen. Niet door met geld te strooien, maar door de werkgelegenheid voor vijftig mensen in zekere zin voor een langere periode veilig te stellen. In elk geval om ze door een moeilijke periode heen te helpen, want de De wethouder noemde herziening van de abonnementen op een groot aantal bladen, terwijl de Thoolse bibliotheken volgens hem beslist nog niet aan het pla fond van de contributiemogelijk heden zitten. "Verhogen van het boekengeld is ook een mogelijk heid, maar we moeten voorzichtig zijn. We zijn zuinig op deze wel zijnsvoorziening, die we niet zo maar geweld aan doen", aldus Versluijs. Daarom wilde hij de rijksbezuini ging op de gemeentelijke bijdrage ook voor gemeenterekening ne men: 7000 gulden. Van Kempen vond, dat b en w met het bibliotheekbestuur moes ten overleggen om die 7000 gul den in de eigen begroting te vin den. Hij vond 't wat gemakkelijk om te zeggen: laat de gemeente maar betalen. Dat is ook de bedoeling van de minister niet, vulde Dijke aan. Hij heeft de bibliotheken gewaar schuwd en 't blijft niet bij deze bezuinigingen. De weg terug is moeilijk, zei Van Belzen, nadat de minister eerst de touwen los gooide door geen leengeld voor de jeugd te heffen en dergelijke. Hij vond. dat 't met deze kolossale bedragen in de toekomst niet meer haalbaar was, zodat het RPF/GPV-raadslid be nieuwd was naar de eigen plannen van de bibliotheek. Moerland wilde een contributie verhoging zeer goed overwegen. De PvdA vond de bibliotheken een basisvoorziening waarmee voorzichtig omgesprongen moest worden. Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat vanaf 1984 de scheiding van personeels- en andere kosten vervallen. Als de wet door het parlement aangenomen wordt, komt de 18.3% bezuiniging op de gehele lijn. t Voor de discobus, die voorheen door de provincie betaald werd, moeten de gemeente nu ook op draaien. In Tholen en St.Maar tensdijk werden er wekelijks ge durende 1 uur grammofoonplaten uitgeleend. In 1981 waren er 72 leden die 3000 platen leenden. In St.Maartensdijk is het aantal der mate laag, dat de raad besloot in 1984 met Tholen te volstaan ge zien de kosten van 5150 gulden per uur. De gemeente moet 2000 gulden opbrengen. Mevr.Deurloo vond dat maar niets, want de dis cobus was destijds toch onge vraagd gekomen. Wethouder Versluijs bevestigde dat, maar de provincie bouwt de financiële steun in vijf jaar af en er moet een nieuwe discobus komen. De rekening 1982 werd goedge keurd met een gemeentelijke sub sidie van ƒ222.719,98, de begro ting 1984 met 309.285,-. De stij ging wordt veroorzaakt door de lagere rijksbijdrage en 30.000 gul den meer huisvestingskosten voor de bibliotheek St.Annaland, die in het oude dorpshuis een nieuw on derkomen krijgt. betonfabriek maakt een goed produkt", aldus Van Kempen. De burgemeester wees Dijke erop, dat de betonindustrie voor de tweede keer bij de gemeente om steun aanklopte. "Zover we beoordelen kunnen - ik hou ook slagen om de arm - is Stam Hol ding een verantwoordelijk en ge degen bedrijf. Gezien persoon lijke gesprekken heb ik er ver trouwen in, dat hij doorzet, maar als hij er weer aan moest begin nenHij is nu wel wakker. Er heeft al verandering plaatsgevon den en er is een visie op uitbrei ding van het bedrijf door het aanpakken van andere taken. De basis is echter handhaving van het huidige pakket en met deze ope ratie is er grote kans, dat de men sen aan 't werk blijven. Al is het maar vooreen halfjaar of een jaar. maar hopelijk veel langer. Als we het Thools bekijken, dan zijn die 50.000 gulden ons dit waard. We durven beslist geen nee zeggen, want gezien de werkloosheid zijn vijftig arbeidsplaatsen van le vensgroot belang. Ik hoop van harte, dat er niet meer zulke aan vragen komen, maar als dat wel het geval is, zullen we die afzon derlijk beoordelen", aldus de burgemeester. Hij merkte nog op, dat de raad kennis had kunnen nemen van een rapport van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland(ETI) over de betonfabriek in St.Maartensdijk. Hierin zijn de ABW, Rijksgroeps regeling Werkloze Werknemers (RWW) en zelfstandigen alsmede de WWV opgenomen. Daarin zijn niet begrepen de incidentele uit kering, geldleningen, uitkeringen wegens verzorging/verpleging en de uitkeringen aan woonwagen bewoners. "Als we ons realiseren, dat er bij de uitkeringsgrechtigden een groot aantal kostwinners zijn Toch was er die behoefte aan bundeling, omdat er sprake was van een versnipperd aanbod van activiteiten. Het kwam er op neer dat na een studie b en w van Tho len vonden, dat men het beste aansluiting kon zoeken bij het R.E.C. De Bevelanden. In de gemeenteraad vond I.C.Moerland dat er geen sprake is van een complete overkoepe ling, zoals b en w toch voorstaan. De cursus Engels bijvoorbeeld valt er buiten, want die zit nog onder de werkgroep Uit op Tho len. Alfabetisering van minderhe den is weer een gemeentelijke zorg en de opstapcursus en avondmavo vallen onder het West-Brabants Avondcollege. Het PvdA-raadslid vroeg zich af, of toch het gevaar niet bestaat dat de kosten voor de cursisten in de toekomst niet onbelangrijk zullen stijgen. VVD-woordvoerder J.v.d.Heuvel achtte het wel een goede zaak, dat het college naar deze overkoepeling werkt. Vers nippering belemmert een goed beleid. De gemeente is te klein voor een eigen centrum en dan is de R.E.C. wel een uitkomst. Die ene paraplu kon ook het RPF/PPV-raadslid P. van Belzen wel bekoren, maar anderszijds zat hij evenals zijn VVD-collega met de vraag in hoeverre dit allemaal verplichtingen zal meebrengen. Is er een mogelijkheid om er uit te stappen? Zitten we niet met over lappingen? Als bovendien de rijksoverheid even plotseling op deze zaak gaat bezuinigen, als ze doen met bibliotheken, wat dan? Goes wil al 3% gaan bekorten. Van Belzen had toch wat vraagte kens voor de toekomst en vond dat men als gemeente niet al te veel verplichtingen op zich moest nemen. De zaak werd al in de cember 1982 besproken en moet nu plotseling 1 augustus 1983 doorgaan. Hij had hierbij het ge voel, dat het diploma al was uit gereikt nog voor het examen was afgerond. CDA-woordvoerder W.C. van Kempen vond, dat er toch een or ganisatorisch geheel van moet worden gemaakt en zag in het b en w-voorstel een goede weg om het van de grond te krijgen. Er moet vrijheid overblijven om aan te passen, waar dat nodig is. SGP-fractievoorzitter M.Dijke moest bekennen dat voor zijn fractie alles niet glashelder was. Hij wilde wat nadere informatie, ook ten aanzien van het bedrag per inwoner, dat toch steeg van 2,75 naar 3,60. Eveneens voor wat het afvloeien van medewer kers betreft door bezuinigingen bleven er bij zijn fractie vragen bestaan. Komen de kosten daar voor voor rekening van de ge- meente(n)? Is er geen overlapping met het West-Brabants Avond college en hoe zit het met de do centen als er bezuinigd wordt? Dijke verzekerde op zich geen moeite te hebben met aansluiting bij het R.E.C. Wethouder J.Versluijs deelde mee dat de Opstap-cursus en mavo een vervolg krijgen wegens voldoende deelname. Er zijn diplomagerich- te en niet-diploma-gerichte cur sussen. Zo is de Opstapcursus een voorbereidend onderricht tot een diploma gerichte ontwikkeling. De via Uit op Tholen georgani seerde cursus Engels is niet diplo ma-gericht, maar die werkgroep kan zich vinden om het geheel bij het R.E.C. onder te brengen. Er is behoefte aan die aansluiting, on danks een wat mindere cursus- animo. Maar die moeten in sep tember wel beginnen en vandaar nu dit voorstel. De rijksoverheid wil tevens beginnen met de open school. Met nog de waarschuwing tegen overlappingen tijdens de tweede discussieronde en ook een opgeheven vinger van raadslid Moerland op dit gebied niet te snel gaan bezuinigen wegens de grote jeugdwerkloosheid, kon de raad zich toch wel vinden in het b en w-voorstel. Maandagmiddag kwam in de ge meenteraad Uit op Tholen nog aan de orde in verband met een extra krediet van 6000 gulden voor 1983. Dit was nodig om de uitgaven voortaan per kalender jaar te laten lopen in plaats van per seizoen. Raadslid M.Dijke verklaarde zich namens de SGP- fractie tegen, zoals ook vQrige ke ren gebeurde. Met ingang van 1 september heeft het Regionaal Educatief Centrum De Bevelanden-Tholen de zorg voor de Kunstzinnige Vorming in \Meulvliet te Tholen, zo liet het REC al direct weten. De afdeling Kunstzinnige Vorming heeft zich ten doel gesteld iedere belangstel lende de mogelijkheid te bieden zich creatief te ontwikkelen door het aanbieden van cursussen op het gebied van de beeldende kun sten, drama, dans en audio-visue- le vorming. Vanaf 1980 heeft het REC steeds samengewerkt met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. Het REC neemt dan ook de lessen, die het Z.l.K.V. tot nu toe in Meulvliet verzorgde, over zodat er aanvankelijk weiing zal veran deren voor het publiek. In de loop van het seizoen zullen er nieuwe cursussen bijkomen. In september gaan de volgende cursussen van start: tekenen, schilderen, boetse ren. keramiek, algemene hand vaardigheid voor kinderen en volwassenen en getouw weven. Het cursusjaar loopt van 1 sep tember 1983 tot 31 mei 1984 en de lessen duren 2 uur per week. Belangstellenden voor êên van de cursussen kunnen zich opgeven of informatie krijgen bij het REC De Bevelanden-Tholen, Singelstraat 7 in Goes. tel. 01100-20913. Het REC krijgt een kantoor in Tholen aan de Molenvlietsedijk 5, tel. 01660-3194 en verder kan dhr.G. van Engelenhoven, Hoog straat 4 Tholen. tel. 01660-3102 alle informatie geveb. In Meul vliet ligt en op bovengenoemde adressen ligt er een folder voor u gereed. met gezinsleden, dan is het dui delijk dat het aantal inwoners dat direct en indirect met de gevolgen van een uitkering geconfronteerd worden, procentueel hoog is", al dus b. en w. van Tholen in de be grotingsbrief. Het ongunstige ver loop van de werkloosheid blijkt uit de WWV-uitkeringen: van 141 in 1979 tot 430 vorig jaar. Het aantal uitkeringsweken bedroeg 11.066 (in 1981 was dat 5666) zo dat de gemiddelde uitkeringsduur 26 weken bedroeg (in 1981 nog 20 weken). Aangezien jongeren on der de 23 jaar veelal niet meer voor een WWV-uitkering in aan merking komen, (zij zullen eerder een beroep op de RWW doen) zal de WWV niet meer zo snel groei en. Voor de meeste WWV'ers bete kent deze uitkering een forse achteruitgang in het inkomen met alle problemen van dien. Steeds meer kritiek wordt gehoord ten aanzien van strafkortingen. Uit een onderzoek van de Thoolse af deling Sociale Zaken is gebleken, dat mensen met de zwakste ar beidsmarktpositie en het laagste opleidingsniveau in het algemeen zwaarder worden gestraft. De meest voorkomende reden is na latigheid ten aanzien van de ge dragsdiscipline in de werksituatie. Alleen de lichtste strafkortingen hebben een mogelijk effect op het vinden van werk. Zwaardere kor tingen gaan daarentegen overwe gend samen met een langdurige werkloosheid. Een kwart van de mensen met strafkorting hadden financiële problemen. Bij hoge werkloosheid en weinig vacatures stellen de werkgevers hogere eisen. In deze situatie die nen de kwetsbaren beschermd te worden, wil men ze niet in een uitzichtloze positie manoevreren, aldus b. en w. Natuurlijk mag ei gen verantwoordelijkheid geëist worden. Toch dient een voorzich tig beleid gevoerd te worden ten aanzien van strafkortingen, met name ten aanzien van de hoogte en de tijdsduur. Voor oudere werklozen zal wellicht op korte termijn een versoepeling van de sollicitatieplicht ingevoerd wor den. Voor de andere categorie blijft die gehandhaafd, wat in een tijd van weinig werk voor velen een onverteerbare zaak is. B. en W. willen daarom de nodige soe pel heid betrachten, want als ge meenschap moeten we er reke ning mee houden, dat werklozen Het dorsen van graan op schoven is weer een van de trekpleisters van de boerendag, die volgende week zaterdag wordt gehouden aan de Langeweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer. Zaterdag 27 augustus vindt bij landbouwer Goorden aan de Lan geweg tussen Oud Vossemeer en Tholen weer de traditionele Boe rendag plaats. De organisatie, de Stichting Thoolse Dagen, heeft voor een reeks van trekpleisters gezorgd. De festiviteiten omvatten onder meer de kampioenswedstrijden Trekker Trek voor de regio Zuid- West Nederland en België, die om 13.00 uur van start gaan en een graanoogst uit het jaar 1930. Sik kel en pik, zelfbinder.'het dorsen met vlegels en hekelmachine en het malen van graan tot meel zijn vanaf 14.00 uur te zien. Reeds om 11.00 uur is er een regionale ploegwedstrijd. Het middagpro gramma wordt nog opgeluisterd met een show van oude tractoren. een demonstratie draineren, een aardappelteelt anno 1950 en een serie oude ambachten, zoals kantklossen, wolspinnen, klom pen maken, bijenkorf vlechten, pottenbakken, stoelenmatten en het beslaan van een paard door een hoefsmid. De avond wordt besloten met een groot boeren- schuurfeest, met medewerking van de band Pardoes. Dhr. H.Zwikker, eigenaar van camping de Pluimpot te Scherpenisse, en mw. Verduit-Van de Kort uit Bergen op Zoom hebben loco-burgemeester JJ.Versluijs en prov. waterstaat donderdagochtend meer dan 900 hand tekeningen aangeboden. Namens de bezoekers van de campings Goris- hoek en de Pluimpot drukten ze hun bezorgdheid uit over de onover zichtelijke verkeerssituatie bij de splitsing Koningsweg-Poortvlietsedijk aan de rand van Poortvliet. Een gehandicapte jongen overleed mede als gevolg van een botsing, die onder meer door de hoge bermbegroeiing op 10 juni plaatsvond. Er was bij de tegenligger ook sprake van te hoge snelheid en alcoholmisbruik. Het merendeel van de bezoekers van de vijf campings bij Poortvliet en Scherpenisse rijdt via de Ko ningsweg naar de vakantiebes temming aan of bij de Ooster- schelde. Het afslaan tussen de Stoofstraat en de Poortvlietsedijk levert vaak veel gevaar op, waar van het ongeval met dodelijke af loop het duidelijkste en ernstigste voorbeeld was. Op dezelfde dag deden zich op die plaats zelfs meerdere aanrijdingen voor. De bocht is wegens de glooiing in de dijk van nature onoverzichtelijk. De bermbegroeiing doet vervol gens nog een duit in het zakje. Initiatiefneemster van de handte keningenactie is de 63-jarige mw.Verdult-Van de Kort uit Bergen op Zoom. Als familielid van de omgekomen jongen en als bezoekster van de Pluimpot is ze bang dat er nog meer ongelukken gebeuren, wanneer de bermbe groeiing in de bocht niet in de ga ten wordt gehouden. De berm moet 'kaal' blijven, vindt mw. Verduit en met haar nog meer dan de 900 handtekeningenzetters van de campings. Eerste verantwoordelijke voor de toestand van de berm is provin ciale waterstaat. Samen mei dhr. Zwikker overhandigde mw. Ver duit de handtekeningen ook op het kantoor van prov. waterstaat in Tholen. Om haar wens kracht bij te zetten ging er een brief naar de gemeente Tholen (wethouder Versluijs zegde toe bij waterstaat te zullen aandringen op verbete ring van de situatie), provinciale staten, de Rijksdienst voor het Wegverkeer, de Verkeersschout Middelburg. Rijkswaterstaat. Provinciale Waterstaat en de Rijkspolitie. Dhr. Van 't Slot, eigenaar van camping De Oude Hoeve, vond het niet nodig, dat er op zijn re creatieterrein handtekeningen werden gevraagd voor een veiliger verkeer. Het gros van zijn gasten komt echter ook via de Konings weg naar zijn camping. Naast de 750 handtekeningen van de Pluimpot en de 150 van Goris- hoek is er ook nog een aantal op komst van camping de Zeester. Zoals in de EB van 30 juni al is gemeld, is de dijk tegenover de Koningsweg van Staatsbosbeheer. In het kader van het zogenaamd milieuvriendelijk wegbeheer staat ook provinciale waterstaat geen beweiding door koeien en schapen meer toe. Pas als het gras in het zaad schiet, wordt er gemaaid. in hun uitzichtloze situatie gede primeerd worden. De zin van sol licitatie zien ze niet meer zitten. Bij de uitvoering van de WWV- regeling moeten we oog hebben voor de persoonlijkê problemen waarmee sommige werklozen te maken hebben. Dan pas voer je als gemeente een sociaal beleid uit, aldus b. en w. Het aantal RWW (Rijksgroepsre geling Werkloze Werknemers)- uitkeringen steeg van 97 in 1981 tot 150 in 1982. Het totaal aantal uitkeringsweken bedroeg 4869, zodat de gemiddelde uitkerings duur 32 weken was (in 1981 nog maar 20). Een 110 van de 150 wa ren jonger dan 25 jaar. Er valt een verdere toename te verwachten nujongeren beneden de 23 jaar voor het grootste deel niet meer voor de WWV in aanmerking ko men. Het vermoeden dat een aanzien lijk deel van de jongeren wer kloosheid niet erg vindt en er po sitieve elementen in beleeft (vrije tijd, ongebondenheid) blijkt niet op te gaan. Bijna iedereen wil zo snel mogelijk aan de slag. Op een enkeling na ervaren de meesten het werkloos zijn als vervelend tot afschuwelijk. Volgens b. en w. wordt er op verschillende Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs aandacht besteed aan deze pro blematiek. Binnen het gemeente lijk baanlozenproject dient grote aandacht besteed te worden aan goede opvang van werkloze schoolverlaters. Voor 1984 is ruim 1 miljoen gulden meer geraamd voor RWW-uitkeringen. Nieuw is de gemeentelijke kredietbank Goes, waarbij vanuit Tholen dit jaar voor het eerst tot 1 juni vijf garantieverklaringen zijn ver strekt. Deze vorm van hulpverle ning is na de Algemene Bij standswet de laatste, zodat b. en w. groei voorzien. Sinds begin vorig jaar voert het college een actief verhaals- en fraudebeleid ten aanzien van de ABW. De ervaringen zijn positief. Met behulp van de politie is in enkele gevallen met succes fraude gesignaleerd, maar de onderzoe ken zijn bijzonder arbeidsinten sief en vereist deskundig- en voorzichtigheid. De behoefte is gebleken aan een medewerker met opsporingsbevoegdheid. Per 1 januari kregen 790 Thple- naren een uitkering tegenover 660 op 1 januari 1982. Naast de ge noemde WWV en RWW-aantal- len o.a. 134 in een bejaardente huis, 140 uitstaande kredieten ABW, 87 thuiswonenden jonger dan 65 jaar en 45 kredieten Rijks groepsregeling Zelfstandigen. B. en W. kondigen een beleidsno ta Sociale Zaken aan. Herbezin ning, behoefte aan prioriteitsstel ling en de noodzaak om naar bui ten duidelijk te zijn, vormen de belangrijkste motieven. Sociale Zaken moet werken op het snij vlak tussen recht en hulp, als uit voerder van wetten en regelingen- enerzijds en als klantgerichte in stelling anderzijds. Hierdoor moeten wel spanningen optreden omdat het bureaucratisch systeem primair gericht is op wet en regel geving en de correcte uitvoering hiervan. Verder betekent bezuini gen binnen de maatschappelijke dienstverlening veelal een extra druk op Sociale Zaken, evenals een toenemende bureaucratise ring. Bij de enorme stijging van het aantal aanvragen door de economische recessie is er ook sprake van een mentaliteitsveran dering. Mensen worden mondiger en zelfstandiger, komen soms in opstand. Er is een proces gaande waarbij mensen zich met anderen gaan vergelijken. Als zij het ge voel hebben onrechtvaardig be handeld te worden, gaan zij pro testeren, aldus b. en w. van Tholen in hun begrotingsbrief 1984. Van de 509 aanvragen voor ABW (tien jaar geleden nog maar 150) werden er 163 afgewezen, waaruit 21 bezwaarschriften tevoorschijn kwamen. Maandagmiddag zei wethouder P. van Schetsen op vragen van raadslid W.L. Bijl dat de afdeling Financiën steekproefsgewijs een onderzoek instelt naar de admi nistratie van Sociale Zaken. Een algehele controle achtte hij on mogelijk. Zie ook Tholenderwijs De werkloosheid van mannen daalde tijdens de maand juli op Tholen en St. Philipsland van 755 tot 752. Bij de vrouwen steeg het aantal werklozen van 286 tot 294. In vergelijking met vorig jaar juli is de werkloosheid van mannen gestegen van 475 tot 755, dus 280 mannen meer. Bij de vrouwen steeg het aanbod ten opzichte van juli 1982 met 95 vrouwen (van 199 tot 294. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen MANNEN Bouwnijverheid Grondwerken Metaal Landbouw Handel Horeca Zeevaart Niet varend verk. pers. Kantoor/onderw. pers. Soc./geneesk. zorg Los arbeiders en personeel algemene dienst Overige beroepsgroepen Totaal werkloze mannen VROUWEN Kapsters Verkoopsters Serveersters Kantoor/onderwijzend pers. Sociale/geneesk. zorg Huishoudelijk personeel Los arbeidsters en personeel algemene dienst Overige beroepsgroepen Totaal werkloze vrouwen Totaal aanvragen mannen/ vrouwen De werkloosheid uitgedrukt roepsbevolking Rayon Tholen Provincie Zeeland Nederland SCHOOLVERLATERS Leeftijden jonger dan 17 jaar 17 jaar 18 jaar 19 t/m 22 jaar Totaal Leeftijdsopbouw werklozen: Jonger dan 19 jaar 19 t/m 22 jaar 23 t/m 24 jaar 25 t/m 39 jaar 40 t/m 49 jaar 50 t/m 54 jaar 55 t/m 59 jaar 60 t/m 64 jaar Totaal Van de 752 werkloze mannen wonen er 72 in St. Philipsland. Van de 294 werkloze vrouwen zijn er 33 afkomstig uit die gemeente. Bouwnijverheid De werkloosheid van bouwvakkers vertoonde eind juli al een stijging. Er blijft dus sprake van een zeer ongunstige situatie op de bouwmarkt. Het ligt niet in de verwachting dat er op korte termijn veranderingen ten gunste zullen optreden. Water - spoor - en wegenbouw Het aanbod bleef nagenoeg gelijk aan dat van de vorige maand. Ook in deze sector is de bedrijvigheid ten opzichte van vorig jaar nog verder verminderd. Her is eveneens sprake van een zeer ongunstige arbeids- marktsituatie. Metaalnijverheid Het aantal metaalbewerkers nam iets af. Binnen 1 jaar is het aanbod van metaalbewerkers verdubbeld en boven de 100 gestegen. Handels en kantoor personeel/onderwijzend personeel Hiertoe behoren 73 mannen en 132 vrouwen. Er deden zich geen noe menswaardige veranderingen voor. juni juli juni juli 1982 1982 1983 1983 126 130 158 161 63 62 105 103 60 64 124 118 12 64 124 118 18 17 21 21 7 7 5' 5 4 6 9 9 16 19 48 51 30 30 51 52 3 3 8 8 91 95 158 159 29 30 50 50 459 475 755 752 3 2 5 7 50 50 64 68 2 2 15 15 40 47 68 64 44 51 60 59 4 5 20 20 24 28 39 46 14 14 15 15 181 199 286 294 4 6 1 1 percentages van de afhankelijke be- Mannen Vrouwen 19.8% 28% 14,8% 18,7% 16,6% 19% ;Mannen Vrouwen juni juli juni juli 22 23 18 17 31 29 36 33 26 27 33 34 15 17 30 31 94 96 117 115 Mannen vrouwen 97 102 111 90 54 21 273 57 72 14 31 4 55 4 59 2 752 294

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9