THOLENDERWIJS O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen 6 EENDRACHTBODE Donderdag 18 augustus 1983 JOOP VAN RIJSBERGEN EXPOSEERT IN GASTHUISKAPEL THOLEN BELEIDSNOTA SOCIALE ZAKEN OP KOMST SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Dépendance Westbrabantse Avondkollege van de grond OPSTAPKURSUS START OP 5 SEPTEMBER OVERDAG WAT LIGT TER INZAGE? Ambtelijke invloed indammen Boksring Dore weer gulden Orgelconcerten Nw.Vossemeer PAK EVEN UW ZAKBOEKJE KAA BEE 40/50-ers tekort op Tholen Meer vuilniszakken, minder rijbewijzen door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tei 01 666-2955 De komende jaren krijgen we te maken met een stelselherziening met betrekking tot de sociale zekerheid. De herzieningen waarover mo menteel nog niet veel valt te zeggen zullen in ieder geval geen (finan ciële) verbeteringen inhouden en zullen bij gevolg leiden tot spannin gen in de samenleving. Zeker is ook dat de herzieningen gevolgen zullen hebben voor het takenpakket van de afdeling sociale zaken. De afdeling sociale zaken leeft als dienstverlenende instelling in een tijd van verandering, met name veroorzaakt door de grote economische problemen. Sedert een aantal jaren streeft de afdeling niet alleen naar het louter en alleen maar uitbetalen van gelden waar een aanvrager recht op heeft, maar naar een cliëntgericht werken waarbij het aan dacht besteden aan de andere dan financiële problemen (de zgn. im materiële problemen) een belangrijk uitgangspunt is. Door de economische teruggang is het aantal cliënten enorm gestegen. Niet voor niets wordt bijna 30% van de gemeentelijke uitgaven in 1 984 bepaald door de sociale uitkeringen. De enorme toename roept GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST „NIEUWE STIJL" PU Pt JOCSAlf p/eusrau M*r Jf MfMS Pt i* T-JC£A/AS6STMutPO, (*JP4/4 Ar de vraag op of de afdeling sociale zaken haar opdracht nog waar kan maken en hoe. l Bij de cliënten is sprake van een mentaliteitsverandering; cliënten worden mondiger, zelfstandiger en komen soms in opstand. Er is een proces gaande waar mensen zich gaan vergelijken met anderen. Deze mentaliteitsverandering legt een grotere druk op de medewerkers van de afdeling sociale zaken. Ook de vele veranderingen in het beleid van de rijksoverheid levert daar een extra bijdrage toe: verlaging W.W.V.- en R.W.W.-uitkeringen, de beslissing om 1 6-1 7 jarigen geen uitkering te geven enzovoorts. Een afdeling sociale zaken werkt binnen wat heet een bureaucratisch systeem. De afdeling werkt,op het snijvlak tussen recht en hulp, als uitvoerder van wetten enerzijds en als cliëntgerichte instelling anderzijds. Hierdoor moeten wel spanningen ontstaan, om dat een bureaucratisch systeem op de eerste plaats gericht is op de korrekte naleving van de wet en de regelingen die er zijn. Een voorbeeld; Waar onder tijdsdruk voorgesteld wordt om bij een nieuwe aanvraag De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 22 augustus 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1 00 tot 1 2 .00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215 het "financiële plaatje'" eerst rond te maken zodat er administratief verder gewerkt kan worden aan de afhandeling van de aanvraag, kan pas daarna de cliënt zijn of haar verhaal kwijt over de problemen die geleid hebben tot de aanvraag. Duidelijk is dat hier recht en hulp met elkaar in aanvaring komen. De afdeling sociale zaken ontkomt niet aan wetmatigheden. Maar tegelijkertijd moet zij cliëntgericht en dienstver lenend bezig zijn. Door de grote druk waaronder de afdeling momenteel moet werken bestaat'het risico dat de cliënt niet voldoende aandacht krijgt, waardoor een vervreemding ontstaat tussen cliënt en afdeling. En dat moet nu juist worden voorkomen. Het takenpakket van de afdeling sociale zaken dient naar de mening van burgemeester en wethouders opnieuw onderzocht te worden, waarbij in ieder geval de cliëntgerichte benadering gehandhaafd moet blijven. Veel van de cliënten kunnen niet meer rondkomen van hun uitkering. De afdeling kan in feite niets meer doen dan de uitkering zo korrekt mogelijk verzorgen, informatie geven, desnoods advies geven bij het besteden van de uitkering (budgetteren). Als de cliënt centraal blijft staan, en daar is het streven op gericht, moet er desondanks meer gebeuren. Individualisering (het persoonsgericht werken) is dan een noodzaak. Tevens zou de mogelijkheid van zogenaamd cliëntenoverleg nagegaan moeten worden. Onder cliëntenoverleg moet worden verstaan dat een groep vergelijkbare uitkeringsgerechtigden (b.v. bijstandsvrouwen) een regelmatig overleg heeft met de afdeling sociale zaken. Zeggen schap van cliënten is noodzakelijk om een goed beleid te kunnen voeren, terwijl het een grote behoefte is van mensen om zeggenschap te hebben over voor hen belangrijke zaken. Ook de groeiende behoefte aan gerichte voorlichting in het kader van de diverse regelingen vraagt 'om een nadere uitwerking. Het bovenstaande is slechts een globale uiteenzetting van de proble men waarmee de afdeling socialé zaken in deze tijden van verandering te maken krijgt. Summier is aangegeven welke richting burgemeester en wethouders op willen. Nu steeds meer mensen een beroep moeten doen op de afdeling sociale zaken en de publiciteit als gevolg van maatschappelijke veranderingen toeneemt, is het kollege van mening dat duidelijkheid naar buiten toe ten aanzien van de doelstelling en het takenpakket van de afdeling sociale zaken noodzakelijk is. In de loop van het komende begrotingsjaar zal een beleidsnota over deze zaak worden opgesteld. Vervolg van pag. 5 Zoals geschreven kan daarnaast vrijstelling worden verleend van het verbod tot kamperen. Die vrijstelling kan verleend worden voor: a. het kamperen bij de boer. In dat geval mogen ten hoogste vijf toeristische kampeermiddelen bij een agrarisch bedrijf worden neergezet. En dan ook nog uitsluitend in gebieden waar dat volgens het bestemmingsplan en door de gemeenteraad aangegeven is. b. het groepskamperen. In verenigings- of ander verband met een sociale culturele, educatieve of wetenschappelijke doelstelling. En dat geldt dan voor een periode - al dan niet aaneengesloten - van ten hoogste 1 00 dagen per jaar. c. het kamperen met hoogstens vijf tenten of drie toercaravans/kam peerauto's met twee tenten. Dat mag zes weken per kalenderjaar. Voorbeeld: kamperen op zelf gezocht stukje grond. d. het verblijf in gebouwen die deel uitmaken van een agrarisch bedrijf. Dat geldt dan weer voor een aaneengesloten periode van 100 da gen. e. het kamperen met niet meer dan veertig toeristische kampeermid delen. Niet langer dan zes weken per jaar op een al dan niet aan eengesloten gebied van tenminste 25 ha.; daarvan moet de helft uit bos of natuurgebied bestaan en bovendien moet het gebied in het bestemmingsplan als kampeerplaats zijn aangegeven. De Kampeerwet geeft de verplichting om een gemeentelijke kampeer- verordening vast te stellen. Dit zal wellicht ook nog dit najaar gebeuren. Binnen twee jaar na inwerking treding van de Kampeerwet dienen de gemeentelijke bestemmingsplannen aan de kampeerontwikkelingen te zijn aangepast. Burgemeester en wethouders stellen zich voor om op korte termijn met voorstellen ten aanzien van het kamperen bij de gemeenteraad te komen. Het bestuur van de stichting Beter Wonen'houdt elke maandag van 10.30 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Van dinsdag 23 augustus tot en met donderdag 1 september de gra- fieker Joop van Rijsbergen uit Oudenbosch in de Gasthuiskapel te Tholen. De openingstijden van de tentoonstelling zijn ma. t/m vr. van 14.30 tot 1 7.30 uur en op za. van 1 4.00 tot 1 7.00 uur. Het werk van de 34-jarige Van Rijsbergen bestaat uit diepdruktechnie ken zoals: gravure, mezzotint, drogenaaldtechnieken, ets en variaties daarop. De kunstenaar gebruikt de verschillende technieken vaak door elkaar om een zo intens mogelijke sfeer te verkrijgen. Het kleurgebruik en de uitgezaagde preegdrukken (waardoor reliëf ontstaat) dragen bij tot het ontstaan van soms verrassende effekten. De onderwerpen zijn ontleend aan wat zich afspeelt op de grens van werkelijkheid en verbeelding Daar waar volgens Joop van Rijsbergen onze bekende werkelijkheid drijft In een grotere "on "werkelijke werel,d. Zoals mensen die volgens hem zien in dromen, fantasieën, nachtmerries, hallucinaties, visoenen en zoals die bekend is uit sagen, mythes, sprookjes en legendes en andere "on' werkelijke overleverin gen. Het is niet de eerste keer dat Van Rijsbergen exposeert. In 1981 had hij o.a. tentoonstellingen in Bergen op Zoom en Tilburg, in 1 982 in Eist en KerkAvezaath en in 1 983 in Dordrecht. Een bezoek aan de Gasthuiskapel met werken van'Joop van Rijsbergen is beslist de moeite waard. De toegang tot deze tentoonstelling, die onder auspiciën staat van de beheerscommissie van de Gasthuiskapel, is gratis. Uiteindelijk is het dan toch gelukt. Vrijdagavond 1 2 augustus konden definitief 25 kursisten voor MAVO-II en 18 kursisten voor de Opstap- kursus worden ingeschreven. Deze aantallen zijn voldoende om de dépendance Sint-Maartensdijk van het Westbrabants Avondkollege van de grond te krijgen. De Mavo-ll kursisten (vakken Nederlands en Engels) beginnen a s. maandagavond in de Burg. Bouwense LT S. met het schooljaar 1983-1984. De opstapkursisten starten op maandag 5 september overdag. Voor de avond-kursus bleek niet voldoende belangstelling te bestaan. Voor wat betreft de Opstapkursus bestaat er echter alleen maar zekerheid voor de vakken Nederlands en Engels. Achttien kursis ten gaven zich op voor Engels, 1 7 voor Nederlands. Voor de vakken Maatschappijleer en Handelsrekenen hebben zich 10 kursisten aangemeld. Dat is (nog) te weinig. Nu de Opstapkursus echter definitief doorgaat en nog wel overdag, zijn er wellicht nog volwassenen die eerst nu op de gedachte komen aan de kursus te gaan meedoen. Dat kan nog. Het is wel zaak dat zij zich daarvoor zo spoedig mogelijk aanmelden. Voor informatie en aanmel den kunnen zij zich wenden tot de heer J Suijkerbuijk, Hertenkamp 1 2 te Tholen, tel. 01 660-2497. lichtingen over diverse vormen van dienstverlening, huisvesting en tijdsbesteding. Volgens mw.J.Le- beau-Goorden poogt de gids een antwoord te zijn op vragen waar mee ouderen te maken kunnen hebben of krijgen: "Hij wijst de weg en geeft antwoorden op: 'waar kan ik terecht en hoe kan ik dat het beste aanpakken'." De Stichting Welzijn voor Oude ren heeft een handige informatie gids voor ouderen uitgegeven. Het 40 pagina's tellende boekje is zeer overzichtelijk en bevat allerlei in- De intormatiegids is verspreid bij alle inwoners van 65 jaar en ouder van de gemeente Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1de Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse, Hoge Markt 23 te Scherpenisse voor het vernieuwen van een kerkge bouw op het perceel, kadastraal bekend Scherpenisse, sek- tie E, nummers 264 en 268, plaatselijk gemerkt School straat; 2. het gemeentebestuur van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk voor het bouwen van een jeugdhonk op het perceel, kadastraal bekend Scherpenisse, Sektie E, nummer 415 gedeeltelijk, plaatselijk gemerkt Westzeedijk; 3. het gemeentebestuur van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk voor het bouwen van een kleuterschool op het per ceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 1482, plaatselijk gemerkt Crooswijck/ Raiffeisenstraat; 4. de heer M. Kamerling, Kalisbuurt 19 te Oud-Vossemeer voor het bouwen van een garage/berging op het perceel, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 582, plaatselijk gemerkt Kalisbuurt 1 9. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 19 augustus tot en met 1 september 1983 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meente-sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 augustus 1983. Burgemeester en wethouders van Tholen, Aanleg fietspad Poortvliet-Sint-Annaland Het gemeentebestuur van Tholen, Markt 1-5 te SintMaartens-, dijk, is voornemens een fietspad aan te leggen van Poortvliet naar Sint-Annaland. Het fietspad zal leiden langs de Paasdijk- weg en de Bram Groenewegeweg te Poortvliet en de Langeweg te Sint-Annaland. Het plan tot het uitvoeren van de werkzaamheden is in strijd met het bestemmingsplan "Buitengebied maar is opgenomen in de vierde wijziging van dit bestemmingsplan. Tegen het voor ontwerp van deze vierde wijziging van bestemmingsplan "Bui tengebied" zijn geen bezwaren ingediend. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland, de gevraagde vrijstelling te verlenen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 1 9 augustus tot en met 1 september 1983 tegen ons voornemen schriftelijk bezwaar in te diénen. De tekeningen van het trajekt liggen gedurende deze termijn ter gemeentesecretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 augustus 1983 Burgemeester en wethouders van Tholen Vervolg van pag. 1 resse bij de burger is niet groot en tenslotte spelen de financiën een rol. In toegevoegde noten wordt in die evaluatie-nota gesteld, dat de praktijk uitwijst dat politieke par tijen een lagere prioriteit toeken nen aan de welzijnsplanning, om dat het ook weinig interessant is. Er is geen sprake van echte de centralisatie, zoals is voorgehou den. Alleen maar dikke boekwer ken. Een decentralisatie van de armoede." Dit soort uitspraken zat dhr. De Bres niet lekker. Hij kreeg boven dien steun van het VVD-raadslid J.v.d.Heuvel, die nog eens de noodzaak van eenvoud bena drukte. Overigens vond hij de no ta wel kritisch geschreven en hij trof er een duidelijk overzicht in van de afgelopen drie jaar. Ook het VVD-raadslid was van oor deel dat er slecht was gedecentra liseerd en weinig democratisch was opgetreden. VVD-fractievoorzitter M. van Damme had zich eveneens ges toord aan de door De Bres ge noemde passages en Van Bel- zen(RPF/GPV) vroeg zich af wat er aan gedaan kan worden om de ambtelijke invloed in te dammen. CDA-woord voerder W.C. van Kempen vond de voorgestelde planning goed: "We moeten met z'n allen leergeld betale," maar voor wat de stellingen op pagina 9 betrof, kon hij het met De Bres eens zijn. SGP'er M.Dijke had al leen wat procedure-vragen en wethouder J.Versluijs zei in de beantwoording dat er geen sprake was van persoonlijke twijfels, maar dat de kritiek veel algeme ner was bedoeld, dan nu wordt begrepen. Toch vond hij het een belangrijk stuk, omdat het tot ve reenvoudiging en verbetering aanleiding kan geven. Hij herin nerde er aan, hoe Tholen als eer ste gemeente met een welzijns planning kwam. Zonder voor beelden. Dan nog vond raadslid De Bres die pagina 9 misplaatst en zijn fractie wil het zo ook niet ac cepteren. Hij achtte 't te meer kwalijk, omdat tegen de andere raadsleden wordt geschopt. Het verwonderde de wethouder, dat in de welzij nsraad, waarin toch ook raadsleden zitting hebben, niet over die passages was gesproken. Dhr. Van Damme reageerde daarop: "Dat is het hem juist, die mensen die in de welzijnsraad zit ten en keihard werken, worden met dergelijke passages in hun hemd gezet." Wethouder Versluijs capituleerde daarop door de toezegging dit te doen herschrijven. Het was voor het eerst dat hij sinds zijn college periode in de boksring tegen de touwen terecht kwam vanwege een toch eigenlijk mislukte poging om zijn ambtenaren te sparen. Bij elkaar vielen 14 pagina's van deze nota in weinig goede aarde, maar kon men zich wel vinden in de toekomstige planning. Raadslid I.C.Moerland deed de suggestie om de werkgroepen ook in de eindfase nog te laten advi seren, maar de heren Van Belzen en Van Kempen oordeelden, dat men dan in plaats van te vereen voudigen nog omslachtiger te werk zou gaan, omdat b en w dan met een viertal adviezen te maken zou krijgen. SGP'er M.Dijke vond dat in de nieuwe verordening ook de dhtum moest staan wanneer de begrotingen en rekeningen van de verenigingen uiterlijk binnen moeten zijn. Dan wordt voorko men, zoals eerder gebeurde, dat er na de eerste vaststelling nog een bijstelling moet plaatsvinden. Geantwoord werd dat die datum toch op de formulieren komt te staan. Toen er eenmaal de toezegging was dat pagina 9 herschreven wordt, kon dhr. De Bres wel stel len. dat hij blij was met de voor genomen vereenvoudiging. De toch snel minder wordende dore's bereikten gisteren op de veiling St. Annaland weer de 1 gulden per kilo, evenveel als de Eigenheimer, maar van deze kwaliteitsaardappel zitten heel wat minder hectares in de grond. Het Smalstads Mannenkoor uit St.Maartensdijk o.l.v. dhr. J. Wcsdorp en organist Anton van Kalmthout geven vrijdag f9 au gustus om 19.30 uur een concert in de R.K. kerk te Nw. Vossemeer. Het koor is in de regio welbekend. Anton van Kalmthout is leraar orgel aan de stedelijke muziek school in Breda, waarvan hij ook adjunct-direkteur is. Hij is de vas te organist van de Sacramentskerk in Breda, waar hij het drie-kla- viers Flentrop-orgel bespeelt. Hij verzorgde in binnen- en buiten land concerten. Op het programma staan o.m. werken van Di Lasso. Handel. Bach. Schubert. Dvorak. Dore dinsdag 15 augustus 80-95 (woensdag 91-1.00) afwijkend 30-65 (50-75), Lekkerlander 90 (90), afwijkend -(78), Gloria 76-81 (77-86), afwijkend 59 70. Premiere 69-71 (80-83), Bintje 71-82 (83- 86), afwijkend 51 (75-80), Eigen heimer 94-98 (1.00), aanvoer 167 180) ton. SINT MAARTENSDIJK za. 20 aug. h.s.v. Oosterschelde- vissers, viswed. 13 u. za 3 sept. 11-14 u. viswed. THOLEN za 20 aug. Oosterschelde zwem tocht, 13.30 u. vr. 26 aug. dauw-zwemmen, 6 u. vr.za 26 en 27 aug. braderie, L4 u. za 3 sept. Mosseltochten(wande- len) 9.30 u.: 42 km, 11 u. 5-10-15 km, café v. Zanten. SINT ANNALAND di tm za 'Uit de oude doos', Meestoof, 15-17 u. do. 18 aug. WHSjaarverg. 19.30 u. kantine, za 3 sept. dansav. dorpshuis, 20 u. SINT PHILIPSLAND za 3 sept. Excursie schorren De Heen, start brug. 16 u. Natuur vrienden St.Philipsland. OUD VOSSEMEER 23 t/m 26 aug. Avondwandelvierdaagse, 18.30 u. za 3 sept. wielerwedstr. trim. Coentjesweg, 13.30 u. POORTVLIET za 20 aug. braderie, 14 u. SCHERPENISSE za 20 aug. dansav. paren. Holland Huis, 20 u. BERGEN OP ZOOM tm 22 aug, 'Zomertentoonstef- ling', tek, etsen en beelden van Krelis en Arie Teeuwisse, Etcete ra, di-zo 13.30 -17 u. Markiezen hof. 20 aug.-26 sept. Sahara en Sahel, tentoonst. di-zo 14-17 u. zo 4 sept. Africa Djolé, slagwerk, 14-16 u. Markiezenhof. +film+ film +film ROXY 1: Porky's 2(3) -16 j. do.vr. 18.45 21.15 u. za. 14, 18.45 21.15 u. zo. 14, 16.15, 18.45 21.15 u. ma-di20u.wo. 14&20u. Snoepjes Die Vreugde Brengen - 18 j. vr.za 23.30 u. ROXY 2: Tiroler Gevrij In De Schoolbanken - 16 j. do,vr &za 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 &21.30 u. ma,di,wo. 20 u. CINEkAC- TUEEL 1: StarWars/The Empire Strikes Back - a.l. dag. 19.30 u. za,zo. 14 19.30 u. CINEMACTUEEL 2: Octopussy (7) - a.l. do.vr. 19 21.30 u. za. 14, 19 21.30 u zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. ma-di 20 u. woe. 14 20 u. v CINEMACTUEEL 3: An Officer And A Gentleman(6) - 12 j. do, vr. 19 21.30 u. za. 14. 19 21.30 u zo. 14. 16.30. 19 21.30 u. ma, di. 20 u. wo. 14 20 u. Al l K SOOK I K.N VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zuid-Oiislsingel 43 I el. 34.V>8 BKRt.KN OK.ZOOM Advertentie I.M. De gemeente Tholen telt meer kinderen en meer bejaarden dan het landelijk gemiddelde, maar is ondervertegenwoordigd bij de middengroepen. Van de inwoners is 14.13% ouder dan 65 jaar, lan delijk is dat 11.68% en in Zeeland 14.30%. De lichte stijging van de overlijdenscijfers heeft ongetwij feld ook te maken met het naar verhouding hoge percentage in woners van 65 jaar en ouder. De Thoolse jeugd is aan de andere kant goed vertêgenwoordigd met 15.14% tegenover 13.02% lande lijk en 13. 50% in Zeeland bene den de 10 jaar. De groep Tholenaren van 40 t/m 64 jaar omvat 23.68% tegenover landelijk 25.76 en in Zeeland 25.50%. In de stad Tholen wonen veel kinderen maar weinig bejaarden. In St. Annaland wordt de al jaren gesignaleerde vergrijzing wat minder gezien de daling van het aantal bejaarden van 19.44% in 1981 tot 18.51%. In Oud-Vosse meer en St. Maartensdijk wonen naar verhouding weinig bejaar den. Zoals eerder gemeld, stagneert de groei van het eiland Tholen. Per 1 juni waren er 2 inwoners minder, waarvan het vertrekoverschot van 41 de belangrijkste oorzaak was. In de overeenkomstige periode van vorig jaar was dat nog 16. Ook het dalend geboorte-overschot was echter van invloed: van 53 naar 39. Het ziet er3aar uit, dat 1983 het jaar met de laagste groei - als daarvan nog sprake is - wordt sinds 1971. Het achterblijven van de vestigingen zet zich versterkt voort. Een algemeen verschijnsel is, dat zich in-tijden van economi sche stagnatie een trek voordoet van het platteland naar de stad. Per 1 juni was het inwonertal in Stavenisse met 12 gedaald, terwijl Oud-Vossemeer met 7 mensen te rugliep. Een groei van 5 was er in Poortvliet. 4 in Scherpenisse, 3 in St. Maartensdijk en St. Annaland en 2 in Tholen. De gemeente Tholen heeft vorig jaar 10.961 pakjes vuilniszakken verkocht tegenover 10.800 in 1981. Dit gebeurt hoofdzakelijk via de postkantoren (behalve in St. Maartensdijk), waarvoor de PTT 4% ontvangt of vorig jaar 21.045 gulden. De overige handelingen liepen terug van 4031 naar 3846. Met name in het verlengen en wijzigen van rijbewijzen zat de klad gezien de daling van 1447 naar 1311. Ook hadden de inwoners minder uit treksels uit het persoonsregister nodig: 1283 in plaats van 1365. "Je zorgt maar dat ze vóór zes uur op de regenbak liggen". Koppig loopt ze het huis in zonder om te kijken en laat de jongen verbouwereerd staan. Wat een krengetje, denkt hij geamuseerd, we zullen eens zien wie er aan 't langste eind trekt. Vrouw Westra is met Annie bezig als Niske het huis binnen komt. Snel zet het meisje de aardappels op bet fornuis dat uitbundig staat te branden. Hè, lekker warm is het in huis. "Zo, en hoe was het ijs? Je hebt er lekkere rode wangen van gekregen" zegt de buurvrouw als ze bin nenkomt, ik heb wat chocolademelk voor je op het fornuis gezet. Drink' maar lekker warm op". Dat is dan twee keer. denkt Niske, maar ze vertelt het niet. Wie weinig zegt, heeft weinig te verantwoorden, zegt mem altijd. "Heerlij^ en bedankt hoor buurvrouw" zegt ze. "Ja kind, 't is al goed" is het antwoord, "om mij mag je morgen wel tveer". "Heb je 't leuk gehad?" vraagt even later haar zusje als Niske haar een bordje pap brengt. Nu komt ze los en vertelt de geschiedenis aan Annie' die er smakelijk om kan lachten. Samen hebben ze zo hun geheimpjes, vooral nu hun moeder niet meer thuis is en samen zitten ze in angst dat de schaatsen niet op tijd thuis zullen komen. Niske weet dat ze haar zusje wel in vertrouwen kan nemen, zij is de laatste om de zaak aan Jacob of heit te vertellen' ze is noóh met de één, noch met de ander vertrouwelijk. Jakob kijkt zelden naar zijn zusje om, van heit heeft ze zoveel gehoord en gezien en zich geërgerd aan de manier waarop hij haar moeder behandelde dat ze weinig respekt voor hem kan opbren gen. Maar als 's avonds het eten is gedaan, liggen er nog geen schaatsen op de regenbak. Jacob staat op. Zo, ik ga maar eens een uurtje rijden, het is lichte maan. Niske staat met het zweet in de handen. Hij loopt naar de schuur en ziet dat ze niet op hun plaats hangen. "Zo zus, benjij vanmiddag op het ijs geweest? Mag ik dan weten waar je mijn schaatsen heb gelaten?" "Op de regenbak, geloof ik". Niske doet zo onverschillig mogelijk. Mopperend komt Jakob even later weer in huis. "Ze liggen er niet" Dreigend komt hij op haar af. "Nou, kijk dan waar ze wel liggen!" geeft Niske met stemverheffing terug. "Potverdikkie, rotmeid,- ga mijn schaatsen halen, direkt! Je'hebt ze zeker op het ijs laten liggen hè?" "Nee hoor, ik weet zeker dat ik ze bij me had," antwoord Niske nu een beetje beverig, terwijl ze naar buiten loopt om kwasi te gaan zoeken. Waarom heeft diesnertknul ze niet gebracht denkt ze woedend, hij weet toch dat Jakob vanavond wil rijden. "Ik zie ze ook niet". Teneergesla- gen komt ze binnen. "O, en denk je dat dat zomaar gaat, je zorgt dat ze er komen", Jakob is nu razend. In zijn drift geeft hij Niske een harde klap om haar oren. En nog een. Niske begint te gillen, dat maakt hem nog driftiger en hij haalt nog een keer uit, zodat het meisje met haar hoofd tegen de muur valt. Haar neus begint te bloeden. "Schei uit!" schreeuwt ze. Heit die binnenkomt en de toèstand overziet vraagt wat er gebeurd is. Jakob vertelt en dan begint ook heit tegen haar uit te varen. Ze vliegt naar de schuur en gaat op de w.c. zitten, vastbesloten er niet af te komen tot de gemoederen bedaard zijn. Annie huilt. Oh, was mem maar thuis! Als het binnen rustiger geworden is, komt Niske met de bebloede zakdoek beschuldigend de kamer weer binnen. Jakob is mokkend de deur uitgegaan. Heit stopt zijn pijp. Er wordt niet meer over de schaat sen gesproken. De volgende dag is het weer helder vriezend. Niske heeft wasgoed opgehangen. Voor^ze klaar is, hangt alles al stijf. Hè vervelend die kapotte handen! Al weken heeft ze er last van. Ze zal ze maar weer eens met reuzel insmeren, dat heeft mem haar geleerd. Terwijl ze er mee bezig is, klinken harde voetstappen op het klinkerpad. Wie zou dat zijn, niet iemand op klompen, dat hoort Niske wel. Ze komt de schuur uit en ziet Frans lachend staan met de schaatsen in de hand. "Ik dacht, ik ga eens kijken of ik vandaag misschien een kusje kan krijgen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 6