Spektakel in en om zwembad Haestinge Openbare werken nummer 1 in 1984 w Don/centrum Rien Janvier Botulisme in Tholen: ruim 200 slachtoffers 4ri- A ttenties J ES BQUMAN POTTER Strorollen verfraaien landschap mm win* Felle kritiek De Bres op welzijnsnota Pas op met voederen vogels Expositie in Gasthuiskapel Donderdag 18 augustus 1983 39e jaargang no. 40 Zaterdag zomer- markt Poortvliet Het botulisme heeft deze week in Tholen een grote omvang aangenomen. De plantsoenendienst haalde dinsdag ongeveer 200 dode en zieke eenden en andere vogels uit de Veste en uit de watergang in Buitenzorg. Een dezer dagen zal men nog een reeks dode en ver lamde watervogels uit het water halen. Vehikelfestijn in Sint Maartensdijk trok 500 toeschouwers Uiterst beperkte belastingverhoging nodig B. en w. van Tholen hechten er grote waarde aan om mede in het belang van de werkgelegenheid de uit voering van een programma openbare werken veilig te stellen. Dat blijkt uit de begrotingsbrief 1984. Daarin kondigt het college ook 'enige belastingver hoging' aan, hoewel het er ten volle van overtuigd is, dat de stijging tot het uiterste beperkt moet worden. Het verder doorschuiven van bestratingen en riole ringen achten b. en w. echter niet verantwoord. Heroverweging Twee personeelsleden meer Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker _J0/ONINGINmCHTING il Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Op de fiets Zwemtocht Hollands Diep VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01 670-64884 Versluijs moet huiswerk (laten) overdoen Technisch ambtenaar brandweercommandant Dansen is plezier voor twee bij scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8 t/m 10 jaar echtparen en twens voor nieuwe danslessen vanaf heden iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur Don /centrum Rien Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 Advertentiepijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer Soms valt het oog op een in deze week aan de Thoolse gemeente raad overhandigde miljoennota - want dat is de begroting 1984 toch ook weer - opgenomen post, die wat onbenullig lijkt in verhouding tot die miljoenen. Voor attenties is er 10.000 gulden geraamd als on derdeel van 64 mille representa tie- en vergaderkosten. Wie ze komend jaar verdient, mag zich in behoorlijk goede doen weten, 't Is eigenlijk de minst anntrekkelij& post om kritiek te leveren. Atten ties houden immers direct ver band met menselijkheid. Bij al het ?roblematische in onze samenle ving (sociale zaken en welzijn hebben 't er veel te druk mee, er moeten personeelsleden bij) is juist het bezorgen van een attentie aan een medeburger als een oase in een dorre woestijn. Maar zowel als meelevend als meebetalend gemeentelijk ingezetene kijk je ervan op, dat alleen zo'n post op Tholen tien mille vergt. Een ge detailleerde beschrijving zagen we er niet van. Er kunnen naast droge salarissen met dit jaar niet mis te verstane kortingen nog douceurt jes zijn, maar daartoe behoren beslist niet attenties. Dat zullen mogelijk schouderklopjes zijn voor ambtenaren die al 25 jaar zwoegende zijn. Dat komt ook in het particulier bedrijfsleven voor met o.a. een gouden horloge. Dan zitje met een flink aantal ambte-, naren snel aan de tien mille. Nu hebben we nooit een verslag ge maakt dat een jubilerend ambte naar een gouden horloge van het gemeentebestuur kreeg. Het schijnt dus, dat vele kleintjes ook een grote kunnen maken. Voor jubilea van personeelsleden is echter 2500 gulden geraamd en voor recepties 5000 gulden. Een attentie aanvechten is een te re zaak. Zeker als het maar een druppel op een gloeiende plaat is en dat is tien mille in de Thoolse begroting 1984. De koffie, de ver frissing die belangstellenden op de publieke tribune trouw van de gemeentebodes krijgen als ze be reid zijn een raadsvergadering uit te zitten, vormt een onderdeel van de 40.000 gulden vergaderkosten. Wat is er minder dan ze koffie mee te laten drinken. Vorig jaar schoof de raad - om een voorbeeld te stellen - zelfs de culinair hoog staande begrotingsmaaltijd wel aan de kant en dat zo drastisch, dat er nauwelijks een droog broodje overbleef. Voor het reisje van de raad is er nog 5500 gulden geraamd. Het welzijnsorgaan, de instantie van de gezinszorg en de maatschappelijke dienstverle ning, schrapte bij een eerste be zuinigingsronde van de minister meteen het kerstpakket. Men kan ook zonder dat pakket de kerst doorkomen en het betekende op de begroting van het welzijnsor gaan vijf mille. Een druppel op een gloeiende plaat, maar toch een aardig voorbeeld omdat zo veel medeburgers meer mosten inleveren. Valt er aan tien mille attenties zoveel te tornen? Ieder mens wil wel eens wat. Het viel tussen de grote hoeveelheid cijfers even op in deze Thoolse miljoe nennota, maar er volgt nog geen suggestie uit om te schrappen. Misschien komt dat nog of moet dat nog komen na het begrotings- onderzoek. Poortvliet houdt zaterdag zomer- markt met 35 stands van bedrijven en verenigingen. Van twee tot ne gen uur kan men de gezelligheid op de Markt meemaken en aan tal van attracties meedoen. De fiets- crossdemonstratie zal voor de jeugd beslist een trekpleister zijn. Het gemeentebestuur denkt ook al aan een fietscrossbaan gezien de steeds toenemende belangstel ling voor deze sport. Het oranje- comite zorgt voor het rad van avontuur en natuurlijk ontbreekt ook de afdeling Welfare van het Rode Kruis niet. De badminton vereniging gooit eveneens een balletje op, terwijl de schietvere niging zaterdag ook de roos pro beert te raken. Veilig verkeer zorgt weer voor informatie en de voetbalvereniging SPS, de 'gym nastiekvereniging Excelsior, de plattelandsvrouwen en toneelve reniging 't Centrum blijven niet achter. Volop activiteiten dus za terdagmiddag en -avond in Poortvliet. Zie verder de speciale advertentiepagina. Botulisme wordt veroorzaakt door het warme weer. Met name vogels in brak water zijn het slachtoffer van deze vreselijke bacterie ziekte, die de dieren eerst verlamt. Ge meentewerken maakt(e) ook de verlamde vogels af. Niet alleen om de dieren uit hun lijden te verlossen, maar ook om verdere besmetting te voorkomen. Men sen die denken er goed aan te doen de watervogels te voeren, hebben dat bij 't verkeerde eind. Dat draagt juist bij aan het botu lisme. Bovendien is het raadzaam de vogels niet aan te raken, omdat het botulisme ook ziekten op mensen kan overbrengen. Burgemeester E. Baerends maandagmiddag bij de presenta tie van het jaarstuk 1984 'gelukkig niet in treurstemming' te verke ren. "De situatie was wel moeilijk om de begroting rond te krijgen. Er is zeer nauwkeurig geraamd", aldus Baerends. De gemeenteraad kan na bestu dering van de begroting en over leg met de achterban op 15 sep tember allerlei vragen stellen en verduidelijking krijgen van de ambtenaren. In oktober volgt dan de openbare behandeling. Voor die tijd zal zeker bekend zijn, wat de 'zeer gematigde aanpassing' van de belastingen en tarieven precies inhoudt. In de begrotings brief wordt een stijging van 3 Vi% genoemd, terwijl ook minimum normen worden aangegeven: 245 per wooneenheid voor onroerend goed belasting, 125 gulden voor rioolrechten, die evenals de reini gingsrechten voor 90% door de inwoners betaald zouden moeten worden. Voor de eerste keer na de ge meentelijke herindeling in 1971 waren b en w genoodzaakt na de ontwerp-begroting ramingen in heroverweging te nemen omdat sprake was van duidelijk tegen vallende uitkeringen van het rijk. De post voor onvoorziene uitga ven is tot een iets lager niveau te ruggebracht. In de gehele begro ting is sprake van -krappere ra mingen. Toch moesten er werken naar 1985 worden doorgeschoven. Voor 1984 kon echter in niet on belangrijke mate een beroep op de reserves worden gedaan om rioleringen en bestratingen uit te voeren. Enkele belangrijke plannen zijn: het fietspad Poortvliet/St. Anna- land van ruim 2.2 miljoen gulden, bergingsriolen in de Anna Van Bourgondiëstraat te St. Annaland meer dan 1.5 miljoen gulden, een bibliotheek in Tholen van 6 ton, restauratie van een molen in St. Maartensdijk 5 ton, restauratie van de toren in Stavenisse 550.000 gulden, aanleg van een perslei ding naar Strijenham van 450.000 gulden, enz. Terugloop van het leerlingental en het opvoeren van de klasse grootte leiden tot een groter tekort op de onderwijskosten. Formeel betaalt het rijk alles, maar de praktijk is, dat de normen rijkelijk laag zijn of dat Tholen meer aan onderwijs wil uitgeven omdat men een beter niveau wil. Volgens de rekening 1981 moest de ge meente ruim 6 ton bijpassen en voor 1984 wordt het verschil tus sen de rijksvergoeding en de wer kelijke onderwijskosten op bijna 7.5 ton geschat. Ook de steeds toenemende bijstandsuitkeringen drukken zwaar op de gemeente lijke budgetten. Met reserveringen proberen b. en w. een stootje te kunnen opvan gen, zoals ruim 1 ton het tekort op het kleuteronderwijs en voor het eerst ook 35 mille voor jachtha vens. Dit laatste omdat de kapi- taallasten dalen terwijl de huur hetzelfde blijft. Duur baggerwerk komt echter vaker voor dan men aanvankelijk dacht, zodat de re serve al een bestemming heeft. Totaal wordt er volgend jaar 586.560 gulden gereserveerd tegenover 499.668 gulden dit lo pende jaar. Daarentegen is de post onvoorziene uitgaven verlaagd van 5 naar 4.5 ton. De eindconclusie van b. en w. is, dat er gezien alle plannen nog voor een bedrag van bijna 26.000 gulden dekking gevonden moet worden. Daarmee is de totale verhoging van de belastingen en tarieven aangegeven. Sociale zaken heeft echter perso neelsuitbreiding nodig en dat Zwembad Haestinge stond vorige week bol van de activiteiten: 's woensdags was er een instuif voor de jeugd van 6 tot en met 10 jaar, die werd bezocht door 50 jongens Zowel op het grasveld als in het water werden en meisjes, behen digheidsspelletjes gedaan zoals een hoepelrace, pilonspuiten, sla lom varen met matten en water polo. De allerkleinsten hielden zich ook bezig met kleuren en schilderen. Aan het eind van de Van 19 tot 22 september wordt begonnen met de derde driejarige ronde van het bevolkingsonder zoek baarmoederhalskanker. Op geroepen wo.rden de vrouwen die geboren zijn in 1948, 1945, 1942, 1939, 1936, 1933 en 1930. Vanaf 1977 vinden deze onderzoeken al plaats, waarvan minimaal 60% van de Thoolse vrouwen meedoet. De niet-verschenen dames wor den voor een volgend jaar weer opgeroepen, waardoor de feite lijke deelname niet onaanzienlijk wordt vergroot. Per onderzoek betaalt men een tientje, terwijl de gemeente 17,50 moet betalen. Het Rijk vergoedt de laborato- riumkosten. vergt 40.000 gulden. Mogelijk be taalt het rijk daar een deel van, anders gaat dat van de post on voorzien. Ook de afdeling welzijn zal ver sterkt moeten worden gezien in voering van de wet voorzieningen gezondheidszorg, welzijnsplan ning. decentralisaminderheden- beleid en kaderwet specifiek wel zijn. Advertentie I.M. dag smaakten de pannekoeken dan ook opperbest! Bovendien was het die dag heel goed weer. Met medewerking van de Zeeuws Sportraad en cursisten van Sport en Recreatie wordt op 31 augustus weer een zweminstuif georgani seerd. Dan bedoeld voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Een ander hoogtepunt vormde de Superstar wedstrijd, die werd uitgesmeerd •over de maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavond. Superstar 1983 werd Alex Hoog- endoorn. Hij behaalde gemiddeld de beste resultaten bij de vier spelonderdelen 50 m. zwemmen vrije slag, twee sets tafeltennis, 60 m. hardlopen en buksschieten(3 schoten op een kaart). De 24 deelnemers uit het dorp en van de campings streden een sportieve „strijd, die dhr.H.Boxce voor her haling vatbaar acht. Hij noemde de Superstarwedstrijd het leukste evenement dat hij in zijn 8-jarige zwembadloopbaan heeft georga niseerd. Tweede werd Eddy op den Brouw, 3 Robert Moormans en Peter Rijpers( Breda), 4 Jac queline van Houdt(BoZ), 5 Dan ny Boom, ó.Gertjan van Ham, 7 Arjo Dane, 8 Philip Franke, 9 Annemarie v.d.Weele en 10 Mat- hieu Bijnagte(Scherpenisse). Voor de eerste drie was er een stan daard, terwijl de Superstar 1983 ook nog een gegraveerde beker in de wacht sleepte, beschikbaar gesteld door dhr.Boxce. Vrijdag avond was er een overweldigende belangstelling voor het zoge naamde vehikelfestijn: maarliefst 500 belangstellenden - vorig jaar nog 400 - aanschouwden de ver richtingen van creatieve watera crobaten. De show begon met het tobbedansen. De heren C.Boom en W.Dane hadden een vijf meter hoge steiger in elkaar getimmerd, Loonbedrijf Wielaard heeft ron dom zijn woonplaats Sint Maar tensdijk xle handen vol aan het nieuwe strorollensysteem. Op de foto worden de strorollen, waar voor het loonbedrijf een nieuwe machine heeft aangeschaft, met aanvankelijk een beetje moeite op de wagen geladen. Het voordeel van de rollen, die gelijk staan aan ongeveer 15 stroblokken, is de ar beidsbesparing, aldus dhr.Wie- laard. Er komt nu wel een tractor met hefinstallatie aan te pas om de kolossale rollen op wagens te krij gen. Het nieuwe systeem is nog in de experimentele fase, terwijl men IKliit in het buitenland, bijvoorbeeld in Frankrijk, al jarenlang met de strorollen werkt. Op het weiland vkn 6 ha. aan de Oudelandseweg werden ongeveer 150 rollen stro geproduceerd: voorheen zouden dat zo'n 2250 blokken zijn ge weest. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL.(01670)6 33 85, Advertentie I.M. die helemaal met zeep was bes meurd. De start van de zelfge maakte voer/vaartuigen vond plaats achter de startblokken. Ze ventien teams namen deel aan het tobbedansen, waarbij de show werd gestolen door hulppostbode Hans de Korte. Hij ging te water in een postzak, waarin hij een au toband had 'gemonteerd'. Boven dien was hij zelf nog in PTT-uni- form gestoken! Hans was het snelste bij de bel, die op de helft van het zwembad was opgehan gen. Hij legde de circa 25 m. af in 13,5 sec, 2 Arnold Verjaal/A- driaan Hoek 15 sec, 3 Frankie Boom 18 sec, 4 Arjo Dane, 5 Pa trick Potter. Voor de winnaar was er een beker. Er waren 29 deelnemers bij het Fiets 'm d'r in: men moest zo snel mogelijk over een 12 m.-lange balk rijden. Vijf fietsers haalden de overkant zonder een nat pak. Zij kampten om de vijf ereplaat sen, waarbij Frans van Esch als nummer 1 uit de bus kwam, 2 Pa trick Stoutjesdijk, 3 Jacky op den Brouw, 4 Danny Boom en 5 Arjo Dane. Er deed ook een aantal volwassenen mee. Postbode Hans de Korte kwam ditmaal niet zo ver. Na 2 O uur plezier kwam er een eind aan het vehikelfestijn, dat meer dan geslaagd kan wor den genoemd. Zwemdiploma's In zwembad Haestinge werden door de volgende kinderen zwemdiploma's behaald: (af en toe is er sprake van een volwassen uitzondering) diploma A: Danny van Zundert, Marion Potappel, Jaap den But ter, Jordie Weggemans, Mariska van Dijke, Margriet Koopman, Rianne van Dalen, Sonja Franke, Johnny Bolier, Ester Arts, Linda Deurloo, Erica de Graaf, Janine Potappel, Geert Polderman, Jo- landa Mol, Rens Reijngoudt, Pe- trina den Engelsman en Jan Bij- nagte. diploma B: Marleen Guiljam, Gertie Kaashoek, Dennis Arts, Johan Scheermeijer, Johan Quist. Jeroen Kloet, Lené de Graaf, Ti neke Voorwinden, Lenny Bolier, Lenno Vermaas, Caroline de Graaf, Ria Guiljam, Maaike Goedegebuure, Jan Bijnagte en Corien de Wilde. zwemvaardigheidsdiploma I: Jaap Suurland, Marion van Houdt, Anita van Houdt, Conny Vroe- gop, Constance Bijnagte, Karin Goedegebuure, Mira Tuitel, Conny van Vossen, René Polder man, Hanneke v.d.S Slikke, Tho- mien v.d.Slikke. Gert Jan Benou en Leonard Mol. Drie Smerdiekse leden van het internationale S.T.A.-brevet- zwemmen deden zaterdag mee aan de zwemtocht tussen Nu- mansdorp en Willemstad. Janny Hartog, Karin Bout en Marjan Stultiëns legden de 3,5 km. af in de tijd van 1 uur en ongeveer 17 min. Een vrij snelle tijd, zeker wanneer de wind en onderstro ming in aanmerking worden ge nomen. Voor alle deelnemers was er een medaille. Het was een goe de voorbereiding op de Ooster- Dick Bax Het vehikelfestijn, dat vorige week vrijdagavond voor de tweede maal in de historie van zwembad Haes tinge te Sint Maartensdijk werd gehouden, was met 500 belang stellenden en een groot aantal deelnemers weer een groot succes. Met angst en beven kijkt een wa terfietser naar de overkant, die door slechts vijf jongens werd ge haald. schelde zwemtocht van aanstaan de zaterdag, waarbij de drie da mes weer acte de prêsence zullen geven. Zaterdag staat er voor de zwem mers een krachtproef op het pro gramma: de 3200 m lange tocht van het haventje van Strijenham naar de Zwarte Trap. Tot twaalf uur kunt u nog inschrijven bij het zwembad in Tholen en daarna in Strijenham bij Poortvliet' waar om half twee het startschot klinkt. Attenties Tholen heeft voor 1984 nog wat extra centjes van de bur ger nodig Openbare werken krijgen voorrang Raad niet enthousiast voor steun aan betonindustrie Meeste werklozen tussen 25 en 39 jaar Soepel met sollicitatieplicht De Bres fel van leer tegen welzijnsnota Voor bibliotheken komt be zuiniging hard aan V Tholen bij R.E.C. de Bevelan der met veel cursussen Handtekeningenactie voor veiliger splitsing bij Poortvliet Vier avonden lopen in Oud- Vossemeer en vier avonden fietsen in St. Philipsland Aanbesteding fietspad Poort vliet/St. Annaland EERBEWIJZEN ZIJN ALS STELTEN,DIE ONS OPHEFFEN ZONDER ONS GROTER TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's. Joop van Rijsbergen toont vanaf dinsdag 23 augustus in de Gast huiskapel in Tholen grafiek. De expositie duurt tot en met 1 sep tember en is van maandag tot en met vrijdag geopend van 14.30 tot 17.30 en op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Fel was de uitlating van PvdA-fractiewoordvoerder J. de Bres maandag middag in de Thoolse raad over de evaluatie-nota Welzijnsplanning. Met name over passages waarin welzijnsraadsleden werden betrokken en niet-leden desinteresse werd verweten. "Ik begrijp niet hoe men het lef heeft om zoiets te schrijven, want het is gelogen," zei een heftige welzijnspionier. "Het stuk getuigt van grote ambtelijke invloed. Hoe kon dit tot stand komen? Het is helemaal niet waar. Dit had niet geschreven mogen zijn," aldus De Bres. Hij wraakte vooral het hoofdstuk 'De betekenis van het welzijns- plan in het gemeentelijk beleid': "Naarmate de planperiode vor derde heeft de functie van het welzijnsplan in het totale ge meentelijke beleid aan betekenis verloren." zo wordt er door de welzijnsambtenaar gesteld. "De indruk bestaat dat dit mede wordt veroorzaakt omdat behalve bij de direct betrokken raadsleden en bij de verantwoordelijke wethouder. de betrokkenheid van de overige raads- en collegeleden bij de wel zijnsplanning niet groot was. Het is door velen met enig argwaan tegemoet getreden, zo wil de scri bent de doolhof goedpraten. Niet alleen omdat het onbekend be leidsterrein was, maar ook omdat de zogenaamde zachte sector minder definieerbaar is en daar door een lagere prioriteit heeft dan de harde sector. Ook de inte- Vervolg op pag.£ B en W van Tholen geven bij de opvolging van gemeentelijk brandweercommandant P.A.C. Lindhoud uit St. Maartensdijk de voorkeur aan een technisch amb tenaar van de afdeling gemeente lijke ontwikkeling. Dit is de con clusie uit oriënterende gesprekken die het college gevoerd heeft. Een werkelijke benoeming hangt af van de geschiktheid van de kandidaat, de inpasbaarheid van deze extra taak binnen de afdeling gemeentelijke ontwikkeling en de bereidheid tot verdere studie. B. en w moeten volgend jaar ook aandacht besteden aan een nieu we brandweerauto voor het korps St. Maartensdijk. In nauw overleg met de regionale brandweer en de inspectie wordt deze aanschaf voorbereid. Kennelijk wil het col lege niet met dezelfde vertraging als bij de St. Annalandse brand weerauto geconfronteerd worden. Dat voertuig is er nog niet. Voor de .Smerdiekse auto is inclusief hulpverleningsmateriaal drie ton uitgetrokken. Eventuele nieuwe brandwèerjaken zullen bij de aanschaf worden betrokken. T9 Advertentie I.M. f-> /^SIMEI-DEN Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1