Provincie wil verbetering Krabbenkreekdam fietspad naar Sint Annaland Noukaniewelweer De onderhoudsweg op de Philipsdam overleden Oosterschelde zwemtocht Jan Overeenkam... Predikant geref. Gem. Donderdag 11 augustus 1983 Provincie stimuleert werkgelegenheid COM M ISSI i:s Welzijn Bestuurszaken Ruimtelijke ordening FENDRACHTBODE IX BKKOUP Gedeputeerde staten hebben de provinciale begroting voor 1984 gepresenteerd. Tegelijkertijd hebben zij het beleid voor het komende jaar ontvouwd met daarin de werkgele genheid als centraal thema. Werkgelegenheid Herstructurering Decentralisatie Financiën Zuinig beleid Eendenkooi Verpleeghuizen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Kreken dicht Oesterdam Fietspad naar Stavenisse ABDIJ De commissie welzijn uit provin ciale staten vergadert maandag 1 5 augustus, 1 3.00 uur. Besproken worden het rapport "tussen artsenmacht en patiën tenklacht" en de aanbevelingen van de commissie-Maris over ver eenvoudigen in de welzijns planning. De commissie moet ad viseren over een hele lijst subsi- dievoorstellen; op die lijst staan onder meer vermeld bijdragen aan de Bond Heemschut, het Zeeuws Biologisch museum, de restauratiekosten van twee mo lens, het Zeeuws tijdschrift en de Zeeuwse inspan. Ter discussie staat verder de invoering van een on-line-catalogus voor de Zeeuw se bibliotheek. Voorafgaand aan de vergadering wordt, in verband met dit voorstel,1 de provinciale bibliotheek bezocht. Na de verga dering gaan de commissieleden het kantoor van het steunpunt kunstzinnige vorming en volwas seneneducatie bekijken; het jaar verslag over 1 982 van het steun punt staat ook op de agenda. In de geleidebrief bij de provincia le begroting voor 1984 zetten gs de mogelijkheden nog eens op een rijtje die de provincie ten dienste staan bij de stimulering van werk gelegenheid. De statencommissie voor be stuurzaken vergadert vrijdag 19 augustus, 10.00 uur. De subsidies uit de commissie welzijn komen ook hieraande orde. Verder behandelt de commissie voorstellen over de rondweg Big- gekerke, de jaarstukken van de bootdienst over 1982, subsidie voor het Energie Komitee Zeeland, de financiering van drie toet singscommissies vrijwilligeispro- jecten en de aanleg van een fiet spad langs de weg Oud-Vosse- meer/Sint-Annaland. Ook deze commissie brengt een bezoek aan de provinciale bibliotheek in ver band met het voorstel over de on- line-catalogus. Vrijdag 1 9 augustus vergadert 's middags 14.00 uur, de staten commissie voor ruimtelijke orde ning. Op de agenda staan ver meld de nota deregulering, het jaarverslag van de provinciale planologische commissie over 1982 en het woningbouwadvies voor de jaren 1 984-1 987. Alledrie de vergaderingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg; zij beginnen met spreekrecht voor het publiek en daaruit kan al wor den afgeleid dat zij openbaar zijn. I EUWS Twee statencommissies krijgen in provinciale bibliotheek informatie over computer-catalogus. Directe invloed is er via het werk- gelegenheidsfonds, het voor waardenscheppend beleid en het fonds bijzondere voorzieningen. In 1982 werden 70 aanvragen voor een bijdrage uit het werkge- legenheidsfonds ingediend; 12 daarvan werden gehonoreerd met een achtergestelde lening. De an dere aanvragen voldeden niet aan deeisen. Belangrijkstevoorwaarde bij het fonds is wel, dat met het geld nieuwe arbeidsplaatsen wor den gemaakt; het fonds is niet bedoeld voor behoud van be staande werkgelegenheid, hoe wel bij hoge uitzondering hiervoor wel geld is beschikbaar gesteld. In overeenstemming met de wens van provinciale staten wordt in het voorwaardenscheppend be leid voorrang gegeven aan grote projecten; gs schrijven dat er nog knelpunten zijn in de verbindin gen voor het auto- en scheep vaartverkeer, alsook voor de spoorverbindingen. Het fonds bijzondere voorzienin gen is afhankelijk van de voeding uit de reserves van de provincie. In 1983 is de aandacht vooral gericht op de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten buigt zich dinsdag 1 6 augustus, 10.00 uur, overeen bezwaarschrift tegen de bouw van een garage op het perceel Vro- nesteijn 30 in Oostkapelle. Na mens de heer B. Poort uit Oostka pelle heeft mr. E.H.A. Schute uit Middelburg bezwaar gemaakt tegen de verlening van verklarin gen van geen bezwaar door ge deputeerde staten. Burgemeester en wethouders van Domburg hebben die verklaringen ge vraagd, omdat de heer I. de Kam uit Oostkapelle een garage wil bouwen, terwijl dit volgens het bestemmingsplan niet is toege staan. De tweede kamer uit gedeputeer de staten heeft dinsdag 16 au gustus twee beroepschriften vol gens de algemene bijstandswet te behandelen. De zittingen zijn om elf uur en half twaalf. Ter discus sie staan beslissingen van b en w van Tholen en van Kapelle. De beroepszaken worden behan deld in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Zij zijn openbaar. Gs presenteren begroting Be ontwerp-begroting - de vast stelling gebeurt in november door provinciale staten - is de financiële vertaling van het te voeren beleid. Gs zeggen in de geleidebrief bij de begroting, dat net als vorig jaar de werkgelegenheid centraal staat in het provinciale beleid. De werk loosheid blijft nationaal en regio naal toenemen en in Zeeland is de groei zelfs groter dan elders in het land. Hoewel er enkele lichtpuntjes zijn te constateren in de economische ontwikkeling, kan op korte termijn zeker niet worden gerekend op afname van de werkloosheidscij fers, aldus gs. Het college is zich er van bewust dat het niet alleen, noch op korte termijn, in staat is oplossingen te bieden, maar de ervaringen uit het meest recente verleden bewijzen, dat de provin cie haar steentje wel kan bijdra gen. Er staan haar daartoe twee middelen ter beschikking: veria- ging van de lastendruk en het voeren van een stimulerend be leid. Gs geven aan, dat het instrument van de lastenverlichting op pro vinciaal niveau maar beperkt kan worden gehanteerd en wel via de opcentenheffing op de motorrij tuigenbelasting en de legeshef fing. De provincies mogen 25,8 opcenten op de motorrijtuigenbe lasting heffen, maar gs stellen de staten voor het tarief voor Zeeland op 1 8 te handhaven. Op die ma nier kan de koopkracht van de burgers voor wat dit onderdeel betreft gehandhaafd blijven. Bij de heffing van leges (rechten voor verrichte diensten) spelen andere belangen mee dan alleen de koopkracht, namelijk de maat schappelijke en economische kosten van een door de provincie verrichte dienst aan de burger. Een werkgroep is bezig met studie naar de beste manier van leges heffing; zodra die studie is afge rond komen gs met een afzonder lijke nota op dit punt. Voorlopig wordt gerekend met een stijging van 4 procent in de legeskosten. De commissie-Wagner heeft bruikbare ideeën gegeven voor herstructurering van de econo mie. Gs zijn zich er van bewust, dat het een pijnlijk en moeilijk proces is te komen tot verande ring van het produktiepakket en de ontwikkeling van nieuwe werkgelegenheid. Dank zij de gunstige vestigingsfactoren, kan Zeeland in het proces een rol spe len. Gs schrijven de staten dat de eco nomische problemen niet alleen van financiële aard zijn. Daar naast spelen namelijk problemen van bestuurlijk/politieke en orga nisatorische herkomst. Via de centralisatie (het overhevelen van taken van het rijk naar provincies en gemeenten) kan een deel van die problemen worden opgelost. Niet alleen wordt op die manier de afstand tussen het bestuur en de burgers verkleind, maar wordt ook iedereen zich meer bewust van zijn eigen handelen en de daarmee gepaard gaande finan ciële gevolgen. Gs vinden decentralisatie een goede zaak, mits ook de financiële kant er van goed wordt geregeld: "De nadruk zal moeten liggen op "echte decentralisatie" in die zin dat lagere overheden ook metter tijd een grotere beleidsvrijheid zullen krijgen om zelf uit te maken waaraan de financiën worden be steed en op welke wijze de taken worden uitgevoerd. Het enkel overhevelen van geld van het ene potje naar het andere is daarvoor onvoldoende", schrijven zij in de geleidebrief. Gevreesd wordt na melijk, dat de financiële invloed van het rijk zal worden omgezet in invloed via planning en coördina tie. Er moet voor worden gewaakt dat onder het mom van decentra lisatie rijksbezuinigingen worden afgewenteld op de provincies en de gemeenten; gs vinden daarom dat alleen rijkstakken moeten worden overgenomen als daarbij ook de geldelijke zaken goed wor den geregeld. Gs hebben in de ontwerp-begro ting rekening gehouden met een bedrag van ƒ60.861.000,— aan inkomsten als uitkering uit het provinciefonds. Inmiddels hebben de staatssecretarissen van binnenlandse zaken en van financiën laten weten dat dit be drag lager zal zijn, zowel voor 1983 als 1984. De rijksbereke ning komt op 58,9 miljoen voor 1984. Met die tegenvaller van 2 miljoen is in de ontwerp-be groting nog geen rekening ge houden. Overigens kan het be drag nog wijzigen, want de defi nitieve gegevens staan in de rijksbegroting en die wordt pas de derde dinsdag van september ge presenteerd. De financiële positie van de provincie is zodanig, dat het komende begrotingsjaar niet of nauwelijks geld hoeft te wor den geleend. Gs schrijven, dat, ondanks de slechte vooruitzichten op realisering van de vaste over- verbinding Westerschelde, toch een reservering wordt gemaakt voor 1 984 en wel van ruim 2 miljoen. Pas na behandeling van de WOV in de vaste kamer com missie voor verkeer en waterstaat zullen gs zich nader beraden en eventuele nadere voorstellen aan de staten doen. De post onvoorziene uitgaven komt uit op ruim vijf ton. Gs schrijven de staten dat zij er naar streven deze post ieder jaar onge veer deze grootte te geven. Gs schrijven in de geleidebrief dat zij door het voeren van een voor zichtig financieel beleid nu ruimte hebben om extra dingen te doen. Daarbij wordt gewezen op het werkgelegenheidsfonds, het fonds bijzondere voorzieningen en de reddingsoperatie voor de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen De ruimte, die daarna nog resteert wordt gedeeltelijk benut om structurele (steeds weerkerende) uitgaven te kunnen doen, terwijl een ander deel wordt gebruikt voor eenmalige zaken. Zeeland heft 18 opcenten op mo torrijtuigenbelasting. De structurele uitgaven belopen een bedrag .van 370.000,— en zij worden goeddeels gevormd door personeelskosten. Aan incidentele uitgaven is er het komende jaar ruimte voor ruim 4 miljoen; voor een deel van de posten wordt vermeld dat die ook de komende jaren op de begroting zullen worden opgenoemd, mits de financiële ruimte dat toelaat. Het gaat dan om een provinciale tentoonstellingsdienst, de wet waterhuishouding en de grond waterwet, emancipatie en uitga ven in de culturele sector. De grootste posten in de inciden tele ruimte worden gevormd door toeristische promotie (zeven ton), sanering van milieuhinderlijke bedrijven (vijf ton) en een extra storting in het werkgelegenheid- fonds van 1 miljoen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 Er is nu nog niet exact aan te ge ven, welke wegenwerken in 1984 in uitvoering komen, schrijven gedeputeerde staten van Zeeland in de deze week verschenen be- grotingsbrief 1984. Zoals in die van 1983 blijft ook kmend begrotingsjaar de werkge legenheid voor provinciaal bes tuurders een heet hangijzer. Wat aarzelend worden lichtpuntjes op langere termijn genoemd. Voors hands is er evenwel de conclusie dat de werkloosheid in het Zeeuwse sneller groeit dan elders. 1982 Toonde dat de provincie wel degelijk kan bijdragen tot oplos sing van onderdelen. Daarom werden ook voor 1984 middelen gereserveerd om zonodig te kun nen bijspringen. Met betrekking töt de voorlichting van de burger is het dagelijks bestuur van de provincie van oor deel, dat de informatierubriek 'Abdijnieuws' een goede rol ver vult. Ten aanzien van de wegenaanleg meent G.S. dat de vertraging aan de Oester- en Philipsdam van in vloed zullen zijn op dat program maonderdeel. Anders zou in het begrotingsjaar de uitvoering van de tweede fase van de weg op de Philipsdam in uitvoering komen, terwijl in de tertiaire orde de verbetering van het wegvak Watertoren-Krab- benkreekdam te Sint Philipsland is gepland en begroot op 1.9 mil joen gulden. Meer houvast is er voor de voltooiing van het fiet spad Oud-Vossemeer-Sint Anna land. Daar komt het wel voor bakker. Het moet toch wat naïef worden genoemd, dat het provinciaal bestuur er nog steeds van uitgaat dat de stormvloedkering in de Oosterschelde voor het stormsei zoen 1986 klaar zal zijn. In dit opzicht heeft minister Neelie Smit wel een wat ander geluid laten doorklinken. Het een zit namelijk vast aan het ander. En de dammen van Philipsland en Tholen zitten al in de vertraging. Ondertussen zijn aanpassingswerken als de af watering bij Sint Philipsland, het gemaal te Poortvliet en verschil lende Thoolse havens-aanpassing in voorbereiding. Die moeten voorshands I oktober 1985 klaar zijn, omdat dan de dorpelbalken in de stormvloedkering geplaatst worden en het getij dan ook gere duceerd zou worden. Dat er niet meer dan een smalle verbinding zal komen over de stormvloedkering, die maar een deel van het jaar beschikbaar is voor het openbaar verkeer, lijkt in dit stadium zeker. De opheffing van het interprovinciaal water schap 'De Prins Hendrikpolder' lijkt nog dit jaar zijn beslag te krijgen. Maar dan moet er ook een wet tot wijziging van de provin ciegrenzen zijn aangenomen. Het dagelijks bestuur van de provincie blijft toch bezig met een verder gaande waterschapsconcentratie. Voor wat het deponeren van af valstoffen betreft heeft het pro vinciaal bestuur zich geërgerd aan het deponeren van Zuid-Hollands afval in het Zeeuwse gewest. Met de waterschapsbond is het Zeeuws College het eens, dat niet tot tem porisering van zuiveringstechni- sche werken dient te worden overgegaan. De commissie Ruimtelijke Orde ning zal een voorstel bereiken om de eendenkooi in Sint Philipsland onder te brengen bij het Zeeuws Landschap. Het Zeeuwse college ziet intussen toch weer mogelijkheden om de werkgelegenheid te verruimen door een uitbreiding van de openluchtrecreatie en het toeris me. In dit opzicht wordt weer wat genuanceerder gedacht dan een paar jaar geleden. Het college constateert in haar begrotingsbrief 1984 dat er weinig voortgang zit in de voorbereiding van een gemeenschappelijke re geling voor het Oosterscheldege- bied en daarmee is ze niet ver naast de realiteit. Vooral de hou ding van de landelijke overheid is terughoudend. Zoals eerder bekend is, werd in 1982 weer een vertrekoverschot in de provincie geconstateerd. Dat zal ook dit jaar wel het geval zijn. Het is nog niet lang geleden, dat een provinciale meerderheid de rem zette op nieuwe bedrijvig heid, maar inmiddels denkt men er met een zo groot werkloos heidspercentage anders over. Nu wil het grif nieuwe bedrijvigheid stimuleren. Een offensief beleid dus. De ruilverkaveling Sint Phi lipsland is nog niet op het voor bereidingsschema landinrich tingsprojecten geplaatst. Voor wat Sint Philipsland betreft speelde ook een rol dat de studie waterinlaat Zoommeer nog niet is afgerond. G.S. willen echter de mogelijkheid tot het uitvoeren van een landinrichtingsproject te Sint Philipsland open houden. In de Statenvergadering van eind oktober 1983 wordt het vooront werp verpleeghuisplan behan deld. Er is een aanwijzing ont vangen voor 'het ontwerpen van een provinciaal plan voor de hoofdgroep verpleeghuizen voor Tholen en Sint Philipsland. Die behoren tot de ziekenhuisvoor zieningen in de regio Breda. De staten moeten een ontwerpplan vaststellen voor Tholen en Sint Philipsland, waarbij er nauw overleg met Brabant gewenst is. Gemeenteraden moeten voor 1 september van dit jaar de princi pe-uitspraak doen, dat zij bereid zijn om deel te nemen in een ge meenschappelijke regeling dis trictsgezondheidsdienst Zeeland. Het slot van deze begrotingsbrief rechtvaardigt de verwachting dat komende jaren nauwelijks op grotere woningtoewijzing moet worden gerekend. Op 49 jarige leeftijd is te Maers- foort overleden ds. J. van Haaren, predikant van de gereformeerde gemeente aldaar. Hij begon zijn loopbaan in 1958 te Kampen, vertrok in 1961 naar Rijssen en in 1964 naar Amersfoort,. Verschil lende keren is hij ook in Thoolse gemeenten voorgegaan en maakte deel uit van het moderamen van de generale synode, was ook red actielid van "de Saambinder", het orgaan van de gereformeerde ge meenten, curator van de Theolo gische school te Rotterdam, waar hij sinds 1980 doceerde. De over leden predikant was ook voorzit ter van de gereformeerde Bijbel stichting voor behoud van de Sta tenvertaling. In het deze week bij de Provin ciale Begrotingsbrief 1984 ge voegde wegenverslag 1983 krijgt niét alleen de voltooiing van het fietspad Oud-Vossemeer-Sint- Annaland de nodige aandacht, maar uitvoeriger wordt over de aanleg van de weg op de Philips dam mededeling gedaan. Daaruit valt op te maken, dat voor een zo goed mogelijk functioneren van de stormvloedkering in de Oos terschelde de rijksoverheid niet alleen de Philipsdam bouwt, maar daarop voor het onderhoud ook een weg van belang acht. Niet dus in de eerste plaats voor een door gaand verkeer. Maar in provin ciale ogen heeft een doorgaande wegverbinding wel betekenis, vooral voor verbetering van de infrastructuur. Daarom ook werd al op het secundaire wegenplan 1978 een weg over de Philipsdam door de provincie genoteerd. In het overleg met rijkswaterstaat is een praktische verdeling van werkzaamheden overeengeko men. Het rijk bouwt de dam, het sluizencomplex en de complete brug. De provincie legt op het damlichaam een weg aan en ver zorgt de toeleidende weg op Sint Philipsland geheel. Aangezien die SINT MAARTENSDIJK za. 20 aug. h.s.v. Oosterschelde- vissers, viswed. Tholencup, 13.00 u. THOLEN za 13 aug. Thoolse Fietsdag, start in alle kernen 10.30 u. za 20 aug. Oosterschelde zwem tocht, 13.30 u. vr. 26 aug. dauw-zwemmen, 6 v. SINT ANNALAND di tm za 'Uit de oude doos', l Meestoof, 15-17 u. woe. 17 aug. toeristenmarkt. 14-21 u. vr. 19 aug. WHS jaarverg. 19.30 kantine, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND za. 13 aug. braderie Voorstraat, 10-21 u. OUD VOSSEMEER vr. 12 aug. prestatieloop V.V.Vosm. 18.30 u. za. 13 aug. Avro's Top Pop Disco Show, d'Ouwe Vos, 21 u. 23 tm 26 aug. Avondwandelvier daagse, 18.30 u. POORTVLIET za. 20 aug. braderie, 14 u. SCHERPENISSE za. 20 aug. dansavond paren. Holland Huis, 20 u. weg ook van belang is voor de bereikbaarheid van het sluizen complex is de rijksoverheid toch ook belanghebbende. Overeenge- kom ai is dat de provincie die wegverbinding tijdig zal aanleg gen, terwijl ook de toeleidende weg op Sint Philipsland moet die nen voor het (rijks)werkverkeer. Door de aanleg van de dam werd een stuk schor van ongeveer 20 ha ingepolderd. Daartoe is in overleg met het landbouwschap een vrij willige ruilverkaveling voorbe reid. De provincie zal genoemd schorrengebied in cultuur bren gen en als vervangende grond ter beschikking stellen. Voor de boeren heeft dit tot ge volg dat de oppervlakte bedrijfs- grond wat kan toenemen en ook gunstiger ingedeeld kan worden. Daarnaast kan de provincie zon der problemen de gewenste grond verwerven. De werken zijn 22 fe bruari van dit jaar aanbesteed. De eerste fase omvat de aanleg van een ontsluitingsweg met een breedte van 4.50 m. tussen de weg op de Slaakdam en het beginpunt van de Philipsdam. Ook aanleg van een landbouwweg op het in gepolderde schor. BERGEN OP ZOOM tm 15 aug. 'Hedendaagse kunst in N-Brabant', di-zo 14-17 u. Mar kiezenhof tm 22 aug, "Zomertentoonstel- ling'. tek, etsen en beelden van Krelis en Arie Teeuwisse, Etcete ra, di-zo 13.30-17 u. film+ +film+ +film+ Roxy 1: Porky's 2(2) - 16 j. do,vr,za,wo 14, 18.45 21.15 u. zo. 14, 16.15. 18.45 &21.15 u. ma, di. 18.45 21.15 u. Champagne In Het Porno-Bed -18 j. vr.za. 23.30u. ROXY 2: Geheimagent Flintsto- nes a l. do,vr.za,zo,wo. 14 u. Bud Deelt Doffe Dreunen Uit - a.l. do,vr,za,ma, di,wo. 19 21.30 u. zo. 16.30. 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Blue Thun der - 12 j.(5e w.) do,vr,za,wo. 14, 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. ma di. 19 21.30 u. Cinemactueel 2: Octopussy(Ja- mes Bond)6a.l. do,vr,za,wo. 14, 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. ma di. 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: An Officer And A Gentleman (5) -'' 12 j. do,vr,za,wo. 14, 19 21.30 u. zo. 14, 16.30, 19. 21.30 ma, di. 19 21.30 u. V Met de grond die bij de wegaanleg vrijkomt, worden de grote kreken, die door het schor lopen, gedicht. Daarna egalisatie en het in cultuur brengen. De verwachting bestaat dat nog deze maand koolzaad kan worden gezaaid. Met ingang van 1985 zou dit nieuwe polderge deelte beschikbaar zijn voor de nieuwe eigenaren. Nu echter ver traging van de Philipsdam vol tooiing zo goed als zeker is, komt het geheel wat op een schopstoel. Niet bijna, maar zeker is een ver traging van de Oesterdamvoltooi- ing. Toch is inmiddels in het damvak Zuid een weg van een 2 kilometer klaar, echter nog zonder dat verhardingen zijn aange bracht. Daarmee zijn dit jaar geen vorde ringen gemaakt. Het ontbrak aan personeel bij de provincie en ook was niet duidelijk of dat fietspad zo dringend nodig was. Nader wordt gestudeerd op een oplos sing voor het fietsverkeer. Na veel voorbereidend werk gaat op zaterdag 20 augustus de eerste officiële Oosterschelde-zwem- tocht van start. Het comité had die eigenlijk voor 9 juli gepland, maar toen werd de tocht uitgesteld van wege de temperatuur van het zwemwater. De 3200 m. lange tocht voert van- af het haventje aan Strijenham naar de Zwarte Trap. De zwem mers worden begeleid door volg boten, duikers en het Rode Kruis. Diegenen die de tocht volbrengen ontvangen een herinnerings vaantje. In de zomer van 1982 werd een dergelijke tocht ge zwommen. Aan de hand daarvan heeft men besloten tot de officiële uitgave van deze tocht. Voorin schrijving kan aan de kassa van zwembad de Spetter in Tholen. Er is een routekaart yerkrijgbaar, waarop het wandelpad langs de dijk ook zichtbaar is. De suppor ters krijgen zo de kans hun favo riete zwemmer te volgen. Om 13.30 uur klinkt het startschot. In schrijving is nu al mogelijk. i Die uitroep is geen verzinsel van mij: noukaniewelweer is het opschrift van wat we ouderwets een vlakgom zouden noemen. Maar de hedendaagse commercie probeert er bij de jeugd van te profiteren. Gummen met allerlei moderne opschriften. Toch is dit 'noukaniewelweer' veelbetekenend aan de vooravond van een vakantieafsluiting. Immers maandag gaan de schooldeuren open voor de allerkleinsten, die toch ook in 1983 nog een kleu ter- en geen basisschool binnengaan. Wat een gebeuren toch in zo'n betrekkelijk nog pril leventje. Je moet er maar eens voor staan? Weetje het nog? Iets minder ingrijpend, zeker vanwege de hier en daar en zelfs al merendeels ingevoerde integratie is de overgang van kleuter- naar lagere school. Maar toch nog wel iets om bij stil te staan. Die jeugdige hartjes kloppen maandag toch ook wat sneller dan ze tevoren hebben gedaan. Het moederhart krijgt er soms koude rillingen van. Dat is het leven. Wat minder ingrijpend is het al voor hen die van basisschool de eerste stappen zetten op het voortgezet leergierig pad. Maar evenmin zonder de minste emoties. Hopenlijk verkeren alle leerkrachten die maandag in een opperbeste stemming na een zo zomerse vakantie - als ze tenminste in eigen land bleven - dat zeer tolerant tegenover de nieuwelingen wordt opgetreden, want zo'n eerste indruk is evenals de gulden op de toeristenmarkt een daalder waard. Terwijl deze week op de akkers de graanoogst op volle toeren kwam - wat is er toch nog veel ingehaald sinds eind mei - zal menig scholier zuchten, dat het weer voorbij is. Daar om koos ik toch voor die opdruk op dat modern stuk gum: noukaniewelweer. Hopenlijk heeft dat iedereen de nodige moed, zowel leerling als leraar en lerares om de schouders er onder te zetten voor de start van het schoolseizoen 1983/84. In wezen is het immers een ontzaglijk goede tijd om nog leerling te zijn. Die gedachte doet me wat nostalgisch terugmijmeren, waarvoor beleefde excuses. 'k Zie in gedachten nog mijn schooltje, en dan de meester voor de klas. Waar toen de oude banken stonden, terwijl 't er toch gezellig was. En ook al leek dan het lokaaltje vóór zoveel kind'ren wat te klein daar hingen toch die mooie platen van Tromp, de Ruyter en Piet Hein. Daar leerden we de rekentafels van 2 en 3, van 5 en 6, die moesten we dan hardop 'zingen Ik vond het toch een fijne les. En in de gang die vele klompjes, alles netjes op een rij, daar kwam meester elke morgen op z'n inspectietocht voorbij. A Is de natuur sterk aan ging dringen, dan keken we de meester aan, een vinger werd er opgestoken: Zeg meester, mag ik even gaan? Soms moest er een naar voren stappen, dan werd het stil in het lokaal, want op een uitgestoken handje daalde dan meesters liniaal Maar o, wat werd er steeds gezongen met een aantrekkelijk refrein van: Hollands vlag, je be'nt mijn glorie. en van Piet Hein, zijn naam is klein. Zoiets gaat toch niet meer verloren, Zoiets blijft altijd voortbestaan, ik heb heus geen papiertje nodig, ik kan dat zo maar zingen gaan. A Is Beatles zelfs eens verdwijnen, als 'Doe maars' zitten in het slop, dan komt Piet Hein opnieuw verschijnen is Hollands vlag weer hit aan top. Want altijd blijven we nog zingen wat ook de nieuwe tijd probeert, wanneer we in de bus gaan rijden 't zij voor of na vakantietijden wat ik op schooltje heb geleerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7