Kwart miljoen voor De Thoolse WBG werkte remmend op ont wikkeling van 't baanlozenproject Echtpaar J. Moerland-van Vossen (Sint Annaland) 60 jaar getrouwd Ooit gedacht aan 'n Miele Keuken? Toch 'ns doen! POTTER BOUMAN POTTER L,si - LfSr Fietspad Politie lost inbraak Haestinge snel op Donderdag 11 augustus 1983 39e jaargang no. 39 Met 103 familieleden diamanten bruiloft. Geldlening gemeente/provincie: Reorganisatie Vertrouwen Vervolg pag. 8 Volgende week zaterdag, zo de Heere wil en wij leven, voegt het echtpaar Moerland-van Vossen daar vol mondig aan toe, is er inderdaad weer een grote fami lie-reünie, zoals dat ook 10 jaar geleden bij de gouden bruiloft het geval was. In rechte afstamming kunnen er immers bij deze diamanten huwelijksherdenking alleen al 103 familieleden aanwezig zijn, met nog de uitzondering van de in leven zijnde broers en zusters, de neven en de nichten, de oud-collega's in de weg- en waterbouw, de sociëteitsvriendinnen en vrienden, de dameskrans-bekenden, buren en relaties, mogelijk toch ook wel overheidsattentie, want zestig jaar blijft nog altijd een uitzonderlijke levensloop voor een echtpaar. VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! i Miele Keukens Zaterdag braderie Sint Philipsland en woensdag markt in Sint Annaland Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 Zp Sint-Annalan'd Telefoon 01 665-2752 Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad v Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentie):-ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw op rekening 8.25 Hoofdredakteur G. Heijboer Het valt uiteraard samen, dat na een vakantieraad de Thoolse ge meenteraad moet beslissen over een viertal voorstellen rond aan leg van het fietspad tussen Poort vliet en Sint Annaland en een weer toenemend gebruik van die huidige wegverbinding door scholieren. De behoefte hieraan is nauwelijks door politiek Tholen ontkend. Verschil bestond er wel in prioriteit. De ene partij zag het zonder provinciale, c.q. rijkssub sidie niet zitten, een andere partij gaf voorkeur aan zekere sport- voorzieningen of bibliotheekbes- tendiging. De SGP fractie zag haar kans schoon, vooral als voornoemde voorstellen aan de orde kwamen, te pleiten voor een veiliger fietsverkeer tussen Poort vliet en Sint Annaland. Het toon de zich in dit opzicht een voor vechter. Zonder te gewagen van een uit zonderlijke verkeersfrequentie kan een risico niet worden ont kend. Tegelijkertijd passerende voertuigen en gaande fietsers zijn voor ouders geen vertrouwwek- kend droombeeld, al moet wor den vastgesteld dat de schade tot dusver beperkt bleef. Maar ook een is te veel. Er zijn (financiële) omstandighe den dat zeker ook een partij als die van'Staatkundig Gereformeerden moeten erkennen, dat het finan cieel niet haalbaar is. Voor Tholen lijken echter die mogelijkheden nog wel aanwezig. Het college gaat er weliswaar van uit dat sub sidie centraal staat, maar weet in middels ook. dat wanneer men niet eigener beweging de eerste zet plaatst, hogere instanties het zeker laten afweten. Inmiddels is dat college toch al aaTdig gevorderd op een realise ring van dat met name door de SGP fractie zo felbegeerde rij wielpad. Onderhandelingen met grondeigenaren zijn al gevoerd. In principe zelfs akkoord met alles wat nodig is. Maandqg is er dan ook al het voorstel om die benodigde grond aan te kopen. Indien de raad daarmee wil instemmen en dat zal ze waarschijnlijk als de financiën dit toelaten, dan is er nog nauwe lijks een weg. in dit geval een fiet spad, terug. Wanneer de raad tot het inzicht komt. dat het inder daad financieel verantwoord is, zou aarzeling zelfs overbodig mo gen worden. Verkeersveiligheid is immers van niet minder grote or de dan milieu-reinheid, want aan beide zit toch ook min of meer de gezondheidszorg vast. De provincie Zeeland is van plan om 250.000 gulden te lenen aan het in moeilijkheden verkerende betonbedrijf De Thoolse in Sint Maartens dijk. Van dit bedrag wordt de gemeente Tholen gevraagd 50.000 gulden over te nemen. D^ gemeenteraad buigt zich maandag over een voorstel van die strekking. Mede in het belang van de werkgelegenheid, bij het bedrijf werken 50 mensen, vinden b en w het verantwoord om voor dat bedrag deel te nemen in het risicodragend vermogen van De Thoolse. "Een verademing," zo betitel de speaker J.O. ten Cate za terdagmiddag de eerste fout loze rit bij het Z-springen. Het publiek, waaronder dijkgraaf Hage en wethouder Versluijs, zagen de ruiter en het paard op de foto niet zonder fouten rondkomen. Deze fantasie-ox- er wordt echter vlekkeloos bedwongen. ZIE VERDER PAG. 9 De voormalige Thoolse Beton In dustrie is momenteel grotendeels in handen van Stam Holding uit Alblasserdam. Via een aandele- noverdracht, een achtergestelde lening en nieuwe hypothecaire kredieten werd een meerder heidsbelang verworven. Deze holding, volgens êên van de gere nommeerde woordenboeken is dat een maatschappij die aande len van verschillende andere in dezelfde branche bezit en daar door een bepaalde macht uitoe fent, was bereid om de beto- nindustrie in Sint Maartensdijk weer op poten te zetten. Stam Holding verbond aan die fi nanciële injectie wel de voor waarde dat de provincie Zeeland dan v/el de gemeente Tholen deelneemt in het risicodragend vermogen door een achtergestelde lening te verstrekken van een kwart miljoen gulden. In het overleg dat de gemeente met Stam Holding voerde, is door b en w in beginsel de bereidheid geuit om dat verzoek op provin ciaal niveau te ondersteunen. Op haar beurt stelde de gemeente een voorwaarde: de betonindustrie zou verzekerd moeten worden van een goede en andere manage mentstructuur. De leiding van het bedrijf voldoet momenteel dus niet. Vandaar dat ook een begin is gemaakt met een grootscheepse reorganisatie van het bedrijf. In dat kader werd door Stam de financiële administratie overge nomen. De Holding heeft op die manier inzicht gekregen in het fi nanciële gebeuren van De Thool se. Verder zullen er wekelijks stafvergaderingen worden gehou den, waaraan ook vertegenwoor digers van Stam deelnemen. Ten slotte wordt een algemeen be drijfsleider benoemd, die zich in het bijzonder zal bezighouden met het productieproces. De di recteur belast zich voornamelijk met de verkoop en contacten met derden. B en w van Tholen zeggen in het gemeenteraad voorstel veel vertrouwen te hebben in de continuïteit van het bedrijf, wan neer de geplande opzet doorgang vindt. "Enerzijds zal het werkzame ver mogen na de financiële reorgani satie een geAtnde basis bieden. Anderzijds is een dekking aanwe zig voor een groot aantal techni sche aanpassingen die noodzake lijk zijn om de productie-doel treffendheid op het gewenste peil te brengen." Daarnaast ziet het college ook brood in het product van De Thoolse, 'dat in weerwil van een inzakkende bouwsector zijn marktaandeel weet te behouden en zelfs een licht stijging te zien geeft.' Aan de vraag hoeft het Volgens b en w dus niet te liggen. De geldlening van 50.000 gulden door de gemeente Tholen past niet alleen in het kader van de concept Nota Sociaal Economisch Beleid en de ontwerp regeling Fi nanciële Steun aan Bedrijven, maar zou ook een positieve reactie zijn op het advies van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland, waarin wordt ge pleit voor leningverstrekking. Het geeft de 50 werknemers in ieder geval weer voorlopig zeker heid. De inzittenden van de surveillerende poltiewagen koesterden toch enig wantrouwen bij het aantreffen van een in de omgeving van Haestinge staande auto, maar konden daarbij verder toch niets verdachts consta teren. Toch werd het nummer genoteerd en dit op zich simpele feit bleek naderhand van grote waarde te zijn. Die zondagnacht werd na melijk ingebroken in het gemeenschapscentrum 'Haestinge' te Sint Maartensdijk. Van een buitendeur werd het bovenraam vernield, ter wijl men via die opening te zijn binnengedrongen ook gesloten bin nendeuren forceerde. Een grote hoeveelheid sigaretten, geluidsappara tuur. een rekenmachine en keukenspullen werden meegenomen. Het genoteerde auto-nummer betekende dat er een Bergenaar kon worden aangehouden en uit het verhoor bleek dat ze met tweeën waren opgetreden. De aangehoudene bekende het feit. terwijl toen tegelijker tijd via de technische recherche een tweede inbraak werd opgelost, namelijk die bij de wed. B. te Poortvliet in een bungalow. De buit van Haestinghe is teruggevonden, waarbij een cassetterecorder en de re kenmachine zelfs uit een vijver in Bergen op Zoom moesten worden opgevist. Die spullen waren in de vijver gegooid, toen de inbreker er lucht van kreeg dat de politie achter hem zat. De tweede inbreker is nog voortvluchtig. Dat zal zeker dit diamanten echt paar Moerland-van Vossen niet willen ontkennen. Soms lopen grillige'levenslijnen naar een toch bepaald doel. Zeer jong getrouwd. Goed, dat weet iedereen, zeker de ouderen wel, in Sint Annaland. Bovendien getrouwd in een tijd. dat de weelde ver zoek was. Wie kan zich het zo kleine huisje in de Cureestraat nog voorstellen. Het herbergde in de dertiger jaren een vrij snel groeiend gezin Moerland, in de contreien, waar nu bouw- hobbyist en kapper Cor Quist een riante woning verwezenlijkt. De nu 78-jarige bruid en de 77-jarige bruidegom moesten 60 jaar gele den toch van wal. Met jeugdige energie en goede handen aan het lijf. Dat kleine huisje werd een toch prettig verblijf vanaf 1933 tot 1943. Toen was het gezin echter al dusdanig uitgebreid, dat men Hans zag aankomen en kwam er een paar huizen verder een grote re woning (zoon Kees woont daar nog). De Moerland's waren van huis uit toch gericht op de water- bouw-besognes en ook Johannes had het steenzetten, het grond werk en het straatmaken al in de kinderjaren geleerd. Zelfs in de zo labiele dertiger jaren werd het vakmanschap toch beloond. Ter wijl steuntrekkers het met 7 gul den per week moesten doen, lan darbeiders hoogstens in aangeno men werk de 15 pjek haalden, werd de ervaren grondwerker en Vervolg op pag. 8 Het trotse echtpaar J. Moerland- Van Vossen, dat zaterdag het 60 jarig huwelijksfeest hoopt te vie ren. wmM Wethouder Van Schetsen na WBG-proefperiode: De gemeente Tholen heeft vrijdagmiddag een punt gezet achter de proefperiode van de Werklozen Belangen Groep. In een gesprek met een afvaardiging van de W.B.G. maakten b en w duidelijk dat de knoop was doorgehakt: in de eerste plaats omdat de achterban van de belangenorganisatie te gering zou zijn. ten tweede vanwege het vrijwel niet ctioneren van de W.B.G. in de afgelopen maanden, op de derde plaats mede naar aanleiding van niet in te passen visie van de W.B.G. ten aanzien van het opzetten van een baanlozenproject. De wijze van beheer van het W.B.G.-pand Bebouwdendam 19 te Tholen was voor de gemeente de druppel die de emmer deed overlopen. afspraken er destijds met de ge meente gemaakt zijn. De consequentie van het besluit van b en w is dat de Werklozen Belangen Groep niet langer wordt gezien als een vertegenwoordiging van een groep haanlozen. Het pand in Tholen blijft 'tot nader order' gesloten. W.B.G.-woordvoerder Frans Jan sen wil daar echter toch nog een kijkje in de administratie nemen dm de zaken op een rijtje te zetten. Volgens deze W.B.G .-man van het eerste uur heeft de gemeente de proefperiode voortijdig beëin digd en wil hij uitzoeken welke Wanneer de W.B.G. sterk in zijn schoenen staat, zou de affaire best nog wel eens een staartje kunnen krijgen voor de rechter. Jansen ziet die mogelijkheid niet als liet laatste redmiddel van de W.B.G: "We kunnen dan een stichting worden en halen de subsidie wel binnen via andere kanalen. Tegenover de gemeente zullen we ons dan wel anders opstellen." Rem Wethouder Van Schetsen van So ciale Zaken had niet de behoefte om in herhalingen te vervallen. Voor het eerst sprak hij in de ver leden tijd over de Werklozen Be langen Groep: "De W.B.G. rem de de ontwikkeling van het baan lozenproject." B en w benadrukken dat de acti viteiten in het kader van het baanlozenproject uiteraard toe gankelijk blijven voor hen die in het verleden actief waren binnen de Werklozen Belangen Groep. Het rijwielpad in 'I zicht. 0 0 0 WBG werkte remmend op ontwikkeling baanlozenpro ject 0 0 0 Politie loste inbraak Haestin ge snel op 0 0 0 Kwart miljoen voor de Thool se beton Industrie 0 0 0 De onderhoudsweg op de Phi- lipsdam 0 0 0 Een diamanten bruidspaar in Sint Annaland 0 0 0 Provincie wil Krabbenkreek- dam verbeteren 0 0 0 Fietspad naar Sint Annaland wordt voltooid 0 0 0 Na vier geslachten van Luijk gesloopt 0 0 0 Zaterdag braderie Sint Phi- lipsland en woensdag toeristenmarkt Sint Annaland 0 0 0 Vakmanschap op kinderva- kantiewerkweek. 0 0 0 Met weinig belangstelling toch fraai Ruiterfestijn. 0 0 0 Jan Overeenkamnouka- niewelweer 0 0 0 1 Open Thoolse fietsdag 0 0 0 Avondvierdaagse Sint Philips- land 0 0 0 SCHOLEN BEGINNEN: ZIE VOORUIT. MAAR OVERZIE DE KANS AAN UW VOET NIET 0 0 0 Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's. Dick Bax Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL.(01670)6 33 85. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Markt 55 m St. Maartensdijk Wl6le ■O Advertentie I.M. Wanneer zaterdag de weersom standigheden - die er nu nog best uitzien - evengoed zijn als het aantal verenigingen en detailhan del-: standhouders voor de bra derie Sint Philipsland. dan wordt het een recordbezoek. Met als ex tra attractie een bijzonder touw trekken-gebeuren, maar ook met de expositie van 4 scheepsmodel bouwers, waarvan 3 uit Sint Phi lipsland en l uit Anna Jacobapol- der. Er zijn voor toeristen en an dere belangstellenden meer be zienswaardigheden dan ooit te voren, niet alleen door hetgeen de verenigingen pogen te brengen, maar ook vanwege de aanbiedin gen die er van detailhandelzijde zijn. De lezer krijgt vrijwel een complete informatie van de laatstgenoemde sector via de in dit nummer voorkomende adverten tiepagina's. Komende woensdag is er verder in Sint Annaland de afsluiting van de toeristenmarkt. Een suggestie van de streek V.V.V. heeft dan via de middenstandsfederatie zijn beslag gekregen. Het leek voor de niet-insider min of meer een wir war van braderies. Maar zo was het niet bedoeld. Een braderie is wat men kan noemen een gezel- ligheidsmarkt met vooral ook at- trakties van verenigingen en een .onderstreping van merendeels plaatselijke ondernemers, die dat meer zien als een supporting dan als een winstgevend object. Bij de toeristenmarkt gaat het meer om de commerciële uitkomst. Daar van kan het Thools bedrijfslaven na die Sint Annalandse finale dan de balans opmaken. Voor het pu bliek lijkt het veel op een menge ling van veel te veel. maar ander zijds werd vooral in Tholen en in Stavenisse, terwijl over Sint Maartensdijk (gisteren) en Sint Annaland (komende woensdag) nog niet valt te oordelen. Over dat oordeel bestaat bij de midden standsfederatie het voornemen om half september, nadat ook de Thoolse braderie zijn beslag heeft gekregen, daarover met de stand houders van gedachten te wisse len. )Q/ONINGfNftïCHTING Advertentie I.M. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1