J.C.van Schagen Heemschut en biologisch museum Kindervakantiewerk 'Buitenzorg' Tholen Vrederust voetbalt vijftig jaar Schorpioen Warm, vol en dorstig op Bergse Krabbenfoor Tendens van deze zomer is nog van een 'echte' Wielrennen IN BHHOKT Kloet bedankt voor RWW/WWV Donderdag 4 augustus 1983 ZEELAND IN DE PEN Provinciale staten moeten zich op 1 6 september uitspreken over een tweetal voorstellen die tot doel hebben meer begrip en waardering te kweken voor dingen die de mens dagelijks om zich heen ziet. Biologisch museum Kosten Heemschut Schoonheid COMMISSIES Ziekenhuiszorg Bijdrage Van 8 tot en met 12 augustus: V erkeerscontrole Het is nog afwachten wat augustus van plan is, maar de tendens van deze zomer is die van een echte, war me zomer, waar meestal ook augustus deel van uit maakt, al is dat niet zeker. Tot zondag 24 juli, was de afgelopen maand in een deel van ons land, o.a. in De Bilt, met nul mm regen nog extreem droog, maar verspreide onweersbuien brachten op tal van plaatsen een welkom regentje. De. Bilt kreeg zondagmiddag uit een bui 16 mm regen. In delen van Oost-Brabant viel meer dan 30 mm, in Twente tot 25 mm regen. Mis met miss Cursus creatieve handvaardigheid ABDIJ Domburg (geboorteplaats van Van Schagen) rond 1890. In de eerste jaargang van "De Stem", een literair tijdschrift dat in 1921 voor het eerst ver scheen, werd een aantal ge dichten geplaatst van de tot dan toe totaal onbekende dichter J.C. van Schagen. Nu is de dichter 91 jaar en hij schrijft nog steeds. Bovendien - en dat is minstens zo belangrijk - wordt hij heden ten dage nog gelezen. Er wordt zelfs op zijn werk gestudeerd, want dit jaar verscheen het boekje "Opzoek naar evenwicht, de filosofische ontwikkeling van J.C. van Schagen in de twintiger jaren" van Fons Oltheten. Toen in 1925 het bundeltje "Narrenwijsheid" van Van Scha gen verscheen in de bibliofiele reeks van uitgeverij Palladium, werd het met gunstige kritieken ontvangen, al hadden de critici moeite met de levensbeschou wing die aan de gedichten ten grondslag ligt. Er wordt gewezen op de invloed van Spinoza, op beïnvloeding door de Chinese fi losofie enz. Van Schagen ontkent die beïnvloeding geenszins; hij schrijft daarover aan Oltheten; "....die (Spinoza) kwam uit de provinciale bibliotheek van Zee land in de vertaling van Van Vlo ten, eerst tamelijk later, in de na dagen van deze periode ging ik over op de Latijnse tekst - en ze sloeg in als een eerste zaaisel in een volkomen maagdelijk land. Eigenlijk, wezenlijk genomen dan, heeft de Ethica me nooit meer verlaten. Wat niet betekent dat ik ooit op de graa't Spinozist ben geweest. Waarschijnlijk ben' ik voor dergelijke totaliteiten te oppervlakkig in de weterij, ik hoef dat niet, eenvoudig". Naast Spinoza en de Indische en Chinese wijsbegeerte kwam Van Schagen onder de bekoring van het katholicisme. Via een vriend kwam de dichter op zestienjarige leeftijd in aanraking met het kat holieke geloof. Wanneer hij zich later over zijn katholieke periode bezint, zegt hij: "Het katholieke (in de ruimste zin) deed het me aan, tussen Spinoza en Katholiek heb ik nooit een tegenstelling, een echte tegenstelling dieper dan oppervlakkig, gevoeld. Essen tieel was het alles hetzelfde voor me, het algemeen mense lijk religieuze dreef me en wat Spinoza niet had, dat had de kerk wel: een heel systeem van rieten en liturgie, waarin men zijn gevoelens bestatigen kan - de theorie-systemen erachter interesseerden me blijkbaar niet zo, het ging me - als nog steeds - om het doen en dat was hier. Nog steeds zeg ik: zijn we niet allemaal (menselijk) katho liek? Rooms, dat is een andere questie". Omstreeks 1927 ontving Van Wat eeuwen groeide Wat tijden bloeide Wat duurzaam boeide Machtswaan verschroeide Ons Zeelands Hof Maar elk tempeest Is snel geweest Steeds wijkt het beest Weer voor den geest In Zeelands Hof Zo scheen verloren In wild verstoren Doch werd herboren Tot schoner gloren Hier Zeelands Hof tekst van Van Schagen in trappenhuis van provinciehuis) Schagen het Heilig Doopsel in de R.K. kerk aan de Wijnhaven in Rotterdam. Zijn katholieke perio de duurde tot omstreeks 1 942. De dichterlijke neerslag van zijn ontwikkeling naar het katholieke geloof is "litanie"; het gedicht is achterin het werkje van Oltheten opgenomen. De schrijver volgt de gang van Van Schagen aan de hand van gedichten en kritieken en de reacties van de dichter met daarin verweven de beschouwing van Oltheten zelf. I EUWS De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 9 augustus, 10.30 uur, een hoor zitting ter behandeling van het bezwaarschrift van de heer R. v.d. Luyster uit Cadzand-Bad. De heer v.d. Luyster heeft van gs geen ont heffing gekregen voor verbou wing van een zomerwoning (een bunker) in de duinen. Het gaat om zeeweringsgebied en gs weiger den daarom ontheffing van de verordening waterkering en wa terbeheersing. Dinsdag 9 augustus zijn er drie zittingen gewijd aan bijstandsza ken. De eerste is om 10.00 uur; een Vlissinger heeft Arob-beroep aangetekend tegen twee beslis singen van de commissaris der koningin op aanvragen voor spoedshalve bijstand. De tweede kamer uit gs heeft om elf uur en half twaalf twee zittingen ter be handeling van beroepschriften van inwoonsters uit resp. Grijps- kerke en Middelburg. Alle zittingen zijn in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Bovendien zijn zij openbaar. Het gaat om subsidievoorstellen voor de stichting Zeeuws Biolo gisch Museum en de Bond Heemschut. Het Zeeuws biologisch museum is gevestigd in de Oranjerie van het kasteel Westhove tussen Oostka- pelle en Domburg (In de Oranje rie werden in tijden van weleer de oranjebomen bewaard om de winter te overleven.) Gedeputeer de staten stellen provinciale sta ten voor aan de stichting Zeeuws biologisch museum een subsidie te geven voor de inrichting van een educatieve ruimte op de zol der. In het subsidieverzoek schrijft de stichting, dat de educatieve werkruimte moet komen in een uit twee delen bestaande vleu gel van de zolder, bereikbaar via een expositiezaal. Er moet ech ter nog het een en ander ge beuren, wil de ruimte bruikbaar zijn: het dakbeschot is niet af getimmerd of geïsoleerd, er is geen verlichting, geen verwar ming en geen stromend water. Verder ontbreken meubilair, kastruimte en werkbanken. Tenslotte is de trapruimte niet geschikt voor gebruik door jeugdige bezoekers. En juist voor de jeugdige bezoe kers is de educatieve ruimte be doeld, want leerlingen uit het lager onderwijs kunnen in het biologisch museum in klasse- verband biologieles krijgen. Overigens beperkt het onder richt zich niet tot de lagere scholen, ook andere groepen zijn er van harte welkom. Met de inrichting van de zolder is een bedrag gemoeid van 35.000,—. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft hierin al een bijdrage van 15.000,— toegezegd op voorwaarde, dat de lagere over heden (provincie en gemeenten) ook een deel van de kosten dra gen. Op basis van de rijkstoezeg ging en die van een aantal ge meenten, waaronder Domburg (Oostkapelle hoort bij de ge meente Domburg) is begonnen met de verbouwing, maar door het uitblijven van provinciale me dewerking moest de bouw weer worden stopgezet. De provincie had wel laten weten positief tegenover de zaak te staan, maar op advies van de Zeeuwse cultu rele raad werd besloten pas een beslissing te nemen als het mu seumbeleid voor 1984 en de daarop volgende jaren was vast gesteld. Gs zijn hiervan nu. teruggeko men; zij willen de verbouwing niet langer ophouden en daar om wordt de staten voorgesteld een subsidie te geven tot ten hoogste ƒ11.000,—. Ter moti vering voeren zij aan, dat het museum moet worden gezien als de eerste aanzet tot een Zeeuws natuurhistorisch mu seum; aan dit uitgangspunt zal worden vastgehouden in de no ta over het museumbeleid die volgend jaar moet verschijnen. Sinds 1980 ontvangt de Bond Heemschut van de provincie een jaarlijkse subsidie van 3.000,—. Om ook voor de ko mende jaren van een provinciale bijdrage verzekerd te zijn, wordt opnieuw subsidie gevraagd. De bond schrijft in zijn brief aan ge deputeerde staten dat ondanks de ledenwerving het ledenbestand achteruit gaat. Als gevolg van de economische recessie overtreft het aantal opzeggingen dat van de nieuwe aanmeldingen. Heemschut stelt zich tot doel "het waken voor de schoonheid van Nederland". De bond richt zich daarom tot particulieren en aller- De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 9 augustus, 14.45 uur, in het ge bouw van het ziekenfonds Mid den-Zeeland, Achter de Houttui nen 8, Middelburg Ter bespreking zijn op de agenda vermeld een advies van de raad voor de volksgezondheid aan ge deputeerde staten over het rap port "Tussen artsenmacht en pa tiëntenklacht" en de uitbreiding van het revalidatiecentrum in Goes. Het rapport Tussen artsen macht en patiëntenklacht gaat over de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen; er wor den nogal wat tekortkomingen gesignaleerd. De uitbreiding van het onlangs geopende re- lei instanties om te voorkomen dat die schoonheid wordt aangetast; er wordt geadviseerd en geïnfor meerd over de instandhouding en uitbreiding van schone zaken; de bond geeft een tijdschrift uit, or ganiseert tentoonstellingen en hij doet studie tot behoud en uitbrei ding van karakteristieke eigen schappen van stad en land. De schoonheid die Heemschut nastreeft beperkt zich niet tot een enkel facet, maar heeft be trekking op zowel het natuur lijke als het bebouwde land schap. De Heemschut commissie Zee land stelt alles in het werk om het Zeeuwse landschaps- en stedeschoon zo goed mogelijk te bewaren. Gs stellen de staten voor de sub sidie voor de jaren 1 984-1 987 te bepalen op ƒ3.500,— per jaar. Een vergelijking met de bijdragen van andere provincies leert, dat Zeeland met dit bedrag geen gek figuur slaat, zeker als wordt be dacht dat het hier om de kleinste provincie van Nederland gaat. Noord-Holland geeft een subsidie van ƒ5.100,—, maar daar tegenover staat dat Utrecht en Limburg geen bijdrage leveren. validatiecentrum bij het zieken huis in Goes is gericht op een revalidatie-arts. De commissievergadering is openbaar; het eerste half uur wordt besteed aan spreekrecht voor bezoekers. Aan de staten wordt voorgesteld voor de restauratie van het ram- schip Schorpioen een subsidie te verstrekken van ten hoogste 25.000,—. Gs schrijven in hun voorstel dat 't schip 2 functies in zich verenigt, het is een roerend monument en het wordt straks als museum gebruikt. Als de restau ratie is voltooid kan het ramschip, dat is afgemeerd in Vlissingen, een toeristische attractie vormen en een trekpleister zijn Hoewel gs vinden, dafhet niet op de weg van de provincie ligt in de totale kos ten van restauratie bij te dragen, vinden zij dat het initiatief moet worden toegejuicht. Zij stellen de staten voor de waardering om te zetten in een stimuleringssubsi die, te putten uit het Welzijns- fonds. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 011 80-31 391 of 31392 Wijkvereniging 'Buitenzorg' in Tholen organiseert van maandag 8 tot en met vrijdag 12 augustus een kindervakantie-werkweek. Het startsein voor de verschillende activiteiten wordt maandagmorgen om 10.30 uur gegeven door wethouder J.J.Versluijs. Bijna alle spelletjes vinden plaats in en om Meulvliet. De activiteiten starten iedere morgen om 9.30 uur, terwijl het programma 's middags om 13-30 uur begint. Maandag 8 augustus: Plakken, knippen, tekenen, pottenbakken, flessen schilderen, dammen, sjoe len, kijkdozen maken en derge lijke in de grote zaal van Meul vliet. Na dit ochtendgedeelte staat een grote filmmiddag op het pro gramma, eveneens in Meulvliet. Dik Trom, Woody Woodpecker, Speedy Gonzalez en andere kin- derhelderfzijn van de partij. Dinsdag 9 augustus: Vanaf Meul vliet is er 's ochtends onder vol wassen leiding een speurtocht voor kinderen door de bebouwde kom van Tholen. Onderweg is er een aantal leuke opdrachten en krijgt ieder een tractatie. De mid daguren worden gevuld met een straattekenwedstrijd op het par keerterrein bij Meulvliet. Een deskundige jury beoordeelt de verrichtingen. Bij slecht weer wordt er een tekenwedstrijd in de grote zaal van Meulvliet gehou den. voor zijn rekening. Vervolgens is er een grootse feestmiddag, waar op iedereen verkleed naar Meul vliet mag komen. Naast een touwtrekwedstrijd is er dan ook nog een optreden van de gouden- stuiverwinnaar. Het kindervakantiewerk wordt vrijdagavond afgesloten met de verbranding van het huttendorp. Natuurlijk gebeurt dat onder lei ding van de brandweer. Bij een uurtje verkeerscontrole op 28 juli aan het Stenenkruis wer den een 15 tal voertuigen aange houden. Er kwamen twee bekeu ringen uit, n.l. voor een lekke uit laat en een gladde band. Daar naast noesten ook nog wat waar schuwingen worden uitgedeeld onder meer voor de gordel, e.d. op de 15 nog heel wat. De juli-finale was een onderstreping van de meest zonnige vakantie maand sinds jaren, maar het weerhield de tienduizenden niet om ook in 1983 de Bourgondische Krabbenfoor in Bergen op Zoom te bezoeken. Drie dagen een bomvol markiezaat. De hitte maakt dorstig en daarvan kan de Bergse horeca sinds vorig weekend volop getuigen. Het was als met een drukke parkeerplaats, waar de ene bestuurder moet wachten tot een collega vertrekt, ook zo om een plaatsje te vinden op de toch vele tientallen terrasjes voor de horeca-bedrijven. Zowel colbert als paraplu kon men thuislaten. Woensdag 10 augustus: Meulvliet staat 's morgens in het teken van een spelenmorgen. Met een kruiswoordpuzzelspel zijn leuke prijzen te winnen, 's Middags hutten bouwen in de oesterputten. Met allerlei bouwmateriaal kan er een dorp getimmerd worden. De deelnemers nemen zelf een hamer en een nijptang mee. Deze activi teit kan de rest van de week voortgezet worden, zodat vrijdag een compleet dorp is ontstaan. Donderdag 11 augustus: Tijdens een volksspelenkermis is er 's ochtends een keur aan spelletjes: koekhappen, waterdragen, auto racen, vissen, sjoelen, blikgooien en nog veel meer! Weer in Meul vliet. In de wijk Buitenzorg wordt 's middags een wedstrijdcircuit uitgezet voor een fietsbehendig- heidswedstrijd. Vrijdag 12 augustus: De finale! In de ochtenduren maakt men tij dens Stuif-es-in kans op de gou den stuiver. In Meulvliet mag men dan zingen, dansen, toneel spelen, playbacken, een sportuitvoering geven of iets anders doen wat leuk is. Wethouder Versluijs neemt de uitreiking van de gouden stuiver De Zwaluw Oud-Vossemeer St. Quen- tin afst. 202 km, los om 6.45 uur, aank. 1st. duif 9.50.20 met 1094 m per minuut, laatste duif 10.20.07 met 940 m per mi nuut. In concours 235 duiven van 20 inzenders. P. Hommel Jzn. 1, 27, 44, 52, 59, 69, J.C. Vaders 22, 28, M.K. Speyer 3, 14, 51, 75. R. Mosch 4, 38, 54, 74, J. van Ballegooy 5, 8, 9. 30. 33. 36, 49, 50, A. Havermans 6,24,43, J. Potappel 7, 10, 26. 47, Fr. Hommel Jzn. 1123, 25, 58, 61, 71, R. Vaders 12, 13,21,35,42,45, 56, 57, 79, 60, G. Hoek en Zn. 14, 34. .37. H. Buitenhuis 15, 46, 53, 66, D. Vaders 16, 62, S. Schetters 18, 19, 26, 48, 65, 72, P. Vis 29, 41, 64, 70, 75, M. Moerland 31, 32, 39, 55, D. Istha 46, J. Egberts 63, 76, 77, W. Burgers 67, 68, A P. Hommel Jaczn. 78. Bergerac afst. 798 km. los vrijdag 13.00 uur, laatste duif zaterdag 12.1937, laatste 20.03.25. In concours 62 duiven van 15 inzenders. S. Schetters I, 8, J.C. Vaders 2. 13 M. Moerland 3,5,9,"11,16, R. Vaders 4,6, 7, A. Lindhout 10, 12, F. Hommel Jzn. 14. 17, 18, H. Buitenhuis 15. Als bij toverslag verandert het Bergse stadsbeeld als donderdag middag de Krabbenfoor nog offi cieel geopend moet worden. In een oogwenk zijn de braderie straten bomvol met bezoekers. Met kijkers en kopers. Met schui felen, slenteren, bewonderen van kunstwerken. Nog altijd is er voor die officiële opening eerst de stadsomroeper die het sein geeft, vervolgens de al zovele jaren ak- tieve voorzitter van de stichting Bergen op Zoomse winkeliers, W. Besling, die ook altijd weer wat heeft te zeggen, waar door over heden nog over nagedacht of ge praat dient te worden. Als het aan de heer Besling ligt niet alleen denken en praten, maar ook da den. Ditmaal stelde hij het al zo veel en zo vaak besproken nieuwe verkeersplan aan de orde, waarbij er de vrees bij de ondernemers is, dat er na reconstructie een slui proute dwars over de Grote Markt zal ontstaan. Hij suggereerde donderdagmiddag het met drem pels te proberen. De voorzitter deed een dringend beroep op het gemeentebestuur te voorkomen, dat de Grote Markt een racebaan wordt. Door een met vakantie el ders vertoevende burgemeester, werden de gemeentelijke hon neurs waargenomen door loco burgemeester J. Dekkers. Hij kon niet geloven, dat het snelverkeer de binnenstad kiest, als men daar niet moet zijn en wees er op. dat de parkeergarage aan de Linde- baan nog steeds matig bezet is. Wie daar de auto parkeert kan rustig in het centrum gaan winke len. De loco kon de winkeliers voorzitter wel de toezegging doen met de ondernemers te gaan pra ten over leegstand van panden in het centrum, wat, zoals Wim Be sling constateerde, het straatbeeld niet bevordert. Zoals gebruikelijk maakten de genodigden na de toespraakjes een rondwandeling over het Krabbenfoorcircuit om tenslotte een toast op het welslagen uit te brengen in de Meizaal van hotel "De Draak". Aan dat welslagen hoefde men na die eerste rond wandeling al niet meer te twijfe len. Vanzelfsprekend valt of staat ook de Krabbenfoor, evenals een braderiè, die er ook zo veelvuldig zijn in de omgeving, met goede weersomstandigheden. Beter dan in 1983 kan het niet, zelfs al wordt dan door bezoeker en standhou der menig zweetdruppeltje gela ten. Maar gezelligheid kent geen overlast en die gezelligheid was er volop. Er was behalve bij de stands nog zoveel meer te beleven tijdens deze Bergse driedaagse. Zoals het optreden van de OZO cabaretgroep en te zien op bij voorbeeld de flink geselecteerde kunstmarkt, ditmaal in het impo sante Markiezaatbinnenhof op gesteld. Er was ook volop muziek te horen en zaterdagavond een wat mislukte miss-verkiezing, waarbij de Halsterse deelneemster Jeannette Mol het mooiste touw tje trok bij de jury. Maar ook deze gedeeltelijke mislukking deed niet af aan de gezelligheid in het Krabbengat. Trouwens een Bour gondisch festijn zonder gezellig heid is ondenkbaar. Laat staan een Krabbenfoor in Bergen op Zoom. Zowel de burgemeester van Hal steren H.J. Hendriksen, als de voorzitter van het zaterdagvoetbal afd. Noord-Brabant mr. L.F. Ha verman, evenals de Geneesheer- Directeur van de Stichting J.O. van Rossum en uiteraard voetbal voorzitter S.D. van Steveninck bleken volop bereid tot het leve ren van een bijdrage aan het Ju bileumboekje van de 50-jarige voetbalvereniging. Dokter van Rossum herinnerde aan de premiere van het Gouden Voetbaljubileum, dat tijdens het Pinkstertournooi volop slaagde. Voorzitter van Steveninck houdt zich vanzelfsprekend aan de offi ciële datum en benadrukt hoe 'Vrederust' op 4 augustus 1933 startte met de voetbalaktiviteiten. Vervolgens komt ook één van de oud-gedienden, die zitting heeft in de Jubileumcommissie, de heer C. Amateur Martin v.d. Jagt is terug op zijn oude niveau. Na een fikse periode vol blessureleed zat de kleine renner bij de ronde van Sas van Gent al vroeg in de kopgroep. Hij eindigde op een vierde plaats. In Zoutelande werd Martin ne gentiende. Nap Hage blijft in de prijzen. Alleen in Bruinisse was er tegenslag met 2 lekke banden en een daardoor bescheiden 19e plaats. In Kwadendamme werd Hage 15e en in Schijf was er voor de Smerdiekenaar aanvankelijk een spitspositie. Naarmate de strijd vorderde ging de vermoei dheid meespreken. Toch nog een achtste prijs en bij de finish had Nap maar een achterstand van 32 seconden op winnaar Heeren. In de draai van de kaai te Roosen daal zat er een weer oplettende Nap op de fiets. De vierde plaats was een terechte beloning voor een zware inspanning. Na zijn va kantie ging Dirk Uyl op hoop van zegen naar Zoutelande om tot ei gen verbazing mee te blijven draaien in de groep en als 17e te eindigen. Thijs Fase reed zich in Bruinisse op de 14e en in Kwadendamme op de 21ste plaats en Vossemeer- der Vin Keyzers haalde in Brui nisse de 10e plaats. Junior Johan van Dijke staat na het eerste deel van de Ster van Haspengouw België) op een 48ste plaats in de tussenstand. De ploe gentijdrit van 9 km bracht hem een 2e plaats. Corne Stoutjesdijk reed een sterke ronde van Kwa dendamme en werd als dertiende genoteerd. Nieuweling Hans Suurland aan het woord en hij is met name het erelid P. Sebregts, die iedereen op^Tholen moet ken nen, erkentelijk voor zijn langdu rig B.V. Bestuurslidmaatschap. Vrederust zou Vrederust niet zijn, als het niet eerst herinnerde aan de in die halve eeuw ontvallen le den. Op Tholen en later ook op Sint Philipsland is er een zeker 'zwak' voor de Gouden Voetbalstichting Vreederust. Niet alleen omdat daar Thoolse - en Sint Philip- slandse CV cracks hun technische kwaliteiten konden botvieren. Die jongens waren immers gewend om te voetballen op zware klei- velden en veerden op als ze op het veel zanderiger Vrederust hun partij konden maken. Vrederust kreeg echter vooral de naam van de sportieve club. Daar speelde eertijds ook de Smerdiekse Toon Lindhout was aktief in de jeugd- toer te Assen met succesvolle tij dritten. Veertiende op de 4 km in 5.20 en tweede op de 200 m. in 18.60. In de totaalstand werd hij daardoor 16e. Dhr. L. Kloet heeft tussentijds be dankt als lid van de RWW/WWV-commissie in de ge meente Tholen. Hij is opgevolgd door dhr. A.den Haan, eveneens FNV-bestuurder uit St-Maartens- dijk. Dhr. Kloet was het niet eens met de leiding van de FNV, die het optreden van de Thoolse com missie bekritiseerde omdat er te veel strafkortingen toegepast zou den worden. FNV-districtsbes- tuurder M. van Leeuwen vond, dat Kloet en A.Goudswaard, uit Oud-Vossemeer. het andere FNV-lid in de commissie, als 'ad vocaat van de duivel' moesten optreden en het toepassen van strafkortingen maar aan anderen moesten overlaten. Dhr.Kloet kon dat niet over zijn hart krijgen om dat hij ervan overtuigd was, altijd naar eer en geweten te werken. Zijn mede-commissieleden be treurden het onverwachts vertrek van dhr.Kloet. Hij zou normaal nog twee jaar zitting hebben ge had. van de Hoek. Hij nam inmiddels afscheid als voorzitter van de Thoolse voetbalfederatie. Die fe deratie had, hetzij door plaatse lijke verenigingscontacten, zoals met WHS uit Sint Annaland die halve eeuw door nauwe contrac ten. Dan is er in 1947 toch een Vrederust kampioen. Met aan het hoofd doelman Jo van Steve ninck, met een Brammetje Hoog- esteger, die het voetballen in zijn schoenen had. Ook met Piet Ver gouwen, die later met de WHS-er Briel Heijboer afgevaardigd zou worden naar Zeist om daar de landelijke zaterdagvoetbaltroffee te veroveren. Na de oorlog was er nogal wat ledenverlies aan Tho- lense Boys, dat zich herstelde. Namen als Johan en Kees Elenbaas bleken voetballers van formaat te zijn en vielen af, zoals 'Vrederust' her- Wat opvalt is dat de temperatuur zich na elke kleine inzinking snel weet te herstellen, omdat eigenlijk geen actieve depressies de situatie bederven met koel, wisselvallig zomerweer. Bij de aankondiging van buien krijgt men de indruk dat detschrik van Hemelvaartsdag en van de windhoos in Zuid Limburg bij een aantal weerkundigen nog in de benen zit. Tegen het afgelopen weekeind was ook enkele dagen gewaarschuwd voor hagel en windstoten, maar tot zondag avond geen hagelmelding en ook bij de buien nauwelijks meer dan windkracht 2 a 3. Onweersbuien geven vooraf hun geheimen niet prijs. Men kan hagel en windsto ten aankondigen en dan blijven ze weg, een andere keer nadert een wat onschuldige bui en plotseling is het raak. Een ieder doet in de zomer ve'r- standig, aangekondigd of niet, bij haaldelijk ups en downs kende. Maar nu zijn er toch honderd le den met drie sènioren - en een ju niorenelftal. Eens werd Vrederust toch vierde klasse KNVB. Geen andere club in deze contreien was zo afhanke lijk van beschikbaar materiaal als Vrederust. Maar vooral voor Thoolse en Sint Philipslandse elf tallen blijft het een bijzonderheid op 'Vrederust' te mögen spelen. In dat opzicht is er in een halve eeuw niet eens zoveel veranderd. Vroe ger was het sportveld 'Vrederust, een oase voor Thoolse voetballers, nu blijft het als intermezzo in de winterperiode door velen gewaar deerd. Thoolse en Sint Philipslandse in woners hebben er vaak aan kun nen meewerken, dat 'Vrederust', er na een halve eeuw nog altijd vol op is en al 50 jaar als voetbalpart ner wordt gewaardeerd. elke bui met de mogelijkheid van hagel en windstoten rekening te houden. Er doorlopend voor waarschuwen en het komt niet, heeft bij het publiek ook een aan dacht verslappende invloed. Tot zondag stond De Bilt op 14 zo merse dagen boven 25 graden. Nog een paar warme dagen boven 25 graden en juli behoort deze maand tot de topper, want alleen 1947 met 16, en 1900 met 17 zo merse dagen stjjan nog aan kop. Mocht augustus er in slagen ook een zomers tendens te kunnen opbrengen, dan zal deze zomer wat zon en temperatuur betreft zeker bij een groepje van betere zomers terecht komen. Opmerkelijk dat in bijna geheel Europa juni en juli een overwe gend zomerse tendens te zien hebben gegeven en dat het in een groot aantal landen al tot één of twee hittegolven is gekomen, met maxima van 30 tot 36 graden, plaatselijk, o.a. in Italië al tot ruim 40 graden. Wanneer er voldoende belangstel ling is, gaat in september op Tho len een cursus creatieve hand vaardigheid van start, waaraan alle uitkeringstrekkers op het eiland kunnen meedoen. De gemeente Tholen ontwikkelt deze activiteit in het kader van het Baanlozenproject. Docenten van het Regionaal Educatief Centrum geven vier maanden lang les in de onderdelen tekenen/schilderen, textiele werkvormen, boetse ren/beeldhouwen en druktech nieken. Voor elk van de vier vak ken wordt een maand uitgetrok ken. Eén ochtend per week komt men bij elkaar. De exacte inhoud van de lessen wordt door de do centen in overleg met de cursisten bepaald. Om de gratis cursus van start te kunnen laten gaan. zijn ongeveer 15 deelnemers nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7