THOLENDERWIJS O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen KURSUS "KUNSTZINNIGE VORMING" IN HET KADER VAN HET BAANLOZENPROJEKT THOLEN OPSTAPKURSUS EN MAVO-II VOOR VOLWASSENEN IN ST-MAARTENSDIJK INFORMATIE OVER VOLTOOIEN, STAKEN OF ONDERBREKEN VAN STUDIES F5Q00,- BIJDRAGE INEENS VOOR GOEDKOPE VRIJE SECTOR WONINGEN Bij verhuizing Donderdag 4 augustus 1983 EENDRACHTBODE 5 informatie-avond, persoonlijk informatiegesprek en aanmelden SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OVERDENKING Een nieuwe leer met gezag. a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Sinds 1981 verzorgt het West-Brabants Avondkollege te Sint-Maar tensdijk een aantal kursussen voor volwassenen. In 1981 werd be gonnen met een zogenaamde Opstapkursus. De toenmalige leerlingen van die kursus beginnen deze maand al weer aan het tweede jaar van de MAVO-opleiding voor wat betreft de vakken Nederlands en Engels. Omdat de kursussen in Sint-Maartensdijk zich in voldoende belang stelling kunnen verheugen is inmiddels het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verzocht Sint-Maartensdijk aan te merken als neven vestiging van het Westbrabants Avondkollege. Dat betekent dat de afdeling Sint-Maartensdijk min of meer een eigen status krijgt, met de daarbij behorende faciliteiten. Schooljaar 1983-1984 Voor wat betreft Mavo-ll begint het schooljaar op maandag 22 augus tus. De Opstapkursus gaat in de eerste volle week van september van start. Tijdens de eerste informatie-avond op 14 juni j.l. bleek er niet voldoende belangstelling te bestaan voor een opleiding Mavo-I De kursussen in Sint-Maartensdijk blijven dan ook beperkt tot: OPSTAPKURSUS (voorbereiding MAVO/Algemene Ontwikkeling) MAVO-II Nederlands en Engels. De Opstapkursus kan afhankelijk van de belangstelling zowel 's avonds als overdag worden verzorgd. Daarover straks meer. OPSTAPKURSUS - Algemene Ontwikkeling - Voorbereiding Mavo Voor wie is deze kursus bestemd? Schoolleiding en medewerkers hopen de volgende groepen volwasse nen van dienst te kunnen zijn met deze opstapkursus: a. Dames en Heren die een Mavo-opleiding of een deel daarvan willen volgen, maar wier vooropleiding misschien een beetje te gering is. b. Volwassenen, die willen gaan studeren op Mavo-niveau, maar voor wie het luiden van de laatste schoolbel al weer zo lang geleden is, dat zij het studeren en alles wat daarmee samen hangt helemaal ontwend zijn. c. Dames en Heren die nog niet weten of zij de Mavo voor volwassenen willen gaan volgen, maar wel behoefte hebben aan meer algemene ontwikkeling. WAT GAAN WE ER DOEN? In de opstapkursus kunnen de deelnemers de volgende vakken gaan volgen: Nederlands Engels Handelskennis/rekenen Maatschappijleer WAT KOMT ER BIJ DE VERSCHILLENDE VAKKEN AAN DE ORDE? Nederlands: Spelling en grammatica Het schrijven van brieven - Het maken van een opstel - Tekstverklaring (kritisch leren lezen) In de groep leren spreken Handelskennis/ rekepen: Opfrissen van rekenen met breuken, procenten enz. Rente-berekeningen - Vreemd geld Eenvoudige economische onderwerpen zoals: werkloosheid inflatie huishoudbudget belastingen sociale wetten Engels: Oefenen in eenvoudig lezen en luisteren Uitspraak - Woordkennis en konversatie - Schrijfvaardigheid Maatschappijleer: Kennismaken met de manier waarop in het huidige onderwijs vak ken als Aardrijkskunde, Geschiedenis en Biologie onderwezen wor den. Meer inzicht krijgen in de gang van zaken in de tegenwoordige maatschappij aan de hand van onderwerpen, die bij de hiervoor genoemde vakken ter sprake komen. HOEVEEL VAKKEN KUNT U VOLGEN? Indien U de Opstapkursus gaat volgen als voorbereiding op de Mavo of als uitbreiding van uw algemene ontwikkeling, adviseren wij U om voor 4 vakken in te schrijven. - Als U Engels wilt doen, adviseren, wij U dringend ook de lessen Nederlands te gaan volgen. Maar U bent vrij om te kiezen uit 12, 3 of 4 vakken. WAT IS HET VERSCHIL TUSSEN DE 1e KLAS MAVO EN DE OP STAPKURSUS? Enkele verschillen zijn o.a.: In de Opstapkursus gaat men ervan uit, dat U wel wat vergeten bent van wat U vroeger geleerd hebt. Op de Mavo wordt meer een beroep gedaan op uw kennis van vroeger. - In de Opstapkursus werken we in een langzamer tempo. In de Opstapkursus wordt minder huiswerk opgegeven. In de Opstapkursus heeft de docent, in overleg met de kursisten, meer vrijheid om te bepalen wat we bij een vak gaan doen, dan bij de Mavo. Bijvoorbeeld: Als de kursisten bij het vak handelskennis wat meer willen weten over sociale wetten, dan kan dat. Bij de Mavo heeft men daar niet voldoende tijd voor. HOEVEEL TIJD KOST HET VOLGEN VAN DE OPSTAPKURSUS? De kursus duurt 1 jaar Per vak krijgt U 1 Vi uur les per week. Er worden steeds 2 vakken op een ochtend/avond gegeven U moet er ook op rekenen, dat U thuis nog een beetje huiswerk moet maken. In het begin is dat niet veel, later in het jaar wordt het wat meer. Wat zijn de kosten? Het schoolgeld bedraagt per jaar voor het volgen van 1 vak 130,— voor 2 vakken 145,— en volgt u 3 of 4 vakken dan bent u 1 75,— kwijt. Voor boeken en stencils zijn de kosten circa 75,—. NEDERLANDS EN ENGELS OP MAVO-NIVEAU Na het volgen van de opstapkursus is een groep kursisten dit schooljaar begonnen met de vakken Engels en Nederlands 1e klas Mavo. Deze groep gaat in 1983/1 984 door, indien de resultaten dat toelaten, naar 2e klas Mavo. In het kader van het Baanlozenprojekt Tholen gaat in september a s. in samenwerking met het Regionaal-Educatief Centrum (Ree) "de Beve- landen-Tholen" een kursus Kunstzinnige Vorming van start. De kursus is speciaal bedoeld voor mannen en vrouwen zonder baan, ingeschreven bij het arbeidsbureau en/of in het bezit van een uitkering W W., W.W.V., R.W.W. maar ook W.A.O.-ers, A.W.W.-ers en schoolverlaters zijn van harte welkom. De kursus is geheel gratis en wordt overdag gehouden in gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen. In de kursus Kunstzinnige Vorming komen in de periode van 1 sep tember t/m 31 december 1983 de volgende onderwerpen aan de orde. A. Tekenen/schilderen In 4 weken kunt u kennis maken met verschillende technieken. Er wordt gewerkt met potlood, houtskool, krijt en verf. Aan het begin van iedere les wordt een onderwerp besproken en de techniek gedemonstreerd. De lessen worden verzorgd door Leon Vernuunt. B. Werken met textiel Vier weken worden besteed aan het onderzoeken van de mogelijk heden van textiel en het verwerken van stoffen, draden e.d. Ook zijn combinaties mogelijk van textiel en andere materialen zoals, metaal of hout. De werkstukken die vervaardigd worden kunnen variëren van vouwsels, draperiën, woonelementen, objekten enzovoorts. Deze lessen worden begeleid door Wil Coldenhof. C. Druktechnieken In deze lessen maakt u kennis met de verschillende druktechnieken: hoogdruk, diepdruk, vlakdruk. Ook de verschillen tussen artistiek gebruik en het gebruik van machinale verwerkingen komen aan de orde. U leert op eenvoudige wijze zelf druksels maken. De verzorging van deze lessen is in handen van Johannes Milhous. D. Boetseren en beeldhouwen Het materiaal dient als algemeen uitgangspunt. Het materiaal klei is uitstekend geschikt de "vormentaal"' te leren. In vier weken wordt een begin gemaakt met het ontwikkelen van een zeker vormgevoel. De lessen staan onder leiding van Gerrit van Engelenhoven. Zoals geschreven zijn de lessen overdag. Ze duren 2 uur. Vóór de aanvang van de kursus Kunstzinnige Vorming is er een kennisma kingsbijeenkomst in "Meulvliet"' en wel op 1 september om 10.00 uur. U krijgt de gelegenheid bij een kopje koffie kennis te maken met de docenten en het lokaal. De docenten geven een korte uitleg over het geen u in deze kursus van hen verwachten kunt. Uiteraard kunt u vragen stellen. Nogmaals, de kursus is gratis. Wel dient u bescher mende kleding mee te brengen. Bij aanvang van de kursus ontvangt u een programma. Tijdens de kennismakingsbijeenkomst op 1 septem ber a s. is een ieder van harte welkom. Met gebruikmaking van onder staande strook kunt u zich voor de kursus aanmelden. Mavo-certificaten In de Thoolse situatie is er slechts sprake van een gedeeltelijke Mavo opleiding. U volgt namelijk maar 2 vakken te weten Engels en Neder lands. De Thoolse kursus leidt op voor officiële Mavo-certificaten. Na 3 jaar doet u officieel eindexamen en kan u in het bezit komen van de certificaten Nederlands en Engels. Een volledige Mavo-opleiding (met als eindresultaat het Mavo-diploma) telt echter 6 vakken. De andere 4 vakken kunt u, indien u daar prijs opstelt, in dezelfde periode volgen aan de Mavo-afdelingen van het Westbrabants-Avondkollege te Bergen op Zoom of Roosendaal. Wat zijn de kosten? Ook voor de Mavo-opleiding geldt dat voor het volgen van 1 vak een schoolgeld is verschuldigd van 130,— en voor het volgen van 2 vakken 145,—. Het boekengeld voor het vak Nederlands bedraagt voor Mavo klas 2 40,75. Voor het vak Engels 1 8,75. Tijdens de laatstgehouden informatie-avond meldden zich voor de Op stapkursus 18 leerlingen aan. Negen daarvan gaven de voorkeur aan een opstapkursus overdag, maar ook'9 voor 's avonds. Een kursus kan echter pas gestart worden indien er zich circa 20 leerlingen voor één en dezelfde kursus, dus 's avonds of overdag hebben aangemeld. Het is dus zaak om, bij voorkeur voor beide kursussen, nog een aantal leer lingen te interesseren voor het onderwijs aan volwassenen. Volgende week vrijdag, 12 augustus wordt in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk een informatie-avond gehouden, aanvang 19.30 uur. Tijdens deze avond wordt bekeken of er zowel overdag alswel 's avonds een Opstapkursus van start kan gaan. Lukt dit niet, dan wordt op basis van het aantal inschrijvingen een beslissing voor overdag of 's avonds genomen. Gaarne nodigen wij elke belangstellende uit voor deze avond. U bent echter ook voor een persoonlijk informatiegesprek welkom en wel op dinsdag 9 augustus van 9.30-11.00 uur of op woensdag 10 augustus van 1 4.00-1 5.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Ook voor de opleiding MAVO-ll kunnen nog enkele leerlingen worden toegelaten. Het betreft de vakken Nederlands en Engels, zoals ook reeds uit het bovenstaande blijkt. Zowel tijdens de informatie-avond, als tijdens de persoonlijke informatiegesprekken kunt u zich als kursist(e) aanmelden. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 8 augustus 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Kdopman en P van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5, Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10 30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Kursus Kunstzinnige Vorming Ondergetekendeman/vrouw, wonende teaan het adres postcodemeldt zich hierbij aan voor de kursus Kunstzinnige Vorming die in de maand september 1 983 van start gaat. Handtekening Inzenden aan: Projektleider Baanlozenprojekt Tholen Markt 1-5 4695 CE Sint-Maartensdijk De laatste tijd wordt er veelvuldig een beroep gedaan ^>m informatie over de regels ten aanzien van voltooien, staken of onderbreken van een studie. Reden voor ons om een onlangs ontvangen persbericht van de Centrale Directie Studiefinanciering om informatie over de regels ten aanzien van voltooien, staken of onderbreken van een studie. Re den voor ons om een onlangs ontvangen persbericht van de Centrale Directie in deze rubriek te publiceren. ALGEMEEN Er zijn twee regelingen voor dagstudenten: Rijksstudietoelagenregeling (RS) Hieronder vallen: - studerenden in het hoger beroepsonderwijs (hbo) en weten schappelijk onderwijs (wo), - studerenden voor kleuterleidster (voortgezet onderwijs: vo/ klos) en, met ingang van het studiejaar 1 983/ 1 984: - studerenden in het overig voorgezet onderwijs (vo), die op 31 maart van het studiejaar 21 jaar of ouder zijn. Regeling Tegemoetkoming Studiekosten (TS) Hieronder vallen studerenden die niet onder de RS-regeling thuis horen, te weten studerenden in het vo, exclusief: - studerenden in het hbo (formeel behoort het hbo nog tot het vo) - studerenden vo/klos en, met ingang van het studiejaar 1 983/ 1 984: studerenden in het overig vo die op 31 maart van het studiejaar 21 jaar of ouder zijn. RS-REGELING Sinds het studiejaar 1 982 1 983 geldt de regel dat een toelage wordt toegekend tot en met de laatste maand waarin is gestudeerd, plus één maand extra. Is er echter sprake van onderbreking wegens ziekte, dan komt daar nog één maand bij. Maatstaf is steeds het feitelijk moment van afstuderen of studieonder breking. Dus bijvoorbeeld niet de datum van een latere diploma- of bul-uitreiking. Van beëindiging is géén sprake indien de bursaal na het afsluitend examen een volgende studie aanvangt; de toelage loopt dan gewoon door. "Uitzondering" Van de regeling "een maand extra" wordt in de volgende gevallen afgeweken: de bursaal deelt mee dat hij op de eerste dag van een bepaalde maand zijn studie beëindigt. H ij ontvangt dan een toelage tot en met die bewuste maand. Er mag redelijkerwijs worden aangenomen, dat de studie feitelijk niet later dan op de laatste dag van de vooraf gaande maand werd beëindigd; indien de bursaal aansluitend in militaire dienst gaat; - voor studenten wo: indien de laatste maand waarin is gestudeerd samenvalt met de laatste maand waarover, op grond van de studievoortgangscriteria, nog een toelage kan worden toegekend. Toelichting: voor studerenden in het wo, die hun studie vóór het studiejaar 1 982/ 1 983 zijn begonnen (m.a.w. vóór de invoering van de twee-fa- senstructuur) wordt de voorwaarde gesteld, dat sprake moet zijn van voldoende studievoortgang. In het algemeen betekent dit, dat het bur saal binnen 1 50% van de nominale studieduur moet blijven. Zodra hieraan niet meer wordt voldaan, wordt de toelage stopgezet. Dezerzijds wordt aan de bursaal bij de berichtgeving over zijn rijksstu dietoelage nog het volgende advies gegeven: "Geeft U studiebeëindi ging (ook afstuderen hbo) vooral tijdig door! U voorkomt daarmee terugvordering van één of meer maanden toelage. Wendt U, als U geen zekerheid hebt over werk aansluitend aan de studie, ook tijdig tot de Gemeentelijke Sociale Dienst. Bijstandsuitkeringen worden namelijk niet met terugwerkende kracht verstrekt, ook niet als de toelage over de desbetreffende maanden wordt teruggevorderd TS-REGELING Zowel voor leerplichtige als niet meer leerplichtige leerlingen geldt dat de toekenning het gehele schooljaar blijft gehandhaafd: - bij het behalen van het afsluitend examen; - bij het staken van de studie na 31 mei van het schooljaar. In de ovèrige gevallen wordt toegekend tot en met de maand waarin de studie wordt beëindigd. De omvang van de bouw van de vrije sector koop- en huurwoningen heeft een laag niveau bereikt. Onderzoeksresultaten geven aan dat de nadruk van de vraag naar woningen ligt bij goedkope woningen, zowel koop als huur. De Staatssecretaris van Volkshuisvesting acht het dan ook noodzakelijk de bouw van deze woningen extra te stimuleren, zonder dat een nieuw stelsel van jaarlijkse rijksbijdragen wordt inge voerd. Hij wil dit bereiken door voor vrije sector koop- en huurwoningen een éénmalige rijksbijdrage van 5000,— per woning beschikbaar te stellen. Voor 1 984 is de mogelijkheid geopend aan 10.000 vrije sectorwonin gen, onder bepaalde voorwaarden, deze éénmalige bijdrage te ver strekken. Onderstaand vindt u globaal de inhoud van de nieuwe rege ling zoals die per 1 januari 1984 gaat gelden. De éénmalige bijdrage wordt niet verstrekt, wanneer vóór 1 januari 1 984 met de bouw wordt begonnen. De begunstigde De bijdrage ineens zal worden toegekend aan de eigenaar van een te bouwen koop- of huurwoning, welke niet op een andere wijze op voet van het Besluit geldelijke steun volkshuisvesting wordt gesubsidieerd. De bijdrage zal worden verstrekt één jaar na de datum van aanvang der eerste bewoning. De stichtingskosten Voor de hoogte van de stichtingskosten zal de vastgestelde maximale stichtingskostengrens van de gesubsidieerde eigen woningen in de zogenaamde B-categorie gelden. Deze grens ligt momenteel op 177.000, De staatssecretaris wijst er evenwel op, dat in het kader van het streven naar beperking van de stichtingskosten overwogen wordt genoemde stichtingskostengrens per 1 januari 1984 te verla gen. Hierbij wordt gedacht aan een verlaging van de grens tot 162.000,-. Technische voorschriften De woningen zullen uiteraard moeten voldaan aan de gemeentelijke bouwverordening, aangezien anders geen bouwvergunning kan wor den verkregen. In afwijking van de Voorschriften en wenken kan in deze gevallen met toetsing aan de gemeentelijke bouwverordening worden volstaan. Geen inkomensgrens Om de regeling zo eenvoudig mogelijk te houden en om een zo groot mogelijke doelgroep te bereiken zullen er geen inkomenscriteria gaan gelden. Rijksdeelneming t.a.v. financiering Voor de financiering van de woningen, die in deze categorie worden gerealiseerd, zullen de initiatiefnemers zelf moeten zorgen. Er zal door het Rijk niet worden deelgenomen in eventuele verliezen, voortvloei ende uit afgegeven gemeente-garanties voor kapitaalmarktleningen voor huurwoningen. Voor koopwoningen kan overeenkomstig de gel dende regeling gemeentelijke garantie worden verstrekt met deelne ming van het Rijk in een eventueel verlies. Hoogte van de bijdrage. De hoogte van de éénmalige bijdrage zal in alle gevallen 5 000,— per woning bedragen. Over deze bijdrage ineens zal geen inkomstenbe lasting worden geheven. Nadere informatie Deze kan worden verkregen op het gemeentehuis, bureau Volkshuis vesting. tel. 01 666-2955, tst. 255. "En zij werden allen verbaasd, zodat zij onder elkander vroegen, zeggende, Wat is dit? Wat nieuwe leer is deze?" Marcus 1 27. Er is geen vreedzame coëxistentie mogelijk tussen de Heilige Gods en de onreine geest. Dat heeft de man in de synagoge ervaren, die heen en weer geschud werd en luid begon te schreeuwen toen hij, de bezetene, Christus ontmoette. Wat hebben wij met elkander te maken, Jezus van Nazareth, zo schreeuwt de onreine geest in hem Inderdaad staat Christus met Zijn werk diametraal tegenover alle machten van onreinheid, waar Hij die ook maar ontmoet. In de we reld komt een ontzaglijke macht van onreinheid openbaar op het terrein van de kunst, van de litera tuur en de film. Wat heeft het alles met Christus te maken? Niets. Maar geeft het menselijke hart ook niet een verbijsterende samen- menging van onreinheid te zien? De moderne psychologie houdt er rekening mee, dat het deksel op het onderbewuste heel wat duistere machten verbergt. Maar soms breekt' het tumult los. Soms demonstreert zich onverhuld de meeslepende macht van het boze in eigen leven. En dan blijkt het: 't heeft met Christus niets te maken. Daartegenover predikt Christus Zijn leer. En die leer is nieuw. Zij is totaal anders dan al wat tot nu toe gehoord werd, omdat zij niet alleen de duistere machten aan wijst en analyseert. Zij is vooral nieuw, deze leer van Christus om dat zij de duistere machten aan grijpt en overwint. Wat Christus verkondigt is een leer, die het verbazingwekkende in zich heeft, dat zij tegelijk nieuw is èn gezag heeft. Het nieuwe is bij Christus niet experimenteel, het is niet een probeersel. Maar het nieuwe is het gezaghebbende, ver lossende woord van genade, dat in het leven de machten aangrijpt, verbant. En dat het geheelde leven onder beslag brengt van de gena de. Waar schuilt de bron van dat gezag? In de zending van de Vader. In de opdracht van de hemel. In de belofte Gods: zie, Ik maak alle dingen nieuw. En waar dat woord der belofte gezag krijgt over het mensenleven, wijkt de onreine geest. Slechts de verbazing blijft als permanente begeleiding van het beleven van dit bevrijdende gezag. Uit: "Bevrijdingsnieuws", Amsterdam, 1972, p.177 Ondanks het verlies van het varken kwamen de Haanstra's de winter aardig door met behulp van verschillende buren en enkele boeren die medelijden hadden met het zwaargetroffen gezin hadden met Kerstmis een paar flinke zijden spek gebracht. Niske hielp bovendien elke ochtend een paar uur bij drie broers, oude vrijgezellen die met elkaar al jarenlang een boerenbedrijf hadden. Elke dag nam ze van daar een emmertje melk mee en af en toe kreeg ze een stuk spek. "Zo komt Jan Splinter door de winter" zei mem als ze weer iets extra's meebracht. Het noodlot bleef heb echter achtervolgen. Op een middag was Annie thuisgekomen. "Kijk mem", had ze gezegd, "de boerin heeft gezegd dat ik hiermee naar de dokter moet". Ze stroopte haar mouw omhoog en liet haar arm zien. "Allemaal rode vlekken". "Kind", zei haar moeder geschrokken, heb je dat verder ook op je lichaam? Doe je jurk eens omhoog!" "Ja mem, en op mijn buil heb ik allemaal bultjes, zöu dat er mee te maken hebben?" Met verschrikte ogen zag haar moeder het aan. An zag tranen. "Is dat dan zo erg mem? Moet ik nou ook onder de grond omdat ik vlekken heb net als dat varken?" "Och nee arm kind. natuurlijk niet, maar je moet er gauw mee naar dé dokter, dit is niet om grapjes over te maken". Mem bleek goed gezien te hebben. Het was een vorm van t.b.c. Ook An lag nu buiten te kuren. Er was geen tentje meer beschikbaar maar heit en Jacob hadden een afdak gemaakt naast de schuur. Haar vertrekje kon nu niet zoals het tentje met de wind meegedraaid worden dus werd An als het weer niet gunstig was, naar binnen gehaald. Wel had het Groene Kruis een rieten ligstoel beschikbaar gesteld. Wanneer het mooi weer was, bracht Niske haar zuster voorzichtig aan haar arm voor het huis, zodat deze op straat kon kijken. Zo had Niske een extra zorg erbij. Ook had ze nu geen tijd meer voor haar vrijgezellen, zodat de Haanstra's van beide dochters de in komsten moesten missen. Ten einde raad was hun vader naar de dia- konie gestapt. "Wij hebben altijd gegeven man, had zijn vrouw gezegd, "maar nu is de tijd gekomen om ook de hand op te houden". Het was een zware gang geweest voor Haanstra die zo zijn eigen trots had die vooral de Friezen eigen is, maar door de nood gedwongen was hij gegaan. Het was echter zonder succes geweest. "Daar kunnen we niet aan beginnen" had de diaken duidelijk gemaakt. Je woont in een eigen huis, dat kun je verkopen, dan heb je geld. Er zijn genoeg mensen die geholpen moeten worden en die niets meer bezitten. We moeten een grens trekken". Haanstra was kwaad geworden. "Man, wou je dan dat ik met mijn zieke vrouw en dochter ging verhuizen en in de armenbuurt gaan zitten? Wou je ons dat aandoen? De diaken Jetsma had de schouders opgetrokken, "Ja man het is be roerd voor je, maar ik kan er ook niets aan doen", Vernederd en teleurgesteld was hij naar huis gegaan. Zijn vrouw zag hem met gebogen schouders aankomen en begreep al dat de reis vergeefs geweest was. "We gaan hier niet uit, dat zou mijn dood zijn" was haar reaktie. "Och, dat het toch zover moest komen, goed dat mijn moeder dit niet meer heeft meegemaakt". Haar man die alweer een beschuldigend woord op de lippen had, hield zich nog juist in toen hij haar tranen zag komen. Met een verwensing draaide hij zich om en liep naar de schuur. Toen Niske even later bij haar moeder kwam, hoorde ze wat er aan de hand was. "Hoe moet dat nou?" was haar verontruste vraag geweest. Maar mem had zich alweer hersteld van de schrik. "We gaan hier echt niet uit hoor kind, er is Eén die voor ons zorgt. God heeft mij nog nooit in de steek gelaten. Tot nu toe zijn we immers niets te kort gekomen? Heit heeft een stukje grond van de boer gekregen, zodat we onze eigen aardappels hebben en we hebben een beste geit". "Maar geen varken meer" weerlegde Niske die het allemaal niet zo zag zitten. "Hoe moeten we nou aan vlees komen?". "Dat weet ik ook niet", was het antwoord, "Maar ik heb geleerd met de dag te leven en vandaag hebben we toch genoeg?". Dat moest het meisje beamen, maar zij had niet zoveel vertrouwen in de toekomst als haar moeder. De volgende dag was de vrouw van boer Jetsma gekomen, ze had van haar man vernomen dat er tegenslag was. Een tas vol levensmiddelen zette ze bij moeder Haanstra neer. "Maar dat is toch veel te erg, dat kan ik toch niet aannemen?" had de zieke gezegd. "Mens, was haar antwoord, "pak maar aan, het is je gegund. Wij hebben genoeg en jouw kinderen moeten er nog van groeien, Als we geslacht hebben, kom ik ook wat brengen. Als christenen moeten we elkaar toch helpen, ik zou niet rustig in de kerk zitten als ik het niet deed. Jakob, die in militaire dienst gelegerd was in Dokkumernieuwezijl. kwam het volgend weekend niet thuis. Hij had sinds een paar maanden verkering met een meisje uit Hoogezand, Zwaantje Miedema. Hij had haar leren kennen in de kruidenierswinkel. Nu zou hij met haar mee gaan naar Hoogezand om met haar ouders kennis te maken. "Is het een meisje van de kerk?" had zijn moeder gevraagd, toen Jakob het nieuws vertelde. Lachend had hij geantwoord: "Wees maar niet ongerust mem, ze zijn niet hervormd maar gereformeerd. Dat mag ook wel hè?" Och. als ze maar gelovig is. hoe het genoemd wordt is niet belangrijk", had zijn moeder geantwoord. In Ingwierum telde het verschil tussen de beide kerkgenootschappen niet. Als de gereformeerde dominee niet aanwezig was. nam de her vormde predikant waar en omgekeerd. "Nou. in Hoogezand denken ze daar niet zo gemakkelijk over geloof ik", ging Jakob er verder op in. "Ik geloof dat ze daar erg streng zijn. maar ik zal mijn best doen om me aan te passen. Ik ga het eerst eens een zondag daar meemaken". "Wie weet hoe vroom je nog eens wordt", deed Niske een duit in 't zakje, "ik hoop dat die dominee je eens vertelt datje lief voor je zusje moet wezen!" "Als die dominee zelf zo'n zusje heeft, zal hij dat heus niet zeggen", kaatste Jakob terug. "Nou kinders, zo kan het wel weer", zo drukte mem het gekibbel de kop in. Ze wist wel waar het anders op uit zou draaien. Jakob kon niet tegen plagen en als hij driftig werd, moest Niske het meestal ontgelden. Hoewel, ze moest toegeven dat hij de laatste tijd milder werd nu hij een meisje had, Blijkbaar had ze een goede invloed op haar zoon,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5