Boerderijproject speelbal van de bureaucratie Elke dag 40 kinderen bij camping-evangelisatie w Team Reijngoudt touwtrekkampioen L- ii -U-li JU BOUMAN POTTER 1 H5H. T oeristenmarkt St.Maartensdijk INBRAKEN EN DIEFSTAL BIJ DE VLEET Open Thoolse fietsdag Donderdag 4 augustus 1983 39e Jaargang no. 38 Tegenstelling Dhr.H.Meijer van de stichting OVEM windt geen doekjes om het boerderijproject voor geestelijk gehandicapten bij Scherpenisse. Hij spreekt van een bureaucratisch spelletje, waaraan snel een eind lijkt te komen. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur stelde onlangs een ultimatum aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. W.V.C. wil voor 15 september weten of het boerderij project doorgaat. Dat houdt dan onder meer in dat de boerderij aan de Veerhoekseweg van de nieuwe eigenaar moet zijn aangekocht, terwijl juist die nog nergens vanaf weet. "Als ze wat soepeler waren geweest," zegt dhr.Meijer die daarmee doelt op de eisen van het ministerie van Sociale Zaken, "was het boerderijproject er al lang!" Zesde begroting VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Onderwijs Er moest ij het kampioenschap touwtrekken Tholen en Sint Philipsland op de warme Sintannalandse braderiezaterdag weer flink strijd worden geleverd. Vaak worden al voor de middag de voorronden afge werkt en dan vergt de eindstrijd niet langer dan een half uur. Organisator Ko Hommelmeende dat het met 8 deelnemende teams wel in één keer kon worden afgewerkt, maar aangezien toch alle groepen een keer tegen elkaar uitkwamen, bleek het door de warmte wat veel geduld van het publiek te vergen. Geleerd is, dat wanneer er meer dan zes teams zijn, die voorron den toch wel gewenst zijn. Na een eerste en een ver liezersronde kwamen de halve finales en tenslotte de eindstrijd. Die speelde zich af tussen de groep Reijn goudt uit Sint Philipsland en 'De Stugge Trekkers' uit Tholen. Met heel wat inspanning haalde het Fli- plandse team de stoere tegenpartij over de meet en kon zich voor 1983 kampioen touwtrekken Tholen en Sint Philipsland noemen. De stugge Trekkers werden de reserve kampioenen, 3 het team van Wim van Vossen Azn, 4 team Bram Rijnberg, 5 Cent Goede- gebuure, 6 l'Esperance, 7 Dies den Engelsman, terwijl hot team van café In de Handel hekkensluiter werd. Voor elke groep was er een blijvende herinnering en uiteraard de wisselbeker voor de groep Reijngoudt uit Sint Philipsland. Een grote schare volgde het touw trek-gebeuren langs de haven. De foto toont de winnaars. Goed zichtbaar zijn, van voren naar achteren Wouter Hoek, Rini Reijngoudt en laatste man Kees Reijngoudt. De aanmoedigingen van de coach hielpen wel degelijk! Doré's weer boven de gulden yyONINGINTflCHTINGH L1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad, Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse numrrters 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentief -ijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Niet zelden treffen bouwvakkers het met hun vakantie. Ditmaal werd dat nog zeker een uitzonde ring, want zelden is er een zo prachtige julimaand als 1983 heeft laten zien. In die mooie vakantie periode was er zoiets als vrijheid, gelijkheid en broederschap. De rustende werkers konden evenals de werkloze rusters het mooie weer gelijk opdelen. Inmiddels zijn de werkers aan de bouw, aan riolerings- en bestratingswerken weer begonnen. Zoals het na ge dane arbeid goed rusten is, mag het ook na rusten weer goed wer ken zijn. Dat laatste te meer in een tijd. dat de tegenstellingen zo groot zijn. Immers, er kon een aantal weer aan de slag, maar een ook zeer groot aantal moet het doen zonder werk. Van alle kan ten wordt ons voorgehouden, dat er toch enige opleving is in de economische situatie, maar of dat ook al wordt uitgedrukt in meer arbeidsplaatsen moet worden betwijfeld. Er is ook in een gun stige economische periode onder scheid, maar de contrasten in de huidige situatie zijn toch veel gro ter. Voor degenen die met jaloerse blikken hun weer werkende colle ga's bezig zien, hopen we dat er ook voor hen in dat opzicht weer uitkomst mogelijk wordt. Zo mogelijk nog groter is de tegenstelling bij de jongeren, maar weinige schoolverlaters zijn er in geslaagd meteen een werk kring te vinden. Ook dat leek in die zonnige julimaand minder erg. Er waren immers honderden, die met hen de warmte en het va kantiegenot deelden. Maar nu is er weer die werkelijkheid van de één wel de ander niet. Een niet klein deel zal pogen het onderwijs te vervolgen en daardoor de nood uitstellen. Leerlingen maken zich gereed voor een nieuw cursusjaar. Im mers over een goede week gaan de eerste schooldeuren al weer open. Ze zullen daarna snel door andere worden gevolgd en daardoor wordt nu het normale levensritme weer bereikt. Maar toch zijn de tegenstellingen groter dan tevo ren, zekér groter dan na de,zonni ge juli vakantiemaand. De Middenstandsvereniging Smalstad organiseert woensdag 10 augustus de eerste toeristenmarkt in de geschiedenis van Sint Maar tensdijk. Een twintigtal midden standers en ondernemers van het eiland geeft van 's middags twee tot 's avonds negen acte'de pre sence op de markt, waar aanbie dingen en gezelligheid hoog in het vaandel staan. Zie voor meer toe ristenmarktinformatie de speciale advertentiepagina. Dat departement vindt het name lijk noodzakelijk dat er in de boerderij ook een peperdure koe linstallatie voor land- en tuin bouwproducten komt. Dhr.Meijer omschrijft dat als luxe, "en daar vragen die gehandicapten niet om. Het recht op een stuk leven vreugde hoeft niet met luxe ge paard te gaan. De veiligheid van het gebouw mag natuurlijk niet in het gedrang komen." Hij vindt het wel redelijk dat W.V.C. wil weten waar het met het boerderijproject aan toe is. Van dat ministerie heeft de OVEM tot nu toe ook alle mede werking gekregen: in 1982 werden aan Zeeland 20 plaatsen toebe deeld in. het kader van de noodo peraties gezinsvervangende te huizen. Een aantal daarvan werd gereserveerd voor het boerderij project te Scherpenisse. Mede door allerlei complicaties is de uitvoering steeds uitgesteld. Gelet op het karakter van de noodope ratie en gezien de geringe toewij zing van het aantal plaatsen aan Zeeland uit de noodoperatie 1983 wil men voor 15 september dui delijkheid. Naast de aankoop van het gebouw moet dan ook de fi nanciering van het bedrijfsge- deelte, zowel in de sfeer van de investeringen als de exploitatie, rond zijn. De OVEM is onlangs door G.S. van Zeeland voor de zesde maal om een begroting gevraagd. "Ac countants hebben al vijf keer een begroting ter wille van de bu reaucratie gemaakt," aldus een verbolgen Meijer. Momenteel buigen de rekenaars zich over nummer zes, die voor 15 augustus in Middelburg op tafel moet lig gen. De grote schuldigen zitten volgens dhr.Meijer in politiek Den Haag. "Het is gewoon een zaak van po litieke welwillendheid. Waarom wil staatssecretaris Van Zeil (Eco nomische Zaken, red.) bijvoor beeld wel meedenken over een restaurant in de pijlerdam van de Oosterschelde en niet over het boerderij project in Scherpenis se?" Zelf heeft hij daar een verklaring Voor 15 september moet de stichting OVEM deze boerderij aan de Veerdijkseweg bij Scherpenisse hebben aangekocht, zodat het boerderijproject alsnog gestart kan worden. voor: er valt voor de politici op dat terrein weinig eer te behalen. Het kernprobleem is echter nog steeds het financiële hoofdstuk van het boerderijproject. Bij de provincie werd aangeklopt voor een bijdrage uit het Werkgele- genheidsfonds. Tevergeefs. Het project is immers geen commer cieel bedrijf. Nee, voor de provin cie niet, maar voor het ministerie van Sociale Zaken weer wel: daar gaat men er vanuit dat het boer derijproject zichzelf moet kunnen bedruipen. Wat het financiële as pect betreft, voert dhr.Meijer nog een ander argument aan: "Wat hebben die tien reeds geplaatste gehandicapten al niet gekost aan uitkeringen?" Volgens het OVEM-bestuurslid dat niet alleen een berg vrije tijd in het boerderij project steekt, vindt deze weifelende houding zijn oorzaak in het ontbreken van een beleid bij Sociale Zaken ten aanzien van boerderijprojecten. De eisen zijn gesteld in het kader van de Wet Sociale Werkplaatsen, terwijl die voornamelijk geënt is op industriële projecten en dat is het boerderijproject niet. Wanneer het plan toch doorgaat, zo meent dhr.Meijer, dan heeft Tholen een stapje voor op de rest van een groot gedeelte van Ne derland. Het zou namelijk het eerste boerderijproject in Zuid Nederland zijn. Momenteel telt ons land drie (goed draaiende) projecten, in Alphen aan de Rijn, Egmond en Gouda. Tegenstellingen na de vakan tie Inbraken en diefstallen deze week bij de vleet Doré trok weer op naar boven de gulden Boerderij-project lijkt speelbal van bureaucratie. De belangstelling voor camping-evangelisatie de Warm, vol en dorstig op de Bergse Krabbenfoor. Team Reijngoudt uit Flipland touwtrekkampioen Gebakken uien en zilveren KNVB speld voor scheidende voetbal-federatie- voorzitter Kloet bedankt voor R.W.W. Open Thoolse fietsdag Woensdag toeristenmarkt in Sint Maartensdijk Kindervakantiewerk in Tholen IN HUIS ZOU, WAT VOOR TWIST DE STRAAT BE ROERT, STEEDS VREDE MOETEN ZIJN. Dit nummer bestaat uit 10 pa gina's Verschillende gezindten kwamen samen Al vijf jaar zijn de campings de Pluimpot tussen Scherpenisse en Sint Maartensdijk en 'Stavenisse het toneel van de zogenaamde camping evangelisatie. Spelenderwijs probeert een groep jongeren van Hervorm de- en Gereformeerde huize kinderen in de leeftijd van ongeveer 4 tot en met 12 jaar, die met vakantie op de camping bivakkeren, in contact te brengen met het evangelie. Dat gebeurde ook dit jaar. Zaterdagmorgen kon na twee weken camping-evangelisatie de balans worden opgemaakt: elke ochtend was er belangstelling bij gemiddeld 40 kinderen op de Pluimpot, terwijl zo'n 25 jongens en meisjes acte de présence gaven op camping Stavenisse. Naast knutselen werden er onder meer liedjes ge- zo «en en bijbelverhalen verteld. Verdeelde aandacht bij de kinderen, die deelnamen aan de camping-evangelisatie in de tent op camping de Pluimpot bij Scherpenisse. Leider Chiel Cornelisse vraagt de jongens en meisjes of ze even willen opletten. "Het volgende liedje graag!" Diet: Bax Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie I.M. "De kinderclub gaat open. elk kind mag binnengaan. Je moet wel hard lopen, want anders blijf je staan," zong een dertigtal Pluimpot-kinderen vrijdag ochtend uit volle borst. Chiel Cornelisse, onderwijzer in Strijen, begeleidde het zomers gezelschap op gitaar. Het welkomslied klonk heel enthousiast in de tent op een terrein naast camping de Pluim pot van dhr.Zwikker. Er kwamen steeds meer kinderen bij, en één voor één namen ze plaats op een stoel of een aardappelkist. Óp de laatste dag van de camping-evan gelisatie waren er wat minder jeugdige deelnemertjes dan voor gaande dagen. Toch was er volgens de organisa toren sprake van een geslaagde activiteit. Waar het de evenemen ten voor kinderen betrof liep het gesmeerd. De ouderen lieten het echter afweten. De twee leidinggevende teams in Scherpenisse en Stavenisse bes tonden voornamelijk uit jongeren uit de onderwijswereld in de breedste zin van het woord: Dinie van Dijke uit Tholen is zondags schooljuffrouw en werkt in een peuterclub, Chiel Cornelisse ver dient z'n brood als onderwijzer, terwijl Arna Hage voor de klas staat in Breda. Het team op de Pluimpot kende daarnaast uitste kende krachten in leider Huib Donken uit Tholen, Irma Goris- sen. dochter van de voormalige predikant in Stavenisse, Thole- naar Piet Korstanje, zijn plaats- genote Marleen de Ruijsscher en Wim Bevelander uit Oud-Vosse- meer, die ook zijn sporen heeft verdiend in het werk voor Youth for Christ, waarmee hij onlangs nog in Sint Maartensdijk te vin den was. Het team was aangevuld met Jannemieke Bol uit Hendrik ldo Ambacht. Elke dag waren er gemiddeld vier begeleiders aanwezig om de kin deren op velerlei gebied bezig te houden. Iedere ochtend van tien tot twaalf. De ene keer werd er een bijbelverhaal verteld, een dag later was er bijvoorbeeld een bij belstudie. De Bijbel stond in ieder geval twee weken centraal. Aan het eind van de camping evangelisatie hadden de kinderen een leuk boekwerkje vol bijbel verhalen bijeen gespaard. Er wa ren ook andere hoogtepunten, zoals het eten van pannekoeken en het bekijken van tekenfilms. Elk jaar vinden ze de camping evangelisatie weer de moeite waard! Op zeker moment wordt dan toch weer toegeslagen, nadat het een tijd rustig lijkt te zijn met inbraak en diefstal. Deze week was het nogal raak. Het begon met het uit een weiland aan de Postweg weg halen van vier schapen. Eigenaar P. uit Sint Maartensdijk deed aangifte op 27 juli. In de wei lie pen er 7, vier waren er meegeno men en dat betekent toch een schadepost van een 800,— de onheining was stuk geknipt. Op 29 juli werd uit een woning in de Kuipersdreef een stereo instal latie en geld meegenomen. Hier bij wordt over een schade van een 4000,— gesproken. In die nacht werd te Stavenisse in de Poststraat naast de woning van de hee> H. een boot met trailer meegenomen. De wit-zwart ge verfde speedboot 360, gemaakt van hout en polyester heeft een lengte van 3.60 m en een registra tienummer Y.H 53/55. In de nacht van 2 op 3 augustus was het helemaal erg. Woensdag morgen kwam daaromtrent de eerste melding van de Sint Anna- landse campingexploitant 'Suzan ne". Die morgen was om 6 uur ontdekt dat uit een caravan een buitenboordmotor en 3 werphen gels met molen waren gestolen. De buitenboordmotor was van het merk Johnson. Een schade van 3700,— naast de hiertegenover staande caravan lag onder een zeil een rode rubberboot Seahors, die ook niet meer te vinden bleek. Een teleurstelling die 1000,— kost. Later op die ochtend was er mel ding, dat uit twee op het parkeer terrein aan de Sint Annalandse haven staande auto's de benzine was meegenomen en de doppen van de tanks waren verdwenen. Een derde melding uit Sint An- naland kwam van de veiling. Daar was men het zgn. Gladiolenkan- toor binnengedrongen door een deur te forceren en een ruit van een binnendeur te vernielen. Er bleek een klein bedrag aan bui tenlands geld te zijn meegeno men. Dezelfde nacht werd ook inge broken bij de tennisvereniging 'Eegedima'. Er was een raam ver nield en binnen lagen de glas scherven. maar een steen of ander voorwerp, waarmee de vernieling plaatsvond werd niets aangetrof fen. Daarom was het niet zeker of er iemand binnen is geweest, maar de vernieling is er niet minder om.» Er zou die nacht nog in een derde bedrijf zijn ingebroken, maar daaromtrent waren er nog geen nadere gegevens bij het afsluiten van dit nummer. Wel dat in de nacht van 30 op 31 juli uit een op de Thoolse haven geparkeerde auto een stereo installatie en video apparatuur was gestolen. Na al dit bovenstaande is het wel duidelijk, dat en politie en de technische recherche het dezer dagen op Tholen druk hebben. Zaterdag 13 augustus wordt voor de eerste maal een regionaal fiets- gebeuren gehouden: de eerste Open Thoolse Fietsdag. De orga nisatie, de streek v.v.v. Tholen en toerclub "Tandje bij" uit Sint- Maartensdijk, stelt zich ten doel om op deze wijze het recreatieve fietsen te bevorderen. Men hoopt op deelname vanuit de Thoolse en Westbrabantse cam pings en fietsclubs en van mensen die kennis willen maken met de toersport. De 48 km lange rit voert de deelnemers over merendeels Thoolse binnenwegen. Inschrij ven kan van 10.30 tot 14.00 uur, terwijl alle startbureaus om 17.30 hun deuren sluiten. Onderweg dient bij twee plaatsen een con trolestempel te worden afgehaald, want anders ontvangt men geen herinnering aan deze sportdag. De deelnemers ontvangen bij in schrijving een uitgebreide route kaart waarop de gevaarlijke ver keersknooppunten extra aandacht krijgen. Ter dekking van de on kosten vraagt de organisatie wel een gering bedrag aan inschrijf geld, ook al is er voor een groot deel sponsoring van de gezamen lijke campinghouders Ter gerust stelling van de toerders wordt op de route regelmatig een inspectie tocht gehouden door servicewa gens en verder is een beroep te doen op het Thoolse Rode Kruis. De start- en contröleplaatsen zijn: café "Smalstad", St. Maartens dijk: café "Zeelands Welvaren", 'Scherpenisse; café "Tolrust" Poortvliet; café "Hof van Hol land" Tholen; café Hof van Hol land", Oud-Vossemeer; café "De Hoop" Sint-Annaland; camping "Irenehoeve", Stavenisse. De regen van afgelopen week zal waarschijnlijk invloed hebben ge had op de aanvoer, die wat min der was wat een aantrekken van de prijs betekende. Veiling St. Annaland dinsdag 2 augustus (woensdag 3 augustus): Doré 0.68 - 0.72 (0.80-1.11). af wijkend 0.45-0.55 (0.35-0.36). Gloria 0.67-0.73 (0.80-0.91). Glo ria Bonken - (0.85), Premiere 0.60 (-). Aminca 0.63-0.65 (-)„ Bintje 0.72-0.74 (0.90-0.91), afwijkend - (0.66). Drielingen 0.20-0.24 (0.20-0.29). Kriel 0.63-0.69 (0.45-0.65). Aanvoer 122 (98) ton. Advertentie I.M. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1