Uitbreiding Thools waterschap Raad van State over plan Noord Sint-Maartensdijk Bourgondische Krabbenfoor Bergen op Zoom groeit nog Infotelefoon Donderdag 28 juli 1983 Subsidie restauratie monumenten Nieuwe verzoeken IN HEHOEP Niets dan water Het waterschap Tholen krijgt uitbreiding van zijn grondge bied. Dit houdt verband met de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal en de daaruit voortvloeiende grenswijziging tus sen de provincies Noord-Brabant en Zeeland. Prins Hendrikpolder .Nieuwe grenzen s. w, Tijdelijke bestuurs- uitbreiding Ingang nieuwe situatie Overgangs regeling 030-312824 Principiële bezwaren tegen oversteek Provincialeweg 't Lijkt er nog niet op, dat het gemeentebestuur aan de noordkant van de Provin cialeweg in St.Maartensdijk 150 huizen mag bouwen. Vrijdag boog de Raad van State in het nieuwe gebouw aan de Kneuterdijk in onze zonnige Residentie zich over het omstreden uitbreidingsplan. Staatsraad De Koster(oud-minister van de fensie) gaf de gemeente wat hoop door de aanleg van tunneltjes naar de nieuw bouwwijk te onderstrepen. Daarentegen meende staatsraad Van der Lee(oud- burgemeester van Eindhoven) dat plan Noord niet exploitabel was. Voorzitter staatsraad Roeien (oud-burgemeester van Arnhem) vond dat er tussen de Hoge- weg en de rioolwaterzuiveringsinstallatie nog voldoende bouwgrond is in St.Maartensdijk. Dorpsstraat Zeer bescheiden Wangedrocht Bagatel Scherpeniss De Bourgondische Krabbenfoor in Bergen op Zoom, die vandaag, morgen en zaterdag voor de negentiende keer gehouden wordt, groeit nog steeds. "We heb ben negentien deelnemers meer en dat is toch een verheugend teken", zegt voor zitter W.Besling. Alleen Bergen ABDIJ Kasteel Ter Hooge, Middelburg, kreeg ruim f 5.000,— subsidie. Gs hebben de staten een overzicht verstrekt van de subsidieverlening bij restauratie van monumenten in 1982. Tegelijkertijd wordt inzicht ver schaft in de bijdragen in onderhoud van kerken, kastelen en molens over de jaren 1981 en 1982. Voor deze subsidies heeft de provincie een speciaal fonds: het monu mentenfonds. terwijl voor onderhoud aan mo lens een bedrag van ruim ƒ12.000,— werd uitgekeerd. Voor de molens in Wemeldinge en Koudekerke zijn aanvragen voor subsidie in de restauratie kosten gedaan. Provinciale staten wordt geadviseerd die verzoeken te honoreren. In beide gevallen gaat het om een extra bijdrage, doordat de kosten hoger zijn uit gevallen dan aanvankelijk was geraamd. Korenmolen De Hoop uit Wemel dinge dateert uit 1864 of 1866; het is een ronde stenen boven kruier met lage stelling. Er was al een provinciale subsidie van 75.000,— verleend; de staten wordt rtu om ruim 10.000,— gevraagd. Eigenaresse van de molen is de gemeente Kapelle. Voor korenmolen De Lelie in Kou dekerke wordt een extra subsidie van 1.555,— gevraagd door de gemeente Valkenisse. De pro vincie gaf al bijna een ton voor de restauratie van de ronde stenen stellingmolen uit 1872. De staten behandelen de verzoe ken in hun vergadering van 16 september. Per 1 januari 1 982 was de stand van het fonds ruim 2,3 miljoen. Daaraan kon nog een bedrag van bijna 2,5 ton worden toegevoegd aan rente en ruim een half miljoen als nieuwe storting voor restaura tie- en onderhoudsubsidies. To taal was er in 1 982 daarom ruim 3 miljoen te vergeven. Uit het overzicht blijkt, dat aan restauratie-subsidies ruim acht ton werd verstrekt en aan onder- houd-subsidies bijna ƒ65.000,— Er zijn echter ook toezeggingen gedaan, waarvan de uitbetaling nog moet gebeu ren, zij het dat een deel bij voor schot is betaald. De toezeggingen beliepen ruim 2 miljoen, waar op ruim ƒ800.000,— als voor schot is betaald; er resteert dus nog aan toezeggingen een bedrag van ruim 1,4 miljoen. Al met al betekent dit dat het monumen tenfonds per 1 januari 1 983. nog in kas had 776.370,83. Grootste 'afnemer'' van subsi dies is Middelburg; het geld gaat overigens naar de eigenaren van de monumenten en niet naar de gemeente (tenzij de gemeente ei genaresse is van het te restaure ren monument). Goede tweede in de stroom van monumentensub sidies is Zierikzee. De subsidies voor kerken en kastelen beliepen een bedrag van ƒ52.000,— "...maar niets gaat immers boven het eigen huisde eigen omgeving. Daarom is evacuatie iets waarmee men uitermate voorzichtig moet zijn. Een maatregel waartoe men slechts mag overgaan in het aller uiterste geval, als het beslist niet anders meer kan. Fragment uit Zeeuwsch Dag blad, 19 februari 1953, opge nomen in catalogus. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 2 augus tus viermaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die zijn gebaseerd op de algeme ne bijstandswet. Alle beroep schriften zijn gericht tegen ge meentebesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen; zij zijn afkomstig van inwoners uit Terneuzen, Sint Jansteen en Biervliet. De zittingen zijn om tien uur, half elf, elf uur en half twaalf; zij zijn in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. I E UWS Voor wie de tentoonstelling "Niets dan water" nog niet heeft bezocht, wordt vermeld dat hij of zij haast moet maken. De exposi tie beleeft aanstaande zaterdag namelijk haar laatste dag. In de voorzaal van het statencom- piex. Abdij 11Middelburg, wor den de menselijke aspecten van de watersnoodramp van 1953 tentoongesteld. Naast de gebeurtenissen in de rampnacht (van 31 januari op 1 februari), wordt vooral aandacht besteed aan de gevolgen. Er wordt informatie verstrekt over de evacuatie, de inzamelingsacties in den lande, de verdeling van de goederen en de uitkeringen uit het rampenfonds. Er zijn bandop namen van een Duitse en een En gelse verslaggever te beluisteren. Richtlijnen voor de grote schoon maak en het herstel zijn tentoon gesteld. In de catalogus, die gratis ver krijgbaar is in de expositieruimte is een verslag opgenomen van mevrouw Westrate-Zuydwegt. Mevrouw Westrate was negen jaar ten tijde van de overstroming en zij heeft een beeld weergege ven van haar belevenissen uit die tijd. Zoals gezegd is de tentoonstelling tot en met zaterdag 30 juli te zien; de openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Het gebied dat het Thoolse wa terschap er bij krijgt is nu nog on derdeel van de Prins Hendrikpol der, het waterschap dat gedeelte lijk op Zeeuws en gedeeltelijk op Noordbrabants grondgebied ligt. De Schelde-Rijnverbinding snijdt de Prins Hendrikpolder als het ware in tweeën. Dit gegeven en het feit, dat er plannen waren tot grenswijziging tussen de twee provincies, heb ben al in 1 974 geleid tot overleg tussen de colleges van gedepu teerde staten van Noord-Brabant en Zeeland over de positie van het waterschap. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in het voorstel tot opheffing van de polder en het gebied ten oosten van het kanaal toe te voegen aan het Noordbrabantse waterschap De Heense Polder en het gebied ten westen van het kanaal aan het waterschap Tholen. Provinciale staten van de twee provincies moeten zich hierover uitspreken; de Zeeuwse staten doen dat op 16 september, hun Brabantse colle ga's zijn een week eerder: 9 sep tember. Een werkgroep, gevormd uit ver tegenwoordigers van de twee provincies en de waterschappen Tholen, De Heense Polder en de Prins Hendrikpolder, heeft de op heffing van het waterschap en de daaruit voortvloeiende verdeling van gebied voorbereid. Daarbij is geadviseerd de as van de Schel de-Rijnverbinding aan te houden als beheersgrens. Gs hebben dit advies overgenomen. Een van de argumenten daarbij was dat ook de nieuwe provinciegrens de as Hés I si tifpp jpjIll Slikken van De Heen. van het kanaal als uitgangspunt heeft. Tegelijkertijd wordt aan de staten voorgesteld een aantal andere gronden langs het Schelde-Rijn- kanaal aan het waterschap Tholen toe te voegen. Het gaat om het bedijkte deel van de Slikken van De Heen met een strook van 50 meter uit de-buitenteen van de dijk; het bedijkte deel van het ge bied Rammegors en nog wat klei nere gebiedjes die langs of in het kanaal liggen. In totaal krijgt het waterschap Tholen er zo'n 400 hectare bij: rond de 200 ha van de Prins Hen drikpolder, 10 ha Slikken van De Heen en 1 50 ha Rammegors. Alle onderdelen kunnen worden toe gevoegd aan de bestaande dis tricten van het Thoolse schap: Het vijfde district krijgt het gebied van de Prins Hendrikpolder en de slik ken van de Heen er bij, terwijl het derde district wordt vergroot met het Rammegorsgedeelte. Gs schrijven de staten, dat de ge biedsuitbreiding van een zodani ge omvang is dat blijvende ver sterking van het bestuur niet noodzakelijk is. Uit democratisch oogpunt wordt echter wel aanbe volen tot tijdelijke uitbreiding van het vijfde district met een hoofd ingeland ongebouwde eigendom men. Het is de bedoeling dat hiervoor een zittend bestuurslid van de Prins Hendrikpolder wordt aangewezen. De zittingsduur van deze hoofdingeland eindigt bij de eerstvolgende periodieke aftre ding van de hoofdingelanden van het vijfde district. Gs wordt de benoeming van de tijdelijke be stuurder opgedragen. Zowel de opheffing van de Prins Hendrikpolder als de toevoeging De infotelefoon van de (rijkscom missie voorlichting minderheden geeft de hele maand augustus in formatie over individuele huur subsidie. De informatie wordt verstrekt in het Spaans, Turks en Arabisch. Per taal is een apart telefoon nummer beschikbaar: 030-31 5212 Turks 030-312824 Arabisch 030-313024 Spaans De hiernaast afgedrukte tekst wijst de mensen die de taal machtig zijn op de mogelijkheid de gegevens over de huursubsidie te verkrijgen. Nederlandse lezers die Spanjaarden, Turken of Ma rokkanen kennen, wordt ge vraagd Jien op deze tekst te wij zen. van diens grondgebied aan dat van het Zeeuwse en Brabantse water schap krijgen pas hun beslag als de grenswijziging tussen Noord- Brabant en Zeeland officieel is vastgesteld. Aangenomen werd dat de behandeling van het wets ontwerp nog dit jaar rond zou ko men, waarna de wijziging per 1 januari 1984 zou kunnen ingaan. Inmiddels lijkt dit niet meer haal baar, want het ontwerp was nog niet aan de staten-generaal aan geboden toen het zomerreces be gon. Er wordt nu rekening gehou den met 1 januari 1985. Bij het besluit dat de staten moe ten nemen over de opheffing van de Prins Hendrikpolder zijn bepa lingen opgenomen voor bestuur en personeel van dit schap. De colleges van gs van Noord- Brabant en Zeeland dragen bij de kroon voor eervol ontslag voor de voorzitter en de leden van het da gelijks bestuur. Dit dagelijks be stuur moet echter eerst nog eervol ontslag verlenen aan de secreta ris-penningmeester. Voor alle functionarissen wordt een ver goeding vastgesteld die ten laste komt van de waterschappen Tho len en De Heense Polder. Ook zijn er regels gemaakt voor de over dracht van eigendorrimen, allerlei lasten en verplichtingen en de administratie. Al deze bepalingen gaan in op het tijdstip dat het opheffingsbesluit van de Prins Hendrikpolder van kracht wordt. Informacidn sobre subsidio individual para el alquiler. (huursubsidie) Del 1 de agosto hasta el 31 de agosto podra usted obtener información por teléfono en su proprio idioma sobre sub sidio individual para el al quiler (huursubsidie). Para ello, llame el nüm. 030-31 30 24. Ki^isel kira yardimi ile ilgili bilgiler (huursubsidie) 1 agustos ile 31 agustos tarihleri arasinda, telefon yoluyla ve Türkge dilinde, ki^isel kira yardimi (huursub sidie) ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Bunun i^in^u numarayi aramalisiniz: 030-31 52 12. 4ól»J1 Jy> oUjIM, (huursubsidie) Hjfll <i>_J>jiH «LL* 31 LU CJ"- Li tiU j j UJ :,l .7 J 1 <LïJUII oUjJLwJI ff I >1 jSi 1 ii J yiJ 1 JLJ 1 <IUVl> ijjfJuJI OUjJ«»l1 f*y. y' »}U1 Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31391 of 31392 In 1975 troffen b en w al voorbe reidingen om de Smerdiekse wo ningbouw in de toekomst veilig te stellen. Het college wilde met na me mogelijkheden voor vrijstaan de woningen. In augustus 1977 volgde een hoorzitting, waar be woners van de tegenover het plangebied liggende Parallelweg, bezitters van volkstuintjes en grondeigenaren nogal wat bezwa ren lieten horen. Dat mondde uit in 21 bezwaarschriften. Ook de gemeenteraad was verdeeld, want in november 1979 werd het be stemmingsplan met 12 tegen 5(4 PvdA en 1 VVD) stemmen aan genomen. De goedkeuring van gedeputeerde staten bleef uit om dat Middelburg van meet af aan onoverkomelijke bezwaren had tegen het oversteken van de Pro vincialeweg. In december 1980 besloot de gemeenteraad met 10 tegen 7(VVD PvdA) stemmen tegen de beslissing van g.s. in be roep te gaan bij de Kroon. Vrijdag 22 juli 1983, meer dan 2 14 jaar later, was het zover. Burge meester E.Baerends en r.o.-amb tenaar C.Nuyten zetten het raads besluit voor de Raad van State kracht bij. Mr.D.F.Vos, hoofd af deling ruimtelijke ordening van de provincie Zeeland, bestreed dat weer, aandachtig gevolgd door drie bezwaarden: mej.M.J.Scher- penisse uit St.Maartensdijk, dhr. J.P.Koopman jr. uit Katwijk en dhr.Y. L.Boom van de Geweste lijke Raad van het Landbouw schap voor Zeeland. De Raad van State wordt bij alle beroepszaken geadviseerd door speciale raadsadviseurs, die zich ter plaatse ook oriënteren en de betrokken partijen horen. Het ad vies van deze raadsadviseur was negatief ten opzichte van plan Noord. Hij sloot zich aan bij g.s. Burgemeester Baerends vond, dat de bezwaren van de gemeente in het stuk van de raadsadviseur 'onvoldoende gewicht' hadden gekregen. Hij voerde aan, dat uit verkeersrapporten blijkt, dat de intensiteit op de Provincialeweg 'zeer laag' is. "Ook in vergelijking met die van een gemiddelde dorpsstraat. In feite behoort die provinciale weg onder het ge meentelijk wegenstelsel te vallen. Provinciale Waterstaat vroeg de gemeente een aantal jaren gele den ook om de weg over te ne men." Volgens de burgemeester blijkt juist het predikaat 'provinciale weg' een struikelblok te vormen voor een ontwikkeling van ,plan Noord. "De weg heeft echter al leen een doorgaande functie voor Stavenisse, een bescheiden dorpje met 1450 inwoners, een klein woonwijkje. Daar komt bij, dat Stavenisse ook via St.Annaland bereikbaar is." De Thoolse burgemeester be streed, dat het recreatieverkeer in zijn berekeningen buiten be schouwingen gelaten was. Het re creatieverkeer is er juist op mo menten, dat de intensiteit van de Provincialeweg belangrijk lager ligt. De uitbreiding van de re creatie bij Stavenisse is tot ver in de negentiger jaren zeer beschei den met 40 a 50 ligplaatsen in de sportvisjachthaven. Die ligplaat sen zullen voor het merendeel door eigen inwoners benut wor den. Het toekomstbeeld voor de Verblijfsrecreatie is nog ongunsti ger. De gevolgtrekking van de raadsadviseur, dat in de toekomst periodiek veel meer recreatief doorgaand verkeer over de Pro vincialeweg komt, mist daarom elke grond en kan niet staande worden gehouden, aldus dhr.Bae rends. Hij noemde het pakket van maa tregelen voor de verkeersveilig heid) verkeerslichten, 50 km max imum snelheid, verkeersremmen- de maatregelen) doelmatig. "Het beeld van een gemiddelde dorps straat zal ontstaan die mede toe gang geeft tot een zeer beperkt woonwijkje." De burgemeester bestreed de individuele weging van de maatregelen, zoals de pro vincie en de raadadviseur hadden gedaan. Over de haalbaarheid van een dure voorziening als een fiets- en voetgangerstunnel verwees hij naar een suggestie van de Provin ciale Planologische Commissie, Met voorgespannen duikerele menten zou dat een betrekkelijk lage investering vergen, zoals nu ook voor het fietspad bij St. An- naland gebeurt. Het tunneltje is in de grondprijsberekening opgeno men en daarbij komen accepta bele grondprijzen uit de, bus, sprak de burgem ster. Hij kraakte verder de stelling van de raadsadviseur, dat woning bouw in noordwestelijke richting aanvaardbare komvorming zou zijn. "Beoordeling van de schets zal een ieder toch de overtuiging geven, dat het toch wel een erg excentrisch plannetje vormt. Een woonwijk die elke relatie met de bebouwde kom van St.Maartens dijk mist. Een woonwijk tussen een begraafplaats(Kastelijnsweg) en een betrekkelijk grote rioolwa terzuiveringsinstallatie, die weinig woongenot voor de bewoners zal geven en naar objectieve maat staven beoordeeld, een puist vormt aan het huidig dorp. Bij de planvorming is van 300 m van de zuiveringsinstallatie uitgegaan, maar de normen zijn verscherpt tot circa 500 m. Niet alleen de ca paciteit wordt dan drastisch aan getast, maar de uitbreiding wordt een stedebouwkundig wange drocht, een puist aan het huidige dorp. Het blijven ook korte termijnop lossingen. Op middellange ter- mijm resteert slechts 1 alternatief: 'St.Maartensdijk blijvend uitbrei den in noordelijke richting. De bouwcapaciteit in plan Kom is slechts 15 en niet ruim 80, zoals de raadsadviseur zegt, aldus de bur gemeester. Hij wees er verder op, dat er in ons land honderden vergelijkbare si tuaties zijn met aanzienlijk druk kere wegen dan de Provinciale weg. ,'Het is verantwoorde plan vorming. De gemeenteraad heeft, alles afwegend, -het plan Noord gezien als het minst kwade alter natief. Het gaat om een salamibe- leid: steeds weer een plaatsje zoe ken waar nog wat gebouwd kan worden. De discussie gaat eigen lijk alleen over het moment van doorbreken. Het gemeentebe- stdur meent dat het moment nu is aangebroken, terwijl de provincie eerst de puist bij de zuiveringsin stallatie wil invullen. In het laatste geval zal over circa vijfjaar Noord opnieuw in vizier komen. Het ge meentebestuur wil graag een principiële uitspraak voor de lan ge termijn. Ik zou u daarom met klem willen verzoeken om, reke ning houdend met die lokale wens een positief oordeel uit te spreken over het bestemmingsplan Noord St.Maartensdijk", zo besloot de burgemeester zijn pleidooi. „Het is een moeilijke zaak, door de gemeente zelf gewild", was de reactie van mr.Vos. Hij bracht naar voren, dat het provinciaal bestuur al bij de eerste bespreking op 30 mei 1975 zwaarwegende bezwaren had tegen overschrijding van de Pro vincialeweg. "De afwijzing van het plan kwam dan ook niet on verwacht voor de gemeente, zoals voor ons het Kroonberoep dat niet was. De burgemeester sprak over een mogelijke ommezwaai in het standpunt van de Provinciale Planologische Corpmissie, maar g.s. hebben altijd verzet aangete kend. Met het oversteken van de Provincialeweg roep je problemen op, die bij uitbreiding van plan Noord alleen maar ernstiger wor den. Als dit bestemmingsplan een accoord krijgt, is de weg vrij om verdere plannen eraan vast te knopen. Nieuwe argumenten heb ik/biet gehoord. De burgemeester bagatelliseert de weg als een ver binding naar een ondergeschikt woonwijkje, maar het is nog steeds een provinciale weg. De beheerder is niet interessant, maar het doorgaande karakter. Niet over doorgaande wegen bouwen is een principiële keuze van het provinciaal bestuur die erg zwaar weegt. Over uitbreiding van de recreatie heb ik de burgemeester ook wel eens anders horen praten. ("Niet over Stavenisse,', interrumpeerde Baerends). Wat de alternatieven betreft, is de zuiveringsinstallatie intussen aan zienlijk uitgebreid. De 250 m zijn echter volgens de milieu-inspec teur nog steeds voldoende. De burgemeester is ook gemak kelijk voorbijgegaan aan de bouwcapaciteit in St.Maartens dijk. Die is nu te groot. De nieuwe nota Bewoningspatroon is vrijer en geeft het gemeentebestuur meer mogelijkheden. Misschien moetje St.Maartensdijk gezien de problemen met de Provincialeweg dan minder prioriteit geven. Dan hoeft er nog minder gebouwd te worden. In Scherpenisse is weer meer woningbouw toegestaan", aldus mr.Vos, die concludeerde, dat het stuk van de raadsadviseur de instemming van de provincie had. Staatsraad De Koster informeer de, wat Vos met 'een moeilijke zaak' bedoelde. "Het is moeilijk om normen hard te maken van met zoveel verkeerseenheden is overschrijding van een weg niet toegestaan, 't Is echter het beleid van de provincie om geen wegen over te steken en daarom is 't niet gek, dat er een conflict is." "Tussen de Hogeweg en de zuive ringsinstallatie kunnen 220 huizen komen en in plan Noord 150, dat is niet zo groot. Hoe ziet de pro vincie de woningbehoefte in 1990?,', wilde De Koster weten. Vos: "De burgemeester voorziet over vijf jaar al problemen, maar in z'n totaliteit is er een afnemen de behoefte aan woningen. De noord-west kant(tussen Hogeweg en zuiveringsinstallatie) zal pas in het jaar 2000 aan de orde komen, maar dat hangt af van het ge meentelijk beleid.,' "Is de verkeersproblematiek het enige bezwaar van de provincie? Zou dat met drie tunneltjes opge lost zijn?", vroeg De Koster. Vos: "Twee tunneltjes zouden al voldoende zijn, maar die investe ring kan dit plan niet dragen. Er zitten ook veel vrije sectorwonin gen in dit plan en daarom is er wel ongerustheid over de financiële onderbouwing. Daar zal de ge meente mee komen te zitten.,' De burgemeester zei, dat er na vijf jaar toch een nieuw plan in voor bereiding zou moeten zijn. "Plan Muyepolder ligt stil en daar ver wacht ik ook grote bezwaren. Het ligt naast een natuurgebied en de dijk, een tweede waterkering, zou afgegraven moeten worden. Uit breiding van de zuiveringsinstal latie heeft de woningbouwmoge- lijkheden aan de Hogeweg moei lijker gemaakt. De afstandsnor men zijn ook verzwaard. Je komt vast te zitten en over 10-15 jaar verwacht ik problemen. Met een tunneltje voor voetgangers en fietsers is plan Noord toch ver antwoord. Het is marginaal wat er over de Provincialeweg komt. Dat is een zeer bëperkte zaak." e Hij voelde niet veel voor de sug gestie om St.Maartensdijk qua woningbouw als het ware te be vriezen ten gunste van Scherpe nisse. "St.Maartensdijk is de tweede grootste kern in de ge meente met öet gemeentehuis, het Polderhuis en het industrieterrein, waar in eerste instantie bedrijven komen", aldus de burgemeester. Staatsraad Van der Lee meende dat plan Noord pas bij verdere uitbreiding exploitabel zou zijn. Voorzitter Roeien merkte op, dat de bouw van 250 huizen in plan Noord-West gebaseerd is op 300 in plaats van 250 meter van de zuiveringsinstallatie. Hij noemde de plaats van die installatie ten opzichte van plan Noord of plan Noord-West 'lood om oud ijzer'. De voorzitter informeerde nog naar de huidige woningbouw in St.Maartensdijk(de burgemeester noemde 20 huizen aan de ds.De Bresstraat) en onderstreepte, dat Scherpenisse meer lucht gekregen had voor huizenbouw ten koste van andere kernen. Hij meende tenslotte, dat het recreatieverkeer in de zomer op de Provincialeweg wel drukker was dan de burge meester deed voorkomen. Na bijna een uur was de zitting ten einde. De betrokken partijen bleven nog in onzekerheid, want de uitspraak volgt pas over een aantal maanden. Dhr.Koopman concludeerde, dat de vragen ver helderend gewerkt hadden. De gemeentelijke vertegenwoordi gers gaven plan Noord niet veel kans. Dhr.A.Langejan, die evenals het gemeentebestuur bij de Kroon in beroep ging, maar juist tegen plan Noord was, trok zijn bezwaar schrift in, zo werd vrijdag nog meegedeeld. De straten in de binnenstad zijn dan vol, maar toch is de stichting Bergen op Zoomse winkeliers nog niet helemaal tevreden. In elke straat zijn er nog steeds 2 tot 3 ondernemers die niet meedoen. Dat hoopt men volgend jaar bij de twintigste Krabbenfoor te berei ken, want de organisatoren heb ben al geld opzij gelegd voor de viering van dat jubileum. "Daar gaan we iets extra's van maken. We gaan er dan zwaar tegenaan met meer en mooiere gevels en in nog grotere getale historische kle dij", zegt voorzitter Besling. Nu doen dat 150 deelnemers, ge stimuleerd door de subsidie van 50% van de winkeliersvereniging en sommige straten doen daar eenzelfde bedrag bij. Deelname aan de Krabbenfoor kost de on dernemers 225 gulden(leden 125) voor drie dagen. Andere inkom sten zijn de helft van de pacht van de kermisattracties(de andere helft is voor de gemeente), de oliebollenkraam, enz. Het totale budget is zo'n 60.000 gulden, waarvan alleen al 20 mille mu- ziekkosten. Om wat variatie in het programma te brengen en tege lijkertijd te sparen voor de 20ste Krabbenfoor, zijn er dit keer geen gildes uitgenodigd. Volgens VVV-directeur R.A.M.Jongmans krijgt het drie daagse evenement ook landelijke bekendheid. De TROS-televisie komt nu opnamen maken voor het later uit te zenden programma 'In vogelvlucht'. "We hebben ook ontzettend veel ondernemers van buiten Bergen op Zoom moeten afwijzen die een stand op de Krabbenfoor wilden hebben. Wel 70 tot 80 mensen", aldus dhr.Jongmans. Voorzitter Besling geeft aan, dat er volgens de statuten van de winkeliersvereniging uitsluitend in Bergen op Zoom gevestigde en bij de Kamer van Koopharidel Breda ingeschreven ondernemers aan de Krabbenfoor mogen mee doen. Ook voor de kunstmarkt w^s er een zeer strenge selectie. Alleen beroepskunstenaars mogen op de binnenplaats van het Markiezen hof exposeren. Deze historische omgeving bij het Bergse gemeen temuseum vervangt de St. Anna- straat. Bij de tien kunstenaars is J.C.Westerweel met keramiek, die onlangs nog in de Stove te Stave nisse exposeerde. Zaterdag is er in de Stenen Tuin nog een antiek- en curiositeitenmarkt. In plaats van oude ambachten komt er een tiental kunst- en por tretschilders en karikaturisten uit België en Frankrijk. Gedurende drie dagen zullen er 's middags en 's avonds op diverse plaatsen in de stad middeleeuwse wagenspelen worden opgevoerd. Radio Vrede rust en de ziekenomroep Lievens- berg verzorgen diverse opnames van de Krabbenfoor. Verder zijn er fietscrossdemon- straties, ouderwetse kinderspelen, een ski-show, enz. Zowel de win keliersvereniging als de afzonder lijke straatverenigingen zorgen voor ontspanning en vermaak. Gedurende de laatste drie dagen van de bouwvakvakantie hoopt men op de Krabbenfoor weer zo'n 250.000 mensen te begroeten. i<

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7