THOLENDERWIJS FORSE VERHOGING SUBSIDIES VERBETERING VOOROORLOGSE PARTICULIERE WONINGEN ST#lt Ds.Tanisuit Wageningen naar Geref. Gem. Tholen Investering 45 miljoen en ruim 220 werknemers O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen INFORMATIE AVOND VOOR OPSTAPKURSUS EN MAVO-II VOOR VOLWASSENEN HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKING Donderdag 28 juli 1983 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Een toch betrekkelijk snelle vervulling van de vaca ture wijlen ds. G. Nouw bij de Gereformeerde Ge meente in Tholen, nu de kerkeraad deze week het verheugende bericht ontving, dat de 33-jarige ds. J.J. Tanis uit Wageningen zijn beroep heeft aangenomen. Zonder dat de preciese datum vastligt (vandaag zou ds. Tanis een bezoek brengen aan zijn nieuwe ge meente), wordt de maand oktober genoemd als intre de. Drie ton Berging waterschap ging in vlammen op STEMMEN VAN LEZERS Gefaald Speciaalzaak in kousen, sokken,pènty's. maillots, door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 De Staatssecretaris van Volkshuisvesting heeft de subsidies voor de verbetering van vooroorlogse particuliere woningen flink verhoogd. Vooral de bijdragen voor het opheffen van bouwtechnische gebreken aan de woning, zoals verbetering van funderingen, gevels, vloeren en dakconstructie gaan omhoog. Ook de subsidies voor woontechnische verbetering, zoals het aanbrengen van toilet, douche en keuken, zijn verhoogd, zij het in mindere mate. Een eigenaar, zowel bewoner als verhuurder, van een vooroorlogse woning kan nu bijna 47 .000 gulden in totaal aan subsidie krijgen, wanneer hij alle in de regeling genoemde verbeteringen aanbrengt. geven. De casco-herstelregeling geldt ook voor monumentenpanden zonder woonfunctie, die een onderdeel zijn van een door VROM en WVC goedgekeurd gemeentelijk meerjarenprogramma. Overgangsregeling De verhoogde subsidiebedragen voor de particuliere vóóroorlogse wo ningen gelden met ingang van 1 juli 1 983. De wijziging van de subsi diëring voor panden met waarde als monument geldt met ingang van 1 januari 1 983. De staatssecretaris heeft een soepele overgangsregeling getroffen die er op neer komt, dat alle aanvragen om subsidie worden gehonoreerd volgens de nieuwe regelingen, mits met de verbeteringswerkzaamhe den niet vóór genoemde data is begonnen. Maximale subsidiebedragen bij woontechnisch herstel Nu reeds wijzen wij u op de voor 1 2 augustus a.s. vastgestelde infor matieavond van het Westbrabants Avondkollege in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, aanvang 19.30 uur. Tijdens de laatstgehouden informatie-avond meldden zich voor de Opstapkursus 18 leerlingen aan. Negen daarvan gaven de voorkeur aan een opstapkursus overdag, maar ook 9 voor 's avonds. Een kursus kan echter pas gestart worden indien er zich circa 20 leerlingen voor één en dezelfde kursus, dus 's avonds of overdag hebben aangemeld: Het is dus zaak om, bij voorkeur voor beide kursussen, nog een aantal leerlingen te interesseren voor het onderwijs aan volwassenen. Het bijwonen van een dergelijke in formatie-avond kan dan ook verhelderend werken. Gaarne nodigen wij elke belangstellende uit voor deze avond. U bent echter ook voor een persoonlijk informatiegesprek welkom en wel op dinsdag 9 augustus van 9.30-11.00 uur of op woensdag 1 0 augustus van 1 4.00-1 5.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Ook voor de opleiding MAVO-II kunnen nog enkele leerlingen worden toegelaten. Het betreft de vakken Nederlands en Engels. Volgende week leest u in deze rubriek wat meer informatie over de Opstapkursus en de opleiding MAVO-II. Noteert u 1 2 augustus alvast in uw agenda? bij woningen die vóór 1 januari 1 945 voor bewoning gereed zijn gekomen: voor overige woningen: De maximale subsidie voor herstel van een fundering op palen, gevels en dragende muren, vloer- en dakconstructie is nu 26.500 gulden (was 12.000). De verhoging van de subsidies loopt vooruit op de kosten dekkende subsidies voor de verbetering van vooroorlogse particuliere woningen, die zijn aangekondigd in het onlangs uitgebrachte Meerja renplan Stadsvernieuwing. Tot de subsidieverhoging is besloten omdat de laatste jaren de particuliere woningverbetering onvoldoende van de grond komt. Verder blijkt dat bij particuliere woningverbeteringen ei genaren eerder overgaan tot woontechnische verbetering dan tot bouwtechnisch herstel. Deze ontwikkeling vindt de bewindsman met het oog op het Regeerakkoord, waarin voorrang is gegeven aan groot- onderhoud, weinig gelukkig. Daarom zijn de subsidies voor bouw technisch herstel forser verhoogd dan die voor woontechnische verbe tering. Omdat de vooroorlogse woningen er kwalitatief het slechtst aan toe zijn en om het beschikbare budget zo doelmatig mogelijk te beste den, gelden de verhoogde bijdragen alleen voor deze categorie wonin gen. Voor naoorlogse particuliere woningen blijven de oude bedragen gelden en wel tot een totaal van ongeveer 29.000 gulden. Monumenten Voor de verbetering van panden met waarde als monument met hoofdzakelijk een woonfunctie, wordt de regeling voor het zogeheten cascoherstel weer ingevoerd. Dit houdt in dat voor herstel van funde ring, bouwmuren, balklagen en kap maximaal 30.000 gulden subsidie als bijdrage ineens wordt gegeven. In de nieuwe regeling wordt dit bedrag verhoogd met maximaal 2000 gulden voor elke kamer en af zonderlijke keuken, die na verbetering in het pand aanwezig is. Deze kamers en keuken(s) moeten dan wel bij de verbetering betrokken zijn. Worden in een pand huurwoningen of wooneenheden aangebracht dan kan behalve de subsidie voor het casco-herstel, ook een beroep worden gedaan op de subsidies voor nieuwbouw voor huurwoningen of -eenheden. Naast de subsidie van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer kan men gebruik maken van de regeling "Bijdragen voor rehabilitatie van panden met waarde als monument" van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (W.V.C.). Bovendien kunnen provincie en gemeente nog aanvullende subsidies het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen het maken van een doucheruimte met inrichting het aanbrengen van een douche-inrichting in een bestaande ruimte het uitbreiden van de electrische installatie als gevolg van het noodzakelijk vervangen van de installatie in een woning met één of twee kamers met meer dan twee kamers het maken van een ruimte om te koken en het aa rbrengen van een keukeninrichting het vervangen van een primitieve keukeninrichting het maken van een berging buiten de woning het vergroten van een woonkamer, kleiner dan 1 8 m2, door middel van het bewoonbaar maken van een inpandige ruimte het verbeteren van bestaande of, indien de woning minder dan drie slaapkamers bevat, het maken van nieuwe slaapkamers, per slaapkamer (in totaal voor niet meer dan vier slaapkamers) het aanbrengen van centrale verwarming 1.750 2.500 1.750 1.500 2.000 3.700 2.500 1.750 1.000 1.300 2.500 (bedragen in guldens) 1.650 1.650 1.150 500 800 3.500 1.650 1.650 800 825 2.500 Bouwtechnisch herstel De verscheidenheid van bouwtechnische gebreken die aan een woning kunnen kleven, leent zich niet voor het vaststellen van een bijdrage ineens in de vorm van een vast bedrag. Voor het opheffen van bouwtechnische gebreken geldt het volgende subsidiestelsel. bij woningen vóór 1 januari 1 945 voor bewoning gereed gekomen: bij overige woningen: (bedragen in guldens) per tot ten hoogste per tot ten hoogste eenheid een bedrag van: eenheid een bedrag van verbetering van 250 5.000 200 2.000 fundering op staal per ml per m1 verbetering van 1.000 10.000 550 5.500 fundering op palen per paal per paal herstel van gevels en 125 10.000 67 2.000 dragende muren per m2 per m2 herstel van vloer 100 6.500 40 1.000 constructies per m2 per m2 herstel van kap 125 10.000 59 3.500 constructies per m2 per m2 Voor de opheffing van hierboven genoemde bouwtechnische gebreken geldt een maximum voor het totaal aan bijdragen ineens voor een woning die vóór 1 januari 1 945 voor bewoning gereed is gekomen: bij een fundering op staal: maximaal 21.500 gulden bij een fundering op palen: maximaal 26.500 gulden. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op 20 juni 1 983 bij hen een aanvraag is ingekomen voor een vergunning inge volge de Hinderwet van: J.J. van der Slikke, Kadijk 20 te Tholen voor het uitbreiden of wijzigen van een ligboxenstal voor rundvee op het perceel kadastraal bekend sektie O, nrs. 472, 5 en 6 ged. gelegen aan de Kadijk 20 te Tholen. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 29 juli 1983 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maar tensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 1 5 augustus 1 983 om 9.30 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar hebben ingebracht op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk 28 juli 1 983 Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar schade of hinder voor de om geving te ondervangen, op de aanvraag ingevolge de Hinderwet van: garagebedrijf P. Dekker en Zn. B.V. Tonhuisstraat 15 te Sint-Annaland voor het uitbreiden of wijzigen van een tankstation gelegen aan de Tonhuisstraat 1 5 te Sint-Annaland. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 29 juli 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 15 augustus 1983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovenge noemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk 28 juli 1 983. Burgemeester en wethouders van Tholen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 1 augustus 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1-2 .00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met één van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Vacature wijlen ds. Mouw snel vervuld Ds. Tanis studeerde aan de Theo logische school van de Geref. Ge meente te Rotterdam, waarna hij in september 1980 een beroep uit Wageningen aannam. Dat was zijn eerste gemeente. Ds. Tanis is gehuwd en heeft drie kinderen. Naast dit verheugende bericht, heeft de Thoolse Geref. Gemeen te ook wel wat zorgen, maar die zijn van materiële aard. Bij de bouw van de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat werd voor het dak een uit Amerika afkomstig procédé gebruikt, de moderne as falt singels. Met de vrij grote en stijle dakvlakken is dit systeem toch niet bevallen. Met name bij de dakkapellen ontstonden bij herhaling lekken. Op deze manier wordt het onder houd veel te duur, zodat een be langrijke ingreep nodig bleek: een nieuw dak met dakpannen. Het beschot kan blijven zitten om er panlatten en dakpannen op aan te brengen. Aangezien dit zwaarder is dan voorheen, moet er een tegenwicht komen, waarvoor het kerkinterieur geheel in de steigers komt te staan. De bestaande zwa re plafondplaten moeten worden vervangen door meer licht ge wicht materiaal. -Verder is er een versteviging van de muren ron dom nodig door het aanbrengen van horizontale spanten. De kosten zijn op drie ton ger aamd en het karwei moet in drie maanden klaar zijn. Volgende week wordt eraan begonnen. Het kerkgebouw is dan drie maanden niet beschikbaar, zodat in overleg met de Hervormde Gemeente de diensten in de Grote Kerk worden gehouden. In augustus de Herv. Gem. van 9.00 tot 10.30 en van 16.30 tot 18.00 uur en de Geref. Gem. van 9.00 tot 10.30 uur, 11.00 tot 12.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. In september en oktober wordt gewisseld. Anderzijds kon de Geref. Gem. de Herv. Gem. tegemoet komen met de pastorie. Ds. Verheul wil in verband met het nieuwe schooljaar snel in Tholen wonen, maar de verbou wing van de pastorie in de Mo- lenvlietsestraat is nog niet klaar. Daarom gaat hij tijdelijk naar de leegstaande pastorie van de Ge ref. Gem. in de Burg. v.d. Hoe- venstraat. Grote droogte verhoogt het brandgevaar. Dat bleek ook woensdag 20 juli, toen rond twee uur de berging van het waterschap bij het gemaal aan de zeedijk te Oud-Vossemeer in vlammen ging. De schade wordt op tien mille geraamd, mede omdat er nogal wat materiaal als vloedbalken, e.d. lag opgeslagen. Het vuur begon als een onschuldig bermbrandje, waarvan het ont staan niet duidelijk werd, maar het liep uit de hand, toen het vuur de goed in het teer zittende op slagplaats bereikte Het bouw werkje van 2.5 bij 3.5 meter brandde tot de grond toe af. Er viel niets meer te blussen voor de Thoolse en St. Annalandse brandweer. De volgende middag werden bei de korpsen weer gealarmeerd toen de stoppels van een graszaadper ceel in vlammen opgingen. Dat liep uit de hand omdat de wind over de Mareweg bij Oud-Vosse meer deinde, waardoor het zicht bemoeilijkt werd. De Thoolse brandweer reed nog op het per ceel om met de hoge drukspuit de laatste vlammen te doven. St. An- naland kon met de waterwagen inrukken. Donderdag werd ook de Fliplandse brandweer, gealar meerd voor een perceel grasland aan de Sluisweg in Anna Jacoba- polder. De droogte maakte er een flinke fik van. De via 0011 ge waarschuwde brandweer kon niet veel meer redden, maar de land bouwers van Strien en de Jager hadden het gras al eerder ge maaid. Bij de afweging van belangen bij de Thoolse CNC-vestiging heeft het gemeentebestuur zich enerzijds laten leiden door de zorg voor het milieu en anderzijds door belangen van werkgelegenheid, zo maakte burgeneester Baerends duidelijk. "Op dit moment is de behoefte aan extra werkgelegenheid op Tholen versterkt aanwezig. Het werkloosheidspercentage van meer dan 21 procent wijkt aanzienlijk af van het landelijk gemiddelde. CNC past in de overwegend agrarische structuur van onze geneente en sluit qua werkgelegenheid optimaal aan bij de Thoolse arbeidsmarkt. CNC zal in zijn eindfase werkgelegenheid bieden aan ruim 220 werkneners (direct en indirect), exclusief de afgeleide werkgelegenheid, waarmee een eenmalige investeringsimpuls is gemoeid van ruim 45 miljoen gulden. De CNC-vestiging betekent een daling van het werkloosheidspercen tage op Tholen met bijna 5 procent. De komst van CNC zal een belangrijke verbetering in de zwakke werkgelegenheidsstructuur van onze gemeente betekenen. Ook op ter mijn zijn de economische vooruitzichten somber. Nu al oet Tholen als een probleemgebied worden gekenschetst, maar aangezien een groot deel van de werkende beroepsbevolking naar Rotterdam pendelt - wat met hoge vervoerskosten kwetsbaar is - moet worden gevreesd dat op middellange termijn een verdere stijging van de werkloosheid plaats vindt", aldus de burgemeester. B en W van Tholen hebben 26 juli op de zitting van de Raad van State inzake C.N.C. op een gru welijke wijze bakzeil moeten ha len. Ongeveer in het midden van zijn betoog is dhr. Voorburg op zijn vingers getikt door een van de le den van de Raad van State. Hij waagde het namelijk te beto gen, dat C.N.C. in Tholen 10 0/0 minder produktie zou hebben dan in Ottersum. Door deze uitlating haalde hij het ongenoegen van de Raad van State op z'n hals. Dhr. Voorburg meende te moeten betogen, dat er dan ook 10 0/0 minder stank zou ontstaan Een grotere onzin heb ik zelden horen beweren. Dit is aardig voor een feestje thuis tussen de schuifdeu ren, maar deze ongein gaat niet op bij de Raad van State. De voorzitter stelde dan ook te recht voor om in een volgende zitting het geheel nog eens door te nenen. Conclusie: de mensen op het ei land Tholen en omstreken kun nen nog 'minstens' 1 jaar leven zonder stank. B.C.M.Th. Derwig Oud-Vossemeersedijk 9 Oud-Vossemeer (De advocaat van C.N.C., mr. F.J. Perquin, zei dinsdag in zijn pleit nota: "Op 390 meter van het midden van het bouwterrein (215 m vanaf de grens) woont Derwig. Zijn echtgenote exploiteert een drogisterij te Bergen op Zoom. Voor appellant derwig geldt, dat hij weliswaar geen agrariër is, doch van hem, gelet op zijn uit drukkelijke keuze om in dit lan delijk en agrarisch gebied te gaan wonen, mag ook verwacht worden dat hij meer tolerantie opbrengt t.a.v. mogelijke geurhinder, dan van bewoners in de woonkern Tholen. C.N.C. is echter bereid om ten behoud van de haar ver leende vergunning desgewenst met appelant Derwig in overleg te treden over aankoop van zijn huis op reele voorwaarden"). Wouwsestraat 15. B.o.Z. Advertentie IM Nu, Niske stond met een hoofdletter boven aan het lijstje dat ze in gedachten opmaakte. Dikwijls was vrouw Haanstra opstandig, hoe lang zou ze hier nog moeten liggen en afhankelijk zijn van de goedheid van anderen, terwijl haar man verdekte verwijten maakte? Dat was God's straf, waé de mening van tante Trijntje geweest. Die had in dit feit eindelijk genoegdoening gezien voor haar eenzaamheid en niet nage laten deze mening aan ieder door te geven die er naar horen wilde. Niske dacht nog weieens na over wat mem van tante Trijntje gezegd had, maar ze had het niet op kunnen brengen vriendelijk tegen deze haatdragende vrouw te zijn. Nu kwam ze er nooit meer en Jakob ook niet. "Hallo, mem", Niske kwam vrolijk met een kop thee en een beker melk naar buiten lopen. "Zo kind, kom even bij me zitten". Haar moeder richtte zich op om het drinken aan te pakken. "Jamaar men, u weet toch dat ik nog strijken moet, ik heb niet zo veel tijd". "Maar wel om een kopje thee te drinken, assepoestertje. Het is zulk heerlijk weer, kijk eens naar die appelboom, wat komen er een bloemen aan, als dat allemaal appeltjes worden, kunnen we de kist onder de bedstee wel vol krijgen". "Ik hoop het" antwoordde Niske. Ze sprong plotseling op en haalde een klein trosje van de rijkbloeiende boom. "Wat doe je nou?" Huppelend kwam ze terug en stak het bloesempje in een knoopsgat van haar moeders nachtpon. "Zo, nou kan mem er goed naar kijjcen". "Je bent een lieverd, zul je niet te hard werken?" Niske stond al op om weer naar binnen te gaan. "Ik ben helemaal niet moe hoor, "lachte ze. Opeens boog ze haar hoofd naar voren. "Komt er al haar op mem?" Mem pakte haar hoofd met beide handen vast en bekeek de hoofdhuid nauwkeurig. Op de plekken nog niet, maar wél daar omheen, maar het is ook nog niet helemaal genezen, dat weet je toch, geduld heeft dokter gezegd. En och, de rest van je haar is zo mooi dik, je kunt het er gemakkelijk overheen kammen. Niemand ziet het". "Jawel, mem, als ik even mijn hoofd schud komen de plekken weer bloot, kijk maar. Wild schudde ze met het vlasblonde haar en boog zich weer naar haar moeder. "Ik schaam me dood". "Wat ben je toch ongeduldig" glimlachte deze. wacht jij nou maar af, wie weet wat een mooie krullen er nog eens verschijnen. Wees maar blij datje niet meer naar Leeuwarden hoeft. "Maar je weet wat de dokter gezegd heeft: "Goed eten en niet te hard werken. Als je nou met het strijkwerk klaar bent, kom dan een poosje bij me zitten, sokken stop pen". Niske beloofde het. Even later zat ze gezellig pratend bij haar moeder. Wat een grote knollen had die heit toch altijd in zijn sokken, ze wist vaak niet hoe ze die dicht moest krijgen. In het begin had ze een keer hulp gevraagd aan tante Trijn. "Ik wil het wel voor je doen had deze gezegd, maar dan moet jij mijn was er bij nemen. Verontwaardigd had ze geweigerd. Hoe kon ze dat er nou nog bij doen? Wat gemeen, had ze gedacht, je zou niet zeggen dat het een zuster van haar moeder was! Om vier uur moest de geit gemolken. Niske keek eens naar de lucht, er kon wel eens een bui komen, het werd zo donker, ze zou hem maar gelijk op stal zetten. In 't voorbijgaan keek ze nog even in het varkenshok. Daar zat een jong varken. Heit kocht ieder voorjaar een big om vet te mesten. In 't najaar werd hij dan geslacht, daar hadden ze de hele winter vlees aan. Nu lag het beest lusteloos op zijn zij. Ze kriebelde het even op dé kop, maar het beest reageerde niet. 't Is niet in orde," had heit gisteren gezegd. Ik hoop niet dat het beest ziek wordt". Mem had ongerust gekeken. "Dat meen je toch niet? Dat zou niet best wezen". Maar Niske zag nu ook wel dat het varken niet in orde was, het had ook niets gegeten. Toen ze in haar moeders richting keek, zag ze vrouw Wieringa aanko men. Dan maar eerst koffie maken. Straks kwam ze vast binnen met eieren of spek. Altijd had ze iets bij zich voor de zieke. Van Annie hoorde ze wel dat de Haanstra's het niet zo breed hadden. Een paar maanden geleden was Annie huilend thuis gekomen zonder haar gul den weekloon. Tijdens het afwassen had ze een dure trekpot gebroken, daarom had ze haar geld niet gekregen. "Die rijke stinkboeren"! Heit had met de vuist op tafel geslagen, maar mem had haar getroost en gezegd: "Vraag maar of vrouw Wieringa morgen even bij me komt". De volgende dag was vrouw Wieringa gekomen, ze was een heel eind van 't bed af gaan zitten, ze had wel vernomen wat de moeder van haar werkstertje scheelde. Maar het resultaat van het gesprek was geweest dat Anne een kwartje opslag had gekregen. Bovendien kwam ze min stens een maal in de maand een praatje maken en nooit met lege handen. Die avond zaten Niske en haar vader aan tafel. Om beurten prikten ze een aardappel uit de pan en doopten die in het spekvet. Mem at in bed een bordje pap, die kon dat zware eten niet verdragen. "Heb je nog naar het varken gekeken?" vroeg heit tussen twee aardap pels door. "Jawel, maar 't leek me niks goed, hij lag op zijn zij en had ook niks gegeten". "Zou je de veearts er niet bij halen?" opperde mem. "Denk je dat het geld me op de rug groeit?" was het weerwoord. Na de maaltijd stond hij op om even later met een vérslagen gezicht terug te komen. "En?" Mem tilde haar hoofd nieuwsgierig uit de kussens. "Dood". "Hoe kan dat nou?" Vragend keek Niske haar vader aan. "Toch geen varkenspest hoop ik? Vrouw Wieringa zei dat er bij Steensma varken spest was," vertelde mem. Heit knikte. "Hij zit onder de vlekken". "Och heden, mem begon te huilen, dan kunnen we er niet van eten". "Is hij dan vergiftig?" vroeg Niske verschrikt. "Ja kind, dat is erg gevaarlijk, daar wordt je ziek van. Ik moet het aangeven en dan moet hij begraven. Ik ga even naar Westra". Heit zette de pet op om het akelige nieuws met de buurman te gaan bespreken. Niske wist niet beter te doen dan koffie te gaan zetten, "Och Heere, dat ook nog?" hoorde ze haar moeder klagen. Zou heit nog geld hebben om een ander varken te kopen? Ze was bang van niet. Maar hoe moest dat nou van de winter? Kon zij maar in betrekking, maar ze kon niet van thuis weg. Of de boel wat minder goed bijhouden en dan ergens een paar uurtjes? Die gedachte liet haar niet meer los.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5