^l-Yrr Kindervakantieweek Tholen hoogtepunt voor Buitenzorg Nap Hage wint weer in Smerdiek Doré's 1,08 BOUMAN POTTER Bedrijfspolitiek Donderdag 28 juli 1983 39e Jaargang no. 37 Zagerspitters 's nachts betrapt Raad van State gaat in het najaar verder "Het gaat voor een niet onaanzienlijk deel mijn pet te boven en waarschijnlijk geldt dat voor het merendeel van de mensen in deze zaal". Die klare taal kwam dinsdagmiddag uit de mond van voorzitter van Schaik, nadat de raad van State, acht bezwaarden en veertien vertegenwoordigers van gemeentebestuur, adviesin stanties en C.N.C. een ingewikkeld betoog over de geurproblematiek van het compostbedrijf had aangehoord. De voorzitter concludeerde, dat de aangevochten hinderwetvergunning voor de geplande vestiging van C.N.C. bij Tholen, vooral een technische zaak was. Hij» stelde voor om nieuwe adviezen bij de directeur-generaal voor de milieuhygiëne in te winnen. "Primair gaat het er om, een overeenkomst over de techniek te berei ken. Tijdens een tweede zitting kunnen we dan meer de controversiële punten bespreken", zei staatsraad van Schaik. Het nieuwe advies zal enkele maanden vergen, zodat mogelijk eind dit jaar de tweede zitting van de raad van State volgt. Vreemd advies Adam en Eva Niet onacceptabel Zaterdag braderie Sint-Annaland en woensdag markt in Stavenisse PEZEWE^ Opening tweede speelterrein ook met vreugde begroet De wijkvereniging Buitenzorg maakt zich na de opening van het tweede speelter rein in deze nieuwste woonbuurt van Tholen op voor de kindervakantieweek van 8 t/m 12 augustus in Meulvliet. De organisatoren verwachten heel wat belangstel ling voor de spelletjes in de laatste week van de schoolvakantie. Vrijwilligers om de activiteiten te begeleiden, kunnen zich nog aanmelden(tel.2455). Speelterrein VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! grote kerkstraat 5-7 steenbergen tel. (01670) 6 33 85. Kinderboerderij L^voninginrichtTng U-L4J Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sirit-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentief ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer Toevallig, tegelijkertijd frappant is, dat het Thoolse gemeentebes tuur binnen een (vakantie)week moest optreden in de Residentie bij het hoogste rechtscollege op bestuurlijk gebied, de Raad van State. Eerst ging het om het bijna verge ten uitbreidingsplan Noord in de Smalstad. De eerste plannen zijn al in 1975 gemaakt en toen was er nog een overmoedige bouwcapa citeit van een gemeentebestuur, dat in kleinere kernen aan trouw lustige autochtonen geen huizen kon aanbieden. In St. Maartens dijk waren er wel huizen, maar ook bij de inwoners zelf kwam de kentering, nadat men al zo het een en ander over het burenkantje had moeten laten gaan. Voor het plaatselijk bedrijfsleven kon die extra woningbouw leuk zijn, maar er waren ook heel wat problemen op het sociale vlak. In plan Noord speelde ook het verlies van'landbouwgrond, volk stuintjes en vrij uitzicht een rol, maar het belangrijkste was de oversteek van de Provincialeweg. Voor het provinciaal bestuur was dat een onoverkomelijke zaak en met die steun boften de betrokken parallelweg-bewoners. Er was al genoeg ellende met de Poortvliet- se Stoofstraat, die overigens drukker is dan de Provincialeweg. Inmiddels is de woningbouw aan zienlijk beperkt, met name ook in de sector vrijstaande huizen waarvoor plan Noord met name was bedoeld. Het gemeentebes tuur zal er echt niet een traan om laten wanneer de Raad van State het beroepschrift ongegrond zal verklaren. Dinsdagmiddag was er in de prachtige, witte, mermeren zaal met grote zuilen meer belangstel ling en ook spanning, want C.N.C. was inzet van de strijd tussen be woners die stank vrezen en het gemeentebestuur dat een hinder wetvergunning verleende. Deze zaak krijgt wel het volle pond en C.N.C. is nog maar een topje van de berg met beroepszaken die de Raad van State op haar bord krijgt. Wat is aan de ene kant alles met veel waarborgen omgeven, maar wie plannen heeft, wil meestal snel werken. Veronder stel, dat een boer drie jaar moet wachten eer hij zijn jaarlijks zaai- plan kan uitstippelen of maar de helft van zijn grond mag inzaaien. C.N.C. is voorlopig naar eind 1983 verschoven. Op Tholen blijft de geur vooralsnog beperkt tot de schorren bij onweerachtige om standigheden. Als we het daarbij kunnen laten en toch de kost verdienen, mag de Raad van State er nog langer over doen. Een zo technische kwestie immers, dat de burger, ja zelfs een lid van de Raad van State, er zon der deskundige adviezen geen goed of kwaad woord over kan zeggen. Nu het advies van de di recteur-generaal voor de milieu hygiëne zo werd aangevallen door de rijks agrarische afvalwater- dienst en de Zeeuwse Milieu-in specteur (die de moed had om zijn hoogste baas in Den Haag te be kritiseren) kon de Raad van State ook eigenlijk niet anders dan nieuw onderzoek vragen. De be zwaren zonder meer gegrond od ongegrond verklaren was gezien de grote meningsverschillen over de technische kanten niet verant woord. Het voordeel van het Thoolse ge meentebestuur is, dat CNC ook niet elders niet zomaar met een vestiging klaar is, anders zou je als plannenmaker al lang weggelo pen zijn met zoveel problemen. Dan hadden alle betrokkenen verdere moeite kunnen besparen, maar CNC houdt nog steeds vast gezien de vraag naar compost om champignons te kunnen telen. Voorlopig nog niet in de Slabbe- coornpolder. In de nacht van maandag op dinsdag heeft de Thoolse politie acht zagerspitters verbaliseerd. Ze waren professioneel te werk ge gaan door iemand op de uitkijk te zetten, maar de politie was ook niet van gisteren en kwam ge deeltelijk in burger. Twee van de acht probeerden de dans te ontspringen, maar werden na hun vluchtpoging toch aange houden en om 1 uur 's nachts op het politiebureau verhoord. De rieken en emmers werden in beslag genomen en de zagers te ruggegooid. Het vernielen van mosselpercelen wordt ernstig aangerekend, zodat de politie bij St, Annaland en Stavenisse extra controleert. De acht mannen kwamen uit St.Willebrord en Bergen op ^Zoom. Vorige week werden bij Stavenisse ook twee spitters op mosselpercelen verba liseerd. Verder onderzoek naar geur C.N.C. Alle partijen gingen dinsdagmid dag accoord metdie verrassende wending aan de zitting. Namens de bezwaarden hadden drs. W. Heybroek uit Tholen en dhr. M Aernoudts uit Breda het woord gevoerd en voor het gemeente bestuur drs. J. Beijen (inspecteur milieuhygiëne Zeeland) en ir. J.H. Voorburg (rijks agrarische afval- waterdienst te Arnhem). Dat had al een uur gevergd, waarna bur gemeester E. Baerends en mr. F.J. Perquin uit Nijtfiegen (advocaat van C.N.C.) elk nog een lang be toog wilden afspreken. Toen greep echter de voorzitter in met uitstel. De Thoolse burgemóester wees wel uitdrukkelijk op de tijdsfac tor. "Men zit bij C.N.C. om de Thoolse vestiging te springen en als gemeente zitten we ook met een grote werkloosheid", aldus Baerends. Wat de tijd betrof, merkte de voorzitter op, dat de gemeente een paar keer om uitstel van deze zit ting had gevraagd, wat geweigerd was. Hij wilde wel opschieten. Desgevraagd zei ambtenaar C. Nuyten, dat de gemeente 1 keer om uitstel van de zitting had ge vraagd in verband met vakantie van belangrijke adviseurs, die nu speciaal moesten terugkomen. Dhr. Aernoudts haakte nog in op werkloosheid. "Als het stankbe- drijf komt, komen er meerdere, aantrekkelijke bedrijven niet naar Tholen", aldus de adviseur van landbouwer A.C. Geluk van 'de Karnemelkspot', die 300 meter van de grens van het bouwterrein van C.N.C. in de Slabbecoorn- polder woont. De voorzitter vond de discussie meer dan genoeg. Hij zei zich te realiseren, dat het voor velen ver velend kon zijn om nog een keer naar den Haag te komen, maar hij wilde toch eerst nieuwe adviezen over de geurproblematiek. Desgevraagd zei burgemeester Baerends begrip te hebben voor dat uitstel. Het kwam voor hem niet als een volkomen verrassing. Belangrijker vond hij. dat er bij de Raad van State twijfel gerezen was over het advies van de direc teur-generaal (D.G.) "dat vreem de ambtsadvies is van tafel. Het was vernietigend voor ons, maar 't is niet staande te houden", aldus de Thoolse burgemeester. In de E.B. van 16 juni publiceer den wij het advies van de D.G., waarbij hij o.a. concludeerde, dat de nabij gelegen woningenaar een 'onaanvdbare stankoverlast' zou den ondervinden. "Bovendien zal het in werking zijn van het com postbedrijf tot gevolg hebben, dat de aanvaardbare geurbelasting voor de bebouwde kom van Tho len in ernstige mate zal worden overschreden. Ook in andere woonconcentraties in de omge ving zal regelmatig (ontoelaatba re) overlast worden ondervon den", zo schreef de D.G. Voorzitter van Schaik wilde dat allemaal niet herhalen. "Het op halen van de voor- en nageschie- denis, teruggaan tot Adam en Eva, dat is niet nodig", had de voorzit ter al eerder gezegd bij een voor C.N.C. behandelde beroepszaak over een stortplaats in het Lin- burgse Schinnen. "Het gaat om de kern van de zaak", benadrukte van Schaik, die zich blijkbaar ongerust maakte over de 48 pagina's die vijf spre kers wilden voorlezen. "Ik vind 't een beetje overdreven eerlijk gezegd - om de zaak te herhalen of te zeggen dat u blij bent met het advies van de D.G., naar ik wil u het woord niet ont nemen", zei de voorzitter tot drs. Heybroek, de eerste spreker na mens het zeeuws coördinatie-or gaan voor natuur-, milieu- en landschapsbescherming en de be langenvereniging Oud-Vosse- meer. Hij concludeerde, dat een eventuele vestiging van CNC (in het limburgse Ottersum wordt al geruime tijd zonder hinderwet vergunning geproduceerd) op Tholen onevenredige overlast zal veroorzaken. Dhr. Aernoudts merkte op, dat de hinderwetvergunning 'mank gaat aan de nodige normstelling' Drs. J. Beijen herhaalde zijn ad vies van oktober 1980, dat de CNC-vestiging bij Tholen 'uit een oogpunt van volksgezondheid niet onacceptabel is. Vervolg op pag. 10 Zaterdagmiddag en -avond orga niseert de middenstandsvereni ging Activa op het eind van de bouwvakvakantie de traditionele braderie in de Voorstraat. Naast elf plaatselijke ondernemers zijn er tal van verenigingen die de ve renigingskas willen spekken: Ac celerando, WHS. Fotoclub, Ta feltennis, Plattelandsvrouwen, Vogelvreugd, Sportvereniging L'Esperance, Vrouwenbond A.V.B., Rode Kruis, de Anib en de Vara. Ook de St. Annalandse scheepsillustrator Koos Hoogen- dijk is aanwezig met schilderijen en tekeningen van bekende St. Annalandse plekjes. Damclub de Eendracht uit Tholen zorgt voor een extra attractie door de zeeuwse jeugdkampioen Jan Moerland uit St. Annaland te la ten spelen door iedereen die de uitdaging aandurft, 's Avonds is er ook het weer Thools kampioen schap touwtrekken, terwijl l'Es- perance 's middags al voor een rode lap zorgt met stier rodeo. De politie opent tijdens de brade rie het al lang in gebruik zijnde bureau inde Voorstraat min of meer officieel met een 'open huis'. Er is informatie op velerlei gebied. Woensdag houdt Stavenisse zijn toeristenmarkt en gezien de aan wezigheid van drie campings en een bungalowpark moet daarvoor heel wat belangstelling kunnen zijn. De deelname is beperkt tot zo'n elf ondernemers, waarbij Stavenisse er in verband met va kanties zelf maar twee kon leve ren. Zie voor meer informatie over de toeristenmarkt Stavenisse en de braderie St. Annaland de speciale advertentiepagina's. De soepele bedrijfspolitiek Het CNC-vervolgverhaal loopt door tot het najaar Technische problemen doen Raad van State uitspraak op schuiven Nog geen tunneltje onder de Provincialeweg naar plan noord St. Maartensdijk. Zagerspitters 's nachts betrapt Kindervakantieweek hoogte punt Buitenzorg Het loos alarm van de Zee- landbrug Driehonderd ruiters op Thools provinciaal concours-hippique Een drukke Smerdiekse bra derie Dubbele triomf voor fietsende familie Hage Bourgondische Krabbenfoor blijft groeien Maar zaterdag ook in St. An naland weer braderie Ook afdelingsvoetbal staat voor nieuw seizoen TERUG VAN VAKANTIE: WIE EEN MOND HEEFT, VERDWAALT NIET Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's. Bij de voorinschrijving kwam men al aan meer dan honderd kinde ren en gezien de verspreide fol ders op Ter Tolne, de Regenboog en de kleuterscholen, rekent men 8 augustus op nog meer deelne mers. Er was al eerder een kinderva- kantiespel in Tholen, maar dat ging als een nachtkaars uit. De wijkvereniging Buitenzorg heeft dit evenement graag nieuw leven ingeblazen om het een hoogte punt te doen worden van de acti viteiten in 1983. De vereniging telt 44 leden/ge zinnen. Dat is een derde van de '140 huizen in de Kuipersdreef, Touwslagersdreef en Zoutzie- dersdreef. Van de 150 enquête formulieren die in eerste instantie werden verstuurd, kwamen er 106 terug. "Het is allemaal nog jong, maar 72% van de mensen in Bui tenzorg staat toch positief tegen over ons werk. Daarvan betaalt 33% de 7,50 contributie, de rest kijkt de kat nog uit de boom. Slechts een paar mensen hebben zich negatief over onze vereniging uitgelaten. Als het kindervakan- tiespel goed aanslaat, dan zal dat onze vereniging zeker verster ken,', aldus dhr. Telderman. De Sinterklaasmiddag was des tijds de eerste activiteit. Later volgden de kerstboomverbran ding, de koffie-ochtenden en de klaverjasavond. Op Koninginne dag deed Buitenzorg mee aan het touwtrekken. Na het kinderva- kantiespel volgen in augustus nog twee avonden bloemschikken en een puzzeltocht op de fiets. Een hoorzitting over de aanleg van een eerste speelterreintje vormde eigenlijk de aanleiding om de wijkvereniging op te rich ten. Dit werd begeleid door me vr.Wilbrink, de sociaal-cultureel werkster van de gemeente Tholen. De speelplaats voor de kleinsten kwam er in de bocht van de Touwslagersdreef, er kwam ge deeltelijk een afscheiding bij de watergang en een nog braak lig gend bouwterrein werd ingericht als voetbalveld en fietscrossbaan. Twee maanden geleden werd overleg gepleegd over de tweede speelplaats voor de wat oudere kinderen achter het laatste hui zenblok aan de Kuipersdreef. Dhr.M.van Loenhout van ge meentewerken maakte in overleg met ouders en kinderen een lijstje van materiaal voor het speelter rein. Een combinatie van schom mel en glijbaan, een klimtoestel, Dick Bax Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien Advertentie I.M. 1 Nap Hage was evenals vorig jaar de sterkste voor eigen publiek. Opnieuw vreugde aan de eindstreep in St. Maartensdijk bij o.a. comité-voorzitter Mas A ndriesse en wielermis. een wip en een zandbak. De ou ders wilden nog wel meer zoals een picknicktafel, een basketbal net. een paaldorp van tien mille en een nog grotere uitbreiding van 25 mille. Dat bleef echter allemaal op het verlanglijstje staan, want het ge meentebestuur heeft ook geen onbeperkte pot voor speelterrei nen. Het hangt mede af van het aantal vernielingen of er nieuwe speelwerktuigen aangeschaft kunnen worden. Zaterdag 9 juli was 't echter feest. Wethouder J. Versluijs verrichtte de officiële opening door een vlaggetjeslint door te knippen. De kinderen waren van feestmutsen en ballonnen voorzien, die de wethouder met de ouders had op geblazen. De ranja smaakte prima op deze warme zaterdag, terwijl de ouderen het met koffie moes ten doen. Wethouder Versluijs kreeg bovendien bloemen aange boden door Pascalle Telderman. Buitenzorg heeft zo al veel be reikt, maar het bestuur is nog niet tevreden. "We laten de gemeente niet met rust", zegt dhr.P.Witten- bols. "Zo blijven we doordram- men over invoering van een woonerf in de Touwslagersdreef. De gemeente zegt, dat 't moeilijk is in verband met het verzorgend verkeer., maar er lopen hier veel kinderen rond, terwijl er soms veel te hard gereden wordt. Andere wensen zijn een kinderboerderij en een clubhuis voor de contac tochtenden en -avonden. Toch werkt het gemeentebestuur goed mee, want de trottoirs hadden veel te steile opritten voor fietsers, kinder- en invalidenwagens. Na onze klacht zijn ze allemaal ver laagd.', aldus dhr.Wittenbols. Zo toonde het gemeentebestuur zich ook bereid om een eventueel tekort van het kindervakantiespel te subsidiëren, vult mevr.Bartels aan. Het gaat voornamelijk om de huur van Meulvliet. De midden stand gaf grote medewerking bij het beschikbaar stellen van prijs jes en van de bijdragen van de kinderen kan het materiaal ge kocht worden. Als er veel kinde ren meedoen(niet alleen uit Bui tenzorg, maar van heel Tholen) hoeft de gemeentegarantie niet aangesproken te worden. Bij 100 kinderen per dag zou er 700 gul den tekort zijn. Behalve kinderen, kunnen zich ook nog vrijwilligers vanaf achttien jaar voor begelei ding melden. Er zijn veel spellet jes, zodat er nogal wat mensen nodig zijn. Geef je op bij dhr.Wittenbols) tel.2455). De gangmaakster van dit kinder vakantiespel is wel mevr.Rockx, zo vertelt mevr.Bartels. Zij maak te een detailplan, waarmee de or ganisatoren bijzonder goed uit de voeten konden. Maandagavond om acht uur is er in zaal de Kroon nog een infor- De Thoolse nieuwbouwwijk Bui tenzorg kreeg een tweede speel terrein, dat officieel werd geopend door wethouder J.Versluijs. matie-bijeenkomst voor alle me dewerkers aan de kindervakan tieweek. Dan wordt het draaiboek voor de laatste keer doorgeno men. Het kindervakantiespel begint vanaf 8 augustus elke morgen om half tien met o.a. een straatteken wedstrijd. film, speurtocht en een volksspelenkermis in of bij Meul vliet, een fietsbehendigingsheids- wedstrijd in Buitenzorg en de verbranding van het huttendorp in de oesterputten. Volgende week wordt het volledige pro gramma gepubliceerd. De aardappelprijs blijft onver minderd hoog met rond de gulden per kilo. Door de hevige onweers bui met stortregen van dinsdag, waardoor water op het land bleef staan, was de aanvoer gisteren minder. Veiling St. Annaland dinsdag 26 juli Doré 0.96-1.06 (woensdag 27 juli 1.01-1.08), afwijkend 75-81 (97-1.00), Gloria 72-81 (72-83), afwijkend 66 (-), Preniere 76 (-). Aminca 74-80 (73), afwijkend - (62), Prior - (70), Bintje 70-80 (81), Arculas 60 (-), Drielingen 22-29 (22-31), Kriel 8ff-99 (71-1.01), Gloria Bonken 82 (-), aanvoer 245 (185) ton. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1