Culturele subsidies Provinciale almanak Metingen Zeeuwse buitenlucht G Anna Jacobapolder gaat schoner lozen Mr. van der Weel weet 't ook niet met de wimpel-affaire Zeeuws Tijdschrift Woning bouw voor 4 jaar Donderdag 14 juli 1983 De kwaliteit van de Zeeuwse buitenlucht wordt nauwgezet in de gaten gehouden. Het hele jaar door worden metingen verricht. De resultaten van die metingen worden altijd open baar gemaakt. Zwaveldioxyde Stikstofdioxyde Ozon Koolmonoxyde Fluoride Instanties De dijken rond Tholen en St. Philipsland zijn deze mooie zomer een trekpleister voor velen. De combi natie zon-dijk-water is een recreatiepunt van de eerste orde. Enkele ondernemers hebben met hun rijdende winkeltjes goed ingespeeld op de behoefte aan ijs, frisdrank en patates-frites met of zonder. Bij de Schelphoek Poortvliet, het strandje van Gorishoek en de werkhaven bij St. Philipsland doen ze goede zaken. Alleen raken de vuilniszakken met zo'n grote recrea tie-drukte en daarbij behorende consumptie gauw vol. Deze foto bij Gorishoek onderstreepte dat zater dagavond. Zie ook stemmen van lezers. Bouwkundige Zinvol Toekomst STEMMEN VAN LEZERS 'De Nol' schoon! Stank PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ Gs stellen de staten voor een aantal begrotingsposten extra te verhogen en daardoor de uit voering van culturele activitei ten mogelijk maken. Het gaat om de posten evenementen van bovenplaatselijk belang, bijzondere evenementen en ex perimenten en grensverleggen de en vernieuwende kunstacti viteiten. De bedragen die met de verhoging zijn gemoeid, zijn resp. ƒ40.000,ƒ30.000, en nog eens ƒ40.000,—. Projecten die met de subsidies mogelijk worden zijn die van de fanfare Sint Juttemis en het Flup en Ju-bedrijf en concerten van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Het geld kan worden geput uit een pot van twee ton, die bij de vaststelling van de begroting van het lopende jaar al is bestemd voor incidentele culturele activi- Meer cultuurgeld voor grensverleggende en vernieuwende kunstactivi teiten teiten. In hetzelfde statenbesluit wordt de begroting aangepast aan de lagere rijksbijdrage voor kunstuitingen; er werd gerekend met een bedrag van 735.000,—, maar het rijk be perkt zich tot zeven ton. Uit het bedrag van twee ton kan deze tegenvaller worden gedekt. De staten wordt gevraagd met het voorstel in te stemmen; gedepu teerde staten zijn vrij om de hoogte van de subsidie per activi teit te bepalen. De statenbeslis- sing valt op 1 6 september. De provinciale almanak voor 1983/1984 is verschenen. Dit bijna 500 pagina's dikke boek werkje bevat een schat aan infor matie over het provinciaal be stuur, provinciale; diensten, de gemeentebesturen, waterschap pen en rijksdiensten in Zeeland./ De almanak beperkt zich echter niet tot bestuurlijke informatie. Ook het gehele patroon van maatschappelijke, sociaal-cultu rele organisaties op provinciaal niveau, het onderwijs, volksge zondheid, sport enzovoorts en zovoorts komen aan bod. In totaal gaat het om duizenden gegevens (namen van instellin gen, adressen, telefoonnummers, doelstellingen, functionarissen, bestuursleden) die zijn gerang schikt tot een overzichtelijk ge heel. In vergelijking met de vorige uit gave zijn vooral de gegevens op het welzijnsterrein sterk uitge breid. Ook zijn de hierop betrek king hebbende hoofdstukken op nieuw ingedeeld. Veel nieuwe gegevens zijn er ook over de medische en sociale sec tor. Ook is nu bij verschillende in stellingen vermeld of zij in het openbaar vergaderen. Al met al is de almanak voor al degenen die in Zeeland te ma ken hebben met overheidsin stellingen, particuliere (belan genorganisaties etc. een prak tisch onmisbare wegwijzer, die zijn prijs 30,—) zeker waard is. Het opmerkelijke is trou wens dat de vorige almanak nog 35,— kostte. De provinciale almanak is een door het provinciaal bestuur van Zeeland gesubsidieerde uitgave. Hij is te koop via de boekhandel. IEUWS Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor de Stichting Zeeuws Tijdschrift voor 1983 een subsidie te ver lenen in het tekort tot 25% van de exploitatielasten, met een maximum van 20.000,—. Het Zeeuws Tijdschrift is een be langrijke uitgave voor Zeeland van een kwalitatief goed niveau en gericht op het publiceren van artikelen over historische en ac tuele Zeeuwse onderwerpen, die voor een groot publiek bestemd zijn. De bedoeling is dat de aan dacht zoveel mogelijk gelijk wordt verdeeld over verschillende re gio's, aldus een advies van de Zeeuwse culturele raad. De stichting kampt al een tijd met financiële problemen, waardoor de kwaliteit en de omvang van het tijdschrift in gevaar komen en de belangstelling van de schrijvers kan gaan afnemen. Ook is het bestuur van mening dat de ver goedingen voor administratieve werkzaamheden verhoogd moe ten worden. Tot nu toe is aan de stichting steeds subsidie verleend voor een periode van vier jaar tot een maxi mum van ƒ10.000,— per jaar. Door de nu voorgestelde subsi diëring zou het tijdschrift een goede financiële basis krijgen die onder meer nodig is voor het aan trekken van schrijvers en uitbrei ding van het aantal pagina's. Tenslotte zou er een einde komen aan een jarenlange periode van onzekerheid. Kortgeleden heeft de provincia le waterstaat - die een speciale milieuafdeling heeft - een rap port gepubliceerd waarin alle metingen in de periode 1981 - 1982 onder de loep worden ge nomen. Er worden namelijk verschillen de vormen van verontreiniging geregistreerd. In Zeeland gaat het om: zwaveldioxyde, stan daardrook (roet) stikstofdioxy- de, stikstofmonoxyde, ozon, koolmonoxyde, fluoride, (zwe vend) stof en diverse verontrei nigingen in neerslag. Samenvattend stelt de provinciale waterstaat dat in vergelijking met het meetjaar 1 980/ 1981 de ge middelde zwaveldioxyde-concen- tratie licht is gestegen. De stijging is veroorzaakt doordat de veront reiniging zich minder goed kon verspreiden, vooral tijdens de wintermaanden. Hierdoor zijn ook de concentraties van zwaveldi oxyde fors gestegen. Ook de uit slagen van de standaardrookme- tingen geven te zien dat in de winter van '81 /'82 de "versprei dingscondities'' ongunstig wa ren. De stikstofmonoxyde-cijfels zijn fors gestegen, ook al onder invloed van de strengere winter. De Amerikaanse norm voor de ozonconcentratie in de buiten lucht is in de zomerperiode van 1 981 op alle drie de punten waar werd gemeten, overschreden. De geadviseerde grenswaarde voor koolmonoxyde werd nergens overschreden, al werd er wel meer van deze stof gemeten. De metingen van fluoride vormen een uitzondering op het algemene beeld: er werd minder fluoride Snuffelpaal voor het meten van luchtverontreiniging op de Westkapelse zeedijk gemeten. Er vond geen over schrijding van de grenswaarde plaats. Bijna overal waar zwaveldioxyde (S02) wordt gemeten zijn de ge middelde concentraties gestegen. Dat houdt voor een belangrijk deel verband met lagere winter- temperaturen: er wordt dan har der gestookt. In Koewacht en Sas van Gent vonden overschrijdin gen plaats van de richtlijn voor S02. Dat was ook een gevolg van weersomstandigheden met veel oostelijke en zuidoostelijke wind, waardoor nogal wat S02 werd "geïmporteerd", met name uit de industriegebieden bij Gent en Antwerpen. Stikstofdioxyden (monoxyde en dioxyde) spelen een rol bij foto- chemische luchtverontreiniging (smogvorming). Over de concentraties aan stik stofdioxyde wordt gezegd dat ze in de Zeeuwse buitenlucht zo laag zijn dat er op zichzelf van deze stof geen effecten te verwachten zijn. Datzelfde geldt voor de stikstof- monoxydegehalten. Ze zijn vrij laag en spelen - afgezien van hun relatie tot smogvorming - geen belangrijke rol. Een probleem bij de beoordeling van het ozongehalte is dat deze stof moet worden bekeken in samenhang met stikstofmonox yde - dioxyde en koolwaterstof fen. Het gaat hierbij om foto- chemische luchtverontreini ging, oftewel smog. Smog is een toestand die ont staat door inwerking van zon nestraling op een verontreinig de atmosfeer. Afgezien van ozon bevat deze smog een groot aantal andere schadelijke stof fen, zoals stikstofdioxyde, pe- roxyacetylnitraat (PAN), alde- hyden en zure nevels van zwa velzuur en salpeterzuur. Het optreden van smog gaat ge paard met heiïgheid. Zeer be langrijk is de intensiteit van de zonnestraling. Fotochemische smog begint bij de inwerking van zonlicht op stikstofdioxyde. Daarna volgt een ingewikkelde kettingre actie, waarvan (bv. door TNO) nog allerlei details worden be studeerd. Dit maakt het ook niet eenvou dig een norm vast te stellen voor ozonverontreiniging. Het Rijksinstituut voor de volksge zondheid hanteert een Ameri kaanse norm. Er zijn in Zeeland drie meetpun ten: Waarde, Nieuw Namen en Axel. De norm werd er resp. op 5, 3, en 5 dagen overschreden. 90 procent van de totale uitworp aan koolmonoxyde door mense lijk toedoen, wordt veroorzaakt door het verkeer. Daarom is het niet verwonderlijk dat in Zeeland de meeste koolmonoxyde wordt gemeten op het meetpunt dat ligt in het stedelijke gebied van Vlis- singen. Nagenoeg overal in Zeeland werd minder fluoride gemeten. De overschrijdingsnorm werd niet bereikt. Samenvattend kan worden gesteld dat dat in Sas van Gent regelmatig wordt bena derd - en over de jaren gezien - incidenteel wordt overschre den. Hierbij moet bedacht wor den dat het meetpunt is gelegen op ongeveer 500 meter van de voornaamste fluoridebron, Zuid-Chemie. Regelmatig wordt er ook in Midden-Zeeland (rond het Sloegebied) een duidelijke VfS Öok de auto is een bron van luchtveron treiniging fluorideverontreiniging gecon stateerd. Er zijn in Zeeland verschillende meetnetten, die door verschillen de instanties worden beheerd. Zo is er de regio Zeeland van het lan delijke meetnet. De metingen worden verricht door het Rijksin stituut voor de volksgezondheid. Verder heeft Zeeland een eigen meetnet, dat bekostigd wordt door de "Gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontrei niging in Zeelandeen samen werkingsverband tussen de pro vincie en gemeenten. In opdracht van deze regeling wordt onder zoek gedaan door het Instituut voor milieuhygiëne en gezond heidstechniek van TNO en het In stituut voor plantenziektenkundig onderzoek. Tenslotte wordt on derzoek verricht door de Stichting gezondheidsdienst voor dieren, dat vooral gericht is op de gevol gen van luchtverontreiniging voor het vee. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 Vervolg van pag. 1 der voor dit jaar", aldus de notu len. Mr. van der Weel constateert, dat de kwitantie van 5000 gulden en de specificatie van witten van muren en andere soortgelijke werkzaamheden van totaal 246 V4 uur, niet aan de destijds ingestelde onderzoekscommissie zijn ges tuurd. "Het moge duidelijk zijn, dat de vraag waarop de betaling van 5000 gulden precies betrekking heeft, slechts in definitieve zin kan worden beantwoord, wanneer zo mogelijk in het gebouw wordt ge constateerd, welke werkzaamhe den verricht zijn en vooral wat de omvang daarvan is geweest. Tot een dergelijk onderzoek - gesteld dat het bestuur daaraan wil mee werken - is ondergetekende uiter aard niet competent, aangezien daarbij zeker iemand van bouw kundige achtergrond zou moeten worden betrokken. Voor een on derzoek zou het stichtingsbestuur toestemming dienen te geven. Voorshands nemen wij aan, dat deze toestemming niet geweigerd zou worden. Als de raad dit wenst, kan de vraag naar de achtergron den van de 5000 gulden alleen in definitieve zin beantwoord wor den door het aantrekken van een adviseur die bouwkundige hoe danigheden bezit. Het bestuur van de Wimpel staat achter voorzitter A. Kosten en 'betreurt de ongelukkige zinsnede over de verhuizing van de be heerder' in de notulen. Het bestuur van Dorpsbelangen ondersphrijft de uitgave van de 5000 gulden volledig, maar ten aanzien van de vraag waarvoor de 5000 gulden is betaald, kan zon der onderzoek ter plaatse geen verantwoorde conclusie getrok ken worden. Tijdens de begrotingsbehandeling vroeg PVAB-fractievoorzitter A.P. Kornaat in eerste instantie via een motie het aftreden van wethouder A. Kosten als voorzit ter van de Wimpel. Volgens mr. van der Weel is een tussentijdse beëindiging van het bestuurslid maatschap behoudens zeer bij zondere omstandigheden niet mogelijk, anders dan wegens overlijden, vertrek uit de gemeen te, het zonder opgave van redenen niet bijwonen van vier opeenvol- gende vergaderingen. Het vormen van een oordeel door de raad over de gang van zaken met betrekking tot de 5000 gulden kan in zoverre zinvol zijn, dat deze kwestie zowel bij de besluitvorming omtrent het dekken van het jaarlijks tekort als bij de (her)benoeming van de voorzitter een rol kan spelen. Het is uiteraard zeer wel mogelijk, dat bij een onderzoek het stand punt van. het bestuur wordt be vestigd. Zonder onderzoek zal echter deze slepende kwestie niet op een juiste wijze kunnen wor den afgehandeld. Zeker niet in verband met de aspecten van subsidiering en (her)benoeming Van de voorzitter. Deze kwestie Deze kwestie heeft ook een toe komst-aspect Het is de vraag of de verhouding tussen de gemeente en de stichting niet zou moeten worden herzien. Het valt op, dat in het raadsbesluit van 22 april 1969 tot het in het leven roepen van de stichting Dorpsbelangen is gesteld, dat de gemeente in prin cipe garant staat voor de onge dekte jaarlijkse tekorten. Dit laat onverlet dat de gemeente of ge meenteraad zich een eigen oor- 'Après nous le déluge!' Ofwel: na ons de zondvloed. Met deze Franse uitdrvkking wordt een ne gatieve leefwijze aangegegeven: ik heb niks te maken met wie er na mij komt. Deze maatschappij- verziekende instelling hebben verschillende Tholenaren zich he laas eigen gemaakt. Plaatsgenoten die liever kennelijk in de toekomst op een v ilnisbelt willen wonen, dan op ons mooie eiland. Tot deze vervelende conclusie stmoeen wij in de afgelopen weken komen toen het mooi weer was. Tholena ren, vooral Sintannalanders, zochten het koele water in hun buurt op. Een favoriete plek is 'de grote Nol' nabij de boerderij van Geluk. Een prima plaats, vooral ook omdat de kleintjes daar lek ker in het zand kunnen spelen en niet teveel last hebben van te hoog water. Wie schetst echter onze verbazing dat na enkele dagen mooi weer die prachtige plaats, met uitzicht op Krabbenkreek en 't Zijpe, meer een mini-Tuttel hoekje leek te worden. Lege blik ken cola, limonade en bier, zelfs flessen aan scherven, appel- en si naasappelschillen, diverse pa piertjes waarin kennelijk snoep, chips en andere versnaperingen hadden gezeten, ontsieren dit na tuurgebied, waarop we in ons dichtbevolkte landje zuinig moe ten zijn. Waarom moeten mensen hun aanwezigheid toch opsieren met een spoor van rotxooi? Doen ze dat thuis ook? Gelukkig zijn er ook nog die hun afval niet achter laten. Een vriendelijk verzoek aan de mensen die het kennelijk niet zo nauw nemen: houd 'de grote Nol' schoon! Want anders kunnen we daar in de toekomst niet meer terecht en raken we ons mooie plekje kwijt. Betty van Vossen, Henny van Maaren en Nel Roodenburg, Burg.Smith- en Burg.Baasstraat, Sint Annaland. deel vormt over de vraag, in hoe verre het jaarlijks tekort accepta bel is. Het niet-aanvaarden van bepaalde onderdelen van dit te kort behoort dan tot de beleids vrijheid die aan de raad toekomt. In dit licht bezien, zou het inder daad aanbeveling kunnen verdie nen de verhouding tussen de ge meente en de stichting op zijn minst genomen te verduidelijken. Wij hebben onze advisering ech ter primair gericht op de thans aan de orde zijnde kwestie. Op de vraag hoe de verhouding in de toekomst dient te zijn, komen wij binnen afzienbare tijd uitvoeriger terug, aldus de Middelburgse ad vocaat mr. Van der Weel in zijn rechtskundig advies over de Wimpel-affaire aan het Flipland- se gemeentebestuur. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD René Langejan uit Sint Maar tensdijk behaalde aan de KMA te Breda het officiersdiploma voor het regiment Intendance. Hij kreeg het predikaat Met Genoe gen, wat inhoudt dat hij een ge middelde van 7,5 scoorde. Dirk D.Bruynzeel uit Sint Anna land slaagde aan de Streekschool Zeeland in Middelburg, waar hij het Kort Middelbaar Beroepson derwijs volgde, voor de opleiding Motorvoertuigen. Titia Geuze uit Oud Vossemeer is aan de Christiaan Huygens MTS te Rotterdam geslaagd voor het examen opticien. Ze volgde de opleiding fijnthechanische vak ken. J.A.Aarnoudse en M.J.Aarnoudse uit Oud Vossemeer slaagden voor Vervolg van pag. 1 dhr.Giljam. Waar geen aanslui ting mogelijk is, moet door het waterschap een vergunning wor den verleend. En dan zal men ook aan de gestelde lozingseisen moe ten voldoen. Tot slot zei hij het fijn te vinden dat de aansluiting van een lintbebouwing op de rio lering mogelijk is dankzij de fi nanciële middelen. De gemeente en het Rijk betalen de kosten. Na een korte pauze werden door de betrokkenen vragen afgevuurd op de deskundigen. Eén van de bewoners wilde weten hoe groot de kans is op storing van de (23) pompjes. Wanneer de pomp uitvalt, treedt een alarmsignalering in werking. De put heeft een bepaalde in houd. die het afvalwater wel een dag of twee, drie, qan kan. En dan is er nog weinig aan de hand, want als de put vol is, gaat het water via een overlooppijpje naar de dicht- stbij gelegen sloot. Er zijn weinig storingen, terwijl er altijd enkele reservepompjes voorradig zijn. Wanneer er een storing is, is die binnen twee dagen verholpen. Dhr.Jansen toetste dit probleem aan de praktijk: "In Haaren zit een dergelijk systeem al anderhalf jaar onder het bos en daar heeft men nog geen problemen gehad." De Shell in het Botlek maakt er 3 jaar gebruik van. West Duitsland het examen gezinshelpende aan de school voor MHNO en BBO De Vakschool te Goes. Aan de Pedagogische Academie in Middelburg slaagden voor de applicatiecursus volledig bevoegd onderwijzer W.S.Baan-Potter uit Sint Maartensdijk, W.J. den En- gelsman-Brouwer en M.v.d.Reydt- v.d.Vos uit Tholen, H.W.Kers-ter Velde uit Poortvliet en A.Wisse uit Anna Jacobapolder. Aan De Driestar te Gouda slaagde Mia de Wit uit Poortvliet voor de examens hoofdleidster, bijbels on derwijs en de applicatiecursus, Jo- landa Quist uit Sint Maartensdijk voor de hoofdacte en Peter Kunst en Rudi Vogel uit Sint Philipsland en Lia van de Boogaart uit Sint Annaland voor het diploma on derwijzer. Mia de Wit is benoemd in Krabbendijke, Jolanda Quist in Waarde en Rudi Vogel in Poort vliet. kent het systeem al 15 jaar, terwijl de Verenigde Staten met 20 jaar de kroon spant. Over het lawaai van de pompjes, die ongeveer twee minuten per dag draaien, hoeven de bewoners niet wakker te liggen. Dat is na melijk minimaal. Volgens dhr.Giljam ligt het an ders waar het stankoverlast be treft. Alhoewel men daar in het plan al wel rekening mee heeft gehouden en er zoveel mogelijk aan doet om dat te voorkomen, verwacht hij toch problemen. Dhr.Quist wilde nog eens weten of het de bewoners toch niets extra zou gaan kosten. Het klonk hem allemaal te mooi in de oren en hij verwachtte wel een nieuwe reke ning van het waterschap in de brievenbus. Burgêmeester Vogel en dhr.Giljam probeerden hem gerust te stellen door er op te wij- zen dat het onderhoud ingecalcu leerd is in de kostenberekening en dat er tenminste de eerste 25 jaar geen extra kosten voor de bewo ners aan de aansluiting vastzitten, terwijl men per vervuilingseen heid nog gewoon hetzelfde bedrag blijft betalen. "We zullen afwachten," was de reactie van een de kat uit de boom kijkende Quist. SINT MAARTENSDIJK tm za 16 juli: kermis Haven tm zo 17 juli: Youth for Christ, grasveld Spar za 23 juli: braderie Markt, Euter- pe za 23 juli: wielerronde Sportlaan 12,30 u. OUD VOSSEMEER za 16 juli: Avro'sToppop, d'Ouwe Vos 19 u. woe. 20 juli: toeristenmarkt 14-21 u. SCHERPENISSE woe 13 juli: braderie 14-21 u. POORTVLIET za 16 juli: wielerronde Deestraat 14.30 u. SINT ANNALAND di tm za: streekmuseum Meestoof 'Uit de oude doos' 15-17 u. mza 30 juli: braderie Thoolse kamp. touwtrekken 13.30 u. THOLEN woe. 27 juli: toeristenmarkt 14-21 u. BERGEN OP ZOOM tm 15 aug: 'Hedendaagse kunst in Noord Brabant' di-zo 14-17 u. Markiezenhof tm 22 aug: 'Zomertentoonstel- ling', tek. etsen beelden van Krelis en ArieTeeuwisse, Etcetera di-zo 13.30-17 u. film film film Roxy I: Octopussy a.l. dag. 14, 18.45, 21.15 u, zo. ook 16.15 u. Schoolmeisjes op de wilde toer, vr za 23.30 u. Roxy II: dag. Disney's tekenfilm carousel 14 u. Vrolijke ontucht in Tirol 16 j. dag. 19 en 21.30 u, zo ook 16.30 u. Cinemactueel An officer and a gentleman 12 j. dag. 14, 19, 21.30 u, zo. ook 16.30 u. Cinemactueel II: Blue Thunder 12 j. dag. 14, 19,21.30 u, zo ook 16.30 u. Cinemactueel III: dag. 14, 19, 21.30 u, zo ook 16.30 u Dark Crystal 16 j. Tot 1988 moeten in Zeeland jaar lijks 2.220 woningen worden ge bouwd. Zo luidt het advies van de Adviescommissie Verdeling Rijks- steun Woningbouw in Zeeland. Vanwege de nauwkeuriger raming heeft de AVRW de staatssecreta ris met klem verzocht het geadvi seerde programma volledig te ho noreren. Voor 1984 ligt het aantal te bou wen woningen boven het gemid delde: op 2.440. Dit komt door de hoeveelheid plannen die in 1983 is ingediend. De uitvoering van die plannen loopt nog door in 1984. De 2.440 woningen zijn verdeeld in 2.330 gesubsidieerde- en 110 niet-gesubsidieerde huizen. De AVRW is uitgegaan van een be volkingstoename van 354.800 be gin dit jaar tot bijna 365.000 begin 1988. Het advies van de AVRW valt la ger uit dan het programma dat in het najaar van 1982 is gepresen teerd. Er is namelijk gebruik ge maakt van meer verfijnde gege vens: zo is er meer rekening ge houden met de leeftijd van de woningzoekenden, de soort wo ningen waarnaar vraag is, het aantal gehuwden, de echtschei dingen en de behoefte van jonge ren om zelfstandig te gaan wonen en van bejaarden om langer zelf standig te blijven. Ook de toene mende leegstand - in 1982 opge lopen van 2,99 tot 3,21% - is van belang in het geheel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7