Anna Jacobapolder gaat schoner lozen Ballon te sterk Mr. van der Weel weet 't ook niet met de wimpel-affaire Makkelijk te vinden, parkeerplek volop. Toeristenmarkt Oud-Vossemeer BOUMAN POTTER Nachtkaars of nog stormachtig Donderdag 14 juli 1983 39e jaargang no. 35 Momenteel een onhoudbare zaak Verplichting DEZE WEEK C. Wouters/P. Vos Met een grote heteluchtballon had de braderie in Stavenisse zaterdagmiddag opnieuw een trekpleister. Alleen kon de stunt van de Belgische boeienkoning Joe Alcatraz, op dertig meter hoogte uit een dwang buis ontsnappen, geen doorgang vinden. Hij maakte wel vast aan de ballon, maar de krachtpatser durfde 't gezien de windkracht niet aan. Zo op 't oog leek het wel mee te vallen met de wind, maar toch moest er heel wat mankracht aan te pas komen om de ballon aan de grond te houden. Het vullen van de ballon met lucht en het verhitten daarvan was ook al een spectaculaire attractie. Toen de stunt niet doorging, stapten twee bestuurders van de voetbalvereniging S.C. Stavenis se (Adrie Elenbaas en Kees Smits) in en zeer snel steeg de ballon toen op, nagekeken door honderden belangstellenden bij de haven. De Voorstraat met de braderiestand was op dat moment vrijwel leeg, maar 's avonds heerste er een topdrukte. Gezien het warme weer was dat ook niet verwonderlijk, want 's middags zochten er nog velen het water op. Niettemin weer een uitstekende braderie in Stavenisse met veel mensen en grotendeels tevreden verenigingen en ondernemers, als was het voor stroopwafels en kaas wat te warm. Schilder-deskundige zou 5000 gulden moeten nagaan "De vraag of de 5000 gulden betrekking hebben op door beheerder J.G. de Reus aan Dorpshuis de Wimpel verrichte werkzaamheden, kan niet in het kader van een juridisch advies zonder meer beantwoord worden. Hiervoor moet een op dat gebied deskundige worden geraadpleegd". Dat schrijft mr. J.J. van der Weel, die op verzoek van het gemeentebestuur van St. Philipsland een 'rechtskundig advies' heeft gegeven in de zogenaamde Wimpel affaire. Na een zeer nat voorjaar biedt juli prachtige, zomerse dagen met hoge temperaturen, 't Is uitmuntend va- kantieweer en velen profiteerden er dan ook gretig van. Ook op Tholen en St. Philipsland, die dankzij het Oosterscheldewater rondom, over uitstekende re creatiemogelijkheden beschikken. De zeedijken zijn dan ook overvol met eigen inwoners, campinggasten en dagjesmensen van buiten, die met name in het weekeinde voor een hele drukte zorgen. Bij St. Phi lipsland is de werkhaven en de Zuiddijk een trek pleister, bij Anna Jacobapolder 't Veer en op het ei land Tholen Deurloo's Kaadje, Strijenham, Goris- hoek/de Muye, het Scheldt, de grote en de kleine Nol. Op de foto houdt een Duitse moeder haar kroost in de gaten bij het strandje van Gorishoek, waar ook een hond graag verkoeling zocht in het zilte nat. Verhuizing Wandelroute St. Maartensdijk VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Jl-LM A0RIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Albert Heijn, Kotterstraat 61,Tholen. X Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/ m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer De raadsleden van de gemeente St. Philipsland kregen een zoge naamd rechtskundig advies van mr. J.J. van der Weel over de Wimpel-affaire. Na beschuldi ging over het betalen van ver huiskosten onder het mom van schilderwerk, het vervolgens te rugdraaien van persoonlijke naar bestuursverantwoordelijkheid, het instellen van een onderzoeks commissie die er niet veel meer van terecht bracht dan tevoren al bekend was, ligt er nu opnieuw een stuk op tafel. Behalve dat de gemeente enkele duizenden guldens armer werd, waarvan zelfs een sober betaalde dorpshuisbeheerder niet kan pro fiteren, is niemand nog zoveel wijzer geworden dan men toch al was. Hoe wijs? Dat een dorps huisbeheerder verhuisde, witte en verfde en daarvoor 5000 gulden kreeg. Aantal werkuren 246 Vi. Als je die feiten vasthoudt, zal ieder een denken: waar praten we ei genlijk nog over. Dan hoefje er de beloning van de beheerder nog niet eens op na te slaan, want dan praat je helemaal niet meer. Te meer niet omdat de activiteiten in de Wimpel toch wel enigermate begrensd zijn wegens de bevol kingsstructuur in samenhang met andere beschikbare accommoda ties. Daar hebben we geen enkele bezwaar tegen, maar het zijn wel feiten die inhouden, dat de buffe tinkomsten van De Wimpel niet optimaal zijn. Hoe meer men zich in die affaire gaat verdiepen, hoe groter de storm in het glas water lijkt te worden. Met het zelfs door mr. van der Weel onbewezen twistpunt of er toch honderd of vijfhonderd gulden verhuiskosten zijn doorgedraaid of dat het uur loon van de amateur-witter ver beneden de professionele norm lag. Het lijkt erop als bij een oorlog- soverwinnaaar, wiens schade gro ter is dan de aan de vijand toege brachte nederlaag. Bovendien is er ook nog de schade, dat de aan valler zijn slachtoffer tot dusver niet persoonlijk rerehabiliteerde, terwijl een aangevallene en raadscommissie en tenslotte ook een onafhankelijk adviseur als mr. van der Weel volledig duidelijk maakte, dat het een bestuurs- en geen voorzittersaangelegenheid Vraag is tenslotte of de Wimpe laffaire in de komende Fliplandse raadsvergadering nog stormachtig zal blijven of dat de zaak als een nachtkaars uitgaat. Zonder on derzoek door een deskundige op het gebied van schilderwerk zal deze slepende kwestie volgens mr. van der Weel niet op de juiste wijze kunnen worden afgehan deld. Dat had natuurlijk al direct moeten gebeuren, zeker toen de Wimpel-secretaris weigerde de specificatie van het onderhouds werk te overleggen en daarmee de verdenking op zich laadde, iets te willen verbergen. Openheid had heel wat verwikkelingen kunnen voorkomen. De Wimpel-affaire heeft een ver lammende invloed uitgeoefend op het gemeentebestuur van St. Phi lipsland. De verhoudingen zijn er niet beter op geworden, terwijl voor deze zaak wethouder Walpot al eens opmerkte, dat tien reisjes van de gemeenteraad de sfeer niet meer konden goedmaken. Verder onderzoek zal nog meer tijd. stapels papier en uren dis cussie en geld kosten, zonder dat nieuwe feiten aan het licht lijken te kunnen komen. Dan hadden de beschuldigingen al veel eerder hard gemaakt moeten worden. Daarom geven we - zonder on rechtvaardigheid te tolereren - wel de voorkeur aan die nachtkaars. VERSE MOSSELEN Ze zijn er dagelijks bij Thoolse Vishandel A.J. Schot en Zn. b.v. winkel: Eendrachtsweg 1 5 Tholen tel. 01660-2540 en zelfs op al onze verkoopwagens Ongeveer 50 woningen in Anna Jacobapolder lozen hun afvalwater straks niet meer op het polderwater, maar via de gemeentelijke riolering van Sint Philipsland op de waterzuiveringsinstallatie. Het gemeentebestuur belegde woensdagavond 6 juli een infor matieve bijeenkomst in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder, waarop een twintigtal betrokke nen deskundig werd voorgelicht over de nieuwe rioleringssituatie in het gehucht. Het gaat daarbij om woningen aan de Langeweg, de Lageweg, de Sluisweg, de Zuidweg, de Bea- trixstraat en de Commandostraat, die in het najaar aangesloten moeten zijn op een drukriolering, waarvan het principe in woord en beeld werd uitgelegd door de he ren W.Jansen en P.Davidson van de Grontmij. De bewoners beta len nrats, ondervinden van de aanleg slechts wat ongerief, en zullen in negen van de tien geval len van hun septictank of beerput worden verlost. Een drukriolering bestaat uit kleine leidingen, met een doors nee van 5 tot 9 cm., die het afval water onder druk door de leidin gen transporteren. Dhr.Davidson deed het systeem in het kort uit de doeken: "Het Rijk streeft er naar zoveel mogelijk afvalwater te zuiveren: eerst in bebouwde kommen, daarna in de buitengebieden. Het drukrioleringssysteem is een aan tal jaren geleden door de Gront mij ontwikkeld. Aan de gevelzijde van een woning wordt het afval water opgevangen en via een buis wordt het naar een betonnen put van 1 m3 gevoerd. Daar bevindt zich een pompje met een vlotter, die er voor zorgt dat het water in de centrale persleiding terecht komt. Dhr.Jansen verduidelijkte het proces aan de hand van dia's, ter wijl de wanden van het zaaltje in Ons Dorpshuis van voor zichzelf- sprekende tekeningen waren voorzien. "Momenteel is het een onhoud bare zaak", aldus dhr.Jansen, die daarmee doelde op het rechts treeks lozen op sloten. Wanneer alles op papier rond is, gaan de bijzonder kleine persleidingen - klein in doorsnee, omdat het af valwater onder druk kan worden afgevoerd - de bermen in. Tege lijkertijd gaat er een dunne elec- triciteitskabel mee de grond in, om de pompjes in de putten van stroom te voorzien. Met schakel kastjes boven de grond wordt het stroomverbruik gemeten. Dhr.M.J.Giljam, hoofd techni sche dienst van het waterschap Tholen, wees er in een kort betoog op, dat de kwaliteit van het op pervlaktewater door het water schap aangepakt wordt. Zijn ver haaltje begon in 1963, toen er on gezuiverd werd 'geloosd op de Krabbenkreek. Voor die tijd kwam alles gewoon in sloten te recht. De persleiding, waarop Anna Ja cobapolder nu wordt aangesloten, loopt via Sint Philipsland naar een centraal punt bij het Schelde Rijnkanaal. Waarschijnlijk zal het water daar in de buurt van het speciedepot gezuiverd worden. "Het is een verplichting als men de mogelijkheid heeft om aan te sluiten op de drukriolering," zei Vervolg op pag. 7 •IvttttXvXvjvjVj Tandartsen Hoogstraat 1 5 Tholen tel. 01660-2699 woensdagen 27 juli en 3 augustus alleen spreekuur te Tholen van 1 5.1 5 tot 17.15 uur Advertentie IM mrm Advertentie IM Hij concludeert, dat blijkens de notulen van de stichting Dorps belangen het algemeen bestuur op 22 september 1982 accoord is ge gaan met de betaling van 5000 gulden aan dhr. de Reus. Het quorum was toen aanwezig. Hoewel de betaling van 5000 uiteraard in de eerste plaats een zaak van de stichting zelf is, ligt het wegens betaling van de ex ploitatietekorten door de ge meente en de benoeming van de Wimpel-voorzitter vanuit het col lege van b. en w., voor de hand, dat de raad zich over deze kwestie een oordeel vormt. Op de ver houding in de toekomst tussen gemeente en stichting is in dit ad vies nog niet ingegaan, aangezien aan de actuele problematiek voorrang werd verleend. Op de toekomstige verhouding zal bin nen afzienbare tijd worden terug gekomen, aldus mr. van der Weel. Hij wijst erop, dat op 22 septem ber 1982 vier van de zeven bes tuursleden van de Wimpel aan wezig waren en accoord gingen met de betaling, volgens van der Weel zouden verhuiskosten bij die Ook Oud-Vossemeer organiseert een toeristenmarkt. al ervaren de organisatoren 't meer als een verplicht nummer dan als een ex tra attractie, waaraan enthousiaste medewerking wordt verleend. In vergelijking met Scherpenisse en Poortvliet zijn er behalve de twee viswagens geen deelnemers van buiten Oud-Vossemeer. Vijftien plaatselijke ondernemers presen teren zich woensdagmiddag en -avond 20 juli voor de Vossenkuil en bij goede weersomstandighe den zal de Vossemeerse Toeris tenmarkt zeker de aandacht trek ken van de plaatselijke bevolking en de omliggende plaatsen. 5000 gulden een rol gespeeld hebben, wat hij staaft met een passage uit de notulen: "De voorzitter deelt mede, dat de beheerder intussen is verhuisd van Oud-Vossemeer naar de Volke- rakstraat 17, St. Philipsland. Ver der deelt spreker mede, dat de beheerder de afgelopen maanden extra werkzaamheden heeft ver richt in, op en aan de Wimpel. Te denken valt aan het voorzien van een laag vernis of witsel op muren en plafonds. Hiervoor een mede in verband met de verhuizing (verhuizen kost bedstro) is door de gemeente (later werd dit ge- corriteerd in de stichting) 5000 gulden aan dhr. de Reus beschik baar gesteld. Een lening kon be trokkene niet afsluiten omdat zijn salaris daarvoor volgens de bank te laag was. Het vorenstaande houdt in, dat de post onderhoud met eenzelfde bedrag wordt ver laagd. Door een en ander wordt enigszins tegemoet gekomen aan een hoger salaris voor de beheer- Vervolg op pag. 7 Nachtkaars Nieuwbouw A.B.G. voor nog betere verzorging Mr. van der Weel weet het ook niet in de Wimpelkwestie Anna Jacobapolder gaat scho ner lozen Woningbouw voor vier jaar Wandelroute in St. Maartens dijk Laat niet als dank.... Druk op de braderie in Stave nisse PZEM bekritiseert B.M.D. Jan Overeenkam...strakjes... of te laat? Cruijff in Bru Doe de groeten in Smerdiek uit de V.S. 't Was toch echt de eerste Zeeuwse bromfietscursus Thoolse Tsjech verbaasd over kleine voortuintjes Zaterdag ronde van Poortvliet en woensdag toeristenmarkt Oud-Vossemeer Vandaag begint de (laatste?) halfjaarlijkse opruiming HET GOEDE ZAL ALTIJD DE MEERDERE VAN HET SCHONE BLIJ VEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De streek V.V.V. eiland Tholen heeft een wandelroute uitgezet in Sint Maartensdijk. Belangstellen den, ook Tholenaren, kunnen kie zen uit vier mogelijkheden, want naast een route door het dorp is er gelegenheid om het buitengebied te verkennen. De langste afstand is 8 km. naar recreatiegebied Gorishoek en de Pluimpot. Startplaats voor alle routes is de Markt in Sint Maar tensdijk en verder staan de poor ten open bij kunstschilder Ben van Rooij, bloemenhandel De Graaf en loonbedrijf Wielaard, terwijl ook het gemeentehuis, be zocht kan worden voor een rond leiding. Voor het luttele bedrag van 50 cent kan men de wandel route bestellen bij de streek V.V.V. Tholen, tel. 01666-3771 of 01663-2544 en bij de Thoolse Ra- bobanken. Als men terugkomt op de Markt, bestaat de mogelijkheid de dorst te lessen. Inlevering van een bon maakt een tweede kopje gratis koffie mogelijk. Dit gebaar werd mogelijk gemaakt met medewer king van de horecabedrijven Smalstad, Smerdiek en Stadsher berg. Hier staan ,de deuren na tuurlijk wijd open. Dick Bax Advertentie I.M. .WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Om u nog even op weg te helpen dit kaartje. U ziet, AH is van alle kanten even makkelijk te bereiken, evenals de twee parkeerter reinen. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1