Niets dan water Ziekenhuizen WMZ tevreden over 1982 Foto's nabestellen Consumpties dorpshuizen Natuur vereniging Tholen PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS Erfpacht hoge uitzondering Tien jaar Woord en Daad Donderdag 30 juni 1983 EENDRACHTBODE 9 Menselijke aspecten van de ramp De menselijke kant van de overstromingsramp van 1953 op de voorgrond plaatsen. Dat is het belang rijkste doel van de zomertentóonstelling van het Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg, die tot en met 30 juli is te zien in de voorzaal van de verga derruimten van Provinciale Staten, Abdij 11 te Mid delburg. Troosteloos Materiaal Land- en tuin -bouwcijfers Minder verse groenten Groot waterverbruik in warme zomer Frappant Smaken verschillen Toename aantal noodslachtingen OVERDENKING Sterker dan Johannes Geen nestfoto's Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Ze komen en gaan... NIEUW- VOSSEMEER Er is dit jaar al uitgebreid aan dacht besteed aan het herdenken van de ramp van 1953, die Zee land teisterde. Het is echter op vallend dat de meeste aandacht bij die herdenking gaat naar de waterstaatkundige aspecten! bij voorbeeld de Deltawerken) en naar de gebeurtenissen op de da gen van de ramp zelf(de eerste dagen van februari 1953). In het omvangrijke bezit van het Zeeuws Documentatiecentrum, afdeling van de Provinciale Bi bliotheek van Zeeland, bleek ech ter ook veel materiaal te zitten, dat een heel ander licht op de ramp werpt. Zo is er materiaal over de grootscheepse evacuaties, waar door gezinnen soms voor zeer lange tijd in een volstrekt vreemde omgeving werden geplaatst, ter wijl man en vader thuis hielp met de herstelwerkzaamheden. Ook is veel.materiaal voorhanden over de heropbouw, de schoon- maakwerkzaamheden: de feite lijke ontregeling van Zeeland, die bijna twee jaar duurde! Over de troosteloosheid van bij- Bij de uitgifte van 1490 m2 grond in de Slabbecoornpolder bij Tho- len aan aannemingsbedrijf M.Bo- gert, kwam maandagavond in de gemeenteraad vast te staan, dat dit pas bij uitzondering in erfpacht gebeurt. Als het aan raadslid Van Gorsel lag, zelfs bij hoge uitzon dering. "Verkoop staat bovenaan ons lijstje, ook in het belang van de bedrijven zelf', aldus de libe raal. "Wij verkopen ook liever, maar waar 't moeizaam is om een in vestering rond te krijgen, is erf pacht mogelijk", zei de burge meester. Hij bracht in herinne ring, dat er voor een groot bedrijf in Poortvliet hetzelfde gebeurd was. Uit de notulen bleek, dat Van Gorsel dit toen als 'zeer verheu gend' had aangemerkt, hoewel hij ook toen eigenlijk voor verkoop was. "Dat is al lang geleden", merkte Van Gorsel na de hilariteit op. Raadslid Bijl meende, dat er vol gens de erfpachtsvoorwaarden eventueel wel een sloperij of mi- lieubedervend bedrijf in het ge bouw kon komen. De burgemees ter noemde daarvoor de Hinder wet als belemmering. Van Belzen informeerde, waar de beloofde nota werkgelegenheid blijft, want hij vond net nu wat vaag om zonder motieven 250.000 gulden uit het overschot 1982 voor een werkgelegenheidsfonds te bestemmen. Van Damme was het daarmee eens. Wethouder Versluijs antwoordde, dat de nota spoedig in de raad komt. 't Is vertraagd omdat de commissie bedrijfsleven twee avonden nodig had voor dit stuk, waarop b en w hun opmerkingen weer moesten geven. De commis sie vroeg ook om reserveringen gezien suggesties voor landbouw- en visserijbedrijven, waarvan in elk geval iets gerealiseerd moet worden. Dijke had gezien het werkgele genheidsaspect liever 19 mille voor riolering dan voor sport, maar hij verzette zich niet tegen deze reservering. De raad was benieuwd of de ge meente de bijna 53.000 gulden voorbereidingskosten voor aan passing van de handelshaven in Tholen wel van het rijk terug krijgt. De Grontmij. had een rap port gemaakt omdat b en w gok ten op vervroegde uitvoering. Gezien de bezuinigirigen zat dat er niet meer in. De gemeente hoopt het geld wel terug te krij gen, want alle adviezen aan Den Haag zijn positief, 't Waren rede lijke wensen van Tholen, aldus de burgemeester. voorbeeld het eiland Schouwen Duiveland in de jaren na de ramp is weinig geschreven. Men hoort eveneens zelden spreken over de ervaringen van kinderen, die soms maanden in een gastgezin, ver van eigenhuis en vader werden on dergebracht. Hoe moeten die kin deren zich gevoeld hebben toen ze eindelijk weer thuis kwamen en daar een bijna volledig vernietigd huis aantroffen. Totaal onbe woonbaar, mede door de trooste loze modderafzetting in en rond de huizen. De tentoonstelling Niets dan wa ter tracht een beeld beeld te geven van de ontwrichte Zeeuwse sa menleving tijdens, maar vooral ook na de turbulente dagen in de eerste helft van februari 1953. Uiteraard geeft de expositie ook inzicht in de overstroming zelf, de reddingsacties en de evacvatie. Het accent ligt echter op de men selijke aspecten van het dagelijks leven na de ramp. Uniek materiaal kan worden ge toond. Zo kunnen bijvoorbeeld twee films uit die periode worden gedraaid. Eén ervan, over de stichting Pro Juventute, is nauwe lijks bekend. Deze handelt over de omvangrijke actie van deze stich ting om 1000 Zeeuwse kinderen een vakantie te bezorgen in 'dro ge' delen van Nederland. Naast een beeld van deze organisatie geeft de film ook een eigentijdse indruk van het leven in het eerste jaar na de ramp. De tentoonstelling is verder opge bouwd uit materiaal van het Do cumentatiecentrum zelf. Veel is verzameld dankzij schenkingen en bruikleenstellingen van parti culieren. Het centrum verkreeg onlangs nog veel materiaal, nadat een deel van de collectie door brand verloren was gegaan. De expositie maakt gebruik van veel vervangend en vaak erg origineel materiaal, dat na de brand is ge schonken. Onderdeel van de tentoonstelling zijn ook bandopnamen van bui tenlandse journalisten, die voor hun nationale radiostations ver slag uitbrengen van de ramp in Nederland. Er is een catalogus verkrijgbaar, waarin onder meer een zeer per soonlijke herinnering van mw.Weststrate-Zuydwegt uit Krabbendijke is opgenomen. De tentoonstelling is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend en al leen 's zondags gesloten. In hoeverre de Oesterdam de pa- tiëntenstroom zal beïnvloeden, kan momenteel niet ingeschat worden, maar waarschijnlijk die niet gewijzigd worden. Dat zegt de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zeeland naar aanlei ding van het Brabantse plan voor beddensanering, waarbij Tholen en St.Philipsland betrokken zijn. Lievensberg in Bergen op Zoom heeft 351 bedden en de voorges telde nieuwe capaciteit is 329. De bezettingsgraad in 1980 was 87.3, de gemiddelde verpleegduur in dat jaar 11.9. Het Sint Pranciscusziekenhuis in Roosendaal zou flink mogen uit breiden van 373 naar 450 bedden met toevoeging van het specialis me pulmonologie(longen). De bezettingsraad was in 1980 een 90.5%, de gemiddelde verpleeg duur 12.3 dagen. Lievensberg kreeg in 1979 vanuit Tholen 1517 opnames en vanuit St.Philipsland 91. Dat betrof 16-17% van alle 9931 opnames. Het St.Franciscusziekenhuis ver werkte in 1979 uit Tholen 73 op names en uit St.Philipsland 57. Dat is 1.3% van alle 10.223 opna mes, waaruit blijkt dat het voor namelijk Lievensberg is dat Zeeuwse patiënten opneemt. Het inwonertal van Tholen en St.Philipsland was per 1 januari 21.392(10.684 mannen en 10.708 vrouwen). Voor 1985 wordt een inwonertal van 21.079 verwacht en in 1990 weer vierhonderd mensen meer: 21.483. De twee boekwerken Landbouw- cijfers 1983 en Tuinbouwcijfers 1983 zijn volgens de samenstellers, het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en het Landbouw Econo misch Instituut, onmisbare na slagwerken voor iedereen die op enigerlei wijze bij de land- en tuinbouw betrokken zijn. Ook voor de geïnteresseerde buiten- staander, voegt men er aan toe. Een greep uit beide edities, te be ginnen met Landbouwcijfers 1983: het aantal landbouwbedrijven dat in de jaren na 1975 gemiddeld met 2 a 2,5% afnam, is in 1982 slechts met 1,4% gedaald ten opzichte van 1981, in het grondgebruik heeft zich sinds 1975 een voortdurende ver schuiving van grasland naar bouwland voorgedaan(bouwland 4%, grasland -9%), het verbruik van stikkunstmest- stoffen dat gedurende een lange reeks van jaren steeds een stijging vertoonde is, na de daling in 1980-'81, in 1981-'82 met 5500 ton zuivere N afgenomen, ook in het verbruik van meng voeders kwam in 1980-'81 een kentering, weliswaar nam het to tale verbruik nog iets toe(l,6%), het verbruik van rundveevoeders daalde echter met 3%, de totale melkproductie steeg in 1981 met bijna 3% ten opzichte van 1980, terwijl de productie per koe toenam met 1,8%, het prijsindexcijfer van de op brengsten in de landbouw steeg in 1981 met 8,8%, terwijl het prijsin dexcijfer van de kostenfactoren met 9,7% toenam. Enkele cijfers uit de inhoud van Tuinbouwcijfers 1983 laten zien dat: de oppervlakte tuinbouwgewas- sen open grond in 1982 is toege nomen met bijna 4600 ha. of ruim' 4%, terwijl de oppervlakte gewas sen onder glas ongeveer gelijk is ■gebleven, de oppervlakte pit- en steen vruchten in 1982 ten opzichte van 1975 met bijna 25% is gedaald, De N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland(WMZ) mag over 1982 niet mopperen en in het jaarverslag doen ze dat dan ook niet. Het financiële resultaat over dat jaar - een positief saldo van 419.000 gulden tegenover 248.000 gulden in 1981 noemt men bevredigend. Die winst had ook weer gevolgen voor de verbruikerstarieven, want op 1 januari van dit jaar gingen die bijvoorbeeld voor de klein verbruikers 'maar' met gemiddeld 4,4% omhoog, terwijl dat in 1982 nog 6,5% was. De mooie zomer was oorzaak van een toename van het recreatief- en bevolkingsverbruik. Deze stijging was groter dan de daling in de grootverbruiksector. Daar was sprake van een afzetdaling van 3,6%: een tendens die zich voort zet. Dankzij de kleinverbruikers was er in 1982 toch een stijging van de waterafzet bij WMZ met 2,5% ten opzichte van 1981 tot 40,5 miljoen m3. In tegenstelling tot het waterver bruik zal het investeringsniveau bij de WMZ - de laatste paar jaar op 8 tot 10 miljoen gulden - weer stijgen, omdat investeringen moe ten worden gedaan om de in 1988 wegvallende productie van de waterfabriek Terneuzen op te vangen. Daarmee komt men in het jaarverslag 1982 weer in het financiële straatje: "WMZ realiseert zich heel goed dat het in deze, in economisch opzicht, moeilijke jaren Van be lang is tariefverhogingen te be perken. Het is echter ook van be lang WMZ gezond te houden. Dit zal toch betekenen dat aan enige tariefverhoging niet valt te ontko men." In ieder geval ziet 1983 er uit kos- tenoogpunt aardig uit voor WMZ, want volgens de exploitatiebegro ting voor dit jaar vertoont de kos tenstijging een beeld dat weinig afwijkt van dat van voorgaande jaren, terwijl de tariefverhoging die bij het opstellen van de be groting nodig werd geacht, een meeropbrengst van maar liefst 2,5 miljoen gulden geeft. Het is opmerkelijk om te zien hoe WMZ in de afgelopen vijf jaar afgeslankt is, waar 't het perso neelsbestand betreft: op 31 de cember van het vorig jaar waren er 282 mensen bij WMZ in dienst, 1981: 290, 1980: 294, 1979: 315 en 1978: 330. In vijfjaar tijd 48 per soneelsleden minder! Een afslan king van ongeveer 15%. Op de kapitaalslasten na(48,6%) vormt de post personeelskosten de grootste hap 22,2% in de jaarre kening 1982. Ondanks een kleiner personeelsbestand namen de per soneelskosten toe van ƒ17.208.000,- in 1981 naar 17.720.000,- in 1982. Voor Tholen zijn de pompstations van Halsteren en Huijbergen van belang. Aan beide installaties werden vorig jaar de nodige werkzaamheden verricht. Zo wer den in Halsteren bijvoorbeeld de bezinkvijvers voor spoelwater schoongemaakt, nieuwe onder waterpompen geplaatst in twee bronnen en een derde bron gere viseerd. Het Huijbergse pompsta tion is na ruim 15 jaar duidelijk in een revisiestadium terechtgeko men. Dit geldt voor alle installa ties van winning tot afzet. Zo moest in het verslagjaar onder meer een tweetal grote lekken worden gedicht. Wat de kwaliteit van het drink water betreft, hoeven de WMZ- klanten zich geen zorgen te ma ken. Er is een uitstekende kwali teitsbewaking. Aan de wettelijke normen voor drinkwater werd steeds voldaan. In vergelijking met voorgaande jaren zijn er geen kwaliteitswijzigingen. Incidenteel kwam er een geringe kwaliteitsaf wijking voor. In het verslagjaar werden 582 monsters onderzocht, genomen uit tapkranen van woonhuisaansluitingen. In 1982 bereikten 97 klachten over de wa terkwaliteit het laboratorium. Het merendeel had betrekking op roest. Daarnaast waren er zes klachten over de smaak van het water. Volgens het WMZ-jaarverslag is er veel werk verzet in verband met mogelijke drinkwaterverontreini ging ten gevolge van bodemve rontreiniging. De aandacht was vooral gericht op chemische in dustrieën, voormalige gasfabrie ken. vuilstortplaatsen, chemische wasserijen en benzinestations. Waar mogelijk werd eerst het re sultaat van door het rijk gesubsi dieerd onderzoek afgewacht. Wanneer dat nodig was deed het eigen WMZ-laboratorium aan vullend onderzoek. Eén en ander resulteerde in een aantal gevallen in vervanging van kunststof bin nenleidingen door metalen lei dingen. Ook werden in samen werking met de distributie-afde ling in een aantal gevallen kunst stof dienstleidingen vervangen door koper. Tijdens de controles van indus triële drinkwaterinstallaties wer den diverse gevaarlijke wanver- bindingen geconstateerd die zo spoedig mogelijk ongedaan ge maakt moesten worden. In het verslagjaar werden even eens alle in het WMZ-voorzie- ningsgebied aanwezige recreatie- bedrijven(230 stuks) geïnventari seerd. Dat gebeurde na overeen stemming met RECRON Zee land. Er wordt nog steeds gewerkt aan een recreatienota, waarin in formatie zal staan over de water huishouding van diverse soorten recreatieterreinen. Klachten(210 stuks) van afnemers werden volgens WMZ veelal naar voldoening behandeld. Het betrof meestal klachten over bruin wa ter, geluidshinder, smaakbezwa- ren, onvoldoende druk of hoog verbruik. het aantal bedrijven met bloem bollen in de periode 1975-1982 terugliep met bijna een derde, terwijl de oppervlakte in dezelfde periode met ruim 9% toenam, de veilingomzet van vers fruit in 1982 is toegenomen met 19 mil joen gulden(5%), van snijbloemen met 124 miljoen gulden(6,8%) en potplanten met 78 miljoen gul den! 15,7%). Daarentegen nam de omzet van verse groenten af met 133 miljoen gulden(6,2%). de totale productiewaarde van de tuinbouwgewassen steeg in 1981 met 11,2% ten opzichte van 1980. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo to-herinnering thuis. Op 6 juli is het 10 jaar geleden dat de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad werd opgericht. Het bestuur gedenkt dit feit met haar begunstig(st)ers, met hen. die het de stichting deze jaren mogelijk maakten om op uitge breide schaal hulp te kunnen ver lenen in vele Derde Wereld-lan den. Er worden twee jubileumbijeen komsten belegd: op 17 september in de Rotterdamse Laurenskerk en op 24 september in de Boven kerk te Kampen. In Rotterdam wordt medewerking verleend door het Mannenkoor Ethan uit Yerseke, sopraan Riet den Her tog, organist Herman van Vliet en een groot meisjeskoor, samenge steld uit leerlingen van 13 mid delbare scholen. In de afgelopen 10 jaren nam het werk van de stichting grote om vang aan. Nu wordt hulp verleend in 15 landen met een jaarbudget van ongeveer 10 miljoen gulden. Het eigenlijke werk ontwikkelde zich in twee richtingen: financiële adoptie van kinde- renfmet 2 programma's, namelijk het individueel gerichte en het groepsprogramma), waardoor ruim 12.000 kinderen voedsel, kleding en onderwijs ontvangen, hulpverleningsprojecten van zeer uiteenlopende aard, waarmee in de noden en behoeften van velen kon worden voorzien. Met de fi nanciële adoptie is momenteel op jaarbasis 5,5 miljoen gulden ge moeid. terwijl de omvang van de hulpverleningsprojecten 4,5 mil joen gulden per jaar bedraagt. In totaal verstrekte de stichting in de afgelopen 10 jaar ƒ35,8 miljoen aan hulp. waarvan 19,9 uit hoofde van financiële adoptie en 15,9 miljoen ten behoeve van projec ten. Niet in het minst door de inzet van de vele comité's in ons land kon het totale kostencijfer tot ge middeld 8% beperkt blijven. "Bovenal stemt tot dankbaarheid dat in een gebroken wereld op deze wijze christelijke barmhar tigheid werd betoond, waardoor ook getuigd mocht worden van Hem. Die rijk is in barmhartig heid door Zijn grote liefde, waar mee Hij ons liefgehad heeft," al dus Woord en Daad, dat ook op Tholen en Sint Philipsland actief is. Onlangs zijn alle tarieven voor consumpties in de Thoolse dorps huizen e.d. gelijk getrokken. Er zijn minimum bedragen vastges teld. Wethouder Versluijs zei dat maandagavond in de gemeente raad op vragen van P.van Belzen. Deze informeerde ook naar onts nappingsmogelijkheden voor pe riodieke gebruikers om zelf voor het natje en droogje te zorgen. Versluijs noemde dat onmogelijk omdat de beheersvorm helemaal is afgestemd op consumpties. Als de beheerder wel zou moeten op ruimen en geen vergoeding krijgt via de consumpties, kan dat niet. Van den Heuvel wees erop, dat er in Meulvliet nog twee tarieven gehanteerd worden, namelijk een andere in het jeugdhonk dan in de foyer. Mevr.Boissevain wees bij de ta rieven voor de gebouwen op een 'verschrikkelijk groot verschil' tussen 36.25 voor incidenteel gebruik van de sportzaal St.An- naland en 32,25 voor van de sporthal Tholen. Dat afgezet tegen 14.50 en 26,00 voor pe riodiek gebruik. Zij stemde er wel mee in. dat vaste gebruikers in St.Annaland niet veel meer beta len dan voor een gymnastieklo kaal omdat er geen keuze is. Wet houder Van Schetsen antwoord de. dat het in St.Annaland om de eerste tarieven in de nieuwe ac commodatie gaat, terwijl er voor Tholen nog een wijziging volgt met de op handen zijnde veran dering van de accommodatie-ta rieven. De St.Annalandse be heerscommissie ging accoord met de tariefstelling. Tijdens de ledenvergadering, die 15 juni bij van Zanten gehouden werd en waarbij helaas slechts een klein aantal van de 50 leden-tel lende vereniging aanwezig waren, heeft de Natuurvereniging diverse aktiviteiten op poten gezet. Voor zitter L. Sauter sprak een wel komstwoord waarin hij o.a. een nabeschouwing hield over de ten toonstelling "Afval" die samen met het I.V.N. op diverse plaatsen werd georganiseerd. Over het al gemeen was men, om diverse re denen, niet helemaal tevreden ge weest over het verloop- en het be zoek aan deze expositie. Een van de redenen was wellicht dat "Af val" gehouden is na een te korte inwerk-periode (de vereniging bestaat immers pas sinds enkele maanden). Daar tegenover staat dat de expositie in de Gasthuis- kapel met foto's van de Bruine Kiekendief, gemaakt door Harm Venekamp een aantal van 700 bezoekers trok. Met daarbij zelfs een handtekening in het bezoe kers-register uit Nieuw-Zeeland. Een van de aktiviteiten welke verder besproken werd is, dat men in het kader van de Boomplant- dag, wil samenwerken met de ge meente Tholen. De Natuurvere niging Tholen zou dan een aantal planten en bomen ter beschikking krijgen om aan een der Thoolse dijken opnieuw een houtwal te creeëren. Gedacht wordt aan Sleedoorn. Meidoorn-aanplant wordt in verband met bacterie- vuur niet gedaan. Maar allereerst dient overleg gepleegd met ge meentebestuur over localisatie en moet inzicht hebben in land schapsgeschiedenis en zal het be heer van zo'n houtwal grondig bespreken. Maar zo'n opbouw van het landschap is zeker ook een streven van de Natuurvereniging. Verder heeft P. Stols de taak op zich genomen een werkgroep van de grond te krijgen die zich zal belasten met Vogeltentoonstellin gen op het eiland. Een dergelijke telling is volgens de vereniging noodzakelijk om tot inventarisatie van het vogelbestand op het ei land te komen. Men zou dan per deelnemer een gebied van 5x5 km2 onder zijn hoede krijgen, om aldus inzicht in soort en aantal te krijgen. Op deze basis is ook G. Westerweel aktief, maar dan met Planteninventarisatie. Op floris- tisch gebied is het eiland Tholen zeker de moeite waard, maar op kaart is het een witte vlek. Een werkgroep onder leiding van G. Westerweel zal hieraan iets doen. Motief is onder meer dat men pas kan strijden voor het behoud van iets, wanneer men weet wét men eigenlijk heeft. Daarbij is de we tenschap plantensoorten in com binatie met milieu een dankbaar onderwerp voor iedere natuur liefhebber. Een service die het bestuur aan zijn leden zou willen geven is een boekenlijst van de verschillende boeken die men persoonlijk het nuttigst vindt bij herkennen in de natuur. Er waren al wat titels, maar L. Sauter stelde voor dat men hem nog meer ge gevens ter beschikking stelt. Dan zal bij een volgend rondschrijven aan de leden, deze lijst, naast alle andere besproken zaken, bekend Het aantal noodslachtingen van vee op het eiland Tholen is in 1982 weer toegenomen. Werden er in 1981 op de noodslachtplaats in Poortvliet nog 37 stuks vee ge slacht, vorig jaar waren dat er 43, een toename van 6. Uit het jaarverslag 1982 blijkt te vens dat het aantal gewone slach tingen verder is teruggelopen. De vleeskeuringsdienst kring Zeeland benoorden de Westerschelde meldt daarin dat er in die kring 8100 runderen en 52.000 varkens werden geslacht. Vijfjaar geleden was dat nog respectievelijk 11.600 runderen en 72.000 varkens. Een teruggang, die volgens de vlees keuringsdienst te wijten is aan de huidige recessie. Bovendien wordt nog veel vlees uit België inge voerd. Vooral is die invoer toege nomen door de devaluatie van de Belgische franc en het verdwijnen van het Rijksinvoertarief voor EEG-landen. Op 23 maart 1982 ging de Tweede Kamer accoord met het plan tot vorming van een Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees. Aan het eind van het verslagjaar was het nog onduidelijk wanneer die reorganisatie zijn beslag zal krij gen en hoe de nieuw te vormen rijks vee- en vleeskeuringsdienst er uit zal zien. Wel is bekend dat met de reorga nisatie van de vee- en vleeskeu ringsdiensten een deel van het werkgebied van de vleeskeurings dienst Zeeland benoorden de Westerschelde, namelijk de con trole in vleeswinkels en horecabe drijven, komt te vervallen. Van Tholen en Sint Philipsland zijn direct bij de vleeskeurings dienst betrokken hoofdkeurmees- t'er A.W. de Bruin uit Poortvliet, dagelijks bestuurslid en kring- raadlid dhr.L.J.Koopman uit Sint Maartensdijk en kringraadlid dhr.T.A.Vogel uit Sint Philips land. Na mij komt, Die sterker is dan ik Marcus 1 7. Een zeldzame invloed heeft Johan nes de Doper uitgeoefend. Van hem ging een wonderlijke kracht uit op geheel zijn omgeving. Sterk was hij als prediker. Hij weet dat zijn woord aansluit bij dat van de oude profeten. Groot is de belang stelling voor wat hij boodschapt. Zegenrijk is zijn verkondiging. Velen laten zich dopen. En een gerucht van wat er aan de Jordaan geschiedt, verspreidt zich door het gehele land Judea. Toch was Johannes zich zijn eigen beperktheid goed bewust. In verge lijking met Christus is hij zwak en onwaardig. Te gering om zelfs de banden van Christus' sandalen los te maken. En hij heeft de mensen niet meer beloofd dan hij ooit waar kon maken. Marcus ziet het zelfs als een zeer belangrijk facet van zijn prediking, dat hij zeide: ik kan u, wanneer het gaat om het wezen van de zaak, slechts wijzen naar Hem, die na mij komt. Hij is sterker dan ik. Wat ik niet kan, ver richt Hij. Het is een grote zegen wanneer een prediker zich van zijn eigen mogelijkheden en onmogelijkheden bewust is. En het is een minstens even grote zegen wanneer degenen die horen, gewaar worden, dat zij verwezen worden naar Christus. Slechts Christus kan de mensen met God in het reine brengen en op deze wijze hen ook tot werkelijke reinheid brengen. Datgene, waar naar een mens leert verlangen wanneer de prediking aanslaat, n.l. een rein hart, een nieuwe ver houding met God, wordt door Christus zelf tot stand gebracht. Hij is sterker dan Johannes de Doper en ook sterker dan alle predikers samen. Hij doopt niet met water, maar met de Heilige Geest. Hij drijft ons de weg van de zelfverlossing niet op, maar ver lost ons zelf. Sterker dan al zijn dienaren is Cristus Zelf wanneer het gaat om verlossing van de schuld van de zonde. Hij Zelf is immers het Lam van God dat de zonde der wereld wegdraagt. Goddelijk sterk is Hij in het vernieuwen van verwoeste levens en in het troosten van ver slagen harten. Het enige wat wij kunnen en moeten doen, is afwij zen van onszelf naar Hem alleen, die de sterke held Gods is. uit: "Bevrijdingsnieuws", Amsterdam, 1972, p. 175 worden gemaakt. De vereniging zocht een vignet en schreef daar voor een "wedstrijd" uit en dhr. L. Baay ontwierp het meest aantrekJ kelijke plaatje. De bloem van de van oudsher bij Tholen behoren de meekrap-plant was hem tot voorbeeld. Hij kreeg een bloe metje overhandigd voor zijn inzet. Er staat nog een excusie op stapel, zaterdag 25 juni gaat men naar de Melanen bij Halsteren, waar ge keken zal worden naar wat er leeft en groeit in sloot en plas. Na de vakantie is er op 3 september de wandeling over de schorren en slikken van het Markiezaatsmeer. Daarna zal men meest binnenak- tiviteiten ontwikkelen, zoals een "vervolg-cursus" op Natuur op Tholen. Er bestaan plannen deze cursus, die tot nu toe met groot succes werd gehouden en die ook de bakermat was van de Natuur vereniging, het a.s. voorjaar weer van start te laten gaan. Maar ge zien de grote hoeveelheid aan ini tiatieven die men tot nu toe start te, wil het bestuur graag even "pas op de plaats" houden. Het Zeeuws Vogelaarsoverleg, een overleg tussen allen die in het Deltagebied actief zijn op het ter rein van de vogelstudie en be scherming, met vertegenwoordi gers uit zowel de professionele hoek(bijvoorbeeld Rijkswater staat) als alle regionale natuur- en vogelwachten, maken zich onger ust over het herhaaldelijk consta teren van verstoring en zelfs ver volging van broedende bruine kie kendieven. Dhr.H.Venekamp uit Tholen, die onlangs met zijn foto serie De Bruine Kiekendief veel succes oogstte, komt er daarbij ook niet zonder kleerscheuren vanaf: "...Verder zijn er diverse gevallen bekend van 'vogelliefhebbers', vogelfotografen en jachtopzie ners. die door veelvuldig bezoek een breed pad naar het nest ma ken. Enkele broedgevallen zijn aldus verstoord," aldus het Voge laarsoverleg, dat na deze zinsne- des concreter wordt, zonder echter namen te noemen: "Daarvan stond onlangs nog een voorbeeld in de PZC. Op Tholen werd een hele broedcyclus door een vogelliefhebber op de plaat vastgelegd en tentoongesteld in het gemeentehuis. Ongetwijfeld met de beste bedoelingen en werd alle voorzichtigheid betracht, ge tuige het uitvliegen van de jongen. Maar niet voor niets zegt het 'Gilde van de natuurfotografen': "Geen nestfoto's". Het gevaar van verstoring is groot en het voor beeld zet anderen aan met alle gevolgen van dien." Het Zeeuws Vogelaarsoverleg noemt het verstoren van deze vo gels zelfs een strafbare overtre ding, omdat de bruine kiekendief wettelijk beschermd is. Het over leg verzoekt de veldpolitie evenals de controleurs vogelwet nauwlet tend deze gang van zaken te vol gen. Daarmee wordt meer ge doeld op het doden van bruine kiekendieven. Met name door ja gers, die de regulerende functie van deze roofvogel graag zelf ook willen vervullen. De bruine kie kendief is dus in een aantal ge vallen hun concurrent. R'NT PM 111 PS l AND OUD VOSSF MEER SIN' MAARTE NSD'.ik Dl R N EVA v>'<s! MEER T»« MN -'A.:\ ss| THE :vi sCMf RPFMSSF SiNT PHillPsi AND OUD Vil NA .1 Al'OBAPUi Dl R SINT PHIl IPSIAND siNT MAARTENSDIJK ME UA YOSSFMEE R De kleuters van de openbare kleuterschool die naar de eerste klas van o.l.s. de Luyster gaan, zijn woensdagmiddag op stap geweest. Er werd eerst een bezoek gebracht aan de kinderboerderij in Steen bergen, waar natuurlijk van alles te beleven was met die leuke die ren. Het was heel warm en 't was inmiddels tijd om naar het bos te gaan, waar de kleintjes werden getracteerd op een ijsje en limo nade. Een welkome afkoeling na een leuke middag! De zesde klas- sers namen vrijdag afscheid van hun school, o.l.s. de Luyster. Dat gebeurde in de vorm van een middagje uit. De 17 voor het middelbaar onderwijs klaarge stoomde leerlingen vermaakten zich mede dankzij het warme weer uitstekend in Bosbad Hoeven, waarna het Markiezenhof in Bergen op Zoom aan de beurt was. Na een heerlijke maaltijd in de Druiventros, waar men onder meer de museumervaringen liet bezinken, werden om acht uur in het bijzijn van ouders en leer krachten door burgemeester T.A.Vogel de getuigschriften uit gereikt. Hij wenste de kinderen veel succes op de middelbare scholen. Eén jaar tafeltennis Tafeltennisvereniging Anna Jaco- bapolder bestond vrijdag 1 jaar en dat moest gevierd worden. In dat eerste jaar steeg het ledental tot maar liefst 48! De vereniging be gon met niks en nu beschikt men al over vier eigen tafels, die mede dankzij acties zoals vorig jaar op de braderie, aangeschaft konden worden. De competitie begon met niet al te beste resultaten. De trai ning op de maandagavond wierp echter toch vruchten af: in de tweede helft van het tafeltennis- competitiegebeuren leed A.J.P. geen verlies meer. In de eindstand kwam men zelfs tot de vierde plaats! De zaterdagmiddag is om gedoopt tot creatieve middag, waar naast tafeltennis ook andere sporten en spelletjes beoefend worden, bijvoorbeeld biljarten, kaarten, sjoelen en pijltjes gooien. Deze middagen worden erg goed bezocht. De feestavond, vrijdag 24 juni, was erg gezellig. Iedereen was welkom. De avond werd mu zikaal verzorgd door dansorkest Merwe Quartet uit Dordrecht. Badmintontournooi Badmintonvereniging dé Sjutte- laars heeft vrijdagavond een ge zellig en sportief tournooi voor dames en heren dubbel georgani seerd. Voor iedereen was er een prijs. Bij de dames wonnen Dian Ligtendag en Conny Hiemstra. 2. Riet Reijngoudt/Anja Jansen. 3. Ineke Kik/Gerry Fonteijne. 4. Anne Verwijs/Astrid Fonteijne. 5. Lia van Dijke/Marleen Walpot. Heren: 1. Adrie Mol/Wim v.d. Burg. 2. Gijs Quist/Peter v.d. Gouwe. 3. Hans Kik/Arno Diele- man. 4. Karei van Dijke/Arjan v.d. Beeki Avondvierdaagse De dinsdag begonnen avondvier daagse heeft 286 deelnemers ge trokken op de 5 en 10 km. De meeste lopers komen van de scholen en de voetbalvereniging Noad '67. Vrijdagavond om half acht worden de deelnemers fees telijk ingehaald door de muziek vereniging Concordia. De Makreel M.Bakker is winnaar geworden van de bekerwedstrijd van z.h.c. de Makreel. Zijn vangst was goed voor 470 punten, gevolgd door J. van Moort met 210 p. en J.P.Kaashoek 205 p. Op een dag dat er slecht gevangen werd, was de eerste plaats bij de jeugdvissers voor Tonny Verwijs, 290 p, 2. Jo- han van Moort 185 p. en 3. Leen Buijs 25 p. De Makreel komt pas weer in actie op 17 september, wanneer men van 9 tot 12 uur aan de Van Haaftenpolder om het kampioenschap vist. Schoolzwemmen "Hoewel ons college zich terdege bewust is van het nut van het schoolzwemmen voor de lagere- schooljeugd, kunnen wij er niet aan ontkomen de kosten ervan onder de verantwoordelijkheid van het schoolbestuur te bren gen." En zoals het in dit raads voorstel staat, gaat het met ingang van 1 augustus ook gebeuren. De school neemt de kosten van het zwemmen voor haar rekening, terwijl de gemeente de vervoers kosten betaalt. Het schoolbestuur zal proberen de zwemkosten uit een op te richten schoolfonds te financieren. Het bedrag dat de gemeente daarmee op de begro ting bespaart, willen b en w bes temmen voor het schoolzwemmen 1983/1984, waardoor een garantie bestaat dat het schoolzwemmen gedurende het hele schooljaar ge waarborgd is. Urgente werkzaamheden De gemeenteraad besloot in de februarivergadering om met het aangaan van financiële verplich tingen ten gevolge van investerin gen te wachten tot medio juli. In middels hebben b en w de ruimte in de begroting opnieuw bezien. Aan de hand daarvan stellen ze de raad voor om krediet beschikbaar te stellen voor de volgende urgen te werken: op de eerste plaats dient de asfaltverharding boven de duiker in de Moorseweg ver vangen te worden door een klin kerbestrating. Het is de goed koopste wijze van herstel: 17.100,-. Als tweede hoognodig karwei voeren b en w het herstel van de molen Assumburg op. Volgens de jaarlijkse rapporten van Monumentenwacht verkeert de molen in slechte staat van on derhoud en dient een groot aantal werken aan de molen te worden uitgevoerd. Met de opknapbeurt is een bedrag gemoeid van onge veer 90.000 gulden. Herstel van de beschoeiing van de Rietkreek is het laatste urgente karwei. B en w zullen proberen om in het kader van de werkgelegenheidsverrui- mende maatregelen personeel aan te trekken voor het uitvoeren van de herstelwerkzaamheden. Het gaat om een bedrag van circa 18.000'gulden. B en w laten teugels vieren Omdat het slecht gesteld is met de verkoop van gronden in de bes temmingsplannen A.M. de Jong- park en Boerengors, stellen b en w voor het raadsbesluit uit 1978 in te trekken, waarbij is bepaald dat gronden in het bestemmingsplan A.M. de Jongpark alleen verkocht mogen worden aan inwoners, oud-inwoners en economisch ge- bondenen. Sinds 1982 is daar geen van de nog 9 resterende percelen verkocht. B en w willen die zo snel mogelijk verkopen, om te voor komen dat door rentebijschrijvin gen de gronden onverkoopbaar worden. 'Wanneer de tijd daartoe aanleiding geeft is het altijd mo gelijk de bepalingen weer van toepassing te verklaren," aldus b en w in het raadsvoorstel. Wat de suggestie van mw.Ten Hove-Bos- ters betreft om openbaar groen te verkopen teneinde de stijging van perceelsprijzen wat te verzachten, deelt het college mee daar op dit moment geen voorstander van te zijn. Veel woningzoekenden Uit een raadsvoorstel van b en w met betrekking tot vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw en ver nieuwbouw 1984 tot en met 1986 blijkt dat er ongeveer 80 mensen naar eèn woning zoeken in Nieuw Vossemeer: 43 daarvan komen uit de eigen gemeente. Tot en met 1986 zou de gemeente 57 wonin gen willen bouwen. Dat aantal wordt tenminste - na goedkeuring door de raad - doorgespeeld naar het ministerie van Volkshuisves ting en R.O. In het bestemmings plan A.M. de Jongpark is nog plaats voor 19 woningen en in Boerengors voor 44: 63 in totaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9