Achterban van Vrederust heeft moeite met verlies identiteit Feest op St.Anthoniusschool Modebrillen Rabobank Tholen nog in de groei Vijf maal twee, maar ook twee maal vijf is tien Dore 1,30 8 EENDRACHTBODE Donderdag 30 juni 1983 Protestants-christelijk karakter gaat achteruit De vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland heeft er moeite mee, dat het protestants-christelijk karakter van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust aan belang inboet. Dat bleek donderdag opnieuw tijdens de 79e jaarvergadering in de gehoorzaal van de Sprenge. Verbondenheid Overdracht Vrederust Opleiding Bestuur 75 jaar R.K. lager onderwijs in Oud Vossemeer m Steeds de nieuwste kreaties van de grote modehuizen. Keuze in alle prijsklassen. Fortuinstraat 8 - BERGEN OP ZOOM Bolus en friet Oliekachel 1985 Voorzitter Ligtendag: leuk gespaard Ondanks de economische teruggang en de stijgende werkeloosheid heeft de Rabobank Tholen met kan toren in St.Philipsland, Oud-Vossemeer en Tholen in 1982 meer spaargeld ontvangen en in de vorm van leningen ook weer kunnen uitzetten. Die groei was 11%. De netto winst was 58.121 tegenover 54.326 gul den in 1981. Belasting terug Gebouwen goed Veilingvereniging Sint Anna land VUT-ondergang Assurantie Enkele leden gaven blijk van hun ongerustheid en spraken over het achterwege laten van bidden voor het eten en het organiseren van dansavonden voor patiënten. Ook hoofdcorrespondent A.Brinkman uit St.Maartensdijk had er vragen over gekregen bij zijn bezoek aan de afdelingen en sommigen had den als lid bedankt gezien het identiteitsverlies van Vrederust. Voorzitter E.Baerends, burge meester van Tholen, zei dat de vereniging haar prot.chr. karakter wel behoudt. In het ziekenhuis zijn personeel en patiënten echter in toenemende mate afkomstig uit het in hoofdzaak rooms-katholiek gerichte verzorgingsgebied. "Een doorgaande ontwikkeling, die noodzakelijk met zich meebrengt, dat ook de samenstelling van het bestuur in overeenstemming moet worden gebracht met datzelfde verzorgingsgebied. Op Vrederust hebben we een gemeleerd gezel schap, waarbij aan verschillende behoeften tegemoet wordt geko men. Voor bidden voor het eten wordt in het algemeen wel gele genheid gegeven, maar men kan 't niet opleggen. Dat geldt ook voor ontspanningsavonden. Ieder is er vrij in om wel of niet mee te doen", aldus dhr.Baerends. Toch toonden donderdag weer heel veel Zeeuwen belangstelling voor de zeer zonnige jaarvergade ring in de prachtige, bosrijke om geving van Vrederust. De Ark was vol tijdens de wijdingsdienst door ziekenhuispredikant ds. P.Joosse uit Vlissingen. Van Walcheren waren er twee bussen gekomen en ook verschillende inwoners van Tholen en St.Philipsland waren aanwezig, onder wie dokter Men ger, de voormalige huisarts van St.Philipsland, met zijn echtgeno te. Verder bestuurslid J.van der Jagt uit Tholen. De bestuursleden J.de Jager uit St.Philipsland en mevr.L.A.Padt-Visser uit Poort vliet waren verhinderd. Voorzitter Baerends wees erop, dat de buitengewoon goed be zochte jaarvergaderingen en het trouw betalen van de contributie steeds het bewijs vormden van de betrokkenheid van de leden bij Vrederust. Vele keren werd het ziekenhuis met schenkingen, le gaten of erfstellingen bedacht. "Aan deze directe betrokkenheid met Vrederust zal echter weldra voor zeer velen een einde komen, nu enkele weken geleden het psy chiatrisch ziekenhuis te Goes of ficieel is geopend. Zeeuwse pa- tiënten(alleerr Tholen en St.Phi lipsland blijven op Vrederust aangewezen) zullen daar in hoofdzaak worden opgenomen. Daarom komen de directe lijnen met Vrederust anders te liggen. Het zal dan ook wel eens kunnen zijn, dat dit één van de laatste jaarvergaderingen zal zijn die wij in deze vorm en op deze plaats houden", aldus de voorzitter. Hij wees op de regionalisatie van de gezondheidszorg, waaruit op initiatief van Vrederust het psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes ontstond. Vrede rust behield zo in Zeeland invloed door middel van bestuurszetels in het PZZ. Gezien de geschetste ontwikke ling moet volgens de voorzitter de indringende vraag worden beant woord. hoe de vereniging het best zijn doel in de nieuwe situatie kan bereiken. "Het is niet juist, dat het gehele vermogen en de jaarlijkse contributies alleen maar ten goe de komen aan een in hoofdzaak Brabants ziekenhuis, dat verder van Zeeland, doch ook van zijn identiteit zal afgroeien. Veel meer verantwoord en in overeenstem ming met de historie zou zijn, dat de vereniging het ziekenhuis aan een stichting overdraagt. De ver eniging draagt er zorg voor, dat bijvoorbeeld de helft van de be stuursleden door de vereniging wordt benoemd. Een gedeelte van het vermo gen! ruim 3.6 miljoen gulden) blijft, voor zover dat wordt toege staan, in de vereniging. De ver eniging ^an met dit vermogen en de contributies actief bezig zijn door benoeming van bestuursle den voor beide ziekenhuizen, pastorale zorg en nazorg van de patiënten en ontspanningsmoge lijkheden. Een speciale structuvrcommissie werkt een en ander uit, het alge meen bestuur spreekt erover en daarna komen we met concrete voorstellen bij de leden", zei voorzitter Baerends. Hij wilde met zijn toespraak niet de indruk wekken, dat Vrederust in het geheel geen taak meer zou hebben te vervullen voor Zeeland. Allereerst blijft zij de volle ver antwoordelijkheid dragen voor Tholen en St.Philipsland. Ten tweede is er op Vrederust een vrij omvangrijk bestand van chroni sche patiënten die duidelijk blijk hebben gegeven, hier' te willen blijven. De vrijheid van zieken huiskeuze wordt gerespecteerd. Door het PZZ in Goes en het wegvallen van een stuk verzor gingsgebied in Zuid-Holland na 1990, wordt het aantal behandel- plaatsen in Vrederust gehalveerd: van 850 in 1970 naar circa 400 na 1990. De vernieuwing en verbete ring van de accommodatie op Vrederust heeft zich hierop ook gericht. Is er ten aanzien van de identiteit sprake van verlies, de kwaliteit van de geneeskundige verzorging staat op hoog peil, zo gaf de voor zitter aan. Ten eerste is Vrederust aangewezen als opleidingsinsti tuut voor het specialisme psy chiatrie en met name voor het keuzejaar inrichtings-psychiatrie. Naast een landelijk al jaren als uitstekend bekend staande oplei ding tot B-verpleegkundigen - ook het PZZ in Goes maakt hier ge bruik van - levert Vrederust nu ook een bijdrage aan de opleiding van jonge artsen tot psychiater. Verder heeft een bezoekteam van de werkgroep 'kwaliteit en doel matigheid' van de Nederlandse Ziekenhuis Raad onlangs Vrede rust uitgebreid doorgelicht. Zon der enig voorbehoud werd de be handeling als goed en aan de eisen des tijds aangepast, gekwalifi ceerd. Dit dankzij voldoende en goed opgeleid personeel en goede patiëntenhuisvesting. De afgelo pen vijf jaar is nieuwbouw gerea liseerd voor 300 patiënten. Daar naast beschikt Vrederust nog over 100 zeer goede plaatsen, zei de voorzitter. Hij ging ook in op de opvattingen over hedendaagse psychiatrische hulpverlening met de polikliniek, de dagbehandeling met drie groe pen lostels en de klinische secto ren. De komende maanden wordt een aantal'patiënten in socio-wo- ningen gehuisvest, opgenomen in de samen leving van Bergen op Zoom. Het hostel heeft tot doel, huisvesting en voortzetting van de behande ling in de maatschappij te bieden. De psycholoog J.F.J.van den Bosch gaf hierop nog een toelich ting. De eerste hostel voor 12 tot 16 patiënten komt op het terrein van Vrederust omdat daar een bestaand gebouw geschikt ge maakt kan worden. Daarna wor den in Bergen op Zoom en Roos endaal hostels verwezenlijkt. Per 1 juli krijgt Vrederust een nieuwe economisch directeur: drs.Nagtzaam volgt drs.Th.G.Corporaal op, die we gens gezondheidsredenen zijn taak moest neerleggen. Van het personeel is O.ter Beek uit Tholen coördinerend hoofd afdelingen langdurig verblijf. Een andere Tholenaar, H.Heuse- veldt(le werktuigkundige) vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum. Per 31 december 1982 waren er 46 patiënten van Tholen en St.Phi lipsland in Vrederust: 26 mannen of 7.9% en 20 vrouwen of 7.2%. Van het aantal leden van 12.623 komen er 219 uit Tholen, 94 uit Oud-Vossemeer. 36 uit St.Anna- land. 60 uit Stavenisse, 154 uit St.Maartensdijk, 71 uit Scherpe- nisse. 82 uit Poortvliet. 43 uit St.Philipsland en 32 uit Anna Ja- cobapolder. In het bestuur, waarin vorig jaar I.C.Hage uit Oud-Vossemeer te rugtrad, werden 2e voorzitter J.Germing uit Goes en H.Boer opgevolgd door Hervormde Bra banders: de Roosendaalse belas tinginspecteur G.J.Drenth en de Nieuw-Vossemeerse landbouwer L.C.Zandee. J.P.Balkende uit Kapelle werd herkozen en J.C.van Beverén uit Zierikzee maakte plaats voor de chr.geref.adminis- trateur S.de Vlieger uit Zierikzee. Er waren 150 stemgerechtigden aanwezig. Dit jaar kwam er van 8500 leden al 81.000 gulden contributie bin nen en de collecte tijdens de wij dingsdienst bracht 1140,10 op. Tijdens de rondvraag kwam tot uiting, dat men ondanks alle ver anderingen graag op Vrederust de jaarvergadering wil blijven hou den. "Niet te snel naar de kale vlakte van het PZZ te Goes", zo werd gezegd. Dhr.Brinkman vroeg, waarom ook een aantal patiënten van Tholen in het PZZ te Goes zijn opgenomen. De voorzitter beschouwde dat als een uitzondering, want Tholen en St.Philipsland blijven op Vrede rust aangewezen, al is er een vrije ziekenhuiskeuze. Tweede voorzitter Germing werd na 35 jaar uitgezwaaid als be stuurder van Vrederust. Voorzit ter Baerends sprak hem toe en geneesheer-directeur J.O.van Rossum bood het boek 700 jaar Halsteren aan. Vrederust bestaat in 1984 'nog maar' 75 jaar en op die 80e jaar vergadering zullen de gebruike lijke tomatensoep met drie broodjes zeker niet ontbreken. Bij de viering van het 75-jarig be staan van de R.K. Sint Anthonius- school was ook deze schoolfoto te zien, die dateert uit 1918(de oudste foto op de tentoonstelling was uit 1911). Links de toenmalige hoofd onderwijzer J.Kuijpers en rechts de jufs A.Dupont en M.Hommel. Verder onder andere op de voorste rij tweede van links P.W.A.Mees en vijfde van links C.Douw. Op de vierde rij tweede van rechts C. van Tilbeurgh. Ongetwijfeld zullen oudere lezers nog meer mensen thuis kunnen brengen. We houden ons aanbevolen. (Oud-)Leerlingen en onderwijzend personeel van de R.K. lagere Sint Anthoniusschool uit Oud Vossemeer hebben vrijdag het 75-jarig jubileum van de school gevierd. Na een eucharistieviering in de Sint Willebror- duskerk, talrijke spelletjes en een toepasselijke musical was er 's avonds het officiële gedeelte, waarbij hoofdonderwijzer J.H.Lauwerijssen onder meer sprak van een goede verstandhouding met de openbare Die Heenetrechtschool en de School met de Bijbel. In de morgenuren sprak dhr.Lau- sprak de hoop uit dat ze later een wertjssen tevens een welkoms woord tijdens de eucharistievie ring. Hij was blij dat men in Oud Vossemeer al 75 jaar katholiek onderwijs aan de kinderen kan geven. Pastoor A. van de Brule sloot zich in zijn preek aan bij de woorden van het schoolhoofd en bena drukte het belang van bijzonder onderwijs. Hij wenste de school verlaters van de zesde klas veel succes toe op het onderwijspad en Opticien Optometrist O.V Kontaktlenzen GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG Advertentie IM plaats veroveren in de maat schappij. Geen gemakkelijke op gaaft Hij adviseerde hen om echter de moed niet te verliezen wanneer het allemaal niet naar wens ver loopt. De dienst, die voornamelijk werd verzorgd door de leerlingen van de St.Anthoniusschool en de kleuters van Sint Janneke, |old tevens als afscheidsdienst voor die zesde klassers. De kinderen gingen vervolgens naar de kleuterschool naast de kerk, waar onder gejuich meer dan honderd verschillend ge kleurde ballonnen de lucht ingin gen en door een stevige westen wind werden meegevoerd. In opperbeste stemming kwam het gezelschap bij de Sint Antho niusschool aan, waar de door dhr.W.Aarnoudse vervaardigde schoolvlag werd onthuld. Na deze eerste feesthandeling was er voör de kinderen een bolus met limo nade. Het jonge volk beleefde veel plezier aan spelletjes zoals zaklo- pen, hinkelen, hoepelen en touw tje springen. De honger werd ge stild met een frietmaaltijd(met appelmoes), bereid door perso neel van cafetaria 't Geveltje, die op school werd genuttigd, 's Middags kwamen de Oudvos- semeerse bejaarden en leden van de plaatselijke afdeling van de Zonnebloem op bezoek om de generale repetitie van de musical De R eünie, opgevoerd door leer lingen van klas 5 en 6. te aan schouwen. De kinderen uit de overige klassen traden in het voetlicht met volksdansjes. Voor hoofdonderwijzer Lauwe- rijssen was er een nieuwe klok, die hem'onder het zingen van een speciaal voor de gelegenheid ge maakt lied werd aangeboden. De begin- en eindtijden van de lesuren kloppen vaak niet en met een goede klok hoopt men dat die situatie verleden tijd is. Oud-leerlingen en ouders van leerlingen luisterden vrijdag avond tijdens het officiële gedeel te naar een welkomswoord van dhr.M.J.Boonman, voorzitter van het schoolbestuur. Hij had waardering voor het vele werk van het feestcomité, dat er iti was geslaagd een passende viering van de grond te krijgen. Ook hij wees op het belang van bijzonder onderwijs en had een posthuum pluimpje voor het toenmalig kerkbestuur, dat de aanzet gaf tot de stichting van een katholieke lagere school. Oud schoolhoofd dhr.N.Imandt schetste in het kort de grote ver andering die de Sint Anthonius school heeft doorgemaakt waar het 't schoolgebouw op zich be treft: in de oude school aan de Dorpsweg moest men het stellen met een bijna antieke oliekachel en spleten in de vloer. Vervolgens was er de mooie behuizing in de Burgemeester Versluijsstraat. Dhr.Lauwerijssen beschreef de veranderingen in onderwijskun dig opzicht. In het gefundeerd onderwijs vragen de kinderen in dividueel meer aandacht, terwijl er ook meer op de mogelijkheden van het individuele kind wordt gewerkt. Hij wierp tevens een blik in de toekomst en lichtte onder meer 1985 eruit: het jaar wanneer het kleuteronderwijs en het lager onderwijs samensmelten. Een drieklassige Sint Anthoniusschool met ongeveer 100 leerlingen ligt waarschijnlijk in het verschiet. De goede samenwerking met hoofdonderwijzers dhr.J.D.Vroe ge van Die Heenetrecht(o.l.s.) en dhr.B.Biesheuvel van de School met de Bijbel, die hun felicitaties van een bloemstuk vergezeld lie ten gaan, stak hij evenmin onder stoelen of schoolbanken. Tijdens gezamenlijk overleg worden de schoolvakanties uitgestippeld en bij karweitjes als stencilwerk we ten de scholen elkaar ook uitste kend te vinden. Het klapstuk van de avond was de muzical De Reünie. De jonge to neelspelers oogstten een dankbaar applaus. Iedereen was vrijdagavond ook nog in de gelegenheid om oude en recente schoolfoto's te bekijken. Er werden zelfs dia's vertoond. Ze droegen allemaal bij tot het op halen van herinneringen en oude verhalen. Een gezellig samenzijn besloot de viering van driekwart eeuw Sint Anthoniusschool in Oud Vossemeer. Dat bleek maandagavond in de Druiventros te St.Philipsland tij dens de 75ste algemene vergade ring, die slechts door vier leden werd bezocht, buiten bestuur, raad van toezicht en twee perso neelsleden om. Het aantal privé-rekeningen steeg van 2038 naar 2179, het aantal re- kening-courant houders van 466 naar 502. De leningen namen toe van 510 naar 561, in bedragen van 32 naar 36 miljoen gulden. Het balanstotaal steeg van 60.5 naar 64.6 miljoen gulden. Die toename van 7.9% lag boven het landelijk gemiddelde, zei direc teur A.W.Beurkens in zijn toe lichting. Tegenover 4.6 miljoen meer reke- ning-courantgelden en leningen stond een stijging van 5 miljoen gulden aan spaargelden. De zake lijke termijndeposito's met een looptijd van 1 jaar of korter liepen belangrijk terug van 2.4 naar 1 miljoen gulden. Gezien de lagere rente en de strengere controle van de fiscus verbaasde dhr.C.M.de Greef zich over de toename van de spaargel den met 5 miljoen gulden. Direc teur Beurkens relativeerde dat door erop te wijzen, dat niet alle spaargeld zwart is. Hij wees er ook op, dat het om 7115 spaarreke ningen ging waarvan 214 particu liere termijndeposito's met totaal 12.8 miljoen gulden. Direct op vraagbaar is 23.7 miljoen(vorig jaar 21.4), op termijn 13.8(10.6) miljoen gulden. Voorzitter J.M.Ligtendag conclu deerde, dat er leuk gespaard was. "De gewone man gaat niet zo maar naar het buit.enland met z'n geld." Met toevoeging van de winst steeg de algemene reserve tot 1.8 mil joen gulden, de herwaarderings reserve tot 427.341(382.871) gul den. Op de winst- en verliesrekening waren er meer interest-ontvang sten: 1.7 in plaats van 1.5 miljoen, meer provisie(241.125 i.p.v. 228.526) en meer andere ba- ten(51.634 i.p.v. 39.120). De kosten stegen echter ook flink: salarissen, pensioenen en sociale lasten van 851.980 naar 938.971, beheer,huisvesting,administra tie,publiciteit van 563.472 naar 598.881 en afschrijving op gebou wen en inventaris van 106.679 naar 125.142 gulden. Een brutowinst van 372.457(310.933) was het resul taat, maar daarvan* ging maar liefst 315.000(3 ton) in de strop- penpot, zodat er 57.457(10.933) overbleef als winst voor belastin gen. In 1981 was dat 24.540 gezien nog 13.607 buitengewone baten naast de toenmalige winst van 10.933. Door te verwachten ver liezen in mindering te brengen, slaagde de Rabobank erin 664 gulden belasting terug te krij- gen(in 1981 was dat zelfs 29.786) waardoor de netto winst op 58.121(54.326) gulden kwam. Voorzitter Ligtendag was blij, na de verbeteringen in 1981 in St.Philipsland en in 1982 in Tho len qua gebouwen goed te zitten. Mogelijk komt Oud-Vossemeer nog eens in de toekomst aan bod. In Tholen kwam er dankzij de verbouwing vorig jaar een betere beveiliging, maar het parkeerter rein aan de Eendrachtsweg was wel de grootste verbetering. On geveer negentig procent van de klanten komt nu achterlangs naar het bankkantoor in plaats van via de Brugstraat. Ook de automatisering in St.Phi lipsland werkt sinds 1 jaar tot zeer grote tevredenheid, aldus de Het bovenstaande was het bemoedigende slotwoord van de voorzitter van de veilingvereniging St. Annaland de heer A.L.C. Brooijmans tijdens de 53ste algemene jaarvergadering. Hij vatte in die uitspraak de zorgen samen van de land- en tuinbou? na de zo ongekend late uitzaai en inpoot. Hij bemoedigde er tegelijkertijd ook mee, omdat nu eenmaal nooit te voorspellen valt wat de financieëfe uitkomst zal zijn, maar in elk geval is 5 kilo van 2,— niet meer dan 2 kilo van 5,— Zorgen bli ven niet beperkt tot de land- en tuinbouw in het alge meen. Ook voor een veilingorga nisatie is het lang niet alles meer botertje tot de boom. Daarbij ko men opgelegde maatregelen als een V.U.T. regeling, waarvan het ook nog aanwezige erelid J.J. Mosselman de uitspraak deed. Deze veiling op zich is kernge zond, maar de VUT-noodzaak maakt ze ziek. Het deed C.J. Be velander nog iets verder gaan met de conclusie, dat de ziekte al doende is te slopen. Het bestuur onderstreepte dat niet direct, maar kon evenmin ontkennen, dat er toch weer 37.453,— gulden uit de reserve gehaald moest wor den tegenover vorig jaar 24.922,— Dan echter gaat het vrij hard en is de reserve pot dan ook geslonken tot geen 65 mille meer. Daarbij kunnen de duurza me bedrijfsmiddelen, zoals ge bouwen en inventaris tot een be drag van 282.154,— niet worden meegerekend, omdat dit vermo gen weliswaar op papier aanwezig is, maar het is eveneens nodig voor een exploitatie van een vei ling. In zijn openingswoord had de veilingvoorzitter er aan herin nerd hoe het enerzijds met spijt en anderzijds met begrip genomen reorganisatiebesluit werd gereali seerd. Een andere weg was niet mogelijk. Toch leven nog in een tijd van recht uit uitkeringen Schreeuwende vakbondsleiders, zonder de vraag te beantwoorden of dit ook allemaal kan en is vol te houden. De resultaten blijken ne gatief te zijn. Eerst verdwenen de zwakkere bedrijven, maar daar mee ook hun werknemers, daarna de ogenschijnlijk sterken en gro ten en nu is het min of meer da gelijkse kost dat een bedrijf of onderneming failliet had. Dat al les komt ten laste van een ge meenschap, die mede daardoor de touwtjes steeds moeilijker aan el kaar knoopt. Totdat de eindjes tekort zijn. Belastingdruk en schaalvergroting nemen steeds toe en dit hoofdstuk kreeg nog geen punt. Iedereen zal tot de overtui ging moeten komen, dat er geen stapje, maar een flinke stap terug gedaan moet worden, opdat schijnwelvaart hopelijk voor lan ge tijd weer plaats kan maken voor welzijn, aldus dhr. Brooi jmans in een realistisch openings woord. Hij wees er vervolgens op, hoe het bestuur van de veiling zijn voelhorens afgelopen wintersei zoen had uitgestoken, wat leidde tot een werkverruiming voor de vaste krachten (sortering aardap pelen van elders) en daarmee tot een zeker tastbaar resultaat. In deze tijd valt er nu eenmaal geen goudmijn aan te boren en boven dien ben ik niets wijzer dan wie ook als het er om gaat een voor spelling te doen voor de toekomst. Verwijzend naar de veiling-jaaro verzichten kon de voorzitter wei nig optimistische klanken laten horen, maar vroeg wel begrip dat de enige mogelijkheid die over blijft is het met z'n allen te doen, zoals het verleden toch het bewijs leverde dat de veiling menigeen een goede boterham bezorgde. Dat er in zo'n jaar dan toch weer schorsingen moeten vallen onder leden, omdat de regels niet wor den gehanteerd, is niet alleen maar spijtig, maar ook ondermij nend. Zo'n gebouw en machines zijn alleen maar rendabel te ma ken, als er zoveel mogelijk wordt aangevoerd. Hij meende dat de reorganisatie goed was opgevan gen, al heeft het water een periode tot aan de lippen gestaan, vooral in de administratieve sector waren er de kinderziekten. Hij dankte staf en personeel voor hun inzet in vooral die moeilijke periode. Na al genoemde cijfers kan nog wor den aangetekend, dat de balans per 31 maart 1983 uitkwam op 921.318,tegenover vorig jaar ƒ1.000.059,— Voor vervroegde uittreding personeel en de door reorganisatie noodzakelijke af vloeiingsregeling stond er 120.637,— op de passiva zijde van de balans. Bij de verlies- en winstreking was er een totaal aan baten van 761198,— tegenover vorig jaar 816.522,-De lasten beliepen 789.833,— en vorig jaar 831.453,— De omzetdaling in het boekjaar kwam op ƒ233.000,-. Vele bedrijven gaan kapot aan vervroegde uittreding en V.U.T. concludeerde C.J. Bevelander, die het ook voor de veiling een veel te zware last vindt. Dat men hier niet onderuit kan is een ommissie in de wetgeving. De voorzitter kon beamen dat het bestuur het daar mee eens is, maar er niet onderuit kan. De VUT-regeling kan de veilingondergang worden. Het aardappelseizoen verliep in het verslag jaar heel vlot en de uien waren ook vroeg geruimd. Toen bleef er maar weinig sorteerwerk meer over, maar na contacten met Interland Potato Export Holland b.v. te Fijnaart werden sorteer- mogelijkheden uitgebreid. De aardappelveilingprijzen varieer den van 1,34 aan de beginperio de tot het minimum van 0,18 op het eind van het seizoen. Er was vlotte afzet. Bij de uien was de kilo-opbrengst goed, de prijs slecht. Van 24 tot maar 7 cent de kilo. Aan aardappelen werd bijna 5 miljoen omgezet, aan uien bijna 833.000,— terwijl met de ande re groenten en gladiolen de totaal omzet op ruim 9 miljoen gulden kwam en dat was nog een ton meer dan vorig jaar. Duidelijk kwam in het verslag naar voren, dat de vroege aardappelen de veiling goed doen, maar dat een uienprijs zoals vorig jaar daarop een (linke domper zet. Bestuurslid M.Ph. van der Weele werd herbe noemd (secretaris) en in de finan ciële commissie werd J.L. Goede- gebuure Pzn gekozen voor een niet herkiesbare P.C. Hage. Ver der heeft in die commissie C. de Wit en J.A. van Iwaarden zitting en voor de groep Scherpenisse J.J. van Houdt en L.A. Polderman. Het voorstel om bestaande lenin gen bij de Rabobank af te lossen en daarvoor 1 nieuwe lening te formeren groot 124.750,— met een 5 jarige rente van 8.10% en een 5% aflossing kreeg instem ming, evenals een aanpassing van het bedrag in rekening courant tot 3 ton. Provisie (6 Vi% voor leden en 9 16% voor niet leden) werd gehandhaafd zoals ook het en treegeld van een riks. De vraag uit de vergadering was of men het daarmee aandurfde en hoewel er voor het bestuur ook veel onze kerheden zijn, achtte men een verhoging na een zo slechte land- bouwsart 1983 voorshands niet verantwoord. Het ledental liep iets terug tot 143, veelal door be drijfsbeëindiging en schorsing. Na het resultaatsvolle pogen de rooidatum te wijzigen, al hoopten de leden dat het zelfs 4 weken zou zijn. werd ook de vergoeding voor fust op een gelijk bedrag vastge steld als vorig jaar. De mei-inven tarisatie leerde dat er 18 hectare dore staan (stonden) onder plastic tegenover 11 Vi vorig jaar, open grond Doré 147 hectare en vorig jaar 133. Première 12 (8), Gloria 12 (20), Lekkerlander 1 '/i (1 '/i), Eigenheimer 7 (3), Bintje 90 (108). Plantuien 1 !6 (3) vroege zaaiuien 2 Vï (7 V4) normale zaaiuien 40 (56). Een belangrijke inkruimping dus van het areaal uien, maar daaraan zullen de weersomstan digheden wellicht het meest debet aan zijn. Bij de rondvraag was er nog enige discussie rond de veilp licht en soms daaraan verbonden bijzondere omstandigheden. Het veilingbestuur zag echter niet zit ten ergens de hand mee te lichten, omdat daarmee het hek van de dam zou zijn en de veiling niet langer zou bestaan. Het tegendeel zou beter resultaat opleveren zo wel voor veiling als voor telers. Maar een zodanige eenheid blijft een utopie, meende ook de heer Brooijmans in zijn slotwoord en wens voor goe'de uitkomsten in 1983. voorzitter. De bankopdrachten worden niet meer op optisch lees bare formulieren getypt, maar via de computer ingevoerd. Dit werkt dermate soepel, dat de vijftien personeelsleden tijd over hebben voor acquisitie en verdere uitbrei ding van de dienstverlening. Twee ziektegevallen kunnen nu ook ge makkelijke worden opgevangen, maar de komende arbeidstijdver korting maakt weer een deel van de door automatisering vrij geko men tijd ongedaan. Dhr.H.Timmers Vroeg naar de as surantie-afdeling. Uit de notulen van de vorige vergadering bleek, dat de resultaten tegenvielen, zo dat de markt nu mogelijk wat in tensiever was bewerkt. Na St.An- naland was nu ook Poortvliet uit de assurantie-combinatie van de Rabobanken getreden, wat 't er volgens dhr.Timmers niet goed koper op zou maken. "Integendeel", zei voorzitter Lig tendag. ,'Het is niet duurder ge worden omdat een dure kracht in de buitendienst afvloeit en er ook een meisje op kantoor minder is. We schreeuwen er daarom niet om dat het zo gelopen is. De per spectieven voor rendement zijn beter dan ze geweest zijn", aldus de voorzitter. Bestuurslid J.L.van Gorsel beves tigde dat. "De personeelskosten zijn een stuk gezakt nu er maar twee van de vier medewerkers over zijn. Daarbij komen de bui tengewone baten door uittre dingfin 1981 van St.Annaland 13.607 en in 1983 Poortvliet), zo dat er voor de toekomst een aan trekkelijke basis is om verder te gaan", zei Van Gorsel. Directeur Beurkens sprak van een 'natuurlijke reorganisatie'. Ten aanzien van de fusie tussen de Rabobanken Poortvliet en St.An naland begreep dhr.Timmers niet, dat Poortvliet dwars op naar St.Annaland gegaan was in plaats van naar Tholen of St.Maartens dijk. De voorzitter schreef dat toe aan 'menselijke overwegingen', terwijl de directeur erop wees, dat de werkgebieden van Poortvliet en St.Annaland wel tegen elkaar aan lopen. Voorzitter Ligtendag werd bij de bestuursverkiezing herkozen. Hij wilde eerst stoppen, maar besloot toen toch nog maar een periode door te gaan. J.D.Moelker uit De Heen werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Tot verbazing van de voorzitter was hij niet aanwezig en ook niet telefonisch bereikbaar. De heren C.M.de Greef en M.M.A. Looten werden aangewezen om de notulen vast te stellen. In zijn openingswoord stond de voorzitter meer stil bij algemene ontwikkelingen als de forse daling van de rente in 1982 en het zeer krachtig herstel van de aandelen markt, waarvan velen konden profiteren. Ook belichtte hij ver schillende bedrijfstakken als de landbouw, bouwnijverheid en de tailhandel. "Een wezenlijke ople ving van de economie ligt voorlo pig niet in het verschiet,', aldus de sombere constatering van voor zitter Ligtendag. Veiling Sint-Annaland boekte stijgende aanvoeren in verband met de rooidata van 6 1 op 2 teelt) en 14(1 op 3) juli. Dinsdag 28 juni 62 ton met eert maximum dore- prijs van 1,30 en woensdag 29 juni 1,28 met 95 ton. Dore ge woon 1.25-1.30 (1.23-1.28 giste ren), afwijkend 1.12-1.19 (75-1.16). Premiere gewoon 1.01-1.04(1.02). Aminca 1.00(75- 80). Gloria 1.02 (90-1.00), Drie lingen 25-34 (25-31), Kriel 55-67 (65-74). U hebt nu de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland in handen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 8