THOLEIMDERWIJS GROTE SPAARDERS KRIJGEN N ONMOGELIJK HOGE RENTE. MAANDRENTE-REKENING 5 JAAR VAST. O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente thoien BIJSTAND SPECIAAL VOOR SCHOOLVERLATERS VERLENGING RIJBEWIJS EXPERIMENT FUNDEREND ONDERWIJS? BIJNA VOORBIJ NOGMAALS DE HUURCOMMISSIE WAT LIGT TER INZAGE? OVERWEGING Eendrachtbode naar India Gehandicapten Donderdag 30 juni 1983 EENDRACHTBODE SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Evangelisatie recreatie op de Thoolse campings BONDSSPAARBANK 5 door Joop Koornstra. 5 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 -VOOA.T&€i£T ON lÉAWiji |-BuWeMGEWOON ONDeRUiji -THOLÉh •LflGERe SCHOOL .kleuter xhool Als een rijbewijs wordt aange vraagd moet daarbij een bewijs van rijvaardigheid worden over gelegd Bij verlenging van het rijbewijs wordt de rijvaardigheid meestal aangetoond met het ou de rijbewijs. De commissaris der Koningin, die in Zeeland is belast met de afgifte van rijbewijzen, heeft de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten er op gewezen, dat dat oude rijbewijs nog rechtsgel digheid moet hebben om als ver klaring van rijvaardigheid te die nen. Er wordt op gewezen dat een rijbewijs geldig is voor de vijf jaren die op het document zijn vermeld. Tot een jaar na die ter mijn is er nog gelegenheid het rijbewijs te verlengen. De commissaris heeft de ge meenten verzocht erop te letten, dat de aanvragen om verlenging van het rijbewijs tijdig worden ingediend; om als bewijs van rij vaardigheid te dienen moet het namelijk voor de verstrijking van dat jaar bij de provincie zijn ont vangen. De dag van inlevering op het gemeentehuis, noch die van de afgifte van de geneeskundige verklaring van het Centraal Bu reau rijvaardigheidsbewijzen doen terzake. Het is dus van belang tijdig het nieuwe rijbewijs aan te vragen bij het gemeentehuis, opdat het vandaar tijdig kan worden door gezonden naar de provincie. Het jaar na afloop van de geldig heid van het rijbewijs is men strafbaar als toch gereden wordt en - wat voor velen misschien nog zwaarder weegt - niet verzekerd. Men is in die periode namelijk wel "rijvaardig" maar niet "rijbe- voegd", zcals het wegenver keersreglement zegt. FORT is in Thoien niet zo maar de afkorting van 'n projekt (het projekt Funderend Onderwijs Regio Thoien): het is een begrip geworden; een begrip dat staat voor gezamenlijk werken aan onderwijsverbetering en vernieuwing van het onderwijs op het hele eiland Thoien. Het FORT is één van de drie landelijke experimenten, die als opdracht hebben om voor alle kinderen van ca. 4-16 jaar een ononderbroken schoolloop baan te verzorgen. In de praktijk betekent dit: zorg voor een zo gelei delijk mogelijke overgang van de ene school naar de andere. Voor de twee niet Thoolse experimenten zit de normale looptijd (1 voorbereidingsjaar en 4 experimenteerjaren) erop. Ze worden per 1 augustus 1983 beëindigd. Het FORT-projekt Thoien is een jaar later gestart. Verwacht mocht worden, dat we nog een jaar door konden gaan en wel tot 1 augustus 1 984. Alle betrokkenen op Thoien hebben zich daarvoor beijverd. Het heeft echter geen resultaat gehad! Ook het experiment Funderend Onderwijs regio Thoien wordt per 1 augustus a.s. stopgezet. Financiële overwegingen hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld Het zal u duidelijk zijn dat de teleurstelling bij de velen die aan dit projekt hebben meegewerkt groot is. Het beëindi gen van het experiment is echter onvermijdelijk. FORT is nu dus bijna voorbij. Stuurgroep, Begeleidingsgroep en de schoolbegeleidingsdienst R.P.C.Z. (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) hebben inmiddels stappen genomen om: tot een goede afronding van het projekt te komen de ontstane samenwerkingsverbanden zo veel mogelijk te voortbestaan. laten EVEN TERUGKIJKEN Drie jaren werken aan verbetering en vernieuwing van het onderwijs lijkt een lange tijd. Om maximale resultaten te kunnen bereiken in dit soort werk is een periode van 3 jaar zeer beperkt. Toch hebben de scholen op Thoien veel met elkaar gedaan. Voorbeelden hiervan zijn: leerkrachten van verschillende typen scholen zijn met elkaar gaan praten over gemeenschappelijke problemen. - de overgang van de ene naar de andere school wordt door de leerkrachten beter voorbereid en begeleid - de kinderen die problemen hebben op school krijgen extra aandacht door het aanstellen van een speciale medewerker (de orthodidakt) - schoolbesturen hebben gezamenlijk overleg gevoerd over toekom stige onderwijsontwikkelingen op Thoien. - tussen vertegenwoordigers van schoolleiders (Begeleidingsgroep) is een regelmatig overleg ontstaan. Er is dus veel gebeurd in de Thoolse onderwijswereld. Deze rubriek is niet de plaats om daarover verder uit te wijden. Het is de bedoeling dat er straks een eindverslag komt, waarvan u wellicht bijvoorbeeld via het gemeentehuis en de openbare bibliotheken kennis kunt nemen. WAT HEBBEN WE AAN HET FORT OVERGEHOUDEN? In samenwerking met de schoolbegeleidingsdienst, het R.P.C.Z., heb ben de Thoolse leerkrachten vooral gewerkt aan verbeteringen in de eigen school. Ook in samenwerkingsverbanden tussen de verschillende scholen zijn positieve ervaringen opgedaan. We geven enkele voorbeelden van projektresultaten: in bijna alle gevallen is grotere duidelijkheid ontstaan over de vraag of en hoe scholen voor kleuteronderwijs en lager onderwijs straks zullen kunnen worden omgevormd tot nieuwe basisscholen. - het begeleiden van individuele leerlingen in de school wordt op een meer gerichte manier aangepakt. - hulp aan kinderen met bepaalde problemen kan gegeven worden door de orthodidakt, die in ieder geval voor Thoien behouden blijft. De Thoolse gemeenteraad besloot op 20 juni j.l. de salariskosten van de orthodidakt voor haar rekening te nemen, indien het minis terie de subsidiëring daarvan stopt. - er is samenwerking ontstaan tussen "De Veste", de L T S. en de L.H.N.O. in de begeleiding van leerlingen die speciaal onderwijs nodig hebben. leerkrachten zijn door het FORT beter in staat aandacht te schenken aan individuele kinderen. HOE WORDT HET FORT AFGEROND? Per 1 augustus wordt het projekt FORT beëindigd. Het ministerie ver strekt vanaf die dag geen faciliteiten meer. De Stuurgroep en het R.P.C.Z. willen het experiment op waardige wijze afronden. De verschillende groepen die binnen het experiment werkten worden in de gelegenheid gesteld hun opdracht(en) vóór 1 november 1 983 af te ronden. Voor de extra begeleiding daarvan zorgt het R.P.C.Z. Zoals reeds eerder geschreven wordt er een eindverslag gemaakt. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 4 juli 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00-1 2 .00 uur. Het spreekuur van wethouder P. van Schetsen komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met één van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, tel: 01666-2955, toestel 215. Na school of studie zonder werk Jongeren die hun school of studie beëindigd hebben, kunnen niet altijd een baan vinden. Voor schoolverlaters vanaf 1 8 jaar is er echter een financiële regeling, de bijstand, ook als ze nog nooit in loondienst hebben gewerkt. Daarover gaat dit artikel. Als je na lezing nog meer vragen hebt, dan kun je terecht bij de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Wanneer kun je voor deze regeling in aanmerking komen? - Als je nog geen 21 bent, dan heb je niet direct aanspraak op een eigen uitkering nadat de school erop zit. Dar is pas het geval als er op zijn minst twee volle kalenderkwartalen verstreken zijn. Meestal is dat dus op 1 januari na het jaar waarin de studie is geëindigd - Als je na die wachttijd nog werkloos bent, dan kun je in aanmerking komen voor een zogenaamde R.W W.-uitkering - dat is een uitke ring op grond van de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers (een vorm van bijstand). - Wel hebben je ouders tot aan die datum recht op kinderbijslag. Deze regels gelden zowel voor thuiswonenden als voor hen die tijdens hun opleiding niet bij hun ouders woonden. Gedurende de wacht tijd kan geen bijstand worden gegeven, dus ook niet als de school verlater zelfstandig woont. Belangrijke punten - Zowel voor de kinderbijslag als de R.W.W.-uitkering is het zaak dat je tijdig staat ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau - liefst vóór het beëindigen van de studie of school. - De vastgestelde wachttijd blijft, ook als je in die periode een poosje hebt gewerkt, gehandhaafd. Voor werklozen tussen 1 8 en 21 jaar die uit het buitenland afkom stig zijn of daaruit terugkeren, geldt dezelfde wachttijd. Deze gaat in aan het einde van het kwartaal waarin men in Nederland aankomt. Een normale buitenlandse vakantie doorbreekt de wachttijd niet. Bij langdurig buitenlands verblijf geldt dezelfde regel als voor de Werk lozen die uit het buitenland afkomstig zijn. Ben je 21 jaar of ouder, dan kan de R W W.-uitkering ingaan op het moment dat de studiefinanciering ophoudt. Dat geldt ook als je ouders de studie hebben betaald. Voorwaarden voor een uitkering zijn, dat je werkloos bent en staat ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau. Hoe hoog is de uitkering? De uitkering die je krijgt, is afgeleid van het minimum-jeugdloon. Na tuurlijk spelen je leeftijd, het feit of je thuis woont of al zelfstandig woont en of je bepaalde bijverdiensten hebt, een rol. De sociale dienst heeft een foldertje waarin de thans geldende uitkeringsbedragen ver meld staan. Ook ontvang je als R.W.W.-er vakantiegeld, dat eens per jaar in juni wordt uitbetaald. Als R.W.W.-er ben je verplicht verzekerd tegen ziek tekosten. Je moet je wel aanmelden bij een ziekenfonds. Voorwaarden Uiteraard is het geven van bijstand bedoeld als een tijdelijke zaak. De bedoeling is immers dat je zo gauw mogelijk 'zelfstandig in het bestaan kan voorzien', zoals de wet dat noemt. Daarom moet je op zoek gaan naar werk. Dat kan via advertenties en via het arbeidsbureau. Daar moet je in elk geval staan ingeschreven als werkzoekende. Het ar beidsbureau beschikt over vele contacten en doet zijn best om snel een geschikte baan voor je te vinden. Her- of omscholing blijven alle pogingen mislukken, maar vindt het arbeidsbureau dat er in een andere richting wél iets voor je te vinden zou zijn - als je daar maar wat beter voor opgeleid zou zijn - dan kan je tot her- of omscholing verplicht worden. Wil je je uitkering blijven ontvangen, dan zal je die aangewezen scholing dus moeten aanvaarden. Voor alle duidelijkheid: het zomaar gaan volgen van een dagopleiding die niet is aangewezen maar die je zelf hebt gekozen, en toch tegelijk bijstand ontvangen, is vrijwel onmogelijk. Een uitkering aanvragen Het beste is om ongeveer drie weken voor de datum waarop je meent in aanmerking te komen voor een uitkering, een aanvraag in te dienen Is die datum dus 1 januari dan zoek je begin december contact met de sociale dienst. Je kunt opbellen of even langs gaan om een afspraak voor een gesprek te maken. Zorg ervoor dat je bij dat gesprek alle noodzakelijke papieren, zoals diploma, eventueel een trouwboekje, ziekenfondspapieren en dergelijke bij je hebt. Als je liever niet alleen gaat, kun je je ouders meenemen of een vertrouwensman of -vrouw. Je kan ook iemand van een organisatie voor werkende jongeren of van het maatschappelijke werk mee laten gaan. Alle gegevens Tijdens het gesprek met de ambtenaar van de sociale dienst worden alle gegevens genoteerd. Het spreekt vanzelf dat je daarbij alles eerlijk opgeeft. Dingen die je 'vergeet', kunnen later je uitkering in gevaar brengen. Uiteraard wordt er met jouw gegevens uiterst zorgvuldig omgesprongen. Je aanvraag wordt schriftelijk vastgelegd; gewoonlijk kun je een afschrift van de aanvraag mee naar huis nemen. In de dagen daarop worden de gegevens gecontroleerd en wordt de beslissing op je aanvraag voorbereid. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Kort samengevat Je bent van school gekomen of hebt je studie stopgezet of voltooid - Je stelt alles in het werk om aan werk te komen. - Je hebt je (tijdig!) laten inschrijven bij het arbeidsbureau. - Je bent nog niet in vaste loondienst werkzaam geweest (zodat je geen recht hebt op een andere werkloosheidsuitkering). Als je 1 8 jaar of ouder bent, maar nog geen 21dan kom je in de regel op 1 januari van het jaar volgend op je laatste schooljaar in aanmerking voor een R.W.W.-uitkering. Wat betreft de hoogte van de uitkering maakt het wel verschil of je wel of niet meer thuis woont. - Als je 21 jaar of ouder bent, dan krijg je een uitkering in aansluiting op de termijn die door het ministerie van Onderwijs en Weten schappen bij de studiefinanciering wordt gehanteerd. Ook als je ouders je studie hebben betaald. Voor deze leeftijdscategorie maakt het geen verschil of je nog thuis of zelfstandig woont. Aanvragen voor een uitkering moeten ongeveer drie weken voor de datum van ingang bij de sociale dienst worden ingediend. - Binnen een maand hoor je of je bijstand krijgt, hoeveel en eventueel onder welke voorwaarden. Vakantiegeld wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald. Wil je meer weten over de bedragen die nu gelden, vraag dan naar het Half jaarlijks Overzicht van de Algemene Bijstandswet. Ben je het niet eens over de hoogte van je uitkering of de afwijzing van je aanvraag, ga dan naar een Bureau voor Rechtshulp. - Als je nog vragen hebt, stel die dan aan de afdeling op het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. Vorige week hebben wij u in deze rubriek uitvoerig geïnformeerd over de huurcommissie. De huurcommissie geeft informatie over de huur prijs van uw huis, kamer of etage. U kunt haar inschakelen als u het niet eens bent over zaken als huurverhoging, servicekosten of sleutelgeld e.d. De huurcommissie is er voor huurder en verhuurder. Schreven wij u vorige week dat het adres van de huurcommissie is Stadhuis Zierikzee, Meelstraat 8 te Zierikzee. De spreekuren van de commissie zijn echter ook in een nabijere omgeving en wel te Bergen op Zoom: Blauwehandstraat 34 in gebouw t Swaantje elke eerste donderdag van de maand van 9.00 tot 11.30 uur. In Goes kunt u elke werkdag terecht van 9.00 tot 1 2.00 uur in het gebouw aan de Singel straat 15. Telefonische inlichtingen zijn verkrijgbaar via nummer 01 100-11891 Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Thoien maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 juli 1 983 voor een ieder ter secretarie van de éemeente. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Thoien van 20 juni 1 983, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a Ds. de Bresstraat 1 3 te Sint-Maartensdijk; b Hogeweg 2 te Sint-Maartensdijk; c. Wouthoekweg 5 te Sint-Maartensdijk; d. Schoondorpseweg 8 te Poortvliet; e. Langestraat 16 te Poortvliet; f. Scheldseweg 3 te Stavenisse; g. Langeweg 9 te Sint-Annaland. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoerhd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 30 juni 1983 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Vierde herziening bestemmingsplan "Buitengebied" De burgemeester van Thoien maakt bekend dat met ingang van 1 juli aanstaande gedurende een maand ter gemeente-sekreta- rie ter inzage zal liggen, de ontwerp-vierde herziening van het bestemmingsplan "Buitengebied" met toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen deze ontwerp-herziening bij de gemeenteraad indienen. Sint-Maartensdijk, 30 juni 1983 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. In deze overweging wil ik uw aandacht vragen voor het werk van de Commissie Camping Evangelisatie Tholen/Sint Phi- lipsland. Jaarlijks wordt door deze commissie evangelisatiewerk ver richt op de campings van ons ei land. Gedurende vier weken wordt op zaterdagen het evange lisatieblad Elizabethbode ver spreid. Aan de verspreiding van het blad wordt door een groep van ongeveer 30 eilandbewoners meegewerkt. Op deze wijze komt bij elke tent of caravan vier weken lang een uitnodiging van Gods wege om de boodschap van de Bijbel te lezen. Om te lezen hoe de Heere in het leven van een men senkind wil komen. Hoe Hij ons wil bevrijden uit de sleur van ons leven en aan ons leven inhoud wil geven. De boodschap van redding door Jezus Christus komt op deze wijze op plaatsen waar nooit de naam van God is gehoord en op plaatsen waar men vervreemd is van de kerk en zelfs van het lezen van het Woord van God. Wij ho pen en bidden dat hierdoor men sen tot geloof en bekering mogen komen. Een ander onderdeel van het werk is evangelisatie7recrea- tiewerk, wat door twee teams op twee campings op het eiland wordt verricht. Dit jaar zal dat zijn van 16 tot 30 juli. Dan worden op camping Stavenisse en op cam ping de Pluimpot te Scherpenisse allerlei activiteiten georganiseerd. Om te beginnen is er elke morgen een kinderbijbelclub voor de kin deren op de campings. Een Bij belverhaal wordt verteld, er wordt gezongen en wat gehoord is wordt door middel van tekening, han denarbeid enzovoort verwerkt. Daarnaast zijn er voor de ouderen avonden met zanggroepen en evangelisatiefilms. Enkele keren worden avondsluitingen gehou den. Op de zondagen worden in de tent, die speciaal voor dit evangelisatiewerk bestemd is, campingdiensten gehouden. Ook is er voor de campinggasten de mogelijkheid van persoonlijk ge sprek. Het blijkt dat juist ook in de vakantieperiode de problemen op velerlei gebied ook op de cam pings aanwezig zijn. Kortom vele mogelijkheden zijn er voor de campinggasten om met het Woord van God in aanraking te komen. Naast deze onderdelen is er ook een aantal spelmiddagen voor de kinderen en avonden, waarop de volwassenen kunnen deelnemen aan activiteiten. Zo is er een auto-puzzelrit, een drop ping, zeskamp en een spelavond. De teamleden verblijven gedu rende twee weken zelf ook op de campings. Dagelijks houden zij bijbelstudie als voorbereiding op het werk dat ze mogen doen. Op de zondag gaan ze in één van de kernen op ons eiland naar de kerk. Op deze wijze wordt door de ker ken en door jonge christenen aan de roeping om het Woord van God te verkondigen over het rond der aarde gestalte gegeven. Dit evangelisatiewerk wordt door Hervormde Gemeenten en door Gereformeerde kerken op onze eilanden daadwerkelijk en finan cieel gedragen. Wij zouden een ieder die dit leest willen vragen dit werk met gebed te ondersteunen. Bovendien is het voor de teamle den ook belangrijk dat er in de gemeenten met hen wordt mee geleefd. Een blijk van belangstel ling op de campings is daarom voor de teamleden ook fijn. Moge boven alles dit werk gedragen worden door de zegen van God de Heere, Ds.B. den Butter, Stavenisse Wanneer de lezers de laatste Een drachtbode van juni onder ogen hebben, is de Eendrachtbode van mei al een heel eind op weg naar Bombay in India, waar het ver werkt wordt tot nieuw papier. Thoolse havenarbeiders bij Sea port Terminals in Rotterdam ke ken vrijdag raar op, toen bij het verladen van oud krantenpapier de Eendrachtbode en de PZC te voorschijn kwamen. De oud pa pieracties van de Thoolse vereni gingen reiken ver! Overigens gaat de Eendrachtbode wekelijks naar het buitenland, want er zijn postabonnees in Bel gië, West-Duitsland, Frankrijk. Noorwegen, Canada en Costa Ri-' De werkgroep Gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeen ten, die initiatieven ontplooit voor de eilanden Schouwen Duiveland, Goeree Overflakkee en Thoien, organiseert zaterdag 2 juli te Dirksland een bijeenkomst voor verstandelijk en lichamelijk ge handicapten. Er zal deze keer, in tegenstelling tot de vorige bijeenkomst, een apart programma voor verstande lijk gegehandicapten en een apart programma voor lichamelijk ge handicapten zijn. Uiteraard zijn gehandicapten uit verwante kerken ook welkom, zo stelt de werkgroep, evenals be langstellenden. Wie niet over vervoer beschikt, kan bellen met 01870-2982. De bijeenkomst vindt plaats in het verenigingsgebouw van de Ge- ref.Gem. te Dirksland en duurt van 14.30 tot uiterlijk 16.15 uur. Sparen op onze Maandrente- rekening. Een rekening met een minimale inleg van f15.000,-. Maar met een maximale rente van maar liefst 83/4%. Wat neer komt op een effectieve rente van 9,11%. Die per maand wordt uitgekeerd. Kortom, wie 'n Maandrente- rekening neemt wordt er financieel fors wijzer van. Kantoor: Hoogstraat 28, Thoien, tel. (016601 2338, Advertentie I.M. 'Bist tuus?' 'Komt er maar in Vrouw Haanstra zat voor het raam in het late namiddaglicht te verstellen aan een zware manchester broek. Straks werd het schemer en dan zou ze het niet meer kunnen zien. Een forse vrouw stapte de kamer binnen, een schaal mooie grote eieren in de hand. Tc Heb wat voor je meegebracht, zei ze. Onze kippen leggen zo best. En dat tegen wintertijd!, ik dacht nu Niske versterkende middelen nodig heeft, zul je ze wel kunnen gebruiken.' 'Nou en of, daar ben ik blij mee buurvrouw. Niske, haal jij een mandje appels voor vrouw Westra uit de schuur, zoek de grootste er maar uit.' 'Hoe gaat het met jou?' Bezorgd keek vrouw Westra naar het bleke gezicht met de roze blosjes van Niske's moeder. 'Ja, wat zal ik zeggen, moe hè en hoesten, morgen moet ik naar dokter Siepma met de brief van dokter Zwaan, dan zal ik meteen eens van mezelf vertellen.' 'Dat dunkt me wel zinnig, verklaarde buurvrouw, ik denk dat jij ook versterkende middelen nodig hebt.' 'Als ik maar op de been kan blijven, ik wil alles wel doen...maar als ik zou moeten liggen...ik zou niet weten wat er van mijn huishouden terecht moest komen. Niske is nog zo jong en ik ben juist blij dat Annie een betrekking heeft. Die gulden in de week van haar kan ik niet missen.' 'k Begrijp het.' Vrouw Westra roerde nadenkend de klontjes fijn die ze in de koffie gekregen had. 'Maar, bemoedigend keek ze vrouw Haanstra aan, maak je maar geen zorgen voor de tijd. Wij zijn er ook nog.' Niske kwam binnen met een mand vol mooie gave appels. 'Asjeblieft buurvrouw.' 'Och, wat zien die er mooi uit, dankjewel, ja, jullie boom zat goed vol, dat had ik al bekeken. Kijk eens Niske, ik heb voor jou ook wat meegebracht, ik dacht je zal wel wat te spelen willen hebben nu je de hele dag thuis moet blijven.Uit haar schortzak haalde de vrouw een doos met knopen. 'Dank u wel.Niske dook in een hoek van de kamer om figuren te gaan leggen. 'Heb je nog wat met Maaike kunnen praten? Hoe is het nou met die twee?' vroeg vrouw Haanstra op gedempte toon aan haar buur vrouw. Vrouw Westra knipoogde en knikte veelzeggend in de richting waar Niske verdiept was in haar spelletje met knopen. 'Och,' reageerde haar moeder, 'die snapt nog niks, die speelt wel.' Vrouw Westra haalde de schouders op. 'Ik weet niet wat ik er mee aan moet, ze houdt vol dat ze Hidde niet wil.' 'En dan?' antwoordde moeder Haanstra, dan moet jij zeker dat kind opvoeden, me dunkt je hebt je portie al gehad in 't leven. Bovendien wat is er op Hidde tegen?' Onverwachts klonk een stemmetje uit de hoek van de kamer: 'As ie gien man wilt, hoef ie toch niet te trouwen?' 'Niske ga eens in 't achterhuis spelen, maande mem. Het meisje raapte de knoopjes bijeen. 'Ja mens, grinnikte de buurvrouw, kleine potjesHet gesprek werd echter niet voortgezet, want daar ging de klink van de deur omhoog. Jacob kwam gierend ademhalend binnen, zijn gezicht blauw van benauwdheid. Verschrikt sprong zijn moeder overeind. 'Jongen, wat is 't Is 't weer mis?' Heb....weer....zo...last, de baas ....het me naar huus stuurt...' Hortend kwam het er uit. Plotseling was de zo rustige kamer gevuld met angst. 'Niske, ga gauw naar de dokter, zeg dat hij direkt moet komen.' Op een holletje vloog zijn zusje weg, haar jas onderweg aantrekkend. Hijgend bracht ze de boodschap over aan dokter Siepma die juist op het punt stond de deur uit te gaan. 'Ik loop wel met je mee.' Met zijn lange benen zulke grote passen nemend dat de kleine Niske hem alleen hollend kon bijhouden, stond hij in een mum van tijd in'de kamer waar Jacob stond te hijgen met zijn armen op de theekast leunend. 'Geef gauw een schoteltje.' Vrouw Haanstra nam het gevraagde van de tafel en terwijl iederèen verwonderd toekeek, deed de arts een poeder op het schoteltje en stak dit aan. Snel hield hij de rook ervan onder de neus van Jacob. 'Snuiven!' gebood hij de jongenJ acob snoof. Duidelijk voelde hij na een paar ademhalingen verlichting, zijn kleur werd iets beter. 'Zo, is 't weer zo laat?' Vader Haanstra kwam na gedane arbeid binnen en overzag de situatie. 'Ja Haanstra, antwoordde dokter, we hebben je net nodig. Het bed moet van zolder gehaald, als je vrouw een plaatsje maakt in 't achterhuis, want hij moet ruimte en frisse lucht hebben en hoog in de kussens, net als de vorige keer. 'Ik help wel even.' Vrouw Westra, aktief als altijd, ging de ladder al op. Jacob begon zich alvast langzaam uit te kleden en liet zijn bakkersbroek zakken. Hijgend stond hij daar, terwijl zijn moeder gehaast het bed opmaakte dat haar man en de buurvrouw van boven hadden gehaald. Niske stond het aan te zien. Als hij niet zo benauwd was, zou ik lachen, dacht ze. Kijk hem daar nou staan in zijn onderbroek met bandjes! Mem zag haar grijnzend kijken. 'Niske, haal eens wat kussens en doe er slopen om.' Evenlater lag Jacob in een schoon bed in 't achterhuis, met moeite de adem uitpersend. Zijn moeder stak op aanwijzing het peteroliestel aan naast het bed. De ketel water die zachtjes stond te koken op het fornuis, verhuisde hierheen en de dokter richtte de stoom op de patient die doodmoe in de kussens, moeilijk lag te ademen. 'Haal eens een paraplu, hoe groter hoe beter.' wordt vervolgd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5