Zuivering 1,- meer Fijne kleuterdag in Stavenisse Makkelijk te vinden, parkeerp ek volop. Camera paraat voor grootste zeilwedstrijd Muziekvereniging hoopt nog op zaal 't Veer BOUMAN POTTER Openbare verkoping Domper voor O.V.M. 451 - 45r Donderdag 30 juni 198 39e Jaargang no. 33 Vrede (en) rust Donderdagmiddag 4 uur bij St.Annaland: Begin juli staat de Oosterschelde weer in het teken van Nederlands grootste zeilwedstrijd: de Deltaweek. Negen dagen lang worden wedstrijden gehouden voor alle soorten kajuitjachten en klassieke ronde- en platbodemschepen. Vooral in de voor-de-windse rakken leveren de vele deelnemende schepen fraaie beelden op, die gewoon vragen om een kleuren- filmpje of fotootje.... Jazz Minister Overschot vorig jaar 280 mille Vanmiddag beslist de algemene vergadering van het waterschap Tholen over verhoging van de zuive- ringslasten 1984 met 1 gulden per vervuilingseen- heid(v.e.). De verhoging kan zo beperkt blijven omdat voor 2 gulden per v.e. een beroep wordt gedaan op de reservepot. Daarin zit nog voldoende voor eventuele tegenvallers, want vorig jaar was er 280.404 gulden over, waaraan de hoofdingelanden vanmiddag een bestemming geven. Gezin 3 - meer VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Totaal 123 kinderen van de gymnastiekverenigingen op Tholen en St.Philipsland hebben zaterdag in Sta venisse genoten van de kleuterdag. Onder goede weersomstandigheden werden op het grote speelter rein naast de Rehobothschool aan de Pilootweg allerlei spelletjes gedaan. Tot schrik van de muziekvereniging O.V.M. is dins dagavond zaal 't Veere in Oud-Vossemeer met woonhuis en café in het openbaar verkocht. Hoogste bieder voor de feestzaal was M.J. van Houte uit Scherpenisse voor 20.000 gulden, terwijl dhr. van Eek uit het Belgische Essen 25.500 gulden bood voor het woonhuis met café. De drie aanwezige OVMbestuur- ders gaven de moed nog niet op, ten aanzien van het zo begeerde repetitielokaal. Ruiten kapot ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! il It Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet WEjjt THOOLSE DAGEN VAN 29 JUNI t/m 2 JULI DONDERDAG 30 JUNI VRIJDAG 1 JULI ZATERDAG 2 JULI Albert Heijn, Kotterstraat 61,Tholen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentiep-ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Hoewel niet onterecht wordt voorgehouden, dat ook een hoog bejaard mensenleven nog maar kort is, kan er toch heel wat in gebeuren. Weliswaar ging het voorafgaande eeuwen allemaal wat trager, maar veranderingen zijn er altijd geweest. In onze tijd is alleen het tempo daarvan be langrijk opgevoerd. Toch willen we de lezers even mee terugne men naar wat vroeger voor onze regio de stichting Vrederust bete kende. Het ene deel had het steeds alleen maar over 'de Stichting', het andere deel nam geen ander woord in de mond dan Vrederust. Alleen de benaming gaf al aan, dat men met bepaalde patiënten van doen had. Dat is trouwens tot vandaag de dag zo gebleven, al is het allemaal opener en meer toe gankelijk geworden. Er werken ook meer eilandbewoners dan vroeger op Vrederust, zodat de contacten verbreed zijn. Volgend jaar 75 jaar geleden wa ren er mensen van protestants- christelijke huize, die vonden dat er voor de geestelijke gezond heidszorg een goede begeleiding moest komen. Van de duivel be zeten, werd er toen meer gezegd, maar die bijbelse rm komt nu wat hard aan. Volgens de huidige we tenschap gaat het om geestelijk overspannen mensen. Bij de pio niers, voor wie toch respect mag bestaan, zaten de patiënten veelal in afzondering, terwijl er nu op de jaarvergadering over socio-wo- ningen en hostels werd gesproken. Een aantal patiënten kan met el kaar temidden van de medebur gers gaan wonen. Toch gaf de naam van het psy chiatrisch ziekenhuis al aan, dat ook de oprichters op Vrede en Rust hoopten voor de patiënten. Datzelfde oude, vertrouwde, be schermde, maar toch ook voor menigeen afstandelijke Vrederust ondergaat ook nieuwe ontwikke lingen. De accommodatie is be langrijk vernieuwd, maar ook de identiteit wijzigt. Het protestantse karakter moet in het roomse hart je Brabant inboeten. Voor overig Zeeland buiten Tholen en St. Philipsland om kwam er een nieuwe psychiatrisch ziekenhuis in Kloetinge. Dat moet op het al oude Vrederust wel veranderin gen teweeg brengen, maar het hoeft niet af te doen aan de be scherming en genezing van men sen, die geestelijk ziek zijn. Met uiteraard hedendaagse mogelijk heden en methoden. Vroeger kwam men zelden terug uit Vre derust, terwijl tegenwoordig meer dan ooit patiënten na behandeling weer naar huis kunnen. Laat onze regio de steun niet ont trekken aan wat zoveel jaren haar ondersteuning hadr Het psychia trisch ziekenhuis kan immers voor hopelijk zo weinig mogelijk, maar toch voor medemensen ook in de toekomst nog wel vrede en rust betekenen. Blijf daarom Vrede rust een warm, dat is een gevoelig en meelevend hart toedragen. Vele campinggasten en eilandbewoners vertoefden dit zonnige week einde langs de waterkant. De zeedijken waren overvol met zonnebaders, zwemmers en surfers. Zaterdag profiteerden ook de kleuters van de Thoolse gymnastiekverenigingen van het goede weer tijdens de jaarlijkse speldag, die dit keer aan de Pilootweg in Stavenisse werd gehouden. Het grote terrein naast de Rehobothschool leende zich uitstekend voor dit plezierig evenement. Eên van de onderdelen was ballenspuiten. Met een bloemenspuit proberen de jeugdige gymnasten van Excelsior uit Poort vliet de bal van de fles te spuiten. Het programma begint morgen met de wedstrijd Dintelsas-Zie- rikzee. De volgende twee dagen draait alles om de Zeelandwed strijden, die gevaren worden op de Oosterschelde met start en finish bij Zierikzee. De deelnemers vertrekken dins dag voor een driedaagse over de Oosterschelde. 's Morgens om acht uvr begint de eerste etappe naar Yerseke. Woensdag even na tien uur is de start voor de wed strijd Yerseke-Bergen op Zoom, donderdag om 12 uur verlaten de zeilboten Bergen op Zoom en zei len naar Sint Annaland. De sche pen varen niet direct langs de dijk, maar hier en daar is vanaf de vaste wal tussen de genoemde plaatsen de strijd goed te volgen. Sint An naland verkeert daarbij in een bevoorrechte positie, omdat de fi nish vanaf de dijk bij de jachtha ven op steenworp afstand kan worden gadegeslagen. Wind en- weder dienende wordt de aan komst van het wedstrijdveld bij Sint Annaland omstreeks 16.00 uur verwacht. De organisatie van die wedstrijd dag komt op conto van de water sportvereniging Sint Annaland, die zich dan ook extra opmaakt om het pvikje van de Nederlandse zeilerij waardig te ontvangen. In een op het haventerrein opgezette feesttent kunnen de dames en he ren zich aangenaam verpozen on der het genot van een borrel en op het ritme van de Delta Dixieland Jazzband. Een jazzbandje, be staande uit leden van de water sportvereniging Sint Annaland, dat speciaal voor deze gelegen heid is geformeerd. Vrijdag 8 juli begint het grote werk. De grote ka(IOR I tot en met V voor ingewijden) varen de 180 mijl lange Veronicarace, die de jachten tot onder de Engelse kust brengt. De oude ankerplaats van de toenmalige radiopiraat Veronica moet daarbij gerond worden om vervolgens in de nacht terug te zeilen naar Zierikzee. Radio- en televisievereniging Veronica is daarbij van'de partij om verslag uit te brengen. De kleinere schepen kunnen die dag kiezen tussen de bijna 100 mijl lange Zeelandbrugrace die ook de Noordzee op gaat. en een kortere zeilwedstrijd. Ook de minder op wedstrijdvaren toeges neden NKK-boten varen een korte baan, evenals de ronde- en platbodemjachten. Het eerste startschot valt vrijdag middag aanstaande en dat zal za terdagmorgen - dan is er een wedstrijdveld van ruim 250 sche pen - nog eens dunnetjes worden overgedaan door staatssecretaris Ploeg. Minister van Verkeer en Waterstaat mw.Smit-Kroes was voor dit openingsfestijn gevraagd, maar zij zag er vanaf. De ver zuchting schijnt geslaakt te zijn, dat de Oosterschelde haar al ge noeg, zorgen had gebaard... Liefhebbers van snelle jachten en klassieke ronde- en platbodems kunnen hun hart ophalen. Er zijn voldoende kansen - speciaal in Sint Annaland - om het evene ment te volgen en de watersport vereniging Sint Annaland nodigt belangstellenden daar graag voor uit. Nadat gisteren Scherpnisse de eerste toeristenmarkt beleefde, komt Poortvliet woensdag 6 juli als tweede aan de beurt. Op de markt presenteren zich zo'n vijf tien deelnemers van 's middags half twee tot 's avonds negen uur. ten extra attractie voor toeristen en eilandbewoners. Zie voor ver dere gegevens de speciale adver tentiepagina van de toeristen- markt in Poortvliet. i Voor de waterzuivering moeten volgend jaar 1.453.000 gulden ge dekt worden door 25.500 inwo ner-equivalenten, dus 57 gulden per v.e.. Ten opzichte van de 54 gulden voor dit jaar zou dat een stijging van 3 gulden betekenen, maar van de bestemmingsreserve egalisatie zuiveringslasten kan nog 2 gulden per v.e. worden ge haald. Totaal is dat 51.000 gulden, maar de pot was 480.000 gulden groot. Mede in het licht van het bestedingspatroon als gevolg van de huidige economische situatie wil het waterschap de lastenver zwaring zo geleidelijk mogelijk laten verlopen. Toch betekent de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie St.Maartensdijk en de aanleg van persleidingen naar St.Annaland en Stavenisse een flinke investe ring. Het waterschap kon echter onder bijzonder gunstige voor waarden twee geldleningen af sluiten: 7 ton tegen 8 en 1 miljoen tegen 8%. De vervuiingswaarde voor een huis is 3 v.e., zodat er volgend jaar 3x55 165 gulden zuiveringslas ten moeten worden betaald. Dat is 3 gulden meer dan dit jaar(3x54). Een huis dat door êên man of vrouw wordt bewoond, kan op verzoek van de bewoner maar voor 1 v.e. worden aangeslagen, dus in 1984 voor 55 in plaats voor 54 gulden. De zuiveringslasten worden cen traal geïnd op een gezamenlijk gironummer van de Zeeuwse wa- Vervolg op pag. 6 Dick Bax Bij de deelnemers "van 3 tot 7 jaar waren 16 kinderen van Kwiek Stavenisse, organisator van dit evenement met de Thoolse Turn- federatie. Verder 17 van Excelsior Poortvliet, 16 van S.H.F. Scher- penisse, 4 van W.W.V. St.Maar tensdijk, 38 van W.I.K. St.Anna land, 18 van Spido Oud-Vosse- meer en 14 van de Flippers uit St.Philipsland. De recreatiesportleiders Piet Nuyten uit St.Maartensdijk en Andrê Smulders uit Oud-Vosse- meer hadden op het uitermate geschikte veld - een prima ver vanging voor de gesloten voetbal terreinen - negentien spelletjes uitgezet: zaklopen, midgetgolf, steppenrace, ballenoorlog,- toren bouwen, touwtrekken, clownsra ce, kegelen, hoepelrace, ballen spuiten, lepelloop, busgooien, verhuizing, spijkerpoepen, skip- pyballenrace. doelschieten, ring- gooien, blindenloop en waterdra- gen. Met begeleiding van bestuursle den en ouders van alle betrokken verenigingen werd aan elk spel letje vijf minuten besteed. Via de geluidsinstallatie gaven de spel leiders steeds het sein om te wis selen. De twee pauzes met limo nade en ijs waren ook niet te ver smaden. Om twee uur werd de fijne kleuterdag met een tractatie besloten. Ook de gymnastiekver enigingen gaan nu vakantie hou den. Olympia uit Tholen was bij dit gezamenlijke programma niet vertegenwoordigd omdat die ver eniging gezien het grote aantal kinderen een eigen kleuterdag or ganiseert. Tanden op elkaar bij het touw trekken op de kleuterdag van de Thoolse gymnastiekverenigingen in Stavenisse. Dat was even span nend! Er was een mondelinge overeen komst met de Rabobank Tholen, waarbij O.V.M. voor 20.000 gul den de feestzaal kon kopen. Met een prachtige subsidie van 6000 gulden van het Anjerfonds als ruggesteun verheugde de muziek vereniging zich al op de nieuwe ruimte, die de bovenzaal van de Vossenkuil moest vervangen. Daar is het repeteren niet ideaal. Ook de meest pessimistische leden liepen tenslotte warm voor de fi nancieel haalbare accommodatie, die met zelfwerkzaamheid zou worden opgeknapt. "Het was echter een lelijke dom per voor ons, toen we in de Een drachtbode de advertentie van de openbare verkoping lazen", zegt secretaris M.C.A. Quist. "We wis ten er totaal niets van en daarom was dat wel een klap in 't gezicht". Er bleek wat tussen gekomen te zijn. Bierbrouwerij Stella Artois ging niet accoord met de door de Rabobank ontworpen regeling gezien de vordering op de laatste exploitant van café 't Veer, J. Buitenhuis, die failliet werd ver klaard. Daarom Was ook de cura tor in deze zaak betrokken. In Hof van Holland was er dins dagavond redelijke belangstelling voor de verkoping, die door kan didaat-notaris Mr. J. Schot werd geleid. Hij pleitte ervoor om de ruiten van zaal 't Veere die nog niet kapot zijn, heel te houden. Van het pand aan de Veerstraat is 4.51 aren erfpachtsgrond van de ambachtsheerlijkheid en 25 cen tiaren volle eigendom. Een tuin muur en een houten uitbouw blijkt op grond van de buurman te staan, zodat die de opstallen mag verwijderen. Wanneer er weer een café-exploitant komt, bestaat er geen verplichting ten opzichte van de brouwerij, zei mr. Schot op een vraag van dhr. van Eek. In afwijking van het gepubliceer de werd eerst het woonhuis met café en erf, groot 2.26 aren, ver kocht. Na een inzet van 2000 gul den ging 't langzaam van 10 naar 12 en vervolgens met 1000 gulden naar 18. "De tap staat er nog hoor", riep bode C.A. Weijler om wat meer leven in de brouwerij te brengen. Het liep stroef en de Rabobank-vertegenwoordiger ging na het laatste bod van 18 mille fors omhoog naar 25.000 gulden. Daar bleef het bij voor de pauze. De feestzaal met onder grond en erf van 2.50 aren werd ingezet voor 2000 gulden en ging eveneens van 10 naar 12 en ver volgens met 1000 gulden naar 20 mille. Na de pauze kwam daar niets meer bij, terwijl er voor het woonhuis met café nog 500 gul den meer werd geboden. Tenslot te werd de combinatie geveild, maar niemand ging boven de 45.500 gulden uit. "Meneer, we krijgen 't er niet uit", zei bode Weijler, maar mr. Schot toonde zich tevreden met het resultaat. Ook OVM-voorzitter A. Hommel was hoopvol ten aanzien van de feestzaal omdat makelaar van Houte de hoogste bieder was en geen particulier of bedrijf die het pand voor eigen gebruik wil. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Advertentie I.M. WONINGINRICHTING Vredefen)rust Zuiveringslasten een gulden meer Meer dijken voor recreatie Evangelisatie op Thoolse campings Vereniging Vrederust wil zie kenhuis aan stichting overdra gen Feest op Sint Anthonius- school Rabobank Tholen nog in de groei Veiling St. Annaland heeft VUT-zorgen Een goed dore-weekje De Thoolse dagen en de Toe- ristenmarkten Thoolse paardensuccessen Tentoonstelling in Stavenisse Oud-Vossemeerse muziekve reniging hoopt nog op zaal Spelletjes jonge gymnasten Competitie-indeling VAKANTIES: GIJ ZULT OOK DE VREEMDELING NIET ONDERDRUKKEN Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's Advertentie I.M. 14.00 uur: BEJAARDENMIDDAG Optreden van zangeres JEANINE. Conferencier SIMON BERREVOETS, Bandparodist Leo Troost. 20.00 uur: TALENTENJACHT In de pauze een optreden van FRANKIE VAL- LIO 9.00 uur: OPENING door de voorzitter 10.00 uur: Rundvee en schapenkeuring 13.30 uur: Paardenkeuringen Kampioenskeuringen rundvee en schapen Kampioenskeuringen van paarden Demonstratie achtspan Demonstratie Hackney's Touwtrekken met koudbloedpaarden Geitendemonstratie Sterkste paard van Tholen Ponyshow met voltige nummers 20.30 uur: AVRO'S TOPPOP 9.00 uur: Proeftrekken Trekkertrek TREK KERTREK WEDSTRIJD Mini trekkertrek Demonstratie Crabcrossers Fietscross MUZIEKKORPS O.V.M. Oud Vossemeer MOTORTRIAL Brommercross RALLEY Band PARDOES m.m.v. VADER ABRAHAM Bandparodist LEO TROOST Trekking verloting in tent Uitslag railey in gebouw T.D. Alle evenementen vinden op het Pluimpotterrein te Scherpe nisse plaats. 13.30 uur: 14.50 uur: 15.00 uur: 15.30 uur: 18.00 uur: 20.00 uur: 22.00 uur: Om u nog even op weg te helpen dit kaartje. U ziet, AH is van alle kanten even makkelijk te bereiken, evenals de twee parkeerter reinen. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1