THOLEN DERWIJS 86 geslaagden, diploma-record L.T.S. O, MOEDER, MIJN HAAR! informatierubriek van de gemeente tholen WAT VERANDERT ER OP 1 JULI AAN DE WWV-UITKERING VOOR JONGEREN ONDER DE 23? DE HUURCOMMISSIE IS ER OOK VOOR U! DENKT U AAN DE ANJERFONDS- KOLLEKTE? OPSTAPKURSUS NOG NIET VAN START WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 23 juni 1983 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING 300 getuigen daarvan eveneens een hoogtepunt Zestig examen-uren Doopceel. Vakmanschap blijft toch meesterschap. Afscheid door Joop Koornstra. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Recht op WWV beperkt Wie op 1 juli 1 983 nog geen 23 jaar is kan te maken krijgen met een beperking van het recht op een WWV (Wet Werkeloosheidsvoorzie ning) uitkering. Voor deze categorie jongeren wordt de uitkeringsduur met ingang van die datum van 2 jaar teruggebracht tot 1 jaar. Verder moet een jongere onder de 23, naast de bestaande voorwaar den om een WWV-uitkering te krijgen, aan een extra eis voldoen. Hij moet in de 3 jaar direct voordat hij werkloos werd tenminste 1 30 weken (2 1/j jaar) lang een dienstbetrekking hebben gehad. Daarbij tellen bijvoorbeeld ziekte- en vakantiedagen tijdens de dienstbetrek king wel mee. Werk van 1 dag per week of minder telt niet mee. De jongere moet aantonen dat gedurende 2 Vi jaar een dienstbetrek king bestond, bijvoorbeeld met een werkgeversverklaring of inschrij- vingsbewijs van het ziekenfonds. Geen 23 wel een WWV-uitkering? Wie vóór 1 juli 1 983 al een WWV-uitkering had, maar op die dag nog geen 23 jaar is, moet ook voldoen aan die nieuwe 2 V4 jaar-dienstbe trekking eis. Kan een jongere dat niet aantonen dan raakt hij z'n WWV-uitkering kwijt. Verder geldt ook hier de nieuwe uitkeringsduur van 1 jaar. Heeft de jongere op 1 juli 1 983 dat jaar al volgemaakt dan stopt de WWV. Geen WWV, wat dan? Alle jongeren die door de beperking van 1 juli 1 983 geen WWV-uit kering (meer) krijgen, zijn aangewezen op de RWW (Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers). Daarvoor moeten zij net als voor de WWV een aanvraag indienen bij de Afdeling Sociale Zaken van de Gemeente. Hoe werkt de RWW? Een RWW-uitkering is niet zoals een WWV-uitkering op het laatstver diende loon gebaseerd. Een RWW-uitkering is een Bijstandsuitkering die uitgaat van de noodzakelijke kosten van levensonderhoud. Een RWW-uitkering van een kostwinner van een gezin of iemand die alleen woont is daarom ook hoger dan de RWW-uitkering van degene die bij z'n ouders woont. De hoogte van een RWW-uitkering hangt verder af van eventuele andere inkomsten, ook die van de partner, of een eigen vermogen. Hoe dan ook, snel naar de Gemeente Wie per 1 juli 1 983 z'n WWV-uitkering denkt te verliezen moet zo snel mogelijk naar de afdeling Sociale Zaken van de Gemeente om een aanvraag van de RWW in te dienen. Let wel: een RWW-uitkering wordt nooit met terugwerkende kracht toegekend. Wie te laat komt, loopt gevaar een stuk van z'n uitkering te missen. Wie denkt dat hij 2'n WWV-uitkering kan behouden moet naar de Gemeente om de extra voorwaarde van de 1 30 weken aan te tonen. 23 jaar of ouder Wie op 1 juli 1 983 23 jaar of ouder is, houdt gewoon de uitkering die hij had. Dat wil zeggen tot de uitkeringsperiode verstreken is, want een WWV-uitkering duurt nooit langer dan 2 jaar. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 27 juni 1 983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. 'Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. In de loop van deze week, maar ook nog volgende week, zullen de Anjerfondskollektanten bij u aanbellen. U weet het, de Anjerfondskol- lekte is bedoeld om gelden in te zamelen om kuituur en natuurbehoud in Nederland te bevorderen. Plaatselijke verenigingen profiteren direkt en indirekt van de opbrengsten van het Anjerfonds. Direkt, omdat 25% van de kollekte-opbrengst door de vereniging die de kollekte verzorgt mag worden behouden, indirekt doordat culturele verenigingen een beroep kunnen doen op het fonds in de vorm van subsidies. Met een gulle gift steunt u dus het plaatselijke verenigings leven. Welke Thoolse verenigingen zijn bij de collecte betrokken? Zoals gezegd subsidieert het Anjerfonds culturele voorzieningen en aktiviteiten. Het zijn dan ook de sociaal-culturele ver enigingen die in onze gemeente de col lecte verzorgen: Tholen: muziekvereniging "Concordia" jeugdvereniging Scouting Tholen, Heenetrechtgroep Oud-Vossemeer Oud-Vossemeerse Muziekvereniging Stavenisse: Zangvereniging Laudate Dominus Sint-Maartensdijk: Smalstads Mannenkoor Eilandelijke Volksdansver eniging "Dodi-Dodi" Scherpenisse: Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Poortvliet: Eilandelijke Volksdansvereniging "Dodi-Dodi" Sint-Annaland: Koninklijke Fanfare "Accelerando" Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Dinsdag jongstleden wa ren 20 belangstellenden op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk aanwe zig tijdens de informatie avond van het Westbra bantse Avondkollege. Zoals bekend ligt het in de bedoeling om met ingang van het nieuwe schooljaar een dépendance van het W.B.A.C. te vestigen in Sint- Maartensdijk. Daarvoor zijn minimaal 40 kursisten nodig. Inmiddels hebben zich 24 kursisten aangemeld voor de Mavo-ll opleiding (vakken Nederlandsen Engels). Dinsdag bleek er niet voldoende belangstelling te bestaan voor de kursus Mavo-IAchttien belangstellenden hadden het oog op de Op- stapkursus laten vallen. Deze kursus van een jaar is een voorbereiding op de Mavo-opleiding, maar kan ook gezien worden als een kursus algemene ontwikkeling. Op de opstapkursus worden 4 vakken onder wezen t.w. Nederlands, Engels, Handelsrekenen en Maatschappijleer. Van de achttien kandidaten kozen er 9 voor een dagopleiding en 9 voor een avondopleiding. In beide gevallen is het aantal kursisten te gering om de kursus van start te laten gaan. Eind juli zal opnieuw met werving van kursisten worden begonnen. Indien zich per kursus, zowel dag als avond, nog eens 10 kandidaten aanmelden wordt er in twee groepen van start gegaan. Lukt dit niet, dan wordt bekeken of er voldoende kandidaten zijn om overdag of 's avonds een kursus te beginnen. Eind juli wordt onder meer via deze rubriek gepoogd leerlingen aan te trekken. Indien u belangstelling hebt, wacht u die publicaties dan af. U kan echter nu ook al kontakt opnemen met de schoolleider van de afd. Tholen, de heer J. Suijkerbuijk, tel. 01 660-2497 of met de heer Bakx op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, tel. 01 666-2955. Weet u wat een huurcommissie is? Dat is een instantie die voor u (of u nu huurder of verhuurder bent) kan nagaan hoe het zit met de huur verhoging of servicekosten, bemiddelingskosten, waarborgsom en dergelijke zaken. Wanneer u het als huurder of verhuurder niet met elkaar eens kunt worden, hoeft u niet bij de pakken neer te zitten of onmiddellijk naar de rechter te stappen. Voor informatie, advies of het vragen naar een uitspraak in geschillen over huur,- en aanverwante zaken kunt u terecht bij het secretariaat van de huurcommissie Er zijn 22 secretariaten, verspreid over het hele land. Ook in verscheidene andere gemeenten worden regelmatig spreekuren gehouden. De huurcommissie is onafhankelijk en bestaat uit een voorzitter en leden. Van deze commissie van mannen en vrouwen is de voorzitter juridisch geschoold. De leden behartigen het belang van huurders dan wel verhuurders. Zij komen veelal uit een organisatie op huurgebied, zoals huurdersverenigingen, makelaars, woningbouwverenigingen en vakbeweging. Aan een zitting van de huurcommissie nemen naast de voorzitter een huurderslid en een verhuurderslid deel. Door deze sa menstelling wordt de onpartijdigheid van de commissie gewaarborgd. De uitspraken van de commissie over huurprijswijziging worden bin dend wanneer de huurder of verhuurder niet binnen twee maanden naar de kantonrechter stapt. Doet één van hen dat wel, dan is het de rechter die beslist. De uitspraken van de commissie zijn kosteloos. Voor sommige adviezen van de commissie moet u bij indiening van een verzoek betalen. wat de huurcommissie voor u kan doen. De belangrijkste taak van de huurcommissie is uitspraak doen in ge schillen en adviezen geven over huurzaken. In de meeste gevallen wordt de huurcommissie ingeschakeld omdat er een geschil is over de wijziging van de huurprijs. Enkele voorbeelden: Een huurder is het oneens met een voorgestelde huurverhoging omdat zijn huis naar zijn mening een lagere puntenwaardering heeft. - Een huurder is het oneens met de voorgestelde huurverhoging omdat de verhuurder onderhoudsgebreken niet opheft, hoewel de huurder dat al herhaalde malen dringend heeft gevraagd. Een verhuurder gaat niet in op het voorstel van de huurder om de huur te verlagen. - De huurcommissie kan op verzoek van de verhuurder een brief sturen aan een huurder, die na een huurverhoging de oude huur is blijven betalen zonder bezwaar te maken. Ook bij het opnieuw verhuren van een woning is er een taak voor de huurcommissie: - De commissie beoordeelt of de hogere huur, afgesproken met een nieuwe huurder, redelijk is. - De commissie geeft advies over de vraag of in een huurcontract een niet redelijk voordeel voor een van de partijen of iemand anders (bijvoorneeld de vorige huurder) is overeengekomen. Alle bovengenoemde zaken zijn KOSTELOOS Een bedrag van 10,— moet u betalen voor: - een advies over de huurprijs die is verschuldigd na het aanbrengen van verbeteringen die het woongerief verhogen. Dit geldt alleen voor kleine gesubsidieerde verbeteringen en niet-gesubsidieerde verbeteringen. Een dergelijk advies kunt u alleen vragen over een huurprijs die tussen huurder en verhuurder is afgesproken: - een advies over het bedrag aan servicekosten en andere bijkomende kosten dat de huurder buiten de "kale" huur moet betalen. Dit is slechts mogelijk na afloop van het boekjaar of stookseizoen. De verhuurder behoort u dan een uitgesplitst overzicht van deze kosten te geven. hoe de huurcommissie werkt. a. Bij huurprijswijzigjngen Stel, u bent het als huurder of verhuurder niet eens geworden over een voorstel tot huurverhoging of verlaging. Degene die het voorstel heeft gedaan kan een uitspraak van de huurcommissie vragen. Daarvoor zijn speciale formulieren. De gang van zaken is hieronder stap voor stap weergegeven. De tijd die hiermee is gemoeid is niet precies aan te qgven. Na de jaarlijkse huurverhoging in juli krijgen de huurcommis- sies veel verzoeken binnen. De afhandeling van de geschillen kan daarom helaas uitlopen, soms wel tot een jaar na de indiening. Bij huurverhoging moet de verhuurder uiterlijk binnen 1 2 weken na de voorgestelde datum van ingang het verzoek tot behandeling bij het secretariaat van de huurcommissie indienen. Bij huurverlaging moet de huurder die termijn aanhouden. Het binnengekomen verzoekschrift wordt door het secretariaat in behandeling genomen. De andere partij krijgt hiervan bericht. Het secretariaat zal in de meeste gevallen een onderzoek instellen, tenzij de voorzitter anders bepaalt. Een dergelijk onderzoek wordt veelal gedaan door een daarvoor opgeleide ambtenaar van het se cretariaat. U krijgt vooraf schriftelijk bericht wanneer deze ambte naar de situatie komt opnemen (zie 6). Nadat de ambtenaar van zijn onderzoek een rapport heeft gemaakt, worden dag en uur bepaald, waarop de huurcommissie het geschil zal behandelen. Huurder en verhuurder krijgen daarvan minstens acht dagen tevoren bericht. Ook het onderzoeksrapport wordt vóór de zitting aan huurder en verhuurder gestuurd. Het uitstellen van de zitting is vrijwel nooit mogelijk. Als u zelf niet in staat bent te komen, kunt u een gemachtigde sturen. De zitting vindt plaats, (zie 7). Na de zitting gaat de commissie beraadslagen om te beslissen welke uitspraak zal worden gedaan. - De secretaris stuurt een afschrift van de uitspraak per aangetekende brief aan de huurder en de verhuurder. De uitspraak wordt pas bindend als een van beide partijen niet binnen een termijn van twee maanden na verzending ervan naar de rechter stapt. b. Bij servicekosten: De verhuurder is verplicht binnen 4 maanden na afloop van het boek jaar aan de huurder een overzicht te geven van de hem in rekening gebrachte servicekosten en andere bijkomende kosten. Als de huurder het niet eens is met de wijze van berekenen of met de hoogte van één of meer posten, dan moet hij zich wel eerst tot de verhuurder wenden. Komt de verhuurder niet aan de bezwaren tegemoet of is hij niet bereid duidelijkheid te verschaffen, dan kan de huurder inlichtingen vragen bij het secretariaat van de huurcommissie. De huurder kan ook een schriftelijk advies over zijn betalingsverplichting vragen. Bij indiening van dit verzoek moet ƒ10,worden betaald. Over voorschotbedragen of een verhoging ervan kan de commissie geen advies uitbrengen. - Nadat een verzoek om advies is ingediend, zal het secretariaat van de huurcommissie in de regel de administratie van de verhuurder controleren. Van dit onderzoek wordt rapport opgemaakt. De verdere gang van zaken is vergelijkbaar met die bij een huur prijswijziging. De huurcommissie brengt in dit geval een niet-bindend advies uit. - Als het advies niet wordt opgevolgd, kunt u naar de kantonrechter stappen die dan vaststelt wat de huurder aan servicekosten of an dere bijkomende kosten moet betalen. wilt u nader worden geïnformeerd? Is u niet alles duidelijk of hebt u nog vragen, belt u dan gerust het secretariaat van de huurcommissie. Daar is men bereid om onduide lijkheden weg te nemen en verdere uitleg te geven. Want de huur commissie is er ook voor u. Bent u niet tevreden met de werkwijze van de commissie of over de door haar gevolgde procedure, dan kunt u een klacht indienen bij Gedeputeerde Staten van de provincie waar de huurcommissie zetelt. adres huurcommissie: Stadhuis Zierikzee Meelstraat 8 te Zierikzee, Elke tweede donderdag van de maand van 9.00 tot 11.30 uur Telefonische inlichtingen zijn verkrijgbaar via 01 1 00-1 1 891 Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: a. de heer C A. Burgers, Regentessestraat 40 te Tholen voor het bouwen van een garage en een berging op de percelen, kadastraal bekend Tholen, sektie F, nummers 1769 en 2340, plaatselijk gemerkt Molenvlietsestraat 26 en 28; b. mevrouw M. Heijboer-van Driel, Bou Kooijmanstraat 33 te Oud-Vossemeer voor het vergroten van een woning en het bouwen van een garage op het perceel, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 605, plaatselijk gemerkt Bou Kooijmanstraat 33. Deze bouwplannen zijn riiet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 24 juni tot en met 7 juli 1 983 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeente- sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwik keling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 23 juni 1 983. Burgemeester en wethouders van Tholen. Donderdag 16 juni 1983 boekte de Burgemeester Bouwenseschool voor lager technisch onderwijs te Sint Maartensdijk een dubbel record. Het staat hierboven vermeld. Daardoor, maar vooral vanwege die diploma's een feestelijke bijeenkomst. Waarbij directeur A.A. Meloen in zijn feli citatie tot ouders en de afzwaaiers toch ook niet vergat te herinneren aan het minder plezierige feit, dat twee cursisten door respectievelijk ongeval en ziekte deze avond niet van de partij konden zijn. Hopelijk kunnen ze toch binnen afzienbare tijd nog wel examen doen. "Denk daar toch ook eens aan", vond de L.T.S. directeur tot de begrijpelijke vreugdevolle geslaagden. Ook nog wel aan 10 gezakten, maar daarvoor was er wat minder directie-piëteit. "Als ze er ook een schepje bovenop gegooid hadden, zaten ze nu ook hier", verzekerde de heer Meloen. Hij constateerde in zijn wel komstwoord dat het voor iedere aanwezige een feestelijke avond was, dus ook voor het personeel van de school. Er is ook reden om blij te zijn na 4 jaar schoolgaan. Een dubbele reden zelf nu er zo veel geslaagden zijn en zovelen bij het diploma-uitreiking. De ou dercommissie met echtgenotes of echtgenoot, directrice LHNO mevr. Provoost en het lid van de beheerscommissie van De Oester schelp, mevr. Van Gorsel, de heer Goedegebuure als vertegenwoor diger van het leerlingenstelsel, voorzitter Van Gurp en bestuurs lid Muller van het OOI en uiter aard alle medewerksters en me dewerkers van de school zelf. In specteur L.B.O. Moerland was verhinderd, evenals mevr. van der Leeden van de ZLM, maar ook het eigen schoolbestuur (het col lege van b en w) moest schitteren door verhindering. Met name wethouder J. Versluijs, die ge woonlijk present is, maar ook de voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester E. Baerends, die immers ook Rode Kruisvoorzitter is en die afdeling had juist in "De Stove" te Stavenisse haar jaarver gadering. Daar bovenop kwam, dat het voor de raadsfracties ook nog overlegvergadering was voor de komende maandag te houden laatste raadsbijeenkomst voor de vakantie. Goed, we moeten het zonder ons bestuur doen, was de directie conclusie. Dat spijt ons wel bij een zo officieel en plezierig gebeuren als op deze avond, vond dhr. Meloen in zijn begroeting tot die er wel waren. De kersverse nieuwe voorzitter van de oudercommissie C.. Vroe- gop, die de eveneens Sint Anna- lands M. Mosselman opvolgde zei in zijn felicitatie, dat de L.T.S. misschien niet door iedereen voor vol wordt aangezien, maar toch wel behoort tot een instituut met een bijzonder hoog aantal exa men-uren. Tussen 3 mei en 3 juni waren het 60 uren, dat de eind- kandidaten op de proef werden gesteld. Daarvan 20 theorie uren' van beproevingen en 40 uren praktijkcontrole. Dat op zichzelf vond de oudercommissievoorzit ter al een prestatie, waarover niet licht moet worden gedacht. Als er dan van de 100 ook nog zo onge veer 90 slagen, is de inspanning door een overgroot merendeel bekroond. De heer Vroegop wilde overigens wel in zoverre relative ren, dat het in het maatschappe lijk leven heel moeilijk is om zon der inspanning resultaten te boe ken. Directeur Meloen heeft er, zo is bij herhaling gebleken, plezier in om een diploma-uitreiking niet te formalistisch af te werken, maar licht vrijwel van elke geslaagde op een speciale manier het doopceel, uiteraard bijgestaan door de klas seleraren. Onder toeziend oog van de examencommissie werden de dikke 80 gediplomeerden voor het voetlicht gebracht. "Je hebt er toch wel aan getrokken, toen je zag dat het moest", was de ene opmerking of "onopvallend be je doorgestoten tot het goede ein dresultaat", zo kreeg een ander feestvarken te horen. In al die persoonlijke speechjes worden er door de directie niet zoveel doek jes omgewonden, maar het blijft een plezierig aanvaardbare reali teit van omstandigheden, moge lijkheden en inzet van betrokke ne. Soms zou je er boekdelen van kunnen schrijven, vond dhr. Me loen. Maar zelfs na dik 80 indivi duele toespraken bleef iedereen volop wakker. Schooldekaan De Kerf had in zijn toespraak nuchtere constaterin gen als belangwekkend cijferma teriaal. Hij onderstreepte, dat het diploma toch een zeker dokument betekent van vakmanschap, zelfs al moet iedereen daaraan vastk nopen. dat er nog heel wat moet worden geleerd, hetzij in de prak tijk, hetzij in verdere technische wetenschap. Bovenal zal die gedi plomeerde het zelf moeten waar maken. De heer De Kerf lichtte toe, hoe er naast theoretische- en praktische vakkennis ook wordt gelest in een maatschappelijke oriëntering. Een zeer belangrijk onderdeel. Hij bracht verder naar voren, hoe via voorlichting door land- en luchtmacht bepaalde mogelijkheden onder het oog worden gebracht, terwijl de "schoolverlatersdag" bij uitstek oriënterend moet worden ge noemd. Bezocht werden Fokker en Timmerfabriek "De Pluum- pot". Immers sommige gediplo meerden zien ook nu nog kans direct werk te vinden, anderen doen daartoe voorlopig nog ver schillende pogingen en het me rendeel gaat nog verder studeren. Daarom komen er ook ongeveer V> van de nu gediplomeerden weer terug naar de l.t.s. voor een ver dere ontwikkeling op weer hoger niveau. Anderen gaan naar de m.t.s., scheepstimmerwerf of an dere dagscholen. Uit de toespraak van de schooldekaan bleef vooral, dat de zgn. schoolverlatersdag toch veel vrucht heeft afgewor pen. hetzij voor bepaalde plaat sing, hetzij inzicht in mogelijkhe den. hetzij de beslissing voor ver dere studie. In zijn felicitatietoespraak zei vervolgens directeur Meloen, dat vakmanschap toch altijd ergens nodig zal zijn. al wenste hij de huidige wat kommervolle om standigheden niet te verdoezelen. Nog blijft van kracht dat waar een wil is, toch dikwijls een opening tot de weg gevonden wordt. Zo lukte het sommigen een werk kring te veroveren. Toch mogen ook zij niet vergeten, dat dit l.t.s. einde in feite maar een begin is van de maatschappelijke ingang. Wie echter van een zekere ve rantwoording uitgaat, zal zelden worden teleurgesteld. Opnieuw kwam de oudercom missievoorzitter Vroegop aan bod om afscheid te nemen van me vrouw Boxhoorn, die vele jaren Engelse les gaf aan de l.t.s., maar nu haar plaats wil laten innemen door een jongere, terwijl de be zuinigingen van de minister mevr. Van der Graaf als gymlerares parten speelden. Beiden kregen dank en bloemen. Toen was dat officiële gedeelte ook achter de rug, werd nog een drankje aangeboden, was er door vele ouders nog wat overleg met leerkrachten en voor anderen nog een gezellig contact. De geslaag den geloofden het toen verder wel. Hun naam stond immers diezelfde dag nog in de krant. "Mag ik er bij zijn? vroeg haar moeder schuchter. "Nee mevrouw, dat is niet toegestaan" was het antwoord, „U moet hier blijven wachten. Trillend van angst, vechtend tegen haar tranen, stapte het meisje met de zuster mee en verdween door de deur waarachter ze tijdens het wachten angstaanjagende pijnkreten hrd gehoord. „Zo, daar hebben we Niske", begroette de dokter vriendelijk. „Laat mij eens naar je hoofd kijken." Nauwkeurig bekeek hij de zere plekken. Zijn diagnose bevestigde wat de huisarts gevreesd had. „Huid t.b.! "knikte hij tegen de zuster. „Zet haar maar op de stoel." De zuster pakte het magere bleke meisje op en tilde haar op een hoge zitplaats, waaraan zich een hoofdsteun bevond. „Doe je hoofd maar hiertegen." Het bange kind voelde hoe een paar steunen tegen haar slapen werden geschroefd, Zodat ze het hoofd niet meer bewegen kon. „Geef je handen eens", zei de verpleeg ster, „nee, ik bedoel achter de stoel langs." Gehoorzaam aan gezag, liet het kind zich de handen achter de stoel vastbinden. De arts ging achter haar zitten en tot haar verbijstering zag ze grote plukken haar, door de dokter afge knipt, langs zich heen vallen. Paniek besprong haar. Hij ging haar kaal knippen. Wat zouden ze op school zeggen. In gedachten hoorde ze al schelden: „Niske met haar kale kop". Was moeder hier maar, die zou het vast niet goed vinden. „Mèèèèèm!" schreeuwde ze uit. „Stil kind," deed de zuster onbewogen, „we doen je nog niet eens pijn." Dikke tranen liepen over Niske's wangen. O, wat erg! Ze zouden vast denken dat ze ongedierte had, maar haar moeder was juist zo schoon. Wel twee keer per week keek ze de meisjes na. Nooit hadden ze wat. De zuster veegde de witte haartjes bij elkaar. Nu werden de wonden schoongemaakt. Het deed wel pijn, maar Niske zette de tanden op elkaar. „Niet kinderachtig zijn!" Die woorden van heit, zo vaak tegen haar uitgesproken, speelden door haar hoofd. Even later begreep ze goed waarom de zuster haar klem gezet had. De dokter begon de wonden te deppen met helse steen. Het deed zijn naam eer aan. Niske kon zich niet langer beheersen. Ze gilde het uit. In de gang kromp haar moeder in elkaar van machteloos medelijden. Even later werd het rustig en daar kwam Niske uit de behandelkamer. Ëen Witte tulband om haar hoofd. Snikkend viel ze mem in de armen, „k Hebt' wel heurd m'n famke, hest zo'n piene?" Maar veel tjjd om het kind te koesteren kreeg ze niet. „Dokter vraagt of u even komt". Dominerend stond daar de strenge verpleegster. "O ja, natuurlijk" Antwoordde vrouw Haanstra gedwee. Haastig stond ze op om de zuster te volgen. Dokter Zwaan keek de vrouw ernstig, onderzoekend aan, er kwam een vermoeden bij hem op. „Uw dochter heeft huid t.b.c., mevrouw. We hebben er zalf op gedaan, u krijgt van de zuster materiaal mee om het thuis te kunnen verschonen om de twee dagen. Ik geef u een brief mee voorde huisarts. Deze moet zo gauw mogelijk bij hem gebracht worden. Hij zal de eerste keer Niske's hoofd verbinden en het u voordoen. Verder mag 11 het kind niet naar school laten gaan, ze is n.l. besmettelijk. En ook alleen laten slapen. Gaat dat? Hoe groot is uw gezin?" „Twee meisjes en een jongen dokter, maar die jongen is de deur al uit. Ja, ik zal alles doen." „Goed zo, ik verwacht Niske over zes weken terug. Hopelijk is het dan al een stuk beter. Zo gauw de plekken droog zijn, het verband er af latenMaar dat zal dr. Siepma u ook wel vertellen." Nog onder de indruk van dé diagnose, liep vrouw Haanstra naar haar dochter toe, terwijl de zuster de volgende patient afriep. „Gaan we nou weer naar huis mem?" Opgelucht wipte ze van de stoelja kind, we gaan nu weer naar de boot. Mem doet nog even een boodschap in de stad en om twee uur vaart Venema weer terug." Niske vertelde wat ze allemaal meegemaakt had. „Mem en nou is mijn haAr er af. Wat zullen ze op school zeggen? Ik durf Cr niet naar toe," „Kindje, ze zeggen niets op school wantje mag van de dokter niet naar school omdat het besmettelijk is." Niske schrok. „Niet meer naar school, nooit meer mem?" Als je hoofd beter is natuurlijk weer wel. maar nu blijfje eerst maar bij mem thuis, dan kun je mij fijn helpen." „Ja maar mem. dan kom ik zo achter, ik kan nog niet eens goed lezen omdat ik niet alle dagen naar school kan„Och dat is toch niet zo erg? Als je niet huishouden kunt, dat is veel erger." 'k Vind het toch jammer hoor" was Niske's conclusie. Ondertussen liep vrouw Haanstra met beangstigende gedachten wat haarzelf betrof. Van wie zou het kind t.b. opgelopen hebben. Als het maar niet van haarzelf was! Ze was de laatste tijd zo moe en ze moest ook steeds meer hoesten. En dan die pijn in haar rug, ze zou morgen gauw naar de dokter gaan met de brief en hem dan gelijk eens vragen. God, geef dat het niet waar is, bad ze in zichzelf. „Komen er nu weer allemaal beesten op de boot?" babbelde Niske die blij was dat ze weer naar haar eigen vertrouwde wereldje terugging. „Ja kind, alle dieren zullen niet verkocht zijn en er zijn natuurlijk weer nieuwe dieren gekocht die met de boeren teruggaanMedelijdend zag schipper Venema zijn passagiers de loopplank opkomen. „Gaan jullie maar weer voorin zitten hoor," zei hij goedig en ik denk dat jullie wel een bak koffie verdiend hebben, „k Heb zo'n piene had", vertelde Niske. „Maar daarom heb je nou ook een mooie muts op gekregen, lachte Venema. Hoofdschuddend haaste hij zich om koffie voor hen te halen terwijl de boot volstroomde met boeren en beesten, Hij wist van de armoe en haar verschijnselen, wordt vervolgd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5