De grootste schol van Nederland Rabobank Poortvliet samen met St. Anna land Nieuwe bus Rode Kruis Tholen Scarpenesse blij met eigen gebouw op Pluimpotterrein Makkelijk te vinden, parkeerplek volop. Mvi-ifrr Wethouders BOUMAN POTTER Landbouwschap wil rooidatum opschuiven Met 59 stemmen voor, 15 tegen, 1 blanco Collecte Rode Kruis Donderdag 23 juni 1983 39e jaargang no. 32 De vangst van Wim Scherpenisse uit St.Maartensdijk, een schol van 49 cm, is gisteravond als nationaal re cord in de visparade van de NOS-radio gemeld. T oeristenmarkt in Scherpenisse Met 59 stemmen - 56 waren er nodig - voor, 15 tegen en 1 blanco is de Rabobank Poortvliet dinsdagavond accoord gegaan met het bestuursvoorstel om een fusie aan te gaan met de Rabobank St. Annaland. Dit gebeurde na een langdurige discussie in Tolrust, waar 52 stemgerechtigden aanwezig waren en 24 afgevaar digden of volmachten. Voorzitter J.K. Elenbaas ging in krachtige pleidooien tot het uiterste om de leden van de noodzaak van fusie te overtuigen. "Wie tegen het voorstel is, trekt de verantwoordelijkheid van het bestuur naar zich toe", aldus Elenbaas, die zich bijzonder sterk maakte voor het samengaan. De voornaamste opposant L.M. Niemantsverdriet bleek bang, dat er toch teveel zal veranderen. Zwaar gewogen Nieuw personeel Voorzitter E.Baerends heeft de nieuwe bus van het Thoolse Rode Kruis donder dagavond officieel overgedragen aan de colonne. Dat gebeurde in de pauze van de jaarvergadering op de haven van Stavenisse. Ook andere levensvatbare jeugdclubs kunnen ruimte krijgen Er klonk applaus op van de vier bestuursleden van Scarpenesse op de publieke tribune, toen de Thoolse gemeenteraad maandagavond besloot om 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor een containergebouw op het Pluimpotterrein in Scheöpenisse. Alleen de SGP-fractie stemde tegen deze eigen ruimte van 49 m2 voor de jeugdvereniging omdat het Holland Huis en de bovenaaal van het geres taureerde gemeentehuis best geschikt zouden zijn. Wethouder Versluijs liet weten, dat in Stavenisse mogelijk de bovenzaal van het oude gemeentehuis door de jeugd gebruikt zou kunnen worden. Ook andere verenigingen kunnen bij de gemeente aankloppen voor ruimte, maar ze moeten eerst hun bestaansrecht bewezen hebben. Vervolg van pag. 11 VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet r ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! St. Maartensdijk DEZE WEjjt De uitzonderlijke weersomstandigheden die dit voor jaar ongekende regenrecords opleverden, zijn voor het landbouwschap aanleiding om bij de planten- ziektekundige dienst in Wageningen aan te dringen op het opschuiven van de rooidatum van vroege aardappelen. Telefoon De p.d. heeft de rooidatum voor vroege aardappelen verlengd van 28 juni tot 6 juli (1 op 2) en van 3 juli naar 14 juli (1 op3). Albert Heijn, Kotterstraat 61,Tholen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,— per halfjaar. Per jaar 33,per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,32 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer. De Thoolse gemeenteraad is maandagavond vrij uitvoerig in gegaan op de betaling van de wethouders. Dit naar aanleiding van een voorstel om de premies AKW, AAW en AWBZ per 1 ja nuari 1983 voor rekening van de gemeente te nemen. Volgens b en w werd hiermee 'de onrechtvaar digheid in de salarispositie van de wethouders opgeheven'. De mi nister van Binnenlandse zaken had een tijdelijke maatregel ge troffen in de vorm van een uitke ring ineens van bruto 1544 gulden. B en w waren het daarmee niet eens, want de wethouders moes ten dit jaar 1768 gulden AKW, AAW en AWBZ meer betalen dan vorig jaar. De helft van de bruto uitkering van 1544 gulden ging weg aan loonbelasting en premie AKIW, AAW en AWBZ. Daarbij komt nog een algemene korting op het wethouderssalaris, zodat b en w over een 'voelbare salaris vermindering' spraken. Ze wilden daarom geen uitkering ineens van 1544 gulden aanvaarden, maar de AKW, AAW en AWBZ voor ge meenterekening nemen. Dit jaar was dat een percentage van 112.4% van het AOW/AWW be drag, vorig jaar 83.6%. De wet houders ontvangen van de ge meente salaris, vakantietoeslag en AOW/AWW, volgens de begro ting 1983 totaal 167.034 gulden gedeeld door drie is 55.678 gul den. De premie AKW, AAW en AWBZ moeten dewethouders nu zelf betalen, evenals loonbelas ting. terwijl ook de van de ge meente ontvangen AOW/AWW weer afgedragen moet worden. Raadslid M. van Damme had zich er als enige goed in verdiept. Hij wilde best praten over verbetering van de rechtspositie van de wet houders en vond ook dat er al ge noeg genivelleerd was, maar ver hogingen in een tijd dat iedereen moet inleveren, vond hij niet op z'n plaats. B en w motiveerden de verhoging als een compensatie voor premies die de wethouders in het verleden zelf moesten betalen. Van Damme vond dit extra kre diet van totaal 20.000 gulden niet verdedigbaar. Hij achtte genoeg termen voorhanden om dit voor stel tegenover het publiek in een kwaad daglicht te stellen, maar dat verdienen de wethouders niet, vond het WD-raadslid. Hij meende dat de richtlijn van de minister gevolgd moest worden. De anderen vonden het te inge wikkeld of hadden zich er niet in verdiept. Th. Aarnoudse merkte wel op, dat financieel gezien ieder wethouder moet kunnen worden door de werkkring op te geven, maar in de Thoolse praktijk blijkt meer gevraagd te worden dan de vier dagen waarvan men eerst uitging. Hij had liever meer openheid gehad, want nu kwam de compensatie vrij hoog over. Aarnoudse had overigens geen bezwaar tegen een verbetering van de financiële positie van de wethouders. Ook van Damme wilde daar over praten, terwijl P. van Belzen de raadsleden wilde laten inleveren om de wethouders meer te kun nen geven. De totale kosten bleven dan hetzelfde. W.C. van Kempen zei kop noch staart aan het betoog van zijn li berale colllege te kunnen ontdek ken en ook de rest van de raad plaatste de geprikkelde van Dam me in de hoek. De burgemeester verwees maar naar deskundigen, andere gemeenten, het provin ciaal bestuur dat de uitkering in eens eigenlijk ook te schamel vond en de minister, die volgend jaar toch een andere oplossing wenste. Van Damme wilde daarop niet vooruitlopen en bleef het com penseren van inleveren principiel onjuist vinden. En wat het werk van de wethouders betreft, er zijn toch genoeg ambtenaren die de taak van de wethouders kunnen ontlasten, zei van Damme. De VVD-fraktie stemde als enige tegen, waarbij J. v.d. Heuvel als mosterd na de maaltijd nog een stemverklaring wilde afleggen. Zijn fractievoorzitter wendde zich hoofdschuddend af. Ondertussen ontvangt de Thoolse wethouder zonder bijverdiensten netto niet zoveel meer dan twintig mille voor een werkweek met ook nog menige avondvergadering en representatieve verplichting op zaterdag. Of je daar dan wethou der voor wil zijn, is een uitsluitend particul iere aangelegenheid. Wim Scherpenisse en Rien Koopman, nog onder de indruk van hun record, met de grootste schol van Nederland. "Zoiets maak je mooit meer mee", zegt Scherpenisse, die donder dagavond vanuit zijn boot in de Dortsman(de Oosterschelde tus sen St.Maartensdijk en Stavenis- se) zijn bijzondere vangst deed. "Ik had geen beet, maar ik haalde m'n hengel in omdat ik dacht dat er zeewier aan zat. Het lood schoot echter direct weg", vertelt de Smerdiekenaar, die met hulp van Rien Koopman de buit bin nen kreeg, 't Leek eerst een pijl staartrog te zijn. maar 't was uit eindelijk een schol van 49 cm en 1300 gram. Een verdwaalde vis soort van de Noordzee. Een bot met een dergelijke lengte komt wel meer voor, maar een schol - met de rode vlekjes beslist niet. Het vorige record stond op 42 cm. Wanneer Scherpenisse dit jaar aan de top blijft, krijgt hij 250 gulden. De Oosterscheldevissers, waarvan hij vroeger lid was, toonden al grote belangstelling voor de zeld zame vis. Scherpenisse is er echter zuinig op en voorlopig blijft de schol in de diepvries om hem af en toe trots aan bezoekers te tonen. Koopman, die als getuige de offi ciële opgave aan de NOS ver- Scherpenisse heeft de primeur van de toeristenmarkt, dat als ini tiatief van de streek V.V.V. eiland Tholen in samenwerking met de middenstandsfederatie tot stand kwam. Woensdagmiddag 29 juni a.s. zijn vanaf half twee tot 's avonds ne gen uur op de Hoge Markt een vijftiental standhouders aanwezig om zowel toeristen als eigen in woners en andere belangstellen den een extra attractie te bieden. Behalve de ondernemers is er 1 stand van een vereniging: de Dia betes Vereniging Eiland Tholen. Zie verder de speciale Toeristen- markt-pagina in deze E.B. zorgde, overtuigde Scherpenisse ervan, dat het werkelijk om een bijzondere vangst ging. Ze waren beiden toch al gelukkig die donderdagavond, want elk hadden ze zo'n dertien mooie pa lingen in het net. De voorzitter maakte om 22.08 uur de uitslag van de stemming bekend. Hij uitte zijn blijdschap over het aannemen van het bes tuursvoorstel. "Ik dank u voor het vertrouwen en ik hoop dat het bewaarheid wordt, dat de Rabo bank Poortvliet optimale dienst verlening blijft geven. Wij zullen er alles aan doen", zei Elenbaas, die applaus kreeg. Hij was blij met de grote opkomst en heette in het bijzonder vier dames welkom, onder wie drie personeelsleden. Hij schetste de vele problemen en grote risico's voor een bank in 1983. "Het besturen is niet een voudig en we hebben ook niet al les letterlijk voor het zeggen. We kunnen niet te hooi en te gras doen wat we willen. We weten ons echter geborgen in de grote Ra bobank Nederland, maar die stelt hoge eisen, waaraan we ons die nen te houden. Dat is geen sine cure. Willen we ons echter in de toekomst kunnen handhaven, dan dienen we de bakens te verzetten als het getij verloopt. Dat betekent fusie, maar we bouwen wel vei ligheden in voor een juiste koers. Van huis uit is het ons eigen om te behouden wat we bezitten, maar we moeten inspelen op de ont wikkelingen", zei Elenbaas. Uit de zeer uitvoerige notulen van se cretaris W.C. van Kempen van de 67e algemene vergadering op 31 mei bleek o.a., dat de fusie mede nodig werd geacht 'op grond van interne informatie waarover geen mededelingen kunnen worden gedaan'. Op 17 juni had het bestuur de le den nog eens een brief gestuurd om het belang van de fusie te on derstrepen. De keuze voor St. Annaland werd gemotiveerd met te wijzen op een praktisch gelijk verzorgingsgebied: veel agrari sche relaties, een vergelijkbaar midden- en kleinbedrijf en een bloeiend verenigingsleven. Hand having van optimale dienstverle ning en verder gaande automati sering vergen een voldoende be drijfsomvang. aldus de brief. De voorzitter zei dinsdagavond, dat het fusieprobleem ook binnen het bestuur en de raad van toezicht zwaar had gewogen. "We zijn niet over 1 nacht ijs gegaan. Terwijl echter de kosten stijgen, is de groei uit het inwonertal en uit de be drijven. We zijn niet blij met deze ontwikkeling en we waren zelf ook eerst tegen fusie, maar rege ren is vooruitzien. Ook St. Anna land is geen zelfstandige bank meer na de fusie. Er is echter ge kozen voor wijziging van de sta tuten van de Rabobank St. Anna land omdat in deze opzet 150.000 gulden wordt bespaard ten op zichte van gelijktijdige opheffing van St. Annaland met Poortvliet. Elenbaas zei er heilig van over tuigd te zijn. dat er bij een ged wongen fusie geen eisen gesteld zouden kunnen worden. Hij be nadrukte, dat het personeelsbes tand gehandhaafd blijft en als er iemand vertrekt, komt er zonder meer aanvulling. Ten aanzien van de bemanning van bestuur en Raad van Toezicht speelt het ba- "Het was hoog tijd, want de in dianenverhalen waren niet van de lucht", zei colonnecommandant dokter R.H.Padt. "Eén van de Dick Bax deuren van de oude bus was eruit gevallen en 't was in elk geval tochtig. We zijn extra blij met dit voertuig, want de nieuwe bus is van een heel ander kaliber. We zijn tweede hands begonnen en ik hoop dat de nieuwe wagen in elk geval de garantieperiode zal doorstaan", zei dhr.Padt. Naast vervoer van colonneleden is de bus uitgerust met onder meer een brancard, een automatische veiligheidsgordel en zwaailicht. Er is plaats voor drie rolstoelen, want de zitbanken kunnen snel verwijderd worden. Voorzitter Baerends zei erg ge lukkig te zijn met deze aanwinst, maar hij benadrukte, dat het be slist geen taxi was. "Laat daar geen misverstand over bestaan. De bus is in eerste instantie voor het vervoer van de colonneleden, maar er kunnen ook gehandicap ten mee. Dat gebeurt echter all- leen in bijzondere gevallen met Voorzitter E.Baerends overhan digde op het havenplein van Sta venisse de sleutel van de nieuwe Rode Kruisbus aan dhr.L.M.Nie- mantsverdriet. Tussen hen in me- vr.v.d.Schaaf, die een legpenning kreeg bij haar afscheid na 28 jaar Rode Kruiswerk. specifieke activiteiten voor rol stoelpatiënten", aldus voorzitter Baerends. Uit het jaarverslag van dhr.L.M.Niemantsverdriet bleek, dat de prachtige aanwinst - gele verd door autobedrijf Bolier uit Scherpenisse - elke donderdag avond I 'A uur rijdt op de route Poortvliet, St.Philipsland, St.An naland. St.Maartensdijk. Daar naast brengt de Rode Kruisbus de helpers naar sportieve evenemen ten. zoals zaterdag de wielerronde in Oud-Vossemeer. De eerste resultaten van de Rode Kruis Collecte zijn bekend: Tho len 3229,67 en Poortvliet 2007,50. Alle medewerkenden hartelijk bedankt. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. lanstotaal van 30 (Poortvliet) en 60 (St. Annaland) miljoen een rol. Er zou met drie leden volstaan kunnen worden, maar gezien de twee kernen is er voor vijf leden gekozen: 2 uit Poortvliet en 3 uit St. Annaland. Als de voorzitter van het bestuur een St. Annalan- der is, wordt iemand uit Poortvliet voorzitter van de Raad van Toe zicht. Naar buiten toe wordt de nieuwe bank herkenbaar in de naam Rabobank St, Anna- land/Poortvliet. Elenbaas zei het volste vertrouwen te hebben in de samenwerking. "Hoe weet je dat de bakens hiermee goed verzet zijn? Dat weet je pas over vijf jaar", zei Niemantsverdriet Hij was bang dat het net zoals bij de gemeentelijke herindeling liep en wees erop, dat er alleen in Tholen en St. Maartensdijk volop wordt gebouwd. Elenbaas antwoordde dat de bakens* na studie en een weloverwogen voorstel op de juiste plaats kwamen, maar voor hoelang was voor hem onvoor stelbaar moeilijk te beantwoor den. Hij hield 't op een 'behoor lijke periode'. Dhr. J. de Rijke was niet erg ge lukkig met de verhouding 3-2. "Dat we moeten fuseren, snap ik, maar St. Annaland zegt zo is 't en Poortvliet is een jaknikker. U strijdt nu zo voor samengaan met St. Annaland, maar St. Maartens dijk is er ook nog. Daarmee en met Scherpenisse en Stavenisse zijn er ook wel overeenkomsten. Het stuitte me tegen de borst, dat de St. Annalandse Rabobank- voorzitter op de jaarvergadering zei. dat Poortvliet in moeilijkhe den verkeerde", aldus de Rijke. Elenbaas antwoordde, dat St. An naland zelfstandig functioneerde en met niemand rekening hoefde te houden, terwijl bij St, Maar- Vervolg op pag. 11 Wethouders zitten niet op fi nanciële rozen Landbouwschap wil rooida- tum vroege aardappel op schuiven. Doré-prijs loopt nu lekker De nieuwe Rode Kruisbus Geen gemeentegarantie voor Noad 0 Volgende week Thoolse dagen met veekeuringen 0 Rabobank Poortvliet samen met St. Annaland Jeugdclub Scarpenesse in ei gen ruimte op de Pluimpot Kantonrechter, mag ik gaan zitten? De tractor op verjaardagen C.N.C. en de Zwarte Piet Deden de Flippers aan onder verhuur in de Wimpel? Humanistisch vormingsonder wijs kan op openbare scholen Woensdag de eerste toeristen- markt Thijs Fase zeer sterk in ronde van Oud-Vossemeer HF.T WATER IS DE VOER MAN VAN DE NATUUR Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Advertentie I.M. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Dat was dinsdagavond het hete hangijzer op de jaarvergadering van de veilingvereniging St. An naland, waar een niet gering deel van de Dore-telers een nog altijd goed onderkomen vindt. Maar het strekt zich uit over de gehele regio, waar men de smakelijke vroege aardappel na de bintjes een deli catesse acht. Dat is het geval in de horeca-bedrijven van naam, maar dat slaat ook in bij de particulier, die van de nieuwe oogst wenst te profiteren. Dit seizoen zit men echter met wat beperkte hoeveelheden onder plastic. Daarna ontstond een va cuum voordat de aanvoer van de totale vollegronds teelt loskomt. De pootaardappelen zijn immers vorige maand pas geplant. De veiling St. Annaland stelde daarom alles in het werk om de rooidatum te verschuiven. Voor een normaal oogstjaar is die 28 juni vastgesteld voor een 1 op 2- jarige aardappelteelt en 5 juli als uiterste datum voor 1 keer per 3 jaar. Het landbouwschap onderkende de moeilijkheden meteen, maar de plantenziektenkundige dienst heeft met meer mogelijke gevol gen te maken. Toch was er ook bij de P.D. begrip voor de uitzonder lijke situatie. Zeer waarschijnlijk wordt het verzoek dan ook ingewilligd, maar officieel was er dinsdag avond nog geen bevestiging te krijgen. Vandaag heeft de veiling St. Annaland die mogelijk wel. Via het telefoonnummer voo voor veilingberichten en op het publi catiebord zal de nieuwe rooida tum worden vermeld. Het verdere verslag van de veilingvergadering vindt u in ons volgend nummer. Om u nog even op weg te helpen dit kaartje. U ziet, AH is van alle kanten even makkelijk te bereiken, evenals de twee parkeerter reinen. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1