Fusie Rabobank Poortvliet Thoolse fokveedag glansrijk gered Eigen ruimte jeugdclub Crossen op Thoolse Dagen Manifestatie ZLM1983 Donderdag 23 juni 1983 EENDRACHTBODE 11 Slager Jochems uit Poortvliet onderscheiden THOOLSE DAGEN VAN 29 JUNI t/m 2 JULI WOENSDAG 29 JUNI DONDERDAG 30 JUNI VRIJDAG 1 JULI ZATERDAG 2 JULI Ook schapen en geiten van de partij De veehouders op Tholen en St. Philipsland hebben het niet op zich laten zitten, toen een paar weken geleden de noodkreet klonk, dat de ruim 25-jarige veekeuring aan een zijden draad hing. Met 63 in schrijvingen van koeien en kalveren in 12 groepen lijkt de jaarlijkse fokveedag, de ziel van de Thoolse dagen, te zijn gered. Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Men stelt eisen. Verbouwing St. Annaland Knap gedaan PLAATSELIJK NIEUWS SCHERPENISSE SINT- PHILIPSLAND Kleien Een trotse slager Jochems uit Poortvliet toont de erkenning, die hij verdiende na het vervaardigen van ambachtelijke slagersproduc ten. Slager P .Jochems uit Poortvliet is op 13 juni op de Flevohof door het Instituut Ambachtelijke Slager sproducten met zijn ambachtelijk vervaardigde gekookte achterham en boerenleverworst onderschei den. Het l.A.S. is het instituut dat am bachtelijk bereide vleeswaren keurt op fijne smaak, grondstof- fengebruik en zorgvuldige berei dingswijze. De ruim 200 beste worstmakers van Nederland werden voor de duur van 1 jaar een erkenning verleend. De erkenning van slager Jochems is in de slagerij te zien. 14.00 uur OPENING DOOR BURGEMEESTER E. BAE- RENDS REN JE ROT SPORTIEF Presentator F.A.P.M. Bakx. Deelnemende scholen zijn: Ter Tolne, Tholen.De Eevliet, Poortvliet, Oosterscheldeschool, Scherpe- nisse. De Rieburg, St. Maartensdijk. De Schalm, Stavenisse, Casembrootschool, St. Annaland, R.K.. School, Oud Vossemeer. 19.00 uur: Drumband majorettes uit St. Maartensdijk. REN JE ROT DENKWERK, ook gepresenteerd door de Dhr. F.A.P.M. Bakx. Jeugdtrekkertrek. 14.00 uur: BEJAARDENMIDDAG Optreden van zangeres JEAN INE. Conferencier SIMON BERREVOETS, Bandparodist Leo Troost. 20.00 uur: TALENTENJACHT In de pauze een optreden van FRANKIE VAL- LIO 9.00 uur: OPENING door de voorzitter Rundvee en schapenkeuring Paardenkeuringen Kampioenskeuringen rundvee en schapen Kampioenskeuringen van paarden Demonstratie achtspan Demonstratie Hackney's Touwtrekken met koudbloedpaarden Geitendemonstrati Sterkste paard van Tholen Ponyshow met voltige nummers 20.30 uur: AVRO'S TOPPOP 9.00 uur: Proeftrekken Trekkertrek TREKKERTREKWEDSTRIJD Mini trekkertrek Demonstratie Crabcrossers Fietscross MUZIEKKORPS O.V.M. Oud Vossemeer MOTORTRIAL Brommercross RALLEY Band PARDOES m.m.v. VADER ABRAHAM Bandparodist LEO TROOST Trekking verloting in tent Uitslag ralley in gebouw T.D. Alle evenementen vinden op het Pluimpotterrein te Scherpe- nisse plaats. 10.00 uur: 13.30 uur: 13.30 uur: 14.50 uur: 15.00 uur: 15.30 uur: 18.00 uur: 20.00 uur: 22.00 uur: Vervolg van pag. 1 Dankzij onder meer veehouderij Visser b.v. uit Tholen, die met 9 runderen en 1 kalf op de Thoolse dagen debuteert. Er is een ruim voldoende aantal om de officials naar het Pluimpotterrein te bren gen. De voormalige stamboekhouder van de fok- en controle vereni ging, L. Istha uit Oud-Vossemeer, droeg hier een belangrijk steentje toe bij. Maar de veehouderij op zich wilde het ook niet laten zitten en dat is een pluimpje waard. Vrijdag 1 juli domineert de vee keuring van het rund, schaap en paard met 's middags de prijsui treiking en aantrekkelijke de monstraties. Bij de inschrijvingen is ook 1 koe met afstammelingen. De zwoegerziekte onder schapen noopte tot maatregelen. Met hon derd inzendingen zijn er minder dan vorige jaren, maar slechts drie fokkers vielen af. Als extra komen er dit keer ook wat geiten aan bod met een echte, witte stamboekgeit. Bovendien kwamen er bij de schapen een paar nieuwe rubrie ken bij uit de zogenaamde vrije Tijdens de Thoolse Dagen op de Pluimpot in Scherpenisse is een belangrijke plaats ingeruimd voor het crossgebeuren. Allereerst geven de Crabcrossers uit Bergen op Zoom op zaterdag 2 juli om 14.00 uur een fietscross- demonstratie, die wordt gevolgd door wedstrijden fiets- en brom mercrossen. Daaraan kan ieder een meedoen, mits voorzien van een valhelm. Bij het fietscrossen wordt gestart in de volgende leeftijdscatego rieën: tot en met 6 jaar, 7-8 jaar, 9-10 jaar, 10-11 jaar, 12-13 jaar en 14-15 jaar. Bij het brommercrossen speelt de leeftijd geen rol. Het draait daar bij om de cylinderinhoud van de bromfiets. Daarbij is de volgende indeling gemaakt: tot en met 50 cc, 75 cc, 100 cc, 125 cc en 150 cc. Iedereen die mee wil doen, kan zich zaterdagvoormiddag opgeven op het Pluimpotterrein te Scher penisse. fok. Jan en alleman kon meedoen en dat betekent toch een paar nieuwe rubrieken lammeren en oudere schapen. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij organiseert van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 juni de ZLM-manifestatie 1983. Zowel in Goes als in Kruiningen staan vele agrarische en culturele manifesta ties op het programma. Het cultu rele gedeelte kreeg voorrang, want de spits werd woensdag afgebeten met een concert van het Zeeuws Orkest in de Grote Kerk van Goes. Het muzikale gebeuren werd gis teren voorafgegaan door de over handiging van het eerste exem plaar van de ZLM-kroniek aan de minister van Landbouw en Visse rij, ir.G.Braks. De kroniek is in opdracht van het hoofdbestuur samengesteld door dhr.A.Korte- weg. Ir.M.A.Geuze wijdde voor de aanbieding een beschouwing aan de periode die in de kroniek is beschreven. Vandaag gaat de ZLM-vlag te Kruiningen omhoog bij de offi ciële opening door de Commissa ris der Koningin in Zeeland, Dr.C.Boertien, van de tentoon stelling in en om de gebouwen van C.Meijer B.V., waaF meer dan 100 standhouders zijn vertegenwoor digd en waar ook de Zeeuwse en Brabantse veestapel in al zijn fa cetten getoond wordt. Vrijdag 24 juni is de zogenaamde Dag van de Levende Have. Er zijn dan veekeuringen en vee-defilé's, waarbij het begeleidend com mentaar wordt gesproken door dhr.M.M.Punt uit Oud Vosse meer. Om 16.00 uur is er een de monstratie met jachthonden met muzikaal optreden van het korps jachthoorn Op zaterdag 25 juni is er onder meer een demonstratie met Ne derlandse trekpaarden. De twees pannen van één of meerdere ei genaren, waarvan een aantal voor oude Zeeuwse wagens met inzit tenden in Zeeuwse klederdracht, zal men volop kunnen bewonde ren. Op de ZLM-manifestatie is ook het beroepsonderwijs van de Zui delijke Landbouw Maatschappij van de partij. Niet alleen de Groene School te Kapelle-Bieze- linge, maar ook het lager huis- houd- en nijverheidsonderwijs, het lager economisch en adminis tratief onderwijs en de internatio nale schakelklas voor anderstali gen zullen acté de presence geven. Er komt mogelijk een andere re geling om afwijkingen van de winkelsluitingsverordening vast te stellen. Dat bleek maandagavond in de gemeenteraad bij de vast stelling van data voor Thoolse braderies en winkelweken. Slechts één middenstandsvereni- ging(Activa St.Annaland) had volgens raadslid Van Belzen spontaan gereageerd om b en w de braderiedatum op te geven. Hij noemde dat een beetje vreemd. Ook Van Gorsel viel het op, dat b en w pas na herhaalde verzoeken de data van de middenstandsve renigingen kregen. Hij pleitte voor meer flexibiliteit, als er maar aan de tien dagen wordt vastge houden. Van Kempen wilde de toestemming voor de braderies en winkelweken maar aan b en w overlaten. De braderie Oud-Vos- semeer was inmiddels al achter de rug( 14 mei) en nu moest de raad formeel nog beslissen, zei Aar- noudse. Moerland vroeg met het oog op de perikelen in Scherpe nisse of wijziging van datum na vaststelling door de gemeente raad, mogelijk is. De burgemeester antwoordde, dat b en w dat wel eens ondeugend gedaan hebben. Gezien de op merkingen van de raad vond hij het zinnig om een wijziging van de verordening te bestuderen, zodat er praktischer gewerkt kan wor den. Daarover komt een voorstel. Van Belzen benadrukte bij de in gekomen stukken, dat inwoners sneller een antwoord moeten krij gen als ze een brief aan de ge meenteraad schrijven. Moerland was het daar roerend mee eens. Volgens de burgemeester krijgen de betrokkenen meestal een briefje dat de zaak in onderzoek is, maar het geven van een goed antwoord na studie van de desbe treffende zaak. vergt tijd. tensdijk al twee kernen waren be trokken. "Daarom was het moei lijk om een eisenpakket in te die nen en daarom was St. Maartens dijk niet toegankelijk voor ons". De Rijke: "Scherpenisse en Sta venisse moesten fuseren, wij nog niet". Elenbaas: "Het blijft een zaak van 100% vertrouwen en niet van een 3-2 stemmenverhouding". "Het bestuur maakt zich zo sterk voor deze fusie, betekent dit, dat het bestuur opstapt als de verga dering nee zegt?", vroeg dhr. A.A. Nieuwkerk. De voorzitter: "We doen het fusievoorstel met leed wezen, maar op lange termijn is het wel noodzakelijk. Ik heb ver trouwen in de leden, maar ik er vaar dat er mensen zijn die ner gens voor kunnen zijn. Over op stappen wil ik nu niet spreken". Nieuwkerk: "Niemand wil de fu sie eigenlijk. Het kan zijn dat het bestuur over informatie beschikt, dat het absoluut noodzakelijk is omdat de gevolgen van nee zeg gen vervelender zijn". Voorzitter: "Morgen is het nog geen probleem, maar gegaran deerd wel op langere termijn. Bij gedwongen fusie kun je geen eisen meer stellen". Nieuwkerk: "Als de leden nee zeggen, komt het dan tot een ver plichte fusie?" De voorzitter: "Dat is niet uitge sloten. Die kans is op langere ter mijn aanwezig. We zitten in. een ontstellend moeilijke periode, maar de Rabobank wankelt als grootste bankorganisatie in Ne derland niet door de reserves en de vereveningsregeling. Maar al les kan niet ongestraft verder gaan, men stelt eisen. Volgens Niemantsverdriet loopt de bouw van de uitbreiding van de Rabobank St. Annaland tegen. Hij vroeg of Poortvliet voor die meerdere kosten opdraait. De voorzitter: "Dat is tot nu toe voor honderd procent voor rekening van St. Annaland. Wanneer we fuseren, dan nemen we de lusten en de lasten over. Door de lang durige regenval is de grondwater stand erg hoog en ook de grond is niet optimaal. Daarom waren er extra voorzieningen nodig die ex tra kosten vergen. De aannemer zat echter behoorlijk onder de be groting, zodat er ruimte is om tegenvallers op te vangen. Dhr. L. Berrevoets informeerde naar de kostenoverSchrijding. Volgens de voorzitter bleef dat beneden de 10% van de begroting, wat nauwelijks in de exploitatie kosten te merken zal zijn. Dhr. C. Heijboer concludeerde, dat de fu sie in zekere zin wordt opgelegd, maar hij vroeg zich af, of de Ra bobank Nederland wel goed zit met zijn diagnose. "Zolang we het zelf kunnen, moeten we de Rabo bank Poortvliet zelf dragen", al dus Heijboer. "Als je afwacht, ben je te laat", zei de voorzitter. Dhr. C.G. Visser wees erop, dat de vergadering toch niet zo erg voor de fusie was. "Is het niet raadzaam om de fusie op te schuiven," De voorzitter: "Dat is reglemen tair niet mogelijk. Aan u het in zicht en helder verstand om achter het voorstel van het bestuur te kunnen staan". Daarop nam ir. D. van Doorn uit Oudenbosch het woord. "Mijn hart ligt in Poortvliet en de vragen van deze avond duiden erop om zoveel mogelijk inbreng te hou den. Het is een foute veronder stelling, dat de vergadering tegen is. Als ik de balansen van Poort vliet en St. Annaland zie, dan vind ik dat het bestuur de onderhan delingen knap heeft gevoerd. Het functioneren in de toekomst hangt af van de inbreng en de beman ning. Dat trekt een wissel op onze bestuurders opdat de invloed niet wegvloeit, zoals in voorbeelden vanavond is genoemd", aldus Van Doorn, waarna er voor het eerst in deze vergadering applaus volgde. Niemantsverdriet wilde nog we ten, waarom er voor de automati sering niet goedkoper een com puter gehuurd werd. "Zo kun je wel aan de gang blij ven", zei dhr. G. Noom, die boos weg liep. "Zullen we niet gaan stemmen voordat er nog meer mensen vertrekken", merkte dhr. Joh. Krijger op. Dat gebeurde toen. met de heren Hage en Nor- tier als stemopnemers. Er was een driekwart van de geldige stemmen (74) nodig, dus 56. Met 59 werd dat krap gehaald. De Rabobank Poortvliet was ont bonden. de fusie met St. Anna- Jand was goedgekeurd. J.K. Elen baas en W.C. van Kempen kwa men in hefbestuur met tijdelijk ook C. Meertens, die met M. Bijl en J.K. Overbeeke ook de Raad van 'icht vormt. Op de eerste alg. v w .dering in 1984 treden de nieuwe bestuurscolleges aan in de 3-2 verhouding. Er wordt bij toer beurt in St. Annaland en Poort vliet vergaderd. fehs -eer tuur en Vroeg-één applaus, waar aan gevolg werd gegeven. Dhr. J. van Dijke pleitte ervoor, dat de leden een uittreksel krijgen van de akte waarin wordt vastgelegd welke bankdiensten in Poortvliet gehandhaafd blijven. De voorzit ter wilde dat zeker onderzoeken. Met het aanbieden van een con sumptie op rekening van de Ra bobank Poortvliet besloot hij deze 68e ledenvergadering. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS sloten vormen de oostelijke en noord-oostelijke grens van de camping. In het bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Tholen is bepaald, dat rond de camping een 10 meter brede groengordel moet worden aange bracht, waarvoor een strook grond is aangekocht. Vergraving van de kavelsloten was daarvoor nood zakelijk. Vervolgens wordt de camping gekruist door een pri maire waterloop, die moet worden gedempt. Na demping hebben ze hun waterafvoerend vermogen verloren, zodat de eigendom er van aan de exploitanten van de camping kan worden overgedra gen. De nieuw te graven sloten langs de camping worden daaren tegen opgenomen in het openbaar waterloopstelsel en het is noodza kelijk dat de eigendom daarvan in handen van het waterschap komt. De eigendomsoverdracht van de kavelsloten kan tot stand komen door een grondruil 'om niet'. De aan de overdracht verbonden kosten komen voor rekening van de campinghouders. De eigen dom van de primaire waterloop wordt aangeboden voor de ge bruikelijke koopsom van één gul den per m2. Het gaat om een wa terloopoppervlakte van 850 m2. Zilver in de witte juun Twee personeelsleden van het zil veruien verwerkend bedrijf Ger ard H.Polderman B.V., H.Boog aard en A.Scherpenisse, werden vrijdag wegens hun 25-jarig jubi leum in het zonnetje gezet. Met hun echtgenotes, kinderen en kleinkinderen arriveerden 'Ber- tus' en 'Bram' om zes uur in Haestinge om met directie, colle ga's en enkele oud-collega's onder een drankje 'witte-juun'-verhalen op te halen. Tijdens het diner prees de directie beide jubilaris sen voor hun toewijding en inzet. In 25 jaar is er in het bedrijf heel wat veranderd en aan de groei er van hebben Boogaard en Scher penisse een duidelijke steen bij gedragen. Bijna alle voorkomen de werkzaamheden hebben ze wel eens uitgevoerd, inclusief het kui pen van houten vaten uit het ver leden. De laatste jaren hadden ze hun vast stekkie gevonden en ook die taken kon men met een gerust hart aan hen overlaten. Ze ston den hun mannetje, kenden het bedrijf van haver tot gort en voel den zich duidelijk verantwoorde lijk voor hun taak. Voor dhr.Scherpenisse was het ju- blieum tevens afscheid. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Zijn vertrmaar de beslissing wordt gerespecteeek spijt het bedrijf rd. Men prijst zich echter gelukkig nog hopelijk vele jaren gebruik te kunnen maken van de diensten van dhr.Boogaard. De dames van de jubilarissen zijn steeds in hoge mate betrokken geweest bij het werk van hun mannen en daarom waren zij deel van het feest en van de gelukwensen. Dhr.Polderman bood vervolgens aan dhr.Boog- aard een kleurentelevisie aan, ter wijl hij dhr.Scherpenisse een geldbedrag overhandigde ter bes teding aan een meubilairwens. Voor de dames waren er bloemen. Van de gelegenheid werd ook ge bruik gemaakt om afscheid te ne men van dhr.P.Bazen, eveneens een zeer toegewijd medewerker. Het enige wat het bedrijf hem kon verwijten, was dat hij te laat in dienst is getreden en te vroeg ver trok. Ook voor hem was er een enveloppe met inhoud. Namens de personeelsvereniging bood dhr. Van IJsseldijk cadeaus en bloemen aan. De kinderen van beide jubilarissen bedachten hun ouders eveneens met geschenken en tenslotte waren er bloemen van familie en vrienden. Het was een geslaagde en bovenal een ver diende jubileumviering! Overname De Zeester Dhr.J.P.Vogelaar uit Hoogerhei- de heeft camping en restaurant De Zeester van mw.E.P.Roozendaal- Pluut overgenomen. Op grond van de erfpachtovereenkomst heeft het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen toestemming gegeven voor de overdracht. Braderie blijft 13 juli Maandagavond kwamen winke liers en vereniging sanen om na te gaan of de woensdag 13 juli ge plande braderie nog kon worden verzet. Er waren nog wel een paar openingen, maar de bezwaren bij de middenstand waren toch te groot om nog voor dit seizoen te gaan schuiven. Meerdere vereni gingen kunnen op woensdag niet voldoende medewerkers krijgen, terwijl men zaterdag ook meer belangstelling verwacht. De mid denstand had begrip voor die motieven, maar vond dat de nieuwe voorstellen te laat waren ingediend gezien de planning van de braderiedata en vakanties. Een aantal verenigingen wilde 13 juli niet meedoen, maar definitief zal dat volgende maand pas uitko men. Aanrijding Op de splitsing Langeweg/Pro- vincialeweg ontstond een aanrij ding, toen autobestuurder A.J.H. uit Tholen na voor het rijwielpad gestopt te zijn, doorreed toen de bromfietser W.M.N. uit Tholen eraan kwam. Deze liep enige kneuzingen op. terwijl er ook ma teriële schade was. Met luchtbuks Een inwoner die met zijn lucht buks in de tuin schoot, kreeg een waarschuwing omdat dit in de bebouwde kom is verboden. Het kan de buren overlast geven. In een bij camping de Zeester af gemeerde boot was er heel wat overhoop gehaald en vernield. De rijkspolitie te water regelde het verdere onderzoek. Midgetgolf plattelandsvrouwen Met een fietstocht hebben tien plattelandsvrouwen het seizoen op een ontspannende manier af gesloten. Het gezelschap vertrok vanaf de Hoge Markt richting Smalstad naar recreatiegebied de Pluimpot. Na dit trapavontuur volgde een welverdiende koffie pauze in de kantine van de cam ping en midgetgolf. Mooie spelsi tuaties waren goed voor een pret tige middag en omdat ook de zon zich ditmaal actief toonde, kon den de dames terugzien op een gezellige seizoenafsluiting. Beroep op predikant De geref.gem. heeft een beroep uitgebracht op ds.B. van der Hei den uit Dordrecht. Te jong De veertienjarige W.K.K. is door de politie onder Stavenisse aan gehouden omdat hij op een bromfiets reed, terwijl hij nog twee jaar had moeten wachten. plaatselijk nieuws Poortvliet Waarschuwing Een zeventien jarige inwoner die zonder rijbewijs een trekker bes tuurde, kreeg van de politie een waarschuwing. Eerder gebeurde dat met een nog jongere chauf feur. Een bestuurder van een motor boot, die in een vakantiewoning verblijft, stoorde in de omgeving van Strijenham een aantal surfers door met grote snelheid te snijden. Allemaal gediplomeerd De turnproeven zijn zaterdag morgen voor de 112 meisjes uit stekend verlopen, want het com plete gezelschap kon een diploma met cijferlijst in ontvangst nemen. Gymnastiekvereniging Excelsior tekende voor de organisatie van dit jaarlijks terugkerend evene ment voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en kan terugzien op een gezellige en vooral spannende dag. Er werd aan deelgenomen door Kwiek uit Stavenisse, WWV uit Sint Maartensdijk, SHF uit Scherpenisse, WIK uit Sint An naland. Spido uit Oud Vossemeer en thuisclub Excelsior. Na het in delen van de gymnasten in vier- klassen werden de zeven onder delen afgewerkt: brug ongelijk, paardsprong, minitramp, lange mat, ringen, evenwichtsbalk en vrije oefening. De activiteiten werden bekeken en beoordeeld door een zestal juryleden, waar onder W.Aarnoudse uit Oud Vos semeer, Ria van 't Hof en Maaike Polderman uit Sint Annaland en Janneke Suurland uit Scherpenis se. Ze kregen bolussen als blijk van waardering. In de middag was er een wandeltocht, waaraan werd deelgenomen door 177 lopers. Mede door het zonnige weer deed er een groot aantal niet-leden mee en daarom was het zogenaamde open-systeem een goede greep. De route voerde de deelnemers naar Weihoek, Engelaarsdijk(ap- pelstop), Schelphoek en Strijen ham, waarbij men kon kiezen uit 5, 10 en 15 km. Afsluitend was er voor de wandelaars een bondsdi- ploma en een medaille, terwijl de clubs een groepsmedaille in ont vangst mochten nemen. Voor de organisatie in het algemeen en voor algeheel leider J.P.Smulders in het bijzonder was 't een mooie turndag met veel toeloop. Hope lijk zijn er aanstaande zaterdag dezelfde goede omstandigheden tijdens de kleuterdag in Stavenisse vanaf 9.30 uur aan de Pilootweg. 12 prijswinnaars WN-rebus Tijdens de eerste dag van de VVN-jubileumviering hield men een rebusprijsvraag. De vier lage re scholen in Poortvliet en Scher penisse werden bij dit onderdeel betrokken en het merendeel wist het juiste advies op papier te krij gen: "Bij veilig fietsen komt meer kijken dan alleen een hand uitste ken". Voorzitter H.A.Jansen deed een greep uit de goede oplossin gen: Eevliet: Erik Paul Broek- huyzen, Wim Bolier en Marleen de Vos, School met de Bijbel: Dini Uyl, Marjolein Dekker en Anneke Jansen. Scherpenisse - Ooster scheldeschool: Marjelle Visser, Erwin Meinderts en Nata'sja Pol derman, Groen van Prinsterer: Willie Quaak, Jan Uyl en Rien Vroegop. Stadswandeling plattelandsvrouwen Een stadswandeling door het cen trum van Bergen op Zoom was het laatste programma-onderdeel voor de plattelandsvrouwen. Vanaf de Grote Markt gingen donderdagmiddag 16 juni 12 da mes onder meer naar de Steenen Tuin, de Synagoge, het stadhuis en het Markiezenhof. Een VVV- informatrice vertelde op ervaren wijze over de geschiedenis van deze mooie plekjes in de Schel- destad, waarbij er veel aandacht was voor de ruime zalen in het Markiezenhof. Na twee-eneen half uur wandelen werd er afslui tend koffie gedronken op het ter ras van hotel De Draak. Het nieuwe seizoen begint op 21 sep tember. Avond(wandel)vierdaagse De tweede avondwandelvier daagse vindt plaats op (dins- dag)28, 29, 30 juni en 1 juli. De organisatoren hopen op goed weer, zodat het evenement even als vorig jaar weer een groot suc ces kan worden. Succesvolle donoravond De donoravond van het Rode Kruis was vrijdag 17 juni een groot succes. Nadat er enkele ja ren geen vooruitgang werd ge boekt, gaat het sinds de laatste drie donoravonden steeds meer bergopwaarts met de donoraan tallen. Ondanks het feit dat er al mensen op vakantie zijn en er nog enkele te laat kwamen, werden er in hotel De Druiventros maar liefst 188 flessen bloed gegeven. Schilderijen in trek De schilderijententoonstelling van de bekende Bergse kunst schilder Joop Mijnsbergen in de hal van het gemeentehuis heeft in vier weken ongeveer 150 toe schouwers getrokken. Zakjesactie Anjerfonds De zakjes van het Anjerfonds worden vrijdagavond tussen 18.30 en 20.30 uur opgehaald door le den van zangvereniging V.Z.O.S. Voorstraat verbeterd Raadslid L.den Engelsman toon de zich 15 juni verheugd over de verkoop van het pand Voorstraat 39(totaal 460 m2) voor 40.000 gulden aan dhr.J.Walpot. De prijs was volgens het taxatierapport van Gropatax uit Goes. "Hij heeft de winkel een jaar op proef van de gemeente gehuurd, maar gelukkig is ,t goed gegaan. Er zijn al meer panden in de Voorstraat opgek napt en ook deze winkel is al een stuk verbeterd. We hopen dat Walpot er vele gelukkige jaren in mag werken en goede zaken mag doen", zei Den Engelsman. De gemeenteraad had evenmin moeite met de woningruil Bea- trixstraat 2 en 5. Ter compensatie van de verhoog de premies A.K.W., A.A.W. en A.W.B.Z. werd op voorstel van gedeputeerde staten voor 1983 een bedrag van 374 gulden aan de beide wethouders toegezegd. "Ze zullen 't wel verdiend hebben,', merkte raadslid C.den Braber op. Zijn fractiegenoot A.P.Kornaat vond, dat b en w het voorstel beter hadden moeten omschrijven. "Het lijkt nu of de wethouders meer krijgen, maar dat is niet zo", aldus Kornaat. "De wethouders weten toch wel waar 't over gaat?", merkte P.van Hekken op. Dat bleek inderdaad zo te zijn. Afvalgedoe In samenwerking met de consu lent voor milieu-educatie en de natuurvrienden is tot en met vrij dag (morgen) de tentoonstelling 'Afvalgedoe' te zien in de hal van het gemeentehuis. De Scholen hebben een lessenserie gekregen om o.a. op te merken, dat afval in de natuur geproduceerd, door de natuur zelf wordt afgebroken. Daarentegen kan het door de maatschappij veroorzaakte afval Vervolg op pag. 13 Vervolg van pag. 1 Scarpenesse zit momenteel nog in de oude school, die door de nieu we eigenaar gesloopt ?al worden wegens uitbreiding van de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Allerlei mogelijkheden werden onderzocht om nieuwe huisves ting te vinden, maar ten einde raad küamen b en w maar met een containergebouw. Raadslid I.C.Moerland(PvdA) was blij dat de gang erin zat, maar hij vroeg zich wel af, of er ver gunning voor een semi-perma- nent gebouw kon worden ver leend en een paar jaar geleden nog niet. P.van Belzen(RPF/GPV) zei voorstander van jeugdwerk te zijn. ,'Maar worden er geen gren zen overschreden door alleen voor die keiharde muziek Scarpenesse een containergebouw aan te bie den? Krijgt de jeugd in Stavenisse, die opgetrommeld is, dezelfde rechtem, evenals anderen?" M.Dijke(SGP) noemde het op zich een goede zaak, dat er in Scherpenisse een actieve jeugdve reniging is. "Of we het met alle activiteiten eens zijn, is nu niet aan de orde. Wel vragen we ons af, of er wel eens klachten over geluidsoverlast zijn binnengeko men, want de oude school ligt toch midden in het dorp. De bovenzaal van het gemeentehuis zou nu on geschikt zijn wegens geluidshin der. Als we voor alles wat ge luidsoverlast bezorgt, een soort gelijke oplossing als voor Scarpe nesse zouden moeten zoeken, dient er heel wat geld op tafel te komen. Zijn we daarom wel op de goede weg? Wij zagen liever dat de jeugd het geluid zodanig be perkt, dat ze wel op de bovenzaal terecht kunnen. Dat is toch geen onbillijke zaak? Ook de jeugd leeft in een gemeenschap waar we rekening met elkaar moeten hou den. Op het Pluimpotterrein is het vrijwel zeker dat er geluidsover last is. Is zo'n containergebouw ook welstandshalve wel aan vaardbaar? Honorering van dit voorstel schept een precedent. Wat doen we met andere jeugdverenigingen die om een eigen gebouw vragen? Dit werkt rechtsongelijkheid in de hand, want een muziekvereniging moest de eigen accommodatie kopen. Alles overwegende, kan de jeugdvereniging in de bovenzaal van het gemeentehuis. Dan heeft die tenminste ook nog een bes temming", aldus Dijke. W.C.van Kempen(CDA) vond, dat Scarpenesse het bewijs heeft geleverd dat de jeugdvereniging al een groot aantal jaren goed func tioneert. Hij steunde daarom het voorstel. J.v.d.Heuvel(VVD) vroeg zich af, waarom het geen permanent ge bouw werd. Ook dacht hij nog aan het Holland Huis. Wethouder J.Versluijs liet weten, dat een permanent gebouw 70.000 gulden kost en daar heeft de ge meente het geld niet voor gezien het gebruik door 1 vereniging. Welstandshalve vond hij een con tainer verantwoord gezien de bossages op het Pluimpotterrein. Ook bij scholen staan er semi- permanente lokalen en de peuter speelzaal in St.Annaland is even eens zo'n containergebouw. Over Scarpenesse kwamen er wel eens klachten van geluidshinder, maar niet over het binnengebeu- ren. De oude school was flink geïsoleerd. In de bovenzaal van het gemeentehuis zou isolatie af breuk doen aan het monumentale karakter, 't Is echter niet alleen wêgens die harde muziek dat het gemeentehuis ongeschikt is. Scar penesse voorziet in een groot deel van de inkomsten door met de muziekinstallatie naar feestjes te gaan. De installatie leent zich niet voor verplaatsing van en naar de bovenzaal. Verder zou het dood zonde zijn, als het gemeentehuis voor kleien gebruikt zou worden. De bovenzaal leent zich er beslist niet voor, terwijl de vloer in de peuterspeelzaal wel aangepast is. Scarpenesse zat eerst in het Hol land Huis, maar daar kon alles niet, zodat naar de oude school werd uitgeweken. Allerhande ge bouwen zijn toen bekeken, maar 't is óiet gelukt om iets geschikts te vinden. De gemeenteschuur in de Dorpsweg is ook afgevallen, want bij sloop zit je dan over een paar jaar weer. De container is aan de kleine kant, maar met zelfwerk zaamheid en goedkoop onder houd dankzij de alluminium uit voering lukt het. En wat eventuele klachten betreft, Scarpenesse was elke keer vol oor om oplossingen te vinden. Wat andere verzoeken betreft: de jeugd van Stavenisse is niet opge trommeld. maar wilde zelf met het gemeentebestuur praten en boven verwachting kwamen er 70 jonge ren. Ze moeten zich echter eerst waarmaken. Het past niet om in vesteringen te doen, zonder dat ze zich bewezen hebben en de schouders eronder willen zetten. Een beginnende jeugdvereniging heeft niet dezelfde rechten als Scarpenesse. Dat is afhankelijk van de activiteiten van het bes tuur. De welzijnscommissie en de gemeenteraad hebben aan jeugd werk prioriteit nummer 1 gegeven en daarvan is deze 30 mille voor het containergebouw een gevolg. Je moet een ruimte hebben om activiteiten te kunnen houden", aldus de wethouder. De burgemeester vulde ten aan zien van de planologische zaken nog aan, dat de Pluimpot de bes temming evenementen en recrea tie heeft. Bekeken wordt, of het containergebouw daaronder valt. Moerland zei erg tevreden te zijn met het pleidooi van Versluijs. "Er wordt door mensen in de raad voorbij gegaan aan wat een jeugdvereniging is. Ze kunnen niet meer zonder. Op gepaste wij ze voert Scarpenesse zijn activi teiten uit", zei het PvdA-raadslid. Van Belzen was het met de wet houder eens, dat een eigen ruimte één van de voornaamste bes taansvoorwaarden is voor een ve reniging. "Kunt u dan een verzoek uit een andere kern weigeren?" Dijke herhaalde, dat de jeugd evenmin als een andere burger geluidsoverlast mag veroorzaken. Van Kempen wilde toch oppassen met het scheppen van een prece dent, maar herinnerde er ook aan, dat een jeugdhonk aan Meulvliet was geplakt. Hij noemde het voor Scarpenesse een uitdaging om het bestaansrecht te blijven bewijzen. Zijn partijgenote mevr.Deurloo vond, dat de jeugdvereniging in Scherpenisse gewoon recht had op het containergebouw gezien ook de inbreng bij kernbezoeken. Van Damme kon er ook niet om heen. maar wees wel op de pro blemen, dat je dit zevenvoudig kunt krijgen. Hij vroeg zich ook af. of dit allemaal wel voortgezet diende te worden omdat de hore ca achteruit vliegt. Wethouder Versluijs erkende, dat er bij Meulvliet min of meer een jeugdhonk was gebouwd, zonder dat duidelijk de levensvatbaar heid was bewezen. "We moeten er echter zorgvuldig mee omsprin gen. Inwilliging van nieuwe ver zoeken om een eigen ruimte zal weloverwogen gebeuren na on derzoek van alle accommodaties. De muziekvereniging in Oud- Vossemeer moest geen eigen ruimte kopen, zoals Dijke zei. maar is daar zelf mee gekomen 1. aldus Versluijs. Van Belzen concludeerde, dat de muziekhinder na de toelichting van de wethouder heel wat deci bellen teruggebracht was. "Met alle activiteiten van Scarpenesse ben ik 't misschien niet eens, maar ik zal niet tegenstemmen", zei hel RPF/GPV-raadslid. De SGP-fractie deed dat wel. "Ik ben niet overtuigd, dat het Hol land Huis en de bovenzaal van het oude gemeentehuis niet geschikt zijn. Waarom mogen we van de jeugd geen aanpassing vagen ten aanzien van de geluidshinder. Bovendien schepje een precedent en de uitgaaf van 30.000 gulden speelt ook mee", zei Aarnoudse. Inclusief wethouder L.J.Koop man stemde de dit keer maar uit vier leden(C.A.Rijnberg was in Canada) bestaande SGP-fractie tegen. Voor deze raadsvergade ring was ook PvdA-fractievoorzit- ter J.de Bres verhinderd, die zich 's middags telefonisch had afge meld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 11