Kosten: Oud Gereformeerden verbouwen pastorie, laat NOAD kantine betalen Kantonrechter verbaasd over 'liever zitten dan betalen' Huur van 770,- in St.Philipsland en 495,90 in Anna Jacobapolder Geen gemeentegarantie geldlening voetbalvereniging 3 kandidaten Doré's 10 EENDRACHTBODE Donderdag 23 juni 1983 "Het grootste deel van St.Philipsland is niet voor voetbal, dat is een bekend gegeven. Om die inwo ners via de onroerend goedbelasting een stukje te laten meebetalen aan de kantine van NOAD is een verkeerde zaak. De verbouwing van de pas torie van de Oud Gere formeerde Gemeente moest 300.000 gulden kosten en dat betalen de leden zo. Wat is er dan zo verkeerd aan om de voet balvereniging zelf de kantine te laten betalen? Ik ben voor voetbal, maar dit wordt toch overtrok ken. Gemeentegarantie voor de geldlening van 50.000 gulden scheelt een halve of hele procent rente, dus zegge en schrijve 250 of 500 gulden per jaar. Voor 150 leden van NOAD is dat nog geen 50 cent per kwar taal. Dat moet toch te doen zijn." De ene is de andere niet Over de kop Erfpacht Hechtenis kost rijk honderden guldens per dag "Misschien word ik oud, maar ik vind dit een opvatting waar ik met mijn pet niet bij kan. Vroeger was 't een schande om in de gevangenis te zitten." De nog niet zo oude Thoolse kantonrechter mr.W.F.van Solinge slaakte die verzuchting vrijdag middag, nadat de tweede veroordeelde al liet weten, liever te gaan zitten, dan de boete te betalen. "Zitten kost het rijk honderden guldens per dag. Daarom komt dat pas aan de orde, als het rijk op geen enkele manier het geld te pakken kan. krijgen via beslag op giro- en bankrekeningen, inboedel en uitkeringen", zei de kantonrechter. Genade voor recht Koeien gekweld Erfelijk Voortvarend Bordenroute De huurverhoging van 5% per 1 juli levert in St.Phi lipsland aan het Karreveld een bedrag op van 770 gulden per maand(er is dan wel een garage bij) en aan de Steintjeskreek te Anna Jacobapolder van 495,90. "Je zult in een hele straal rond St.Philipsland moeten kijken om zo'n hoge huur van 770 gulden tegen te komen", zei burgemeester Vogel. Wie wegsturen? Werkloosheid Onderverhuur van Wimpel door Flippers Hengsten Wethouder A.Kosten weerde zich woensdagavond 15 juni in de ge meenteraad van St.Philipsland zo tegen kritiek van PVAB en CDA op zijn standpunt ten aanzien van de NOAD-kantine. A.P.Kornaat(PVAB) en J.de Ja- ger(CDA) noemden zijn opstel ling 'onbegrijpelijk'. In de mei raadsvergadering lagen de kaar ten al duidelijk: SGP(3) en Kos- ten(Gemeentebelang) w.aren tegen gemeentegarantie voor de geldlening van NOAD. PVAB(2) en CDA voor, zodat de garantie met 4 tegen 3 stemmen niet door ging. Burgemeester T.A.Vogel was voor. maar die heeft in de ge meenteraad geen stem. Kornaat zei het standpunt van Kosten(de financiële risico's voor de gemeente zijn, gezien een eventuele precedentwerking ten opzichte van andere verenigingen, niet aanvaardbaar) niet te kunnen billijken. Hij citeerde het verkie zingsprogramma van Gemeente belang, dat de gevolgen van sportbeoefening aanvaard wor den. mits ze financieel haalbaar Noad-voorzitter L.C. Vroe- gop begrijpt niet waar wet houder Kosten het vandaan haalt dat er in zijn vereniging perikelen bestaan. "Met 150 leden zijn we de grootste ve reniging in Flipland. Het zal best lukken om een opvolger te krijgen, want er zijn drie kandidaten gesteld", aldus de voorzitter. Noad vindt de reactie van de wethouder overtrokken. Men hoopt ook niet, dat de verkie zing van een nieuwe voorzitter in het politieke vlak getrokken wordt gezien de kandidatuur van Adr. Kot (voetbal scheidsrechter, maar ook tweede op de kandidatenlijst van Gemeentebelang na Kos ten en tevens voorzitter van die politieke groepering) en D.J. Hage (kandidaat voor de P.V.A.B.). De derde kandidaat voor het Noad-voorzitterschap is Abr. de Raat, die niet zo op de po litieke voorgrond staat als de andere twee. Inmiddels is de leden gevraagd, hoeveel ze renteloos beschikbaar willen stellen voor de kantinebouw, die ook zonder gemeentega rantie kan doorgaan. zijn. "En dat zijn ze", aldus Kor naat. "Er is helemaal geen risico voor de gemeente, want de finan ciële prognoses van NOAD zijn heel voorzichtig opgesteld. Men kan gemakkelijk aan zijn ver plichtingen voldoen." Ook het argument van precedent werking begreep Kornaat niet. "Dat is een inconsequente ge dragslijn, want in het verleden heeft Kosten wel medewerking verleend aan een orgel voor VZOS, uniformen voor de mu ziek. subsidie voor de EHBO, een renteloze lening van 30.000 gul den voor een clubhuis van de duivenvereniging en gemeentega rantie voor verbouwing van de Wimpel", zei het PVAB-raadslid. De Jager was het daar volledig mee eens. "Kosten noemt onei genlijke argumenten voor de af wijzing. Hij laat 't politiek belang prevaleren boven goede besluit vorming. Ik kan 't niet begrijpen. Het is de ene vereniging iets ge ven. wat je de andere niet gunt", zei het CDA-raadslid. "De ene vereniging is de andere niet", zei wethouder L.Walpot. "Aan de muziekvereniging heb ben we een keer een handreiking gedaan in verband met de troons opvolging, maar de voetbalvere niging heeft om niet een riant veld in bruikleen. Het is met de hand en de kruiwagen aangelegd. Er zit een schep zand onder waar je u tegen zegt. Eigenlijk zou men jaarlijks 10% van de onderhouds kosten voor z'n rekening moeten nemen, maar in 1975 staan die posten van NOAD nog in de ge meenterekening. De raad is er maar stilzwijgend aan voorbij ge gaan. Daarom staan we niet te trappelen om financiële risico's te nemen." Walpot zei zich overigens niet aangesproken te voelen door PVAB en CDA, die volgens hem con amore Kosten onder vuur na men. Hij bleef tegen elke uitbreiding van het sportveld, zoals hij des tijds ook tegen de aanleg had ges temd omdat het terrein vlak naast de begraafplaats ligt. Ook de bouw van een kleedgelegenheid en schuilhokjes had nooit de goedkeuring van Walpot gekre gen. Kosten wreef Kornaat en De Ja ger onder de neus, dat die door de SGP-wethouder bekritiseerde voorzieningen juist met steun van hem waren gerealiseerd. Wat de genoemde steun aan de andere verenigingen betrof, zei Kosten: "Daar mag ik mee stoppen wan neer ik wil. De burgemeester vond. dat Kos ten niet bang hoefde te zijn voor een precedent. "Daarvoor hoeft u nooit bang te zijn, want elk besluit wordt hier in de gemeenteraad goed afgewogen. Het risico voor de gemeente is bij deze garantie niet zo groot", aldus de raads voorzitter. .'Als je de perikelen ziet om een nieuwe voorzitter te krijgen, dan is het niet denkbeeldig dat de voet balvereniging over de kop gaat", zei Kosten. "A Als het fout gaat, zit de gemeente met een kantine en daar heb ik geen behoefte aan. Je moet een keer stop durven peggen. In alles heb ik de voet balvereniging gesteund, maar niet op dit punt. Het is een foute zaak om gemeentegarantie voor de geldlening van de NOAD-kantine te geven", aldus wethouder Kos ten. Kornaat noemde dat een 'impop ulaire maatregel'. De burgemeester zei als enige voorstander van de garantie bin nen het college van b en w, dat de beide wethouders een minder heidsstandpunt innamen. "Ik ben tegen sportverdwazing en zon dagvoetbal. maar gelukkig is dat hier öiet het geval, zodat ik het garantieverzoek wil inwilligen. Er zijn bovendien stringente voor waarden aan het gebruik van de kantine gesteld", zei de raads voorzitter. De standpunten lagen vast. zodat de stemming volgde over het voorstel van b en w om geen ge meentegarantie voor de geldle ning van de NOAD-kantine te geven. De drie man tellende SG P-fractie en Kosten waren voor, de twee PVAB'ers en De Jager tegen: 4-3. Met dezelfde stemmenverhou ding. maar nu in positieve zin omdat Kosten het met PVAB en CDA eens was, werd besloten een erfpachtsovereenkomst aan te gaan voor de grond waarop de kantine gebouwd wordt. In het voorstel van b en w stond oor spronkelijk verhuur, maar De Ja ger wees erop, dat NOAD dan geen hypotheek van de bank kan krijgen. Er wordt geen geld ge leend op basis van losse stenen. Een erfpacht van dertig jaar is nodig. Het CDA-raadslid verwees naar artikel 767 van het Burgerlijk Wetboek. Hij verdacht het college ervan NOAD met verhuur knollen voor citroenen te willen verkopen en de voetbalvereniging willens en we tens, bewust of onbewust in het nauw te drijven. Of het college wist het niet, maar als er geen erf pacht voor dertig jaar komt, kan de voetbalvereniging geen kant op met de geldlening, aldus De Jager. Kornaat sloot zich daarbij aan. De burgemeester antwoordde, dat b en w er niet zaten om te doen alsof en evenmin om spelletjes te verkopen. "Verhuur is inderdaad niet juist, want huur is een per soonlijk recht. Het strookt volko men met de bedoelingen van b en w om er erfpacht van te maken, want öok de kleedlokalen staan op erfpachtgrond. Het betekent wel. dat er notariskosten bij ko men. De canon van 50 gulden kan elke vijf jaar worden herzien", al dus de raadsvoorzitter. Kosten merkte op, dat met name de burgemeester in de b en w- vergadering zei dat verhuur de beste oplossing was, maar hij was Mevr.J.H. uit Scherpenisse was de eerste, die na ruim een halfuur kinderzaken achter gesloten deu ren. zich moest verantwoorden voor het rijden zonder rijbewijs. Officier van justitie mr.Stein noemde de reden loffelijk omdat ze een misdrijf had voorko men! haar man was onder invloed van alcohol). Gezien de weinige ervaring achtte de officier toch ri sico aanwezig, zodat hij de nor male boete van 180 gulden of bij niet betaling vier dagen hechtenis eiste. "Dat kunnen we met onze WW-uitkering niet betalen. Ik moét voor de baby zorgen, dus gaat m'n man zitten, want man en vrouw zijn toch êên", zei mevr.H. "Dat kan niet", liet de kanton rechter er direct op volgen. "Uw man kan niet voor uw fout gaan zitten. En welke reden u ook hebt. u moet een rijbewijs hebben om een a.üto te besturen. Zelfs met 52 lessen slaag je niet altijd in éên keer. U bent een gevaar op de weg. Zonder rijbewijs rijden is ty pisch een automobilistenvergrijp. waarbij de financiële positie geen rol speelt. Als je in de WW zit. krijg je de benzine toch ook niet voor de halve prijs. Voor de boete is wel een afbetalingsregeling mogelijk,', zei de kantonrechter. Mej.A.M.J.v.d.K. had op 8 sep tember van het vorig jaar op 21.20 uur op de Ten Ankerweg zonder licht gereden en op 5 oktober had ze op de Oud-Vossemeersedijk onvoldoende rechts gehouden. "Er zat constant een politiewagen met groot licht achter me en dat was ontzettend hinderlijk. De witte streep heb ik toen drie keer overschreden", zei de verdachte. Voordat ze de eis hoorde, liet ze al weten: "ik wil gaan zitten De officier vroeg voor het rijden zonder licht 70 gulden boete of 2 dagen en voor het nemen van de binnenbocht 50 gulden of 1 dag. "De veiligheid van het verkeer is op een nare manier in gevaar ge bracht. Rijden zonder licht, ruim voorbij een halfuur na zonson dergang. geeft risico's", aldus de officier. "Een boete van 120 gulden vind ik gezien m'n uitkering ontzettend veel. De agent zei, dat ik kon gaan zitten", liet mej.v.d.K. weten. De kantonrechter wuifde het 'zit ten' weg en hield de boete volgens de eis op 120 gulden. J.L.K. uit Poortvliet moest 750 gulden betalen voor het rijden zonder rijbewijs, maar hij was blij dat hij zijn in beslag genomen auto ter waarde van 6 a 7000 gul den terugkreeg. Dit na een drin gend pleidooi van zijn raadsman om 'deze keer nog genade voor recht te laten gelden'. Op 22 februari was hij op de Postweg zonder rijbewijs aange troffen! het was 17 april vorig jaar door de rechtbank ingetrokken na rijden onder invloed), waarna de auto in beslag werd genomen. In november was hem namelijk het zelfde overkomen, maar toen kreeg K. de auto na een waar schuwing weer terug. Volgens het proces-verbaal had hij tegen de .beslist niet van plan te zijn zich te stopolitie gezegd, ren aan de in trekking van het rijbewijs'. Hij moest zijn moeder in het zieken huis schone kleren brengen en zelf onderdelen halen voor zijn trac tor. "Ik had geen chauffeur be schikbaar. Ik heb pech gehad", verklaarde K. "Een gewaar schuwd man telt toch voor drie", vond de rechter. "Het is de zoveelste keer dat u bent gesnapt,', zei de officier. "Met het bellen van een taxi had u een hoop misère kunnen voorko men. U hebt echter een keuze ge maakt", zei mr.Stein. die ver beurd verklaring van de auto eiste er) 150 gulden boete. De raadsman vond, dat K. een verkeerde gok had genomen. Hij beschouwde het echter als een noodsituatie om zijn moeder in het ziekenhuis schone kleren te brengen. "Aan de opmerkingen van 22 februari, zoals in het pro ces-verbaal opgenomen, moet u niet zo verschrikkelijk hard tillen. Dat waren de emoties. Het was ook een incident. K. beseft don ders goed. wat er op het spel staat. Voor zijn bedrijf is de auto nodig en er is ook een chauffeur be schikbaar. Bij hej gerechtshof in Den Haag zal de intrekking van het rijbewijs nog aan de orde ko men. De politie zei. dat de auto voor langere tijd in beslag geno men werd, nadat dit in november al eerder was gebeurd. Een tus sentijds verzoek om teruggave is door de officier afgewezen. Is het nu wel nodig, dat de auto ver beurd wordt verklaard? Vrees voor herhaling is niet aanwezig. Er is een chauffeur en K. heeft recht op die laatste en enige kans. Een volgende keer is er geen par don, maar dat verwacht ik niet", aldus de raadsman. "De kans op herhaling is wel aanwezig", vond de officier. De kantonrechter noemde het brengen van kleren geen noodsi tuatie. "Daarvoor had u een taxi moeten nemen. Verbeurd verkla ring van de auto van 6000 gulden is echter geen adequate straf, 't Is een verkapte straf om het af te leren. U balanceert op het'randje van de afgrond, maar de volgende keer bent u helemaal nergens meer. Dan bent u uw auto kwijt. De auto krijgt u nu terug, maar 't kost u veel geld: 750 gulden boe te,', aldus de kantonrechter. C.K. uit St.Maartensdijk besloot in hoger beroep te gaan na 150 gulden boete voor het niet goed verzorgen van de achterpoten van drie koeien. "Wanneer een beest pijn lijdt, kan dat tot 85% in de melkproduktie schelen, dus zor gen we vanzelf goed voor onze koeien, 't Is echter net als bij de mensen, de ene loopt gemakke lijker dan de andere", verklaarde K. Van drie koeien waren de klau wen van de achterpoten volgens een rapport van de dierenbe scherming bol gegroeid. De rijks universiteit in Utrecht was bij het onderzoek betrokken en daar zei men. dat de dieren nodeloos ver zorging was onthouden. De kwaal had met goede verzorging voor komen kunnen worden. Nu was 't kwellend voor de dieren. "Ik verzorg de klauwen zelf, ik doe 't goed", had K. volgens het proces-verbaal gezegd. "Ik heb 50 koeien en je snijdt je in eigen por temonnee als je ze pijn laat lijden. Het stamboek en de dierenarts komen regelmatig in de stal en die zouden 't dan niet zien. Iedere deskundige mag op elk moment van de dag komen kijken, maar dhr.Plaisier(de inspecteur van de dierenbescherming) is niet zo deskundig. Wat er bij de koeien is geconstateerd, is erfelijk", zei K. De rechter vond. dat er voortaan foto's gemaakt moesten worden, zodat het voor iedereen zichtbaar was. De officier vond het rapport van de inspecteur voldoende en vroeg 200 gulden boete. Ook de kan tonrechter ging daarop af. ,'Het is .t werk van de inspecteur om daarop te letten en hij constateer de. dat de koeien gedurende lange tijd niet waren bekapt,', zei de kantonrechter, die drie keer 50 of totaal 150 gulden vonniste. M.L.van A. uit Tholen had op 21 juli via een commissionair een koe met ontstoken poten op de vee markt in Den Bosch aangevoerd. De vijf jaar oude Lina IV had on nodig pijn geleden in plaats van dat ze direct was geslacht. De ju- sitie vond, dat er sprake was van dierenmishandeling. "Zo erg was 't niet. De koe kon nog best lopen", zei Van A. Vol gens een inspecteur van de die renbescherming had het dier ech ter opgezette poten en bij 't aan raken deed dat pijn. Er was een dierenarts bijgehaald, die een pijnlijke ontsteking van meerdere dagen oud constateerde. Van A. vond 't een hele vreemde zaak, want pas vier weken na de verkoop, op 18 augustus, had hij iets van de koe gehoord. De officier zei, dat er sprake was van het nodeloos kwellen van een best bereid om er erfpacht van te maken. Walpot en zijn twee frac tiegenoten voelden voor geen van beide. Zij waren en bleven tegen de kantine. De raad ging unaniem accoord met het opleggen van voorwaar den aan NOAD, zoals die tussen de KNVB en het bedrijfsschap Horeca zijn overeengekomen, o.a. ten aanzien van de openingstijden voor en na wedstrijden. Het HB-gymnastiektoestel in de openbare kleuterschool wordt al 3 Vi tot 4 weken gebruikt, maar woensdagavond moest de Fli- plandse raad nog een beslissing nemen of hiervoor 5800 gulden beschikbaar werd gesteld. Kor naat was het niet eens met deze procedure. Goedkeuring achteraf noemde hij 'onhoffelijk'. De burgemeester zei niet te weten, dat het toestel er al stond. Hij schreef dat toe aan de voortva rendheid van de hoofdleidster. De raadsvoorzitter wees er wel op, dat de raadsleden eind mei een briefje over deze zaak hadden gekregen. Er kon een showroommodél van 5800 gulden in plaats van een nieuwe van 9800 gulden gekocht worden. Die mogelijkheid wilden b en w aangrijpen omdat het on derwijzend personeel en de in- spectrice op de aanschaf van het gymnastiektoestel hadden aange drongen. De gemeenteraad vond dat unaniem een goede zaak. De prijs van de vroege aardappe len houdt zich voor de telers uit stekend met gisteren maximaal 1.40 per kilo. Veiling St. Anna- land dinsdag 21 juni en tussen haakjes woensdag 22 juni: Dore gewoon 1.10-1.30 (1.00-1 .,40), Drielingen 31-35 <33-35). Kriel 96-1.00(93-98) Premiere gewoon 1.00(1.15-1.25), Drielingen 26 (25), Kriel 85 (90), Gloria gewoon 1.03 Aanvoer op beide dagen 42 ton Ongeveer 60 leerlingen van o.l.s. de Luyster en de chr. Koningin Julianaschool uit Sint Philipsland namen vorige week woensdagmid dag deel aan een bijzonder prak tisch verkeersexamen, waarbij niet alleen werd gelet op het verkeers gedrag van de kinderen, maar ook op de onderhoudstoestand van de fiets. Alle kinderen gingen van start bij de Luyster, waar om de anderhal ve minuut een genummerde fiet ser het vertreksein kreeg van De Luyster-hoofdonderwijzer J.Plek- kenpol. In die anderhalve minuut - dhr.Plekkenpol hield de juiste tijd nauwkeurig bij - had opper wachtmeester D.Dupon de gele genheid om de fietsen te contro leren en zonodig 'waarschuwin gen' uit te delen. Mankementen werden op een vriendelijke ma nier duidelijk gemaakt. De hoofdonderwijzer en de op perwachtmeester waren op de zonnige woensdagmiddag niet vies van grappen. Zo maakte dhr.Plekkenpol één van de jon gens op een damesfiets er op at tent, dat de stang ontbrak. Hij vroeg ook aan opperwachtmeester Dupon of hij de werking van de ventielen al had getest. Het was de kinderen niet gemak kelijk gemaakt. Het was namelijk niet zomaar een kwestie van pijlen volgen, maar van echte borden 'lezen'. Er was in de nieuwbouw en in het oude gedeelte van het dorp een ongeveer 1 km. lang parcours uitgezet. Op bijna iedere hoek of kruising stond wel een bord: 'Stop', 'Eenrichtingsver keer', 'Verboden linksaf te slaan' en nog veel meer. Op die manier Nummer 56 wacht op het startsein van hoofdonderwijzer Plekkenpol. Opperwachtmeester Dupon vraagt zich intussen af wat hij op het 'ge brekenformulier' aan moet met de fiets met de kartonnen kuip. Nummer 57 telt de strepen van opperwachtmeester Dupon en dhr.Plekkenpol. moesten de fietsers hun route be palen. Aan de hand van de zelf gemaakte verkeersborden door dhr.G.Walpot en zn. Ouders efi broertjes of zusjes van de leerlin gen namen de contröle voor hun rekening. Alle individuele resultaten, met name de fouten, werden geno teerd en achteraf op de twee ver schillende scholen door opper wachtmeester Dupon met de kin deren doorgenomen. De kwaliteit van de fietsen was over het algemeen goed. Het was wel opvallend, dat de fietsen van de kinderen uit de polders er vaak beter uitzien dan die van de dorpskinderen. Sommigen waren er al zo zeker van dat hun fiets door de politie niet goed zou wor den bevonden, dat ze maar op de fiets van pa of moe aan de start verschenen. De wettelijke huurverhoging is 5%, maar huizen die een lagere huur hebben dan het minimaal redelijke bedrag bij een bepaald puntental, mogen 10% stijgen. Verplicht is om de eerste vijf jaar de huur met het wettelijk percen tage te verhogen. Eerst was de ge middelde gereedkomingsdatum van woningen een uitgangspunt voor de huurverhoging, maar nu is dat de gemiddelde bewonings- datum. Aan het Karreveld ging 't om koopwoningen, maar nummer 7 en 14 werden maar niet ver kocht, waarna de gemeente ze overnam. Raadslid Kornaat informeerde woensdagavond waarom het 2 'A jaar heeft geduurd, voordat b en w schriftelijk aan het ministerie vroegen hoe 't nu eigenlijk zit met de huurverhoging van die twee huizen. De burgemeester ant- woor. dde, dat een ambtenaar te lefonisch meedeelde, dat huur verhoging vanaf 1 juli 1981 terecht was. Onlangs zei een andere ambtenaar op het ministerie' het 180 graden anders, zodat b en w besloten gezien die tegenstrijdige mededelingen een schriftelijk antwoord te vragen. Daar wordt nu op gewacht. Ook de vijf huizen in Steintjes kreek moeten met 5% omhoog. De klachten die de bewoners hebben geuit, zullen met reparaties wor den opgelost. Met de financiële gevolgen komen b en w nog wel bij de raad. "Het is dubbel erg, want die hui zen zijn ontzettend slecht en duur. Al 3 a 4 maanden staat er een wo ning leeg en niemand wil er wo nen". zei raadslid Den Engels man. "U zegt plompverloren dat de woningen slecht zijn, maar dat is teveel gezegd", vond de burge meester. "Er kleven nogal wat ge breken aan en die verborgen mankementen komen nu open baar. Voor Anna Jacobapolder zijn 't inderdaad vrij forse huren", gaf de raadsvoorzitter toe. Hij kondigde aan, dat er voor verbetering van de daken van de huizen in de Beatrixstraat in AJP binnenkort een hoorzitting plaatsvindt. Gezien de kosten van 26.000 gulden zal er een huurver hoging uit voortvloeien, maar de huur is nu nog geen 200 gulden, zodat 't nog wel kan, aldus de burgemeester. De nota Bewoningspatroon, waarin de provincie de bevol kingsgroei aangeeft, werd 15 juni slechts kort behandeld. "De ge meenten hebben minder tijd om te lezèn, dan de provincie om ze te maken. Je wordt overspoeld met nota's", zei de burgemeester. Volgens b en w gaven de ervarin gen met de nota Bewoningspa troon aanleiding tot vrees voor een zekere starheid, met name ten aanzien van de cijfers. Deze kun nen gebruikt worden bij de toet sing van bestemmingsplannen en bouwprogramma's. De cijfers kunnen, als ze op tientallen zijn aangegeven, in de toekomst knel lend gaan werken. In een bespreking van de Schouwse en Fliplandse burge meesters met gedeputeerde me- vr.Maris, de directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst(PPD) en enkele ambtena ren. is nadrukkelijk meegedeeld, dat het niet de bedoeling is, dat er geen flexibiliteit in het rapport zal zitten. Ook is meegedeeld, dat men het psychologisch effect van de starheid van de vorige nota Bewoningspatroon toch onder kent. B en W wilden die bemerkingen schriftelijk aan het provinciaal bestuur bevestigen. Kornaat in formeerde of er notulen van dat gesprek waren, maar dat bleek niet het geval te zijn. "Men is wel gevoelig voor onze bezwaren", zei de burgemeester. Hij liet weten, dat hij telefonisch aan Middelburg had gevraagd wie het gemeentebestuur in St.Phi lipsland moest wegsturen, want volgens de gewijzigde nota Bewo ningspatroon moest Flipland in inwonertal dalen. Wethouder Kosten wist gekscherend wel ie mand om weg te sturen: raadslid Kornaat. Over de grondexploitatie voor het bedrijfsterrein waren geen op merkingen. De f55,- per m2 geldt ook voor bedrijfswoningen, want primair gaat het toch om de be drijfsgebouwen. De Fliplandse gemeenteraad be sloot een samenwerkingsovereen komst voor 1 jaar te sluiten met de regionale stuurgroep werkloos heid. De kosten bedragen 70 cent per inwoner voor kantoorkosten van de projectleider, die werklo zen al dan niet met behoud van uitkering mogelijkheden aan biedt. De nadruk ligt op arbeids- bevorderende projecten, die niet concurrentie vervalsend mogen zijn. Na 1 jaar bezint de raad zich op de vraag, of verlenging al dan niet nodig is. De Jager, Den En ;lsman en Kornaat plaatsten vr; agtekens bij de financiële gevolgen en het uit treden. Zij vonden dat zeer vaag. De burgemeester benadrukte dat de overeenkomst maar voor 1 jaar wordt aangegaan. Verder is de gemeente niet gebonden. Toch maanden de vragenstellers tot voorzichtigheid. Wethouder Kosten bracht naar voren, dat het rijk de projectleider volledig betaalt. Als de arbeidso vereenkomst zou worden beëin digd, hoeven de aangesloten ge meenten gezamenlijk alleen de wettelijke ontslagtermijn te beta len. "We hebben allemaal twijfels over het nut van een projectleider en ook vraagtekens over de resul taten. maar alle gemeenten willen ook wat aan de werkeloosheid doen", zei de burgemeester. De samenwerkingsovereenkomst met het streekgewest Westelijke Noord-Brabant over dienstverle ning door de gewestelijke brand weer, was een hamerstuk. De Ve reniging van Nederlandse Ge meenten heeft advies uitgebracht om de bijstand in oorlogstijd te schrappen, een betalingsverplich ting op te nemen, evenals een re geling met betrekking tot even tuele geschillen, de duur van de overeenkomst en uittredingi Oorspronkelijk zou de gemeente raad van St.Philipsland in juli niet vergaderen, maar de burgemees ter kondigde aan, dat er nog een vergadering moet worden ingelast voor overdracht van PZEM-geld aan een stichting die scheepswerf de Schelde in Vlissingen met to taal 50 miljoen gulden steunt. Het vermoeden bestaat, dat de gymnastiekveren de Flip pers oneigenlijk gebruik van gemeentesubsidie heeft ge maakt door dorpshuis de Wimpel onder te ver huren. De stichting voor vor ming van jonge volwassenen V.J.V. vormingscentrum den Singel uit Bergen op Zoom zou vorig jaar 325 en 500 gul den aan de Flippers hebben betaald en de jazzgymnastiek 1150 gulden. De SG P-fractie bracht dat via schriftelijke vragen aan b en w boven water. De gymnastiek vereniging zelf had in een brief aan alle raadsfracties zijn beklag gedaan, dat men niet alle uren en avonden in dorpshuis de Wimpel kreeg die men wilde hebben. De Flippers deden een beroep op de raadsleden om waar mo gelijk hun invloed aan te wenden. De SGP zei daar 'geen bood schap' aan te hebben omdat het een zaak betrof tussen het bestuur van de Wimpel en de Flippers. Het bevreemdde de SGP echter zeer, dat de gym nastiekvereniging in de brief aan de raadsfracties schreef, dat er geen onderverhuur plaatsvindt, terwijl er 22 mei een verzoek van den Singel binnenkwam om het dorps huis te huren. "Tot op heden is er een overeenkomst van medegebruik met de gymnas tiekvereniging de Flippers en aan hen wordt de verschul digde huurafdracht voldaan,', schreef Den Singel. "Dat lijkt toch wel op onderverhuur", aldus de SGP. die van b en w precies wilden weten hoe 't in elkaar zat. De burgemeester zei de zaak aan het bestuur van de Wim pel voorgelegd te hebben. Voorzitter en wethouder A.Kosten antwoordde, dat er een onderzoek plaatsvindt. Hij wist wel, dat de Flippers altijd ten stelligste heeft ont kend, dat er onderverhuur zou plaatsvinden. Op bestuurs vergaderingen van de Wimpel is dat een paar keer bespro ken, zo blijkt ook uit de notu len, zo deelde Kosten mee. dier en eiste 140 gulden boete. "Dat is rijkelijk veel", antwoordde de Thoolse veehouder. ',De koe heeft altijd moeilijk kunnen lo pen. 't Was een erfelijke ziekte, maar niet ontstoken.,' De kantonrechter zei af te gaan op de deskundigen, ,'lk sla hun ge wicht meer aan dan uw bewerin gen", aldus mr. Van Solinge, die de straf op 100 gulden bepaalde. Bij A.L.C.B. Uit Tholen was zijn hengst niet in 't geding, maar wel de tachograaf van de vrachtwagen waarmee het dier vervoerd werd. Het apparaat was niet tijdig ge keurd en het registratieblad had verschillende ritten geregistreerd. Van de schikking van 250 gulden was B. geschrokken, want als hengstenhouder maakte hij maar korte ritten. De tachograaf is ei genlijk alleen nodig voor de paar ritten naar Duitsland. Daarom vergeet hij de tachograaf ook ge regeld om in te stellen. 't Zat B. ook niet goed, dat de po litie die hem tegemoet kwam en eerst vriendelijk zwaaide, later omdraaide en op het erf van landbouwer Mol aan de Weelweg in St.Maartensdijk controle uitoe fende en proces-verbaal opmaak te. Mag dat wel, vroeg B. ,'De rechter heeft met de politie niets te maken", antwoordde mr.Van Solinge. De officier van justitie ging er niet op in, maar 't was hem wel duidelijk dat de keuringstermijn was verlopen en de schijf niet goed was gebruikt. "De tachograaf is er juist voor ondernemingen die er econo misch voordeel van kunnen heb ben. Ik ben bang, dat B. daarom nog een keer zal schrikken, want ik eis 90 gulden voor het niet tijdig keuren en 210 gulden voor het onjuist gebruiken van de schijf." De kantonrechter hield 't eerste op 50 gulden. Hij vond boven dien, dat B. een aansporing nodig had om maatregelen te nemen. Daarom bepaalde hij de straf voor het onjuist gebruik van de schijf op 150 gulden waarvan 100 gul den voorwaardelijk met een proeftijd van l.jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 10