WAAROM IS N VOLVO BU DE BONDSSPAARBANK ZO GOEDKOOP? 455,42 Emancipatie-subsidies Verlenging rijbewijs Laatste kans volwassenenonderwijs O, MOEDER, MIJN HAAR! Donderdag 16 juni 1983 Landschapsfoto's Provinciale staten hebben vrijdag 24 juni hun laatste verga dering voor de vakantieperiode. Zij beginnen om 1 0.00 uur in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. Voorwaarden scheppend beleid Subsidie kringloopmarkt Afvalwaterleiding Zoet water voor landbouw I N BUUOUP Subsidie stichting Zeeland Subsidie FIOM Bedrijfsgezond heidsdienst Hoofdlijnen beleid Jaarstukken Bestuurszaken Emancipatie Het West-Brabants avondcollege organiseert in au gustus een tweede voorlichtingsavond over een aantal cursussen voor volwassenen om toch nog met name een nieuwe opstapcursus van de grond te krijgen. In het gemeentehuis te St. Maartensdijk was er dinsdag avond wel volop, belangstelling voor de opstapcursus, maar ondanks dat ging het feest toch niet door: om de cursus doorgang te kunnen laten vinden, had met 15 nieuwe cursisten nodig. Er waren er 18, maar toen het tijdstip van de cursus - 's morgens of's avonds - aan de orde kwam, bleek de groep verdeeld: 9-9. STEUNACTIE 'DE SCHELDE' IN RAAD THOLEN PER MAAND BONDSSPAARBANK S door Joop Koornstra. ABDIJ IEUWS Bij gedeputeerde staten kunnen aanvragen worden ingediend voor subsidie in emancipatie-acti viteiten die nog in 1 983 hun be slag krijgen. Er is nog een bedrag van ruim 5.000,te vergeven uit de rijksbijdrage. Gs hebben dit geld achter de hand gehouden toen zij de toekenning van subsidies voor 1983 regelden, omdat de ervaring heeft geleerd dat in de loop van het jaar nog activiteiten worden aangemeld waar dan geen geld meer voor is. De activiteiten die voor subsidië ring in aanmerking komen, moe ten roldoorbrekend zijn, de achterstand van vrouwen in de maatschappij opheffen, kortom een emancipatoir karakter heb ben. Zoals gezegd moeten zij nog dit jaar hun beslag krijgen. De ac tiviteiten moeten ook een ruimer bereik hebben dan de inwoners van één gemeente; is dat namelijk niet het geval dan is het de ge meente die in eerste instantie in de financiën kan bijdragen. Bij de subsidieaanvragen moet worden vermeld om welke activi teiten) het gaat en hoeveel men sen er aan mee doen. Ook moet een begroting worden ingediend. De subsidieverzoeken moeten worden gericht aan gedeputeerde staten van Zeeland, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg. Zij moeten voor 1 augustus binnen zijn, opdat de provinciale emanci patiecommissie ze in haar verga dering van september van advies kan voorzien. In de Grote Kerk in Veere wordt tot en met 30 september een fo totentoonstelling gehouden met als onderwerp het landschap. De sectie wooncultuur van de Zeeuwse culturele Raad heeft de organisatie van het projekt "Kij ken naar landschap", dat bestaat uit de tentoonstelling en een foto wedstrijd. Met landschap wordt in dit geval niet alleen bedoeld het mooie plaatje uit een natuurgebied, maar de hele leefomgeving, dus ook een industrieterrein of een autosnelweg. Om te weten te kunnen komen wat iemand mooi of lelijk vindt in het landschap heeft de sectie een fotowedstrijd uitgeschreven. ledereen die daaraan mee wil doen moet twee of meer foto's inleve ren van Zeeuws landschap; de fo to's moeten een beeld geven van wat de maker als mooi en als lelijk ervaart. Naast de foto's moet een korte, bondige verklaring worden gegeven van hoe men tot die keu ze is gekomen. De foto's (minimaal 9x9 cm, in kleur of zwart/wit) moeten voor 1 november worden gestuurd naar de Zeeuwse culturele raad, sectie wooncultuur, postbus 407, 4330 AK Middelburg. Achterop de fo to's en de nadere verklaring moe ten naam en adres worden geno teerd; het wordt op prijs gesteld als wordt vermeld hoe lang men in de streek woont. Te winnen is een foto van de ten toonstelling in de Grote Kerk in Veere; ter nadere oriëntatie op de wedstrijd en om de keuze te be palen voor het geval men in de prijzen valt, is het raadzaam eerst de expositie te bekijken alvorens materiaal in te sturen. Als een rijbewijs wordt aangevraagd moet daarbij een bewijs van rij vaardigheid worden overgelegd. Bij verlenging van het rijbewijs wordt de rijvaardigheid meestal aangetoond met het oude rijbewijs. De commissaris der Koningin, die in Zeeland is belast met de afgifte van rijbewijzen, heeft de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten er op gewezen, dat dat oude rijbewijs nog rechtsgeldigheid moet hebben om als verklaring van rijvaardigheid te dienen. Er wordt op gewezen dat een rijbewijs geldig is voor de vijf jaren die op het document zijn vermeld. Tot een jaar na die termijn is er nog gele genheid het rijbewijs te verlengen. De commissaris heeft de gemeenten verzocht er op te letten, dat de aanvragen om verlenging van het rijbewijs tijdig worden ingediend; om als bewijs van rijvaardigheid te dienen moet het namelijk voor de verstrijking van dat jaar bij de provincie zijn ontvangen. De dag van inlevering op het gemeentehuis, noch die van de afgifte van de ge neeskundige verklaring van het Centraal bureau rijvaardigheidsbewij zen doen terzake. Het is dus van belang tijdig het nieuwe rijbewijs aan te vragen bij het gemeentehuis, opdat het vandaar tijdig kan worden doorgezonden naar de provincie. Het jaar na afloop van de geldigheid van het rijbewijs is men strafbaar als toch gereden wordt en - wat voor velen misschien nog zwaarder weegt - niet verzekerd. Men is in die periode namelijk wel "rijvaardig" maar niet "rijbevoegd", zoals het wegenverkeersreglement zegt. Staten vergadering Gedeputeerde staten doen pro vinciale staten mededeling over de toekenning van ruim 6 mil joen aan subsidies voor projecten ter bevordering van de industriële bedrijvigheid in Zeeland. 2 miljoen is besteed aan verlen ging van de Zevenaarhaven in het havenschapsgebied van Terneu- zen en ƒ2,5 miljoen is bestemd voor de aanleg van een kolenin- steekhaven in Vlissingen-Oost - de Kaloothaven. Per jaar moet via die haven 800.000 ton kolen worden aangevoerd, nadat de olie /gasgestookte centrale van de nv PZEM in het Sloegebied is omgebouwd tot kolengestookte centrale. Voorde verplaatsing van de bedrijfsactiviteiten van Ver burg Holland vanuit de woonkern Colijnsplaat is 500.000,— be schikbaar; ƒ900.000,— gaat naar de gemeente Reimerswaal voor uitbreiding van de Juliana- haven in Yerseke en drie ton is bestemd voor de stichting van een bedrijfsverzamelgebouw in Sint Maartensdijk. Als reserveprojec ten staan vermeld de herinrich ting van de vissers/landbouwha- ven in Bruinisse (twee ton) en verplaatsing van Vitrite uit de binnenstad van Middelburg 1 8 miljoen). Het gaat om de besteding van rijksgeld; gs hebben de staatsse cretaris van economische zaken een overzicht van de projecten verstrekt. Provinciale staten wordt geadvi seerd zich garant te stellen voor een bedrag van 1.200,voor het houden van een kringloop- markt. De werkgroep natuur- en milieu-educatie Walcheren heeft zo n markt gehouden om de aan- Koningin Julianahaven. Yerseke dacht te vestigen op hergebruik van huishoudelijk afval. Al in 1971 werd bepaald dat de provincie, samen met het rijk en de gemeenten Goes en Borsele, zou meebetalen aan de aanleg van een afvalwaterleiding van Goes en 's-Gravenpolder naar de Wes- terschelde. In totaal werd al ruim 1.2 miljoen op het project ge subsidieerd, maar door lekkages in de leiding moet dit bedrag worden verhoogd. De staten wordt daarom een krediet van ruim 1 68.000,— gevraagd. De commissie waterbeheersing en ontzilting van de stichting voor de bedrijfsontwikkeling van de landbouw onderzoekt het gebruik van zoet grond- en oppervlakte water in de landbouw. Gevraagd wordt de subsidie voor dit onder zoek met 70.500,— te verho gen tot bijna drie ton. Het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland heeft gevraagd de jaarlijkse subsidie met 20.000,— te verhogen, opdat een gewetensbezwaarde in dient kan blijven bij de Zeeuwse Jeugdraad. Gs. stellen de staten voor dit verzoek te honoreren. De tweede kamer uit gedeputeer de staten heeft dinsdag 21 juni vier zittingen om beroepschriften volgens de algemene bijstands wet te behandelen. De beroepschriften zijn gericht tegen twee beslissingen van bur gemeester en wethouders van Reimerswaal, een van b en w van De subsidie aan FIOM-Zeeland (instantie voor hulpverlening aan eenoudergezinnen) in Middelburg dreigde door de decentralisatie van het welzijnsbeleid in de knel te raken. Overleg tussen de ge meenten en de provincie heeft er toe geleid, dat de provincie in de bres springt en voor 1983 een re geling heeft getroffen. Voor ko mende jaren moet de zaak nog worden afgewacht; het is niet uitgesloten dat het rijk de subsidie dan overneemt. De provincie was sinds 1969 aangesloten bij de bedrijfsge zondheidsdienst van de Konink lijke maatschappij De Schelde in Vlissingen. Ook andere bedrijven maakten gebruik van die dienst. De arbeidsomstandighedenwet schrijft voor dat bij deelneming door meerdere bedrijven een zelf standige gezondheidsdienst moet bestaan. Daarom is opgericht de stichting gezamenlijke bedrijfsge zondheidsdienst De Schelde, die geen bindingen heeft met de KMS. De staten moeten beslissen over toetreding tot de stichting. De provincie zal er in vertegen woordigd worden door een werk gevers- en een werknemersverte genwoordiger. Gs. geven de staten een overzicht van hetgeen is gerealiseerd op basis van het beleidsprogramma dat zij zich met de staten hebben gesteld uit te voeren gedurende de zittingsperiode 1982-1987. Alle terreinen waarop de provincie zeggenschap heeft, worden er in belicht. De staten behandelen de jaar stukken van nv Provinciale Zeeuwse brugmaatschappij (Zee- landbrug) en de nv Westerschelde oeververbinding. De statenvergadering is openbaar en dus voor iedereen toegankelijk. Zierikzee en een van het college van Axel. De zittingen zijn om tien uur, half elf, elf uur en half twaalf. Zij zijn voor het publiek toegankelijk; plaats van handeling is het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert donderdag 1 6 juni, half acht 's avonds. Deze datum is in de plaats gekomen voor de vergadering van vrijdag 17 juni; er wordt dus een dag eerder vergaderd dan was afge sproken. De commissie spreekt zich uit over de prioriteitstelling 1984, zij geeft de volgorde aan van de belangrijkheid waarin uitgaven voor provinciale zaken moeten worden gedaan. Dinsdag 21 juni bespreekt de provinciale emancipatiecommis sie het advies over kinderopvang voor provinciaal personeel. De commissieleden worden geïnfor meerd over de toetsstenen die het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur gebruikt bij beoordeling van verzoeken om emancipatie-subsidies uit de rijkspot. De vergadering begint om zeven uur 's avonds. Alle twee de bijeenkomsten zijn openbaar; het eerste half uur is bedoeld voor het spreekrecht van bezoekers. De vergaderingen worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voodichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 studenten in de notedop en de in zet van de gemeente Tholen - met name wethouder Versluijs en voorlichter Bakx - van de grond gekomen. Het West-Brabants avondcollege rekent daar ook nu weer op, zodat het volwassene nonderwijs op Tholen in het nieuwe schooljaar een vervolg krijgt. In augustus, vlak voor het begin van het nieuwe schooljaar, wil men het nog een keer proberen. Wanneer men ervan uitgaat dat er zich nu negen nieuwe cursisten voor de opstapcursus hebben aangemeld, zijn er nog zes nódig. Niet alleen de opstapcursus staat op het spel. Ook de huidige Ma- vo-1 klas is afhankelijk van de aanmeldingen voor de opstapcur sus. Voor volgend jaar heeft men al 25 mavo-2 (nu mavo-1) aan meldingen en voor volwassene nonderwijs in totaal heeft het mi nisterie 40 leerlingen als mini mum gesteld. Als gevolg van de bezuinigingen in het onderwijs zijn de normen verscherpt. Naast de 25 toekomstige mavo-2'ers zijn er dus nog 15 opstapcursisten 40) nodig, waarvan zich al 9 be reid hebben verklaard. Evenals twee jaar geleden komt een nieuwe cursus weer moeilijk van de grond, maar ook toen is de eerste opstapcursus door monde linge reclame van enthousiaste (vervolg Tholenderwijs van pag. 5) van de geldgevers en werkgelegenheid goed tegen elkaar worden af gewogen. Temeer daar er gewerkt wordt met gelden van gemeenten (waaronder Tholen) die niet of minder bij de gehele operatie zijn be trokken. Burgemeester en wethouders hebben ernstige kritiek op de samen stelling van het stichtingsbestuur. Vier van de vijf gemeentelijke verte genwoordigers zijn zonder enige inspraak van de gemeenten aange wezen. Men vond het logisch dat de burgemeesters van de gemeenten waar K.M.S.-bedrijven zijn gevestigd in het stichtingsbestuur zijn op genomen. Die burgemeesters zijn echter min of meer belanghebbende en minder geschikt om objektief de belangen af te wegen tussen met name de andere geldgevers en de werkgeleheidsbelangen. Juist de vertegenwoordiging van de gemeente Middelburg valt op in het stichtingsbestuur. Weliswaar is de gieterij in Middelburg gevestigd, maar de bijdrage van Middelburg aan de P.Z.E.M.-reserves is vrijwel nihil, aangezien men een eigen energiebedrijf heeft. Globaal kan wor den gesteld dat van het totale bedrag van ƒ50.000.000,— circa 3.000.000,— door de gemeenschap van Tholen is bijgedragen. Het zou volgens het gemeentebestuur zeker aanbeveling verdienen indien Middelburg als direkte belanghebbende uit bijvoorbeeld de reserves van het eigen energiebedrijf een naar verhouding gelijk bedrag, in casu rond 6.000.000,— aan de stichting zou lenen. In de stichtingsakte en in de geldleningsovereenkomst staat dat de leensom in de eerste plaats aangewend zal worden voor ondersteuning van de K.M.S. Bur- Volvo Winner 340. Winkelprijs f17.450,-. Betaald met een Persoon lijke Lening. Looptijd 48 mnd. U betaalt bij een lening van f17.500, Wie 'n lening bij de Bondsspaarbank afsluit is altijd erg voordelig uit. Ten eerste, omdat wij 'n zeer lage rente berekenen. En ten tweede, omdat wij bij 'n lening ook wel 'ns nee verkopen. N iet omdat we u geen auto gunnen, maar T wel omdat u voor een auto niet in de financiële problemen moet komen. Kom 'ns praten. Ook als uw voorkeur niet naar 'n Volvo uitgaat. U zult dan één ding merken: bij ons is 'n lening nog te betalen. Karttoor: Hoogstraat 28, Tholen, tel. (01660) 2338 gemeester en wethouders van Tholen stellen dat het bedrag uitsluitend mag worden aangewend voor ondersteuning van de K.M.S. In het totale gebeuren is de positie van de gemeente Tholen vrij uniek. Er is geen enkel direkt Thools werkgelegenheidsbelang in het geding. Het is toch moeilijk te aanvaarden dat juist waar Tholen met een aan merkelijk hoger werkloosheidspercentage kampt dan Midden-Zeeland, een bedrag van circa 3 miljoen vanuit de Thoolse gemeenschap, waarvan 1 miljoen rechtstreeks via de gemeentekas beschikbaar wordt gesteld voor hulp elders. Gelet echter op het algemeen belang in deze levert de unieke positie van de gemeente Tholen volgens het kollege niet voldoende grond op om zich daaraan te onttrekken. Het kollege bepleit een grote mate van solidariteit van alle gemeenten. Met nadruk stelt het kollege echter ook op wederkerige solidariteit te mogen rekenen bij het oplossen van de grote problemen die op Tholen aan de orde zijn. De raad wordt voorgesteld een bedrag van 1.003.000,— als geld lening te verstrekken aan de stichting en het kollege op te dragen te bevorderen dat de gemeentelijke vertegenwoordigers in het stich tingsbestuur allen door het algemeen bestuur van de vereniging van Zeeuwse Gemeenten worden aangewezen. Het is twee uur in de nacht. In het kleine daglonershuisje van Haanstra in Engwierum brandt licht. Verder is het in de enige straat die het dorp rijk is, nog pikkedonker. Voor de klok drie slagen laat horen, hoeven de boeren arbeiders niet op te staanVrouw Haanstra staat gebukt voor het fornuis, het wil niet goed vlammen. De lucht hangt laag, hetis bladstil. Ze zet de onderste klep open en draait de zwarte sleutel in de kachelpijp op half. Ja, nu hoort ze dat hij trekt. Zuchtend staat ze daar terwijl ze met de hand in de rug steunt. Hè, die rugpijn de laatste tijd, ze wordt er zo moe van. Haar ogen tranen van de rook. Hoestend loopt ze naar de schuur en schept het bovenste van de emmer geitemelk in een kan. Zo, dat is voor de koffie. De rest gaat in de pan voor de pap. Gelukkig is het fornuis nu goed op gang. Een blik op de wekker, die op de plank in de bedstee staat te tikken, vertelt haar dat het tijd wordt om Niske te roepen. Ze opent de deurtjes van de andere bedstee. Daar liggen haar twee dochters. Annie van dertien en Niske van tien jaar. "Hé Niske, famke, kom, t' is tied!" Het meisje rekt zich traag en probeert de ogen open te wrijven wat maar niet wil lukken. "Toe, over een half uur gaat de boot." Dan is ze plots klaar wakker. O ja, ze gaat met moeder naar het ziekenhuis in Leeuwarden. Ze slaat de beentjes over de rand en laat zich op de vloer zakken. "Kleedje maar vlug aan, mem heeft de pap al klaar." Terwijl het kind zich aankleedt, smeert haar moeder een paar sneden rogge brood en belegt ze met een stukje spek. Dat zullen we ons maar gunnen voor de gelegenheid, denkt ze met een wrang lachje. Het is nog een lange dag. Niske staat al bij de tafel. "Krijgen we roggebrood mem?" "Dat nemen we mee, maar ga jij eens naar de pomp en was de slapers uit je ogen." Gisteravond is Niske al in de teil geweest de dokter kan straks niet zeggen dat haar kind niet schoon is. Als het meisje terugkomt, staat haar pap al klaar. Vlug lepelt ze de lekkernij naarbinnen, mem heeft er een extra schepje suiker op gedaan. "Wat heeft mem een klein beetje" zegt Niske terwijl ze op haar moeders bord kijkt. "Je mem heeft niet zo'n honger" antwoordt deze. Ze loopt naar de bedstee waar haar man duidelijk hoorbaar ligt te slapen. "Barteld, kom er uut jong, 't is kwart voor drie, de kachel brandt al. Maak jij Annie wakker? We gaan weg hoor." Barteld bromt wat. "Bist wakker?" vraagt ze nog eens. Er klinkt een geirriteerd "Jawel". Dan gaat mem de deur uit met Niske aan de hand, hun klompem klepperen in vlug tempo over de hobbelige straat. Het begint te schemeren, vage contouren worden zichtbaar. Damp hangt over de velden. "Kunnen de witte wieven ons niet pakken?" vraagt Niske een beetje angstig. "Welnee kind", zegt mem, "dat binn allemaal verzinsels. Zie je dat lichtje daar bij de brug? Dat is de boot van Venema. Laten we vlug doorlopen, dan hebben we een goed plaatsje." "Zou de dokter me pijn doen?" vraagt het meisjeHaar gedachten zijn alleen maar gericht op wat er met haar gebeuren zal straks bij de specialist. Eerst had ze bobbeltjes op haar hoofd gekregen, die waren opengegaan en nu was het allemaal ontstoken. Dokter Siepma had bedenkelijk gekeken. "Vrouw Haanstra," had hij gezegd "u moest maar eens met het kind naar het zieken huis gaan, de huidarts moet er maar eens naar kijken." "Ik denk niet dat hij je pijn zal doen hoor," zei mem geruststellend. "Mis schien krijg je zalf of zo.Bij de boot heerst een drukte van belang. Verschil lende boeren hebben al plaats genomen op de houten banken die op het dek staan. Ze hebben hun vee in het ruim gedreven en zitten druk te praten en te gissen wat hun dieren straks op de veemarkt op zullen brengen. Niske kijkt een beetje angstig naar die boeren met hun prikstokken. Boer Jetsma zit er ook bij, die kent ze wel. Ze is er wel eens wezen spelen, een dochtertje van hem zit bij haar in de klas. Die mocht alle dagen naar school, zij niet. Op maandag en op vrijdag moest ze altijd thuisblijven om mem te helpen. Mem was niet sterk, daar werd heit wel eens kwaad om. "Wat heb ik aan zo'n vrouw, zo komen we er nooit bovenop" zei hij dan. Niske en Annie vonden dat zielig mem deed toch haar best, ze kon het toch niet helpen dat ze zogauw moe werd. "Zo mensen", begroette de schipper hen, "moetenjullie naar het ziekenhuis?" Goedig liet hij er op volgen: "Gaan jullie maar lekker voorin zitten hoor, je mag ook gaan liggen, misschien slaapje dan nog wat." "O, wat fijn, dank je wel Venema. Kijk eens Niske hoe mooi het hier is, ja dat is eigenlijk voor rijkelui hoor maar Venema denkt zeker Niske is zo vroeg op! Ga hier maar liggen famke, we hebben nog vier uur de tijd eer we in Leeuwarden zijn." Dankbaar dat de schipper hen hier een plaatsje gunde, strekte ook moeder Haanstra zich uit op een der banken. Niske streek met verbazing over de rode bekleding. "Wat is dat zacht, mem!" "ja kind, dat is fluweel." Niske sloot haar ogen en beelde zich in dat ze de dochter van een hele rijke boer was, die veel geld had betaald om hier op fluweel te kunnen liggen. De boot voer. Ze hoorde het water tegen de boeg. De stemmen van de boeren op het dek klonken steeds verder weg. Plotseling schrok- ze klaar wakker door een enorme bons. Bijna viel ze van de bank. "Ja kind, lachte mem, hier leggen we weer aan. Hoor maar er komt nieuw vee. Ze hoorde trappelde pootjes, gemekker van schapen en geiten en de luide stemmen van hun drijvers. Van slapen kwam niet veel meer. want er werd op alle kleine plaatsjes onderweg aangelegd. Bovendien was de nijpende angst voorset grote ziekenhuis dat steeds nader kwam. Mem zag het wel. Hoewel ze zelf moe was, probeerde ze haar dochtertje af te leiden en te troosten. "Eerst gaan we lekker koffiedrinken in een café'dat vlak bij het ziekenhuis staat. Ik heb ook nog een paar sneetjes rogge in de tas. Wil je vast een stuk?" Gretig hapte het kind in het zwarte brood. "Goh, mem het er spek opdaan! Lekker!" Om zeven uur precies legde de schipper in Leeuwarden aan. De uittocht begon, maar eerst liet Venema vrouw Haanstra en haar dochter van boord. Sterkte hè?" riep hij hen hartelijk na. "Bedankt en tot vanmiddag" was het weerwoord. Er was nog een boot met dieren voor de veemarkt. Dat gaf een drukte van belang. Niske keek haar ogen uit. Hier was ze nog nooit geweest. Eén keer was ze met Jakob meegeweest naar zijn baas in Dokkumernieuwe- zijlDat had ze al een stad gevonden, maar dit was nog eens wat anders. Wat veel huizen! "Kom, we moeten doorstappen kind, zei mem, we moeten nog twee uur lopen eer we er zijn. En dan gaan we naar een café he? "Dan gaan we koffiedrinken, beaamde haar moeder. Halverwege de wande ling moest mem even rusten tegen de pui van een etalage. Niske had niets in de gaten, die bewonderde ademloos alle mooi dingen die de winkelier tentoongesteld had. Bijna twee uur nadat ze de boot verlaten hadden, kon mem haar dochter wijzen op een groot gebouw dat boven de huizen uitstak. "Kijk kind. daar is het ziekenhuis." "Ik ben zo moe. mem." "Ja kind. ik ook. kijk daar is het café, kom maar mee." Even later zaten beiden achtereen kop gloeiend hete koffie, een pot klontjes stond ernaast. Ook een dikke plak Friese koek. Wat is het hier mooi hè"? Niske streek over het gladde noten houten tafeltje. "Als Annie ons hier zag zitten was ze vast jaloers." Vrouw Haanstra glimlachte. "Och. die heeft het ook niet zo slecht bij boer Wieringa hoor. maar nu moeten we weg kind. kijk es op de klok. ik denk dat de dokter al op ons zit te wachten." Met tegenzin stond Niske op. nu ging het gebeuren. Ze bleken niet de enige te zijn. een lange rij wachtenden bevond zich in de kale gang, een hele rij stoelen stond tegen de muur. Nikse keek eens rond. wat oud was het hier. grote brokken steen waren uit de muur gevallen. Vrouw Haanstra kreeg een hoektbui. "t Is hier ook zo benauwd, verontschuldigde ze zich. Een akelige lucht hier. dacht Niske, anders dan bij dr.Siepma. daar rook het ook vreemd, maar toch wel lekker. Wat zouden die mensen allemaal schelen' Plotseling stond er een zuster voor haar neus. "Niske Haanstra.' Kom maar mee."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 7