'Onaanvaardbare stankoverlast' C.N.C. volgens milieuhygiëne Geen celstraf meer voor de visfraude Veilig Verkeer mentaliteitszaak HOdANDSE NIEUWE Makkelijk te vinden, parkeerplek volop. Ooit gedacht aan 'n Miele Keuken? Toch 'os doen! POTTER Enthousiasme voor jeugdclub Stavenisse BOUMAN POTTER Weekenddienst tandartsen Vreugde van korte duur Enkelen wel hogere geldboetes Ij? I Donderdag 16 juni 1983 39e jaargang no. 31 Beiaardconcert met handbelgroep Advies Directeur-generaal aan Raad van State "Het in werking zijn van het compostbedrijf C.N.C. in de Slabbecoornpolder bij Tholen zal tot gevolg hebben, dat bij de nabijgelegen huizen een onaanvaardbare stankoverlast zal worden ondervonden. De aanvaardbare geurbelasting voor de bebouwde kom van Tholen zal ook in ernstige mate worden overschreden. Bovendien zal ook in andere woonconcentraties in de omgeving regelmatig (on toelaatbare) overlast worden ondervonden. Gelet op artikel 13 van de hinderwet had de vergunning niet moeten worden verleend". Dat schrijft de directeur-ge neraal voor de milieuhygiëne van het ministirie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer in zijn advies aan de Raad van State. Op 26 juli behandelt de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State de hinderwetberoepen van mevr. E. Klumpes (Botshoofd) en anderen. B. en w hebben de hinderwetvergunning 30 maart 1981 aan C.N.C. verleend. Acht hectare Het hoger beroep van vier Tholenaren in de zoge naamde visfraude heeft tot gevolg gehad, dat alle onvoorwaardelijke gevangenisstraffen zijn verdwe nen. Het gerechtshof in Den Haag verhoogde in drie gevallen wel flink de geldboetes. Niet soepel Onvoldoende Zilveren jubileum VVN Poortvliet/Scherpenisse Met de muziekvereniging Euterpe voorop, timmerde het zilveren Veilig Verkeer zaterdagmorgen in het zonnige Poortvliet beslist aan de weg. Met het hijsen van drie vlaggen werd de verkeersmanifestatie op de Markt officieel geopend, 's Was jammer, dat de voertuigen en/of stands van ANWB, Veilig Verkeer, Rode Kruis, rijkspolitie, brandweer en de fietsen- en autoshow geen grote belangstelling kre gen. De demonstratie van de brandweer, waarbij een 'slachtoffer' uit een auto werd bevrijd en met schuim werd geblust, vormde in elk geval een trekpleister. Met een verrassend grote opkomst gaven 69 jongeren in Stavenisse donderdagavond de eerste aanzet voor een jeugdclub. Elma en Cor van Haaften, Arjan van den Hoek, Dik de Jonge, Ida Moerland en Nemie Wesdorp werken samen met Ina Wilbrink(mede- werkster jeugdwerk van de gemeente Tholen) de ideeën uit. Er kwamen wensen op tafel voor een ont moetingscentrum met film, mvziek en spelletjes, een crossbaan voor fietsen, bromfietsen en motoren, een schoon strandje, een zwembad, een betere ijsbaan en een veld met meerdere mogelijkheden. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! VADERDAG PALINGDAG VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Albert Heijn, Kotterstraat 61,Tholen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33.—per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 u. Advertentieprijs 0.32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G. Heijboer. Gedurende twee weken is er een concentratie van gediplomeerden. Behalve wat al passeerde aan ge feliciteerde Mavo-gediplomeer den. is er deze week vooral vreug de bij het beroepsonderwijs. Dinsdagavond op de Oester schelp, vanavond kan de LTS- aanhang feestvieren. Er zijn voor een krant beroerdere rubrieken en berichten dan die van de geslaag den. Jongeren mogen zich dan wat groot willen houden om het succes te kleineren, innerlijk is het toch ook voor hen een voldoening, laat staan voor ouders. Er moet ook in onze tijd heus wel wat voor wor den gedaan om waar dan ook een diploma te behalen. Jaartallen worden niet meer op een rijtje opgedreund, maar toch krijgt men het eindexamen evenmin cadeau als weleer. In tegenstelling tot vroeger, kan de vreugde over het succes voor velen maar van korte duur zijn. Zorgen over een toe komstige werkkring overheersen. Die zorgen kunnen verschoven worden door verder te studeren. Zo'n 45 van de 52 Oesterschelp gediplomeerden gaan dat ook doen. De Inas-opleiding is met 15 deelnemers het meest in trek, maar ook verzorgingsassistente, kapsteropleiding, costumiere, de tailhandelsvakschool en middel baar beroepsonderwijs trekt leer lingen. Bij de L.T.S. zal het ook zo gaan: proberen nog meer kennis en vaardigheid op te doen om de kansen op een werkkring te ver groten. Dit alles moet niet afdoen aan pogingen van gemeentebesturen en bedrijfsleven om mensen waar mogelijk op te vangen. In het kader van het baanlozenproject peilt het gemeentebestuur de be langstelling van het Thoolse be drijfsleven om jongeren tot 23 jaar 4 tot 6 maanden met behoud van uitkering werkervaring te laten opdoen. Het bedrijf moet 100 gulden onkosten per maand beta len. We zijn benieuwd naar de re sultaten van de inventarisatie. Hoewel de vreugde over het di ploma voor velen van korte duur kan zijn, geldt hu weer de tijd van de vasthouders en de doorzetters, zei de doorgewinterde ZLM-on- derwijsconsulente. In dat licht be zien heeft elke periode zijn nega tieve. maar ook positieve kanten. Beiaardier Gerard de Waardt geeft morgenavond om half acht een concert, waarbij de Maasslui- se Handbelgroep in de Gasthuis kapel in Tholen medewerking verleend. De groep werkt met 25 bellen. Er is ook orgelbegeleiding. Zie verder Tholenderwijs op pa gina 5. De Raad van State deed eerder al uitspraak in een schorsingsver- zoek ten aanzien van de hinder wet. Ondanks een negatief advies van het ministerie werd de ge meente toen in het gelijk gesteld. Ook nu is de directeur-generaal duidelijk negatief: "Bij de aan vaardbaarheidsbeoordeling in de hinderwetaanvraag en de over wegingen van het vergunningen- besluit wordt volledig voorbij ge gaan aan de huizen, die relatief dicht bij het toekomstige com postbedrijf liggen. Hoewel deze woningen voor het merendeel een agrarisch karakter hebben, bes taat tussen C.N.C. en deze huizen geen enkele band, zodat de be woners wel degelijk bescherming tegen stankoverlast verdienen. De stankverspreiding is op grond van de nu voorliggende gegevens door het treffen van voorzienin gen niet terug te brengen tot een aanvaardbaar niveau. Het blijft uiteraard mogelijk, dat nu nog niet bekende wijzigingen in het produktieproces, die tot een ver mindering van de stankversprei ding zouden moeten leiden, aan leiding zouden kunnen zijn CNC Tholen op aanvaardbare wijze te laten werken. Door enkele be zwaarden wordt een beperking van de produktiecapaciteit voor gesteld. Het zover terugbrengen van de omvang van het compost bedrijf, dat de stankverspreiding tot op een aanvaardbaar niveau zou zijn gebracht, zou een zo ern stige beperking betekenen, dat dit redelijkerwijze niet te verlangen is", aldus de conclusies van de di recteur-generaal. Op acht pagina's geeft hij een technische uiteenzetting van zijn bevindingen. Bij de tweede be vestiging van de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging C.N.C. gaat het om een open terrein van ongeveer Van de vijf Tholenaren die in ho ger beroep waren gegaan, trok A.J.S. zijn beroep op 6 mei in omdat hij bij nader inzien toch accoord ging met de 40.000 gul den boete van de Middelburgse rechtbank. J.C.S. had daar ook 40.000 gulden boete gekregen met vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van acht dagen voorarrest. De procureur-generaal (Officier van Justitie) bij het Haagse ge rechtshof eiste naast de 40.000 gulden boete nu vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Het gerechtshof maakte daar vier maanden geheel voor waardelijk van met een proeftijd van twee jaar, maar verhoogde de boete van 40 tot 70.000 gulden. W.S. had in Middelburg 24.000 gulden boete en vier weken ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk gekregen. De procu reur-generaal nam dat over, maar eiste er nog een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf bij. Het gerechtshof handhaafde de boete op 24 mille en bracht de gevangenisstraf terug tot 1 maand geheel voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. D.S. kreeg in Middelburg 12.000 gulden boete en vier weken ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk. De procureur-gene raal deed er een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf bij. Het gerechtshof verhoogde de boete tot 20.000 gulden en bracht de gevangenisstraf geheel voor waardelijk op 1 maand. J.S. had van de Middelburgse rechtbank een straf ontvangen van 9.000 gulden en vier weken gevangenis waarvan twee voor waardelijk. De procureur-gene raal verhoogde dat met een maand onvoorwaardelijkge ge vangenisstraf. Het gerechtshof verdubbelde de boete ruim tot 20.000 gulden en bepaalde de cel straf geheel voorwaardelijk op 1 maand, eveneens met een proef tijd van twee jaar. Markt 55 t St. Maartensdijk Miele Keukens Advertentie I.M. 8 ha met onder meer een strobad, een overkapping waaronder de ruwe compost wordt bereid en een gebouw voor de' bereiding van doorgroeide compost. Voorts be vinden zich op het terrein een op slagloods voor kuikenmest en gips een werkplaats en een kantoor gebouw. Het gaat hier nog om plannen, want in de Slabbecoornpolder staan nu landbouwprodukten in de groei. De rand van de bebouwde kom van Tholen bevindt zich op onge veer 900 meter ten zuidwesten van de rand van het bedrijfsterrein. Oud-Vossemeer ligt op ongeveer 3 km. ten noordoosten van CNC en Halsteren ongeveer 2.5 km ten zuidoosten van het compostbe drijf. "Een zeer groot aantal per sonen, alsmede een aantal mi lieuorganisaties, zijn tegen de hinderwetvergunning van de ge meente in beroep gekomen met in totaal 15 beroepschriften'', schrijft de dir.gen. Hij vindt de CNC-geur zeker niet minder onaangenaam dan die van intensieve veehouderij, zodat een soepeler beoordeling niet mag plaatsvinden. Op grond van een tweede stankverspreidingsonder- zoek in Ottersum (een geurcon- centratie van 5 geureenheden per kubieke meter bij de Noordelijke grens van Tholen en 2 g.e./m2 bij de zuidelijke grens van de be bouwde kom wordt gedurende 80 uur per jaar overschreden) moet worden geconcludeerd, dat in de aangevraagde situatie de aan vaardbare geurbelasting in de ge hele bebouwde kom van Tholen in ernstige mate zal worden over schreden, aldus de dir. gen. Hij wijst erop, dat de berekende stankverspreiding in Tholen al leen betrekking heeft op de ruwe compostbereiding onder de grote overkapping. Er zijn echter ook andere stankbronnen, zoals het Strobad op de werkvloer van 35 35 x 215 meter, de produktiehal voor doorgroeide compost met 120 tunnels van 35 x 3 x 4 meter, die twee miljoen m3 afgewerkte lucht per uur uitstoten en de kuiken- mestopslag van 2000 ton onder een overkapping naast de ruimte voor de opslag van gips. De dir. gen. vindt de voorwaarden die het gemeentebestuur heeft opgelegd (bevochtiging van het stro in een afgesloten ruimte en afvoer van de afgezogen lucht via een biowasser) onvoldoende. Ook aan het geurverspreidingsonder- zoek van ir. van Harreveld kleven een aantal onvolkomenheden, al dus de dir. gen. Zo is het ver spreidingsmodel niet toepasbaar bij variabele of te zwakke ('wind stil weer') wind. De geurconcen- tratie van 1 g.e./m3 bij de be bouwde kom van Tholen zal on geveer 10% van de tijd worden overschreden, aldus de dir. gen. in zijn advies aan de Raad van State. In 't Ouwe Raed'uus bracht VVN-districtsconsulent F.J.Bal naar voren, dat de afdeling zich 25 jaar op een ongelofelijke manier had ingezet, zodat dit zilveren ju bileum in een economisch moei lijke tijd toch nog met koffie en gebak gevierd kon worden. "Er waren altijd wel roeiers, ^maar soms geen riemen. Toch hebt u er zelfs nog een eindsprint uitge haald", zei dhr.Bal. Voorzitter H.A.Jansen gaf een historisch overzicht van de afde ling, die 8 februari 1957 zijn eerste bestuursvergadering hield met voorzitter J.H.van Dijke, secreta ris A.C.de Keijzer, vice-voorzitter P.Strijd en de leden J.M. v.d.Maas en A.P.Luijk. Ere-voorzitter werd burgemeester W.J. van Doorn. De eerste twee woonden zaterdag morgen de jubileumviering bij. In het oprichtingsjaar gaf politie man De Lange de eerste ver- keerscursus en de heren Blaas, Van Dijke, Erwich en De Lange organiseerden de eerste oriënta- tierit. In 1958 had Veilig Verkeer al 128 leden. Er werd een propa- ganda-avond gehouden, een kin deractie met verkeersborden in winkels en er werden slagzinnen met verkeerssituaties in de Een drachtbode vermeld. De gemeen telijke subsidie voor de verkeers- cursus kwam maar niet af wegens het ontbreken van goedkeuring van gedeputeerde staten. In 1959 wordt op advies van Veilig Verkeer de maximum snelheid in de drukke Stoofstraat terugge bracht van 70 naar 50 km. Er werd ook weer een propaganda-avond 'gehouden, een verkeerscursus, een tekenwedstrijd voor de kin- aderen en van 21 oktober tot 2 no vember 1959 zelfs een Veilig Ver- keersweek. De jaarlijkse oriënta- tierit was echter de grootste attr actie. Enkele jaren werd ook een eilandrit georganiseerd. In 1963 werd er voorlichting ge geven op de acholen in Scherpe- De vlag van Veilig Verkeer wapperde zaterdag vanuit de Poortvlietse toren, maar jammer was dat de jubileumviering van VVN niet meer belangstelling trok. De rollenbank voor bromfietsers van de rijkspolitie was nog een van de trekpleisters. nisse en in 1968 won transportbe drijf De Groen de eerste bedrij- venquiz. Vele bestuursleden kwa men en gingen, wat ook gold voor de politie. Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter H.A.Jansen, secretaris M.H. Murre, penning meester M.Uijl en de leden M.L.Quist W.Andriesse. "We zijn veel dank erschuldigd aan alle medewerkers van de af gelopen 25 jaar omdat zij allen onze afdeling hebben gemaakt tot wat ze nu is. Hopelijk mogen we in de volgende 25 jaar nog veel bijdragen aan een veiliger ver keer", zei voorzitter Jansen. Vervolg op pag. 9 Jolige hoorzitting over strandje, brom(fiets)crossbaan en ontmoetingscentrum De politie had in feite het initiatief H.Fransen sprak de jeugd erover aan en beloofde wat terug te doen, wanneer de dader zich zou mel den om de schade te vergoeden. De volgende dag stond de dader bij wachtmeester G.Van 't Slot Het speelterreintje bij het dieren park aan het Bos in Stavenisse is een trekpleister voor de jeugd. Er wordt beter gebruik van gemaakt dan de speelvoorziening aan de Schoolstraat, waar misschien een fiets-crossbaan kan komen. oniMginrichtTng Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. genomen voor deze bijeenkomst. Er werd en wordt nogal eens wat vernield en zo was er ook bij straatvoetbal een auto flink be schadigd. Opperwachtmeester voor de deur. De politie sprak met het gemeentebestuur om voorzie ningen voor de jeugd van Stave nisse te scheppen, zodat er aan de baldadigheid een halt zou worden toegeroepen. Donderdagavond stonden de ta fels en stoelen in de kleine zaal van de Stove gereed, maar de ta fels moesten er al gauw uit gezien de enorme belangstelling. Vervolg op pag. 9 Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie I.M. Per l juli komt er een weekend dienst voor tandartsen, zoals dat op Tholen en St.Philipsland al vele jaren goed loopt voor huis artsen. De tandartsen Bomas te St.Phi lipsland, Roefs in Tholen en Tas in St.Maartensdijk gaan één weekeinde per maand dienst doen. Ze hopen hiermee te berei ken, dat de tandheelkundige hulp in het weekeinde voor de bewo ners van Tholen en St.Philipsland dichterbij huis komt. Men streeft ernaar het aantal daadwerkelijk op het eiland Tho len woonachtige tandartsen met één u i te breiden(gedacht wordt aan St.Annaland), zodat ook het vierde weekend van de maand is bemand. Daarvoor zouden de Tholenaren en Fliplanders name lijk nog moeten uitwijken naar één van de dienstdoende tandart sen in West-Brabant. Voor zie kenfondspatiënten is het steeds belangrijk, dat men z'n 'papieren meebrengt, want negen van de tien patiënten die in het week einde om hulp komen, zijn bij een andere tandarts dan de dienst doende. De weekenddienst voor tandart sen is in nauw overleg met de huisartsen op. Tholen en St.Phi lipsland, het ziekenfonds MZB, het Groene Kruis, de gemeente besturen van- Tholen en St.Phi lipsland alsmede de Maatschappij ter bevordering van de Tandheel kunde opgezet. De nieuwe regeling wordt gezien als een hele stap in de goede rich ting: een aanzet om de tandheel kundige hulp op Tholen en St.Philipsland te optimaliseren. De korte vreugde 0 Weer een reeks geslaagden 0 Ministerie vreest onaanvaard bare stankoverlast van CNC 0 De Tholenaren bij General Electric 0 Veilig verkeer mentaliteits zaak 0 Jeugd Stavenisse enthousiast 0 Grote aanvoer bij eerste Doré veiling 0 Tijd van doorzetters en vast houders 0 Hogere geldboetes in plaats van gevangenisstraf visfraude 0 Een laatste kans voor volwas senen onderwijs Jan Overeenkamneemt hij vader in 't ootje? 0 Bogert begint weer bouwbe drijf 0 Werkloosheid gedaald 0 Veel deelnemers NAKS-loop 0 Zaterdag ronde van Oud-Vos- semeer 0 HET VOORRECHT VAN DE JEUGD IS DE SCHOONHEID, HET VOORDEEL VAN DE OUDERDOM DE WIJS HEID 0 Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's voor verse en gerookte paling naar de THOOLSE VISHANDEL PROBEER ER MAAR'NS VAN AF TE 8UJVEN.. 5 voor een tientje PELGARNALEN per kg. nu 4.95 Dagelijks verse ansjovis en geep Thoolse Vishandel A. J. SCHOT EN ZN. B.V. Winket: Eendrachtsweg 15 - Tholen 01660-2540 En vanzelf op at onze verkoop wagens. EIGEN VERVOER DIRECT VAN AANVOERPLAA TS NAAR CONSUMENT Advertentie IM Dick Bax Advertentie I.M. Om u nog even op weg te helpen dit kaartje. U ziet, AH is van alle kanten even makkelijk te bereiken, evenals de twee parkeerter reinen. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1