'Muzikanten de goedkoopste vuilnisophalers van Tholen' Poging om veekeuring op Thoolse dagen te redden Thoolse reserves stijgen tot 9 min Inwonertal daalt Dr. Grosfeld overleden. Donderdag 9 juni 1983 EENDRACHTBODE 13 Gemeente weigert halve cent per kilo oud papier De raadsleden W.L.Bijl en M.van Damme deden maandagavond in de commissie financiën even hun pet van muziekbestuurder op, toen ze frontaal in de aanval gingen om van de gemeente een halve cent per kilo oud papier los te krijgen. Vader Abraham 2 juli in Scherpenisse De basis van de Thoolse dagen, de rundveekeuring, hing dinsdagavond aan een zijden draadje, toen de organisatoren poogden om het programma voor woensdag 29 juni t/m zaterdag 2 juli in definitieve vorm te gieten. Het aantal opgegeven koeien van 57 leek het bestuur van de fok- en controleve reniging te gering. De commissie Thoolse dagen meende echter, dat met de fokveedag dit jaarlijks evenement staat of valt. Zielige vertoning Huur sportvelden omhoog Muziekschool Draagvlak WBG wel voldoende? Kwaad bij de wortel uitroeien Orthodidact Talentenjacht Beroemd Thools componist zanger Pauselijke Kapel Vervolg van pag. 1 Bromfietscursus Brom(fiets)cross Tholen stagneert Kosten blijft tegen garantie kantine N0AD Vervolg van pag. 1 Huis en Heem PAK EVEN UW ZAKBOEKJE van Keuze in alle prijsklassen Fortuinstraat 8 - Telefoon 34272 BERGEN OP ZOOM Begrotingsoverschot 1982: 813.000, Het definitieve begrotingsoverschot 1982 van de ge meente Tholen blijkt 813.000 gulden te zijn in plaats van de eerder genoemde 580.000 gulden. De com missie financiën had er maandagavond echter wel een bestemming voor: het werkgelegenheidsfonds, open bare werken en sportvoorzieningen. Het totaal aan reserveringen is hiermee gestegen tot negen miljoen gulden. Kleiner geboorte-overschot en vertrekoverschot Het inwonertal van Tholen en St.Philipsland gaat achteruit omdat er meer mensen wegtrekken dan er bijkomen. Bovendien loopt het geboorte-overschot terug. Tholen boekte over de eerste vier maanden van dit jaar een negatief resultaat van - 14, St.Philipsland over vijf maanden van -13. hen aantal jaren geleden liep Tholen voorop met subsidie voor oud papier, wanneer de vereni gingen minder dan drie cent per kilo van de handelaar zouden krijgen. Al een paar jaar staat de 8000 gulden echter onaangeroerd in de begroting, terwijl het oud papier met 2 'A cent toch onder de garantieprijs van 3 cent zit. "Het college van b en w weigert de hal ve cent te betalen", zei Bijl. Chef financiën C.Meertens wees erop, dat kerkgenootschappen die voor de zending oud papier op halen, 5 cent per kg van hun han delaar krijgen. Ook raadslid M.Dijke zag de problemen niet, want in Scherpenisse wordt het oud papier door de kerk opge haald en opgeslagen. "In Tholen heeft Concordia elke maand 16-18 ton oud papier. Waar moeten we dat opslaan? We zijn met twintig man in de weer en je hebt na afloop van het ophalen geen droge draad meer aan je lijf over. De gemeente verdient een dubbeltje aan het feit, dat de mu ziekverenigingen oud papier op halen. De kosten van de vuilni sophaaldienst zijn immers min der. Een rapport van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten geeft dat ook aan. Er komt bin nenkort een verzoek om de subsi dieverordening zódanig te wijzi gen, dat het garantiebedrag van 3 cent wordt verhoogd", aldus Bijl. Van Damme bracht naar voren, dat Euterpe in St. Maartensdijk met 7 d 8 man 4 tot 6 ton oud papier per maand ophaalt. "Drie uur loopje dan voor 130 gulden. De muzikanten zijn de goed koopste vuilnisophalers van Tho len. Het loopt hopeloos fout, wanneer de subsidieverordening niet wordt toegepast. Het is toch een zielige vertoning voor een halve cent. Als de verenigingen geen oud papier zouden ophalen, moest de gemeente een tweede vuilnisauto aanschaffen", zei Van Damme. De kerken krijgen meer voor hun oud papier omdat ze de vracht auto van de handelaar niet in schakelen voor de ophaalroute. Met een handkar of tractor met aanhangwagen wordt het oud pa pier door vrijwilligers opgehaald en opgeslagen totdat er een volle vracht is voor de handelaar. De muziekbestuurders maakten dui delijk, dat zij die opslagmogelijk heden voor de grotere hoeveelhe den oud papier niet hebben. De muziekverenigingen doen nog meer aan zelfwerkzaamheid, ver telde Bijl, want zaterdagmorgen was Concordia op pad om dona teurs te werven in Tholen. De in spanningen leverden twaalf do nateurs op. Van Damme meldde een enorme toevloed van nieuwe leden bij Euterpe. Er moesten zelfs instru menten bij andere verenigingen geleend worden. Bij het doornemen van de subsi- dielijst voor de gegemeentebegro- ting 1984 noemde Van Damme subsidiëring van het Thoolse ve renigingsleven een prioriteit van de eerste ofde. Ook J.de Bres vond dat bijzonder waardevol. "Nog meer dan in het verleden gezien de werkloosheid", zei wethouder P.van Schetsen. Dijke kondigde aan, beslist op verenigingssubsidies te zullen korten, Wanneer de rest van de begrotingsposten ook terug zou moeten. "Als de eigen verenigin gen een stuk minder gemeente subsidie krijgen, denk je. anders over bijdragen aan instellingen van buiten Tholen", zei Van Damme. De desbetreffende subsidies ko men daarom nog een keer in de commissie financiën als de begro ting van de welzijnsplanning klaar is. Het ontbreken daarvan vormde maandagavond wel een handicap, want bij ZIK.V, muziekschool, e.d. gaat. het om grote bedragen, waarop juist te bezuinigen valt, als er gekort moet worden. De dis cussie in de werkgroepen van de welzijnsraad is echter nog in volle gang. Zo wordt er in de werkgroep sport, die in de laatste vergadering van de welzijnsraad al uitstel vroeg, slag geleverd over de huren van velden en zalen. Men is er nog niet uit. Zaken die in het verleden krom gegroeid zijn, dienen her steld te worden, maar aanpassing vraagt de nodige voorzichtigheid, zo werd in de commissie financiën gezegd. Duidelijk werd, dat sommige sportverenigingen flink wat meer huur voor hun accommodatie zullen moeten betalen. Dat werkt ook weer door in de subsidies. Huur van velden en zalen moet meer in evenwicht gebracht wor den. Voor de gemeente wordt het toch niet goedkoper, want voor 1984 werd de totale subsidie ver hoogd van 123 naar 130.000 gul den. De Bres en Dijke plaatsten een vraagteken bij de 800 gulden voor de schietvereniging in Tholen. Zij wilden eerst de plannen voor de binnenbanen van de andere schietverenigingen afwachten. Uit de discussie bleek, dat dit nog geen stap verder is. Voor de muziekschool werd 76.257 gulden geraamd voor dit jaar, maar voor 1984 is 81.500 gulden nodig: hetzelfde bedrag als in 1982. In de welzijnsraad kwam dit al aan de orde, waarbij een zeer verdeeld advies werd ge geven. B en W kozen voor hand having van het huidige aantal les sen van 2190 met uitbreiding van Het baanlozenproject komt maar moeizaam van de grond, terwijl de Werklozen Belangen- groep(WBG) ook op een laag pitje brandt. Dat viel maandagavond op te maken uit een discussie in de Thoolse commissie financiën, waar wethouder P. van Schetsen vragen van -raadslid J.de Bres beantwoordde. Hij hield zijn mededelingen zeer beperkt, maar wel werd duidelijk, dat een al lang overeengekomen gesprek door de WBG op 't nip pertje was opgeschort. De ont moeting vindt alsnog plaats, want de wethouder zei wel te willen weten of de WBG voldoende draagvlak op Tholen heeft. Daarentegen was hij onder de in druk van een bezoek aan Lelys tad, waar een project voor school verlaters en werklozen onder de 23 jaar goed aanslaat. Tachtig jonge mensen werken met behoud van uitkering een halfjaar in be drijven, waarbij het arbeidsbu reau, de gemeente en het be drijfsleven nauw samenwerken. "In kleine bedrijven lukt dit beter dan in grotere ondernemingen. Het ligt ook wel ontzettend moei lijk met concurrentievervalsing, maar het gebeurt, terwijl we hier nog met de eerste activiteit moe ten beginnen. In zo'n project zit meer dan in het merken van fiet sen", zei wethouder Van Schetsen. De eerste jonge bisamratten zaten eind mei in de klemmen en deze maand wil ambtenaar faunabe heer J.Meyll uit Poortvliet het kwaad zoveel mogelijk bij de wortel bestrijden. Door het lange gras valt het opsporen van de bi- samrattechter niet mee. Ook de vele regenval bracht veel werk mee. Door de bemaling moesten de klemmen bij de duikers weg gehaald worden omdat er een op eenhoping van gras ontstond, wat de vrije doorstroming van het wa ter belemmerde. In mei zijn er op Tholen 21 en op St.Philipsland slechts 1 bisamrat gevangen. de cursus algemene muzikale vorming(AMV) in vier dorpen. De aanmeldingen hiervoor blij ken echter zo minimaal, dat die vier er in elk geval niet bijkomen. Volgens Van Damme zou er ech ter nog financiële medewerking worden gevraagd voor een in structeur koperblazers. Voor Thoolse leerlingen aan de Bergse muziekschool werd de 6000 gulden gezien de vorig jaar gestegen uitgaven verhoogd tot 7000 gulden in 1984. De ouders krijgen op verzoek een tegemoet koming in de kosten, maar dat geldt alleen voor instrumenten waarop in Tholen geen les gege ven wordt. Het gaat om een tiental leerlingen. De commissie wilde meer greep op dit aantal hebben, want als de aanvragen teveel stij gen, is er een beperking nodig. De subsidies aan het vormingsin stituut jonge volwassenenen en Sentrum voor vorming, beide te Bergen op Zoom, werden ver laagd van respectievelijk 17.500 naar 7500 en 1900 naar 370 gul den. Bijl legde de vinger bij contribu ties voor vier verschillende brandweerinstellingen, totaal 1190 gulden. Hij vond dat over dreven. Met de plaatselijke vere niging ging hij wel accoord, maar de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten wilde hij niet zonder meer handhaven. Van Damme wilde dan eerst meer informatie over hun betekenis. Volgens Meertens zijn b en w van plan de nu geraamde 8x90 gulden terug te brengen, zodra er ergens een andere ondercommandant komt. Alleen de vier comman danten en de eilandelijke brand weercommandant mogen dan nog lid zijn van de landelijke vereni ging- Meertens deelde nog mee, dat de VNG Zeeland heeft afgesproken om de bijdragen aan gemeen schappelijke regelingen in het kader van de bezuinigingen met 3% te verlagen. ust in. Hij wilde de commissie fi nanciën in elk geval betrekken bij steun aan bedrijven, want zwakke broeders leveren risico op en bovendien mag je niet concurren tievervalsend werken. Met de extra reserve voor open bare werken was het PvdA-raads- lid het graag eens, want voor de aanleg van het fietspad Poort- vliet/St.Annaland zal de gemeen te meer moeten betalen dan de geplande 10%. Ten aanzien van de welzijnsvoor zieningen pleitte wethouder Van Schetsen voor accommodaties voor jongeren, zoals er ook 40.000 gulden uitgetrokken wordt voor praathuisjes voor bejaarden. Zo kan de jeugdvereniging Scarpe- nesse niet in de bovenzaal van het oude gemeentehuis, hoe weinig die ook gebruikt wordt. De oude school wordt gesloopt, zodat er wat moet gebeuren. Dijke vond, dat Scarpenesse in het Holland Huis terecht kon, want daar zijn de dorpshuizen toch voor ge bouwd. De commissie stelde zich positief op bij de handhaving van de ort hodidact J.Walhout uit Poortvliet voor de Thoolse scholen. Formëel is hij aan de mlk-school de Veste in Tholen verbonden, maar hij werkt aan de individuele begelei ding van 31 kinderen op alle scholen. De behoefte is groter, zo bleek uit een telefonische enquete onder schoolhoofden. Nu de fi nanciële steun van het rijk wegvalt door opheffing van het experi ment funderend onderwijs ForT, wilde de commissie financiën wel 38.000 gulden voor het schooljaar 1983/84 beschikbaar stéllen. Het gaat om 20 lA uur. Formeel wordt dhr.Walhout boventallige leer kracht aan de Veste. Hoewel nog niet alles duidelijk was in deze zaak, besloot de commissie ook verdere gevolgen van deze steun voor lief te nemen. Een 27 jaar geleden was het sti muleren van veeverbetering de opzet en enkele veehouders zetten hun schouders er nu onder om de fokveedag voor de Thoolse Dagen te behouden. Hopelijk blijkt het aantal veehouders dat een toe zegging deed, de inschrijving te bestendigen. Vice-voorzitter J. v.d. Heuvel vond het met andere bestuursleden een grote teleur stelling, wanneer de veekeuring niet zou doorgaan. Er werd tele fonisch overleg gepleegd en ten slotte kwamen er toch weer posi tieve geluiden. Woensdagmiddag 29 juni komt op het pluimpotterrein te Scher penisse de jeugd aan bod met 'Ren je rot Sportief. Deelnemers zijn ter Tolne uit Tholen, de Vliet uit Poortvliet, de Oosterschelde- school uit Scherpenisse, de Rie- burch uit St. Maartensdijk, de Schalm uit Stavenisse, de Casem- brootschool uit St. Annaland en de R. Sint Anthoniusschool uit Oud-Vossemeer. Presentator Per ry Bakx krijgt medewerking van twee leden van de Werklozen Be langen Groep (WBG). Zeven leu ke spelletjes met een wedstrijde lement zullen de jeugd en de toe schouwers tot vijf uur boeien, 's Avonds om zeven uur komt het denkwerk in de grote tent met hersengymnastiek. De drumband met najorettes van Euterpe uit St. Maartensdijk verlenen muzikale medewerking. Ook de prijsuitrei king van de jeugdtrekkertrek vindt dan plaats. Donderdagmiddag worden de bejaarden verwacht. Simon Ber- revoets zal in Zeeuws dialect de belangstellenden beslist amuse ren, evenals zangeres Jeanine (Anja Hage uit Poortvliet) en de Bladerend in de kleine Prisma encyclopedie der muziek kwam Accelerando-penningmeester A.W. Goedegebuure onverwacht de naam Tholen tegen. Het was de geboorteplaats van Danckerts Ghiselin, in 1500 geboren te Tho len. in 1568 overleden te Tholen. 'Beroemd componist van Madri galen. Ging naar Napels en was van 1538 tot 1568 zanger aan de Pauselijke Kapel te Rome', zo luidde de toelichting. Gemeente-archivaris J.P.B. Zuur deeg vond in het biografisch woordenboek der Nederlanden van A.J. van der Aa (1859) nog meer gegevens over deze beroem de Thoolse musicus: 'Danckerts (Ghislain of Ghiselinus) een be roemd kontrapuntist uit de zes tiende eeuw, werd op Tholen in Zeeland geboren en was zanger aan de Pauselijke Kapel te Rome onder Paulus III, Marcellus II, Paulus IV en Pius IV. Hij heeft in 1559 te Venetie in het licht gege ven: II primo e secondo libro de Madrigalia 4. 5 e 6 voci. In de verzameling van Salblinger, Augsburg 1554, vindt men ook motetten van hem, benevens een achtstemmig motet. Lactimini in Domino, in Commer's coltectio operum musicorum Batavorum saeculi IVI, 9de bundel. In 1551 werd hij met Bartholo- meus Escobedo gekozen, door Nicolas Vizentio en Vincenzo Lu- sitano, om als scheidsrechter op te treden, in den tusschen hen ont- stanen strijd. Hij besliste ten gun ste van den laatste. Zie F.J. Fetis, biograph. universelle des musi- ci'ens, t.III P'. In het gemeente-archief van Tho len is niet na te gaan of Ghislain Danckerts inderdaad in Tholen is geboren en daar ook heeft ge woond. Uit 1500-1568 zijn nau welijks archiefstukken bewaard gebleven. Gezien de betekenis van de Grote- of onze Lieve Vrouwe Kerk te Tholen lijkt het dhr. Zuurdeeg niet onwaarschijn lijk, dat Danckerts hier zijn eerste opleiding heeft gehad. In het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom is in de nacht van donderdag 2 juni op vrijdag 3 juni overleden Dr. J.C.M. Gros feld. Hij werd 71 jaar oud. Hij begon zijn loopbaan in 1938 als apotheek-houdend huisarts in het Noordhollandse Spanbroek. Daarna was hij nog even school arts in Beverwijk, waarna hij zich als huisarts in Bergen op Zoom vestigde. In 1947 begon hij aan zijn opleiding tot huidarts. Hij promoveerde in februari 1951 op het proefschrift "Bakkersec zeem". Hij had een bijzonder uit gebreide praktijk, deed veel we- bandparodist Leo Troost uit Tho len. Donderdagavond om acht uur is de talentenjacht, waarvoor zich al enkele individuele deelnemers en drie schoolgroepen hebben opge geven. Er kunnen er nog meer bij, maar dan is snelle opgave nodig bij Ko Brooijmans, tel. 01667- 2385. In de pauze treedt Frankie Vallio uit Steenbergen op. Vrijdag zijn de keuringen van rundvee, scha pen en paarden. Het achtspan van de stallen Brooijmans zal mogelijk touwtrekken demonstreren. Ook de prachtige hackneyshow van C.P. van Bavel uit Oud-Vosse meer is vrijdagmiddag te zien. Het sterkste paard van Tholen zal ook te zien zijn en om vier uur komen de pony's aan bod met voltige nummers. De kalveropfokwed- strijd telt zeven deelnemers. Vrij- De geringe woningbouw is een belangrijke zaak bij deze bevol kingsontwikkeling, hoewel de bouw van huizen voor 1 en 2 per- soons huishoudens en de toene mende gezinsverdunning ook het effect van de woningbouw ver mindert. In St.Philipsland zal dit jaar ver moedelijk geen huis gereed ko men, want de bouw van acht wo ningwetwoningen aan de Krab- benkreekstraat moet nog begin nen. Er is ook nog een plan voor zes bejaardenwoningen aan de Langeweg. Van januari tot en met mei regis treerde de Fliplandse afdeling bevolking veel mutaties. Tegen over anders een twintigtal, ver trokken er nu 46 mensen, terwijl er zich 34 vestigden, dus een ver- trekoverschot van 12. Verschil lende niet-autochtonen, die zich nog niet zo lang geleden in St.Philipsland vestigden, trekken weer weg. Het is de laatste vijf jaar in St.Philipsland evenmin voorge komen, dat er een sterfte-over- schot was, want tegenover vijf bo relingen stonden zes overledenen, waarvan vier in mei en twee in april. Het geboortecijfer is bui- een 120.000 km. worden gereden om echt en compleet rijvaardig te zijn. Hij hoopte dat instructeur Van Popering zou doorgaan met deze cursussen in de Thoolse regio of wie dan ook. Het laatste woord was aan de instructeur. De heer van Popering merkte op, dat hem was voorgehouden met de meeste moeilijke categorie van doen te krijgen, maar hij kon nu iedereen verzekeren, dat deze groep van 14 bijzonder gemotiveerd bleek te zijn en hij leerde er evenveel van als zijn cursisten, omdat het na zijn opleiding in Amsterdam ook de eerste bromfietscursus was. Belangrijk is na dit behaalde cer tificaat watje er in de praktijk mee doet. Hij was er in elk geval van overtuigd, dat men meer weet dan die brommer, die het van vader op zoon maar op eigen houtje moet doen. Na een half uur praktisch lessen, was bijvoorbeeld de re- mafstand met de helft bekort. Er zijn geen monteurs van gemaakt, maar toch weten ze bij pech in elk geval wat kan worden gedaan en geprobeerd, verzekerde de heer Van Popering, die uiteraard ook zijn cursisten feliciteerde met het succes. tenschappelijk werk, waarover veel gepubliceerd werd. en hij werd tot erelid benoemd van de Nederlandse Vereniging van Dermatologen. In 1977 ging hij met pensioen, terwijl hij tussen door van 1966 'tot 1971 medisch directeur van het ziekenhuis Lie vensberg was. Na zijn pensionering zette hij nog wel de poliklinische praktijk te Dirksland voort. Hiervan nam hij in april '82 afscheid. In Tholen was Dr. Grosfeld vele jaren, tot 1966 als huidarts actief tijdens een wekelijks spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Na zijn associatie met dr. A. van Ramshorst volgde deze hem in Tholen op. De begrafenis heeft onder grote belangstelling plaats gevonden op dinsdag 7 juni. dagavond komt Avro's Toppop Discoshow. Zaterdag 2 juli staat in het teken van de behendigheid met om half twee een trekkertrek wedstrijd en "een fietscross, waarvoor men zich nog kan opgeven bij de W.B.G., Bebouwdendam 19, Tholen, tel. 01660-3089. Dat geldt ook voor de bromfiets- cross, die om half vier begint. Er is verder een motortrial en om zes uur de traditionele autorally van Anth. de Rijke. Tussen de grote trekkers zijn za terdagmiddag mini-trekkertrek- wedstrijden te zien. Deelnemers voor 20 juni opgeven bij L.N. Bakx, Tholen, tel. 01660-2805. De Oud-Vossemeerse muziekve reniging luistert 's middags het programma op. 's Avonds is vader Abraham de trekpleister met de Pand Pardoes. tengewoon laag, want over heel 1982 waren er 36 Fliplandse ba by's. De vijf kinderen van deze eerste vijf maanden zijn er dus tien minder ten opzichte van vorig jaar. De scholen zullen daar te zijner tijd de gevolgen van onder vinden. Het sterftecijfer lag op het niveau van vorig jaar gezien de veertien overledenen in 1982. Verder zou den er volgens de gegevens van vorig jaar 5 minder gevestigd zijn en 16 meer vertrokken in de eerste vijf maanden. St.Philipsland zal gezien de huidige ontwikkeling onder de 2300 inwoners uitko men. Op Tholen is de groei er ook uit, hoewel de perspectieven gunstiger zijn in verband met de komende oplevering van 24 woningwetwo ningen in Scherpenisse en Oud- Vossemeer en 10 premie-ver koopwoningen in St.Annaland. De groei van 127 in 1982 zal ech ter lang niet gehaald worden ge zien de achteruitgang van het in wonertal van januari tot en met april: -14. Het geboorte-overschot van 27 wordt teniet gedaan door het vertrekoverschot van 41. Wethouder A. Kosten heeft zijn standpunt inzake de garantie van een geldlening voor de kantine van de voetbalvereniging NOAD'67 in St. Philipsland niet gewijzigd. Dat blijkt uit de raadsagenda voor de vergadering van woensdag avond half acht. Met wethouder L. Walpot blijft hij tegen, terwijl burgemeester T.A. Vogel de enige voorstander blijft. Kosten en de burgemeester stellen wel voor om de grond op het sportveld voor 50 gulden per jaar aan NOAD te ver huren. Op dit perceel komt de kantine. Aan het gebruik worden voorwaarden gestel, zoals die in een overeenkomst tussen de KNVB en het bedrijfschap Horeca overeengekomen. Wethouder Walpot gaat hiermee accoord. Op de agenda staan verder de no ta bewoningspatroon van provin ciaal bestuur met huizenbouw en bevolkingsgroei, een overeen komst met het streekgewest Wes telijk Noord-Brabant inzake dienstverlening van de brand weer. een samenwerkingsove reenkomst met de regionale stuurgroep werkeloosheid en huurverhoging per 1 juli met 5 tot 10%. Voor de huizen Beatrixstraat 2 en 5 dient er woningruil plaats te vinden. Op voorstel van Gedeputeerde Staten krijgen de wethouders 374 gulden over 1983 wegens ver hoogde premies Sociale Verzeke ringen. De openbare kleuter school heeft eón Holland Blizzard toestel voor de gymnastiek nodig. Op de begroting stond 2700 gul den, maar de kosten zijn 5800 gulden. Er is echter nog een over schot van 1300 gulden van de bouw van het lokaal en 1800 gul den is nog niet uitgegeven voor inrichting van de leidsterskamer. Daarom is aanschaf financieel toch verantwoord. Bij de gron dexploitatie van het industrieter rein blijkt voor bedrijfswoningen geea hogere grondprijs dan 55 gulden per m2 berekend hoeven te worden. Het verzoek van Huis en Heem om 2000 gulden startsubsidie voor voorlichtingsactiviteiten kwam voor de tweede keer ter sprake in de commissie. Met voorzitter drs.W.Heybroek had een gesprek plaatsgevonden, wat de plannen had verduidelijkt. "De voorlich ting is anders dan van gemeente wege, dus is er geen sprake van dubbel werk. Deze startsubsidie is ook een éénmalige zaak", aldus De Bres. Van Damme en Bijl gingen er ook mee accoord, maar Dijke liet dui delijk merken, niets van' Huis en Heem te moeten hebben. Bezwa ren tegen de voorgenomen bouw van vier koopwoningen aan de Bosstraat in Tholen bleken bij hem in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. Wethouder van Schetsen erkende, dat bezwaren in deze tijd een geweldige vertra ging betekenen. "Het kan echter toch positief zijn als ze je kritisch voor de voeten lopen. Huis en Heem maakt zich sterk voor handhaving van de school in de Dalemsestraat en men wil geen woningbouw aan de Bosstraat. Men streeft naar behoud van be paalde waarden", zei de wethou der. "Dan moet men toch eens goed naar de school kijken, want ik kom er elke dag langs en het ge bouw staat op instorten", zei Bijl. De Bres merkte op, dat Huis en Heem wel realistisch moet blijven. Ten aanzien van de woningbouw wist Bijl zeker, dat één gegadigde zich in verband met de vertraging definitief teruggetrokken had. Tholen-stad stagneert, terwijl er vorige jaren altijd een flinke groei was. Oud-Vossemeer is met 15 mensen teruggelopen, Stavenisse met 10, terwijl de overige dorpen gelijk zijn gebleven. Het aantal vestigingen ligt met 126 zo'n 70 beneden normaal, terwijl het vertrekcijfer van 167 meer overeenkomt met de gege vens van voorgaande jaren. In heel 1982 waren er op Tholen 625 vestigingen, terwijl 612 mensen vertrokken. In de eerste vier maanden is er met 27 nog wel sprake van een geboorte-overschot, maar tegen over 95 geboorten staan 68 over ledenen, wat 10 meer is dan nor maal. Vorig jaar werden er 302 baby's op Tholen geregistreerd, terwijl 188 inwoners overleden. Het aantal geboorten ligt dus nu ook wat lager. THOLEN za. 11 juni: Meulvliet, badmin- tontoern. Shuttlemeppers, 13 u. za zo 11/12 juni: Eegedima, clubkamp. dames- en herendub- bel ma. 13 juni: Meulvliet, 19.30 u. thema-avond Aquariumver. La- beo OUD VOSSEMEER vr za 10/11 juni: kermis za. 18 juni: wielerronde v.a. 12 u. SINT ANNALAND za. 11 juni: Dorpshuis, dansavond di. t/m za. 15 - 17 u. Streekmu seum 'Uit de oude doos' STAVENISSE do. 16 juni: 19.30 u. de Stove, alg.verg. Rode Kruis SINT MAARTENSDIJK za. 11 juni: 15 u. vissen hsvO.S.V. za 11 jun: 14 u prestatieloop NAKS zo. 12 juni: 14.30 u. Oudelandse- weg, snelheidstijdrit Tandje Bij SCHERPENISSE do. 9 juni: 8 u. busreis ouderen naar Grave vr. 10 juni: oude school, 20 u. dis- co-avond Scarpenesse za. 11 juni: 20 u. Holland Huis- dansavond wo. 15 juni: 13.45 u. fietstoch plattel.vr. POORTVLIET vr za 10/11 juni: jub.feest V.V.N. met manifestatie en feest avond do. 16 juni: plattel.vr. 14 u. stads wandeling B.o.Z. v.a. Gr.Markt vr. 24 juni: 20 u. feestavond bilj.cl. Centrum SINT PHILIPSLAND t/m 17 juni: ma-vr kant.'uren, za. 14-17 u. gemeentehuis, expositie Joop Mijsbergen vr. 17 juni: Druiventros, bloedaf name Rode Kruis BERGEN OP ZOOM t/m 12 juni: 'Frits Haans 1920- 1981', di-zo. 13.30 -17 u. Markie zenhof zo. 12 juni: 14-22 u. Zwijnshoofd, literair-muzikaal festival t/m 11 juli: 'Tokaido' prenten van Hiroshige, dizo. 14-17 u., Markie zenhof 11 juni - 15 aug.: 'Hedendaagse kunst in N.-Brabant' di-zo. 14-17 u. Markiezenhof film film film ROXY 1First blood - 12 jr. do. ma. t/m wo. 20 u., vr. 21.15 u„ za. 18.45 21.15 u„ zo. 14, 16.15, 18.45 21.15 u. ROXY 2: De gebochelde van de Notre Dame - a.l. do. 20 u„ vr. 21.30 u„ za. 19 21.30 u„ zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. 1001 erotische nachten - 18 jr. vr. za. 23,30 u., ma. t/m wo. 20 u. CINEM'ACTUEEL 1: Body heat -16 jr. do. ma. t/m wo. 20 u„ vr. 21.30 u„ za. 19 21.30 u„ zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEM'ACTUEEL 2: De lift -16 jr. do. ma. t/m wo. 20 u., vr. 21.30 u„ za. 19 21.30 u., zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEM'ACTUEEL 3: De wereld volgens Garp - a.l. do„ di. wo. 20 u., vr. 21.30 u., za. 19 21.30 u., zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. Les soeurs bronté - ma. 20.30 u. GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG Advertentie I.M. Begrotingsoverschotten ontstaan omdat inkomsten en uitgaven meevallen, maar de belangrijkste oorzaak is veelal vertraging bij de uitvoering van geplande werken. Al tien jaar profiteert de gemeente Tholen hiervan om de reservepot te spekken, waarbij het geld over een aantal taken verdeeld wordt. Zo was in eerste instantie ook de 580.000 gesplitst. Nu het over schot 813.000 gulden bleek te zijn, werden de reservepotten ver sterkt. Het werkgelegenheids fonds ging van twee ton naar 250.000 gulden, openbare werken kreeg er twee ton bij, waardoor er totaal 2.7 miljoen gulden voor straten en riolering beschikbaar is. "Die post is zo flexibel, dat je er qua werkgelegenheid veel mee kunt doen. Ook de bouw van een bedrijfsverzamelgebouw valt eronder", zei wethouder P.van Schetsen. Een apart bedrag van 273.000 gulden was bestemd voor recon structie van de Langeweg in St.Annaland. In verband met voorzieningen voor de schietvere nigingen en verlichting van de tennisbanen in Tholen werd 90.000 gulden toegevoegd aan de reserve sportvoorzieningen, die nu 845.000 gulden omvat. Daar naast is er voor welzijnsvoorzie ningen nog 723.000 gulden achter de hand. De commissie financiën ging maandagavond accoord met die reserveringen. Alleen maakte SGP-raadslid M.Dijke bezwaar tegen de 90.000 gulden voor sportvoorzieningen. Hij gaf de voorkeur aan rioleringswerken. W.L.Bijl(CDA) en M.van Dam- me(VVD) vonden het jammer, dat ze de werkgelegenheidsnota nog niet hadden, hoewel die al in de commissie bedrijfsleven was behandeld. J.de Bres(Pvda) maakte daar deel van uit en wilde eigenlijk meer dan 250.000 gulden voor dit werkgelegenheids fonds. De anderen waren het met wet houder Van Schetsen eens, dat er nog weinig concreet bekend is. De gemeente komt er aan te pas, wanneer de banken en het pro vinciaal bestuur niets meer kun nen doen. De gemeente loopt dan veel risico, maar als werkelijk de nood aan de man komt, wordt het benodigde gelu wel op tafel ge legd. De Bres was daar ook niet onger-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 13