I Rien den Engelsman: rooien en poten tegelijk Mevr. C.M. van Doorn-Hage laat bibliotheek Scherpenisse na bijna 50 jaar los 'M V'v Fusievergaderingen van Rabobanken Poortvliet/St. Annaland Schietbaan kleiduiven Voorzichtig bestuurder Boekennieuws Scholieren in de landbouw Donderdag 2 juni 1983 Hoofdbibliothecaresse Kitty Stoutjesdijk vertrekt ook EENDRACHTBODE Een levenslang abonnement voor de bibliotheek, bloemen, een geschenkbon en een reistas waren dinsdagavond de geschenken voor Mevr. C.M. van Doorn-Hage, die na bijna vijftig jaar afscheid nam van de bibliotheek in Scherpenissê. Ook de coördinator van de Thoolse bibliotheken, Kitty Stoutjesdijk, gaat ver trekken in verband met haar benoeming tot hoofd van de bibliotheek in het Zuid-Bevelandse Kapelle. Zij diende het bibliotheekwerk op Tholen en in St. Maartensdijk in 't bijzonder gedurende vijfjaar. Ereplaats Verbeterd Kneippkuur in de praktijk. Kleinere ruimte De grote tegenstellingen in dit natte voorjaar kwamen bij landbouwer M. den Engelsman uit Poortvliet wel heel duidelijk naar voren. Zaterdag en maandag rooide hij Doré's en maandagmiddag probeerde hij aardappelen te poten, maar dat liep mis wegens de grote hoeveelheid onkruid. Den Engelsman behoort al vele jaren tot de Vree telers van vroege aardappelen. De komst van plastic greep hij met beide handen aan om op de veiling Barendrecht van primeurprijzen te kunnen profite ren. Ook dit natte voorjaar slaagde de Poortvlietse landbouwer daarin, want tijdens de mooie dagen in maart, plantte hij 47 gemeten vroege aardappelen. Zaterdag was het tijd voor de oogst: 10 tot 12 kilo uit de roede, maar gezien de drassige bodem moesten er wel twee tractoren aan te pas komen om de nieuwe aardappelen van het veld te krijgen. Tevoren was het loof geklapt. De veiling Barendrecht noteerde maan dag 1.80 tot 2.30 per kg vèor doré groot, 1.60 tot 2.00 voor poters, 1.80 tot 2.20 voor kriel. Op de Rotterdamse beurs deden de bintjes 35-50 mm 28-30 en 50 mm opwaarts 38-40. Dankzij het goede weer kon er deze week veel gepoot en gezaaid worden, maar maandagmiddag lukte het toch nog niet overal. Den Engelsman moest bij land bouwer L. de Jong aan de Postweg bij Poortvliet voor aardappelhandel M. Bijl het late ras Irene poten. Door het vele onkruid liep de planter geregeld vast. Er was geen doen aan, zodat het werk moest worden gestaakt in afwachting van betere omstandigheden, 's Morgens was het den Engelsman ook in Ossendrecht niet gelukt. Op de veiling St. Annaland werden dinsdag de 25 ton aangevoerde uien maat 40 opwaarts ingehouden voor 35 gulden per 100 kg. Veilingmeester D. Hage vond dat de uien gezien de goede kwaliteit wel 35 cent mochten opbrengen, maar de kopers hapten niet toe. Vrijheid kwijt Schrik Automatisering St. Annaland Goede zet Gezond De wereld van rechter Valks. Voorzitter R. Weyler van de ge meenschappelijke bibliotheek stichting Tholen, begroette dins dagavond in het voormalige ge meentehuis van Scherpenisse een achttal aanwezigen voor het af scheid van mevr. Van Doorn. Hij bracht naar voren, dat zij het nooit zo lang had kunnen volhouden, als het bibliotheekwerk niet zo na aan 't hart had gelegen. Na de fu sie van de Thoolse bibliotheken spaarde mevr. Van Doorn haar kritiek niet. "Dat is gezond en bovendien weten we dan, wat we aan elkaar hebben", aldus dhr. Weyler. Aan de hand van een citaat uit het werk van S. Carmiggelt, bracht de voorzitter de liefde voor het kind en het niet bij de pakken neerzit ten, als eigenschappen van de ju- bilaresse naar voren. Ze kwam op voor het kleine en ook het bestuur heeft steeds getracht de uitleen- post Scherpenisse van veel te voorzien. Bij de ouderen was er na de fusie een nostalgie gebleven naar het oude boekenbezit, maar bij de jongeren speelt dat niet zo zeer. Zij hechten bijvoorbeeld meer aan een goed aanbod van informatie-boeken, naast de lees boeken, zei de voorzitter. Dhr. Weyler noemde het terecht, dat de bibliotheken veelal een ereplaats hebben gekregen in nieuwe dorpshuizen. In het begin van de bibliotheekconcentratie stonden vrijwlligers en professio nele krachten dwars op elkaar, maar in de loop der jaren zijn ze toch weer naar elkaar gegroeid. Dat is een goede zaak. Het bestuur heeft het tevens mogelijk ge maakt, dat kleinere bibliotheken profijt hebben van grotere fond sen. Dhr. Weyler toonde zich voorstander van een campagne om de jongeren naar het boek te trekken. Hij bedankte mevr. van Doorn voor haar vele werk en hoopte, dat wanneer ze hopelijk nog vaak in de bibliotheek komt, ze zal den ken aan het steentje dat ze daartoe heeft bijgedragen. De voorzitter bood tenslotte de geschenken aan. Namens de medewerksters over handigde mevr. Van Daalen een bloemstuk. Zij sprak de wens uit, eensgezind verder te mogen gaan. Mej. Stoutjesdijk gaf in haar toes praak parallellen aan. Een bijna gelijktijdig afscheid (zij vertrekt over twee weken), de een na 50 en de ander na 5 jaar, de een 72, de ander bijna 27 jaar. Zij haalde een kop uit een Eendrachtbode van 1971 aan: 'Veel tekortkomingen in de 10 Thoolse bibliotheken'. 'Het gemeente-bestuur had toen best wel gelijk, maar in de voor bije jaren is er alles aan gedaan w- Dr K.O. Kuppe heeft in een boekje,dat is verschenen in de medische reeks van uitgeverij La Rivière Voorhoeve de al een eeuw oude Kneippse waterge neeskunde beschreven. De in de zomer van 1848 aan de universi teit van Miinchen studerende Se- bastiaan Kneipp kreeg door de armoedige omstandighe den,waaronder hij moest le- vetj,tuberculose. In die tijd las hij een boek van de gebroeders Hahn over waterkuren. Hij begon een waterkuur op zichzelf toe te pas sen. Vanaf november nam hij da gelijks een bad in de ijskoude Donau en ging vervolgens in looppas naar huis. Na een tijdje voelde hij de eerste tekenen van beterschap en tenslotte kon de behandelende dokter Kneipp meedelen,dat hij genezen was. Medisch gezien een wonder. Voor Kneipp de ommekeer in zijn leven. Hij werd priester en gene zer van mensen door middel van waterkuren.In genoemd boekje van Kuppe wordt de waterge neeskunde volledig toege licht. Wie zich daarvoor interes seert of het zelf wil toepassen kan "Kneippkuur in de praktijk" bij de boekhandel verkrijgen voor 20.90. om dit te verbeteren. De stichting is er gekomen en de provinciale bibliotheek centrale. Daardoor zijn de faciliteiten verbeterd. Bovendien zijn allerhande activi teiten georganiseerd, met name in de kinderboekenweek om de mensen bij de boeken te brengen. In mijn periode als coördinator merkte ik wel, dat de vrijwilligers op Tholen met hart en ziel achter het bibliotheekwerk staan", aldus mej. Stoutjesdijk. Zij overhandig de mevr. Van Doorn een al lang beloofde loper voor onder de tafel in de bibliotheek. In haar dankwoord ging mevr. van Doorn terug tot het ontstaan van de bibliotheek in Scherpenis se, waarvoor de Hervormde meis jes- en vrouwenvereniging de ba sis legde. Ze schetste de ontwik keling in de loop der jaren en noemde het goed, dat er jongeren met nieuwe ideeën komen, al zul len die ook niet altijd goed zijn. Als echter de bedoeling goed is en men kan samenwerken, dan zijn de belangrijkste factoren aanwe zig. Ze vond wel, dat de biblio theek er in het gemeentehuis ten opzichte van de oude school er qua ruimte in elk geval op achter uit gegaan was. 't Is te klein. Mevr. van Doorn dankte alle aanwezigen voor hun komst en de dames waarmee ze steeds had sa mengewerkt. Vervolgens stelde ze de nieuwe contactvrouw voor de bibliotheek Scherpenisse voor, mevr. N. Houke-Poot, waarmee de band met de hervormde vrou wengroep gehandhaafd blijft. Twee bibliothecaressen vertrek ken: mevr. C. M. van Doorn- Hage (links) uit Scherpenisse en Kitty Stoutjesdijk (rechts) uit Stavenisse. ,X- xX.sXXx X- XX - I .O-V" Xxxxxx- -V.. Nf :X X sX v..,. "1- X. W - '>x X V X - XX-' - X - ,x ,x.#' illlllilil Nog nooit zo nat Wanneer wij van de oudere gene ratie de opmerking horen, dat men een zo hardnekkige en zo natte lente nooit heeft meege maakt, dan klopt dit al voor een groot deel van ons land. Op een aantal plaatsen is het lente-regen- cijfer dat wordt berekend over de drie volle maanden maart, april en mei nu al op record peil geko men over zeker een periode van 120 tot (zoals in Groningen) over 140 jaar. Vlak voor de Pinkster dagen kwamen er al meldingen dat mei boven de 100 en het voorjaar boven de 300 mm regen was gekomen, terwijl de lente normaal ongeveer 140 mm regen oplevert. Door het totaal ontbreken van droogte-perioden van 2è 3 dagen of langer kan men in grote delen van ons land niet op de akkers komen en staan de wagens, vol met pootaardappelen, al enkele weken te wachten. Alleen al in de provincie Groningen, bedraagt de schade al meer dan een miljoen gulden. In enkele landbouwgebieden wordt ook van een alarmtoestand gesproken. Het water staat op de landerijen en het zal eerst enige dagen flink moeten drogen, alvo rens men op die akkers terecht kan. Een oorzaak van dit langdurige regenweer is wel direct aan te ge ven, nl. de grote hardnekkigheid van een lagedrukcomplex bij Zuidwest Engeland. Maar op de vraag, waarom geen hogedrukge- bieden zich met de situatie wen sen te bemoeien om het natte getij te doen keren, zullen wij het ant woord schuldig blijven. Oostelijk van de lijn Denemar- ken-Italië heeft men in mei,al wel een warme zomerse periode be leefd, waarbij tot in Oostenrijk enige dagen van 25 tot 29 graden werden gemeld. Westelijk van die lijn, ook in Frankrijk, Spanje, Portugal, is het opvallend nat en koel met slecht vakantieweer. Nu de eerste zomermaand juni is aangebroken, kunnen wij zowel voor de land- en tuinbouw in de eerste plaats, maar ook voor de eerste grote groepen vakantiegan gers hopen dat de hogedrukge- bieden nu toch snel komen op draven om orde op zaken te brengen. "Ik heb veel begrip voor geluids hinder, maar gezien de ligging van de schietbaan tussen dijken be grijp ik de negatieve adviezen niet. Mensen die er het dichtstbij wonen, hebben ook geen be zwaar". Burgemeester Baerends ant woordde dat op vragen van raadslid Van Gorsel over de wei gering van een hinderwetvergun ning voor de kleiduiven-schiet baan bij J.C.Kooijman të St.An- naland. Maandagavond wilde hij eerst geen mededelingen doen omdat hinderwetszaken niet in de commissie ruimtelijke ordening thuishoren. "Dat is hier niet aan de orde, maar na afloop wil ik wel wat zeggen", aldus de burge meester, wiens goedigheid het even later toch weer won van de formaliteit. Hij liet weten, dat de adviezen van Milieuhygiëne en Defensie zo ne gatief waren, dat men direct in hoger beroep zou gaan, wanneer b en w toch een vergunning zouden geven. "Van de Jagersbond heb ben we inmiddels een brief ont vangen met andere mogelijkhe den voor erkenning van de baan, maar voor de lange duur is dit nog niet opgelost", zei de burgemees ter. Van Gorsel wilde verder nog we ten, of welstandstoezicht bij zijn adviezen rekening houdt met nieuwe, energiebesparende bouwmaterialen. Het bleek om witte en zwarte steen bij een landbouwbedrijf te gaan. De burgemeester antwoordde, dat welstandstoezicht er in zijn advies geen rekening mee houdt. B en W wel bij het nemen van een beslis sing. Het advies van de rijksland- bouw-voorlichtingsdienst is ge volgd, al is dat nog niet precies naar de wens van de betrokken- boer. De 27 leerlingen van de scholen gemeenschap de Amersfoortse Berg maken dit keer van 6 t/m 10 juni wel een heel bijzondere werkweek mee in de Thoolse en Fliplandse landbouw. Misschien kunnen ze bij de veertien gastbe- drijven nog wel een handje helpen bij het zaaien en poten, wat door de vele regenval ernstig is ver traagd. Het is voor de twintigste keer dat de Amersfoortse school in samen werking met de ZLM-kring een werkweek op Tholen/St.Philips- land organiseert. Na de ontvangst in Meulvliet wordt de toren van de N.H.Kerk in Tholen beklom men. 's Avonds zijn er spelletjes in de schuur van M.van Strien te Anna Jacobapolder. Dhr.A.C.Beneder verzorgt dins dagmiddag een rondleiding op het Philipsdam-werkeiland, woensdagmorgen wordt de vei ling St.Annaland en het uiensor- teerbedrijf Meyer in Scherpenisse bezichtigd. Donderdag gaat men naar de varkensfokkerij van de fam.Nell in Anna Jacobapolder, het tuinbouwbedrijf van L.Hage in St.Annaland, het melkveebe drijf van de fam.Verwijs in St.Philipsland en gemaal de Een dracht in Tholen. De scholieren hebben drie gespreksgroepen ge vormd: tuinbouw, veeteelt en wa terhuishouding. Bij M.A.Geuze te Oud-Vossemeer is er donderdagavond nog een demonstratie schapenscheren, ge volgd door een autorally en een afscheidsavond in de Vossenkuil. "Er is over specialiseren gespro ken", zei dhr. W. Smit uit Oud- Vossemeer, echtgenoot van een van de bankmedewerksters. "Be tekent dat verschuivingen? Als er specialisten naar St. Annaland gaan, komt dat niet ten gunste aan de klanten in Poortvliet, Het ge vaar is aanwezig dat de service minder wordt, waardoor Poort vliet een bijkantoortje wordt. Dat heb ik in Oud-Vossemeer ook meegemaakt", aldus dhr. Smit. "Het woord bijkantoor mag je niet meer in je mond nemen", zei Elenbaas "dat is 't niet en dat wordt het niet. Oud-Vossemeer is niet vergelijkbaar, want daar is noot een zelfstandige bank ge weest. Na de fusie blijven de ba lie- en reismedewerksters in Poortvliet dus de klant merkt er niets van. Alleen de functionaris Algemene Zaken zal een halve dag in St. Annaland zijn", aldus Elenbaas. Smit merkte op, dat beide partijen toch compromissen moeten sluiten. Dhr. J.W. Hage wees erop, dat na de fusie St. Annaland 3 leden in het bestuur en eveneens in de raad van toezicht krijgt en Poortvliet 2. St. Annaland zou dan meerder heidsbesluiten kunnen nemen. Elenbaas zei daarvoor niet bang te zijn. "Dat is een zaak van ver trouwen". E.Ph. Nieuwkerk vroeg waarom ook de Rabobank St. Annaland niet werd opgeheven, zoals uit de eerste brieï aan de leden kon Vervolg van pag. 1 worden.opgemaakt. "Dat is louter uit kostenoverwegingen gebeurd. Het zou 150.000 gulden kosten als ook St. Annaland alle aktes moest vernieuwen", zei van Kempen. Meertens vulde aan, dat voor Poortvliet de aktes van de reke ning-courant kredieten overgeslo- ten moeten worden. Voor hypot heken en leningen is dat niet no dig. De kosten worden door de bank betaald. "We weten eigen lijk onvoldoende van onze huwe lijkspartner St. Annaland", zei Nieuwkerk. "Ja, ik hoor helemaal geen nadelen", merkte dhr. Hage jr. op. "Als je trouwt, ben je je vrijheid kwijt", antwoordde Elenbaas. "We hebben 't allemaal wel dege lijk bekeken en de cijfers naast el kaar gelegd, maar er moet ver trouwen zijn. We fuseren om de kosten in te dammen en een halt toe te roepen om de continuiteit van de bank te handhaven", zei Elenbaas. Dhr. C.G. Visser zei de schrik te pakken te hebben van allerlei fu sies. "Er is een grote kans op minder service en ik ben er bang voor, dat straks alle banken op het eiland bij elkaar komen". Van Kempen: "Die angst delen we al lemaal en dat moet voorlopig niet in het zicht komen. Met drie on geveer gelijkwaardige banken (Tholen/St. Philipsland, Scherpe- nisse/St. Maartensdijk/Stavenis- se en Poortvliet/St. Annaland) zie ik dat ook voorlopig nog niet zit ten". Smit: "Bij de leden is er toch angst. Dat is vanavond duidelijk te horen, maar daar wordt ge makkelijk overheen gepraat". Andere bankfusies geven ook slechte ervaringen te zien". Van Kempen: "Dat is voor ons leer geld geweest. Het is ook goed dat het aangescherpt wordt om de dienstverlening zo goed mogelijk overeind te houden". Dhr. M.J. Geuze had er ook niet veel vertrouwen in. "We hebben in de keuken gekeken en het bes tuur heeft zich sterk gemaakt voor deze fusie. Het alternatief is, dat we gezien de stijgende kosten binnen een aantal jaren gedwon gen worden om een fusie aan te gaan. Dan wordt je een bijkan toortje en dat is geen goede zaak", zei Elenbaas. "Dat is bangmake rij. Bij twee ruilen is het een hui len", zei L.M. Niemantsverdriet. "Beide banken geven hun zelf standigheid prijs", aldus Elen baas, die erop wees, dat de fusie in het belang van de leden gebeurt. Dhr. L.W. de Rijke was 't met het bestuur eens, dat de fusie bij de automatisering besparingen moet opleveren. Na bijna twee uur ver gaderen deelde Elenbaas na de pauze mee, dat St. Annaland met algemene stemmen accoord was gegaan met de fusie. "Dat zouden wij in hun positie ook gedaan hebben", was de reactie van ver schillende aanwezigen. Smit zei gezien zijn ervaring met automatisering, dat ook de gefu seerde bank dat moeilijk zou kunnen bolwerken. Elenbaas wees erop, dat dit wel kan als on derdeel van'de totale Rabobank- automatisering. Regiodirekteur Prins ging daar in zijn afscheidstoespraak tot voor zitter v.d. Slikke nog op in. "De Rabobank wil automatiserings- en dienstencentrum worden, waarbij aan bedrijven computers en programma's geleverd kunnen worden. De Rabobank steekt 25 miljoen gulden in de opleiding van personeel voor de automati sering. De economische vooruit zichten zijn wel somber, maar de Rabobank heeft dankzij grote marktaandelen in gezonde secto ren een sterke positie", zei dhr. Prins. Hij noemde de fusie "een strate gisch antwoord op de toekomst". Dinsdagavond 21 juni nemen de Na 22 jaar van de raad van toe zicht en het bestuur deel te heb ben uitgemaakt, heeft dhr. J.N. v.d. Slikke (65) dinsdagavond af scheid genomen van de Rabobank Poortvliet. Zijn tijdelijk opvolger J.K. Elen baas schetste zijn loopbaan vanaf 1961, toen van der Slikke met 20 van de 28 stemmen wijlen P. v.d. Slikke opvolgde. Steenpoorte was in zijn eigen woning nog kassier, maar in hetzelfde jaar kwam kas sier Hoek al. De leden kozen voor een zelfstandige bank in het pand van de gezusters Endhoven in de Langestraat, hoewel de inspectie een fusie had voorgesteld. Er kwamen plannen voor een nieuw gebouw op de hoek van de Schoolstraat en in 1971 kwam v.d. Slikke met 39 van de 52 stemmen in het bestuur. Een jaar later volgde hij voorzitter J. Mosselman op. "U hebt in 22 jaar vele ont wikkelingen meegemaakt, zoals ontstellend hoge rentes en de vie ring van het 50-jarig bestaan. On der uw eigen werk hebt u al een streep gezet, vervolgens bij het waterschap en nu ook bij de bank op waardevolle wijze kunt u onze bank verlaten onder dank voor uw werk. We wensen u nog vele ge zonde jaren toe", aldus Elenbaas, die voorzitter v.d. Slikke een hor loge overhandigde. Namens de raad van toezicht sprak voorzitter M. Bijl een dankwoord voor de prettige en goede samenwerking. Hij schetste v.d. Slikke als een voorzichtig bestuurder die niet veel risico's nam, maar een open oor had voor inspraak van zijn collega's. Dhr. Prins, adjunct-di recteur van het regiokantoor, sprak over de rustige, maar wel overwogen inbreng van de schei dende voorzitter. Hij vond het jammer, dat directeur M.J. Hoek niet aanwezig kon zijn. Prins wenste hem van harte beterschap toe. Voorzitter v.d. Slikke kreeg de zilveren Rabobank-speld, waar van hij onder de indruk was. Hij dankte ook de mensen in Poort vliet voor het vertrouwen. "Ik ben wel verhuisd naar Tholen. maar ik zal mijn geboortestreek Poortvliet nooit vergeten", aldus v.d. Slikke. Een nieuw bestuurslid werd in verband met de fusiebesprekin gen niet gekozen. Dhr. Bijl werd nog herbenoemd als lid van de raad van toezicht. leden van de Rabobank Poortvliet definitief een beslissing. Als er dan bijvoorbeeld 40 aanwezigen zijn, moeten er minstens 30 voor de fusie zijn, wil de samenwerking doorgaan, zo rekende bestuurslid van Kempen nog voor. In de Gouden Leeuw 'te St. An naland was de fusie ook het be langrijkste voorstel op de jaarver gadering, maar de discussie was beperkt. Voorzitter A.A. Geluk gaf een toelichting bij de voorge schiedenis. "Beide banken werk ten samen, maar konden jaren lang goed boeren, zodat de bes tuurders niet enthousiast waren over fusies. Dat betekent immers altijd wel iets van zelfstandigheid en vrijheid prijsgeven. Zo gingen partijen praten, die in principe hetzelfde dachten: als het niet nodig is, blijf dan zelfstandig. Maar wie de ontwikkelingen on der ogen durft te zien met nood zakelijke automatisering, waar van de kosten boven de kop van kleine banken uitgroeien, wil ten slotte de realiteit erkennen. Wer kelijkheid is, dat Poortvliet met een balanstotaal van ruim 31 mil joen in die automatisering heus niet zoveel jaren meer een vuist kan maken, terwijl anderzijds St. Annaland geïsoleerd zou komen te staan, als Poortvliet links of rechts zou uitwijken. Het princi piële uitgangspunt was, dat er bij samenwerking voor de klanten eerder op meer dan op minder service moest worden gerekend. In dat stadium werd het regio kantoor ingeschakeld. De conclu sies van de vier beheerscolleges was, dat men toch voor de fusie moest kiezen, aldus voorzitter Geluk. Op vragen van de leden over sa menstelling van bestuur en raad van toezicht en het personeel gaf de voorzitter een toelichting. Hij bevestigde, dat St. Annaland het initiatief had genomen, toen het hoorde van wat moeilijkheden in Poortvliet. Als er veranderingen aan de orde zouden zijn, was St. Annaland bereid om te praten. Dat bleek ook in Poortvliet het geval. Nadat de leden de fusiegedachte unaniem hadden onderstreept, werden de wijzigingen van de sta tuten en het huishoudelijk regle ment besproken. De voorzitter verzekerde, dat bij instemming van Poortvliet, het een volledig St. Annalands en Poortvliets belang is om beide banken evengoed te laten functioneren. Erelid J.A. Mosselman vond 't een positieve ontwikkeling. "Voor beide banken is de fusie in deze tijd een goede zet, wil men in de toekomst niet worden opgeslokt, zonder daarbij een vinger in de pap te hebben. Dat hebben beide banken nu wel" aldus dhr. Mos selman Directeur W.C. van Breda toonde in zijn toelichting bij de cijfers over 1982 aan, dat een eventuele fusie geen noodsprong was. Hij sprak van een gezonde basis met een groei die ver boven het lan delijk gemiddelde uitging. De ba lanstoename lag op 6% wat een unicum is gezien de ,1% van de totale Rabobankorganisatie. De toename kwam hoofdzakelijk van de spaargelden, die met 2,5 mil joen gulden toenamen en aan rente werd een evenredig bedrag bijgeschreven. Groei was er bij de privé:reke- ningen (51) en spaarrekeningen (111). Hoewel het bevolkingsaan tal van St. Annaland de 3000, niet haalt, liep het aantal spaarreke ningen op tot 4273. Ook menigeen van buiten St. Annaland schenkt zij n vertrouwen aan de Rabo bank. De bedrijfswinst nam toe met 3.1%, maar netto ging er maar 118.930 naar de algemene reserve tegenover 154.618 gulden in 1981. Gezien de sterke daling van het onroerend goed was het nodig de stroppenpot te spekken om even tuele verliezen te dekken. A.A. Goedegebuure werd als bestuurs lid herbenoemd, evenals C. van Dijke in de raad van toezicht. Voorzitter Geluk, die nog op het uitzonderlijk nat voorjaar wees, benadrukte, dat de Rabobank al zeventig jaar een nuttige econo mische schakel in de St. Anpa- landse samenleving bleef, on danks allerlei ontwikkelingen. Boekennieuws Eric G.Koch was een kwarteeuw Telegraafverslaggever van zware moord- en gruwelprocessen.maar verdiende ook in het lichtere werk zijn sporen. Inmiddels schreef hij veertig verhalen over kleine mis stappen van in wezen brave bur gers. Humoristisch en vertederend tegelijk. Amusante schetsen vol rake portretten.zoals Koch er voor het weekblad "Troskompas" honderden schreef. Die veertig verhalen,trefzeker en zwierig ver lucht door tekenaar Chris Rood- been,die ook iets van een rechts zaal afweet, zijn bijeengebracht in een boekje dat door Hollandia tjé Baarn wordt uitgegeven en in de boekhandel te koop is als paper back voor 15,90. Met die ver halen kan zelfs een natte vakantie plezierig zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9