UfcUir HOLLANDSE NIEUWE 'Gepraat over C.N.C. duurt veel te lang' Thoolse baby opende kraamafdeling Lievensberg St. Annaland unaniem accoord Rabobank Poortvliet huiverig voor fusie BOUMAN POTTER Loten om straatwerk Popgroep 'Toontje Lager' komt bij 'Uit op Tholen' Fietspaden Fusie Ds. G.Mo uw over leden Ds.H.Verheul uit Zegveld naar Tholen Donderdag 2 juni 1983 39e jaargang no. 29 Thoolse Vishandel A. J. SCHOT EN ZN. B.V. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. In het nieuwe programma van 'Uit op Tholen' staan bekende artiesten als Linda van Dijck, Willem Nij holt, Thijs van Leer, Willem Vermandere en Vera Beth. De jeugd wil men een plezier doen met de popgroep 'Toontje Lager'. Dit is echter afhankelijk van de kos ten en de verplichtingen van de groep. Inge Rens uit de Jan van Bloisstraat in Tholen heeft donderdagmiddag de nieuwe kraamafdeling op de bovenste verdieping van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom 'geopend'. Haar uit Oud-Vossemeer afkomstige moeder, mevr. G. Rens-Havermans, kreeg een bloemetje van adjunct-directeur J. Borgsteede. Naast twee verpleegkundigen was ook medisch di recteur J. Krijger bij het feestelijk moment aanwezig. Inge werd om 12.55 uur geboren op de vierde verdie ping van de nieuwe vleugel. Haar moeder was begin dit jaar actief in het comité 'Tholen voor Polen'. In de nieuwe kraamafdeling is een aparte verloskamer voor poliklinische bevallingen en er is een ruimte waar specialisten en/of doktoren in voorkomende gevallen kunnen overnachten. De kinderafdelingen worden op de derde etage van de nieuwbouw onder gebracht, die verder deze maand nog'ingericht wordt voor de afdeling chirurgie (eerste verdieping) en ver- pleegafdelingen voor diverse specialismen (begane grond). (Foto Brabants Nieuwsblad). Verpleeghuis vol goede moed De Rabobank Poortvliet staat niet te trappelen om samen te gaan met de Rabo bank St. Annaland. Dat bleek dinsdagavond overduidelijk op de 67e algemene vergadering in Tolrust. Ontbinding van de vereniging en overdracht an alle activa en passiva aan St. Annaland kwam formeel niet in stemming omdat er maar 27 van de benodigde 232 leden (driekwart van 310) aanwezig waren. Op 21 juni volgt daarom een beslissende vergadering, maar dinsdagavond overheersten bij de leden de afwijzende geluiden. Men was bang voor verlies van dienstverlening, waarbij verwezen werd naar de gevolgen van eerdere fusies voor de Rabobanken in Oud-Vossemeer en Scherpenisse. Het bestuur probeerde met alle kracht de noodzaak van de fusie naar voren te brengen, maar de tegenstanders lieten zich niet overtuigen. Daarentegen ging de Rabobank St. Annaland dinsdagavond met 17 aanwezige leden unaniem accoord met de fusie. Aangezien het hier alleen om een statutenwijziging ging, mo^t geen driekwart van de leden aanwezig zijn. St. Annaland hoeft dan ook geen tweede vergadering te houden. VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Vrijwillig Geen bijkantoor DEZE WEEK Zo vindt U Albert Heijn Tholen Kotterstraat 61 (Dalempolder) Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar. Per jaar 33,— per post 40,50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advenentieprjjs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer Wie zich laat wijsmaken, dat er bij een misschien noodzakelijke sa menwerking niet aan vrijheid moet worden ingeleverd, staat naast de realiteit. Die constatering was er onzerzijds bij fusie en con centratie al eerder en na de twee Rabobankvergaderingen van dinsdagavond kunnen we dat ze ker herhalen. Zelden genieten partijen evenredige voordelen, daarvan zijn de voorbeelden de laatste jaren te over. Een samen gaan van de zeven Thoolse ge meenten bracht Stavenisse heus niet meer levendigheid dan tevo ren, terwijl in vijf van de zeven kernen de huwelijksstoet uit het dorpsbeeld verdween. Een fusie leidt - dat zou bijna met een lange "ij" moeten worden geschreven - tot een bepaalde plaatselijke ve rarming. Inderdaad met uitzon dering van de plaatsen waar de hoofdzaken zich concentreren, zoals na de gemeentelijke herin deling St. Maartensdijk en Tho len. In de andere kernen trad al leen maar door verlies van huwe lijksplechtigheden als het ware een dood element naar voren. Noodzakelijke Groene Kruisfu- sies zijn er gelijkwaardige voor beelden van. Bij de Rabobanken waren er in onze streek al eerder samenwer kingsvormen. De fusie tussen Scherpenisse, Stavenisse en St. Maartensdijk betekende een on herroepelijke aderlating voor twee kernen. Eenzelfde voorbeeld is Tholen, Oud-Vossemeer en St. Philipsland met winst voor de laatste. Nu ging het om St. Annaland en Poortvliet, die als het ware bij zelfstandigheid zweren. De eerste blijkt het initiatief te hebben om niet geïsoleerd te worden, wan neer Poortvliet elders een heen komen zocht. Poortvliet hapte dinsdagavond nog niet direct toe en het zou onwerkelijke zijn dat ook verwacht te hebben. Men klampte zich vast aan wat voorlo pig nog mogelijk leek. Het blijven vechten voor waarden kan nooit kwaad, zelfs al onderkent men er gens de onvermijdelijkheid van een samenwerkingsvorm. Een pittige discussie over een verant woorde samenwerking is beter dan het prijsgeven van de zelf standigheid als voldongen feit aanvaarden. noemt*»*/» ks mmmftfkmcm. Winkel: Eendrachtsweg 15 - Tholen 01660-2540 En vanzelf op al onze verkoop wagens. EIGEN VERVOER DIRECT VAN AANVOERPLAA TS NAAR CONSUMENT De nieuwe viskrant is er weer, boorde haringnieuws. U kunt die gratis meenemen Advertentie IM "Zonder dat er bij de directie sprake is van paniek, gaat het ge praat over de hinderwet- en be stemmingsplan-vergunningen toch veel en veel te lang duren." Dat zegt CNC-voorzitter drs.J.Pijnenborg naar aanleiding van het uitblijven van de bouw van de tweede compostfabriek voor champignonkwekers in de Slabbecoornpolder bij Tholen. De eerste staat in het Limburgse Ot- tersum bij Gennep. "Het tweede com postbedrijf zal dringend nodig zijn als de onder neming blijft lopen zoals dat nu het geval is. Dan pas zal aan de vraag kunnen worden voldaan", aldus dhr.Pijnenborg. Maandagavond informeerde raadslid Heijboer in de commissie ruimtelijke ordening naar de stand van zaken. Burgemeester Baerends antwoordde, dat de Raad van State maandag 13 juni de beroepsschriften tegen wijzi ging van het bestemmingsplan behandelt. "De adviezen zijn po sitief voor de gemeente, zodat ik goede hoop heb dat we 't win nen", zei de burgemeester. Dan kan de eerste paal echter nog niet de grond in, want de Raad van State heeft ook nog beroeps schriften ten aanzien van de hin derwetvergunning. Een verzoek om schorsing is wel afgewezen, maar a.s. zomer moet er toch nog een uitspraak in de normale pro cedure volgen. „WONINGINRICHTING 7 ,j1. .1. li 1 3 3 Advertentie I.M. Op 65-jarige leeftijd is de predi kant van de Gereformeerde Ge meente in Tholen, ds.G.Mouw. maandagochtend plotseling over leden. De werkster vond hem 's morgens in zijn woning. Ds.Mouw, die hartpatiënt was, had vrijdag in St.Annaland nog een begrafenis geleid, maar toen was hij al erg vermoeid. Zondag preekte hij dan ook niet. 's Avonds was één van zijn dochters nog op bezoek, maar toen ging 't naar omstandigheden redelijk. Op 24 maart 1976 deed ds.Mouw zijn intrede in Tholen. Hij was op Tholen en St.Philipsland de enige predikant van de Gereformeerde Gemeenten. Aanvankelijk was hij godsdienstonderwijzer in de N.H.Kerk. Op latere leeftijd ging hij over naar de Gereformeerde Gemeente, waarvoor hij een stu die volgde aan de theologische school te Rotterdam. Middelhar- nis werd in 1964 zijn eerste stand plaats als predikant, in 1967 ge- wolgd door Oudemirdum(één van z'n dochters woont daar nog, de andere in Putten) en in 1972 door Genemuiden. Vanaf 1976 diende ds.Mouw de Gereformeerde Ge meente Tholen, maar in de prak tijk leidde hij ook veel diensten in Poortvliet. Scherpenisse, St.An naland en St.Philipsland. In oktober 1982 overleed zijn vrouw, waarna hij in november bij een auto-ongeluk zijn been brak. Ds.Mouw wordt vrijdagmiddag vanuit de Rehobothkerk in Tho len begraven. VA V Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Het lot zal waarschijnlijk beslis sen, wie de herbestrating in de Huygensstraat te St. Annaland Linda van Dijck, Willem Nijholt, Thijs van Leer Het bestuur en enkele leden van 'Uit op Tholen' spraken maan dagavond in Meulvliet over het programma 1983/84 o.l.v. mevr. P. Hage-Jansens. Voorzitter E. Baerends leidde de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening. Penningmeester H. Nieuwenhuis blikte met tevredenheid terug op het afgelopen seizoen, dat 500 be zoekers meer trok dan het jaar daarvoor. Volgens oud-bestuur der H. Venekamp was dat zeker te danken aan het feit, dat men alles in eigen beheer had. De pro gramma's werden beter verdeeld over het seizoen, wat voorheen een handicap was. Soms vielen drie belangrijke voorstellingen in een maand. Het bestuur had in samenwerking met ambtenaar J. de Kok van de gemeentelijke af deling Welzijn een ontwerp pro gramma van 27.000 gulden sa mengesteld, waaruit de aanwezi gen een officieus programma ko zen. In St. Maartensdijk komt er een kindertheater met Bram Biester- veld: Pommetje Horlepiep van de t.v. In Meulvliet is er een toneelvoor stelling met Linda van Dijck en Willem Nijholt: succes. Voor klassiek zorgen violiste Vera Beth in de hal van het Thoolse stadhuis en fluitist Thijs van Leer in het Holland Huis. In de Vos- senkuil wordt het markiezaats ka merkoor ontvangen. De Belgische troubadour Willem Vermandere komt naar 't Ouwe Raed'uus. In Meulvliet is er verder het pro gramma 'de Bevrijdende lach' van Amnesty International. Nelleke Burg komt in de Vossen- kuil optreden en Sigrun Quetes, die vorig seizoen in Tholen op trad. komt haar technische be kwaamheden in Weense sfeer in het Holland Huis tonen. In Stavenisse en St. Annaland zijn er nog geen programma's. De data e.d. worden later met het defini tieve schema huis-aan-huis be zorgd. mag uitvoeren. De aanpemers N. de Rijke uit St. Maartensdijk en A. Goedegebuure uit St. Anna land bleken dinsdagmiddag b'ij het openen van de offertes name lijk precies dezelfde prijs te heb ben: 58.500 gulden, exclusief btw. Beiden hadden dat nog nooit meegemaakt, evenmin als de ge meente Tholen. De gunning werd in beraad gehouden in afwachting van een beslissing door b en w om te loten. Het unieke geval kon zich voor doen omdat zowel de Rijke als Goedegebuure niet georganiseerd zijn bij de aannemersbond, zodat er geen gebruikelijke voor-aan besteding is gehouden. De derde inschrijver bij deze onderhandse aanbesteding was C.W. van Haaften uit Stavenisse, die voor 61.200 gulden de Huygensstraat wilde herbestraten. Goedegebuure kreeg wel een kleiner werk, de herbestrating van de Scarpe-eelaan in Scherpenisse, toegewezen omdat hij met 14.500 gulden, exclusief btw, de laagste was. A. Klippel uit Stavenisse schreef in voor 15.200,— C. Scherpenisse uit St. Annaland voor 15.350 gulden. De staatssecretaris voor volksge zondheid heeft zijn ambtenaren opdracht gegeven, het plan voor een verpleeghuis naar Deens mo del op Tholen nader uit te werken. Burgemeester Baerends deelde dat maandagavond in de com missie ruimtelijke ordening mee op vragen van raadslid K.A.Heij boer. "De voorzitter van de Stichting Rust- en Verpleeghuizen Zee- land(SVRZ) heeft in Den Haag een zeer positief gesprek met de staatssecretaris gehad. Ik ben vol goede moed. In 't algemeen geldt er een stop voor de bouw van verpleeg- en ziekenhuizen, maar men heeft zeer veel begrip ge toond, dat een bijzonder gebied als Tholen vraagt om een bijzon dere oplossing. Bovendien wil men ervaring met het Deens mo del opdoen. Er zullen nog wel heel wat keren eb en vloed voorbij gaan voordat het verpleeghuis er staat, maar alles is toch bemoedi gend", zei de Thoolse burgemees ter. De ontwikkeling van de plannen voor fietspaden van Poortvliet naar St.Annaland en van Oud- Vossemeer naar St.Annaland ver loopt voorspoedig. Burgemeester Baerends zei dat maandagavond in de commissie ruimtelijke orde ning op vragen van raadslid Van Gorsel. Hij had geen zorgen over de sub sidieverlening van de provincie voor Poortvliet/St.Annaland. "We hebben er alle verwachtin gen van, dat 't eind dit jaar rond is. Ook over het fietspad Oud-Vos- semeer/St.Annaland hebben we een positief gesprek gehad met de eigenaar van de grond in de Joanna Mariapolder. Hij wil vol ledige medewerking verlenen", aldus de burgemeester. "Dan heeft dhr.J.C.Kooijman op de hoorzitting wel krasse uitspra ken gedaan", constateerde raads lid Heijboer. Hij doelde daarmee op de mededeling begin april van pachter Kooijman, dat de gron- deigenaar(de fam.Jacobovits de Szeged uit Den Haag) 'erg nega tief tegenover het fietspad-plan stond. Dick Bax Advertentie LM. Poortvliet beleefde dinsdagavond in meer opzichten een bijzondere vergadering. De fusie vormde een belangrijk agendapunt, maar voorzitter J.N. van der Slikke nam ook afscheid na 22 bankjaren. De adjunct-directeur van het regio kantoor, dhr. Prins, speldde hem de zilveren Rabobank-onder- scheiding op en de nieuwe voor zitter J.K. Elenbaas overhandigde een horloge. Verder ontbrak waarschijnlijk voor het eerst in 22 jaar directeur M.J. Hoek. die te gelijk met dhr. v.d. Slikke bij de Poortvlietse Rabobank aantrad. Vorige week moest hij plotseling in het ziekenhuis worden opgeno men, maar dinsdag kon dhr. Hoek naar huis terugkeren om thuis te herstellen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten hem een attentie te sturen. Voorzitter v.d. Slikke en bankme dewerker W.J. Bazen stipten en kele cijfers aan. De netto winst daalde yan 117.086 in 1981 naar 41.484 gulden vorig jaar. Belang rijkste oorzaken daarvan waren 71.000 gulden meer personeels kosten en 145.000 gulden meer in de stroppenpot. Het balanstotaal steeg van 30.4 naar 31.7 miljoen. Het aantal spaarrekeningen nam met 130 toe tot 2237. het aantal rekeningen-courant en privereke- ningen met 27 tot 708. De liquide middelen namen toe met 1.2 mil joen en de 81 kredieten zijn goed voor 4.453.825 gulden. Dhr. J.L. Niemantsverdriet te kende bezwaar aan tegen de stij ging van de personeelskosten. Volgens dhr. Bazen was er op aandringen van de accountants dienst per 1 januari 1982 een kas- beheerder (dhr. H. Noteboom) benoemd wegens noodzakelijke scheiding van functies. Uit de verdere discussie werd duidelijk, dat er per 1 juli a.s. door natuur lijke afvloeiing 1 van de 6 perso neelsleden vertrekt. Vervolgens kwam de fusie ter sprake. "Misschien is 't een beetje onverwacht opgekomen, maar al vele jaren hadden we relaties met de directie en het bestuur van St. Annaland", zei de voorzitter. "Het is goed om onze bank te verbre den. Het kantoor blijft op dezelf de manier functioneren", aldus v.d. Slikke. Bestuurslid W.C. van Kempen, die samen met C. Meertens in de fusiecommissie zat, noemde drie motieven voor de fusie: 1. automatisering, wat alleen niet te betalen is, 2. de stij gende kosten en de vermindering van baten. 3. specialisatie van het personeel. "In de verste verte is er geen sprake van een gedwongen fusie. Alles gaat op vrijwillige basis en onze verlangens hebben we ook op tafel gelegd. Naar buiten toe verandert er niets. Op het kantoor zijn dezelfde mensen en ook min stens dezelfde diensten. Op admi nistratie- en accountantskosten wordt er bespaard (alleen op ac countantskosten al 25.000 gulden zei bestuurslid Elenbaas dat geldt ook voor de automatisering, wat voor 1 grotere in plaats van 2 kleine banken moet gebeuren. Er wordt geen personeel ontslagen en voor de medewerkers zijn er binnen het grotere geheel meer mogelijkheden om vooruit te ko men", aldus van Kempen. Op vragen van L.M. Niemants verdriet zei van Kempen, dat de Rabobank St. Annaland in het verleden al eens had gevraagd om te komen praten wanneer Poort vliet aan samenwerking dacht. "Dat hebben we uit beleefdheid gedaan". Niemantsverdriet zag de fusie niet zitten. "Er is 1 gemeente en 1 wa terschap en 't is nog nooit zo duur geweest. Bij de gemeente wordt je van het kastje naar de muur ges tuurd. De Rabobank Scherpenisse is eerder een fusie aangegaan en als de service op Poortvliet ook, zo wordt, zie ik 't niet zitten voor de toekomst", zei Niemantsverdriet. "Hetzelfde dienstenpakket blijft continu hier. De opzet van beide banken is om het zo vol te houden en de leden houden op de jaar vergadering daarvoor de vinger aan de pols. Het komt ook in de fusie-akte dat Poortvliet een vol ledig aangekleed bankkantoor houdt", zei van Kempen. Vervolg op pag. 9 Samenwerking vergt altijd iets van zelfstandigheid Rabobank Poortvliet beslist 21 juni over samenwerking met St. Annaland De eerste Doré geveild, de laatste moeten nog gepoot worden Het was nog nooit zo nat in mei, maar deze week kon men echt aan de slag Beminnelijk Predikant G. Mouw plotseling overleden Nieuwe Hervormd predikant in Tholen Gepraat over C.N.C. duurt veel te lang Burgemeester Baerends vol goede moed over verpleeghuis Werkweek Amersfoortse scholieren in de landbouw Bijna 2 miljoen voor recon structie weg Krabbenkreek- dam Afscheid Bibliothecaresse mevr. Van Doorn in Scherpe nisse Ook bankvoorzitter J.N. v.d. Slikke vertrok Meer huizen voor de kleinere kernen Voorzitter voetbalfederatie nam afscheid met Eendracht- cup voor WHS BIJ DE EEN HAKT MEN HOUT, BIJ DE ANDER VALLEN ER SPAANDERS Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's. De 38-jarige hervormdepredikant H.Verheul uit het Zuid-Hollandse Zegveld komt vermoedelijk woensdag 17 augustus naar Tho len. Op Tweede Pinksterdag nam hij het beroep aan, dat de kerke- raad van de Hervormde Ge meente Tholen op hem had uit gebracht. Na het vertrek van ds.L.Wüll- schleger naar Den Haag is her vormd Tholen een jaar vacant ge weest. Het aantal beroepen be perkte zich heel wat meer dan bij de komst van ds.A.de Reuver, op wie toen het 32ste beroep uit die vacaturetijd werd uitgebracht. Ds.Verheul is gehuwd en heeft een dochtertje van 10, een zoontje van 8, een dochtertje van 7 en nog een meisje van 1 jaar. Hij werd 21 maart 1945 geboren en was na het mavo-diploma nog een vijftal ja ren administratief werkzaam, voordat hij de kweekschool door liep en daarna de universiteit. Zegveld is zijn eerste gemeente. Ds.Verheul werkt daar vijf jaar. Afhankelijk van de verbouwing van de Thoolse pastorie, is de in trede op 17 augustus gedacht. Volgens het schema zouden de nieuwe vloeren medio juli klaar moeten zijn. Met het oog op het nieuwe schoolseizoen is die perio de voor het gezin Verheul een prettige bijkomstighèid. Advertentie IM i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1