Raad Flipland ontlast Kosten, maar schakelt ook advocaat in Rode Kruis-voorzïtter Menger lid van verdienste en gouden legpenning Kunstschilder Joop Mijsbergen in gemeentehuis Sint Philipsland Gehele stichtingsbestuur verantwoordelijk voor betaling 5000 gulden beheerder de Wimpel Donderdag 26 mei 1983 EENDRACHTBODE 9 Om wethouder A.Kosten en zijn gezin te ontlasten, heeft de gemeenteraad van St.Philipsland unaniem een motie aangenomen, dat niet de voorzitter(Kosten) van dorpshuis de Wimpel 5000 gulden aan de beheerder heeft betaald, maar het stichtingsbestuur. Tevens werd beslist, dat de Middelburgse advocaat mr.J.J.van der Weel een rechtskundig advies over de Wimpel-affaire zal geven, waarbij hij niet door de motie belemmerd mag worden. De Fliplandse gemeenteraad sprak woensdagavond 18 mei met drie schorsingen 2 1/2 uur over de Wimpel-affaire. Wethouder L. Walpot vond het 'de raad on waardig'. "Zulke discussies heb je in een vereniging die nog maar een halfjaar bestaat en die zich met paddestoelen bezighoudt. Ik wil zeer snel naar een oplossing toe", zei Walpot. Kornaat omzeilt alles Motie afgezwakt Laat PVAB onderzoek betalen Van blaam zuiveren 0p de man Kind er diefstal Wat is A.A.? Hoogste collecte-opbrengst van Zeeland met 10,21 per Fliplands huis Als lid van verdienste en voorzien van de gouden legpenning heeft dokter H.Menger donderdagavond afscheid genomen als voorzitter van het Rode Kruis St.Philipsland/Anna Jacobapolder. Hij schoof die eer echter direct door naar de gehele Fliplandse Rode Kruisfamilie. "Ik deel die onderscheidingen met allen die mij in deze enthousiaste Rode Kruisafdeling heb ben bijgestaan, dat zeg ik met nadruk", zei voorzitter Menger. Hij kreeg voor de 29ste keer het provinciaal ereteken van dr.C.Boertien, de ere-voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis, wegens de hoogste collecte-op brengst per wooneenheid in Zeeland: 10,21 tegen over f8,64 in 1981. Legendarisch Unieke vent Libanon/Polen WINTERKONING Aan de orde was een kort voorstel van b en w over de Wimpel, waarover u vorige week op de voorpagina kon lezen. Burge meester Vogel wilde voorlopig geen diepgaand onderzoek, maar volstaan met een rechtskundig advies van mr.v.d.Weel. De raad had in maart(niet in februari zoals b en w per abuis in hun voorstel schreven) unaniem een motie Den Engelsman aangenomen om de Wimpel-affaire verder te onder zoeken, maar b en w hoopten, dat de partijen onderling tot een op lossing kwamen. Dat lukte niet. B en W hadden PVAB-raadslid Kornaat en het bestuur van de stichting Dorpsbelangen, die dorpshuis de Wimpel exploiteert, in een brief een aantal vragen voorgelegd. Kern van de affaire was immers: l.had voorzitter Kosten niet de vereiste toestem ming van het dagelijks en alge meen bestuur om 5000 gulden aan de beheerder te betalen 2.was het geld voor onderhoudswerk of voor verhuiskosten betaald? Omzeilt alles: opzettelijk geen antwoord gegeven en nog steeds geen hard bewijs. A.Ph. Kornaat CDA-raadslid J.de Jager noemde de antwoorden van Kornaat en Dorpsbelangen 'nietszeggend', evenals destijds het rapport van de commissie van onderzoekfde fractievoorzitters). SG P-fractievoorzitter L.den En gelsman noemde het bijzonder jammer, dat de PVAB de be schuldigingen niet had waarge maakt. "De brief met vragen van b en w was precies in de roos ge schoten, maar wie schetst mijn verbazing, toen ik het antwoord van Kornaat las. Ze willen mee werken aan een verder onderzoek. Ja, het zou helemaal gek zijn als ze dat niet deden, want ze maken 't niet hard. Anders waren we na vanavond misschien van de Wim pel-affaire af geweest en zou het geen geld meer kosten", zei Den Engelsman. De burgemeester noemde de brief van Kornaat 'heel handig'. "Hij omzeilt alles en draait om onze vragen heen. Ik zie Kornaat er met zijn intelligentsie niet voor aan, dat hij geen brief kan lezen. Hij heeft opzettelijk geen ant woord gegeven", zei de raads voorzitter. Over de brief van Dorpsbelangen was volgens Den Engelsman 'geen zinnig woord te zeggen'. Walpot daarentegen sprak van een 'mar kant stuk'. Kornaat vond het ech ter bepaald 'geen prachtig bewijs stuk' dat het gehele stichtingsbe stuur achter de betaling van de 5000 gulden stond. Gezien de antwoorden van Kor naat en Dorpsbelangen hand haafde Den Engelsman zijn motie om de Wimpel binnen de kortst mogelijke tijd uit de wereld te helpen. Hij erkende, dat de bur gemeester zijn in maart ingedien de motie voor de stemming iets minder sterk had verwoord. "Dat was goed, want dan hadden b en w meer speelruimte gezien de mo gelijke kosten van een diepgaand onderzoek. Dat zou wel een veel voud van de 5000 gulden kunnen kosten. Gelukkig was mijn motie daarom niet zo star", zei het SGP-raadslid. De Jager herinnerde aan zijn woorden, dat de onderste steen boven moest komen. "Ter wille van de objectiviteit'is er wel dege lijk een onderzoek nodig van een derde, iemand van buiten Flip land", aldus het CDA-raadslid. Walpot noemde de Wimpel-af faire 'gehakketak', "Deze slepen de discussie is de raad onwaar dig." Volgens de SG P-wethouder had Kornaat bij de begrotingsbehan deling in februari een motie inge diend 'tegen de persoon Kosten en niet tegen het stichtingsbestuur van Dorpsbelangen'. "Dat bleek echter niet haalbaar. De Jager hield, verstandig en slim als hij is, de boot af. Kornaat kon zijn be schuldiging hard maken, zei hij, maar het kwam er niet uit. Er was sprake van een ommezwaai van 180 graden toen Kornaat zei: de motie was tegen het gehele stich tingsbestuur gericht. Dat was het tweede spoor. Er heerste verwar ring aan PVAB-zijde. Ze konden niet om de notulen heen. B en W waren soms ten einde raad in deze affaire. Er ging een brief met vragen uit naar de PVAB en Dorpsbelangen. De PVAB komt met een mistig antwoord, dat he lemaal niet op de vraagstelling slaat. Dorpsbelangen schrijft, dat de voorzitter niet in het geding was en dat is de winst van deze zaak. Die brief van het stichtings bestuur is een officieel stuk, zo lang de officier van justitie er niets tegen inbrengt. Nu wil De Jager nog gaan wroeten, maar laten we toch de oorzaken aanpakken en niet de gevolgen. De Wimpel be slist in besloten vergaderingen over zaken die financiële conse quenties hebben voor de gemeen te. Als dat op de helling kan, als de statuten van de Wimpel gewijzigd worden, sta ik daar volledig achter", zei Walpot. Kosten wilde een motie indienen om KoYnaat de beschuldiging zelf te laten hard maken. "Laat de PVAB het onderzoek maar beta len in plaats van de gemeente. Anders is 't de omgedraaide wereld. De beschuldigende partij moet bewijzen. Ze kunnen ook naar de rechter stappen", aldus de wethouder van Gemeentebelang. "Dan gaat u iets twijfelachtigs aan de discussie toevoegen. Dat wordt ongeloofwaardig. U Wordt niet per uur betaald, zolang de raad nu al over de Wimpel praat. Ik blijf van mening, dat er een extern deskundige aan te pas moet ko men. Mr.van der Weel krijgt alle papieren en geeft met een fijnge voelig oog advies. Zo'n rechts kundig advies kan uit de lopende middelen betaald worden. (Wal pot meende dat er een apart kre diet nodig was, maar De Jager wees op een vaste begrotingspost voor juridisch advies) Dit is een tussenstation, maar ik hoop niet dat er daarna een diepgaand on derzoek nodig is", zei de burge meester. "Ik maak er ernstig bezwaar tegen dat u 't omdraait. Ik handhaaf mijn motie, dat de PVAB het on derzoek moet betalen. Ik wil geen nietszeggende antwoorden meer, dan duurt 't tot december", aldus Kosten. Kornaat wees erop, dat de motie Den Engelsman in maart wel de gelijk een extern onderzoek in hield. "Door ons is nimmer ge zegd, dat er frauduleuze hande lingen zijn gepleegd, maar dat ge meenschapsgeld oneigenlijk is ge bruikt. Het stichtingsbestuur was niet bereid de deuren volledig open te zetten voor de onder zoekscommissie. En wat de brief van Dorpsbelangen betreft: slechts 5 bestuursleden waren aanwezig, vanwie er nog éên zei, dat hij 't er niet mee eens was. Twee bestuursleden waren afwe zig. Bij de aanwezigen was een bestuurslid die nog maar sinds ja nuari 1983 in functie was. Mijn motie is in februari tegen de voorzitter van de stichting Dorps belangen ingediend en niet tegen wethouder Kosten. In de notulen van de Wimpel staat nergens iets over een voorstel tot het uitvoeren van onderhouds werk in het dorpshuis. Volgens artikel 9a en 10.4 van de statuten moet er vooraf goedkeuring zijn. Verschillende van de huidige be stuursleden zijn niet op de hoogte van die zaak omdat ze er in mei 1982 niet bij waren", aldus Kor naat. De Jager herinnerde er nogmaals aan, dat in de motie Den Engels man van maart duidelijk over een onderzoek gesproken werd en niet over al of niet. Kosten viel erover, dat Kornaat wist te vertellen hoeveel bestuur sleden er in de laatste vergadering van Dorpsbelangen waren en hoe de besluitvorming gebeurd was. "De notulen zijn nog niet eens goedgekeurd en ook niet aan de raad voorgelegd. Het quorum was in elk geval aanwezig om beslui ten te nemen. Ik wil geen ge meenschapsgeld besteden aan verder onderzoek. We kunnen 't geld beter gebruiken gezien de precaire toestand van de gemeen- tefinanciën", aldus Kosten. Walpot vond, dat Kornaat toch Opgelucht na j gedeelde smart, is halve smart. a. Kosten wel degelijk op fraude had ge duid. "Als u zegt, Kosten doet onder het mom van dit, dat, is dat toch een beschuldiging van fraude als het om geldzaken gaat. Dat is een verdenking die hier niet thuishoort. U moet niet zitten draaien als een radarantenne. Als er een bestuurslid van Dorpsbe langen tegen een besluit is, wordt dat in uitgaande brieven niet ver meld. Ik maak het zelf mee in b en w met minderheidsstandpunten", zei Walpot. Kosten handhaafde zijn motie, waarop de burgemeester stelde, dat Kosten niet mocht meestem men. "Dan bestaat het gevaar dat de stemming op 3-3 uitkomt en dan ben je nog geen snars verder. Stel dat Kornaat binnen 30 dagen zijn beschuldiging hard moet ma ken, zo niet, dan is Kosten van alle blaam gezuiverd en is de zaak af gesloten. Hoe wordt dat bard ma ken dan weer geïnterpreteerd. Laten we achter een onderzoek van mr.van der Weel gaan staan en 'ons niet verlagen daarop af te dingen", zei de burgemeester. Kosten vond, dat hij wel mocht meestemmen omdat de brief van het stichtingsbestuur van Dorps belangen in het geding was. Den Engelsman tekende 'zeer ernstig bezwaar aan' dat de bur gemeester een 3-3 uitslag over de motie Kosten had gesuggereerd. "Ik zit hier niet om de kop van Kosten of Kornaat te vangen, maar om de eerlijkheid te dienen. Ik steun die motie Kosten niet", aldus de SGP-fractievoorzitter. De burgemeester schorste de raadsvergadering toen een kwar tier voor intern beraad van b en w. Na de hervatting formuleerde hij de motie Kosten als volgt: "De raad van St.Philipsland, kennis genomen hebbend van de brief van 11 mei van Dorpsbelangen, spreekt als haar oordeel uit, dat niet de voorzitter de vergoeding van 5000 gulden heeft betaald, maar het stichtingsbestuur." "Dat is een heel andere motie dan Kosten voor de schorsing zelf verwoord heeft", merkte De Jager op. "Inderdaad, tijdens de schürsing is,'t wat anders geformuleerd. Het gehele college is het ermee eens, dat Kosten teveel emotioneel be last wordt. Hij vindt, dat er op de man gespeeld wordt, dat hij per- De meeste kinderen pakken wel eens een snoepje of koekje, zonder dat vader of moeder 't ziet. Of la ter een dubbeltje of een kwartje. Wanneer dat regelmatig gebeurt of niet alleen in het eigen huis, maar in winkels of op school, kan dat een groot probleem worden. Wat gebeurt er dan met zo'n kimd? Hoe reageert de politie als de winkelier of onderwijzer 't ziet. Wanneer wordt een kind ver volgd? Moet je als ouder straffen of juist niet. Waarom pakt een kind snoep of geld? Twee moeders uit St.Maartens- dijk en êén uit Poortvliet die in hun directe omgeving met die problemen te maken hadden, be sloten woensdag 1 juni om acht uur een voorlichtingsavond in Haestinge te St.Maartensdijk te houden. J.Krijger van de kinderpolitie, F.Rietmijer van het Medisch Op voedkundig Bureau(MOB) en T.Manni van het Welzijnsorgaan Tholen zullen wat over de pro blemen vertellen en vragen beantwoorden. Iedere belangstellende is welkom. "Denk niet: mijn kind doet dat niet. Alle kinderen zijn door vriendjes beïnvloedbaar en kun nen er in hun onschuld aan mee doen", zegt mevr.Lammering, een van de organisatoren. In het bericht van de anonieme alcoholisten is in de E.B. van 19 mei het telefoonnummer van de regio Zuid weggevallen: 01640- 50385, Bunthof 76, Bergen op Zoom. soonlijk voor de Wimpel-affaire wordt aangezien. Misschien is Kosten met zijn toezegging van de 5000 gulden iets op de zaken vooruit gelopen, maar het auto nome stichtingsbestuur heeft dat besluit later wel gelegaliseerd. Kosten wil nu een keer af van die belasting. Onderschat dat niet, want hij trekt het zich nogal aan", aldus de burgemeester. Walpot vond. dat met aanneming van zo'n motie de brief van het stichtingsbestuur in feite gene geerd werd. De Jager noemde de motie voorbarig omdat dan de beschuldiging, dat het bestuur niet op de hoogte was van de 5000 gulden, voor een verder onder zoek van de baan zou zijn. De burgemeester wees erop, dat de motie Kosten door tenminste twee raadsleden gesteund diende te worden, wilde er stemming kunnen plaatsvinden. "Waar gaat 't nu over?", zei Wal pot, die blijkbaar door de bomen het bos niet meer zag. Hij vroeg een tweede schorsing van een paar minuten. Na de hervatting zei Den Engels man, dat de toenmalige penning- meesteresse van Dorpsbelangen. mevr.E.v.d. Vlies-van Dijke, vol ledig op de hoogte was van het schilderwerk in de Wimpel. "Ook secretaris M.A. Schenk ging daar telefonisch mee accoord. De voorzitter heeft het dus niet ei genhandig gedaan. Wij hebben geen verdenkingen tegen Kosten en het stichtingsbestuur. Daarom willen we wegens menselijk ge voel de druk op één man wegne men door de motie te steunen, maar onverlet moet blijven, dat een verder onderzoek mogelijk is", zei de SGP-fractievoorzitter. De burgemeester hield een ernstig pieidooi om de PVAB en het CDA de SGP te laten volgen. "Ik voel de beladenheid die Kosten al maanden draagt. Wil de mense lijke kant niet vergeten, ik meen 't ernstig. Ik kan begrijpen dat Kos ten eens rustig wil slapen. Deze motie ontlast hem en zijn gezin van de aantijgingen. Daar werkt de krant niet aan mee, maar de lezers. Probeer de zaken los te maken van de mensen. Over mensen moet je iets milder oor delen. Kosten is één van de be stuursleden van Dorpsbelangen. Ik schors gerust als u er rustig over wilt praten", zei de burgemeester. Kornaat bezweek onder die druk en vroeg om de derde schorsing. Met zijn fractiegenoot C.den Bra- ber en De Jager overlegden ze in een zijkamer met de burgemees ter, die ze van de ernst van de toestand bij Kosten overtuigde. Bij de hervatting van de vergade ring zei De Jager: "Ik ben bereid om de motie te ondersteunen, in die zin, dat mr.v.d.Weel volledige' vrijheid moet hebben voor verder onderzoek. Deze motie mag ons nooit voor de voeten geworpen worden en ontbindend zijn", al dus het CDA-raadslid. Kornaat ging daarmee accoord. Kosten onthield zich van stem ming, zodat tegen tien uur de motie Kosten met zes stemmen werd aangenomen. Het voorstel van de burgemeester om mr.v.d.Weel een rechtskundig advies te laten geven, werd zonder stemming unaniem goedgekeurd. Dorpshuis de Wimpel was don derdagavond voller dan ooit voor een jaarvergadering van het Rode Kruis. Verschillende oud-be- stuursledem familieleden van voorzitter Menger, dhr.Van Kleef, oud-hoofd algemene zaken en nu hoofd buitenland van het Ned.Rode Kruis met zijn assis tente mevr.Stoker, kringsecretaris J.J.Marteijn en drie assistentes van het provinciaal bureau, vice- voorzitter A.van den Hoek van het Thoolse Rode Kruis en vele jon geren gaven blijk van hun be langstelling. "Enkele weken geleden maakte ik hier een ontroerend en onverge telijk afscheid mee als huisarts en nu zet ik na 36 jaar een punt achter het voorzitterschap van het Rode Kruis omdat ik niet meer in St.Philipsland woon." Dokter Menger herinnerde aan de oprichting van de afdeling in 1947, de mannen van het eerste uur als C.Stols, Quaak, secretaris Schot, L.Quist, Sinke, ds.Smit en later J. Ligtendag, A.Labruyêre, A.Beurkens en J.Klompe. De laatste zorgde ervoor, dat de bestuursverkiezing donderdag avond bij acclamatie plaatsvond: P.Voorwinden(organisator van de bloedafname) werd herbenoemd en A.van Doesburg(de nieuwe huisarts) kwam in de plaats van zijn schoonvader Menger. Vice-voorzitter J.A.Stols noemde de vervanging van voorzitter Menger 'zeer moeilijk'. "Onder uw bezielende leiding is onze af deling dankzij de volledige mede werking van de bevolking uitge groeid tot een hechte vereniging. Twintig jaar heb ik met u mogen samenwerken en dat was heel plezierig, o.a. de gebeurtenissen met de fiets, stropdas en de mos terd. Den Haag had blijkbaar vo lop papier over, want de adminis tratie is heel wat toegenomen. Dank voor alles en het gaat jullie goed", aldus dhr.Stols, die met goedkeuring van het hoofdbe stuur de benoeming van voorzitter Menger bekend maakte tot lid van verdienste. Hij bood de bijbeho rende oorkonde aan, alsmede een Rode Kruis-stropdas en een EH- BO-tas voor de auto. Voor me- vr.Menger waren er bloemen. Hoofdbestuurslid F.van Lynden noemde de Rode Kruisafdeling St.Philipsland 'legendarisch'. "Hoe klein ook, op alle gebieden van het Rode Kruis behoorde u tot de eerste. Dat kon niet anders, dan door de belangrijke inspiratie van Voorzitter Menger, 't Is fijn om in een gemeenschap zo'n lei dinggever te hebben. Ik kan u met de koningin vergelijken in het kleine koninkrijk St.Philipsland. U hebt alle vormen van erkenning al gekregen - pas nog een konink lijke onderscheiding - maar er is nog iets: de gouden legpenning had gedaan. "Zeeland lag 2500 gulden hoger en ook landelijk kwam er meer binnen, maar Flip land heeft de achteruitgang van 1981 eveneens goed ingehaald: van 6682 naar 7906 gulden in 1982 of f 10,21 in plaats van ƒ8,64. Een geweldig bedrag! 't Ziet ernaar uit, dat het veer Zijpe nog wel een poosje doorgaat, zodat een be langrijke inkomstenbron nog niet verloren gaat. Er is echter meer. In 35 jaar heb ben de Fliplanders bijna 10.000 flessen bloed of 5000 liter bloed gegeven. Dat is een enorme pres tatie. En een ledental van 803 op een attentie, waarbij voorzitter Menger voor de laatste keer een speciaal dankwoord richtte tot het echtpaar Wagemaker-Tichem. "Jullie verdienen de volle schijn werpers, want zonder jullie valt er een fundament weg. Met fiscale vasthoudendheid wordt elk jaar voor een succesvolle Rode Kruis- collecte gezorgd en het enthou siasme is ook al op jullie zoon overgegaan", zei de scheidende voorzitter. •Eerder had hij zich nog tot de Thoolse vice-voorzitter A.van dén Hoek gericht: "Ik hoop dat de sa menwerking met het Rode Kruis van het Rode Kruis en die gunnen we u graag", zei dhr.Lynden. "Zelden zijn beide onderschei dingen meer terecht verleend dan hier, want u bent een uniek Rode Kruisbestuurder", zei kringcom missaris N.M.flollen in zijn felici tatie namens het Zeeuwse Rode Kruis. "U had de gaven om men sen te inspireren. We waardeer den het tevens, dat u het hart op de tong had en met ongezouten, maar positieve kritiek uw inbreng op de vergaderingen leverde. Met uw afscheid raken we onze beste collectant kwijt, maar het ga u goed", aldus dhr.Bollen. Voorzitter Menger was erkentelijk voor de onderscheidingen, maar benadrukte dat het werk van een collectief was. "Het bestuur hééft het enthousiasme opgebracht om de afdeling tot deze hoogte te brengen. Met collectanten die 't door weer en wind weer bijzonder hebben gemaakt: in 1982 hadden we een zeer succesrijke campagne. Ook met donors die me na aan 't hart liggen: 55 keer bloed geven in 28 jaar is een voorbeeld voor an dere afdelingen. Ik ben dankbaar, dat ik aan deze enthousiaste af deling leiding heb mogen geven", zei de scheidende voorzitter Men ger. De Zeeuwse ere-voorzitter Boer- tien noemde hem 'een heel unieke vent'. "De manier waarop u ver gaderingen leidt, is bijzonder. Ie mand die z'n sporen voor het Ro de Kruis zo verdiend heeft, is te recht onderscheiden. U hebt zich bovendien van een goede opvol ger voorzien voordat u weggaat." Dr.Boertien noemde het 'ongelo felijk' wat St.Philipsland weer voor de Rode Kruis-inzameling Wie tot en niet tot en met zaterdag 18 juni een variatie aan kunstwerk schilderstukken wil bewonderen, moet de kleine moeite doen naar het gemeentehuis van Sint Philipsland te gaan. Meer dan een paar uur zullen de ongeveer 25 kunstwerken van Joop Mijsbergen uit Bergen op Zoom niet van kunstkenner of leek vergen. Maar in of binnen die vrij korte tijd valt er best wel te genieten van hetzij een ogenschijnlijk eenvoudige poezenprent of van een Toulouse Lautrec aandoend kunstwerk, die op de prijslijst "bushalte" wordt genoemd, maar een schitterend kunststuk mag worden genoemd. Naar die schilderij gemeten, schoot burgemeester T.A. Vogel vrijdagavond tijdens de officiële opening in de roos, toen hij in Van Mijsbergen een wat Bourgondisch type onderkende met een Bra bants levensgevoel en levensstijl. Merkwaardig of niet, feit is wel, dat het gemeentehuisje in Sint Philipsland het voor dit soort ex posities toch aardig doet. Vanaf de entree, traphal zo naar de raadszaal is toch een gezellig doorlopertje. Vorig jaar slaagde de eerste schilderijen-expositie van Ben van Rooij uit Sint Maar tensdijk voortreffelijk. Waarom dan nu niet? Burgemeester Vogel verrichtte de officiële opening vrijdagavond voor een beperkt aantal genodig den. Wat vrienden en kennissen van de exposant, het kunstschil dersechtpaar Van Rooij en uiter aard de evenementencommissie, namens wie de voorzitter en bur gemeester, met echtgenote aan wezig het woord voerde. Die voorzitter vond het geweldig om in Sint Phiipsland de tweede schilderijen-expositie te kunnen openen. Dat temeer omdat de eerste keer prima insloeg bij de burgers. De evenementencom missie organiseert een 6-tal cultu rele programma's per jaar, volle dig ingespeeld op de wensen van de inwoners. Een filmavond over India, een organist/beiaardier, zangeres, in het najaar het Smal- stads Mannenkoor, een harp- en fluitconcert, e.d. Aanvaardbaar en aanspreekbaar voor de Fliplan ders. Zonder interesse zou het geen zin hebben. Na het succes van vorig jaar vond de Evene mentencommissie, dat er ook in 1983 geen schilderijententoon stelling moest ontbreken. Via be paalde kanalen - ook dokter Van Nieuwenhuijzen was onder de gasten - lukte dit met Joop van Mijsbergen. Die werd in 1934 in Bergen op Zoom geboren, doorliep de Kon. Academie voor Schone Kunsten en het Nationaal Hoger Instituut te Antwerpen, is docent aan het Creatief Centrum "De Krane" in Bergen op Zoom, oprichter ook van de stichting Etcetera. Intussen waren er van zijn creaties al heel wat exposities in Belgische en Nederlandse steden. De kunst schilder is een wat Bourgondisch type vond de voorzitter van de Evenementencommissie in Sint Philipsland. Dat vindt je ook terug in zijn werken. Niet levend in ho ger sferen, maar de dingen van elke dag opnemend. Geen klak keloze imitatie, maar met kennis van het zichtbare. Op deze expositie zijn aquarellen te zien met uiterste beheerstheid. Getuigend van raffinement en vakmanschap. Techniek niet het doel maar wel meegenomen voor kleur, vorm en ritme. Mijsbergen is er in geslaagd de techniek te verwerken in een persoonlijke wereld. Geen kunstenaar die poogt de grenzen te verleggen, maar zich bewegend binnen die groep mensen, die zien en beleven wat zich aan het oog voordoet. De Eyenementen-voorzitter hoopte dat de kijkers evengoed plezier zouden beleven aan de expositie als hij zelf deed om wat van kunstschildersinspiraties te be grijpen. Ad rem blijkt burge meester Vogel dan ook altijd te zijn. want toen Joop van Mijsber gen in zijn dankwoord een fles wijn overhandigde aan de heer Vogel zei die van oordeel te zijn, dat er nog een spreker zou volgen, die de kunstenaar dat cadeau zou aanbieden. Zo bleef het dat eerste half uurtje gezellig in het ge meentehuis Sint Philipsland, waar iedereen tot en met die 17e juni terecht kan om kunst te zien. Kunst op zo'n 25 schilderijen, waarvan de prijs varieert van 50,— tot 7500,— Merkwaar dig datje dan zelfs als leek op het kunststuk van laatstgenoemde prijs als het ware verliefd wordt. 2215 inwoners is ook uniek. Het welfarewerk mag ik ook niet on genoemd laten, kortom St.Phi lipsland heeft een Rode Kruisaf deling die bruist van leven en waarvoor u ook dit jaar weer de handen uit de mouwen zult ste ken", zei dr. Boertien. Penningmeester C.M.de Greef meldde een nadelig saldo van 162,89 over 1982 op een bedrag van 16.328,93 aan inkomsten en uitgaven. Uit de cijfers bleek, dat de Collecte aan het Veer met ƒ3741,02 de opbrengst in St.Phi lipsland en Anna Jacobapolder samen van 4021,90 benadert. Welfarewerk en braderie vormen met 3650 gulden ook eën belang rijkste inkomstenbron, evenals de 3061 gulden contributie. Een actie van het Jeugd Rode Kruis bracht op de scholen 1099,90 voor Po len op. Daarnaast ging er nog 1000 gul den naar Polen en eenzelfde be drag naar Libanon en het vakan tie-oord Ysselvliedt. Het welfare werk vergde ƒ3038,61 aan uitga ven, terwijl de zaalhuur met 1686,36 ook flink wat van het budget vroeg. De heren L.J.den Braber en Neh.v.d.Reest hadden de boek houding nagezien en in orde be vonden. Den Braber werd in de controlecommissie opgevolgd door dhr.B.Vermuè. Voor de collectanten was er weer Winterkoning - Troglodytes trog lodytes. een 9,5 cm groot vogeltje in onze parken en in de struiken van open loofbossen. Hij is het hele jaar aanwezig en geeft van zijn aanwezigheid kennis door een opgewekt gezang, bestaande uit een thriller, een roller en dan ge volgd door enkele volle hoge to nen. Opvallend is de omhoog ge heven staart en de roodbruine gloed van de rugveren. Er wordt verondersteld dat onze winterko ning na de laatste IJstijd in een periode van wat milder klimaat, uit Amerika naar Europa is geko men. Hoe het ook zij, hij is een zeer welkome, meer gehoorde dan geziene vogel in heel Europa en Azië. Hij. de Troglodytes troglo dytes, is de vertegenwoordiger van de Winterkoningen in de Ou de Wereld. De andere leden van de familie wonen in Noord-Ame- rika. Tijdens de wintermaanden kunnen gasten uit Noord-Europa wel eens naar ons land uitwijken. Winterkoningep houden zich bij voorkeur op in bos. park en tuin. waar veel struiken met dichte on derbegroeiing zijn. Dat bijna ko gelronde vogeltje draagt bij ons de mooie naam Winterkoning. Trouwens in Duitsland draagt hij die naam ook. maar in Engeland wordt hij Wren genoemd. Mijn Ierse vogelvriend sprak van Wrenna, hij meende dat die naam met het musachtige uiterlijk ver band hield. En daar kon ik het dan beslist niet mee eens zijn. Kijkt u zelf maar, zoals hij daar hippend, springend en scharrelend zich druk beweegt onder in de strui ken. Kijkt u echter wel scherp, want zich laten horen gaat hem beter af. Wat wil je ook beginnen, bruingeveerd, gedrongen li chaamsvorm. afgeronde vleugels, spitse snavel en dan. heel ken merkend, het opgewipte staartje. Helemaal bruin is zijn kleed nu Voorzitter H.Menger neemt voor de 29ste en laatste keer het pro vinciaal ereteken in ontvangst voor de hoogste opbrengst van de Rode Kruiscollecte in Zeeland: 10,21 lin 1982 tegenover ƒ8,64 in 1981 en ƒ9,85 in 1980. In het midden de ere-voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis, dr.C. Boer tien, links penningmeester C.M.de Greef. Tholen. die de afgelopen jaren niet zo duidelijk was. mag groei en. Met de ambulance hebben we immers duidelijk gezamenlijke belangen" aldus dokter Menger. De feestelijke jaarvergadering werd donderdagavond besloten met een verloting van welfare-ar tikelen. waarbij mevr.van Does- berg-Mengèr de Rode Kruis taart won. Daarna trad de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt op, die de aanwezigen ruim een uur amuseerde met zijn liedjes in Zeeuws dialect, begeleid op de gi taar. Woensdagmiddag 18 mei had het Rode Kruis de jeugd al een plezier gedaan met films van 'De dikke en de dunne'(Stan Laurel en Oli ver Hardy) en Walt Disney. In Ons Dorpshuis genoten zo'n vijf tig kinderen 1 terwijl twee uur la ter de Wimpel ook behoorlijk vol was. Het Rode Kruis feest 1983 zat er weer op, maar binnenkort moet er weer gewerkt worden aan de nieuwe collecte en een bloe- dafname-avond. ook weer niet. De vleugels hebben om en om zwarte en rode streep jes, zo ook de staart. Winterko ning mag zich niet de kleinste vo gel in ons land noemen, misschien wel een van de beste muzikanten. De kleinste vogel in ons land blijft nog steeds het goudhaantje met zijn lengte van 9 cm. Het goud haantje heeft ook een flink zan grepertoire, maar naar mijn ge hoor spant de Winterkoning de kroon. Voor elke situatie heeft hij een passende melodie. Het maakt immers wel verschil of je aan je buurman moet laten horen datje onbetwist je koninkrijk wilt handhaven, of datje een vrouwtje moet uitnodigen een paleis - lees nest - te gaan betrekken. Aan die nestbouw heeft de Win terkoning zijn wetenschappelijke naam Troglodytes te danken. Die naam betekpnt niets anders dan holbewoner. Inderdaad is het nest een echt hol, een kogelvormig bouwsel. De Winterkoning heeft niet veel last van vorstverlet. In de winter maakt hij al voorbereidin gen voor de nestbouw. Hij bouwt er meer dan een, zodat het vrouwtje keus heeft. Is de keus gemaakt, dan zorgt zij voor de af werking. de bekleding. Trots is de Winterkoning dan wel op dat ge reedgekomen nest, hij zit er meestal luidruchtig bij te zingen, weer met een aangepaste melodie. Ook in de winter als er geen jon gen te verzorgen zijn. dan is een nest van groot belang. Enkele tientallen Winterkoningen bewo nen dan samen één nest. Een na tuurlijk voorbeeld van energie besparing! Zo'n nest is dan wel een gekraakt pand. bijvoorbeeld van een huiszwaluw die met win- tervakantie in Afrika vertoeft. Veel sneeuw op de Op de grond gepaard gaand met bevroren wa ter. bezorgt de Winterkoningfa milie veel zorg. Gelukkig dat dan de mens kan helpen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9