THOLENDERWIJS DAT KAN!!! N.H.kerkgeld voor ontwikkelingshulp? Nieuwbouw Beter Wonen informatierubriek van de gemeente thoien KURSUSSEN VAN HET WEST BRABANTS AVONDKOLLEGE IN SINT-MAARTENSDIJK KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING OP 30 MEI EXTRA SPREEKUREN I.V.M. AANVRAGEN HUURSUBSIDIE 1983/1984 STUURGROEP WERKLOOSHEID VERGADERDE OVER PROJEKTEN HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKING HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKING BIBLIOTHEEKNIEUWS KLEINE KRIMINALITEIT BIJ KINDEREN 1620,— voor Rode Kruiscolonne Uien duurder S EENDRACHTBODE SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Kerkvoogden mogen geen gelden beleggen in pro jecten van oecumenische ontwikkelingssamenwer king. Dat vond de overgrote meerderheid van de classis Zierikzee van de Nederlands Bervormde Kerk, die donderdag de voorjaarsvergadering hield in de Wingerd te Thoien. Wel stemde men ermee in, dat de kerkvoogdij onbetwist geld voor ontwikkelingssa menwerking kunnen uitgeven, maar een besluit daartoe moet dan wel door de kerkeraad genomen worden. STEMMEN VAN LEZERS Rammegorgs PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Natuurbescherming Zestig ton uien zijn dins dag op de veiling St. An naland verkocht voor P 20 per 100 kg, maat opwaarts kli isse Donderdag 26 mei 1983 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Op maandag 30 mei komt onder voorzitterschap van burgemeester Baerends de kommissie Ruimtelijke Ordening voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar, ledereen is van harte welkom. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Op de agen da staan de navolgende onderwerpen: Nota Bewoningspatroon 1983; In 1976 besloot het Provinciaal Bestuur van Zeeland de Nota Be woningspatroon voor kennisgeving aan te nemen. De nota was bedoeld als een soort van handleiding voor de ontwikkeling van het bewoningspatroon in Zeeland. Het moest een instrument zijn aan de hand waarvan het ruimtelijk beleid en het woningbeleid kon worden gestuurd. Resultaat moest zijn een zo evenwichtig mogelijke ont wikkeling van de provincie. Aanleiding tot opstellen van de nota was het groeiend besef in het begin van de zeventiger jaren dat de geldende beleidsvisie voor de spreiding van de bevolking aan her waardering toe was. Die visie was gericht op afronding van de kleine kernen en versterking van de steden. In een evaluatienota zet het Provinciaal Bestuur de gevolgen van het gevoerde beleid uiteen. Deze nota wordt thans aan de kommissie voorgelegd. Bij herhaling en met nadruk wordt in de evaluatienota gekonstateerd dat de groei op Thoien ten opzichte van de Nota Bewoningspatroon 1 977 uit de hand is gelopen. Burgemeester en wethouders onderschrijven deze konstatering niet. Dankzij de groei is de leeftijdsopbouw op Thoien gunstiger geworden, het draagvlak van de voorzieningen verbeterd, hebben de kerken meer kader gekregen en is er in landschappelijk opzicht sprake van een ver sterking. De vorige Nota Bewoningspatroon kende aan Sint-Maar tensdijk een extra funktie toe. Sint-Maartensdijk mocht extra groei en en zou extra injekties mogen krijgen indien de ontwikkeling van de werkgelegenheid daartoe aanleiding gaf. Dat uitgangspunt komt in de evaluatienota niet voor. Het gemeentebestuur ziet geen enkele reden om dat uitgangspunt te laten vallen. In beginsel gaat de evaluatienota uit van de opzet dat alle overloop gericht wordt op de kern Thoien. De gemeenteraad heeft zich altijd uitgesproken over, waar mogelijk, spreiding over de andere kernen. Groei van de gemeente is niet alleen afhankelijk van een geboorte- overschot, maar juist ook van een vestigingsoverschot. In ons geval met name door vestigingen vanuit West-Brabant. Over de laatste 1 0 jaar lag de gemiddelde natuurlijke groei op Thoien op 1 20 personen per jaar. Het gemiddelde vestigingsoverschot over dezelfde periode bedroeg echter 150 personen. De evaluatienota wenst dit vesti gingsoverschot belangrijk te korten. Burgemeester en wethouders staan voor Thoien geen explosieve groei voor, maar vinden het behouden van wat er is of een bescheiden groei een beter alterna tief. De kommissie wordt gevraagd over de nota een advies uit te brengen. Herziening bestemmingsplan "Kom" (Scherpenisse); Een herziening van het bestemmingsplan "Kom" is om een aantal redenen noodzakelijk. Op de eerste plaats moet een aanpassing Hoewel de huursubsidie over het tijdvak 1 juli 1 983 t/m 30 juni 1 984 tot 1 januari 1 984 kan worden aangevraagd, adviseren wij u in uw belang om de aanvraag hiertoe zo spoedig mogelijk in te dienen. Alleen wanneer de aanvraag uiterlijk begin juni 1 983 is ingediend kan vanaf 1 juli 1 983 huurmatiging worden toegepast. Om te bevorderen dat de subsidie-aanvragen tijdig kunnen worden verwerkt zal in elke kern van de gemeente een zitting worden gehouden om de formulieren in ontvangst te nemen, c.q. behulpzaam te zijn bij het invullen daarvan. De spreekuren zijn als volgt gepland: 26 mei Poortvliet 14.30-1 7.30 uur 't Ouwe Raed'uus 27 mei Scherpenisse 1 6.00-1 7.30 uur Holland Huis. 30 mei Sint Maartensdijk 1 3.30-1 7.30 uur Gemeentehuis kamer 1 3. BELANGRIJK De huurders, die nu al huursubsidie ontvangen krijgen van het Minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer een aanvraagformulier voor het tijdvak 1 983/ 1 984 toegezonden. Dit for mulier moet worden meegebracht, alsmede een copie van of uittreksel uit de aangifte inkomstenbelasting 1 982 indien u onder deze belasting valt. Wanneer dat niet het geval is moet u andere gegevens over 1 982 overleggen als bijv. jaaropgaven, werkgevers, uitkeringen pensioen fonds, W W., W.W.V., A.O.W., R.W.W.A.B.W. enz. Omdat dit jaar voor het eeret opgave gedaan moet worden van even tuele inkomsten van inwonende kinderen dient u ook van deze inkom sten eerdergenoemde gegevens te overleggen. Hetzelfde geldt, even als vorige jaren, voor inkomsten van de echtgeno(o)t(e) of partner. plaats vinden aan de hand van de uitgangspunten van het distribu tie-planologisch onderzoek. Dat betekent de huidige verkooppunten (winkels) als zodanig bestemmen en voorts een zogenaamd con centratiegebied aanwijzen. Een concentratiegebied is een gebied waarbinnen het winkelgebeuren zich dient af te spelen. Voorgesteld wordt het gebied Spuidamstraat ged., Hoge Markt, Kerkstraat, Lage Markt. Het Ministerie heeft ten aanzien van het bestemmingsplan op onderdelen opmerkingen gemaakt. Zo was het de bedoeling een boerderij aan de Lentestraat met een groot erf te slopen en ter plaatse twee vrijstaande woningen terug te bouwen. Indien de ge meente voor die sloop subsidie wenst te ontvangen moeten er op die plaats meer woningen gebouw worden. Afgestapt is nu van het idee van de twee vrijstaande woningen; daarvoor in de plaats is een aantal van circa 15 woningen gepland. Ook op de plaats van de voormalige Polderweg worden vijf woningen (rijenwoningen) ge bouwd. De kommissie wordt om advies gevraagd. Inspraakverordening Ruimtelijke Ordening In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1 982 werd aangekondigd dat gestreefd werd naar de vaststelling van een inspraakverorde ning die van toepassing zou zijn op beleidsvoornemens, plannen en maatregelen, die verband houden met de uitvoering van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Aan de kommissie wordt thans een con cept van een eenvoudige inspraakverordening voorgelegd. Vorige week donderdag boog de Thoolse Stuurgroep Werkloosheid zich over een aantal baanlozenprojekten. De Stuurgroep trad op als interim-toetsingscommissie. Wat wil dit zeggen? Projekten die binnen het Baanlozenplan worden opgezet mogen niet concurrentie- of subsidievervalsend zijn. Voorbeeld: indien een groep haanlozen zou beginnen met een rijwielherstelplaats kan dit betekenen dat een gevestigde rijwielhersteller in de problemen komt. Misschien mensen moet ontslaan. Dat kan en mag nooit het doel zijn van het Baanlozenprojekt. De Stuurgroep toetste een aantal projekten: Projekt type- en stencilservice. Besloten werd het licht op groen te zetten voor dit projekt, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat slechts verenigingen en instanties zon der winstoogmerk mogen worden geholpen. Indien dergelijke vereni gingen in het verleden gebruik maakten van de diensten van een gevestigd bedrijf worden zij alsnog geweigerd. Voor deelname aan het projekt wordt vooral gedacht aan jongeren tot 23 jaar met een Mavo of L.B.O.-opleiding, doch ook ouderen kunnen worden toegelaten. Projekt 2e hands goederen. Bij dit projekt wordt gedacht aan het opzetten van een klein winkeltje waar gebruikte kleding, speelgoed e.d. worden verkocht/geruild. De bedoeling is het projekt op termijn loonvormend te maken, hetgeen wil zeggen dat één of misschien wel meerdere personen uit de te maken winst een salaris gaat ontvangen. De Stuurgroep heeft dit projekt niet willen toetsen, aangezien niet voldoende informatie voorhanden was. Vragen over een vestigingsvergunning, het passen binnen een ge meentelijk bestemmingsplan e.d. konden niet afdoende worden beantwoord. Tijdens de volgende Stuurgroepvergadering komt dit projekt opnieuw aan de orde. Tuinprojekt Met het uitvoeren van een tuinprojekt (biologisch/dynamisch) kon de kommissie instemmen. Er wordt in eerste instantie uitgegaan van het verbouwen van bepaalde produkten, terwijl eerst in tweede instantie zal worden bekeken of het projekt zich leent voor edukatieve doeleinden voor scholen e.d. Scheiding en recycling van huisafval Ook voor dit projekt heeft de kommissie een positief advies uitgebracht. Hoe nu verder? De Stuurgroep is een adviesorgaan aan burgemeester en wethouders. De uitgebrachte adviezen worden binnenkort aan het kollege voorge legd. Indien het kollege de adviezen overneemt kan met de bovenge noemde projekten worden gestart. De werving van deelnemers aan de verschillende projekten geschiedt via de rubriek "Tholenderwijs". Op korte termijn is dan ook een oproep per projekt te verwachten. Vrijwilligers gevraagd voor,Thoolse Dagen" In de periode 29 juni t/m 2 juli vinden de traditionele Thoolse Dagen plaats. In deze week vinden o.a. twee aktiviteiten plaats voor de jeugd en wel op het spelprogramma "Ren je rot" en een fietscross. Voor de organisatie van deze aktiviteiten zoekt de Stichting "Thoolse Dagen" via het Baanlozenprojekt Thoien een aantal vrijwilligers. Zij die belangstelling hebben voor dit werk kunnen zich telefonisch aanmel den bij de projektleider, Toon Jansen, tel. 01 666-2955, tst. 222. Vorige week schreven wij in deze rubriek een uitgebreid artikel over de in het schooljaar 1 983-1 984 te organiseren kursussen van het West- Brabants Avondkollege te Sint-Maartensdijk. Het gaat om onderwijs aan volwassenen. Indien u belangstelling hebt voor een van de kur sussen raden wij u aan dit artikel nog eens op te slaan. Om welke kursussen gaat het? Schooljaar 1983-1984 Bij voldoende belangstelling zullen in het schooljaar 1983-1984 in Sint-Maartensdijk de volgende kursussen worden georganiseerd: -OPSTAPKURSUS (voorbereiding MAVO/algemene ontwikkeling) -NEDERLANDS en ENGELS op het niveau van MAVO klas 1 -NEDERLANDS en ENGELS op het niveau van MAVO klas 2. Deze kursussen kunnen, afhankelijk van de belangstelling, zowel over dag als 's avonds worden verzorgd. Mavo 2 is in ieder geval 's avonds. Voor wat betreft de mogelijke lestijden verwijzen wij u naar het schema elders in dit artikel. Informatie Indien u na het lezen van het artikel in "Tholenderwijs" van 1 9 mei j.l. nog vragen hebt, kunt u op maandagavond tussen 1 8.00 en 20.00 uur kontakt opnemen met de heer J. Suijkerbuijk, docent aan het West- Brabants Avondkojletje. U kunt ook, vrijblijvend, naar de informatie-avond komen die op dins dag 14 juni a s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk wordt ge houden. Aanvang 1 9.30 uur. Het is dan wel zaak dat u onderstaande aanmeldingsstrook z.s.m. inzendt. De informatie-avond is van groot belang. Op die avond wordt besloten of de kursussen 's avonds of overdag worden gehouden. Overigens is, afhankelijk van de belang stelling, een combinatie van beide ook mogelijk. Aanmeldingsstrook informatie-avond kursussen Westbrabants-Avond- kollege Sint-Maartensdijk Ondergetekende Adres Woonplaats meldt zich hierbij aan voor de op dinsdag 14 juni a s. te houden informatie-avond. Zijn/haar voorkeur gaat uit naar: kursus Overdag 's Avonds geen voorkeur Opstapkursus O Engels-Nederlands Mavo 1 O Engels-Nederlands Mavo 2 Insturen naar: gemeente Thoien, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartens dijk MEEPRATEN OVER HET THOOLSE THEATERSEIZOEN 1983-1984 Het afgelopen theaterseizoen is voor de werkgroep "Uit op Thoien" een groot sukses geworden. Passeerde in 1981-1982 nog 600 be zoekers de kassa, het afgelopen seizoen waren dat er ruim 1 1 00. Een goed afgewogen programma met "voor elk wat wils" ligt hieraan ten grondslag. Op maandag 30 mei a s. houdt de werkgroep "Uit op Thoien" haar algemene ledenvergadering. Tijdens deze ledenvergadering wordt de invulling van het theaterprogramma 1 983-1984 besproken. Elk lid kan daar zijn of haar invloed op uitoefenen. Ook u die op dit moment nog' geen lid is. U bent op 30 mei a s. van harte welkom om mee te praten. U moet dan wel even lid worden. Dat lidmaatschap kost u maar één tientje per jaar. Per voorstelling hebt u dan nog recht op 1reduktie op uw toegangsbewijs. Voor meer informatie over "Uit op Thoien" kunt u kontakt opnemen met de heer H. Nieuwenhuis, tel. 01660-2363. Burgemeester en wethouders van Thoien maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat zij op 1 7 mei 1 983 de aanvraag om een vergunning ingevolge de Hinderwet van de heer M.J. Kooijman, Oude Zeedijk 1 0 te Sint-Annaland hebben ge weigerd. De aanvraag had betrekking op het oprichten, in werking brengen en in werking hebben van een inrichting voor het schieten van kleiduiven op het perceel kadastraal bekend sektie H, nummer 333 gelegen in de Joanna Mariapolder te Sint-Annaland. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 27 mei 1983 gedurende een maand op de sekretarie van de gemeente Thoien te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 09 .00 uur tot 1 2 .00 uur en van 1 4.00 uur tot 1 6 .00 uur. alsmede elke maandag van 17.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visie-legging beroep open bij de Kroon voor. a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Ge schillen van Bestuur, Binnenhof 1251 3 AA 's Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Be stuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het verzoek tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening (ex-artikel 60a Wet op de Raad van State) is beslist. Sint-Maartensdijk, 26 mei 1983 Burgemeester en wethouders van Thoien. Burgemeester en wethouders van Thoien maken gelet op artikel-24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning inge volge de Hinderwet van: Kyo Glass B.V., Deltaweg 4 te Oud-Vossemeer voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een fabriek voor het maken van organisch glas gelegen aan de Deltaweg 4 te Oud-Vossemeer. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 27 mei 1 983 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Thoien te Sint-Maartensdijk van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 1 april 1 983 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 12.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingericht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Thoien. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint Maartensdijk, 26 mei 1 983 Burgemeester en wethouders van Thoien. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 30 mei 1983 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip meteen van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 Het voorlezen in de bibliotheek in Sint-Maartensdijk stopt per 1 juni a s. In Thoien is men reeds eerder opgehouden met het voorlezen. Eerst na de kinderboekenweek in oktober wordt weer met het voorlezen begonnen. Als er ouders z'jn die zich beschikbaar willen stellen eens in de paar weken het voorleesuurtje te verzorgen, kunnen zij kontakt opnemen met de bibliotheken te Thoien en Sint-Maartensdijk. Kleine kriminaliteit bij kinderen blijkt een veel voorkomend probleem te zijn. Hoe kun je dit herkennen? Wat kunnen de oorzaken en even tuele gevolgen hiervan zijn? En bovenal hoe kun je als ouder, leerkracht, winkelier, leid(st)er van een club hiermee omgaan? Daarover wordt woensdag 1 juni a s. een informatie-avond gehouden met als thema: "Kleine kriminaliteit bij kinderen in de leeftijd 8-1 5 jaar". Deze avond is georganiseerd door een aantal huisvrouwen in sa menwerking met de sociaal-cultureel werkster van de gemeente Thoien. Sprekers op deze avond zijn: Frans Rietmijer van het Medisch Opvoedkundig Buro; Dhr. H. Krijger van de Kinder politie; Ton Manni van het Maatschappelijk Werk. Alle belang stellenden zijn welkom op woensdag 1 juni 1 983, 's avonds om 20.00 uur in het rekreatiecentrum "Haestinge" te Sint-Maar tensdijk. Om deze informatie-avond financieel mogelijk te maken wordt, naast een gemeentelijke subsidie, een eigen bijdrage van 2,— per persoon gevraagd. Hiervoor krijgt u de eerste kop koffie gratis. Dit breedvoerig besproken on derwerp hield verband met een voorstel van de Generale Synode om ordinantie 16, artikel 1, lid 1 en 2 te wijzigen. Hierin wordt de taak van het plaatselijk college van kerkvoogden omschreven. Bij toetsing van het verstrekken van ontwikkelingshulp aan de tekst van de kerkorde, bleek verwarring mogelijk, wat de Generale Synode door middel van een wijziging wilde wegnemen. Ds.J.G.van Loon uit St.Maar tensdijk had in een zeer duidelijke notitie, gepubliceerd in het blad 'Het gekrookte riet' gewezen op allerlei aspecten die met de wijzi ging verband hielden. De oudste aanwezige predikant, ds.D.Schneider uit Brouwersha- ven-Zonnemaire, had de verga dering geopend met het lezen van Handelingen 2: 1-21 in verband met het komende Pinksterfeest. Ds.W.F.Teekens uit Bruinisse werd herkozen als praeses(voor- zitter). In de plaats van ds.Chr.v.d.Valkte Sirjansland, die binnenkort naar Lopik vertrekt, werd ds.C.L.de Rooij uit Zierik zee als assessor!toegevoegd aan de voorzitter) gekozen. Ds.B.den Butter uit Stavenisse werd tot as sessor-secundus gekozen en ds.O.B. Kerssen uit Haamstede, die als nieuwe predikant hartelijk verwelkomd werd, tot tertius. Ou derling P.Scheer uit Haamstede werd gekozen tot scriba-secun- dus(tweede secretaris). Ds.Teekens memoreerde het plotseling overlijden van ouder ling-kerkvoogd W.K.Quist van de hervormde deelgemeente Imma- nuël uit Thoien. Ds.Kerssen en ds.T.S.Fahner uit Renesse-Noordwelle werden als secundus-afgevaardigden naar de Provinciale Kerkvergadering van Zeeland gekozen, ds.Schneider en ds.Tj.de Jong uit Poortvliet als tertius afgevaardigden. De schriftelijke verslagen van de afgevaardigden naar de Generale Synode(ds.van Loon) en naar de Provinciale Kerkvergade- ring(ds.A.van den Ban te Nieu- werkerk en ds.Den Butter) wer den besproken. Ds.Baas te Burgh bracht verslag uit van de Ger./Herv. commissie voor toerusting gemeenten op Schouwen-Duiveland. Hoogte punten waren de Liedboekdag te Brouwershaven en de ontmoeting met drs.Ad den Besten, een van de medewerkers aan de nieuwe Psalmberijming en het Liedboek van de kerken. Dhr.G.J.Wirtz gaf voor het laatst het financieel jaaroverzicht van de zendingsgelden 1982 in de classis: J 116.182,15 of 23/25 van het richtbedrag. Per 30 juni treedt hij af als penningmeester van de classicale zendingscommissie. In de avondvergadering werd een gedeelte van het visitatieverslag 1981-1982 aan de orde gesteld. Ds.M.D.Geuze uit St.Annaland ging in op wat de visitatoren-pro vinciaal schreven over de kerke raad, de predikant, de eredienst en de sacramenten. Aan de hand van een drietal vragen werd in vijf groepen nagedacht over deze be langrijke en boeiende lezing. Na dankgebed door ds.Geuze sloot ds.Teekens de vergadering. Langs verschillende kanten - uit gezonderd de directe weg, die ik zou prefereren - bereiken mij be richten, dat mij de deskundige leiding wordt toegedicht van de excursie die de natuurvrienden van St. Philipsland op 7 mei in Rammegors hebben georgani seerd. Ik stel er prijs op van deze blaam gezuiverd te worden. De St. Philipslandse vereniging heeft deze excursie in eigen beheer en onder eigen leiding uitgevoerd. Het is juist zo, dat ik de traditio nele excursie met de cursisten van natuur op Thoien een maand heb uitgesteld omdat alle ontwikke lingen door het slechte voorjaar vertraagd zijn. Ook ben ik van mening, dat we Rammegors in deze tijd aan de planten en dieren moeten overlaten en zeker niet met groepen of groêpjes het ge bied moeten bezoeken om versto ring te voorkomen. Harm Venekamp Botermarkt Thoien Beter Wonen bouwt op Thoien vijftig kleine eengezinswoningen met drie slaapkamers voor een maandhuur van 425 gulden. Om de stookkosten zo laag mogelijk te houden, is gekozen voor houtske- letbouw, waarvan bekend is dat de isolatiewaarde hoog is. Voorts wordt overwogen kunststof kozij nen voor ramen en deuren toe te passen om de onderhoudskosten te drukken (geen schilderwerk). Tenslotte wordt voor de verwar ming van de huizen gedacht aan een luchtverwarmingssysteem met warmte terugwinning. Het gasverbruik wordt dan de helft van wat in een gelijkwaardige woning met een traditionele c.v. nodig is. De huizen komen vol gens Beter Wonen in enkele ker nen waar de behoefte het grootst is. Eerder werden Thoien, St. Maartensdijk (ds. De Bresstraat) en St. Annaland (Hoenderweg) genoemd. Om de stichtingskosten te beperken, is voor een smalle woning gekozen met een zolder ruimte die alleen via een vlizotrap bereikbaar is. De plannen van ar chitect H. Weertman zijn nog niet helemaal rond. zodat bouwbedrijf Uijtdewillige nog niet aan de slag kan. Overigens is men nog bezig aan 24 kleine huizen aan de Burg. Bouwensestraat in Scherpenisse en aan de Dorpsweg te Oud-Vos semeer. De eerste woningen zul len in september in Scherpenisse verhuurd worden. De meeste van deze huizen hebben 1 slaapkamer naast de woonkamer en keuken. ZEs Zes woningen hebben 2 slaapkamers. Bouwbedrijf Uijt- dewilligen is voor beter wonen verder bezig met de vervanging van puien in de Winston Chur- chillstraat te St. Maartensdijk. Ook de andere ratiowoningen ko men daar nog aan de beurt, som mige pas na de vakantie. Vervol gens worden de puien in Thoien vernieuwd. Oud-Vossemeer Vr. 27 mei: 19.30 u. N.H. Ver. Geb. Jeugdver. Vosmaer Vr. 3 juni: 19.30 u. Voorstr. 12, Youth for Christ St. Maartensdijk Wo. 1 juni 20 u. Haestinge kin derdiefstal ROXY 1: De Lift, do, ma, di, wo. 20 u, za. 18.45 en 21.15 u, zo. 14, 16.15, 18.45,21.15 u. Meisjes voor de betere stand: za. 23.30 u. ROXY II: Onze upon a time in the west: a.l. do, za, ma, di, wo. 20 u, zo. 14 en 20 u. CINEMACTUEEL I: The Verdict 16 jr. do, ma, di, wo. 20 u, za. 19 en 21.30, zo. 14, 16.30, 19, 21.30 u. CINEMACTUEEL II: Fame a.l. do, ma, di, wo. 20 u, za. 19 en 21.30 u, zo. 14,16.30,19,21.30 u. CINEMACTUEEL III: De gen darme in paniek: do, di, wo. 20 u. za. 19 en 21.30 u, zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. L'lngorgo ma. 20.30 u. Tijdens een bijeenkomst in het Rode Kruisgebouw in Sint-Maar tensdijk werd de zesde Rode Kruisloop besproken. Er waren op het Thoolse Marktplein weer honderden trimmers present die daarmee het Rode Kruis steun den. De sponsoring wordt elk jaar wat minder," maar nieuwe bron nen werden gevonden. Comité- kontaktman Konings kon daarom 1620,— overhandigen aan Rode Kruiscolle2Kruiscolonnekom- mandant Dr. R.H. Padt. Deze gelden worden gebruikt voor aanschaf van verbindingsap- paratuur voor de nieuwe kolon- nenbus zodat de hulpverlening bij evenementen optimaal wordt. Dr. R.H. Padt bedankte alle mede werkenden en hoopt op evenveel succes tijdens de zevende trim- loop in april 1984. Hoewel Thoien en St. Philipsland elk een natuurvereniging rijker geworden zijn, is het Intituut voor Natuurbeschermingseducatie l.V.N. hier nooit aangeslagen. Daarin kan echter alsnog veran dering komen. Vier jaar geleden werd de regio Zeeland van de werkgroep van kampstafleden van l.V.N. opge richt voor het organiseren van Natuurbeschermkampioen voor jongeren van 15 tot 25 jaar. Dit gebeurde bij natuurmonumenten, staatsbosbeheer, Zeeuws Land schap en bij enkele particulieren. De Zeeuwse bevolking toonde echter minimale interesse. De werkgroep kan zo niet blijven doorgaan, zodat een laatste be roep op jonge Zeeuwen van 20 t/m 30 jaar wordt gedaan aan na- tuurbeschermingswerk te doen. Vrijdag 10 juni is de laatste bes preking. Belangstellenden kun nen zi :h melden bij Ad Schou- tens. Achterstraat 26, Nieuw-Vos- semeer. tel. 01676-2598. 3w;

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 5