Druk op Kosten voor medewerking kantine Gouden bloeddonors in Flipland Huis e Heem Gevangenisstraf voor mishandeling buurman 3T3 ^5» -Hl 75 Ballonnen en feestmutsen bij opening openbare kleuterschool Stavenisse BOUMAN POTTER Schip met 60 gebreken Tandemtochten gehandicapten Donderdag 26 mei 1983 39e jaargang no. 28 Geen hinderwet voor schietbaan Burgemeester Vogel wel voor garantie geldlening De voetbalvereniging NOAD'67 en de raadsfracties van CDA en PVAB hebben wethouder A.Kosten(Gemeentebelang) woensdagavond in de gemeenteraad van St.Philipsland in het zonnetje gezet wegens zijn afwijzing van gemeentegarantie voor een kantine op het Sportveld. Met gemeentegarantie zou NO AD een Vi tot 1% goedkoper geld kunnen lenen bij de bank. Burgemeester T.A. Vogel, die als enige binnen b en w voorstander was, stelde een beslissing uit tot de juni-raadsverga- dering, want mensen mogen van mening veranderen. Kosten gaf met een hoofd beweging aan, dat er wel over te praten viel. Vervelend Vete aan Molenvliet kwam tot uitbarsting J.W.P. uit Tholen is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn buurman F.C. van O. Deze kreeg op zijn beurt 1000 gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar voor mishandeling en beledi ging van mevr. P. Tevens moet hij 150 gulden scha devergoeding aan P. betalen voor een kapotte bril en een beschadigde paal. Stalen pijp Explosief Scheldpartijen 't Stavertje onder één dak met o.l.s. de Schalm Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De heren A.M.van Dijke en L.J.Bolier en mevr.G.Geense uit St.Philipsland zijn gehuldigd omdat ze vijftig keer bloed gaven voor het Rode Kruis. Dat gebeurde donderdag in dorpshuis de Wimpel tijdens de feestelijke jaarvergadering door de ere-voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis, dr.C.Boertien. Integratie ForT Activeringsschool DEZE WEEK VOOR KEUKENS EN SANITAIR WESTDAM 6-8 STEENBERGEN TEL: 01670-64884 Zo vindt U Albert Heijn Tholen Kotterstraat 61 (Dalempolder) Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 7,per halfjaar Per jaar 33,— per post 40.50 per jaar. Losse nummers 0,85. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentiep-ijs 0,32 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,25 contant. Inclusief btw. op rekening 8,25. Hoofdredakteur G Heijboer. Zou men in onze tijd enig verschil accentueren tussen blank en zwart of omgekeerd, dan zijn alle hoe ken en gaten te klein om van na tionale verontwaardiging blijk te geven. Op bijna hetzelfde niveau ligt, wat men zou kunnen noemen, de folklore. Onze voorouders, die noch ruimte, noch geld bezaten, gooiden alle overbodige last snel overboord en dit heeft bij het welvaartsgeslacht tot gevolg, dat veel wat bewaard had moeten blijven, er niet meer is. Als er dan ook over stadsherstel, monumen tenzorg, musea, oude gebruiken, oude klederdrachten of wat ook uit die goede oude tijd overbleef, slechts enigermate in negatieve zin wordt gesproken, is er al snel de conclusie, dat men niet zou waarderen wat eens der vaadren pand was. Dat hoeft helemaal niet het geval te zijn. Zo is de nog jon ge Thoolse vereniging huis en heem niet alleen waardevol voor een gemeentebestuur dat tegengas kan gebruiken en aktieve burgers dient te waarderen, Men doet zo danig goed werk, dat huis en heem eigenlijk al zijn vijfde lus trum had moeten vieren. Toch vonden we het wat arrogant, dat de voorzitter van deze door mogelijk wel zeventig procent van de bevolking gewaardeerde in stelling van oordeel was, dat de gevraagde subsidie van 2000 gul den - die trouwens nog niet eens is toegekend - een schrille tegenstel ling vormt tegen wat huis en heem al presteerde: oudheidkundig be zit voor een waarde tussen de 20 en 30 mille werd aan de gemeente cadeau gedaan. Als een voorzitter niet voor zijn straatje zou vechten, zou hij slecht leiding geven, maar de kritiek dient wel tot de juiste proporties te worden terugge bracht. Immers, voor wie is het Viskeperk en het kanon dertig mille waard? In dat opzicht zal een gemeentebestuur toch ook wel rekenen naar de huidige eco-, nomische waarde, al is die met name voó'r historische voorwer pen moeilijk in harde guldens uit te drukken. Vervolgens lijkt het ons, dat het huidig gemeentebes tuur serieus een subsidieverzoek van huis en heem zal overwegen. In een raadscommissie werden er wel vraagtekens geplaatst omdat het om materiaal voor ledenwer ving ging. Verder leveren vele ve renigingen een bijdrage aan de leefbaarheid. Dat mag zo op het oog minder zichtbaar zijn dan een kanon of viskeperk, maar op het gebied van het jeugdwerk en de ontspanning wordt dóór vrijwilli gers heel wat gepresteerd, dat niet direct met gemeentesubsidie wordt ondersteund. Huis en Heem komt best wat gemeen schapsgeld toe. Ze kan nog veel werk doen, wat algemene publie ke steun verdient, maar een ver gelijking in waarde is niet op zijn plaats. Er zijn er die voor een gouden munt duizenden guldens neertellen, terwijl die voor ande ren waardeloos is. Een gemeente bestuur kan zich niet beperken door alleen maar te leven in het verleden, maar heeft een nog gro tere zorg, zeker in deze tijd: voor de toekomst. Huis en Heem mag daarmee niets tekort gedaan wor den. De onlangs met feestelijk vertoon geopende schietbaan bij de boer derij van J.C. Kooijman te St. Annaland krijgt geen hinderwet vergunning. B en w hebben het verzoek afgewezen na negatieve adviezen van het ministerie van defensie en de milieu-inspectie (geluidshinder). Volgens dhr. Kooijman zal er vermoedelijk een kroonberoep ingesteld worden, Als voorzitter van de KNJV Tho- len/St. Philipsland is hem be kend, dat het verschrikkelijk moeilijk is om in Nederland hin derwetvergunningen voor schiet banen voor kleiduivenwedstrijden te krijgen. "Dat geeft veel proble men, maar wij hebben nooit geen klachten gehad. Het gemeente bestuur zou veel water bij de wijn moeten doen en pas na de klach ten dienen in te grijpen", aldus dhr. Kooijman. Eerst was aan burgemeester E. Baerends ge vraagd om de schietbaan te ope nen, maar die zag daar vanaf ge zien de negatieve adviezen. Ir. D. van Doorn, hoofdbestuurslid van de KNJV, nam die eer toen waar. Via schriftelijke vragen van J.de Jager(CDA) en A. P.Kornaat(P- VAB) werd duidelijk, dat NOAD in januari al een verzoek had in gediend voor gemeentegarantie van de geldlening ten behoeve van de kantine. Op 7 april deelden b en w aan NOAD mee, hierover geen voorstel aan de raad te zullen doen. Daarop kwam 2 mei weer een antwoord van de voetbalver eniging, waarbij werd verzocht, alsnog een voorstel aan de raad te doen. "Het bevreemdt ons ten zeerste, dat b en w de raad tot op heden nog niet op de hoogte heb ben gesteld en dat er ook op de raadsagenda van 18 mei geen voorstel staat', aldus CDA en PVAB. Ze wilden daarvan de re den weten alsmede het standpunt van b en w voor het wel of niet verlenen van garantie voor de geldlening. Burgemeester Vogel legde uit, dat het verzoek in de voorbereidings- Vervolg op pag. 10 De Officier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank had tegen P. acht maanden gevange nisstraf geëist, waarvan vier voor waardelijk. Tegen van O. was een maand gevangenisstraf geëist, ge heel voorwaardelijk, maar geen geldboete, evenmin als toewijzing van de schadevergoeding. Het laatste had betrekking op een confrontatie op het Thoolse poli tiebureau, waarbij van O. de bril van mevr. P. van het hoofd zou hebben geslagen onder toevoe ging van beledigingen. De hoofd zaak betrof echter de uitbarsting op 22 november 1982. Een lan taarnpaal en een hek van P. (vol- gens een Kroonuitspraak van no vember had het Waterschap aan P. hiervoor terecht vergunning verleend) was het doelwit van dhr. van O. Hij wilde de paal met een slijptol omzagen omdat die volgens hem hinder voor het verkeer oplever de. Toen P. zijn eigendom tever geefs met een spa wilde bescher men ontstond er een ernstig tref fen. Partijen en getuigen spreken elkaar tegen over de ware toe dracht. P. maakte wel een hele fotoserie, waarop dhr. van O. te zien was met zijn slijptol: aan het werk bij de paal en vervolgens dreigend op P. afkomend. P. zou door de slijptol aan zijn hand ver wond zijn. In elk geval werd hij daarvoor in Ziekenhuis Lievens- berg behandeld. Door de schrik en het bloedverlies zou P. volgens Psychiater dokter J.J. van Putte in een toestand van gedaald bewustzijn (schemertoe stand) geraakt zijn, waardoor een 'Kortsluitingsreactie' zou zijn ontstaan. P. pakte een stalen pijp en sloeg van O. daarmee enkele keren op de schouder en het hoofd. "Je slaat hem nog dood", riep dhr. Ran, die met dhr. van Ommeren, de confrontatie had gezien. P. schrok daar kennelijk van, hield op met slaan en vluchte zijn erf op. Er was ernstig hersen en schouderletsel toegebracht bij van O. die in een Tilburgs zieken huis aan zijn schedel moest wor den geopereerd. Advocaat mr. J.C. v.d. Tak pleitte voor vrij spraak of in elk geval beroep op noodweer omdat er bij P. geen sprake van opzet zou zijn geweest. "P. kan nog steeds niet begrijpen, dat hij na zoveel jaren in staat te zijn geweest, zich in te houden, tot actie is gekomen' Tak. aldus Mr. v.d. Hij voerde aan, dat Justitie en Politie schuld hadden aan het hele voorval omdat ze in de al jaren lang zeer explosieve situatie, niet eerder hadden ingegrepen. "Ook de processen-verbaal lezende, ontkom je niet aan de indruk, dat er wat onzorgvuldigheden zijn begaan, zoals het niet direct veilig stellen van het vuil uit de wond van P.", zei Mr. v.d. Tak. Van O. werd bijgestaan door mr. J.A.M. Brekelmans, die dhr. R.A. Renes (één van de vijf bewoners van de bocht Molenvlietseweg als getuige had meegenomen. Vol gens dhr. Renes leeft de fam. P. met alle buren in onmin. De rechter vroeg hem of hij zelf moeilijkheden met P. had, waarop Renes ontkennend antwoordde. Volgens hem kwam de fam. P. niet bij de buren op de koffie en stelde men zich afzijdig op. Volgens mr. v.d. Tak had de fam. P. zich al vele jaren 'scheldpar tijen, provocaties en plagerijen' van dhr. van O. moeten laten welgevallen. Na de vestiging van P. in 1975 aan de Molenvlietseweg ontstond er vanaf 1977 onenig heid toen P. de schuur achter de boerderij van dhr. van O. gekocht bleek te hebben De advocaat merkte op, dat van O. die zelf voor 'een prikje' wilde hebben, maar hij had er niet op gerekend, dat anderen belangstelling voor de schuur hadden. Er werd zand tegen de muur opgetast, waardoor er voor 15 tot 20.000 gulden scha de ontstond omdat grammofoon platen van P. door vocht werden aangetast, aldus Mr. v.d. Tak. Hij had er kritiek op, dat 'niemand zich in het verleden iets van de voorvallen aantrok'. De Thoolse burgemeester heeft overigens geprobeerd het conflict tussen beide families bij te leggen, maar dat is niet gelukt. De recht bank heeft een extra lange proef tijd van drie jaar in de uitspraak opgenomen om beide partijen met straffen als stok achter de deur. tot bedaren te brengen. Wethouder J.Versluijs onthult de naam van de openbare kleute school door kleuters au uc upcnuaie MCUICI- in Stavenisse, gadeslagen ■liters in feesttooi. "Wij vieren feest en zijn vandaag heel blij," zongen de 27 kleuters van hoofdleidster mw.J. den Engelsman- Brouwer vorige week woensdag tijdens de opening van de nieuwe openbare kleuterschool in Stavenisse, die de speelse naam 't Stavertje meekreeg. Wethouder J.Versluijs van onderwijszaken nam op een zonnige middag de officiële handeling voor zijn rekening door de naam van de klschool aan de rand van het dorp te onthullen. Voor de kleintjes was het feest toen afgelopen. In de gemeenschapsruimte van o.l.s. de Schalm en o.k.s. 't Sta vertje - de naam werd verzonnen door mw. Van Rossum - wees dhr.Versluijs er op. dat de zelf standigheid van de school maar van korte duur zal zijn. Na ver bouwing van twee leegstaande lo kalen in de openbare lagere school geeft juf Den Engelsman al sinds het begin van het huidige schooljaar 'les' binnen de poorten van de Schalm. Die twee lokalen kwamen leeg als gevolg van de stichting van de bijzondere (Re- hoboth)school in Stavenisse en de natuurlijke terugloop van het aantal kinderen. Vooral schoolhoofd C.G. van den Hoek was blij dat de school snel aangevuld werd met kleuters: "Het was elke ochtend een akelig gezicht als je de school binnenk- VAy Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670) 6 33 85. Advertentie l.M. WONINGINRICHTING"1 Advertentie l.M. Bestuurslid P.Voorwinden meld de tot zijn grote vreugde, dat er een kentering was gekomen in het teruglopend aantal bloeddonors. Er waren steeds ouderen afgeval len, zonder dat jongeren ervoor in de plaats kwamen, maar vorig jaar gaven jeugdige Fliplanders daar een positieve wending aan. Dhr.Voorwinden hoopte, dat die tendens zich voortzet. De scheidende voorzitter H.Men ger deed een beroep op de jonge ren om de eerstvolgende halfjaar lijkse bloedafname-avond op 17 juni in elk geval naar de Druiven tros te komen. In 1980 werden er 358 flessen bloed gevuld, in 1981 daalde het tot 325 en vorig jaar was er een stijging, het Rode Kruis St.Philip- sland/Anna Jacobapolder streeft naar 400 bloeddonors per jaar. Landsteiner onderscheidingen voor 25 keer bloed geven, gingen naar G.C.Boudeling, P.v.d.Est, N.Koolaard, A.J. Nouwen en se cretaris A.G.M.Wisse. Vijf keer bloed gaven J.Bosman, M.P.den Braber, S.J.J.Everaers, L.Kot-van Dommelen, C.Kosten, A.Verwijs. A. van Westen en J.C.Walpot. Uit Anna Jacobapolder A.Nelisse, J.Quist, A.Verhage en J.Zuidweg. Verder nog C.de Jonge uit St.An naland. De feestelijke jaarvergadering van het Rode Kruis St.Philipsland werd o.a. bijgewoond door bur gemeester Vogel en de wethou ders Walpot en Kosten, alle drie Vergezeld van hun echtgenote. wam en je zag die twee lege loka len." Het hele schoolbestel is bezeten van de integratie en het lag dan ook voor de hand dat dit feno meen als een rode draad door de speeches van de verschillende be trokken liep. "De totstandkoming van deze kleuterschool is namelijk duide lijk opgezet met het doel van in tegratie van het kleuter- en lager onderwijs," zei wethouder Ver- sluijs. Hij merkte tevens op dat in Stavenisse aanvankelijk helemaal geen behoefte bestond aan een openbare kleuterschool, omdat de Van der Lek de Clercq-kleuter- school goed functioneerde en voorzag in de totale kleuter schoolbehoefte van het dorp. Zelfs na de komst van de Reho- bothschool was die behoefte er nog niet. "Het is," zo meende dhr.Versluijs, "veel meer de voorbereiding ge weest op de in te voeren Wet Ba sisonderwijs, die de noodzaak tot splitsing met zich meebracht. De invoering van deze wet - die aan vankelijk per I augustus van dit jaar zou plaatsvinden en waarvan de inwerkingtreding nu per 1 au gustus 1985 is gepland, vereist na melijk een stuk voorbereiding in het onderwijsveld. Koppelvor ming van de kleuterschool en la gere school, die straks de basis school gaan vormen, is dringend gewenst teneinde niet op het laat ste moment van de ene dag op de andere een eenheid te moeten vormen. Het was voor de Van der Lek de Clercq-school niet moge lijk om die koppelvorming naar twee kanten tot stand té brengen." Dhr.Versluijs bedankte in het bij zonder inspectrice mw.Bouwman en bouwkundig inspecteur dhr.Breumelhof voor hun mede werking aan de totstandkoming van de nieuwe kleuterschool. Hij complimenteerde mw.Boot, hoofdleidster in Tholen, die het schoolwerkplan klaarmaakte en prees de inzet van mw. Den En gelsman, de nieuw benoemde hoofdleidster, die er in haar va kantie nog voor zorgde dat de in ventaris van de kleuterschool op tijd geleverd werd. De wethouder van onderwijsza ken vond het jammer, dat Tholen de ForT-faciliteiten na augustus van dit jaar moet missen: "Het zou zonder meer het onder wijs in zijn totaliteit op Tholen ten goede gekomen zijn. wanneer dit omvangrijke project op een rede lijke manier afgerond had kunnen worden. Voor voortgezet onder wijs is er nog een beperkt aantal taakeenheden in het vooruitzicht gesteld en misschien volgt er voor het basisonderwijs ook nog wel wat. De laatste berichten daarover zijn positief." Als het aan wethouder Versluijs ligt, gaat de school na de integra tie het Schalmstavertje heten. Schoolinspectrice mw.Bouwman borduurde voort op het ForT-ex- periment. Ze vond het heel wat, dat er drie jaar lang tussen alle gezindten was samengewerkt en meende dat Tholen in die ForT- periode een streepje voor heeft gehad op de rest van Zeeland: "U bent nu in staat om zelfstandig door te werken!" Ze ziet de toekomst wel een beetje somber in voor degenen die nog een kleuterschool moeten krijgen. Er gaan zelfs stemmen op om kleuters in gemeenschapsruimtes van scholen 'te stoppen'. "Ik hoop dat wethouder Versluijs er voor vecht om het niet zover te laten komen." Voorts kwam het schoolwerkplan ter sprake: een obsessie voor on derwijspersoneel. "Het schoolwerkplan jaagt men sen onnodig op. Je moet jezelf twee dingen afvragen: wat doe ik nu tn wat zijn we van plan? Als je dat zwart op wit hebt, is er niks aan de hand en hoef je geen sla peloze nachten te hebben. Geen angsten en ziekten." Uit die woorden van mw.Bouwman kan worden geconcludeerd dat er toch nogal zwaar getild wordt aan het opstellen van een schoolwerkplan. Schoolhoofd Van den Hoek liet weten dat men op de openbare scholen in Stavenisse niet wakker igt van dat schoolwerkplan, te meer omdat men daar al een beetje aan de integratie werkt. Voor volgend schooljaar is men in Stavenisse, samen met Scherpe- nisse. aangewezen door het mi nisterie als activeringsschool, eveneens ter voorbereiding op de éénwording van kleuter- en lagere school. "Integratie is geen kleinigheid," zei dhr. Van den Hoek. Organisa torisch zal er wel veel veranderen, alhoewel dat helemaal niet hoeft, maar je kunt je best maar doen." Het hoofddoel van het vernieu wend onderwijs, meer aandacht aan het individuele kind, lijkt dhr. Van den Hoek bijna niet te ver wezenlijken. Hij staafde zijn be wering met een simpel rekenkun dig voorbeeld: een klas van 35 leerlingen krijgt 25 uur les per week. Er kan dus nog geen uur per week aandacht worden besteed aan één leerling. Het jaar telt on geveer 40 schoolweken, zodat er Vervolg op pag. 7 Huis en Heem toch gewaar deerd. 0 O.K.S. Stavenisse officieel geopend. 0 Wimpel-bestuur collectief ve rantwoordelijk 0 Advocaat geeft Flipland advies 0 Gouden legpenning voor lid van verdienste Rode Kruis H. Menger. 0 Hulde voor gouden bloeddo nors 0 Wanneer wordt die tractor besteld? 0 Kerkgeld voor ontwikkelings hulp? 0 Huis en Heem geeft advies bij restauratie 0 Reconstructie Zuid Oudaan 0 Gevangenisstraf en geldboete bij Thoolse burenruzie 0 Schilderijententoonstelling in St. Philipsland 0 Eendrachtcup niet altijd Een dracht 0 ONBEGRIJPELIJK DAT MEN DE SPLINTER ONT DEKT IN BUURMANS OOG EN DE EIGEN BALK OVER DE BALK GOOIT 0 Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's. De Rijkspolitie te water heeft in overleg met de Scheepvaartin spectie de 350 ton metende Belgi sche Spits Zephyr een vaarverbod opgelegd in de Thoolse viuchtha- ven. Bij een routinecontrole van de RP 30 bleek namelijk, dat de met een giftige en brandbare stof geladen tanker zestig gebreken vertoonde op grond van de wet gevaarlijke stoffen. De lading werd overgepompt in de spits Ora van dezelfde Belgische kleine particuliere rederij. Dit gebeurde onder toezicht van een controleur van het korps gevaarlijke stoffen, de Scheepvaartinspectie, de brandweer en de burgemeester. Daarha mocht de lege Zephyr vertrekken voor herstel van de gebreken. De Stichting Vigeta organiseert zaterdag 4 juni een regionale tan- demtocht voor visueel gehandi capten vanuit St. Maartensdijk. Deze tocht wordt geheel op het eiland Tholen gehouden met rust te Oud-Vossemeer. Eerder dit sei zoen is er al een tocht vanuit Oud-Vossemeer geweest met zo'n twintig deelnemers. Onder alle weersomstandigheden wordt ge fietst. Belangstellenden kunnen meer inlichtingen krijgen bij Vigeta, Mozartstraat 15, Halsteren, tel. 01641-2616. Dicl: Bax Advertentie LM. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 1