Nieuwe NMB Tholen schenkt 2000 gulden voor affuit kanon Vrouwen Advies Commissie alert Lionsclub wil bij Stavenisse vissteiger voor gehandicapten wm&\ Burgemeester waarschuwde banken voor te voorzichtige kredietverlening Problemen garantie woningbouw Restauratie korenmolen Stavenisse Chemische bestrijdings middelen Donderdag 19 mei 1983 EENDRACHTBODE 9 Voldoening Met het openen van de kluis, waarin zich een envelop met 2000 gulden bevond, heeft burgemeester E.Baerends woensdagmiddag de nieuwe Nederlandsche Middenstandsbank op de hoek Molenvlietsestraai/Minneputtestraat in Tholen geopend. Hij sprak van een 'prachtige aanwinst'. "Op voortreffelijke wijze hebt u een gat in de stadskern van Tholen opgevuld. Daar zijn we bijzonder dankbaar voor, want het is geen kleinigheid om vandaag de dag te investeren", zei de Thoolse burgemeester. Toch waarschuwde hij de banken ervoor om bij de finan ciering van jonge ondernemers met nieuwe mogelijkheden niet te voorzichtig te opereren. Bankje spelen Zonnewiel Geen voorkeurs spelling Zeeuws Nieuwe uitgaven in voorraad bij: BOEKHANDEL HEIJBOER Voor elk wat wils en dan nog voordeliger dan de boekenclub bij BOEKHANDEL HEIJBOER Met de verkoop van aquarellen, kleurenfoto's, stickers, posters, e.d. gaat de Thoolse Lionsclub 25.000 gulden vergaren voor een vissteiger voor gehandicapten bij het voormalige veer te Stavenisse. "Gooi de hengel uit opdat de vis bijt" is het motto, waarmee een beroep wordt gedaan op de Thoolse inwoners, sportvissers uit de wijde omtrek, organisatie die belangen van gehandicapten bevorderen, Lions uit Nederland en daarbuiten, verenigingen, ja iedereen die maar wil helpen. B en W Tholen 'onoplettend' KAA BEE Erfrecht sterk in belangstelling voorkomen worden. Daarom dient de NMB-leus van 'meeden ken' ook te blijven. Met deze nieuwbouw heeft de zo vertrouwde NMB zich weer hech ter op Tholen gevestigd. Het ge meentebestuur is daar bijzonder blij mee. We hopen dat u veel zult kunnen betekenen voor de gehele gemeenschap", zo besloot burge meester Baerends. Allereerst gaf dhr.Baerends echter uiting aan een driedelige felicita tie. Ten eerste aan het personeel, voor wie het heerlijk is in zo'n mooi gebouw te werken. "De overgang is enorm. Deze huisves ting zal nieuwe bezieling geven en stimulerend werken. Ook de klanten van de NMB kan ik feli citeren, want in zo'n nieuw ge bouw kunnen ze op een betere serviceverlening rekenen. De grootste felicitatie richt ik echter aan de Thoolse gemeenschap zelf. Dit gebouw past in de'Nfeer van het stadje Tholen, aan welks her stel we werken. Wij hebben grote waardering voor het exterieur en interieur. Voor een bank is zo'n investering toch maar een kleintje, hoor je wel eens zeggen. Ook een bank deelt echter in de economische misère, met name ook de NMB, die im mers bij uitstek op het midden- en kleinbedrijf is gericht. Op Tholen heeft de NMB dat ook ervaren." De burgemeester wees erop, dat de overheid steeds meer bij het bankwezen betrokken wordt. Ten aanzien van gemeentegaranties voor woningbouwleningen ge beurt dat al langer en daarbij be waart het gemeentebestuur hele goede herinneringen aan de NMB. De contacten groeien ech ter bij borgstellingen en financie ring van het bedrijfsleven. "Ik heb de indruk, dat er wel eens een tijd is geweest, dat er te ge makkelijk krediet is verstrekt, maar nu wordt er wel eens te voorzichtig geopereerd bij de fi nanciering van jonge onderne mers met nieuwe mogelijkheden. Of is het aanleunen bij de over heid sterker geworden? De over heid heeft wel een taak, maar het gevaar bij het verlenen van ga rantie is groot, dat de overheid zelf bankje gaat spelen. Dat moet De directeur van de NMB Bergen op Zoom, dhr.D.M.Bijl, had in zijn openingswoord al naar voren gebracht, dat de ontwikkeling van de NMB op het gehele eiland Tholen deze nieuwbouw mogelijk maakte. "Dat stemt tot grote vol doening, nadat we ons bijna veer tien jaar geleden aan de Een- drachtsweg vestigden. Dat was maar een gebouwtje, zeggen we nu bij de opening van dit fraaie pand." Ook drs.C.L.A.M.Meijers, direc teur van het NMB-district Noord-Brabant, liet weten, dat het groeiend marktaandeel van de NMB op Tholen reden gaf voor deze nieuwbouw. "We hebben hier meer vertrouwen gekregen en dat stemt in deze tijd extra tot voldoening. Het Nederlands bankwezen, eens bastions van Burgemeester E. Baerends toonde zich bijzonder ingenomen met de gift van 2000 gulden voor het ka non van Huis en Heem, die hij na de opening van de kluis in het nieuwe NMB-kantoor te Tholen, in een envelop aantrof. De Thool se NMB-directeur C.M.A. Huij- bregts doet het zichtbaar genoe gen. Rechts de Bergse NMB-di recteur D.W. Bijl. voorspoed, is namelijk in woelig water gekomen. De economie laat de banken niet onberoerd. In ver band met de vertrouwensrelatie werken we het liefst op de achter grond, maar met dalende winsten, grotere bijdragen aan de strop- penpot, zwart geld, fraude en personeelsinkrimping, zijn de banken veel in de publiciteit. De belangen van banken en be drijfsleven raken steeds meer ver strengeld en tussen de banken onderling is er met een voort schrijdende automatisering een enorme concurrentiestrijd. Ons meedenken is alom gewaardeerd, maar tot hoever is dat nog ge zond? We dienen situaties te voorkomen dat een bank de macht krijgt bij een bedrijf, want dat is een ongezonde voedingsbo dem voor een vertrouwensrelatie. Daarom dienen we die ongezonde situaties op de meest korte termijn op te heffen met het aanpakken van de oorzaak van de ziekte. De vermogenspositie van bedrijven moet naar 30 tot 40% groeien. Herstel van de rendementen is noodzakelijk met de nadruk op de marktsector. De overheid, zowel landelijk, provinciaal als lokaal hebben een verantwoordelijkheid in deze. De NMB Tholen wil in deze regio zijn steentje bijdragen. Deze in vestering is daarvoor het bewijs. Nieuwe initiatieven dienen alleen maar toegejuicht te worden", al dus drs.Meijers. Secretaris F.A.Boot Van Huis en Heem dankte de NMB voor de schenking van 2000 gulden voor plaatsing van het kanon op de dijk bij de Kaay. Hij bood een ontwerp aan met de namen en vignetten van de NMB en Huis en Heem, wat in hard metaal op het kanon aangebracht zal worden. Dhr.Boot was blij met het dan de omgeving aangepaste, nieuwe kantoor. "Behoud van de histori sche waarden en stimulering van de leefbaarheid is ons doel en daarin bent u bijzonder geslaagd. Goede zaken toegewenst", aldus de secretaris van Huis en Heem. Aannemer S.M.W. de Korte sprak namens de Thoolse bedrijven een felicitatie uit. "Het was geen ge makkelijke weg om ingeschakeld te worden, maar de voorvechters van Thoolse bedrijven hebben het gewonnen. Het resultaat mag er zijn, dankzij het werken met en thousiast en vakbekwaam perso neel onder deskundige begelei ding. We hopen dat dit nieuwe kantoor een goede functie gaat vervullen en het personeel wensen we veel werkplezier". Dhr.de Korte bood namens schil dersbedrijf Bakker, aannemings bedrijf Hommel, constructiebe- Directeur Huijbregts ontvangt de envelop met 2000 gulden weer te rug van burgemeester Baerends om de affuit voor het kanon van Huis en Heem te kunnen betalen. drijf Van den Hoven, bloemen handel Dalem, aannemingsbe drijf Van der Werf en bouwbedrijf De Korte een zonnewiel aan, ge maakt door de Thoolse kunste naar G.van Engelenhoven. Het slotwoord kwam van de Thoolse NMB-directeur C.M.A.Huijbregts, de man van het eerste uur aan de Eendracht- sweg. "In ons oude, vertrouwde kantoor was 't maar behelpen, maar toch is daar de basis gelegd voor dit resultaat. We laten een stuk gemoedelijkheid achter, maar hier is meer privacy, 't Is een prachtig gebouw, waarmee we na een paar weken al vertrouwd zijn geraakt. Dankzij het mooie ontwerp is de nieuwbouw een aanwinst voor de stad. Het is ook een bekroning op mijn loopbaan, die niet zoveel ja ren meer zal duren. Toen we ons veertien jaar geleden als NMB op Tholen vestigden, waren er al zoveel banken. Met gepaste trots kan ik zeggen, dat 't toch gelukt is om een positie te verwerven. We hebben vertrou wen in de toekomst, adviserend op velerlei gebied, met uitvoerige kennis van zaken en zelfdiscipli ne", zo besloot de Thoolse NMB- directeur Huijbregts. Vele genodigden kwamen het nieuwe bankkantoor bewonde ren, waarin vijf mensen werk vin den. Vrijdag werd het openings feest voor een breed publiek voortgezet met een ballonnen wedstrijd en een sleutelspel. Er zijn reële mogelijkheden, dat de gemeente Tholen opnieuw aangesproken wordt voor gega randeerde woningbouwleningen. Wethouder P.van Schetsen zei dat maandagmiddag in de gemeente raad op vragen van J.de Bres. "De problemen worden steeds groter. We hebben een groot aantal ver zoeken om hypotheken om te zet ten tegen een lagere rente. Daar aan wordt tegemoet gekomen, als dat binnen het eerdere garantie- besluit kan en wanneer het risico niet vergroot wordt. We prijzen ons gelukkig, dat we in het verle den slechts êén geval hadden, dat we op onze gemeentegarantie aangesproken werden", zei wet houder Van Schetsen. De garanties voor de heren A.v.d.Brink, J.G.Josen, J.C.de Rijke en B.H.Telderman waren zonder meer accoord. Raadslid M.van Damme consta teerde nog, dat het aantal ge meentegaranties voor leningen ten behoeve van de bouw of aan koop van een huis in elk geval veel kleiner is dan twee jaar geleden. De sectie cultuurbehoud van het provinciaal opbouworgaan stich ting Zeeland heeft zich enigszins verbaasd over een verzoek van dhr.J.Kousemaker uit Middel burg om een werkgroep tot voor bereiding van een voorkeursspel ling van Zeeuwse streektalen in te stellen. "Zeeland heeft immers een vere niging voor dialectonderzoek, die voortreffelijk werk heeft en nog steeds verricht op het gebied der dialecten. Zou er behoefte bes taan aan een dergelijke werk groep, dan ligt het op de weg van de vereniging een dergelijk initia tief te nemen. Een onafhankelijk deskundige als dhr.J.B.Berns, hoofd afdeling dialectologie van het P.J.Meertensinstituut in Am sterdam wijst een voorkeursspel ling ook af. Ten eerste omdat het Zeeuws uit vele dialecten bestaat. Met een voorkeursspelling zal ge weld worden gedaan aan klanken, zoals die in de verschillende dia lecten worden gebruikt. Ten tweede beschikt het Zeeuws al over een eenheidsspelling ten be hoeve van het weergeven van dialectische klanken, ontworpen door mevr.dr. R.Ghijsen ten be hoeve van het Woordenboek der Zeeuwse dialecten", aldus de sec tie, die een negatief advies geeft. De Zeeuwse vereniging voor Dia lectonderzoek is 't daar blijkens een artikel van secretaris M.Wil- lemsen in het ZLM-blad mee eens: "Algemeen Zeeuws bestaat niet." Men wil geen dwingende schrijfregels voor de grammatica, want dialect is een gesproken volkstaal. In datzelfde ZLM-blad vermeldt W.Geldof in zijn artikel 'Nabie un eihen taele!' iets verbazingwek kends: "Er zijn ook niet-Zeeuwse gebie den in Zeeland. Op Tholen wordt in een enkele buurtschap Bra bants gesproken." Geldof rekent blijkbaar Nieuw- Vossemeer tot Zeeland, want de autochtone bevolking op geheel Tholen spreekt Zeeuws dialect. Onder de titel 'Chemische bestrij dingsmiddelen in huis en tuin het kan ook zonder!' heeft het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming een handzame brochure uitgebracht met informatie over alternatieve bestrijdingsmetho- den. Voor allerlei soorten ongedierte en onkruiden die in huis en in de tuin lastig of schadelijk kunnen zijn, worden praktische manieren genoemd om ze kwijt te raken. Slakken, bladluizen, meeldauw, algen, muizen, muggen en andere organismen krijgen aandacht. Het motto is dat voorkomen beter is dan bestrijden. Als er bestreden moet worden, dan met middelen die alleen onkruid of ongedierte aanpakken. De brochure roept ook op te bevorderen dat andere gebruikers zoals overheidsinstan ties en landbovwers minder van chemische bestrijdingsmiddelen gebruikmaken. De brochure ligt klaar op de bi bliotheken en aan de balies van de gemeenten. Een telefoontje naar het Z.C.O., tel. 01100-28259, kan ook. '•Ói»v:M.Dijkstra, lid van de Raad van Beheer van de NOS belast met regionale zaken, installeert 25 mei in de Middelburgse Staten zaal de Adviesraad Omroep Zee land. Voorlopig brengt de raad adviezen uit aan de Initiatiefgroep Omroep Zeeland, die - samen met de NOS - voor een regionale ra dio-omroep in onze provincie ij vert. Zodra Omroep Zeeland kan worden gerealiseerd, zal de initia tiefgroep plaats maken voor een programmaraad, die dan door de adviesraad bijgestaan wordt. De Adviesraad van 39 leden is sa mengesteld na uitvoerig overleg met een groot aantal organisaties en gemeentebesturen. J.H.de Kok uit St.Philipsland, ambtenaar welzijnszaken bij de gemeente Tholen, is de enige vertegenwoor diger uit onze streek. Voorzitter van de Initiatiefgroep Omroep Zeeland is raadslid J.de Bres uit St.Maartensdijk. Ook in 1983 zal de Vrouwen Advies Commissie Tholen trachten het werk dat er, ondanks de teruggang in de woningbouw, te doen blijft ten be hoeve van de woonconsument, zo goed mogelijk te verrichten. Ondanks die teruggang en versobering in de woningbouw zal de VAC alert moeten zijn, dat één en ander niet nog meer ten koste gaat van het woongenot en de woonomgeving van de toekomstige bewoners. Dat staat in het onlangs versche nen jaarverslag van de Thoolse VAC voor de woningbouw. Daarin wordt ook de spoedige komst van het rapport met de en quête bejaardenwoningen aange kondigd. Binnen enkele weken worden de resultaten bekendge maakt. De VAC zat in 1982 zeven maal rond de vergadertafel. Tijdens de voorjaarsvergadering werd een bezoek gebracht aan timmerfa briek 'de Pluumpot' in Sint Maartensdijk, waar de dames in gewijd werden in de wereld van de houtskeletbouw. Die kennis kwam onlangs goed van pas. Met Groskamp ten Have - Hoe hoort het eigenlijk?24.50 van Rijsdijk - Moeder, je dochter aan de lijn, zegt vader14.90 Krantz - De dochter van Mistral38.90 Mather - Achtervolging in India 15.90 de Rek - Van hunebed tot hanzestad deel 1 en deel 2 uit de serie: Sesam Geschiedenis der Nederlanden, per deel24.50 van der Most - Poppen in historisch kostuum24.50 Jeffries- Zwendel op zee6.90 Edwards- Zeeleeuweneiland 6.90 Nieuwe jeugdpockets 9-12 jaar in de Trebizon-, Susy- en Geheime eiland serie o nr Per deelOaD3 RING 66 - SINT ANNALAND TEL. 01 665-2375 Op het Noordwestelijk puntje van het Eiland Tholen meerde eens de passagiers-vrachtboot Middel burg-Rotterdam. Die boot doet Stavenisse niet meer aan, maar het steiger is er nog wel, zij het dat de tand des tijds eraan geknaagd heeft. Er staat in die omgeving nogal wat stroom en aangezien vis moet zwemmen, werd het voor malige veer een uitstekende plaats gevonden voor vestiging van het steiger voor gehandicapte vissers. Bereikbaarheid en veiligheid wa ren de hoofdvoorwaarden. Sport vissen op zich vormt al vele jaren de hoofdmoot van de recreatie, zowel met de boten vanuit Tholen en St. Annaland als langs de zee dijken. Bovendien is het aantal visclubs op Tholen en St. Philips- land in de loop der jaren ook ge groeid. De eigen bevolking vist meer. De fam. Moerland-v.d. Velde uit Tholen organiseerde al een aantal keren een visdag voor gehandicapten per boot, wat steeds een succes werd. De Lions club Tholen wil nu voor een per manente visgelegenheid voor ge handicapten zorgen. Het verval len steiger dient daarvoor grondig opgeknapt te worden. Met het aanboren van alle mogelijke sub sidiebronnen moet er in het meest gunstige geval nog 25 mille bij. Een aquarel van Ben van Rooij uit St. Maartensdijk toont, hoe die wens vervuld kan worden. Met dat beeld voor ogen, werkt de Lionsclub naar de eerste visdag van gehandicapten bij Stavenisse toe. de stichting Beter Wonen werd namelijk een intern woongerie- fonderzoek verricht bij de bewo ners van houtskeletbouwwonin- gen in Tholen. De Thoolse Vrouwen Advies Commissie bestaat uit voorzitster mw.E.W.Steendijk, vice-voorzit- ster mw.G.A. van Elsacker-Brand, secretaresse mw.T.M.Breure-De Wilde, penningmeesteresse mw.H.Dingemans-Van Vlaande ren en de bestuursleden mw.M.Boogaard-Bolier, mw.N.M.J.Boissevain-Van Riet, mw.C.A. van der Linden-Mink, mw.G.Boelhouwers-Stigter en mw.H.Kers-Ter Velde. Raadslid Aamoudse vindt het 'buitengewoon belangrijk, dat er voor restauratie van de korenmo len in Stavenisse alsnog Thoolse timmerlieden worden ingescha keld. In de commissie openbare werken was dat destijds ook be sproken, mede om het werk te bespoedigen. Na overleg met mo numentenzorg bleek echter, dat er maat 10% niet-molentechnisch werk was. Daarom besloten b en w maar af te zien van inschakeling van Thoolse krachten. "Is het nu helemaal niet mogelijk om Thoolse bouwvakkers in te scha kelen? We kennen allemaal de grote werkloosheid", zei Aar- noudse. Wethouder Versluijs toonde zich tenslotte alsnog be reid om te vragen, of er een Thoolse timmerman onder toe zicht van de molenmaker kan meewerken. Molenmaker Straver, die nu nog in Middelharnis aan 't werk is, kan pas in het najaar met de mo len in Stavenisse beginnen. Stra ver was gekozen omdat dit de enige was, die binnen een rede lijke termijn over tijd beschikte. Gezien die langere periode is er geen vaste prijs afgesproken. De kosten zijn geraamd op 251.284 gulden, waarvan 225.000 gulden gesubsidieerd wordt: 40% rijk en 25% provincie. Van de res terende kosten krijgt de gemeente nog 30% van het rijk terug. Uitstel van deze molenrestauratie bete kende al een kostenverhoging van 10.000 gulden. Het gilde van vrijwillige mole naars heeft al belangstelling ge toond om de molen na herstel re gelmatig te laten draaien, draaien. De raadsleden Heijboer(SGP) en Van Damme (VVD) hebben b en w van Tholen onoplettendheid verweten, waardoor de gemeente voor hogere kosten komt te staan. Ten eerste bij het plaatsen van nieuwe borden voor de dijkre- creatie. "Voor de dijkversterkin gen was er toch ook een marke ring? Het is onoplettend van de gemeente om daarvoor geen schadevergoeding te vragen, zoals andere pachters met afrastering wel hebben gedaan", zei Heij- boer. Volgens wethouder Versluijs was er voor de dijkversterkingen 'heel summier' wat markering aanwe zig. Er was niet aan gedacht daar voor vergoeding te vragen. Raadslid Van Gorsel had in de stukken gezien, dat de dijken bij Botshoofd en de Hollaerepolder niet voor recreatie zijn bestemd, terwijl de Oud-Vossemeerse be volking daarvan juist gebruik maakt. Hij zou 't betreuren, dat plaatselijke mensen de dupe van de nieuwe indeling zouden wor den. Wethouder Versluijs liet we ten, dat er intensief overleg was gepleegd met het waterschap en de politie. Hij zou nog bekijken, wat er aan het verzoek van raads lid Van Gorsel te doen viel. De borden, die uit de recreatiebe lasting betaald worden, bleken al klaar te liggen, zodat ze misschien nog voor Pinksteren op de dijken staan. De tweede onoplettendheid be trof de sloop van de schuur met woning van J.J.van Luijk aan het Domineeshof te St.Annaland. "Allesis daar pas gerecon strueerd, zodat ik bang ben, dat het nieuwe trottoir helemaal stuk gaat. Het is onoplettendheid om de sloop niet voor of tegelijk met de reconstructie uit te voeren", zei Van Damme. "Inderdaad, je hebt nu dubbele kosten", vond ook raadslid Heijboer. Volgens wethouder Versluijs hield het lang uitblijven van de sloop verband met het nog in gebruik zijn van het pand en met de sane- ringsbijdrage. Al l I SOORIKN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD /.uid-OoNlsinKcl 4.3 lel. .34.368 BKRC.KN Ol»/()()\1 Advertentie l.M. Het overvolle dorpshuis in St. Annaland gaf dinsdagavond aan, dat de Rabobank in de roos ge schoten had met voorlichting over huwelijksgoederen- en erfrecht. Toch wordt er in de praktijk maar weinig geregeld zo maakte dhr. J. van der Heijden, voorzitter van de stichting welzijnsbevordering we duwen en weduwnaars, duidelijk. "Honderd procent van de mensen is tegen brand verzekerd, terwijl twintig procent misschien eens een brand krijgt. Daarentegen weet iedereen zeker, dat hij vroeg of laat overlijdt, maar slechts twintig procent treft daarvoor maatregelen in de vorm van een testament. Men speelt liever ver stoppertje met de werkelijkheid, terwijl die struisvogelpolitiek toch heel vervelende gevolgen kan hebben. Negentig procent van de eenouder gezinnen - per dag ko men er 160 bij door het overlijden van vader of moeder - leeft in ar moede", zei v.d. Heijden. Na al die waarschuwingen, door spekt met zwartgallige humor, kwam Mr. J.J. Frijhoff, fiscaal-ju ridisch adviseur, na de pauze met praktische informatie over het wel of niet trouwen in gemeenschap van goederen, het wettelijk er frecht, testamenten en successie- en erfrecht. "Naast de verlovings- en trouwring speelt ook de verbij stering een grote rol. Als een man met 40.000 gulden en een vrouw met 10.000 gulden in gemeen schap van goederen trouwen, daalt hij na zijn ja-woord de trap pen van het gemeentehuis af, 15.000 gulden lichter", aldus Frij hoff. Voor de continuïteit van be drijven achtte hij een goede rege ling van belang, zowel bij huwe lijk als bij overlijden. "De mens toont zijn ware aard als hij geld ziet", zei Frijhoff, die over 'hye na-kinderen' en 'aasgieren' sprak. Iedereen vanaf achttien jaar kan bij de notaris een testament laten maken. Een eenvoudig testament voor een echtpaar kost 250 gulden en de notaris geeft ook gratis ad vies. Bijstelling van een testament aan gewijzigde omstandigheden is van groot belang, zo benadrukte #rijhoff. Hij ging ook in op erfrecht voor stief- en adoptiekinderen en het maken van een codocil. "Het be langrijkste is, dat een vrouw of man na het overlijden van een van de twee niet hoeft te concurreren met de kinderen. Daarvoor is een testament nodig", zei mr. Frijhoff. Aan de hand van vragen werd nog dieper op een aantal problemen ingegaan. Directeur W.C. van Breda dankte de tweehonderd belangstellenden voor hun komst en de sprekers voor hun 549ste optreden. Ze reizen samen al acht jaar door het gehele land om voorlichting te geven. Personeel van de Rabobank St. Annaland gaf iedereen bij de uitgang schrif telijke informatie mee om zich thuis nog eens te beraden over zaken, waarmee iedereen een keer te maken krijgt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1983 | | pagina 9